I Dansen voor jarige koning Twee dagen Fantasialand tijdens Jeugdboekenweek in Erpe-Mere Walter De Swaef figuur van het jaar voor Aalsterse Persbond eekbiad van Deader» Dunne» en Seheldestreek Jean-Pierre Van Kossem presenteert nieuw boek in Lede piot tlhoewel het dekreet inzake het Nederlandstalige openbaar biblioteek- rerk van juni 1978 dateert, werd de plaatselijke openbare biblioteek van irpe-Mere pas per 1 januari 1986 door de bevoegde diensten erkend, 'alrijke perikelen en langdurige beslommeringen waren aan dit wapenfeit oorafgegaan maar intussen kan men, samen met de jeugdboekenweek al ssei en eerste lustrum afsluiten. Amper een jaar na de oprichting nam men !rn eeds aan het Vlaams kultureel gebeuren deel met als hoofdfiguur stripte- £e" enaar Mare Sleen. Ook nu had de beheerraad in het programma een l_ej triptekenaar opgenomen en hiervoor opteerde men voor Joris Vermas- ker tn, een produkt van eigen bodem. Jeugdschrijver G. Laenen rondde het h0 eheel af met een pittige voordracht die met veel interesse gevolgd werd jjb| oor de weinige aanwezigen. "gui 'e^j 'oor een biblioteekpromotie kan paar maanden geleden mochten we on( ten in feite weinig beter bedenken met zijn tweede album kennis ma- 97 an de jeugd er zelf bij te betrekken ken waarin de hoofdfiguur Bob De ;n n hiertoe leent de jeugdboeken- org eek zich uitermate. Veel hangt iter af van de organisatie die een rogramma moet opstellen waarbij jeugd het best gediend wordt, n kind moet men bovendien zo- 1 mogelijk betrekken bij het ge- iren en dit was eens te meer aan hand van een opstelprijskamp, jeugdboekenweek bleef in Er- rie-Mcre tot twee dagen beperkt. Kerpel gekonfronteerd wordt met 'Het Valse Kunstgebit". Bilan na een lustrum Het afsluiten van een bepaalde pe riode geeft meestal de gelegenheid om eens een evaluatie te maken en in Erpe-Mere heeft dit tot een zeer gunstig resultaat geleid. Na vijf jaar is het duidelijk dat de inwoners de )p dinsdag was Kathl. Bollue in de weg naar de biblioteek gevonden iblioteck te gast met een vertel- hebben, of moeten we het zo stellen oormiddag voor de kleuters. Voor dat de leeshonger van de mensen er ontmoeting met een jeugd- in die enkele jaren op vooruit ge- hrijfster had men beroep gedaan gaan is. p Mar. Vanhalewijn. Volgens voorzitter E. De Temmer- Zas in 1987 de gekende Mare Sleen man zijn de positieve elementen te gast dan had men voor deze keer danken aan een aantal initiatieven eroep gedaan op een stripteke- en promotie-akties met een specia- aar. nl. de Merenaar Joris Vermas- le nadruk op de promotiecampagne en die zijn stripverhalen met Frits van de POB en dit ter gelegenheid 'an den Heuvel naamtekent. Een van de jaarlijkse boekenweek. Een bijkomende stoot wordt ook gege ven door de publiekgerichte publi- katies die via het maandelijks ge meentelijk infoblad bij elk gezin te rechtkomen. Dit is een werkwijze waarmee geregeld de inwoners en de potentiële lezers-ontleners in cluis geïnformeerd worden over de biblioteekwerking in haar geheel. De statistische gegevens die we in het verslag van 1990 vinden zijn het sprekend bewijs van een degelijke werking. In het vorige werkingsjaar heeft de POB 2.450 nieuwe boeken aange kocht waarvan meer dan één derde jeugdboeken, 880 fictionwerken, 650 non-fiction en 17 naslagwerken. Bij de talrijke bekende werken die aangekocht werden ging de voor keur in de eerste plaats naar Vlaam se auteurs en bekroonde werken. De nieuwe titels om de kollektie aan te vullen werden gezocht in de onderscheiden vaktijdschriften die boekbesprekingen publiceerden. Dit had een ruime variatie tot ge volgwat dan ook onrechtstreeks ten goede komt aan de lezer. Er is steeds naar getracht om een kollek tie te vormen uit de aktuele boeken- produktie, gekoppeld aan de wens van de biblioteekgebruikers zonder de specifieke en algemene behoef ten van de lezers uit de weg te gaan. Vervolg op blz. 4 ce Lede. U kent hem wel. Jean-Pierre Van Rossem (arch) De man van het jaar, Jean-Pierre Van Rossem, het volumineuze me diagebeuren van 1990 en het ziet er naar uit dat hij dat ook dit jaar zal zijn, komt op zaterdag 16 maart om 20.00 uur op uitnodiging van de vzw Priester Daens naar de zaal Soete- kin in de Nieuwstraat te Lede. De ex-beursgoeroe en ex-eigenaar van de race-autostal Moneytron komt er zijn nieuwste boek 'Mister Junkie en Sister Morfine', dat op dezelfde dag verschijnt, in premiere voorstellen en signeren. Hij zal het er uiteraard ook hebben over zijn andere boeken (onder meer 'Een staat in staat van ontbinding), over de drie K's (kerk, kapitaal en ko ningshuis), over het Belgisch ge vangeniswezen, de geldwereld, de politiek (onder andere