Dikke Kapel van Mere krijgt grondige restauratie Tref 91 nu al volzet RTA Ledebaan werkt samen met de konfektienijverheid Opleidingen Informatica Lucy Slock en Ignasi Esteve stellen tentoo» in Galerie Van de Velde 14 - 2.8.1991 - De Voorpost Uitbreiding van exporuimte dringt zich op Amper drie maand na de voorstelling van het Tref-programma voor 1991, is de komplete beschikbare tentoonstellingsruimte bestaande uit 91 gewo ne modules en 10 plaatsen voor startende bedrijven verhuurd. Van een sukses gesproken. De organizator, de Kamer van Koophandel en Aalst en Gewest en de Jonge Kamer Aalst, overweegt nu om de exporuimte uit te breiden. Er zouden een 35-tal bijkomende modules worden voorzien. Tref 91 biedt een breed spektrum aan bedrijfsgerichte produkten en diensten aan. Zo ziet men er onder meer aandrijvingen, aardgastoepas singen, akoestiek, analysetoestel len, arbeidsgeneeskundig toezicht, autolaadkranen, autoverhuur, bankprodukten, bestelwagens en verhuur van wagens, computers, computernetwerken, container systemen, copyservices, cylinders, dekoratie, drukwerk,, elektriciteit, exportpromotie, fotogravure, ge reedschappen, graafmachines, grootkeuken, hydraulica, ijzerwa ren, industriebouw, industriële ven tilatie, kantoormachines en -uitrus ting, kunststoffen, labomeubilair, lakken, machines, machines naai- industrie, marketing, mechanische konstruktie, personeelsselektie en -training, reklamefotografie,reis- programmatie, schoonmaak, snel- druk, sociaal sekretariaat, stande- bouw, systeembouw textielmachi- nes, toelevering, transport, uitzen darbeid, veiligheidsartikelen, ver lichting, verfspuitkabines, verven, verzekeringen, wielladers, zwemba den, enz. bedrijven aan omwille van zijn doel gerichtheid van het initiatief en de sobere efficiënte uitwerking van het koncert. Het tweedaags industrieel ontmoetingsforum voor onderne mingen uit Aalst en verre omgeving is dan ook niet aan zijn proefstuk toe. Zowel in 1987 als in 1989 wer den er met groot sukses Trefdagen georganizeerd. Het aantal bezoe kers nam ook toe. Zo werd Tref op zeer korte tijd een promotionele business-to-business manifestatie die weinig personeelsinzet vergt. Het is duidelijk Tref spreekt de De organizatoren zorgen nagenoeg voor alles en laten niets aan het toeval over om de meer dan 2000 gemotiveerde bezoekers uit de pro- duktie- en handels) en dienstverle nende sektoren over de vloer te krij gen. Voor de jonge ondernemingen werd een speciaal 'Starterspaviljoen' opgezet. Deze derde Industriële Trefdagen die op 28 en 29 november plaatsvinden in de Keizershallen te Aalst worden een sukses. Nu al is de beschikbare exporuimte helemaal verhuurd, zo dat de organizatoren zich genood zaakt voelen om nog eens 35 onder nemingen te kans te bieden deelt nemen aan Tref. Voor meer info matie kan men terecht bij Jan Vj Gyseghem of het numn* 053.21.68.42. Toen men met de restauratie van de kapelletjes van de Rozenkransomme gang begon, was het ook een wensdroom om op een dag de Dikke Kapel op de Kruiskouter te laten herstellen. Het was duidelijk dat ze een opknap beurt best kon gebruiken maar toch trotseert ze al 350 jaar alle weertjes en hoe toegetakeld ze ook was, zelfs de stormen van de laatste jaren hadden er geen vat op daar waar de huizen in de onmiddellijke nabijheid sterk te lijden hadden onder het geweld van regen en windhozen. Hoezeer men dit oeroud monument al verwenst heeft «omdat ze het verkeer sterk belem mert»..., voor sommigen althans, dan zal men toch lijdzaam moeten toezien dat dit stoer gebouw er opnieuw als een pronkstuk zal bijstaan, omgeven door oude lindebomen en onder het oog van de lijdende Kristus achter de kapel, een enig mooi kalvariekruis dat het geheel nog verfraait. Dat de restauratie van de Dikke Kapel, op zowat het hoogste punt van Mere, zo vlug zou kunnen ver wezenlijkt worden is te danken aan de Koning Boudewijnstichting die er een miljoen voor over had om dit beschermd monument financieel te helpen steunen. Het restauratie- dossier werd vrij vlug opgesteld maar dit bevatte een paar opstel- lingsfouten die onaanvaardbaar wa ren zodat het toch nog een hele tijd duurde vooraleer het gemeentebe stuur van Erpe-Mere zijn fiat kon geven. Ook waren er moeilijkheden bij het indienen van de bestekken maar uiteindelijk kon het licht op groen gezet worden. Voorbereidingswerken Het begon met een inspektie van de Dienst Monumenten en Land- De konfektienijverheid koncen- treert zich vooral in Vlaanderen èn de regio Aalst heeft hierin een zeer groot aandeel (ongeveer 3.000 ar