Onenigheid over Kapelleveldstraat te Mere Nieuw stratenplan voor Erpe-Mere Kerkfabrieken van Erpe-Mere krijgen gunstig advies Rekord aantal Vinkeniers te Mere Begraafplaats van Ottergem weldra gesloten Erpe-Mere krijgt weldra containerpark Blauwbos wordt verwoest door illegale boomkappingen De Voorpost - 15.6.1990 - 3 rsvrije De dienst Openbare Werken neemt een belangrijke plaats in op het gebied van gemeentelijk beleid. Vooral dan het herstellen van wegen komt zeer gevoelig over bij de bevolking en als er dan onteigeningen bij te pas komen, hoe klein ze soms ook zijn, brengt dit nogal eens spanningen met zich mee. Een dergelijk geval kwam tijdens de jongste raadszitting ter sprake met de Kapelleveldstraat te Mere toen men het definitief onteigeningsplan moest goedkeuren en men advies uitbracht over de ingediende bezwaarschriften. Voor het goedkeuren van de eind afrekening in verband met verbete- ringswerken aan de Stokt- en Veld- straat, Aaigemdorp en Griet was er geen probleem. Dit was ook het ge val om een voorlopig rooilijnplan aan te nemen voor de Bossestraat te Erpe waar men de uitbreiding naar delandbouwzone zal richten om tot minder onteigeningen te komen in debouwzone. Het betreft 22 eigen aars en de totale oppervlakte die zal onteigent worden beloopt 561 vier kante meter. In verband met het uitvoeren van riolerings- en verbe- teringswerken in de Bosse- en Ho- negemstraat, die elk vijf meter breed zullen zijn en voorzien wor den van greppels, vroeg raadslid De Wolf voor hoeveel de gemeente Le de bij deze werken zal tussenkomen omdat er een probleem is met het oppervlaktewater. Volgens sche pen Van Wilder is men tot geen akkoord gekomen want het sche pencollege van Lede heeft zijn voorstel verworpen zodat de ge meente Erpe-Mere toch moet op draaien voor rioleringskosten. Voor het uitvoeren van overlagings- werken aan de Windmolen- en Egemstraat, evenals aan de toegang tot het administratief centrum Steenberg heeft men twee miljoen geraamd. De werken zullen niet in eigen regie uitgevoerd worden en men zal de aanbiedingen afwach ten. Volgens schepen Van Wilder zal men later prioritaire wegen aan duiden, voor een zelfde behande ling. In de Egemstraat te Bambrugge gaat men de openbare verlichting uitbreiden die zal bestaan in een Het gemeentebestuur van de vorige legislatuur had reeds een plan uit gegeven om elke Eipe-Merenaar wegwijs te maken in eigen dorp. Het stratenplan was ingeldeurd en van toponymische gegevens voorzien. Dit ontwerp is intussen reeds uitge put en schepen P. Eeckhout nam het initiatief om een nieuwe uitgave te bezorgen met enkele logische wij zigingen. Het aanbrengen van be paalde nieuwigheden gebeurde niet om het vorige af te breken want het eerste plan was alleszins zeer dege lijk. Toch wilde hij er een eigen tin tje aan geven en alhoewel het met zijn kleur niet overeenstemt is de kaart gedrukt op een groene achter grond, wat het plan op zichzelf be ter tot zijn recht doet komen. Tijdens de recente raadszitting kre gen alle mandatarissen een pre- sent-eksemplaar gratis aangeboden maar geen nood voor wie er zich een wil aanschaffen want het plan werd in een oplage van 2000 gedrukt en kan bij het gemeentebestuur tegen 50 fr bekomen worden. Van het ont werp bestaan ook niet geplooide ek- semplaren om ze eventueel op bor den te spijkeren of in te kaderen. Dit geldt voor de nog bestaande scholen die het kunnen gebruiken als didaktisch materiaal. Kenmerkend voor de nieuwe kaart is het ontbreken van een begrenzing van de verschillende deelgemeente, een begrenzing die volgens schepen Eeckhout toch met de tijd vervaagt en men Erpe-Mere alleszins in zijn totaliteit moet beschouwen. Een ander vaak storend element dat nu letterlijk en figuurlijk van de kaart geveegd is, betreft het ontbreken van de storende reklame en men heeft alleen het schild van de fusie gemeente behouden. Buiten de straten kan