1 Aalstenaars voelen zich onveilig... Aalsters stadsbestuur opteert voor sluiting Or\ Voor wie iets beter zoekt spfl UmeeRaen WaekWai tai leniar «Dender - S.O.S. - Dendre» krijgt konkrete gestalte DENDER 3HGN3G Wordt Aalst "Het Chicago van Vlaanderen"? Een "ring" die niet rond is, is een banaan HUWELIJKLIJSTEN PORSELEIN GESCHENKEN MEUBELEN DECORATIE te Le-! 32 te oning i Vart Lede; inweg /elde, iy De Ma- 7 te 17 te it 130 raat 3 camp- n den- anuel Ke- 10 te nbos- gaert, Roye- in De oshua Lede; it 4 te ïolen- ti We :de De Voorpost VRIJDAG 27 APRIL 1990 43' JAARGANG HR.I7-42I V v,0UCtH'- 'J 005V Aan de Leedsesteenweg woont Annie Van Doorn. Zij is een doodgewone haar kruidentuin is ze trouwens een pomphoudster. Althans dat was het geval tot voor kort, want sinds enige goede gids. Annie zegt verder dat racht" bezit te genezen net haar enige bedoeling is mensen tijd is Annie tot de vaststelling gekomen dat ze de "kracht" bezit te genezen door handoplegging. enige bedoeling i: jelukkig te maken. "Wetenschap en :ennis zijn een ding, maar steeds Van overal komen er mensen naar was de vrouw weer helemaal fit en zijn er mensen geweest die beschik- haar toe in de hoop dat Annie hen wel. ten over. bovenaardse gaven zegt zal genezen van nun kwalen en Annie heeft ook een biezonder oog ze en die gave wil zij ten dienst kwaaltjes. Annie Van Doorn heeft voor wat de natuur te bieden heeft, stellen van haar medemensen (jm een enorme devotie voor Onze Lie- Heel wat kruiden hebben een ge- Heyman) ve Vrouw van Zeven Smarten die in neeskundige werking zegt ze. In I Lede heel apart wordt vereerd. Naar ze zelf zegt is niet zij, maar wel Onze Lieve Vrouw die zorgt voor de mgers rek ivijjoq,. f,et brutaal optreden en vandalengedrag in uitgaansbuurten en het k"'ongestraft overtreden van verkeersreglementen voelt de Aalsterse bevol- ome/iking zich in eigen stad niet meer veilig. Verhuizen naar rustiger oorden is te ver-1jan de boodschap voor wie dat kan. Met enige overdrijving noemt e A'fi volksvertegenwoordiger-gemeenteraadslid Jan Caudron (VU) onze stad r ö- ''"Het Chicago van Vlaanderen". Hy stoelt deze bewering op een aantal feiten. En feiten zy n eerbiedwaardi ger dan een Lord Mayor. Mensen verhuizen naar veiliger oorden, zwakke weggebruikers worden geterroriseerd door onge strafte verkeersovertreders (ook op de verkeersvrije Grote Markt), 100-dagenvieringen monden uit in ongehoorde baldadigheden, het zo- ne-30-systeem blijft op zich laten wachten, een aantal straten worden omgevormd tot "reuzelatrines" en borden van plaatselijk verkeer wor den voortdurend genegeerd. Sodomastraat? - Een echtpaar dat 15 jaar terug het huis nummer 6 aan het Priester Daensplein restaureerde en er zelfs de Prijs van de Vereniging voor Aal- sters Kultuurschoon voor ontving, verkoopt zijn huis en wijkt, moege- tergd, uit. Het nachtlawaai maakt er elke rustige slaap onmogelijk tij dens de weekends. - In de "Sluier-Sodomastraat" staat de muziek in de drankgelegenhe den tot bij dageraad ongehoord hoog. Lustige drinkebroers roepen en tieren er in het holst van de nacht, kletsen met de deuren van hun wagen, gooien bierglazen stuk op de straatkeien zodat de kólken- zuiger er regelmatig verstopte kol ken moet komen uitzuigen, plaat sen pinten juist vóór en juist achter de banden van geparkeerde wagens van "lastige buren" die het aandur ven klacht in te dienen, maken schrammen op het koetswerk, plas sen bij voorkeur in het portaal van de Sint-Martinuskerk of tegen ge vels van