Begijnhoffeesten weer op komst Restauratie van Dendermonds Begijnhof schiet goed op Tars Lootens de grote trekpleister 10 - 2.8.1991 - De Voorpost i hu w( Eind augustus hebben traditioneel in Dendermonde de Begijn hoffeesten plaats. Ze zijn aan hun twaalfde uitgave toe en nog steeds even broodnodig als dit het geval was bij hun ontstaan. Via een uitgebreid en kwalitatief hoogstaand programma dat men aan de 15.000 bezoekers op 23, 24 en 25 augustus aanbiedt, wil de stuurgroep van de BegijnhofTeesten geld inzame len om het aandeel in de restauratiewerkzaamheden te kunnen betalen. En dat aandeel bedraagt enkele miljoenen. Hoever het met die restauratie staat, leest men op een andere plaats. Wat de Begijnhoffeesten voor hun twaalfde editie te bieden hebben, dat is het onderwerp van deze bijdrage. en zijn gezelschap wordt het po dium vrijgelaten voor Cuisine Ca jun. Deze groep bestaat uit 6 muzi kanten die biezonder kruidige mu ziek brengen die zo uit de Loui- siaanse keuken zou kunnen komen. Country en Latin-Jazz kan men dus verwachten. Het worden feesten volgens het tra ditionele stramien, zo zegt Luc Die- rickx, een van de bezielers van de feesten op een perskonferentie. En toch zijn er weer enkele biezondere zaken te beleven. Er wordt begonnen op vrijdag 23 augustus met de plechtige opening van de feesten. Die opening gaat steeds gepaard met de opening van een tentoonstelling in het museum voor volkskunde in het begijnhof gelegen. Dit keer staan de devotie- prenten in perkament centraal. Voor de nodige muzikale sfeer wordt gezorgd door de Antwerpse folkgroep Andromeda. Deze groep bestaat uit een zestal personen die liefst 20 verschillende instrumenten bespelen en een programma bren gen met Vlaamse. Ierse, Bretoense en Poolse volksmuziek. Voor elk wat wils Zaterdagnamiddag 24 augustus wordt speciaal aan de kinderen ge dacht met een optreden van de Ta- malino kinderspektakelshow. Cor- neel en Loes Van den Heuvel zijn om 16.00 uur present voor hun op treden. Corneel is bekend van het BRT duo Jocobus en Corneel en Loes Van den Heuvel maakte naam in FC De Kampioen. Zaterdag be tekent ook dat er een warmelucht- ballon zal worden opgelaten. Al blijft dat een grote vraag, want de weersomstandigheden moeten wel mee zitten. Ondertussen zijn de barbecuevuren ontstoken en liggen er lekkere saté's te wachten op de hongerigen. Rond 18.00 uur heeft de eerste op voering van een wagenspel plaats. Normaal zou de Dendermondse Rederijkerskamer De Leeuwercke- naers daarvoor instaan. Maar op het laatste nippertje meldde de groep zich af. In plaats van de Leeu- werckenaers komt er nu een toneel groep uit Lokeren. Het klapstuk van de zaterdag wordt ongetwijfeld het optreden van Tars Lootens en zijn Colour-Band. Tars Lootens is bekend als de begeleider van Johan Verminnen. Maar even zeer van Salvatore Adamo, Philip Catharine, Dave Pike, Dexter Gor don en Tijs van Leer om die maar te noemen. Een grote meneer dus. Hij is een virtuoos op de piano en een bekend arrangeur evenals kompo- nist. In Dendermonde is hij aan het werk te zien met de Colour Band. Na het optreden van Tars Lootens Jazzmis Traditioneel staat op zondag de jazzmis op het programma. Die wordt om 10.00 uur opgedragen en wordt ook nu weer rechtstreeks uit gezonden via BRT radio 1. Deze mis wordt muzikaal opgeluisterd door de Jeggpap New Orleans Jazz band die gospels en blues zal bren gen. Nadien zorgt deze groep voor een aperitiefkoncert. Om 15.00 uur wordt het cirkustea- terspektakel met 'Bravoure in de Marge' gebracht. Deze groep komt uit Leuven en telt een 25-tal leden die het wervelend gewemel en de glitter van het cirkus met de nabij heid van de oude kunstenmakers en de show van straatartiesten. Het wordt een wondere cirkusvertoning waarin de perikelen tussen de op tredende artiesten in de piste als een teaterstuk worden uitgevoch ten. De ingrediënten zijn spanning, humor, glamour. Om 17.00 uur brengt het Gentse mime-teater 'Exces' zijn nieuwste produktie die de leden van de groep een clean-act festival noemen. In het programma worden ook de be zoekers betrokken. Tegelijkertijd verzorgt een andere Gentenaar Norbert Detaeye een koncert. Jazz van de bovenste plank dus. Dendermonde. De stuurgroep van de Begijnhoffeesten is zelfs niet door een stortbui uit haar lood te slagen (foto Piet Hermans Dendermonde. Tars Lootens is de grote vedette op de Begijnhoffeesten Zondag om 19.30 uur staat opnieuw En er zijn ook tentoonstellingen, een opvoering van het wagenspel op Vier