1e van de vier? Weekblad tan ieniar - iheMailreel Lede heeft nationale jeugdprins Aalst en de Migranten Met Bart De Vuyst uit Aaigetn op stap tsr Weldra te Aalst 'Cafe's zonder bier'? Aalsters Stedelijk Ziekenhuis wordt geopend /if Kris? Michel? Adolf? Pascal? VHIJDAB 8 DECEMBER 1888 42* J ««.w p Frank voetde Srh'tó P"T"i?P S"maximum ïan900' G«d voor grootste onderscheiding, spaarden gesteund door honderden dorpsgenoten die hem hun aanmoedigingen allerminst merkwi^tprësta«eWaardi8e eigcn midde,, WM< he' van een nationale titel is steeds een SmeTktJ^ van1*. 'SfS duid,elift in he'.bl°a'i 9<= asters van Frank werden Miss Bette en de familie De HotdenBoer Hovaardige Boer de trofee van de meest verdienstelijke karnavalisten 'De UI Tijdens de traditionele karnavalperskonferentie verleden woensdag in de trouwzaal werden de vier kandidaten die meedingen op zaterdag 27 januari te 20 u in de Keizershallen naar de fel begeerde titel Prins Karnaval van Aalst officieel voorgesteld. Kris De Poorter (21) uit Zavelbaan 91 te Aalst is een fabrieksarbeider en medestichter van karna- valgroep Vriët. Zijn droom is Aalst als prins te kunnen vertegenwoordigen. Michel Heck (25) uit Zavelbaan 55 deed reeds twee maal een gooi naar de titel Arendprins doch pakte er telkens naast. «Een keer ervan ten on rechte». Hij is rolbrugchauffeur en hoopt nu meer sukses te zullen hebben. Adolf Ottoey (39) Bergenmeersenstraat 131 is een geboren en getogen Aalstenaar met als beroep «alles en nog wat». Verleden jaar was hij ook reecfe kandidaat. Bij zijn presentatie gaf hij alleszins blijk van humor en spirit. En Pascal Wigy (26) uit de Mimosastraat 63 te Gijzegem is beroepsmilitair doch wil trachten via zijn aktie ook de deelgemeenten nauwer bij het karnavalgebeuren te betrekken. Préselektie Vooraf wordt nog een préselektie georganiseerd. Het is alleszins niet de bedoeling een of meer kandidaten te doen afvallen. Een jury bestaande uit mensen van de toneelwereld, van de karnaval- wereld en van de pers zal daaromtrent beslissen. Het is veeleer de bedoeling de kandidaten met raad en daad de nodige tips mee te geven. Geen vrouw? Inderdaad. Men was inderdaad wei nig vrouw-minded op dat stuk. «Maar in Aalst is niets definitief», troostte burgemeester Annv De Maght. LH Met haar 1.800 vreemdelingen blijft Aalst verhoudingsgewijs ver onder de toevloed van «Vreemdelingen» die steden als Antwerpen, Brusel en Lokeren kennen. Wel licht gedeeltelijk het gevolg van de tijdens vorig bestuur gevoerde politiek om de invloed van bepaalde vreemde ambassades te beperken die duidelijk fundamentals stische wegen wilden bewandelen. Naast mensen uit onze buurlanden wordt de hoofdmoot gevormd door Spanjaarden, Marokkanen en Turken. Ook een 40-tal Chanezen die door de zotten van Kamiel Sergant duidelijk aan integraliepogingen °1 l'Jl' r''ce"t vestigden zich te Baardegem een tiental Bolivianen die er valabele huisvesting vonden door bemiddeling van Paul Jacobs. Adviesraad Migranten werking Volgens voorzitter van de Adviesraad voor migran ten Ann Van den Steen leeft bij de Aalsterse. mi granten een drang naar integratie. Dat 50 van hen positief antwoordden op een tot allen gerichte op roep wijst althans in die richting. Op dinsdag 18 december worden hun wensen aanhoord vooral in verband met het eerste thema dat de migranten- raad wil uitwerken: on derwijs. Inderdaad een heet hangijzer. In bepaal de scholen vormen mi grantenkinderen zowat de helft van de totale schoolbevolking en dat kan spanningen kreëren. Alle