huizen en rollen 's nachts met zware biervaten tussen gepar keerde wagens. In de zomer laten fils a papa's de luide muziek van hun décapotable aanstaan terwijl zij in de kroeg zitten en anderen verlusti gen zich met belleketrek, besmeu ren van ramen met friet en mayo naise of anoniem telefoneren. Elke week is het er karnaval op zijn smalst. Tegen dergelijke pesterijen diende één bewoner in de loop van 3 jaar 29 klachten in. De politie verbaliseer de en er volgden boeten van 60 maal 5 fr of vervangende gevange nisstraf van 2 dagen voorwaardelijk met uitstel. De burgemeester sloot het café reeds voor één maand doch een tweede poging tot sluiten werd onlangs in kort geding geannuleerd. Jan Caudron vraagt zich dan ook af of dit de zoveelste illustratie is van "een korrupte rechtspraak". Bepaalde jonge politieagenten kie zen daarenboven wel eens partij voor de herrieschoppers in de plaats van belaagde burgers te ver dedigen. Voor regelmatig patrouil leren in gore buurten is de politie minder te vinden dan voor verbali seren van foutparkeerders. Daartoe is inderdaad minder moed nodig. Jan Caudron hoopt dat de nieuwe hoofdpolitiekommissaris kordater zal optreden en zijn manschappen op hun plichten wijzen. Mag misschien niet worden opge treden tegen hen die anderen het leven zuur maken? Moeten slacht offers zich blijven volstoppen met kalmeermiddelen? Moeten hun kinderen slechte schoolresultaten blijven halen wegens gebrek aan enig koncentratieverraogen? Ook andere klachten Wanneer komt er een einde aan mensonterende baldadigheden van studenten die bij de "viering" van de 100 dagen burgers bedreigen en dui zenden bierglazen op de straatste nen gooien? Wanneer komt er in de Rozendreef de langverwachte Zone 30? Wanneer zal de politie optreden te gen viespeuken die van de Sint-Jo- risstraat, de Hopmarkt en de Korte Nieuwstraat reuzelatrines maken? En wanneer zal het plaatselijk ver keer in de De Keyserstraat geres- pekteerd worden? Oproep Burgemeester De Maght begrijpt zeer goed de geformuleerde klach ten die inderdaad gegrond zijn. Ze doet dan ook een pathetische op roep tot jongeren, ouderen, scho len, verenigingen en instanties al lerhande om ieder op eigen vlak bij te dragen tot meer onderling begrip en verstandhouding om te komen tot meer veiligheid voor eenieder. De burgemeester moest vaststellen dat van 87 processen-verbaal met positieve vaststellingen er slechts 8 veroordelingen volgden. De uitge sproken straffen voldoen duidelijk niet. En sluiten van een drankgele genheid kan alleen na veroordeling. Ook het politiepersoneel wordt ge demotiveerd door de geringe im- laten betalen heeft geen slagkracht maar op 33 dossiers eindigden er 25 op een transaktie. "Ik zal echter de strijd blijven voortzetten en volhar den" stelde de burgemeester. Replieken - Voor kontrole op de Grote Markt is er te weinig beschikbaar politie personeel. Toch werden er dit jaar hier reeds 77 processen-verbaal op gesteld. - Voor de baldadigheden op de 100- dagenviering wijst de burgemeester met vermanende vinger naar de schooldirekties. Heel wat ervan ga ven geen enkel antwoord op een schrijven om dergelijke baldadighe den van hun studenten te voorko men. Die doen de faam van hun school inderdaad geen goed. Een aantal scholen, waaronder het VTT, hield de viering binnen de school wat hen gemeende felicitaties van de burgemeester opleverde. Veel mensen die de esbattementen van deze "studenten" meemaakten vroegen zich af of de politie nu met haar moet verder laten