over zijn nieuwe Libertijnse Partij), seks, drugs, de autosportmaffia, kortom over alles wat ons dagelijks leven bezig houdt, maar dan wel op zijn schijn-slordige manier waarop hij een Van Rossem-patent schijnt te hebben. De vraaggrage aanwezigen zullen volop de kans krijgen om die mooi- en veelprater voor schut te zetten. De toegangsprijs bedraagt 200 fr in voorverkoop en kaarten kan men bekomen in Het Soetekin, Nieuw straat te Lede; Horoscoop in de Blikstraat te Lede en 't Kazuivelken in het Dorp te Serskamp. Aan de kassa betaalt men 250 fr. Leden van de vzw Priester Daens en van de baardmannenclub De Kapers beta- j len slechts lOOfr. Het was de uitdrukkelijke wens van Koning Boudewijn om ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag en zijn 40ste koningsjaar te kunnen luisteren naar wat leeft onder jonge mensen. Vorige zaterdag formuleerden zowat 100 Oostvlaamse scholen hun 'Boodschap aan de Koning' in de meest verscheiden vormen op het OHl-feest te Gent. Ook het Technisch Instituut Dames van Maria van Aalst beantwoordde graag die oproep. Hun boodschap kwam op de Gentse OHl-dag als een choreografische evocatie 'De Levensboom', dans ondersteund met slogans. De uitnodiging werd voorgelegd aan vierde-, vijfde- en zesdejaars uit de diverse studierichtingen van het Technisch Instituut. Achtentwintig leerlingen meldden zich met veel enthousiasme en creativiteit als vertolkers van hun visie op de toekomst, 'De Levensboom'. Begeleid door de bekende 'Vier Seizoenen' van Vivaldi werkten zij 4 tema's uit. De lente associeerden zij met engagement, aandacht voor minderheden en zinvol ingevulde vrije tijd. De zomer is de tijd van vriendschap en liefde, van zelfontplooiing. De herfst vroeg aandacht voor het verloederd milieu. Voor de winter kozen de leerlingen de thematiek van oorlog en vrede. Leerlingen van de afdelingen kleding zorgden voor een aangepaste, keurrijke kostumering. De weken van inspanning en voorbereiding bleken duidelijk niet tevergeefs. De opvoering van het Technisch Instituut Dames van Maria werd een wervelend spektakel en oogstte heel wat sukses bij de bijzonder talrijk opgekomen kijklustigen. Aalst. Applaus van de leerlingen voor hun leraarWalter De Swaef kreeg de persprijs (a) Zaterdag werd in de Belfortcrypte de 36-jarige leraaren archeoloog Walter De Swaef gevierd als laureaat van de Aalsterse Persbond. Voorzitter Frans Van Volsem typeerde hem als "de speurder met de spade". Jarenlang verlicht hij met de vereniging voor archeologie zowel noodopgravingen als systematisch georganiseerde opgravingskampagnes. Steeds tracht hij als leraar jonge mensen in deze opgravingswerken te betrekken, meestal komen deze uit het Sint-Jozefscollege waaraan Walter als leraar verbonden is. Tijdens de huideviering brachten zijn collega's van de school zowel muzikale als vokale hulde. Het gele genheidskoortje onder leiding van Louis Van der Paal zong oude ma drigalen en volksliedjes. Frans Van Volsem verantwoordde de toekenning van de Persprijs aan Walter De Swaef als volgt: "Walter De Swaef krijgt de Persprijs '91 voor zijn volgehouden inspanningen maar ook en vooral omdat hij de bevolking en de beleidsmensen sen sibiliseert voor het archeologisch onderzoek". Tijdens de voorbije jaren legde Walter De Swaef een zeer mooie archeologische verzameling aan vooral uit de ijzertijd, maar voorlo pig verhuist die naar het Oud Hos pitaal. Daar heeft men reeds een mooie archeologische kollektie die echter onvoldoende geïnventari seerd of geëxposeerd is. Gehoopt wordt dat hij in de toe komst een didaktisch museum zal kunnen uitwerken in het Oud Hos pitaal en dan zal Walter De Swaef graag afstand doen van de gevon den stukken. Frans Van Volsem liet verstaan dat stadsarchivaris Karei Baert en konservator Luk Geeroms daar wel werk willen van maken. En aan het adres van de aanwezige burgemeester De Maght had hij een knipoog om te zorgen voor de nodi ge financiële middelen. Een financiële steun van 10.000 fr. werd aan Walter De Swaef als Pers prijs overhandigd. In zijn weder woord achtte de laureaat zich ge lukkig met de prijs en voegde eraan toe: "Ik zie de prijs niet als een beloning maar als een aansporing. Er is nog zoveel werk aan de winkel. Trouwens de prijs wil ik opdragen aan alle leden van AVA." Zo zal men hem tijdens de paasva kantie aan het werk kunnen zien in het Sint-Jozefscollege en tijdens de zomermaanden werkt hij het opgra vingsplan op de rug van de heuvel aan de Jeruzalemstraat in Mere ver der af. JM Heyman Aalst. Een drukte van jewelste na de uitreiking van de Persprijs aan Walter De Swaef (a) 15 MAART 1991 44e JAARGANG NR. 11 -46 F

De Voorpost | 1991 | | pagina 1