men op de kaart echter andere belangrijke za ken vinden zoals o.a. wandelpaden, stations, postkantoren, schoolge bouwen, voetbalvelden, wind- en watermolens. Zelfs projekten die nog moeten gerealiseerd worden hebben reeds een plaats op de kaart en hierbij denken we aan ae nieuwe wijk die er komt in de buurt van de J. De Somerlan, en aan de nog te bouwen sporthal. De verkoopslo gan zou kunnen geformuleerd wor den naar een oude zijspreuk: 'Met deze kaart in de hand komt men door gans Erpe-Mereland'. JV netaanpassing, nl. het ondergronds brengen en het bijplaatsen van een verlichtingskabel. Deze werken worden op ruim 70.000 fr. geraamd. De raad ging unaniem akkoord om het stratentracé van de Grote Gent- weg van 5 naar 10 m te brengen en dit van de Hammersweg van 5 naar 12 m. Kapelleveldstraat te Mere Weinig wegenwerken krijgen een zulkdanige belangstelling mee als dit het geval was met de Kapelle veldstraat tijdens de laatste raads zitting. Wat het definitief goedkeu ren van het rooilijnplan betreft wer den er geen bezwaarschriften inge diend bij het afsluiten van de wette lijk termijn van het openbaar onder zoek. Het ging er eenter anders aan toe toen men aan de raad vroeg om het onteigteningsplan en de -tabel foed te keuren. ladat schepen H. Van Wilder le zing gegeven had van de twee be zwaarschriften, dat zelfs tot één en kel kan herleid worden, was men akkoord dat ze wel ontvankelijk wa ren maar toch ongegrond. De sche- Een stelde voorop dat aan geen en- ele voortuin zal geraakt worden en het projekt loopt over 310 m. Er ontstaan problemen omdat er, in tegenstelling tot wat vroeger voor gesteld werd, toch één eigenaar zal betaald worden voor de eigening. Daarom stelde raadslid J. De Wolf dat men in vorige raadszitting juist benadrukt had dat er geen proble men te verwachten waren en ver mits de in te nemen gronden in het onteigeningsplan opgenomen zijn, vindt bij het diskriminerend dat sommige aangelanden betaald wor den en anderen niet. Ook vraagt hij zich hierbij af of de aangelanden niet opnieuw moeten uitgenodigd worden en dat men iederaan zou vergoeden: «Het is een princiep dat men moet huldigen gelet op de toe stand die er nu ontstaan is». Burgemeester De Langhe verzekert hem dat er in die zin al over gespro ken is in het College maar dat men eerst naar raakpunten zoekt in het dossier. Toch zal het gemeentebe stuur kontakten opnemen met de eigenaars, de moeilijkste gevallen, alhoewel de grondafstand in feite zeer weinig is. Het College, aldus burgemeester De Langhe, zal zich beramen en «het is mogelijk dat het dossier niet uitgevoerd wordt maar we zullen in alle billijkheid hande len». Raadslid De Wolf neemt daar geen vrede mee en hij vindt dat hij verzet van de aangelanden een schade loosstelling moet gedaan worden. Daarenboven moet men «zich niet beramen en geen chantagemidde len gebruiken zoals kosteloos grondafstand of geen weg». Dit is- misschien de bedoeling niet maar het ruikt er toch naar en De Wolf pleit voor gelijkheid zoniet wil de SP de onteigening niet goedkeuren. Daarop belooft burgemeester De Langhe dat iedereen op dezelfde wijze zal behandeld worden en hij belooft stellig geen chantage te ple gen op de buurt van de Kapelleveld straat want hij beschouwt de zaak helemaal anders en «als we ons be ramen is het geen afstel noch uitstel maar we zijn beperkt in onze finan ciële mogelijkheden». Schepen Van Wilder wil de zaak verduidelijken door de nadrukken dat het om 36 onteigeningen gaat en er slechts één bezwaarschrift inge diend werd. Het gaat hem dus maar om 17,5 vierk. meter en hieronder zal de gemeentekas niet lijden en hij verzekert dat het niet de bedoeling is om de weg niet te herstellen. Schepen Et. Bliki tredt hem bij cn stelt dat het «moeilijkste geval» als basis zal dienen voor het toekennen van bedragen aan anderen. Nadat ook raadslid J. Van Den Steen nog tussengekomen was en zich (on)nodige zorgen blijkt te ma ken wil de SP-fraktie het agenda punt niet goedkeuren ondanks zij de werken niet willen vertragen maar vooral omdat het dossier .