Nieuwe wind in Kamer van Koophandel met Georges Dons Aalst huldigde zijn tientallen 'klaarovers' Na de 'Sasbrug' plaatst Davidsfonds Herdersem nu gedenksteen op het Galgeveld Bezwaarschrift Agalev voor bouwvergunning parkeergebouw 'De stem van de Kamer wordt te weinig gehoord' De Voorpost - 15.6.1990 - 5 De te Mere wonende doch te Gent in 1944 pas na WO II geboren Georges Dons id sinds 7 mei II. voorzitter van de 'Kamer van Koophandel en Nijverheid Aalst en Gewest vzw.' Zulks in opvolging van Eric Huylebroeck die opteerde voor niet-bestendigen van voorzittersambt of bestuurslid schap doch het te beperken tot voor een voorzitter maximaal twee periodes van driejaar en voor bestuursleden drie dergelijke periodes. Een resolute ommezwaai naar verjonging toe die voorzitter Eric Huylebroeck door zijn ontslag als eerste gestalte gaf. Georges Dons ontving ons in Kasteel Terlinden waar de Kamer een onderkomen vond samen met de stedelijke ekonomische dienst o.I.v. schepen Gilbert Bourlon. Openbaar en privé samen gestart onder een goed gesternte. De nieuwe voorzitter Georges Dons studeerde te Aalst aan het Vrij Technisch Instituut. Hij wilde ingenieur worden. Omstan digheden dreven hem er echter toe zijn studiën aldaar stop te zetten. Hij volgde wel Marketing Manage ment te Brussel, deed een stage bij onze noorderburen en wekrte in Engeland voor een Brits bedrijf. Ter plekke volgde hij sessies Ashrid Management en klom bij Colt Inter national in een tiental jaren op tot dedirekteursfunktie. De stoomkur- sus management deed hem echter dromen van een eigen bedrijf. Niet in het minst omdat men zelfs als direkteur, in een multinational wel eens gedwongen wordt tot beslissin gen of investeringen waarmee hij zich moeilijk kon verzoenen. Eigen bedrijf Georges Dons liet het niet bij dro men en startte een eigen bedrijf. De zelfde branche als Colt Internatio nal: 'Aero-luchtverversing'. Na een uiteraard niet makkelijke start kwam hij na anderhalf jaar goed op dreef en momenteel werkt hij met zestien vaste werknemers plus 25 die in het buitenland aan zijn bestel lingen werken. Te Aalst was hij het die aan Kultureel Centrum De Werf zorgde voor luchtafzuiging ge- kombineerd met brandpreventie. Hij is totaal ingeschakeld in het in dustrieel en kommercieel leven van de regio en van ver daarbuiten en is lid van heel wat organisaties als o.m. Infobo tot 1985 van de Jonge Kamer (een kweekschool), bestuurder van Beaver NV Brussel, stichter-be stuurder van Intimoda bvba, des kundige vaste brandblusinstallaties en afgevaardigd Belgisch expert bij het European Committee for stan dardisation 'Smoke and heat con trol systems'. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen. 150 jaar De Kamer van Koophandel en Nij verheid Aalst en Gewest bestaat an derhalve eeuw. Dat wordt dan ook passend gevierd in de periode de cember 91 tot januari 92. Periode waarin ook TREF III wordt georga niseerd. Aalst behoort daarmee ze ker niet tot de oudste Kamers. In Gent bestaat dergelijke Kamer reeds 250 jaar en ook Dendermon- de is ouder. Die van Aalst werd opgericht in 1841, kende ups and dows en werd heropgestart in 1936. Voor Georges Dons bleef de Kamer te veel in de anonimiteit. Er wordt nu aan gewerkt om meer in het openbaar te komen. Al te veel men sen die er belang kunnen bij heb ben, kennen de aktiviteiten van de Kamer niet of onvoldoende. Schuifkens Voor de nieuwe voorzitter zijn er in Aalst zo veel instanties die zich met gelijkgerichte materies bezig hou den dat zelfs een kat er haar jongen niet meer zou in terugvinden. Jam mer genoeg is er geen enkele 'kast', geen enkele verzamelinstallatie waarin al die schuifkens zouden kunnen ondergebracht worden. 