Eerste steengroevefeesten te Meldert Nieuwe akkomodatie biedt nieuwe kansen De Voorpost - 25.8.1989 - 5 Twintig jaar terug, kreeg Meldert op initiatief van medepastoor Ghis D'Hoore een parochiecentrum. Een ontmoetingsplaats voor jong en oud. Tijdens het weekend ook op zaterdag en zondag café met elk weekend een ander koppel vrijwilligers als cafébaas. De Meldertse jeugd, de WKSM De Hopduveitjes, vindt er een valabel onderkomen. En tal van Meldertse verenigingen hebben er hun thuishaven. Tevens geschikt voor feest- maaltijden voor een niet ai te talrijk aantal gasten. Tijdens de vakantiemaanden waren er de jongeren van de stedelijke vakantiespeelpleinwerking te gast, doch ook heel wat jeugdbewegingsgroepen uit heel Vlaanderen. Een trouwens niet meer weg te denken oord van gemoedelijke samenkomst dat de gemeenschapsgeest van de Meldertse bevolking wil stimuleren. Jeugdlokalen Het Parochiecentrum werd gerealiseerd met beschei den middelen. Een oude hoeve, zeer centraal gele gen in de Stevensveld- straat, werd door Ghis D'Hoore destijds in zeer voordelige omstandighe- k*Lsü cUüigckowhU uUiie no dige transformaties,! aan passingen en vernieuwin gen waren het wed van onbezoldigde vrijwil) i vs rs die er avonduren en week- enddagen aan spendeer den. Zowat alle goedgewil lige stielmannen kwamen er aan te pas en aankopen van materialen konden steeds in uitermate gunsti ge situaties worden gereali seerd. Gezien de akkomodatie te klein werd ingevolge de ve le aanvragen van «vreem de» groepen om in en ach ter het Parochiecentrum jeugdkampen te organise ren werden in 1981 twee gloednieuwe chalets opge trokken, ingehuldigd door burgemeester Louis D'hae- seleer. Recent werd nu «de stal» verbouwd tot een feestzaal met erbij een eigentijdse keuken. Tevens werd het sanitair blok uitgebreid met een nieuwe wasplaats met stortbaden. Een nieuw kompleks dat luistert naar de toepasselijke naam «De Steengroeve». Deze naam verwijst naar de Meldertse steengroeven in de Mid deleeuwen in de korte na bijheid gelegen «zavelput- ten». Anderzijds worden groepen van buiten de re gio er door gekonfronteerd met het luisterrijk verleden van Meldert met de uitzon derlijk zandkalksteenwin- ning die bepalend was voor de welvaart in de streek. In de schaduw van Affligem De grootste verwezenlij king ten bate van de streek die de monniken van de Benediktijnerabdij Affli- gem realiseerden was wel de ontginning van kalk zandsteen in de Meldertse steengroeven in de omge ving van het Kravaalbos. Eerder hadden ze reeds heel wat op hun aktief voor aanzwengelen van mate rieel welzijn: landbouw gronden werden verbe terd, door de Faluintjes werd een dam gelegd en een watermolen bij de vij ver opgericht, er werd turf gestoken en er kwamen vis vijvers tot stand. Monni ken lieten abdijhoeven uit baten door partikulieren en kweekten zelf genees krachtige kruiden voor zie ken die in de abdij hun toe vlucht vonden, legden niet zonder sukses wijngaarden aan en voerden de hopteelt in de streek in vanuit Duitsland. Meldertse steengroeven Via de uitbating van de steengroeven genoot de re gio nationale bekendheid. Reeds in de twaalfde eeuw werd er kalkzandsteen ge- poeld. Meestal zeer grote brokken verdeeld over di verse steenlagen. Met paarden werden de stenen op sleden naar de werf ge sleept en er door steenkap pers dadelijk bewerkt. Eens was verdere behan- rochiecentrum ook een so- ciaal-kulturele funktie op zich nemen in het plaatse lijk dorpsleven. In de di- rekte toekomst onder meer door het uitgeven van «Rond de Zandsteen» en door het mede-organiseren met de Heemkundige Kring De Faluintjes van de tentoonstelling «Honderd jaar Meldert, de tijd van Oscar De Vis» van vrijdag 29 september tot en met zondag 1 oktober. Steengroevefeesten De allereerste editie van de Meldertse «Steengroeve feesten» wordt georgani seerd door WKSM Hop duveitjes en vzw Par ochie- centrumraad op zaterdag 9 en zondag 10 september e.k. Op zaterdag met een eu charistieviering in open lucht te 17.30 u., waarna opening te 18.30 u. en bar becue vanaf 19 u. Daarna gezellig samenzijn en kampvuur. Op zondag 10 barbecue vanaf 11.30 u., volksspelen op de speel weide. Kaarten in voorver koop: 100 fr. Aftrekbaar aan de kassa. De Raad van «Beheer van de vzw Parochiecentrum bestaat uit proost E.H. Pastoor André De Grez, voorzitter Alfons Rogge man, ondervoorzitter Al- bertine Kindermans-Van den Broeck, penningmees