Vlaanderen moet in Europa van morgen zijn eigenheid bewaren n Pastorij van Mere wordt eindelijk gerestaureerd Daensprijs tweede keer voor Frans-Jos Verdoodt Werken aan Meldertse Dorpstraat kunnen na vakantie starten Daensdag: 'Vlamingen houden alleen been stijf in het gips' «Daensisme en Kristen-Demokratie» Adieu "de put" 4 - 15.6.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Vervolg van blz. 1 'Toegeven', Vlaamse 'deugd' bij uitstek Notaris Richard Celis, voorzitter van de Vlaams-Nationale Zang feesten en van de Vlaamse Kulture- le Koepel waarbij het Priester taal afzetten tegen Angelsaksische invloeden die de eigen Vlaamse identiteit bedreigen. Celis zette zich verder af tegen de afbouw van het geschiedenisvak in onze scholen waarbij het verleden Daensfónds is aangesloten was de van Vlaanderen onder de koren- gastredenaar. maat zal komen te staan. Ook tegen «Vlaanderen moet Vlaanderen blij- versnippering allerhande en verzui- ven», ook in Europa, zegde Richard ling die nog 'besmettelijker is dan Celis. Niet de Walen bedriegen on- de varkenspest'. was de oude pastorij gelaïceerd en verkocht. Met de tienden bouwde pastoor Jacobs een nieuwe, vrijwel de huidige maar toen nog zonder verdieping en zonder omheining. Toen begrensden watergrachten het pastoreel huis. Later wordt ze door pastoor Henr. Ben. Berre- wouts beschreven als een 'behuisde hofstede in de welke de pastoor woont, groot volgens het land- tboeck 125 roeden; oost de Guiel- mieten van Aelst; zuyt het coninckx goedt; westden voetwegh; noort de straete'. Het is pas in 1837-38, onder pastoor Lud. Van de Velde, dat merkelijke de ze eigenheid. Die bedreiging schuilt in eigen rangen. Politici van Vlaan deren beoefenen al te veel de 'deugd' van 'toegevendheid'. Toe geven is als het ware in ons volk ingebakken. Kompromissen zijn schering en inslag. «Vlamingen houden enkel het been "stijf als het in het gips ligt». Vlaanderen telt al te veel opponen ten in plaats van komponenten. In het nuidige Vlaanderen met zijn agmi de Vlaamse Beweging om er op toe te 'op het veld' een onderzoek in in te zien dat het geen Vlaanderen het geschiedenisonderricht in de wordt voor de oude potverteerders, school waar hij aktief is. In de leer- maar een Vlaanderen waar men boeken die er gehanteerd worden, ook oog heeft voor wie dreigt uit de wordt met geen woord gerept over verbeteringen aangebracht worden aan de pastorij, o.a. ze wordt opge trokken en krijgt een verdieping, en dit was toen reeds de huidige vorm. In 1845 wordt onder pastoor Ghisl. Pulinx het dak van het pastoreel Aalst. Daensdag. In stoet trok men naar het standbeeld Man priester Daens (a) eenoêpp"™liktc^^^ worden andermaal grondige her- Jongeren, die vaak in de huid van de stellingswerken uitgevoerd aan de underdog kruipen, kennen wel Nel- Past?"J ™n Mere; wordt son Mandela. Maar Daens niet. aan het dak Snerkt, aan de zolde Geschiedenis Daensisten kunnen zich wel ver- ring en de vensterramen. In 1 heugen in het feit dat veel politieke ondf Pas'°?r L Va" Bavegem .7:iwerd een hofmuur geplaatst in het 'hebben 5Srks*raat^ partijen in hun programma een aan tal Daensistische ideeën Bij KB van 13 januari 1976 werd de pastorij van Mere, waarvan de ge meente als eigenaar aangeduid staat, beschermd. Het besluit omvat daarbij ook het landschap dat ech ter beperkt is tot de omgevende voor- en achtertuin, eveneens ei gendom van de gemeente. Ook op grond van kartografische gegevens durft men met zekerheid stellen dat de pastorij van Mere reeds in het midden van de 18e eeuw op de plaats stond van de huidige pastroij maar er heerst onzekerheid over de overblijvende fragmenten van het oorspronkelijke gebouw. Men is er wel over akkoord dat de huidige pastorij een oude 18e eeuw- se kern bevat maar grondig ver bouwd werd in de 19e eeuw. Men beweert dat het resultaat ervan es thetisch alleszins geslaagd is en het is een streng symmetrisch gebouw Aalst. Daensdag. Belangstellenden tijdens de akademische zitting (a) Aalst. Daensdag. De plechtigheid werd muzikaal opgeluisterd (a) van de 18e en het begin van de 19e eeuw. 