Kil en koud dagje dorp in Mespelare Ingezet met een reuze (n) optocht Een toffe Ritakermis te Wieze De Voorpost - 15.6.1990 - 29 Lebbeke. Volk in overvloed op de Ritakermis te Wieze (foto Guy) rustig tussen de verbruiks- en speel- standen doorwandelen en zich aan een en ander te goed doen. We zetten hier de onderscheiden stands - die bijna alle diverse drankjes serveerden - op een rijtje. De Pittekens (de laureaten van vóór 12 jaar) offreerden braadworst, trippen en hamburgers, en hielden hun vogelpikpijlkens klaar. Bij de Kraks kon men kippezwingetjes krijgen, en tevens naar potten wer pen. In de tent van het karnaval- komitee was er een piepshow, en in wereldpremière kon men er genie ten van het nieuwe streekbier "Pee Klak", naar keuze in lichte of don kere teint. Echt smakelijk! De nieu we K.V. De Wiesfalia's, stonden er maar liefst met drie attrakties: een snoeprad, de zeeslag en nagelklop- pen. In de Muziekzaal was er gele genheid tot smullen van frikadellen en spekeieren, een attentie van de St.-Ceciliafanfare, en tot het mee doen aan een sneltombola naar vele bloemige prijzen. Bakschieters kon den aan hun trekken komen bij "Het Harmonieken", en de Chiro O.L.B.-ers waren weer present met hun traditionele sjoelbak. Tussen de diverse standen in laveer de de kreemkar van het Leo-duo E.V.D- en L.V.D.B., met de onover troffen cornets, galetten, bekertjes en andere recipiënten. In de scha duw (deze keer niet zo veel) van de St.-Salvatortoren verkochten de Kapio's hun Martino's en pop-corn, en lieten hun "Rad van 21' rondtoe ren. De Rooien was vertegenwoordigd door de Kallewietereirs, die een reuzekonijn ter markt hadden aan gevoerd. Om het gewicht er van te raden ten einde het te kunnen mee nemen naar huis. Drie kleinveespe- cialisten raadden op 1 gram na het exacte gewicht. Op hun briefje had den ze 6 kg 375 ingevuld. "Ze", dat waren Pierre Bosteels (Moorsel), Kris Moortgat (Schoolstraat' en Edgard Macharis fGroene Weg). Bij loting werd het lepeloortje, dat juist gewogen 6 kg 376 haalde, ge-' wonnen door de gekende Moorsel- se Wiezenaar... Ook de Wolven- klakkers hadden zo'n raadpro- bleem mee, in de vorm van een lijvi ge Saloons Jeansbroek. Julienne Van Hove (Aalstersestraat) slaagde er in het juiste gewicht (1,900 kg) te noteren. Van nu af zal ze dus "de broek mogen dragen"... Wat uit een smoutebollenkraam al niet kan re sulteren. Als laatste in de rij noemen we ze ker de "Bloedgevers". Daar werd oordeelkundig een speciale worst schotel met kartoffelsla opgediend en kon men eveneens zijn kunde in eieren-vangen demonstreren. Het ontbrak dus op het Dorp geens zins aan verfrissingen en eet- en speelgelegenheid. Apotheose Maar de grote attraktie van kermis zondag was toch wel de 2de "Gou den Toeter-worp". Hierbij nam Erna van het Oud-Ge meentehuis, R.K.C.-ondervoorzit- ster, onvervaard plaats in de laad bak van een reuzekraan, die in wei nig tellen met haar lange lastarm tot aan de "kornis" van de kerk reikte. Van uit haar hoge en droge troon wierp ze met de regelmaat van een klok ruim 500 toeters-waarvan 250 met een prijzennummer - naar de grijpgrage menigte. De Gouden Trofee, een geschenk van het R.K.C., werd gegrabbeld door Pier re Moens (van Cecilia). De andere twee hoofdgaaien (koffiezetappa raten) waren attenties van de uitba ters van het Oud-Gemeentehuis en van het Karnaval komitee. De orga- nizatoren willen langs deze weg de zelfstandigen van Wieze danken om de gulheid bij het prijzen schenken. Na afloop van deze gouden stunt worp verspreidde de menigte zich naar de verscheidene stands op her kermisplein of ging even uitblazen in een of andere klassieke bierwin kel. Vandaaruit kon men tot 24 u. luisteren naar het artistiek optre den van het orkest Kris Berry met zangeressen. Slot Maandag had in de tuin van café Oud-Gemeentehuis de 10de grote kermisbarbecue plaats met als feestsluiter een reuze-gezellig sa menzijn, waarbij een getalenteerd muzikant vele mooie orgelpunten achter het Ritakermisgebeuren wist te plaatsen,.. En nog dit. De inrichters, met de speciale nadruk op R.K.C. sekreta- ris Kurt Guns, die echt bergen werk verzette, danken nog eens extra het gemeentebestuur voor het gebruik van het materiaal, en vooral voor het toekennen van de ideale stand plaats van de kiosk, een feit dat bij alle deelnemende verenigingen