Boekennieuws I SHIRE HITE ROUWEN MINNAARS De Naamloze de Ludovik Vogelschrik Marco PoLo Km oer we zullen komen weet ik niet De Voorpost - 19.7.1991 - 9 ft; nzBU! lëiu olie vSj De wondere wereld (een reeks infor matieve boeken voor jonge lezers). In leze reeks zijn al boeken verschenen m'de giftige dieren, de hagedissen, lekatachiigen, de kikkers en padden, le zoogdieren, de vogels, de slangen [Ti de spinnen. De boeken zijn opge tornd volgens eenzelfde systeem met fakkende close-up foto's die passen tij het wondere verhaal dat in een «nvoudige taal is geschreven overeen tepaalde diersoort. Er wordt gewezen ip de heel biezondere eigenschappen urn de dieren, over hun gedragingen, ian manier van bewegen en over nog irle andere dingen meer. De reeks rnnt samen een boeiende en leerrijke Moteek die de kinderen vaak zullen knieren. Uitgegeven door Standaard Uitgeverij. Kostprijs 275fr per deel. 30 gaal zeiop patrouille en beschrijft de aankomst van prins Willem Frederik als souverein vorst in Amsterdam. Uitgegeven door Querido Amsterdam 132 paginas De kant van Christopher Christopher lsherwood).De oorspronkelijke titel luidt eigenlijk 'Christopher en zijn vriendenen is een toespeling op de homoseksualiteit van de auteur die in dit boek zijn strijd vooreen hetero-ho mo-integratie toelicht. Het boek is een autobiografie van eevi man die zijn land (Amerika) verlaat om naar Be rlijn te trekken om er te proberen een revolutionair antropoloog te ontmoe ten. Al is de werkelijke reden van zijn vlucht niet de ontmoeting met de an tropoloog. Berlijn staat voor hem ge lijk met jongens. Uitgegeven door Querido Amsterdam. (343 pagina's) De speer van Sestros Kard Vtrleyen Onzichtbare dood 'nLaad iflWERu - De Naamloze. De speer van Sestros (los van Hatert). Een jeugdroman die te verhaal brengt van de Naamloze mijn vrienden en dat zijn de prinses faka, de bard Bran en de krijgsheer Tiras. Zij krijgen het niet onder de wkt met de tovenaar die met ratten trktHet dramatische is dat nie- vnd erin geslaagd was om aan de uien van de tovenaar te ontsnappen. Inook de tovenaar was onkwetsbaar, fa wil het de legende. Maar is dat in itrkelijkheid ook zo. Uitgegeven door 5landaard Uitgeverij. Kostprijs 295fr 1144 pagina 's) Onzichtbare dood (Karei Verleyen). Op vakantie kan je van alles meema ken. Maar beeld je even in: een rustig huisje ergens in een bos, dat moet zalig zijn. Maar van die rust komt er weinig in huis, want vanaf de eerste nacht al gebeuren er rare dingen. Gelukkig zijn Tjim en Mai, de hoofdfiguren van het boek, niet zo vlug bang. Zij laten zich niet doen en wanneer hun hondje doodgaat willen ze ook weten hoe dat komt. Hun onderzoek leidt tot heel wat prachtige avonturen. Uitgegeven door Standaard Uitgeverij. Kostprijs 260 fr (S3 pagina 's) Het schrift beschreven Het schrift beschreven (Georges Jean). De geschiedenis van het schrift heeft altijd velen weten te boeien. Die geschiedenis is meer dan 6.000 jaar oud. Denken we maar aan het schrift van de Soemeriërs die kleilafels ge bruiken en aan het papyrus en de riet pen van de Egyptenaren. De Romei nen gebruikten de priem en later kwam het perkament de pen van gan- zeveren zoals die door de Ierse monni ken werden gebruikt. Het boek is mooi geïllustreerd met foto's in zwartwit en vierkleuren. Uitgegeven door Stan daard Uitgeverij. Kostprijs 395fr (160 pagin's) ludovik De Vogelschrik (Joris De- no). Een boekje