voorzorgen zijn door de Adviesraad genomen (ook tolken beschikbaar) opdat in alle sereniteit er een konstruktieve bespre king zou kunnen plaats vinden. Gezin, onthaal, huisvesting en nood aan mentaliteitsverandering worden geleidelijk even eens aangepakt. Een ma nier van doen die konink lijk kommissaris Paula D'Hondt geschikt vindt mits ze gekoppeld gaat aan vertegenwoordiging van de migranten ook in andere adviesraden. Niet een samenkomst van «vreemdelingen» in be sloten kring wat de inte gratie bezwaarlijk kan be vorderen. Coördinatiekomitee Voor voorzitter van het Coco Leen Van Nuffel moet het komitee samen gesteld uit leden van de gemeenteraad, het OCMW en het Aalsters Sociaal Overleg een ant woord geven op de reële delingenbeleid resorteert onder verschillende sche pendepartementen dat de taak met vergemakkelijkt. Gesteld werd bovendien dat het Fonds Van den Bossche, bedoeld voor hulp aan kansarmen, vaak door gemeentebesturen wordt misbruikt om eigen noden van de Aalsterse bevolking, vreemdelingen Putten te ^e,Pen vu"e.n of autocfitonen. Ze moet daar «"""het bestemd is vaststellen dat de noden ™or nroiekten voor migra. gedeeld moeten worden door kansarmen van Aalst zelf, door mensen van de Vierde Wereld die we in eigen midden vin den. Subsidiëren kan het voor projekten voor kans armen. De reeds geplan de werken worden dan verbaal omgebogen, krij gen een andere titel mee die iets of wat met kansar men te maken heeft en de gelden worden voor ande re doeleinden gebruikt Omdat verdere toename van de koncentratie van migranten in onze samen leving spanningen kan verwekken opteert CVP- JO voor naleven van de migratiestop. Erkennen van politieke vluchtelin gen moest selektief doch steeds korrekt gebeuren en bovendien moet reke ning worden gehouden met de toevloed van bur ger van de Europese Ge meenschap in ons land. Deze opties zijn door te trekken naai het gemeen telijk beleid voor migran ten. In de raad voor mi granten moet men ook oog hebben voor jonge migranten in de jeug draad. Het beleid moet zich verder richten naar migranten, bvb via het op richten van een balie voor migranten in de inkom hall van het stadhuis. De koninklijke kommissie legde reeds kontakten met gemeenten. Gestart werd daarbij met meest in de branding staande entiteiten. Aan dacht moet vooral ver leend worden aan de vel dwerkers. Paula D'Hondt onderzoekt tevens of het haalbaar is zachte dwant uit te oefenen om migran ten te verplichten de taal van het land waarin zij le ven aan te leren. De streektaal kennen is een conditio sine qua non tot mogelijkheid van valabele integratie. «We kunnen tenslotte geen dertig jaar lang pamfletten in het A- rabisch blijven uitgeven». LH Aalst. Enkele betogers van Dendria (a) Dat het lied van Bobbejaan Schoepen 'Café zonder bier te Aalst eerlang bevestigd wordt zit er vol°ens woordvoerders van De Gheest-Saflr dik in. Dat werd ons alleszins verklaard verleden vrijdag op de receptie van Interbrew Belgium, divisie Jupiier, Safir, Wiels voor prominenten, handelsrelaties en persmedewer kers. Verleden vrijdag was men reeds aan de derde sta kingsdag toe en de be voorrading van de Safir- café's liet reeds te wensen over. De 59 arbeidsters en arbeiders waren inder daad in staking en sta kingspiketten verhinder den het buitenrijden van iedere vrachtwagen gela den met bier. En vermits Aalst momenteel geredu ceerd is tot het stockeren en verdelen van dranken Jupiier, Safir en Wiels plus frisdranken ligt alles er stil. 