'Die kast zou de Kamer kunnen zijn'. Voorzitter Dons is verder van mening dat ons land veel te veel Kamers telt. Op zowat 15 km van elkaar twee Kamers heeft, vooral in het zicht van het nakend Europa, geen zin. Hij opteert dan ook duide lijk voor samenvoeging van be staande Kamers om de krachten te bundelen. In hoeverre dat ook haal baar is, zal de toets moeten uitwij zen. Nieuw bestuur Met het vernieuwd bestuur zit er duidelijk een nieuwe dinamiek in de Kamer die reeds een paar jaar be schikt over een direkteur die van wanten en van aanpakken weet. Momenteel bestaat het bestuur uit erevoorzitter Felix Callebaut en past-voorzitter Eric Huylebroeck. Voorzitter Georges Dons is geassi steerd door eerste ondervoorzitter Marcel Van Praet (meubelfabriek), Chris De Decker uit Ninove (druk kerij), Louis Luypaert (Becton Di ckinson), sekretaris Emmanuel Ge- erinckx (Verzekeringen), penning meester Albert Verhelst (Nationale Bank) en bestuursleden Wilfried Bellemans (Verasco), Guido De Bruyn (advocatenkantoor), Rudy De Hainaut (Amylum), Georges De Lathauwer (Denderland), Hans Gilbos fGilbos Herdersem), Van Keymeulen (Intercom-Inter- stoom), Hubert Meert (passemen terie) en Ralph Rombaut (bouwbe- drijf). Doelstellingen De Kamer wil, in volle onafhanke lijkheid de ekonomische aktiviteit en de sociale welvaart in de regio bevorderen, de specifieke belangen van handel, ambacht, industrie zelf standigen en vrije beroepen bevor deren, steunen en beschermen en deelnemen aan de initiatieven. Van representatieve instellingen die de zelfde doeleinden nastreven. In haar nieuwe statuten, gepubli ceerd in het Staatsblad wil ze haar doelstellingen bereiken door vol gende middelen: - organiseren van diensten om haar leden te helpen bij de uitoefening van hun werkzaamheden in binnen- en buitenland. - zorgen voor permanente voiming en vervolmaking door organiseren van vergaderingen colloquia, kon- gressen, seminaries en leergangen. - verspreiden van informatie die met haar doelstellingen verband houdt en uitgeven en publiceren van studiën en brochures. - maatregelen doen aanvaarden die konform zijn aan haar bèlangen. - en al dan niet tegen vergoeding, prestaties verstrekken voor leden of belanghebbenden. Spreekbuis De Kamer van Koophandel en Nij verheid die men ook 'een sindikaat van ondernemers' zou kunnen noe men wil een spreekbuis zijn voor haar leden. Georges Dons is im mers van oordeel dat de stem van de kamer al te weinig wordt gehoord en wil daaraan dan ook verandering brengen. De Kamer heeft in de regio inder daad een funktie die niet door an dere instanties over te nemen is. In al te veel aangelegenheden komt de Kamer niet aan bod. O.m. in de bestrijding van de vervuiling waar toe de bedrijven ettelijke miljoenen bijdragen voor research en investe ringen allerhande. Aalst maar ook Gewest De Kamer is er duidelijk ook, dat staat trouwens in haar benaming, voor het gewest. En dat strekt zich uit tot Wetteren, Geraardsbergen, Zottegem en Affligem. Aalst-stad heeft zelf, een ekonomische dienst en de Kamer vult die aan. Maar bovendien moet het hele gewest aan bod komen. Momenteel wordt Ninove daarin prioritair gesteld. In die optiek moet het ondervoorzitterschap van