voor achtjarigen en °uder. Ludovik bewaakt zoals dat een ■ogelschrik past met gespreide armen °i alziende ogen het veld van Boer Traklor. Elke dag is hij op post, onge- tcht de weersomstandigheden. Hij del alles, hij hoort alles. Hij maakt fan ook heel wat mee en dat is lang 'fat altijd de schuld van de vogels. Dank zij Ludovik groeien de planten Mg, maar dat kost heel wat inzet van ludovik die meer dan eens rake klap je moet uitdelen om de oogst te be- xhermen voor de opdringerige vogels. Uitgegeven door Standaard Uitgeve- ty Kostprijs 260fr (75 pagina 's) -ge weken (Willem de Clercq). Het boek behandelt de periode no- wmber-december 1813 en put uit het fagboek van Willem de Clercq. De periode behandelt het einde van de Franse tijd en de terugkeer van de Oranjes in 1813. Een periode met Woelige weken. De auteur heeft in zijn fagboek met een pijnlijke nauwkeu- Weid genoteerd wat er zich allemaal "i Amsterdam heeft voorgedaan. Hij noteert geruchten en gebeurtenissen, Pompeji, de bedolven stad (Robert Etienne). Vulkaanuitbarstingen zijn weer brandend aktueel. Maar de uit barsting van de Vesuvius op 24 augus tus 79 spreekt misschien nog het meest van al tot de verbeelding. De hele stad Pompeji werd onder een regen van as bedolven. Van de 15.000 tot 20.000 inwoners werden er een 2.000gedood omdat ze niet tijdig weg konden. Pom peji is voor de archeologen altijd een dankbaar onderwerp geweest. Men is er in geslaagd om de resten van de huizen van onder de dikke lavavracht op te graven en zo heeft men nu een beeld van hoe de Romeinen in die tijd leefden. Uitgegeven door Standaard Uitgeverij. Kostprijs 395 fr (160 pagina 's). Voor het eerst kommunie vieren (Le- teme en anderen). Het boekje wil de kinderen stap voor stap de viering be ter leren begrijpen. Het hele feest van de eucharistie wordt erin doorgetrok ken naar het dagelijkse leven toe. De verhalen die in het boekje voorkomen, helpen het kind dieper na te denken overeen toch wel belangrijke gebeurte nis in hun leven. Het boekje doet met een een beroep op de /creativiteit van de kinderen die een aantal opdrach ten meekrijgen zoals het maken van tekeningen, het neerschrijven van hun ervaringen, enz. Bovendien is er ruim te voorzien voor persoonlijke herinne ringen aan de heuglijke dag. Uitgege ven door Standaard Uitgeverij. Kost prijs 395fr (48pagina's) De eend en de vos (Max Velthuys). Een dierenfabel voorde allerkleinsten en voorde eerste lezertjes. In het boek je wordt de fabel verteld van de slim me eend die allerlei listen moet beden ken om aan een hongerige vos te ont snappen. Het boek is versierd met prachtige ingekleurde tekeningen zo dat het een prachtig kijk- en leesboek is geworden. Uitgegeven door Leopold Den Haag. Montedor (J. Rentes de Carvalho). Een van de beste romans van deze Portugese auteur die indruk maakt doorzijn sobere en beknopte stijl. Wie het boek leest geraakt er onder de indruk van en laat zich meeslepen door de aaneenschakeling van mis verstanden, ontgoochelingen en mee vallers. In het boek maakt men ook kennis met een stukje Portugal, het mooie land vol drama en mysterie. (Uitgeverij De Arbeiderspers). Kost prijs 530 fr. 157 pagina 's. Het spinsel van de eenzaamheid Paul Auster). De plotse dood van zijn vader konfronteert de zoon met een vloed golf aan herinneringen, gevoelens-en verloren gegane illusies. De zoon pro beert de figuur van zijn vader te door gronden