'In onze café's serveert men momenteel Haacht, Coco niet. Wél begelei- Le doele'ndfn gebruikt, den, stimuleren en sugge- IPoed,jk probleem, - - zegde Paula D Hondt om Wieze en noem maar op. Voor sommige brouweri jen in de streek is het mo menteel een glorietijd. Nimmer verkochten ze zoveel als nu. Maar ook zij ■zullen niet kunnen blijven volgen. En dan geraken onze café's zonder bier...' Dat in de door Interbrew uitgegeven speciale bro chure de merknaam Safir niet meer voorkomt, noemt onze gesprekspart ner niet relevant. Ook 'Lamot' komt er niet in voor, zegt hij. Of betekent zulks wellicht dat én Safir én Lamot geleidelijk alle bei aan verdwijnen toe zijn? Voor het stakingspiket was de aperitief-receptie het ritueel om het Safirlijk te begeleiden. 'De volle dige staf speelt, goed be taald, mee met de on zichtbare Interbrewgroep waarvan Graaf de Spoel- bergh aan de touwtjes trekt'. Redenen waarom te Aalst gestaakt wordt zijn naast de solidariteit met wat in andere vestigingen ge beurt, het verschil in loon bij de chauffeurs. Te Aalst krijgen die, tegenover an dere vestigingen, van 20 tot 76 fr. minder per uur. En nog steeds wordt daar enboven gewacht op een schriftelijke toezegging van verzekerde tewerk stelling in het depot Aalst. Aldus een mededeling door A.C.V., A.B.V.V. en A.C.L.B.V. In de Inter- brewbrochure lezen we inderdaad letterlijk: 'Wat de pilsbieren betreft, be staat ons gamma reeds uit Stella Artois, Jupiier, Lo- burg, Dommelsch, Her tog Jan, Classica, Solibra, Simba, Mamba en bin nenkort Carlsberg en Tu- borg (onder licentie) en ons alkoholvrij bier'. Geen spoor dus hierin van 'Safir'. Bovendien komt door het droogleggen van Inter brew Leuven de bevoor rading op nationaal plan in het gedrang. De stocks slinken zienderogen en de distributie loopt mank. En dit in het zicht van de komende feesten. De kampagne van de rijkswacht tegen overdre ven alkoholverbruik door chauffeurs wordt er al licht door vergemakke lijkt. reren. Leen Van Nuffel betreurt dat o.m. vreem De kogel is uiteindelijk door de kerk. Het heeft trouwens meer dan voldoende lang geduurd. Her haalde openingsdata werden nooit gehonoreerd. De door de huidige OCMW-voorzitter Eddy Die- rickx geprogrammeerde openingsdatum wordt ge- respekteerd. Op v rijdag 15 december heeft er in de sporthal van het naburige RIBSO te 18 u. een akademische zitting plaats. Tc 19 u. wordt het lint van het A.S.Z. officieel doorgeknipt waarna rondleiding en re ceptie. Op zaterdag 16 december opendeurdag van 10 tot 12 en van 14 tot 16 u. Een toemaatje: te 14 u. beklim ming van het gebouw naar de zevende verdieping. Op zondag 17 december verder opendeurdag van 14 tot 16 u. Op dinsdag 19 december patiëntenverhuis in de voormiddag. Bij de verhuizing helpen zowel het leger als het stadsbestuur. LH dat bij de verdeling van de gelden de gemeentelijke autonomie speelt en dat is een delikate materie. Luc Willems vertrok na mens de CVP-jongcrcn vanuit de achterstelling van migranten qua oplei ding, tewerkstelling en huisvesting en stelde vast dat het samenleven van mensen van verschillende kuituren aanleiding geeft tot gebrek aan apprecia tie, tot wrevel, zelfs tot uitingen van racisme. Mi granten raken aan hun tweede vaderland ge hecht en voor de tweede en derde generatie is te rugkeer met gewenst en eveneens niet haalbaar. Via sensibilisering willen de CVP-JO komen tot in tegratie. Niet tot assimila tie. Achterstanden moe ten daartoe weggewerkt worden. Het is trouwens een opdracht van de kris ten demokratie iedereen gelijke kansen te bieden. Wat