«zwak opgesteld is». Ook al stem men de andere oppositieleden met hen dan toch wordt de voorbarig heid door de meerderheid wegge stemd en wordt het agendapunt met 13 tegen 12 goedgekeurd. Daar waar de fusie verschillende dorpen onder één noemer bracht, bleven de parochies elk afzonderlek voor hun voortbestaan zorgen. Elke kerkfa briek is dan ook verplicht elk voor zichzelf rekenschap te geven van haar financiële toestand en bij elke transaktie dient men het gemeentebestuur om gunstig advies te vragen. Zelden gebeurt het dat hun wensen onvervuld blijven wat niet wegneemt dat de raad zijn flat moet geven. In een vorige raadszitting was een vraag om de kerk van Sint-Pieters- Banden te restaureren ter sprake gekomen en dit had bovendien voor enige diskussie gezorgd, vooral om dat er toen nog geen raming ge maakt was van de uit te voeren wer ken. Toen was de SP-fraktie van oordeel dat men 'geen blanco check kon tekenen' maar intussen is de toe stand zodanig geëvolueerd dat schepen Et. Lepage over meer ge gevens beschikt zodat hij de nodige uitleg kon verstrekken aan interpel- lant J. De Wolf. Meerdere werken zijn hierbij voor zien zoals o.a. het afnemen van het omgewaaide kruis met daarbij een onvoorziene faktor, nl. het beveili gen van de bliksemafleider. Dit is een post die niet door de verzeke ring betaald wordt zodat de ge meente uiteindelijk toch nog 150.000 fr moet bijpassen. Dit vol stond echter opdat de SP-fraktie ook dit agendapunt zou goedkeu ren. De raad bracht unaniem gunstig ad vies uit voor de begrotingswijziging van dit jaar voor de kerkfabriek Sint-Martinus van Burst. De ge meentelijke toelage werd opgetrok ken tot ongeveer 550.000 fr wat meer dan het dubbele is dan eerst voorzien. Deze verhoging is te wij ten aan het onderhoud en aankoop van kerkgewaden, het aanpassen van de weddekosten en het onder houd van het kerkgebouw. Men vroeg aan de raadsleden ook nog gunstig advies voor de rekenin gen 1989 van een drietal kerkfabrie ken. Voor de kerkfabriek van Erpe is het verschil tussen de begroting en de rekening te wiiten aan de kos ten voor de herstellingswerken aan de kerk waar de gemeentelijke toe lage in globaliteit ongeveer een half miljoen bedraagt. De rekening van de kerkfabriek van Erondegem sluit met een boni van 4.66 fr dank zij een gemeentelijke toelage van 660.000 fr. De kerkfabriek van Vlekkem kreeg een toelage van 340.000 fr en heeft voor 1989 een boni van 1.500 fr. Hier is een verschil tussen reke ning en begroting te wijten aan het niet uitvoeren van grote herstel lingswerken aan de kerk van Sint- Lambertus. Tenslotte keurde men ook de reke ning van de Protestantse Kerk van Aalst goed die toch met een batig saldo sluit van 29.000 fr. De toelage die Erpe-Mere moest bijpassen be draagt ongeveer 13.000 fr. JV De meeste van de grote dorpen hebben sinds jaren de begraafplaats rond de kerk opgeheven en - meestal wegens uitbreiding - een nieuw kerkhof buiten de dorpskom aangelegd. Stilaan moeten ook de kleinere parochies naar een geschikt terrein uitkijken maar daar lukt men niet altijd in. Er zijn verschillende elementen die meespelen tot het bepalen van een ge schikte begraafplaats en die kon men in Ottergem niet vinden zodat men een oplossing in het naburige Erondegem moet gaan zoeken. Tijdens de laatste raadszitting stel de schepen Et. Lepage voor om een beslissing te nemen tot het niet meer verlenen van grondkoncessies en het beëindigen van het begraven op het huidige kerkhof van Otter gem. Een paar argumenten staaf den zijn voorstel. Er is geen plaats meer om te begraven en er kunnen geen grondkoncessies meer toege staan worden omdat daarvoor evenmin nog grond beschikbaar is. Dit neemt met weg dat er nog bijzet tingen mogen plaatsvinden maar