Stijgende kriminaliteit baart Aalsterse Rijkswacht zorgen emeentebestuur Erpe-Mere in de bres voor Lijn 82 Dia-avond Aalsterse Gilles Annie Van Doren geneest verder f De Voorpost poorlijn Antwerpen-Douai, waarvan een gedeelte over het grondge- Erpe-Mere loopt, bestaat bijna 120 jaar. Het tr^jekt van Aalst naar twerd officieel op 1 juni 1876 door de toenmalige minister Beernaert end. Het belang dat men toen aan een spoorweg hechtte was van gans ere aard dan op het huidig ogenblik. Het kan echter niet ontkend len dat de spoorlyn, in vaktermen nr. 82, niet alleen interessant •eest is op het vlak van vrachtvervoer maar tevens en vooral grote sten bewezen heeft als openbaar voor pendelaars. Hierin is echter de ste decennia heel wat verandering in gekomen en daarom juist richtte tmeentebestuur van Erpe-Mere onlangs nog een protestbrief aan de BS. gaat h D :1e situatie hem immers niet meer om erleden en daarom wil het ge- itebestuur de actualiteit in het cht stellen en tevens bij de lei van de NMBS aanklagen. Men van overtuigd dat deze lijn •Ellezelles-Ronse stiefmoe- jk bedeeld wordt, dit zowel op [ebied van het vervoeraanbod het vlak van comfort, gemeentebestuur stelt het als «Wat het vervoeraanbod be stellen wij vast dat de verbin- Aalst-Burst, sinds de invoering het IC-IR-plan nog louter als lokale verbinding wordt be- uwd, zonder acht te slaan op eit dat dit baanvak slechts een rdeel is van een verbinding tus- wee belangrijke centra Aalst en egem, regionale steden die tot 5den slechts verbonden zijn via overbelaste en weinig aan het ke verkeer aangepaste provin- weg nr. 42. Bij het invoeren van gd plan werden het aantal trei- •ot een strikt minimum herleid erd de verbinding Aalst-Zotte- volledig verminkt door ALLE indingen met Zottegem af te ffen. Op deze wijze werd het eslatend karakter van de lijn 82 0 titief bestendigd wat op termijn uiting van de treindienst ogen- olijk aanvaardbaar zou ma- ïangeboden comfort op de en- heinen die er nog over en weer n is evenzeer beneden alles, en hier de laatste stoomtreinen na de opkomst van «dieseltreinen» en werden de reizigers vervoerd in «bakken» van vóór de eerste we reldoorlog, dan kent men opnieuw een dergelijke situatie, zij het dan ook naar «moderne» normen. De treindienst wordt thans alleszins verzekerd met volledig verouderde en niet meer aan de noden van deze tijd aangepaste dieselmotorwagens. Het zijn deze trouwens die de bo vengenoemde «texassers» hebben vervangen en er nu gedurende bijna veertig jaar voorbij het afgebroken station van Erpe-Mere puffen. Toch vindt het gemeentebestuur dat deze lijn nochtans een aantrek kelijk alternatief blijft voor het zeer drukke autoverkeer op de N 42. Dit heeft men trouwens de voorbije week sterk kunnen ondervinden ge durende de omleiding, toevallig juist aan de overweg van genoemde spoorlijn. Styging Er zou nochtans reden tot juichen zijn want ondanks de hogergenoem- de afbouw van het treinaanbod, werd vorig, jaar ten overstaan van 1988 toch een stijging van het aantal instappende reizigers in Bambrug- ge en Erpe-Mere van ongeveer 40 procent genoteerd. Dit is dan ook een duidelijk bewijs dat bij een meer uitgebreid en gevarieerd vervoe raanbod - met meer comfortabele spoorwagens - de lijn 82 opnieuw «de belangrijke functie die ze vroe ger had, kan vervullen». Het gemeentebestuur van Erpe- Mere dringt bijgevolg aan op een herwaardering van deze lijn door een aangepast vervoeraanbod met moderne middelen. Daarbij ziet men zijn heil in een uitbreiding van het aantal treinritten op de werkda gen en dit niet alleen tijdens de spit suren maar ook gedeeltelijk over dag. Als essentieel punt verzoekt men ook om een bediening van de lijn op zaterdag, omdat dit een be langrijke shoppingdag is naar Aalst. Het belang van een degelijke trein verbinding tussen Aalst en Zotte gem is klaarblijkend omdat het be langrijke culturele, economische en educatieve centra zijn met een rui me aantrekkingskracht op de uitge breide perifierie. Het College dringt aan op een optimalisering van het comfort door de ouderwet se motorwagens door modern ma teriaal te vervangen en hierbij spreekt men zelfs van «normale treinstellen». In de brief aan de NMBS geeft het College nog goede raad mee: «Op termijn kan het exploitatieresultaat van de lijn geanaliseerd worden en kan misschien de mogelijkheid van