'Het gebouw kan omschreven wor den als een dubbel huis met zeven traveeën. De openingen op de bo venverdieping rechthoekig. De ra men op het gelijkvloers zijn van lui ken voorzien. De deuropening is ingeschreven in een sobere vlakke omlijsting met een bekronende druiplijst. De voorgevel is beplei sterd en geschilderd. Twee blinde ramen hebben, tot behoud van de symmetrie, een beschildering ge kregen als imitatie van de overige ramen. Op de nok van het dak is een klokkeruitje gemonteerd. Volgens het Kultureel Jaarboek van de pro vincie Oost-Vlaanderen bevat het interieur nog negen deuren in eik met hun beslag en een laat 18e eeuwse trapleuningen hieruit blijkt dat de indeling zelf van de ruimte nog oorspronkelijk kan zijn. Dit be schermingsbesluit vormt door de ligging van de pastorij een belang rijk stedebouwkundig element en biedt een richtlijn voor het toekom stig beeld van de dorpskom van Me re... Met de afbraak van de muur aan de Sint-Bavoweg doet men ech ter weer afbreuk aan de intenties van de beschermingskommissie'. Huidige restauratie Reeds tijdens de vorige legislatuur had de bevoegde (verantwoordelij ke) schepen menigmaal beloofd om restauratie- en schilderwerken uit te voeren maar het bleef bij belof ten. Schepen Et. Lepage is zich echter bewust van de erbarmelijke toe stand van het gebouw en ondanks het feit dat de huidige pastoor te vreden is met zijn woonst, wil het college voorkomen dat zijn opvol ger geen renovatiewerken moet aanvragen bij zijn aankomst. Het is dus niet vooral om reden dat het een waardevol monument is want men zat wel met een nieuwbouw in het achterhoofd maar dit projekt kon - gelukkig - niet gerealiseerd worden omdat het enerzijds te duur uitviel en anderzijds omdat men de deklassering niet kon bekomen. De restauratie van de pastorij te Mere is trouwens op 6,3 miljoen geraamd maar het grootste gedeelte is betoe- Het overdragen van bevoegdheden naar supra-nationale instanties mag nooit de eigenheid van Vlaanderen nekken. De Vlaamse 'deel-staat' is al te veel 'deel' en al te weinig 'staat'. Vlaanderen moet zich ook in zijn boot te vallen. het bestaan noch over de ideeën van Het Vlaamse volk moet met Anton Adolf Daens. van Duinkerken afstand nemen van Voor het Priester Daensfónds weer de stelling dat «Vlaanderen in de een opdracht om in overleg met uit- wereld altijd een grote toekomst zal gevenjen van leerboeken op deze hebben, maar dan wel in de verle- lacune te wijzen en er te doen aan den tijd...». verhelpen. geworden. Dat typerend is voor de maar nei grooisie geueeue is oeioe- Fandelijke pastorijen uit het einde laagbaar aangezien heteen geklas seerd gebouw betreft. De raad was De presentatie van de akademische zitting is in handen van Koen Lie- baut en voor vokale opluistering overgenomen. Tenslotte bracht voorzitter Slag mulder nog een warme hulde aan zijn voorganger Luc Delafortrie, fa- zorgt het koor Cantata onder lei- mimielid van Priester Daens en aan ding van Johan Haezaert en met Suzy, sekretaresse van Luc, chauf- Kristiaan Crombeen aan de piano, feur, typiste en echtgenote. Tien jaar nadat hij met zijn werk "Hector Plancquaert" reeds de Priester Daensprijs mocht ontvangen werd Frans-Jos Verdoodt, een Erembode- gems historicus, andermaal laureaat. Na een toelichting door ondervoor zitter van het Priester Daensfónds Willy De Turck mocht hij uit de handen van de nieuwe voorzitter Herman Slagmulder voor de tweede maal deze prijs ontvagen. Nu voor de verhandeling waarmee hij onder het promotor- schap van professor Van Eenno de doctoraatstitel haalde. "Kerk en Kristen-Demokratie" belicht tot in de kleinste details de verhouding tussen de Kerk en de als dissident aangezien Priester Daens en diens medestanders. Deze verhandeling, vrucht