2.450 wandelaars doorkruisen landelijk Aaigem Op tien jaar tijd verdubbelde aantal echtscheidingen in Aalst Paasklokken komen naar Aalst I Weekblad van Dender- Durme- en Scheidestreek -f Johny Smets fietst van Berlij naar Vilvoorde voor Levenslijn ]Wï LimBERaen 106 M J Stad Aalst publiceert boek over 'Relatiebekwaamheid' Infobo-bouwbeurs en middenstanders doen mee Voor wie iets beter zoekt CV AT De Voorpost VRIJDAG 8 MAART 1991 44e JAARGANG NR. 10 - 46 F Van zaterdag 9 maart tot zaterdag 16 maart organiseert Johny Smets met de 'Levenslijn' vrienden een inzameltocht per fiets van Berlijn naar Vilvoorde. Deze ongeveer 1000 km. lange fietstocht legt hij af ten voordele van 'Levenslijn de aktie met het hart'! De opbrengst van dit projekt zal besteed worden ter bestrijding van hart- en vaatziekten. Johny is niet aan zijn proefstuk toe. Zo verbeterde hij het wereldrekord barkruk zitten en bracht het op 219 uur. Dat Johny niet de eerste de beste toogzitter is bewees hij in 1990. Twee keer liep hij 100 km. van Oostende voor een goed doel. De eerste keer naar Aalst ten voordele voor de aktie Roemenië en de tweede keer naar de VTM studio's in Londerzeel ten voordele van de aktie 'Levenslijn'. Ondanks de slechte ontvangst bij VTM vorig jaar, zet Johny verder. Zijn hart van goud sporen hem aan om zich in te zetten voor zijn medemens. Dit jaar zal hij het trajekt Berlijn-Vilvoorde met de fiets afleggen. Gesterkt door de gedachte van het goede doel zal hij moe maar voldaan zeker de eindstreep halen. Sponsorgelden worden ingewacht bij Kafee The Sixtees Bredestraat in Aalst, Johny Smet, L.P. Boonstraat 28, in Aalst, of kafee ZUM ZUM praathuis Radio Succes, Schoolstraat 89 in Opwijk. JM Heyman bijl In feite verdubbelde de oude fusiegemeente Aaigem vorige zondag haar bevolkingsaantal want honderden fervente wandelaars lieten er zich in fo schrijven voor de jaarlijkse grote wandeltocht van de WSV De Kadees. Dat een Aalsterse club sinds enkele jaren naar Aaigem gekomen is om er te rondelen kan geen verwondering wekken als men weet dat dit dorpje nog wat te bieden heeft op het vlak van zuiver bewaarde natuur met als klapstuk de Dries en de Engelsmolen, twee verscholen hoekjes die een ongekende schilderachtigheid herbergen. he Om zoveel mogelijk wandelaars aan te trekken stippen de organisatoren .elk jaar verschillende trajekten uit waarbij rekening gehouden wordt met de mogelijkheden van de deel nemers. Zo zijn de kortste afstan- ,,-iden best geschikt om in gezinsver- band af te werken. De minder-vali- den en mensen met kinderwagens komen hier aan hun trekken en blij- |10 ven meestal in de buurt van de r. [dorpskom, met een kleine afwijking naar de Berg, een van de zeven ge- kuchten die samen de entiteit Aai- m vormen. ioewel de Berg al geen centrum neer is, wordt voor de langere af- jtanden de landelijkheid opgezocht en durfde men het zelfs naar de lurtgemeenten uitbreiden. Zo )kken een groot gedeelte naar de ongerepte Wallckcns om te verpo ten aan de houten windmolen "Ter jSullegem" die uit 1424 zou dateren. jOm het rustig te houden ging men a)g langs de dreef van het kasteel te lerzele om via de controlepost op et dorp te Ressegem naar de Sint- Wdaaskerk terug te keren. Ook de jocht die slechts zeven km bedroeg Volgde een deel van dit trajekt maar iet stuk langs Herzele liet men links •en om via een kortere weg het eindpunt op te zoeken. Lange afstanden De Kadees mikten op een ruim ^deelnemersveld en daarin zijn ze ook deze keer met overtuiging ge slaagd. Dit ligt wellicht aan het feit dat ze wegen uitkiezen die voor een groot procent de veiligheid van de wandelaars waarborgt en Aaigem, met de omringende dorpen, zijn daartoe best geschikt. Er bestaat daarnaast ook een ruime keuze in de afstanden want naast de korte trajekten kon men zich ook inschrij ven voor de 15 km. Dit was een heu velachtig parcours om terug te ke ren langs de Sprinkel en Landries. Tussendoor kon men genieten van de nog in werking zijnde Gotegem- molen op het "drielandenpunt" en de Topmolen aan de grens