sollen. - Wat betreft de Zone 30 is die goed gekeurd en worden de technische modaliteiten momenteel bestu deerd. Eerlang komt dat punt op de genezingen. Annie vraagt dan ook geen geld voor haar handopleggin gen. Een kaars laten branden voor de grot waarin het Mariabeeldje staat is haar voldoende. Een maand of twee geleden kwam een man met meniscusklachten bij haar. Na een handoplegging ver dween de pijn. Al spoedig werd dat verhaalt rond verteld. Toen ook nog een man die lijdde aan een maag zweer na een handoplegging pijn loos huiswaarts keerde, was de naam en faam van Annie gemaakt. Tegenover Annie woont een vrouw die al jaren pijn had aan haar been. Niemand kon haar helpen en toen ze hoorde dat haar buurvrouw be schikte over wonderbaarlijks "gene zingskrachten", ging ze ook op be- Enke' zoek bij Annie. Enkele weken later Lede. Annie Van Doorn bij haar Mariabeeldje (jmh) agenda van de gemeenteraad. - En de uitgaansbuurten Hopma Korte Nieuwstraat, Sint-Joris- straat, Grote Markt en Sluierstraat worden zo effektief mogelijk onder kontrole gehouden. Dit jaar werden er reeds 189 pv's over deze materie opgesteld. 47 ervan o.m. voor drankmisbruik, zelfs voor verboden wapendracht. - Het probleem van de De Keyzer- straat zal onderzocht worden m de totaliteit van de verkeersproblema tiek. Eerste schepen Edgard Hooghuys moet opmerken dat we willens nil- lens evolueren naar een politiestaat als we er niet in slagen de mensen op hun plichten te wijzen. Dat sommi ge politiemensen eigenlijk maar 'schoelies" zijn betreurt hij ten zeerste. En verder werd gewaarschuwd dat nu de nieuwe bouwwerken in de Korte Nieuwstraat een aantal café's doen verdwijnen zich het centrum van de saterday night fever zou kun nen verplaatsen naar de Grote Markt. Of naar het Stationsplein? LH Anderhalf uur diskussie was ermee gemoeid vooraleer het stadsbestuur tot het besluit kwam om aan minister Sauwens de vraag te stellen op welke wijze de ring rond Aalst kon gesloten worden. Daar zat dus ingekalkuleerd de wil van het schepenkollege om de ring te laten sluiten. Alleen werd aan de minister van Openbare Werken de vraag gesteld hoe dat best kon gebeuren. Het sluiten van die ring is inderdaad een bevoegdheid van de minister. Het stadsbestuur kan er enkel advies voor verlenen. Het lag in de bedoeling verschillende tracés te kunnen vergelijken en te voorkomen dat de minister de ring zou sluiten volgens het tracé dat op het gewestplan staat aangetekend en waarvan het stadsbestuur afstand neemt. Aan de vraag koppelde het bestuur wel drie voorwaarden: het opmaken van een MER ofte milieueffektenrapport alhoewel wettelijk zulks voor dit werk juri disch niet noodzakelijk is, de in spraak van het stadsbestuur bij de opmaak van dat MER gekoppeld aan permanent overleg tijdens de hele studie en het voorleggen van verschillende tracés aan de ge meenteraad teneinde daarna een definitief standpunt door de ge meenteraad te laten innemen. Ook alternatieven! Voor raadslid Eddy Coeckuyt im pliceert de te stellen vraag aan de minister dat de ring gesloten zal worden, voor Coeckuyt moeten er echter ook andere alternatieven mogelijk zijn en worden ingebouwd in de vraagstelling. Het MER mag zich niet beperken tot het eventueel Na een paar verkennende vergade ringen nietegenstaande een eerder onzalig aanvangsuur op zaterdag morgen met toch bemoedigende in teresse krijgt «Dender - S.O.S.