van heel wat opzoekwerk, onder meer in de archieven van het Vatikaan bracht em de doctoraatstitel wijsbegeerte en letteren en nu ook de prijs van het Daensfónds goed voor 30.000 fr. Daensprijs Deze prijs wordt om de drie jaar uitgereikt. Ofwel voor een niet-ge- publiceerd werk over de Daensisti sche Beweging en aanverwante stromingen ofwel voor een maat schappelijk projekt waarbij het Daensistisch gedachtengoed kan toegepast worden of dat handelt overt de sociale ontvoogding in de geest van de Daensistische Bewe ging- Over drie jaar wordt de volgende prijs toegekend aan een maatschap pelijk projekt. Dit projekt - ook reeds bestaande projekten komen in aanmerking - kan ingediend wor den door een persoon of door een groep. Bij voorkeur uiteraard in Vlaanderen. Daarbij komen in aan merking projekten over volksont wikkeling, integratie en gehandi capten of bejaarden, aktiviteiten bij minstbedeelden ("vierde wereld"), eenzamen, jeugdwerk, opbouw werk, buurtanimatie en alfabetise- ringsproblemen. De projekten willen door een jury beoordeeld worden. Nadere details volgen eerlang. De prijs zal toege kend en uitgereikt worden tijdens de Daensdag 1993. Daensprijs1990 "Kerk en Kristen-Demokratie" waarmee Frans-Jos Verdoodt, ge schiedenis en auteur van verschei dene poëzie- en prozawerken. Bo vendien afgevaardigd beheerder van het Arcief- en Dokumentatie- centrum van het Vlaams Nationalis me en vorig jaar maakte hij zich buitengewoon verdienstelijk als voorzitter van het Daensjaar. Vorige gelauwerden waren in 1977 Dirk Luycks met "Adolf Pauwels" en de Kristene Volkspartij, in 1980 F.J. Verdoodt met "Hector Planc quaert en de Daensistische Bewe ging en het Plancquaertisme", in 1984 het sociaal projekt 'Trefpunt Zelfhulp Vlaanderen" en in 1987 boren Moorselaar, de prijs won is Koen Rotsaert met "Het Daensis- een magistraal werk. me in West-Vlaanderen". Het IS het resultaat van jarenlang Willy De Turck belichtte in zijn lau- opzoekmgswerk, o.m. in de Vati- kaanse archieven wat dan wel een unicum werd. Deze historische studie bood tal van nieuwe gezichtspunten en nuance ringen en voeg heel wat nieuwe of tot nu toe minder gekende elemen ten toe aan de geschiedschrijving van de Kristen-Demokratie in het algemeen en aan die van de Daensi stische Beweging meer in het bij zonder. Deze studie kan dan ook ingescho ven worden in de reeks standaar dwerken die reeds over de Daensi stische Beweging verschenen. O.m. Pieter Daens van Louis-Paul Boon, met een voorwoord van erevoorzit ter van het Daensfónds Luc Dela fortrie, het werk van Elias dat in tegenstelling met dat van Boon dat kwam "uit de achterkeuken" van Vlaamse gezinnen uit de salons van meer begoeden kwam. Dat van pa ter Van Isacker s.j. en dat van Rein- houd D'Haese dat een totaalbeeld bracht. datio aan het werk van de laureaat heid optimaal precies wil weerge- in het bijzonder dat men een blik ven, bemerkt wel eens scheuren en krijgt over de wijze waarop destijds schrammen in figuren die reeds in "in de betere kringen" werd neerge- de legende zijn getreden en waar keken op Daens en diens gedach- van enkele de goede eigenschappen tengoed. meestal nog aan bod komen. Derge lijke minder goede kanten ook aan Niet uitgeblust bod laten komen wordt niet steeds In zijn dankrede, stelde de laureaat door iedereen in dank afgenomen." zeer dankbaar te zijn voor deze Mythes moeten dan ook wel eens tweede onderscheiding. Hij ziet er doorbroken worden. Het lot dat een erkenning in dat hij "als histori- Daens beschoren was in "een tragi cus nog niet uitgeblust is". sche geschiedenis waarin enerzijds Deze prijs kompenseert enigermate generositeit en anderzijds kleinheid de ondankbaarheid van de taak die wel eens kort bij elkaar lagen". Het de historicus zichzelf oplegt en zijn inderdaad de mensen die de waarvan de realisatie bezwaarlijk geschiedenis somber maken... zonder misverstanden en remmin- LH gen