en begrijpen. En hij komt tot een verbijsterende ontdekking een moord die zestig jaar eerder werd ge pleegd heeft het karakter van zijn va der sterk beïnvloed. Het is een boek dat gebazeerd is op een autobiogra fisch gegeven. (Uitgeverij De Arbei derspers). Kostprijs 790 fr. 204 pagina 's. De glazen stad Natascha Wodin). Een sterk biografische roman van de ze in een vluchtelingenkamp uit Russi sche ouders geboren auteur die in haar jeugd niet mocht omgaan met Duitse kinderen. Zij werd even argwaend door de Duitsers bekeken. Zij vertelt haar verhaal, haar verscherudheid tussen twee landen. In Rusland waar ze laterals tolk werkzaam was, maakt ze kennis met bevoorrechte intellek- tuelen die ze eerst bewondert en na dien beklaagt omdat ze leven in een soort getto. Het boek schetst een som ber maar ook boeiend beeld van het huidige Rusland. (Uitgeverij De Ar beiderspers). Kostprijs 850 fr (266 pagina 's) Zonder trommels en trompetten (Je roen Brouwers). Dit boek wordt zon der meer het beste werk van Jeroen Brouwers genoemd. 'Zonder trom mels en trompettenis een ovelle die in 1973 voor het eerst verscheen. De hui dige uitgave werfi aangevuld met een ontroerende novelle 'Overal stilte'. 'Zonder trommels en trompettenbe handelt een anekdote uit het leven van de auteur. (Uitgeverij De Arbeiders pers). Kostprijs 498 fr. 139 pagina 's. Losbandig leven (Theo Kars). Het boek verhaalt de levensloop van Erik Coenen die heen en weer wordt geslin gerd tussen het lichamelijk welbeha gen als gevolg van zintuigelijke genie tingen en de drang naar het verhevene. Zijn jacht op het geluk, brengt hem in botsing met de maatschappij. Het le vert hem alleen oneer, isolement en haat op. Toch wijkt hij niet af van het doel dat hij zich heeft vooropgesteld en zo belandt hij in de ene schokkende situatie na de andere. En telkens komt hij een beetje meer geschonden uit het avontuur van zijn losbandig leven. (Uitgeverij Loeb). Kostprijs 500 fr. 304 pagina 's. Een man uit het dal van Spoleto Franciscus tussen zijn tijdgenoten (Helene Nolthenius). Franciscus is een man van alle tijden. Vroeger wa ren heiligen onbegrepen mensen. Trouwens ze waren er niet om begre pen te worden, de auteur heeft de bronnen die haar over Franciscus ter beschikking werden gesteld, biezonder kritisch ontleed. Het boek gaat op zoek naar de historische Franciscus en laat tijdgenoten aan het woord of vat hun opvattingen samen. (Uitge verij Querido). Kostprijs 1.580fr. 360 pagina 's. Insider- poi_o~I Marco Polo Reisgidsen. In deze uitste kende reeks reisgidsen verschenen al heel wat onderwerpen. Bij ons op tafel liggen gidsen voor Tenerife, de Joego slavische kust, Mallorca, Ibiza en For- mentera, Parijs, Londen, Wenen, Moskou, Turkije, Portugal en Rome. Deze gidsen zijn allemaal op hetzelfde stramien gebazeerd. Men begint met een beschrijving naar de vakantiebe stemming met het vliegtuig of met de wagen. Vlot geschreven en op maat geknipt zijn deze boekjes de ideale gidsen voor wie erop uit trekt. Naast een beschrijving van het land of de stad vindt men telkens een beknopte maar duidelijke geschiedkundige schets terug waarin de meest markan te gebeurtenissen zijn opgenomen. Veel aandacht gaat naar de gebruiken en gewoontes in het bezochte land en daarrond wordt steeds een lekker ver haal gebouwd. Eten en drinken, win kelen, de bezienswaardigheden, de voornaamste steden en plaatsen, de praktische