Ninovieter De Decker dan ook ge zien worden. Dienstverlening De regio Aalst is duidelijk te richten op herlokalisatie en dienstverlening met bijvoorbeeld als wat gebeurde bij de RTT met de dienst kijk- en luistergeld. Aalst heeft daarbij dringend nood aan kantoren. Ook aan hotelak- komodatie. Aalst wil bovendien een centrum zijn waar jonge ondernemers met ambitie aan de slag kunnen. De Ka mer wil hen daarbij helpen. Maar 'politiek' staat Aalst op natio naal vlak zwak. Dendermonde en Ninove doen het met 'hun' minis ters heel wat beter. Ledenwerving Met 300 leden heeft de Kamer, al thans kwantitatief een slecht onder maats ledenbestand. De Kamer moet dan ook aan ledenwerving doen. Met Jan Van Gijseghem als dinami- sche direkteur, met 3 full-time krachten (vroeger 1 deeltijdse) en niet een volledig eigentijdse appa ratuur hun de Kamer inderdaad aan vele leden valabele ondersteuning bieden. En wat betreft de beheerraad, die werd dermate aangepast dat ieder beheerder verantwoordelijk is voor een specifieke deeltaak. Bovendien is er kommissionering met eigen verantwoordelijkheden. Businessklubs In Erembodegem en op het Wijn- gaardveld zijn reeds businessklubs operationeel. Het zijn pilootprojek- ten die zullen opvolgers krijgen in Erpe-Mere en in Ninove. In Erem bodegem organiseerde de büsiness- klub, na de vele inbraken op het industrieterrein, reeds een privé- bewakingsdienst 24 u. op 24 u. en 7 dagen op 7 met het aksent op de weekends. 12 bedrijven nemen er kostendelend aan deel. De Kamer wil U ook betere signali satie en wil uitwassen ter plekke wegsnijden. Samenvoegen van de Kamers van Aalst en Dendermonde noemt Ge orges Dons in het zicht van Europa eveneens een noodzaak. Bovendien wil de Kamer bijdragen voor degelijke opleiding. O.m. voor kortere opleidingen in deelsegmen- ten van specifieke taken. Aalst heeft nood aan ekonomisch onderwijs marketing en publiciteit. En verder is de Kamer betrokken bij CEFI, het Centrum voor Ekonomi sche en Financiële Informatie, lh In de feestzaal van het Aalsters stadhuis werden verleden dinsdagnamid dag meisjes en jongens die zich een jaar lang verdienstelijk hadden gemaakt voor de veiligheid van hun schoolmakkers gehuldigd. In aanwe zigheid van burgemeester De Maght en van politiekomissaris Van Vaeren- bergh, speciaal bevoegd voor het verkeer, werden hen brevetten en bovenop een 'fietsverbreder' uitgereikt. Dit met als intermezzi optredens van Sint-Maarteninstituut Moorselbaan met voordracht, zang en dans. Burgemeester De Maght zette de Van de velde, Wim van Haudt, Jo- jonge enthousiastelingen verdiend han Van Wezemael, Filip Calle- in de bloemetjes en hoopte dat het baut, Vera Daelman, Annemie De voorbeeld dat de jeugd geeft zal op- Bondt, Davy De Bruyne, Elke De volging krijgen bij volwassenen. Cock, Annelies De Croock, Katrien Aalst behoorde van bij de start bij De Moor, Wesley De Waedeleer, de pioniers van de aktie Andy Hofman, Jimmy Marckx, Verkeersbrigadiers' die achteraf Franky Roelant, Kelly Rombaut, 'klaarovers' zouden worden. Tommy Van Cauter, Jimmy Van de Klaarovers die hun steentje bijdra- Maele, Elke Van de Vijver, Natha- gen voor de veiligheid in een stad lie Van den Borre, Christophe van waar liefst 23.000 scholieren school- Eeckhout, Jeroen Van Goethem, lopen. Onervaren weggebruijkers Natasha Van Kut, Siegfried Van als jonge scholieren lopen in het Lierde, Wim Vermaeren* Fem Ver moordend stadsverkeer dagelijks vecken, Stijn Vinck, Rino