met Haaltert. Op een dergelijke tocht is er heel wat te zien maar de meeste wandelaars hadden minder oog voor de pittoreske monumenten en richtten hun blikken op de goed be gaanbare wandelwegen die meestal omzoomd zijn door weiden en bos jes. Het was trouwens een hele bele venis om in de lentezon door de velden te trekken. De wandelaars die van hun tochten een passie gemaakt hebben kregen 31 km voorgeschoteld en mochten kiezen uit een drietal kombinaties van kortere afstanden. Er was dus voor elk wat wils en de organisato ren beperkten zich niet tot leden aangesloten bij een officiële wan delclub want ook de individuele deelname werd gestimuleerd en de ze inspanning heeft zich laten gel den door het aantal wandelaars "buiten kategorie" dat fors geste gen is tegenover vorige jaren. De Kadees De Kadees staat voor een wandel club uit het Aalsterse die thans een 300-tal leden telt. Was men vroeger in de Faluintjes te gast dan heeft men sinds enkele jaren voor Aai gem en omgeving geopteerd omdat de wandelwegen er betrekkelijk be ter zijn. Voorzitter W. De Vos heeft in Aaigem goede alternatieven ge vonden maar toch wordt het moei lijk om nog meer wandelaars in Aai gem op te vangen. Moest het aantal nog spectaculair stijgen dan komt men toch lichtjes in de problemen. Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. Tijdens de wandeltocht van de Kadees konden de deelnemers genieten van een ongerept landschap zonder verkeersbeslommeringen (jv) Aalst. Stadsbeiaardier Pedro De Smedt (arch) Van een stadsbestuur wordt verwacht dat het dicht bij zijn inwoners staat, dat het weet met welke problemen die inwoners hebben af te rekenen. Maar evenzeer dat men aan zijn bevolking redplanken, oplossingen kan aanbie den. In een stad als Aalst zijn er heel wat problemen. Net zoals overal elders ook relatieproblemen. Men heeft er ook af te rekenen met verslavin gen, met angst en met alles wat daarmee samengaat. Over die problema tiek van echtscheiding, opvoeding, verslaving, depressie, angst en psycho- hygiëne heeft de stad nu een knap werkboek klaar gestoomd. De samen steller ervan is L. Kiekens van de dienst Welzijnszorg. 'Als je een zicht hebt op het feno meen van ruim 1 echtscheiding per 3 huwelijken, van opvoeders die het niet meer zien zitten, van kinderen die zich hartsbrondig schoolmoe voelen en ook thuis niet aarden, van 10% depressieve Belgen en massa's verslaafden, spreekt het vanzelf dat je ook op dat domein de mensen een hand moet reiken'. Met deze tekst geeft het stadsbestuur van Aalst een verantwoording voor de brochure die door wclzijnsmedewerker Louis Kiekens werd samengesteld. Als de ze brochure een brede diskussie rond deze problematiek op gang kan brengen, dan is en men al een flink eind opgeschoten. De auteur startte vanuit het gege ven dat 'alle persoonlijke en inter menselijke problemen ontstaan uit onechtheid en zekfvervreemding. Er ligt een onmetelijke diepe kloof tussen wat we normaal zijn noemen en wat we in werkelijkheid zijn. Die kloof wordt terecht het psychopato- logisch syndroom van de normale mens genoemd.' Steeds meer echtscheidingen Het aantal echtscheidingen in Aalst rijst de pan uit. Telde men in 1987 nog 650 huwelijken dan waren er ook 113 echtscheidingen of 17,38% ten aanzien van het aantal huwelij ken. In 1989waren er nog517 huwe lijken, maar was het aantal echt scheidingen opgelopen tot 197 of liefst 38,1% ten opzichte van het aantal huwelijken datzelfde jaar. Over een periode van tien jaar ge zien is er zelfs een verdubbeling van het aantal echtscheidingen. Nu is Aalst geen alleenstaand geval. In ons land steeds het aantal echt scheidingen van 5.520 in 1965 tot meer dan 18.000 twintig jaar later. Opvallend is dat echtscheidingin- gen in een vroeg stadium meestal worden gevolgd door een tweede huwelijk. Vervolg op blz. 4 Voor de eerste maal zullen de Paasklokken in Aalst hun intrede doen. kende. Een van deze klokken be- Op zaterdag 30 maart eerstkomend vanaf 15 uur begint een beiaardkon- vindt zich nu in het stadsmuseum, eert door stadsbeiaardier P. De Smedt. De beiaard werd o.a. bespeeld door Rond 16 uur wordt de Paashaas op de Grote Markt verwacht. Van dan af Carolus Peeters, die later keurder begint een paaseierenworp vanop de Belforttoren en de Borse van Amster- werd in dc klokkengieterij Van den dam. Gheyn te Leuven. De K.S.A.