echt positief overkwam. J. Van Landuyt Ofschoon het weder zich bij de twaalfde uitgave van deze zomerkermis niet bepaald van zijn zonnigste kant toonde, mag men toch nog van een mooie spreken. Het bekoorlijk feestprogramma dat door het R.K.C. Kermis Comité) voorgeschoteld werd lokte al van zaterdag talrijke naar het Wiezeplein. weg naar het Wiezeplein inslaan, de al traditie geworden mis voor Van verre herkenden we gauw de afgestorven leden van de karna- giganten "Basken" en "Scherp" uit "De Wolvenklak- Lebbeke, die van aan de "Ajuin" zagen we van aan den "Dik- door het "Harmonieken" spelen- Eik" een kwartet van reuzen de derwijs op sleeptouw genomen wer den. Hun kollega "Hoera" (Lowie Laurent) van St.-Gillis-D. werd van aan het Gildenhuis door een Moor sels "Muziek" voorafgegaan, en de boven mensenmaat uitgegroeide "Ward Sigaar" uit Grembergen, werd vanaf de "Madeion" door een eigen jeugdgroep en muziekkorps naar de Dorpsplaats begeleid. Voor de tribune aldaar voerden de reu zen hun klassieke dansnummertjes uit, wat door de vele aanwezigen op een verdiend applaus onthaald werd. Intussen hadden een paar dozijn marskramers op en bij het Wieze plein hun tenten opgeslagen en ge opend, en al heel vlug kuierden vele bezoekers tussen de kramen met uiteraard een divers aanbod. Het geheel werd sfeervol opgeluisterd door het Tiroler orkest: Die Fröh- liche Musikanten" uit Baardegem, gevolgd door een prachtig optreden van Wim Ravel, die echt in zijn dag je was! Het past hier wel een kermis- bloempje te werpen naar de man nen van I.T. Music voor de zorg om hun muzikale technieken, geduren de de twee kermisdagen, en niet minder voor koördinator Mare Col man voor zijn voorbeeldige presen tatie. Tevens verdienen Willy en Er ik Roels alsmede Luc Perdaens een pluimpje voor hun degelijke nacht bewaking. Lebbeke. Ondanks het minder goede weer was er op het terras heel wat plezier te beleven tijdens Ritakermis te Wieze (foto Guy) Zondag Over kermiszondag onthouden we zeker de kleur- en tekenwedstrijd die in het Oud-Gemeentehuis plaats vond, met Ritakermis als the ma. Liesbeth De Vlieger bleek de meest geslaagde kleurster, en bij het tekenen werd Ann Mertens de lau reate. De middagduivenvlucht volgens de oude doenwijze, moest echter we gens de ongunstige weersomstan digheden afgelast worden. Een onverhoopt sukses daarente gen kenden de helikopter-luchtdo pen met vluchten van enkele minu ten boven Wieze en het omliggen de. Het blijkt wel dat de mensen eens gaarne van uit de hoogte op hun rasgenoten neerkijken, want bij de circa 40 vluchten werden niet minder dan 80 personen mee de., lucht in genomen. Echt daverend! Toen het hoge motorengeronk - dat nog lang over de dorpskom zal nazinderen - enigszins geluwd was, Lebbeke. In Wieze werd de Ritakermis een sukses. Het was drummen om een konden de vele kermisgangers eens toeter te bemachtigen (foto Guy) Neemt de belangstelling voor "Een dagje dorp" Mespelare af? We stellen ons de vraag, want zondag was het niet de drukte van de vorige jaren in de kleinste deelgemeente van Dendermonde. Aan het programma dat het feestkomitee van Mespelare had uitgedokterd lag het niet, want dat stond bol van de aktiviteiten. De minder gunstige weersomstandigheden mis schien Het was koud, eerder kil, ook dreigend regenachtig. Maar echt weer om thuis te blijven was het nu ook weer niet. Of worden we overspoeld met rommel- en antiekmarkten en oude ambachten Veel problemen om een parkeer- plaatsje te vinden hadden we dit aar niet. Van de eerste poging al ïadden we prijs. En na ons kwamen er nog heel wat auto's aangereden die al even makkelijk een plaatsje konden bemachtigen. Een vinger aan de wand dat het niet de grote drukte van andere jaren zou zijn in Mespelare. En toch waren er nog autobestuurders die perse door de verkeersvrij gemaakte straten wil den rijden, misschien om hun nieu we wagen te laten bewonderen of gewoon om dwars te zijn. Rare snui ters. Ze waren er weer Op het plein voor de kerk was het dit keer biezonder stil. Geen groot terras zoals de voorgaande jaren, geen barbecuevuren met de geur van vers gebakken witte en bruine pensen, geen bedrijvigheid. Alleen rechtover de kerk voor de verbouw de oude herberg hadden enkele standwerkers een plaatsje gevon den. Met oude munten, prentkaar ten, schilderijen. En