De Mol, minck, Sam Van Boven, Noël Van Cauteren, Maarten Van der Biest, Bruno Van der Eist, Dimitri Van Lede, Bart Van Medegael en Björn Wauters. Dendermonde: Andy Dalschaert, Yves Keymeulen, Christophe Phi lips, Tijl Pieters, Leo Hendrickx, Stijn Bosman, Ellen Sonck, Wendy Van den Broeck, Bart Callebaut, Willem De Keyzer, Dirk Dessonvil- le en Joris Verspeet. Gent: Robin D'Hooghe, Maarten Huygens, Pieter Meersman, Koen- raad Meersman, Joeri Hinderdael, Pascal Schockaert, Pieter Verbe- stel, Christophe Lecluse en Niko Vandenholen. Brussel: Jurgen Pieters. Mechelen: Ekram Hamati. heel wat risico's. In een periode van gesofisticeerde technologie heeft men het reeds over de 'intelligente auto' die het rijgedrag van chauffeurs de nodige korrekties zou aanbrengen. Dat noemt de burgemeester echter het afwentelen van de verantwoorde lijkheid van de chauffeur naar de machine. Minder snel rijden ware reeds een eerste korrektie die de chauffeur zelf kan realiseren. Te snel In 1988 waren er 323.000 gevallen van overdreven snelheid. Dat aan tal groeide in 1989 aan tot 405.000. En in onze provincie kwam men in de zelfde periodes van 46.000 naar 72.000 geconstateerde overtredin gen van de toegelaten snelheid. Er is dus op dat vlak nog veel werk op de winkel voor de rijkswacht en de wegenpolitie. 'De sterke arm van de wet zal har der moeten toeslaan. Maar meer doorgedreven verkeersopvoeding in scholen zal daaraan gepaard moeten gaan om op termijn tot be tere verkeerssituaties te geraken'. 'Automobilisten schreeuwen moord en brand tegen ministeriële maatregelen die de snelheidsdui vels aan banden willen leggen. Ze vergeten daarbij echter dat op onze wegen ieder jaar 2.000 kinderen in verkeersongevallen de dood vinden en dat er 117.000 gekwetst worden. Alleen optimale bundeling van alle krachten kan aan deze verziekte si tuaties eeen valabele oplossing bie den. Aalst: Luk Cuvelier, Kristof Eeck hout, Mare Masson, Michaël Mat hijs, Michel Schockaert, Tom Scnuddinck, Olivier Spiliers, Davy Van Delsen, Tom Van Dijck, Koen Van Haver, Steven Verhaegen, Tim Wauters, Reinout Bogaert, Bert De Smedt, Tom Van den Broeck, Jan Yves De Pauw, Danny De Sutter, Koenraad Merckx, Dimitri Se- Aanstaande zondag 17 juni huldigt de Herdersemse Davidsfondsafdeling te 16 u. een gedenksteen in op het 'Galgeveld'. Een rotsblok van zowat 4.000 kg die er kon gebracht worden door de medewerking van de Vervoermaatschappij Dender en Schelde N. V. uit Schoonaarde en geplaatst door de zorgen van Kraanwerk Sarens N.V. uit Steenhuffel. De Finishing touch was bij Willem Willems, bestuurslid van de afdeling, in de passende handen. Voor voorafgaand opzoek- en studiewerk zorgde een ander bestuurslid, Jozef Vermoesen, steeds begaan met de historiek van het Dorp der Meiviskoppen. Galgeveld A.s. zondag start te 14.30 u. aan de kerk te Herdersem een wandeltocht van zowat 6 km. doorheen de gemeente. Klapstuk van deze tocht wordt de inhuldiging van de gedenksteen op de plaats aan de huidige Alfons De Cockstraat tegenover het oud-kerkhof. Herdersem was vroeger inderdaad een 'heerlijkheid' bediend door een baljuw, een meier, een prater en een volle schepenbank met recht van uitoefening van de hoge, middelbare en lage 'justatie'. Vandaar dan ook de schandpaal en de galg in de buurt van het kasteel. Bewust kasteel werd in 1667 tijdens de belegering van Aalst door de Fransen verwoest. Schandpaal en galg zijn verdwenen doch het pleintje waar eens