- Dendre» vaste gestalte. En dit over een groot gedeelte van onze dan toch zo bevuilde Dender-Dendre. Dat deze aktiegroep grensover schrijdend werkt is alleszins een po sitief punt. De taalgrens vormde in derdaad vaak een obstakel om te komen tot enige gekoördineerde werking. «Dender - S.O.S.-Dendre» is inder daad een interregionale vereniging bestaande uit Vlaamse en Waalse burgers, beleidsverantwoordelij ken, verenigingen diensten en in stanties die zich inzetten voor een meer zuivere Dender. De zuivering ervan moet inderdaad prioritair wórden gesteld. De vereniging zag het levenslicht in kultureel centrum De Werf op 20 januari 11. en haar sekretariaat bevindt zich in de Kor te Nieuwstraat 12 te 9300 Aalst, tel. 053/78.38.14 of 78.89.84. Het is toe gankelijk van maan- tot vrijdag van 8.30 tot 12 en van 13 tot 1/ u. Het kontaktadres voor Wallonië is Dendre - S.O.S.-Dender, Luc Ver- hoof, Marais d'Acren 1 te 7870 Les- sines. Tel. 068/33.64.36. Aktief! De vereniging heeft een open on- derzoeks-, informatie- en doku- mentatiecentrum inzake Dender- vervuiling en Denderzuivering. Be staande gegevens worden er verza meld verwerkt en geordend. Er gegaan. Algemene sensibiliserings- akties maar eveneens specifieke als be vlagging, betoging, bezetting. De vereniging wil bovendien anderen tot akties inspireren en er trouwens aan meewerken na inhoudelijke goedkeuring. Dender - S.O.S.-Dendre werkt trouwens een aktieplan uit en stelt een nota samen over de toekomsti ge ekonomische, rekreatieve en toeristische funktie van de Dender. Verenigingen kunnen mits storten van 1000 fr. en individuelen mits 250 fr. lid worden van Dender - S.O.S.- Dendre. Uiteraard is ook andere financiële steun welkom, zelfs broodnodig. LH wordt gedaan aan bijkomend on derzoek en aan analyse en gegevens worden er ter beschikking gesteld eventueel voor publikatie. Aard, oorzaken en oorsprong van vervuilingworden er opgezocht, mogelijke oplossingen worden er voorgesteld via plannen, projekten en akties tot de Dender terug een zuivere rivier zal zijn geworden. Dender - S.O.S.-Dendre wil kon takten, overleg en samenwerking bevorderen met al wie zich bij de problematiek van de bevuilde Den der inzet, wil gemeenschappelijke standpunten uitwerken en innemen en de toestand permanent op de voet volgen. Akties zullen niet uit de weg worden nieuw stuk ring doch moet zich spreiden in al zijn aspekten ook over de reeds bestaande gedeelten van de ring gelet op hun woondicht- heid. Coeckuyt wil dan ook dat alle mogelijkheden aan de gemeente raad zouden worden voorgelegd. Maar voor de burgemeester moet de ring gewoon gesloten worden en komen andere alternatieven niet in vraag. SP: ring sluiten met inspraak van de bevolking SP-raadslid Roger D'Hondt is voor stander van het sluiten van de ring en juicht toe dat de gemeenteraad een vraag met voorwaarden kan stellen. De realisatie van de ring zou ook kunnen gebeuren zonder enige tussenkomst van de stad. Hij stelt dat de bevolking van Erembodegem en van Aalst-stad terdege moet ge raadpleegd worden. Hij herinnert aan de voorstellingen van destijds waarbij knelpunten werden wegge werkt via aanwenden van tunnels en dringt er op aan dat het racé dat zal worden gekozen landschappelijk, ekologisch en visueel in de omge ving van het Osbroek kadert. "Slui ting van de ring stond trouwens op het verkiezingsprogramma van de SP in 1976". VU: neen aan de sluiting Het stadsbestuur vertrekt vanuit de optie dat de ring moet gesloten wor den. De VU aanvaardt die stelling NIET. Aanvaarden dat er een on derzoek over de modaliteiten tot sluiting komt, houdt