electrificering worden overwogen. In eerste instantie echter meent het gemeentebestuur van Erpe-Mere dat het toch voor de NMBS moet mogelijk zijn om met zeer beperkte financiële meerlast de lijn 82 een grondige facelift te geven, in het belang van de Erpe-Meerse bevol king en de spoorwegmaatschappij zelf». Het is duidelijk dat zowel het ge meentebestuur als de bevolking ge hecht zijn aan wat men altijd pleeg de te noemen «het routje van Erpe- meer». Het heeft zijn diensten be wezen in het verleden en er bestaat nog mogelijkheid genoeg dat het ook in de huidige constellatie van groot nut kan zijn voor alle deelge meenten van Erpe-Mere. JV Hofstade. DeAalsterse Gilles hielden een gezellig samenzijn in Hofstade (a) Op zaterdag 27 oktober had de dia avond plaats van de Aalsterse Gil les. Tijdens deze avond kregen zij dia's te zien van de vooroptocht 1990, Karnaval 1990, hun bezoek aan de rustoorden van Aalst en Erembodegem, hun gastoptredens te Londen, Deurne, te Nederland, Saint Quentin en Parijs bij onze zuiderburen. Ook waren er dia's van de tiendaagse reis naar Honga rije. De dia-avond ging gepaard met een prachtig Breugheliaans buffet. Enkele leden werden nadien in de bloemetjes gezet voor hun jubile rend lidmaatschap. Dit gaat ge paard met het uitreiken van ereme dailles. De Gilles zitten volledig in de nieuwe klederen. De mensen die hier aan meewerkten werden een herinneringsgeschenk aangeboden. Het betrof hier een tinnen plaat op houten grond, die verscheidene kenmerken en attributen van het Gillesleven uitbeeldde. Roland Van Nuffel, fotograaf aan huis bij de Gilles, legde ons even uit hoe een dergelijke dia-avond tot stand komt. Bij elke uitstap en reis die de Gilles maken, moet de foto graaf paraat staan. Hij neemt foto's en dia's van het ganse gebeuren. Elke uitstap maakt het onderwerp van een deel van de dia-reeks. Dat begint reeds van de vorige dag bij het laden van de vrachtwagen met de klederen en de hoeden. Sinaasappelen worden meestal niet van hieruit meegenomen, maar zijn reeds ter plaatse voorhanden. En kel Hongarije was daarop een uit zondering omdat ze ginder moeilijk te verkrijgen en te duur waren op dat tijdstip van het jaar. Vervolgens komt het vertrek te Aalst op de dag zelf aan de beurt, het verloop van de reis, de haltes onderweg en de aan komst op de plaats van bestemming. Daar wordt alles uitgeladen en klaargelegd voor het optreden. Het aankleden van de ganse groep neemt een half uur tot drie kwartier in beslag. Meestal wordt er in de voormiddag een bezemdans uitge voerd. Na de middag is er dan het grote evenement, een stoet door heen de straten van de steden. Slechts indien het weer het toelaat worden de hoeden opgezet. De fo tograaf neemt zowel foto's van de stoet als van de toeschouwers. Daarnaast moet hij ook oog hebben voor de plaatselijke monumenten en bezienswaardigheden, om na dien het visueel verslag te lokalise ren in de beseffende stad. Gemid deld worden er een vijftigtal dia's per uitstap genomen. Thuis wordt alles dan klaargemaakt voor een montage. Daarbij hoort natuurlijk de gepaste muzikale omlijsting, wat niet altijd gemakkelijk is. Al deze individuele uitstappen worden één maal per jaar samengebracht tot één reeks en vertoond op de dia avond tijdens één van hun twee etentjes. WA We hebben het er vroeger reeds over gehad maar wat aan de Leedse steenweg gebeurt te Lede blijft f onverklaarbaar. Annie Van Doren bezit de kracht om te genezen door handopleggen. Onlangs kregen we van Marie Rose M. een schrijven waarin ze haar eigen verhaal doet. Maandenlang zat ze met pijn in de halswervel. Eén handoplegging van Annie was voldoende om de pijn te doen verdwijnen. Je gelooft het of niet maar volgens Annie die als gewone vrouw een Texaco Benzinestation uitbaat komt de kracht van O.L.Vrouw van Lede. J. Voor de behandeling vraagt ze geen geld, "het is ons Lieve Vrouwke en niet ik die geneest", voegt ze er devoot aan toe. i Marie Rose M. getuigt in haar brief dat ze dit alles als een wonder ervaart. Hoe weet die vrouw die ik niet eens ken waar de pijn zit. Hoe kan zij in hemelsnaam de pijn doen verdwijnen, als dit niet van ergens anders i komt dan weet ik het niet. Men kan me zot verklaren zegt Marie Rose M. maar zelf weet ik samen met mijn g man Theo welke pijn ik vroeger had, en alles is nu verdwenen. Marie Rose M. verklaart verder