de gang stond is er nog steeds. Dorpshof Na de inhuldiging te 16 u. is er kans tot het dégusteren van streekbier en het verorberen van hartige boterhammen 'met boerekost' op het 'Dorpshof, nu ten huize van Rudy en Greta Bruyland-Vandevelde. Het 'Dorpshof is de antipode van het beter gekende 'Kasteel van Ham' waar de Heilige Gudula gebroed werd. Herdersem zou inderdaad twee hoven gehad hebben. Dat van 'Ham' bij de Dender waar Ingelbertus de Calverstert verbleef met uitzicht op de rivier. Maar ook de andere 'motte', het 'Dorpshof van Herebrandus de Harddinghheim op het Dorp zelf. De oude dorpskom was destijds gevestigd bij de verbindingsweg met de Steenweg en bij de kleine driehoekige Dries tussen hof en kerk. LH Voor de N.V. Société Immobilière AJbertine diende Frans Vereecken een bouwaanvraag in voor het bouwen van een parkeergebouw in de De Ridderstraat. Het onderzoek "de commodo et incommode", "baat en kommer", loopt nog tot woensdag 20 juni. Agalev richtte in verband met deze aanvraag een protestschrijven tegen het eventueel toekennen van een bouwvergunning voor de oprichting van dergelijk parkeergebouw waarover reeds heel wat inkt vloeide. Agalev protesteert bij het college van burgemeester en schepenen met volgende argumenten. 1. In een woongebied Stedebouwkundig is het hele pro- jekt gesitueerd in een woongebied. Inrichtingen, andere dan woningen, gericht op handel of dienstverle ning mogen er enkel worden toege laten zo hun aktiviteiten verenig baar zijn met de onmiddellijke om geving. In het parkeergebouw zullen onge veer 200 wagens parkeren. Dat brengt dagelijks een verhoging me de van het verkeer van minstens 1.000 wagens die aan- en wegrijden. Dergelijke koncept is met de on middellijke omgeving niet verenig baar. Immers alhoewel het parkeerge bouw in de De Ridderstraat zou gesitueerd zijn, zullen de auto's die er gebruik willen van maken in de Kattestraat moeten rijden. Die is op zichzelf reeds een drukke winkel straat. De handelszaken in de Kat testraat zullen ongetwijfeld een ne gatieve invloed van deze verkeers stroom moeten ervaren. De Ridderstraat zelf is een smalle straat waarin de woonfunktie dui delijk overwegend is. Deze woon funktie wordt door een gebeurlijke inplanting van een parkeergebouw in het gedrang gebracht. Deze straat zal gewoon onbewoon baar worden door filevorming, een veelheid aan uitlaatgassen, te smal le voetpaden en lawaai van wagens tussen de huizen van deze smalle straat. Op termijn zullen er de wonende mensen gedwongen zijn hun huizen te verlaten want, zodra ze hun voor deur openen worden ze er gekon- fronteerd met de gevaarlijke en zeer hinderlijke stroom autoverkeer. Op dit moment wonen er in de straat vooral bejaarde mensen. Welke wordt hun situatie als het parkeergebouw zou komen? 2. Goede ruimtelijke ordening wordt geschaad De inplanting van de parkeertoren zou totaal in strijd zijn met de eer dere politiek van de stad Aalst ten aanzien van de straat: het is toch niet zonder reden dat men dit deel van de stad tot herwaarderingsge bied heeft gepromoveerd? Het beleid was er tot nu toe op gericht de woonfunktie te stimule ren door o.a. een verkeersdrempel aan te leggen, en de sociale huisves tingsmaatschappij «Veilig Wonen» heeft nog maar net nieuwe wonin gen gebouwd. Deze nieuwe ontwikkeling zou bo vendien elk ander woonontwikke- lingsplan hypothekeren en zo goed als onmogelijk maken. Door de inplanting van deze par keertoren gaat men