bespaard blijft. "Wie de waar- Tweede keer Dat F.J. Verdoodt ten tweede keer de prijs mocht ontvangen toont de belangrijkheid van zijn werk. Hij is trouwens docent hedendaagse ge- 'De riolerings- en wegenwerken aan de Meldertse Dorpstraat kunnen na de vakantie starten. Aldus werd ons alleszins verzekerd. Het aanbestedingsattest is in handen van het stadsbestuur. De aanbesteding kan wellicht nog deze maand febeuren. En het veld (ruim 20 miljoen, uiteraard betoelaagd) staat op de huidige begroting. :r zou dan ook geen enkele hinderpaal meer zijn om na de vakantie, eens de aanbesteding geregeld, te starten. Het heeft immers lang genoeg geduurd vooraleerd de tweede fase van de verbinding Koestraart-Moorsel naar Meldert-Dorp (tot aan ae Stevensveldstraat) zou starten. De eerste fase bétrof de Kokerijstraat tot aan de Molenstraat en een begin van de Dorpstraat tot aan de beek. De put die er jarenlang voortdurend kwam en moest hersteld worden, is voldoende door iedereen gekend. Beter gezegd gevreesd. En niettegenstaande het ultra-slecht wegdek en de verkeersborden hebben de bewoners er last van te zware wagens die te snel rijden en de woningen doen trillen. Van aan de beek tot aan de Stevensveldstraat wordt de tot aan de beek reeds gelegde bevloering met betonklinkers met de zelfde klinkers verder gelegd. De derde fase, de Klaarhaag die zal gelegd worden met herbruikkasseien, is nog niet in zicht. Een belofte van toelage werd alleszins nog niet bekomen. Voorlopig dus nog toekomstmuziek. Van aan de Stevensveldstraat tot aan de kerk is geen enkel werk tot hiertoe voorzien. Evenmin in de Putstraat die de verbinding geeft naar de Steenweg Aalst-Brussel. Daarvoor bestaat echter een valabel alternatief via de betonweg Eeckhoutstraat, Domentstraat en Abdijstraat. trouwens unaniem akkoord om een ontwerper voor dit projekt aan te stellen. Tuinmuur Het restauratieprojekt van de pa storij te Mere was in feite tweeledig want men wil ook wijzigingen aan brengen aan de eveneens geklas seerde omgeving, meer bepaald langs de Sint-Bavoweg, het gewezen Kerkstraatje. De verbeteringswer- ken voorziet het gemeentebestuur in een latere fase maar men moet hiervoor eerst toch een deklasse ring aanvragen, wil men de omring ende muur mogen verplaatsen en de bestaande weg met drie meter te verbreden om de rooilijn op twaalf meter te brengen. Hierbij had raadslid Carlos De Brouwer de suggestie om desgeval lend de muur in dezelfde stijl nerop te bouwen wat volgens schepen Le page moeilijk anders zal kunnen vermits dit een van de voorwaarden zal zijn die door de overheid gesteld worden om een deklassering te be komen. Raadslid J. Van der Steen merkte ook op dat als men de muur mag verplaatsen, de bestaande wonin gen nog altijd in de weg staan en geen verbreding mogelijk is. Het college stelt echter dat deze huizen niet geklasseerd zijn en dit dus voor lopig geen probleem vormt maar toch zal men ook dit element be handelen van zodra een nieuw rooi lijnplan aanvaard is. Ex-schepen J. De Wolf herinnerde er aan dat het vorige bestuur reeds een aanvraag gedaan had in die zin. Ook dit betrof het verbreden van de rooilijn maar de ambtenaar gaf on gunstig advies en het dossier werd niet aanvaard. Daarom wilde hij we ten of men opnieuw kontakt geno men heeft met Stedebouw en of het werkelijk noodzakelijk is om een brede weg aan te leggen. Daarom was hij wel met het principe ak koord maar stelde toch dat hij zeker moest zijn een rooilijn van 12 meter te bekomen, zoniet stond hij er op geen onteigeningen uit te voeren. Voor burgemeester De Langhe was het agendapunt eenvoudig vermits men alleen het fiat vroeg voor de deklassering van de omgeving en hiermee heeft de rooilijn niets te maken, voorlopig toch niet. Men wil alleen aan de huidige toestand ver beteren om een oplossing te vinden voor het doorgaand verkeer naar de sporthal. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 4