ook dat Annie Van Doren voor de handoplegging enkel vroeg een kaarsje j ter ere van O.L. Vrouwke van Lede te doen branden. Annie Van Doren hielp ook iemand in Polen en ook die genas. Ze is niet aan haar proefstuk toe, het komt er alleen op aan te geloven. Er gebeuren dan toch nog wonderen? j Heyman ig 26 oktober wees voor de Aalsterse Rijkswacht de dag om hun by ewii$Tasi0m8e'4omen kameraden te herdenken. De eerste verzamelplaats de Sint-Jozefskerk waar de Herdenkingsmis plaatsvond. Een aantal lenenten woonde deze Kerkelyke dienst by. Waarbij de predikant zy n stal a etuigde aan de aanwezige ordehandhavers voor de soms wel ondank- toei taak, die hen te wachten staan en tevens de moeilijkheidsgraad dat kriminaliteit te maken heeft. Hij loofde hun inzet die zy telkens over wn voor de kerk en burger, om meer en meer levens te redden in de (schappij waar zy deze zelf moeten laten om een ander te redden. Het jn onale Volkslied weergalmde daarna door de kerk. Na deze plechtig- ging het richting kazerne in de Denderstraat waar Districtskomman- t Fack alle genodigden ontving voor een heuse receptie. toek mwezigheid van schepen Bour- taak. Hij herinnerde de aanwezigen °pdj lieid de kapitein-kommandant eraan dat in feite 7 oktober de offi- legenheidstoespraak. ciële feestdag van de Rijkswacht is im van al het personeel van omdat op die dag in 1914 kapitein lijkswachtdistrict Aalst heette Fremault met zijn peloton Rijks- j-jkhe 11e aanwezigen welkom. Uw wachters en vrijwilligers, ten koste aanti «Z'gheid voelen wij aan als een van zijn leven, erin geslaagd is een cid i ar van achting en morele steun, Duits Cavalerie Regiment tot staan Blan ras recht naar het hart gaat, en te brengen. Ook bracht hij hulde om :nemi voor ik U in naam van alle per- oud brigadecommandant van Aalst één elsleden zeer oprecht dank al- Adjudant Bouckenaere te herden- omcr |je kommandant. Hij stelde dat ken, die op 24 augustus 1944 door de zich) ichap weii men 5gai 'Mi sch n /e b< me k< e Van Aalst. Enkele Aalsterse rijkswachtofficieren bij elkaar (a) fapenfeest in het teken stond Duitsers gefusilleerd werd te Oost- die'l 'e RÜkswachters die het leven akker. Wegens de verhuis naar de en verloren in of ter gelegen- nieuwbouw dit jaar, verkeren wij van de uitoefening van hun echter in de materiële onmogelijk heid een bloemstuk neer te leggen aan de gedenkplaat die zich bevindt in de ingang van de oude kazerne. De gedenkplaat zal echter een nieu- we ereplaats, die haar toekomt, krij gen op de erekoer, wanneer deze definitief zal ingericht worden. Met de bouw van de logementen en pri- ve-garages in 1992. Tot dan en daar voor bied ik in de eerste plaats aan de familie - en aan de weerstands- groep die de gedenkplaat aan de Rijkswacht geschonken heeft, onze oprechte excuses aan, aldus de woordvoerder. Om dit gesprekson derwerp te sluiten vroeg hij een min. stilte voor Adjudant Boucke naere, voor kapitein Fremault en zijn manschappen, en voor alle Rijkswachters die het leven gelaten hebben in dienst van België, zijn volk en zijn wetten. Na deze her denking gooide kommandant het over een andere boeg en sprak nu over de belangen in de toekomst die de Rijkswachters te verwachten krijgen. Vanaf 1992 komt de Rijkswacht in zake organisatie en beheer onder het gezag van de Minister van Bin nenlandse Zaken. Inzake materies van gerechtelijke politie wordt ook de Minister van Justitie daarbij be trokken. De Rijkswacht maakt van dan af geen deel meer uit van de Krijgsmacht. Zij zal dus niet meer instaan voor de binnenlandse ver dediging van het grondgebied. Of de krijgsmachten nog steun inzake algemeen beheer aan de Rijkswacht zullen leveren, zal moeten bepaald worden bij protocolakkoorden tus sen de betrokken Ministers. Er wer den nog tal van andere wetsontwer pen naar voor gebracht maar deze zouden een telang beloop kennen om hierover uit te wijden. Een hele verandering staat dus op til zo werd deze mededeling bekent gemaakt door de Regering van 5 juni jongst leden. Er werd in zijn gesprek ook veel aandacht besteed op het vlak van verkeersongevallen, lichamelijk let sel en op het vlak van de diefstallen met braak, inklimming en valse sleutels. Ter herinnering, bij aanvang van het jaar werd als doelstelling geno men 10% daling van de verkeerson- Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1990 | | pagina 1