tips en vooral de Marco Polo tips zijn niet te versmaden. In de hele reeks treft men dezelfde symbolen terug die aanduiden wat nu precies het beste is in elke kategorie, waar men een prachtig uitzicht heeft, plaatsen waar jongeren elkaar kunnen ont moeten, plattegronden met de nodige koördinaten. Bij de praktische tips vindt men heel wat interessante gege vens terug. Er wordt aandacht gege ven aan het uitgangsleven, aan de eve nementen en hotels en wat belangrijk is, helemaal achteraan in het boekje is een interessante tabel van wisselkoer sen opgenomen. Zo kan je direkt uit rekenen hoeveel je voor een bepaalde aankoop moet bestéden. Voor wie op reis gaat en geen dikke, lijvige gids wil meezeulen, die kan best een beroep doen op deze Marco Polo reisgidsen. Ze worden uitgegeven door Stan daard Uitgeverij en kosten 195 fr per stuk. Europa en het Verre Oosten liggen Kostprijs 220fr. immers de steppen en de bergen van Centraal-Azië. Marco Polo maakte de weg naar het Verre Oosten haal baar en in het boek wordt beschreven hoe die weg eruit ziet. Zo leren we dat in het Verre Oosten papier als geld, als betaalmiddel werd gebruikt, lang voor wij dat deden, hoe belangrijk kruiden en edele metalen wel waren en hoe er tussen West en Oost een drukke han del op gang kwam. Uitgegeven door Standaard uitgeverij. 160 pagina's. Kostprijs 395 fr. Arafat, vriend en vijand (Janet Wal lach en John Wallach). De raadsel achtige figuur van de PLO leider boeit velen. Arafat Wordt door velen be schouwd als de sleutelfiguur om het Arabisch-Israëlisch konflikt vreed zaam te kunnen oplossen. In het boek komen vrienden en vijanden van Ara fat aan het woord. Zij zeggen ronduit hun mening over de kleine man. En Arafat zelf vertelt over zichzelf en zo komt de lezer heel wat tot dusver onbe kende dingen aan te weet over zijn kindertijd en zijn periode als studen tenleider in Kairo. Hij heeft het ook over zijn niet-beantwoorde liefdes, over zijn rol in het terrorisme en na tuurlijk ziin leiderschap van de PLO. Bij dat alles proberen de auteurs alle uitspraken over deze omstreden figuur te plaatsen in hun historisch kader. Arafat, zoveel wordt duidelijk, is een omstreden en vaak verkeerd begrepen man. Uitgegeven door Standaard Uit geverij. 400pagina 's. Kostprijs 695fr. N AWAL H SAADAW! God stierf bij de Nijl (Nawal el Saa- dawi). El Saadawi is geneesheer en geboren in het Egyptische Nijldorp Kafr Tahla. Zij kwam steeds op voor de verdrukte Arabische vrouw wat haar in de gevangenis bracht. In 'God stierf bij de Nijl' hekelt ze het machts systeem met zijn vele uitwassen die gaan van korruptie tot uitbuiting, ma nipulatie, seksueel misbruik. Kern in het boek is de verkrachting van de twee nichten van Zakia die ook haar broer en zoon ziet weggesleept worden. Dan gaat ze zich verzetten. De schrijfster brengt een indringend en verrassend beeld van het leven in een Arabische gemeenschap die voor ons meestal ge sloten blijft. Uitgegeven door Rainbow Pocketboeken. 205pagina's. Kostprijs 220fr. i Insider-Tips Hoe ver we zullen komen, weet ik niet. Het avontuurlijke leven van Alexan drine Tinne (J.G. Kikkert). Alexandri ne Tinne leefde van 1835 tot 1869 en was een vrouw die leefde van avon tuurlijke reizen. Deze negentiende eeuwse avonturierster uit Den Haag verbijsterde haar tijdgenoten met haar vele reizen waan'an ze telkens een nauwgezet dagboek bijhield. Ze kwam in het Midden-Oosten, in Soe dan en Noord-Afrika en in het hart van de Sahafti. Toen nog grote reizen. Telkens weer wist ze de eigenaardighe den van land en volk samen te vatten. Alexandrine Tinne kwam in geheim zinnige omstandigheden om het leven, maar de reizen die ze maakte zijn uniek, ook en vooral om de manier waarop ze werden ondernomen. Uit gegeven door Rainbow Pocketboeken. 