verleningen van koncessies zal het gemeentebestuur niet meer toe staan. Trouwens in het jaar 2015 zal de begraafplaats voor elke begra ving gesloten worden. Daarenbo ven hebben koncessiehouders geen enkel recht op vergoeding maar kunnen desgevallend aanspraak maken op een perceel op het kerk hof van Eroridegem. De uiteindelijke oplossing voor het begravingsprobleem van de overle denen van Ottergem vond men in het naburige Erondegem waarvoor intussen een uitbreiding van het kerkhof aangevraagd werd. SP-raadslid Schouwvlieghe kon zich hiermee nauwelijks verzoenen en vond dat men 'in Ottergem van geen telis, tenzij men er een veevoe derbedrijf wil oprichten maar een laatste rustplaats wordt niet meer gegund, men is er niet belangrijk als overledene en men krijgt geen Kerk hof maar wel een bloemmolen in de achtertuin'. Schepen Lepage lichtte het pro bleem toe, waarbij hij trouwens nauw betrokken is en hij zei dat ook het vorige gemeentebestuur al ge tracht heeft om een nieuw kerkhof aan te leggen en dan zou het voor Ottergem en Vlekkem te samen ge weest zijn. Van de vier onderzochte percelen was de bodem totaal ongeschikt we gens het te groot volume oppervlak tewater. Het enige perceel dat kon in aanmerking komen lag echter te diep in het agrarisch gebied. De mo gelijkheid bestaat evenwel buiten de dorpskom maar dan zit men al in de industriezone. Men kreeg o.a. ook het advies om een nieuw kerkhof aan te leggen aan de Rijkhofstraat maar dit is al in de nabijheid van de spoorweg en bovendien slechts op een paar hon derd meter van de begraafplaats van Erondegem. De overheid op teerde trouwens voor een zekere centralisatie van de begraafplaat sen om de verspreiding in het agra risch gebied te beperken. Uiteinde lijk heeft men voor Erondegem ge kozen omdat het alleszins het dichtstbij is. Trouwens, nog zo heel lang geleden, tot in de vorige eeuw, was Ottergem op kerkelijk gebied afhankelijk van Erondegem zodat men langzamerhand naar de vroe gere toestand terugkeert. JV De werking van de Meerse Vinke niers heeft de laatste jaren een ver rassende wending genomen en dan nog in de positieve zin wat er op wijst dat het bestuur niets aan het toeval overlaat om het de leden ge makkelijk en aantrekkelijk te ma ken. Sinds vorig jaar heeft men het aantal nummers in de Steenstraat moeten uitbreiden maar vorige zon dag was de opkomst ongewoon ver mits er maar liefst 71 deelnemers kwamen opdagen. Als het zo door gaat gaat de vinkenvereniging in kosten vallen om stukken bij te ko pen maar met een dusdanig sukses zal men dat er zekeF wel voor over hebben. Opvallend dat het opnieuw een strijd werd tussen de «groten» en Yves Braem, die met zijn vink An een gooi doet naar het regelmatig- heidskriterium, is goed op weg om in zijn opzet te slagen, ook al zitten zijn naaste konkurrenten hem steeds nauw op de hielen. Vorige zondag speelde hij het echter klaar om zijn twee zangers aan de top te brengen en dit dan nog zonder te genstand want zijn An liet 777 deun tjes afdrukken en zijn Kathy 653. Zij werden gevolgd door Rik I van R. Sorgeloos met 619. Verder gaf de uitslag: Calipso, O. Coppens (590), Barbara, B. Houtman, (587), Bram, D. Van De Sijpe (567), Peter, S. De Waegeneer (553), Cesar, R. Van Tittelboom (529), Kim, Cl. De Bac ker (528) Dorus, G. De Brouwer (495). Zelfs in de «promotie» moest men nog over goede papieren beschik ken want om daar de «overwinning» te behalen had Mira van D. Roe- landt toch 332 nodig, juist één deun tje meer dan Andy van K. Matthys en Pips van J. Limpens. Al de pro motiezangers waren aan elkaar ge waagd want de Andy van J.B. Be- dart zong 329 liedjes en Femmy van C. Roelandt nog 322 waarmee ze toch een beker in de wacht sleepte evenals de winnaar in deze reeks. De bekers bij de «Assen» gingen naar Y. Braem, B. Houtman en G. De Brouwer. JV Naar het voorbeeld van reeds talrij ke andere gemeenten heeft het ge meentebestuur