kunstenaars werden uitgeno- het programma en om 20.00 uur digd om hun werken te presenteren betreedt de Jeggpap opnieuw het in de bcgijnhofwoningen. Dat zijn podium voor het slotkoncert. Ivan Struys uit Hoegaarden die zo- Tentoonstellingen en nog veel meer wat overal heeft geëxpozeerd, Mark Hanskens, Monique Kips en André Lenssens die juwelen laat zien. Het spreek! vanzelf dat er geduren- 'n een van de grootste huizen van de drie dagen heel wat te beleven is. het begijnhof vindt er bovendien Er zijn de doorlopende eet- en ook nog een ikonententoonstelling drinkfeesten, de streekbierenstand, plaats die wordt verzorgd door de de rijstpap, de barbecue, de antiek- Dendermondse Sint-Pieter- en en rommelmarkt, de bodega die nu Paulusabdij. plaats heeft in het grote huis van dc Heilige Geest, de pannekoeken, de frituur, de borreltent, een sneltom- bola en ga zo maar door. Het budget voor de thuislozenzorg bestal door de Vlaamse Gemeenschap bedraaf 161.5 miljoen frank. Dal is een verdubbt ling in vergelijking met 1989. De meat personeelsleden (90%) werden door i Vlaamse Gemeenschap ook betoelaagt! Gemeenschapsminister Lenssens verlet aan de Centra voor Maatschappelijk Wtn meer toelagen: 90.000fr voor de centra M 3 personeelsleden, en 180.000 fr voeri centra met 4 personeelsleden. Op zaterdag 5 oktober wordt de vijfde 'Dq van het verkeersslachtoffergeorgantztdi De dag staat volledig in het teken van i 'zweepslagpatiëntenVoor meer infant» tie kan men terecht bij de Ombudiqffl Verkeersslachtoffers, Codcfeau vzw, Mar telarenplein 15 te 3000 Leuven. iÉailMiN Kleinere werken Tijdens het weekend van 23, 24 en 25 augustus worden voor de twaalfde keer in Dendermonde de Begijnhoffecsten georganizeerd. En die zijn nodig om de restauratiewerken aan de begijnhofhuizen te kunnen betalen. Met die restauratie is men al een tijdje bezig en in een eerste faze zullen 31 daken van huizen vernieuwd zijn. Een heel werk dat ook flink wat geld zal kosten. Men schat dat de restauratie in haar geheel 35 miljoen zal bedragen. De vzw Begijnhofvrienden moet daarvan 15% betalen, plus alle meerwerken en bovendien moest dit bedrag ter beschikking zijn vooraleer men aan de werken kon beginnen. Ook de stad Dendermonde en de provincie Oost-Vlaandercn betalen ieder 15%. De overige 55% wordt bijgepast door Monumenten en Landschappen. Wie het begijnhof van Denaermonde bezoekt, zal ai gemerkt hebben dat de werken volop aan de gang zijn. Men heeft reeds 17 huizen helemaal opgeknapt en alles wijst erop dat tegen het einde van het jaar de eerste faze helemaal achter de rug zal zijn. Dan volgt de tweede faze waarvoor het projekt reeds is doorgestuurd naar Monumenten en Landschappen en waarvoor het licht op groen werd gezet. Er wachten nog 12 daken op restauratic. Maar men gaat die met in een keer herstellen. Men zou werken in kleinere groepen van 3 of 4 huisjes. Eerst zullen de woningen nr 14,15 en 16 aan bod komen. Er is echter meer dan de restauratie van de daken. Ook de bestrating en de riolering zou hoogdringend moeten aangepakt worden. Uit een eerste voorontwerp blijkt dat dit dossier een acht miljoen zal kosten. Dendermonde. De eerste fase, de herstelling van een 31 tal daken, van de renovatie is bijna achter ae rug (foto Piet Hermans) Er zijn niet alleen de restauratiewerken aan de daken, er werden de voorbije tien jaar heelwat, wat men noemt 'kleinere werken', uitgevoerd. Die hebben alles samen zowat de opbrengst van drie Begijnhoffeesten gekost. Zo werd in alle huisjes het sanitair binnen geplaatst en werd in de meeste huizen een badkamer opgetrokken. Verder werd er aardgas aangelegd, werden de kelders ondergekapt om het vocht kwijt te geraken. In andere kelders werd een waterpomp geplaatst om het overtollige water weg te pompen. In bepaalde huisjes werden de deuren en vensters vervangen. Geen kleinigheden dus. Ondertussen wordt men ook gekonfronteerd met meerkosten. Zo stortte bij de restauratie van het eerste huis een stuk van de zijgevel in. En in nummer 20 kwam een deel van de voorgevel naar beneden, zodat men drie vensters in Franse steen diende te vervangen en de gevel weer op te metsen. Gelukkig springen af en toe ook de serviceclubs bij. Zij zorgden voor het zandstralen van de gedenkplaat van het konvent, voor de restauratie van het mooie kristusbeeld en de Koning Boudewijnstichting nam dc restauratie van de pomp op de begijnhofdrics voor haar rekening. Een tweede pomp wacht nog op een mogelijke restauratie.

De Voorpost | 1991 | | pagina 10