288 pagina 's. Kostprijs 220 fr. De fatale kust (Rogert Hughes). Een kanjer van een boek dat het epos van Australië als onderwerp heeft. Het desperate bestaan van mannen, vrou wen en kinderen, de terreur, de moed, de wreedheid en de schoonheid van dit enorme land worden erin weerge geven. Hughes begint zijn verhaal bij de Britse gevangenen die naar het ver re vreemde land worden gedoteerd om er te verkommeren. Maar zij zijn ster ker dan algemeen verwacht. De lezer maakt kennis met de vaak onmense lijke omstandigheden waarin deze ge vangenen leefden en werkten, hoe ze zich zelf opwerkten, hoe ze de kon- frontatie met de aborigians aangingen en van Australië in de loop der tijden een welvarend land maakten. Uitge- geven door Rainbouw Pocketboeken. 1056 pagina 's. Kostprijs 398fr. Op zoek naar het oude Rome Claude Moatti). Uit de reeks Standaard ont dekkingen, een historische en leerrijke reeks informatieve boeken. Rome spreekt tot eenieders verbeelding. Vooral de grootheid van het Romeinse rijk met zijn indrukwekkende gebou wen. In dit boek vindt men een perfek- te beschrijving terug van al die groot heid. Rijkelijk voorzien van afbeeldin gen, met vergelijkingen en rekonstruk- ties van gebouwen. De auteur gaat na in hoe\'erre men in de loop der eeuwen deze schoonheid heeft gewaardeerd of gesloopt, welke de oorzaken zijn van het verval en wat eraan gedaan wordt om deze monumenten van het verle den te vrijwaren voorde totale aftake ling. Wie een bezoek brengt aan hel oude Rome zal in dit boekje beslist een goede leidraad hebben bij de vele be zienswaardigheden. Uitgegeven door Standaard Uitgeverij. 160 pagina's. Kostprijs 395 fr Marco Polo en de zijderoute (Jean- Pierre Drège). Uit de reeks Standaard ontdekkingen. De zijderoute die Euro pa met het Verre Oosten verbindt is steeds geheimzinnig geweest. Tussen Pijl van God (Chinua Achebe). Een roman die een beeld brengt van het ingewikkeld probleem van de /con frontatie tussen de oude, Nigeriaanse samenleving en het Britse kolonialis me. De mens is daar het slachtoffer van. In het boek wordt door China Achebe, die de meest bekende schrij ver van Nigeria is, het leven in de gemeenschap van Utnuaro beschre ven. Onderlinge twisten en het pas gevestigde koloniale gezag spelen daarin een rol. Midden in die konflik- ten slaat Ezeulu, de priester en dus machtigste man van het dorp. Hij komt in konflikt met zichzelf. Hij is mens en god en dat schept zeer veel problemen. Uitgegeven door Rain bouw Pocketboeken. 282 pagina's. Héte over relaties met mannen Vrouwen en minnaars (Shere Hite). Geestig, openhartig en nuttig, zo wordt dit werk van Shere Hite omschreven. Aan de orde komen vragen, dilemma 's, problemen waarmee elke vrouw wel eens te maken krijgt. Op basis van ervaringen van vrouwen na ontelbare interviews schreef de auteur dit boek over het omgaan met relaties. Een openhartig boek, doorspekt met talrijke getuigenissen, maken van dit boek een openbaring. Rainbouw Po cketboeken. 238 pagina's. Kostprijs 220 fr.

De Voorpost | 1991 | | pagina 9