beidsplaatsen). Daaraan wil KTA Ledebaan niet voorbijgaan. Daar om vormt het zijn studierichting "Kleding, verkoop en retouches" in de 3e graad van het beroepsonder wijs om tot "Kleding-Konfektie". Op die manier hoopt KTA Lede baan het nodige personeel te kun nen afleveren waaraan de konfek- tie-industrie in de streek zo drin gend behoefte heeft. Het leerprogramma werd dan ook opgesteld in overleg met de inspec tie kleding (Mevr. Dufoor), het In stituut voor de Confectie (de h. Van de Poele), de konfektie-industrie (de h. Moreels van Mobecon en de h. Goubert van Soficotex). De klemtoon wordt meer gelegd op vakken, als patroontekenen en con- fectietechnieken, CAD-CAM, praktijk konfektioneren. Daarbij zal de praktijk in de konfek- tie-ateliers bijgebracht worden: in het 5e jaar met pedagogische uit stappen naar de bedrijven zelf (in totaal een 10-tal halve dagen), in het 6e jaar met een bedrijfsstage van 2 weken. Tot nog toe heeft KTA Ledebaan de verzekerde deelname van de konfektiebedrijven Mobecon uit Erpe, Soficotex uit Bambrugge en Margopol Confex uit Burst. KTA Ledebaan Aalst is de enige school in de streek die met dit on derwijs start en de enige school in het Gemeenschapsonderwijs (naast zeven vrij gesubsidieerde). Alleen voor die leerlingen zullen de kon fektiebedrijven nog financiële steun ontvangen voor opvang in de dag dagelijkse werkelijkheid. Vermeldenswaard is ook dat KTA 2 Ledebaan beschikt over een volle dig uitgebouwde cyclus technisch onderwijs "Mode en kleding". Die is al toegankelijk van in het tweede gemeenschappelijk jaar in de Mid denschool 3 van de Ledebaan. De subregionale tewerkstellingsdienst Aalst organiseert in haar be roepsopleidingscentrum te Denderleeuw cursussen "informatica bouw". Deze kursussen zijn GRATIS en toegankelijk voor werkne mers en werkzoekenden. Deze sessies vinden plaats in het opleidingscentrum, Steenweg 355 te 9470 Denderleeuw en gebeuren onder de vorm van dag-, avond- en zaterdagkursussen. Tijdens de 2e semester 1991 komen volgende modules aan bod: - begrippen hard- en software - besturingssysteem MS DOS 3.31 - grafische user interface MS WINDOWS 3.0 - tekstverwerking MS WORD 1.1 en elektronisch rekenblad MS EXCEL 3.0 onder MS WINDOWS 3.0. - tekstverwerking WORDPERFECT 5.1 - elektronische fichebak DBASE IV 1.1 - elektronisch rekenblad LOTUS 123 3.1 - automatisatie van toepassingen gemaakt met LOTUS door ge bruik te maken van macro's - basiscursus AUTOCAD 10 Voor bijkomende inlichtingen en inschrijvingen, gelieve tijdens de kantooruren contact op te nemen met het opleidingscentrum zelf (Tel. 053/66.28.01 en vragen naar de Heer Fr. De Pauw) of met het dichtstbijgelegen plaatsingskantoor van de VDAB. schappen die het nuttig achtte een grondige voorstudie op te maken en later is gebleken dat dit zeker nood zakelijk is geweest want bij de ver wijdering van de cementbepleiste- ring kwamen andere breuken te voorschijn vooral teweeggebracht door vochtindringing. De Dikke Kapel is in de loop van de eeuwen meermaals hersteld en vooral pastoor Paul Dambre heeft zich indertijd daadwerkelijk ingezet om met karige giften verdere afta keling te beletten. Ook al waren het pleisters op een houten been, dan toch heeft het de bevolking gesensi biliseerd voor het behoud van dit historisch waardevol monument. Terecht verwijt men wel vorige on oordeelkundige restauraties maar toch dient men toe te geven dat men noch over de materiële noch over de financiële middelen beschikte zoals nu het geval is. Gelukkig heb ben ook vroeger mensen zich inge zet om de voornaamste kapel van de Rozenkransommegang voor het na geslacht te bewaren, zij het dan ook niet altijd volgens de ideale normen en vereisten. Met de nieuwe kijk op de dingen en de andere mogelijkhe den kan hieraan nu verholpen wor den en de restauratiewerken die thans bezig zijn laten alleszins ver moeden dat alles oordeelkundig verloopt want de herstellingen wor den uitgevoerd dooreen gespeciali seerde firma die al talrijke en veel omvangrijker restauraties achter de rug heeft, met sukses ten andere. Fasen Alhoewel het hier in feite toch een klein monument betreft dienen de werken alvast in twee of zelfs in drie fasen uitgevoerd te worden waarbij vooral met de financiële kant van de zaak dient rekening gehouden te worden. Na de voorbereidingswerken boden de ontmantelde gevels van de Dikke Kapel, samen met de lindebomen, wel een pittoresk uitzicht maar hier door was eveneens merkbaar hoe de weersomstandigheden hun des- truktief werk, onmerkbaar voor het menselijk oog, grondig