onder meer verfij ningvan het stelsel sociale zekerheid impliceert. Bedevaart of kermistocht Alhoewel de brieven ons steeds met een drietal weken vertraging bereiken, is het toch opvallend dat de bede vaarttocht naar Satiago de Compostella zeker geen rampentocht is geworden. Integendeel, Bart De Vuyst heeft tussendoor zoveel aangename momenten dat hij zijn kleine tegenslagen niet meer aanvoelt. Als we zjjn nieuwsbrieven mogen geloven zijn de dorstige perio den eerder schaars en als zij er toch zijn, dan zijn ze te wijten aan een drinkgelag van de avond voordien. Begin november had de Aaigemse bedevaarder al twee derde van het trajekt afgelegd en hij bevindt zich momenteel in Span je. Het is al bij al een vlot te tocht met prachtig weer en slechts af en toe "Belgi sche toestanden". Ook het vinden van een over nachting gebeurt bijna moeiteloos na een zware trektocht. De kompensa- tie voor een paar tientalle kilometer stappen, wordt hem soms evenn over- wacht als spontaan aange boden, dank zij een steeds stijgende gastvrijheid van de bewoners uit de ver schillende streken waar hij doortrekt. Dat het nogal eens best kan mee vallen, ondervond hij bij zijn aankomst op zaterdag 22 oktober in St Sympho- rien, een van die kleine dorpjes naar de Spaanse grens toe. "Zoals altijd richt ik mijn eerste stap pen naar een cafe om daar de nodige inlichtingen in te winnen (ge moet het maar uitleggen). Heel het dorp zat in die herberg. Er was immers net een huwe lijksfeest aan de gang en iedereen was van licht tot zwaar aangeschoten. Men stelt mij weer de klassieke vragen en ik word onmid dellijk uitgenodigd om bij hen te blijven eten en sla pen. Als klap op de vuur pijl mag ik 's anderen daags een jachtpartij mee- niaken. Die avond kreeg ik ree voorgeschoteld en daarna zelfgestookte co gnac. Nu begrijp ik van waar de naam vuurwater komt". Maar toch blijven de aan gename en minder aange name voorvallen elkaar afwisselen in Orthez ont dek ik de eerste getuigen uit het verleden van de be- debaart. Een restaurant was vroeger een over nachtingsplaats voor de bedevaarders. NU niet meer, jammer. Dat wordt de zoveelste nacht buiten. 's Anderendaags, een tien km voorbij Orthez, roept een man op mij. "Ben je op weg naar Santiago de Compostella? Ik zeg van ja en moet binnenkomen om van zijn wijn te proe ven. Een weigering zou hij aanzien als een beledi ging. 't Is pas 10.30 uur en dan al wijn proeven Rood, wit en rosé, alles zeer lekker. De rode wijn was wel zeer sterk. Ik mocht daarna met de pa stoor, die ook kwam proe ven, mee gaan eten. We kregen nog twee flessen mee voor bij dc maaltijd. Die namiddag ben ik over de Pyrineeen gevlogen". Op donderdag 26 oktober bereikte Bart het stadje Ostabat, eens het trefpunt van de bedevaarders want vier grote routes uit Frankrijk komen er sa men. Daags nadien heeft hij er als 1.200 km opzitten en bij een bezoek aan een speciaal ingericht infokantoor voor pel grims naar Santiago, be komt hij een aantal nieu we ovemachtingsmofie- Iijkheden. Een paar dagen daarna komt hij, na het overtrek ken van de Atlantische Pyrineeen op Spaans grondgebied in de abdij van Roncecalles. Een be zoek van een drietalvrien den brengt wat sfeer van het thuisfront waar intus sen het bedrag ten voor dele van het projekt steeds stijgt en langza merhand naar de 300.000 fr opklimt. Wie rechts treeks de beknopte be richten wil volgen van Bart Dc Vuyst, kan te recht bij Radio Apollo te Wetteren, elke zondag tussen 10.00 en 12.00 uur.

De Voorpost | 1989 | | pagina 1