de bedoeling om een containerpark in te richten en na ruggespraak met Stedebouw weet men nu al dat de inplanting niet storend mag zijn voor de omge ving en dat men als andere voor waarden stelt dat er moet een afslui ting zijn met een groenscherm van vijf tot tien meter hoog. Men vraagt een princiepsbeslissing goed te keuren om een ontwerper aan te stellen maar zou niet nodig blijken volgens raadslid C. De Brouwer omdat desgevallend OVAM gratis advies geeft en men de uitvoering in eigen beheer dan kan doen. Volgens Raadslid De Wolf is het alleszins een positief initiatief maar ook hij is van oordeel dat men hier voor geen speciale ontwerper nodig heeft, ook al beweert schepen Eeck hout dat alle containerparken door een ontwerper opgemaakt zijn. Men is wel unaniem akkoord om een containerpark op te richten ma de oppositie drukt zijn afkeuring uit om een ontwerper aan te duiden. Leningen De raad ging tevens akkoord om drie leningen aan te gaan. De eerste behelst een half miljoen om de dak bedekking van de kantine en de sa nitaire lokalen van d'e sporthal in de Sint-Bavoweg te vernieuwen. Een tweede lening wordt aange gaan voor het aankopen van een luchtcompressor en deze beloopt 567.000 fr. De laatste lening van 412.000 fr. zal gebruikt worden voor de aankoop van asfaltproducten voor wegenonderhoud. Buiten de leningen zal men nog eens een half miljoen nodig hebben voor de aankoop van verkeersbor den en wegsignalisatie die moeten vernieuwd worden. JV meer omdat deze illegale kappin gen gebeurd zijn in een periode van de broed- en kweektijd van de vo gels die volledig in het biotoop verstoord zijn. Schepen Eeckhout heeft onmiddel lijk verbod opgelegd om verder te kappen is het ergste toch geschied. Het zal trouwens jaren duren voor- Het Blauwbos te Mere staat bekend als een zeer waardevol biotoop waar nog een unieke fauna en flora te vinden is. Natuurliefhebbers en wande laars beschouwen het als een uitzonderlijk gebied in de streek en leggen dan ook een zekere waakzaamheid aan de dag. Toch heeft: men niet kunnen voorkomen dat de eigenaar(s) er anders over denken en het bos zomaar verwoesten voor een karige opbrengst als tegenprestatie. Nochtans beweert schepen P. Eeck hout dat hijzelf eveneens regelma tig kontrole gaat uitoefenen maar toch heeft men kans gezien om er een ware ravage van te maken. Daar waar een paar eigenaars toelating hadden om enkele bomen te kap pen, hebben anderen van de gele genheid gebruik gemaakt om illega le kappingen door te voeren. Schepen van leefmilieu, P. Eeck hout, verklaarde dat er wel twee kapvergunningen afgeleverd wer den door het gemeentebestuur, enerzijds om vier bomen en ander zijds om 35 bomen te kappen. De vergunning werd verleend na uitge voerde kontrole door de technische dienst die een fiat gaf voor «rijpe» bomen. Het gaat hier echter om het rooien van ruim honderd bomen zodat een groot aantal verdwenen is zonder toestemming van de betrokken overheid. Volgens de milieusche pen betreft het overwegend els en wilg die bovendien ter plaatse op maat gezaagd werden door de ko- Ëer, een klompenfabrikant. 'at de natuurliefhebbers en vooral de Aktiegroep Leefmilieu Erpe- Mere verbolgen zijn over deze over treding is niet verwonderlijk, te aleer het bos in zijn oorspronkelijke toestand zal hersteld zijn. Het ge meentebestuur is nu bezig met on derhandelingen, zowel met de aan nemer-koper als met de eigenaar(s) en de plaatselijke politie heeft een onderzoek ingesteld. Schepen Eeckhout is van plan om een zeer strenge reglementering op te stellen om nog meer onwettelijke boom kappingen te voorkomen en in die zin spreekt hij reeds over het mer ken van de bomen die eventueel zullen mogen gekapt worden bij een eventuele aanvraag. jy Erpe-Mere. Het Blauwbos te Mere waar het biotoop ernstig werd verstoord door illegale boomkappingen (jv)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3