reeds in dat men met sluiting gediend is. Vol- fens Danny Denayer heeft een duur IER geen zin als de sluiting er achteraf niet zou komen en de kos ten toch worden gemaakt. Mits knelpunten weg te werken kan het Osbroek gespaard blijven. "Er is reeds een ring". Die loopt wel over een paar knelpunten. De Zeeberg- brug kan vernieuwd en verbreed worden. En onder het kruispunt Gentsesteenweg-Boudewijnlaan kan een tunnel worden gegraven. Daarmee is de ring rond, mits nog enkele andere aanpassingen. De nayer wijst er op dat een door- of oversteek van het Osbroekgebied een onomkeerbare situatie schept die de toekomst kan hypothekeren. HOOGSTRAAT 28 AALST - 053/21.33.22 Agalev: vroegere standpunten nog steeds aktueel Volgens Luc Van Lierde blijft het fileprobleem in de stad bestran, met of zonder ring. Het standpunt destijds ingenomen door Stadsher- waardering, Raldes, WLA, Wiele waal, Bomen-park en de werkgroep Rechteroever blijft nog steeds aktu eel. De files zijn het resultaat van een slecht georganiseerde mobili teit. Door toenemend woon-werk- verkeer zal de verkeersellende in de stad nog vergroten. En door de aan wezigheid van fabrieken en winkels zal de stad het verkeer blijven naar zich trekken. Volgens Luc Van Lierde is de huidige tangentweg reeds een ring met eraan de indu striële zones Wijngaardveld en Sei- segem-zone, het doortrekken van de ring zou het natuurgebied Os broek danig verminken en de kost prijs van de operatie zou 600 mil joen bedragen wat door Eddy Mon sieur nog zowat verdubbeld wordt gezien. "Waarom veel geld investe ren in een onderzoek dat funda menteel geen klaarheid brengt?" Een banaan is geen ring Namens de VD stelt Jos Van Land- uyt dat het niet sluiten van de ring o.m. onrechtvaardig zou zijn ten op zichte van de bewoners van de ring- lanen. Als Aalst een satellietstad van Brussel wil worden, moet de regio duidelijk ontsloten worden. Dat kan via het sluiten van de ring met rechtstreekse aansluiting op de E40. De VD opteert dan ook voor een uitgebalanceerde sluiting aan gepast aan de milieusituatie. PVV: Ring sluiten Voor de PW is het klaar. De ring moet gesloten worden. Wordt het milieu door de sluiting geweld aan gedaan, met de huidige filevorming aan de diverse knelputen is er even eens veel milieuhinder aldus Alois Adriaenssens. Volgens Luc willems weten politici weinig van het milieu. "Ik wel" zegde de burgemeester, "ik ben bioloog en chemicus". Volgens de Kerpel mag de gemeenteraad de wagen niet vóór het paard spannen. De beslissing komt van de minister, niet van de gemeenteraad. Schorsing Eddy Coeckuyt en Maurice De Ker pel vragen een schorsing opdat de partijen zich zouden kunnen bera den over het amendement Coe ckuyt dat naast de sluiting ook an dere alternatieven wil onderzoe ken. Het amendement Coeckuyt wordt echter weggestemd door alle partijen. Enkel de CVP stemde voor. En wat betreft de definitieve stemming over de vraag aan de mi nister had Juliaan Vinck (CVP) reeds gezegd voor de sluiting te zul len stemmen. "Ik woon bij de ring- laan en weet waarover ik spreek, ik stem voor de sluiting". Alleen de VU en Agalev stemden resoluut te gen de vraag naar sluiting van de ring. PW, SP en VD stemden voor. De CVP stemde verdeeld. De raadsleden Chris Vorms, Eddy Coeckuyt, Willy Bosteels, Ilse Uyt- tersprot, Vera Van Der Borght 'en Luc Willems keerden zich tegen het voornemen tot sluiting. Raadsleden De Backer, De Kerpel, De Winter, Stockman en Vinck deden dat niet.

De Voorpost | 1990 | | pagina 1