ter Harry Rabaut, sekreta- ris Jan De Geyselaer en be stuurders Hubert Baert, Daniël Crabbe, Frans De Coninck, Gustaaf Fiers, Helena Van den Broeck- Ebraert, Godelieve Muy- laert-Haverals, Hugo Pee- ters, Roger Plets en Pierre Walraevens. LH Aalst. Het Meiderts hopduveltje, symbool van WKSM, 'de Hopduveitjes' deling van de steen inder daad niet meer mogelijk door de danige verharding. Van uit Meldert werd de steen overgebracht naar de Dender te Herdersem via de Pontweg van waar de steen verder verscheept werd. Naast zowat alle kerken en grote gebouwen uit de re gio werd Meldertse steen ook gebruikt aan de Sint- Martinuskerk en aan de bretesk van het Belfort te Aalst, aan de Finisterrae- kerk te Brussel, de Sint- Pieterskerk te Leuven en de O.L.V.-katedraal te Antwerpen. Maar even eens in het buitenland o.m. te Alkmaar aan de hoofd kerk en te Amiens aan de gekende katedraal. Meldert floreerde en Brus sel en Aalst hadden heel wat moeite om te beletten dat te Meldert op de Fran kische Dries bij de kerk een markt zou worden ge houden voor kopers en ver kopers van zandsteen. Uitgerekend op die plek staat nu sinds het Jaar van het Dorp de 8 ton zware monumentale zandsteen die herinnert aan Meiderts grote periode. Toponiemen Heden ten dage zijn grote stukken zandsteen in veel heid te bekijken o.m. aan De Gensjt mits de welige wilde plantengroei ter plekke enig geweld aan te doen. Professoren en stu denten van universiteiten zijn er nog geregeld op speurtocht naar fossielen en andere relikten van ver gane grootheid. Maar ook in de toponimie zijn resten waar te nemen van de Meldertse zand- steengroeven. «Huizekens» verwijst naar de wijk waar vlug opge trokken hutten of huizekes van steenkapper stonden die dan wel eens van Thi- doumont bij Virton ko men, een naam die door leeft in de wijk «Doment». «Parijs» zou verwijzen naar de straat langswaar de steen werd vervoerd en waar dan dermate drukte heerste dat me zich in Pa rijs zou wanen. Wellicht toch wat overdreven... «Kra-vaal» zou komen van «car» dat steengroef bete kent en «vaal» dat staat voor vallei. «Putstraat» en «Hof te Put te» zijn duidelijke verwij zingen naar de plaats van de putten, de steen eroeven. In de zestiende eeuw raak ten de Meldertse steen groeven echter uitgeput en werd landbouw de enige broodwinning. Het «Hof te Putte» kreeg dan ook we gens de verlatenheid de naam «Hof te Woestijne». Zandsteenmonument In het Jaar van het Dorp werd op het dorp te Mel dert een zandsteenmonu ment opgericht waarin dui delijk het hart van de Mel dertse gemeenschap klopt. Een hoge zandsteen van 8 ton die vier meter boven de begane grond uitsteekt en duidelijke sporen van fos sielen vertoont. Met aan de voet ervan een vijtiental kleinere exemplaren. Een simbool dat borg staat voor het verder bewaren van de indentiteit van de Meldert se gemeenschap. «De Steengroeve» Om de naam «De Steen groeve» nog meer kracht bij te zetten komen er op de binnenkoer van het Pa rochiecentrum drie op el kaar gestapelde zandste nen als simbool van bou wen met zandstenen zoals destijds heel wat kerken en historische gebouwen wer den opgetrokken. De nieu we akkomodatie is in de eerste plaats bedoeld voor verenigingen en jeugd- groeperingen om er week ends en kampen te orga niseren. Voor sport en spel beschikt men er over een speelweide en op nauwe lijks 300 m afstand liggen de zavelputten, een ideaal speel- en ravotterrein voor de jeugd. En even verder het Kravaalbos dat kansen biedt qua wandelingen, tochten en ontdekkingen allerhande. Bovendien biedt Meldert naast de ei gen Faluintjes en de Mo lenvijver het nabije Aalst met op 6 km zwemgelegen- heid in een modern zwem bad en de uitlopers van het Pajottenland. Akkomodatie De Steengroeve bestaat uit een eet- of feestzaal voor een 50-tal personen, een ingerichte keuken, een modem sanitair blok met douches, en twee slaap- ruimtes gans afzonderlijk gelegen in chaletvorm plus een derde slaapruimte in het Parochiecentrum, zelf op de verdieping. Vanzelfsprekend kunnen ook andere dan jeugdgroe- peringen van deze infra- struktuur gebruik maken voor hun diverse aktivi- teiten. Socio-kulturele funktie Naast het bieden van kan sen aan niet-Meldertse groeperingen wil de raad van het bestuur van het Pa- Aalst. Meldert. De Sint-Walburgakerk van Meldert in zandsteen uit de plaatselijke steengroeven.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5