uitgevoerd hadden. Door het wegkappen van de cementlaag werden de poreuze stenen nog meer toegetakeld en de natuur kreeg, in de periode tot kort vóór de restauratie, nog een helpen de hand van hen die de kapel liever zagen verdwijnen op die plaats. Nu, in de eerste fase, wordt het ronde venster in de voorgevel bovende in gangsdeur behouden en de volledi ge «keel» die er opstaat, wordt be waard. Alle andere witte zandsteen wordt echter gereinigd ofwel volle dig vernieuwd. De natuurstenen puntgevel werd trouwens oorspronkelijk in Bale- gemse kalkzandsteen uitgevoerd. Door de erosie vertoonde deze «witte» steen op verschillende plaatsen versleten of zelfs totaal verdwenen randen. Een van deze stenen werd - misschien bij een vroegere restauratie - verkeerd ge legd zodat de weg vrij was voor een jarenlange insijpeling van regenwa ter. De stenen zelf werden door de huidige aannemer meegenomen naar het atelier waar ze autentiek herkapt worden. De scheur in de linker zijgevel werd met draadver sterking als een ritssluiting dichtge maakt en de muren werden met een soort band bij elkaar gehouden om het uitzetten te verhinderen. Om dit uitzetten in de toekomst te voorko men zal men rond de kapel een fun dering in gewapend beton aanleg gen. In deze fase zal het oude kruis door een nieuw vervangen worden. In Erpe-Mere. De Dikke kapel van Mere (jv) witte zandsteen naar de vroegere vorm en materie. Het zal slechts na het herstel van het dak opnieuw aangebracht worden. Trouwens, de volledige restauratie van het dak is in eerste instantie in deze herstel lingsfase begrepen. Hier werden talrijke kepers vernieuwd en alle werden preventief behandeld wat ook met de oude balken gebeurde en ook de ophanging van een klein gewelf onderging ditzelfde wer kingsproces. Tenslotte is tevens al het schalieberd vervangen en nu is het wachten op het aanbrengen van de leien waarmee men na het verlof zal aanvangen. De erg toegetakelde gevel van de Dikke Kapel kreeg een nieuwe «mantel» waarvoor aannemer Woudenberg uit Brugge een zeer oude steen gebruikt heeft, die het best overeenstemt met de oor spronkelijke. Hij heeft, om reden van de restauratie en als voorzorgs maatregel, vóór de aanvang van de werken, een reeks foto's van de ka pel genomen met alle details van de gebreken en de uit te voeren wer ken. Dit wijst op zijn akkuraatheid en bevat tevens bewijzen om latere diskussies uit te sluiten. Tenslotte rest er dan nog eventueel het aanbrengen van dakgoten en het behandelen van de witte zand steen die niet door de huidige aan nemer gerestaureerd wordt. Nor maal zou deze Balegcmse steen eerst moeten verhard worden en vervolgens gereinigd en waar het nodig is, bijgewerkt. Dit zal echter in een volgende fase moeten gebeu ren evenals het vervangen van de dubbele deur en het herstellen van de ruitjes. Dan resten ook nog om- gevingswerken zoals het regelmatig snoeien en het ontwortelen van de linden, het heraanleggen van het pad rond de kapel en het plaatsen van een veilige trap aan de voor kant. Tot slot zal ook de zogenaa® de binnenrestauratie een fase intx- slag nemen en hopelijk zal de be langrijkste kapel van de Rozet- kransommegang in 1992 vollef hersteld zijn om hiermee het eeu»- feest van de kleine kapelletjes luis terrijk te kunnen vieren. <j- Nog tot 7 september toont Gallerij Denise Van de Velde, Tragel 7 te Aalst, schilderijen van Lucy Slock en Ignaci Esteve. Lucy Slock werd geboren te Gent in 1956. Ze volgde les aan de Gentse Koninklijke Academie voor Schone Kunsten. De werken die ze in deze tentoon stelling exposeert, zijn abstract en repetitief van aard. Het zijn speelse werken op groot formaat, waarvan de kleuren rechtstreeks aan de na tuur zijn ontleend. Het beige-kleu rige doek schemert bewust door de kleuren door en maakt zo de bin dende kleur uit van de hele serie. Het kleurenpalet - en dat is nu juist het nict-repetitieve element - va rieert met de seizoenen. Iets helemaal anders is het werk van de in 1963 in Gerona (Spanje)ged ren Ignasi Esteve. Hij schildertfig» ratief en laat zijn onderwerpend wust refereren naar lang vervlogtl perioden uit de kunstgeschiedenis Dit niet alleen door de onderwer pen zelf, waarvan de figuren ver want schijnen met de kunst van ik klassieke oudheid, maar eveneens door de vorm van de schilderijen Sommige zijn geconcipieerd als eer middeleeuwse diptiek of een reta bel. De tentoonstelling is open woensdag tot en met zaterdag var 14.30 u. tot 18 uur. Van 14 juli tod augustus is echter de galerij nog ge sloten. P.H

De Voorpost | 1991 | | pagina 14