dan richting kultureel centrum De Mespel. Aan weerszijden van de smalle kronke lende straat hadden ze zich weer opgesteld de kinderen en volwas senen met allerlei snuisterijen, ou de boeken en fonoplaten, koper werk, porselein, glas, bruikbare en onbruikbare onderdelen van vaak raadselachtige toestellen. De rom mel- en antiekmarkt op haar best dus. Vooral de jeugd was goed ver tegenwoordigd en had blijkbaar de kast leeggehaald om al wat oud en voorbijgestreefd was aan de man te brengen. Stripverhalen van Suske en Wiske, Nero en Jommeke, ze lagen er weer met ezelsoren en al te wachten op klanten. Ook de boeken uit de tijd van weleer, de heimatlite- ratuur met zeemzoete verhalen konden velen bekoren. En op de stand van een van de jeugdige toe vallige marktkramers zagen we zelfs uitdagend en bloot een jaargang van "Playboy" liggen. Maar niemand durfde er in het openbaar in blade ren. Tussen al die oude spullen in had den de beoefenaars van de oude ambachten hun plaatsje gekregen. De kuiper die nu ook tonnetjes op maat maakt in alle formaten, al dan niet belegd met geel blinkend ko per, de kaarsenmaker, de karne- melkster die met eindeloos geduld weekend na weekend de stok in de boterkan blijft heen en weer bewe gen, de stoelenmaker en beeldhou wers die met veel precisie in het zachte hout de meest beeldige figu ren kapte, de mandenvlechters die handig omsprongen met de wijmen en wissen, de nettenvlechters die een fuik presenteerden, de fliere fluiter die al spoedig veel toeschou wers kreeg en met een doodeenvou dig apparaatje, waarbij het velletje van een ei werd gebruikt als mem braan, de meest gekke en vrolijke geluiden voortbracht. Nog verder maakten we kennis met een vrouw die miniatuurbloemen schilderde, de man die met de figuurzaag aller lei gebruiksvoorwerpen in elkaar knutselde en nog zovele anderen meer. En tussen dat alles in flaneer de het publiek. Zich wat warmer ingeduffeld dan men dat in de juni maand moet doen. Maar het ge: noot, ook en vooral van de pittige taal die sommige marktkramers orakelden om zo klanten te lokken en aan te zetten tot kopen. Net voor het kultureel centrum za ten een drietal meisjes die net het bord verscholen waarop te lezen stond "Hoeveel weegt ons schaap". Dendermonde. Dagje dorp. Oude ambachten op een rijtje stoelen matten, vlechten en karnen (foto Piet Hermans) Dendermonde. Dagje dorp. Broers onder elkaar hebben altijd wel wat te vertellen (foto Piet Hermans) Dendermonde. Dagje dorp. Een beeldhouwer die ondanks de belangstelling niet zenuwachtig werd en naarstig voortwerkte (foto Piet Hermans) Een beetje verder deed dat schaap zijn uiterste best om al bierend de aandacht naar zich toe te halen en prompt schreven enkele dapperen in. Met de zoete hoop vroeg of laat het schaap te mogen afhalen als ge wonnen prijs. In het centrum zelf weerklonk ondertussen heerlijke fanfaremuziek en dat lokte heel wat belangstellenden naar binnen. Waar men zich tegoed kon doen aan een drankje al dan niet met wat erbij. Rechtover het kultureel cen trum "De Mespel" had Buggenhou- tenaar Van Ransbeeck zich opge steld met zijn poesjes. Al zaten die veilig en wel achter dikke tralies. Tijgers zijn inderdaad geen katten om zonder handschoenen aan te pakken. Voor Van Ransbeeck ligt dat anders. Hij speelt met de roof dieren als een volleerd cirkusari tiest. Ook zijn vrouw, al evenzeer in een mooi pak gestoken, maakte haar opwachting bij de kooi. Later op de dag zou zij in een kleine hou ten kist kruipen en haar gemaal zou die kist dan doorpriemen met ontel baar veel zwaarden. Volgens inge wijden liefst met 132 van die vlijm scherpe puntige dingen. De bedoe ling is wel dat mevrouw Van Rans beeck zonder een enkel schramme tje uit die kist te voorschijn komt. Wat ook lukt. Een act van wereld formaat in het piepkleine Mespela- Zo wandelden we terug richting kerk. Af en toe snuisterend in de kartonnen dozen waarin alles en nog wat te koop werd aangboden. Iemand naast ons had interesse voor oude fonoplaten. "100 fr per stuk" zei de jonge verkoper. "Te veel", zei de mogelijke klant "ginder kosten ze maar 50 fr voor een plaat". Waarop de jeugdige knaap zei "dan moet je ze ginder maar gaan kopen". De koper droop af, bedrogen door zijn leugentje om bestwil. Ook dat is een "Dagje dorp".

De Voorpost | 1990 | | pagina 29