-ranfare zorgt voor de nodige muzikale omlijsting. Nadien trekt In 1750 waren reeds enkde ktokken men naar de Infobo-Bouwbeurs in de Keizershailen, waar de prijsuitrei- hergoten door Joris Dumety van king plaats heeft. Brugge. Het hele spel scheen toch Dit alles is een idee van het duo Mario Van Styvendael en Jean-Marie niet a| te Zlliver te zj,n en men be. Heyman, die het verwonderlijk vonden dat Sint-Maarten en een ingevoer- s|oot dan ook de he,e beiaard door de Kerstman jaarlijks in de centrumstraten opduiken. Daarom moest er jjem te iaten vernieuwen ook met Pasen iets gebeuren. Uitgaande van het feit dat Aalst over de oudste mechanische beiaard Het werd een spel van dertig klok- beschikt, was meteen de kombinatie gemaakt. ken. Zo kwam Aalst dus aan zijn derde beiaard en vierde klokken- De Middenstand werd in het gebeu- dard Waghevens en ze werden inge sPe'- De periode van de derde bei- ren betrokken. Via de eigenaar van richt als automatisch spel. aart^ moet wel een bloeiperiode ge- «De Regenboog», een snoephandel In 1545 kwamen er 11 nieuwe klok- weest zijn voor de beiaardkunst. De uit de Molenstraat, werd de Paas- ken van Jakob Waghevens, die om- namen van de Aalsterse beiaardiers haas ingehuurd. streeks 1590 met nog vijf klokken van die tijd zijn door alle beiaard- De heer Hubert Vinck, voorzitter van Peter Van den Gheyn aange- liefhebbers nu nog gekend, van Infobo, werd een andere parti- vuld werden. Op dat ogenblik (over Tijdens de kermis van 1879 ontstond cipant. Het hele gebeuren zou de juiste datum bestaan verschillen- brand in de toren van het belfort, plaatsvinden in het kader van de de versies) werd er ook een beiaard- Van de 38 Dumery-klokken bleven Infobo-Bouwbeurs die haar tiende klavier toegevoegd, zodat we vanaf er slechts 17 gespaard, veijaardag viert. dat ogenblik over een beiaard mo- Vanwege Reizen Gies uit de Kerk- gen spreken. In 1666 kwamen er nog Heel vlug werd echter voor herstel straat mocht men een weekend Sun vier klokken bij van de Antwerpse gezorgd, en op 1 mei 1880 was de Pares ontvangen als hoofdprijs voor gieter Hendrik Lefebvre. Deze bei- nieuwe beiaard reeds klaar. De Du- de Paaseierenworp. Heel wat aard werd bespeeld door Gillis Ali- mery-klokken waren aangevuld met firma's schonken een prijs, zodat court. 21 klokken van de Leuvenaar Van men nu over een ruime prijzentafel In 1714 werd een nieuwe beiaard Aerschodt. Het aantal werd dus op- beschikt. besteld: 35 klokken van Jan Pauwels nieuw 38. In 1896 kwamen er nog Iedereen wordt dan ook op zijn van Gent. Deze klokken werden na drie klokken bij van A. Causard uit paasbest verwacht op de Grote keuring nog aangevuld met vier Tellin en in 1926 goot de toenmalige Markt. klokken, in 1716 in het belfort ge- stadsbeiaardier Karei De Mette zelf plaatst. Tenslotte bereikte men het nog 4 klokjes. Tenslotte kwam men De geschiedenis van de Aalsterse getal van 41 klokken5 wat voor die tot 48 klokken. beiaard tijd wel een erg volledig spel bete- Vervolg op blz. 4 Wanneer men in oude teksten het woord «beyaarder» of iets in die zin aantreft, moet men niet altijd den ken dat men het over een beiaardier heeft in de huidige betekenis van het woord. Men doelde daarmee, althans vóór de 16e eeuw, op een klokkenluider of op iemand die bij feestelijke gelegenheden met ha mers op de klokken sloeg. Zo heeft men in Aalst bewijsstukken dat er reeds in 1432 gebeierd werd om de geboorte van een prins te vieren. De oudste klok van het Schepenhuis werd door Jan Zeeltman uit Meche- len gegoten en dateert van 1437. Ze hangt nu nog, zij het stom, in het torentje naast het Belfort. In 1540 kwamen er zeven klokjes van Me- Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie

De Voorpost | 1991 | | pagina 1