verder met de verminking van de historische stadskern: het weefsel van de mid deleeuwse straatjes wordt kapot ge maakt... Als men de mogelijke woon- en gemeenschapsfunktie van deze kleine straatjes nochtans zou herwaarderen, zou dit een sterk ele ment zijn in de strijd tegen de ont volking van de stad. Men vergooit een kans om de binnenstad kom mercieel, toeristisch en op vlak van wonen aantrekkelijk te maken De inplanting van een parkeertoren in de De Ridderstraat staat haaks op de nieuwe visie (die steeds meer en meer veld wint) op stadsontwik keling: het autoverkeer moet uit het centrum worden geweerd (zoals in Kortrijk) omdat het de andere funk tie in het gedrang brengt. De klein handels- en woonfunktie moet inte- Ïendeel worden gestimuleerd. )e parkeertoren zal het verkeer echter aanzuigen, en in de toekomst zal de kreatie van verkeers-arme zones worden bemoeilijkt. 3. Gekontesteerd Er moet ook rekening worden ge houden met de funktie van het ge bouw en met de verdere procedures die nodig zijn om de voorziene funktie te realiseren. Het parkeergebouw zal inderdaad een exploitatievergunning van le klasse nodig hebben. Deze vergunning zal slechts worden toegekend indien de hinder die door de vergunningsplichtige akti viteit wordt veroorzaakt valt binnen de voor een woongebied aanvaard bare grenzen. Hinderlijke bedrijven die de woon funktie in gevaar brengen kunnen niet worden toegelaten. Het heeft geen zin een bouwvergun ning af te leveren aan een inrichting wiens exploitatie-vergunning sterk zal gekontesteerd worden omdat de inrichting te hinderlijk is voor de omgeving. Het kan zelfs betwijfeld worden of deze vergunning ooit zal kunnen af geleverd worden. 4. Verkeerstechnisch niet te verant woorden Verkeerstechnisch is de inplanting van het parkeergebouw evenmin te verantwoorden: De De Ridderstraat is zo'n smalle straat dat er nauwelijks voetpaden zijn (een voetpad van 30 cm is die naam niet waard). Daardoor zijn bewoners en voet gangers verplicht gebruik te maken van de straatweg zelf (bijv. met een kinderwagen). Dit is natuurlijk slechts mogelijk nu er weinig ver keer is. Indien de verkeersstroom sterk zou verhogen, wat ongetwijfeld het ge val zal zijn na de inplanting van het parkeergebouw, zal deze straat voor voetgangers zeer gevaarlijk worden. Voetgangers zullen im mers gekonfronteerd worden met auto's die - ondanks de smalheid en de verkeersdrempel ter hoogte van de v.z.w. Netwerk - snelheden zul len halen tot 50 km per uur Misschien kan men, als oplossing voor dit probleem, voetgangers en bewoners in de De Ridderstraat verbieden!?!?!? De verzadigingsdrempel m.b.t. ver keer in het Aalsterse stadscentrum is reeds lang bereikt. Nu men het verkeer nog meer naar dit centrum zal aantrekken zal men voor on overkomelijke verkeerstechnische problemen staan aan het Esplana deplein, het Vredeplein en de Esplanadestraat. Om al deze redenen verzoekt Aga lev het stadsbestuur de aangevraag de bouwvergunning niet te willen afleveren. LH De zesde Gentse Regionale Autoshow wordt in Flanders Expo georganizeerd van 8 tot 17 februari. De toegangsprijs zal 150 fr bedragen. Er worden redukliekaarten met een waarde van 75 fr in omloop ge bracht via de exposanten. In het Kongressenpaleis heeft het "Interna tionaal Kongres over Pig Farming 1991" worden gehouden. Het heeft plaats op 7 en 8 februari in het kader van de Internationa le Vakbeurs voor Veredelingslandbouw.

De Voorpost | 1990 | | pagina 5