Vierde hobbytentoonstelling in Streekmuseum Dendermondr Voor vijftiende keer Vemmekensspoeling in Sint-Gillis De Voorpost Nationale fotowedstrijd 'Je wereld, een foto waard' Vijftien miljoen voor kinderopvang in impulsgebied Dendermonde - Sint-Niklaas Preventieve zelfdiscipline nog toegenomen HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16 2.8.1991 De» Voorpost lil liet teken van 'Handenarbeid en Kunst' Voor de vierde keer en dit van 15 tot en met 18 augustus, wordt in het Streekmuseum aan de Sint-Onolfsdijk te Dendermonde een grote tentoon stelling opgezet met als tema 'Handenarbeid en Kunst'. De deelnemers aan deze tentoonstelling zijn allemaal leden van de vzw Streekmuseum Dendermonde en dat maakt deze tentoonstelling ook zo uniek. De bedoeling is dat de bezoekers een idee krijgen van hoe handenar beid kan leiden tot kunst. De deel nemers aan deze expositie zijn stuk voor stuk bezeten door hun kunst. Zij willen zich steeds opnieuw over treffen en dat leidt meer dan eens tot prachtige resultaten. Het organizeren van deze tentoon stelling vergt heel wat werk van de bestuursleden. Men moet immers zo goed als het hele museum leeg maken om de kunstvoorwerpen een goede plaats te geven. Maar het be stuur heeft er die bijkomende in spanning graag voor over. Het is geen tentoonstelling zoals al le andere. Het is een heel biezonde- re expositie die laat zien dat iemand die zich helemaal geeft aan zijn hob by in staat is merkwaardige kunst werken af te leveren. Het komt erop aan door te zetten en bereid te zijn steeds opnieuw van anderen te le ren. Velen weten niet eens dat ze in zich een bepaalde gaven dragen. Soms ontdekt men per toeval dat En wat de bezoekers betreft, de be doeling is dat zij zich kritisch opstel len tenoverstaan van de kunstwer ken. Maar ook dat zij steeds voor ogen houden dat deze werkjes het resultaat zijn van veel inzet en over gave. Misschien lijken ze eenvoudig op het eerste gezicht, de werkelijk heid is ook hier dat er een hemel- men aanleg heeft voor een of ande- breed verschil bestaat tussen zeg- re kunstvorm. Die aanleg moet men gen en doen. Kritiek spuien is dus dan verder ontwikkelen. En zo gemakkelijk maar daarom niet al- groeit bij menigeen om eens met het tjjd terecht, resultaat van dat groeiproces naar buiten te komen. Te expozeren dus. Qok geschiedenis komt aan bod Al moet men eer men zover is, nog een hele drempel overwinnen. In Speciale aandacht op deze tentoon- het Streekmuseum krijgen de leden stelling gaat naar een geschiedkun- De deelnemers zijn leden van Krea- men van Alouis Blindeman die derdag 15 augustus om 11.00 uw tief Bezig zijn met Nancy, Lydia, volksfiguren en Scheldelandschap- geopend. Bezoekers zijn welkt Jeanneke, Paula, Wendy, Anne- pen expozeert, Tonny Germeau vanaf 9.00 uur en het Streekmui Marie, Violaine, Arlet, Liliane, Co- met marines. Leon Van de Wiele urn Sint-Onolfsdijk is open zolat leta, Lucienne, Josephine, Nicole, zorgt voor de aparte tentoonstelling er belangstelling is. Jozepha, Tinne, Gwen, Elza, Kath- over de geschiedenis van de post. leen en Emiel. De schilderijen ko- De tentoonstelling wordt op don- die kans aangereikt om samen ten toon te stellen. Een groepstentoon stelling maakt het trouwens wat makkelijker. Voor sommige leden is het de eerste tentoonstelling, anderen expozeer- den reeds meerdere keren. Maar De inzendtermijn voor de nationale sport, de jeugdbeweging, de familie dige verzameling over 'de post van fotowedstrijd Je wereld een foto en vnenden, thuis en op vakantie, Groot-Dendermonde van 1675 tot *aard die oorspronkelijk afgeslo- de kat, de hond de kanarie. 1900'. Dat aan de hand van postze- 'en zou worden op 19 augustus, is De Vereniging ter Bevordering van gels, brieven, oude prentkaarten en verlengd tot 6 januari 1992 de Fotografie wendt zich met dit foto's, de eerste afstempelingen. Zulks houdt in dat nu ook de foto's, initiatief tot iedereen enz. Verder ziet men op deze tentoon- groot en opgenomen tijdens de romantische klein, jong en oud, jongens en meis- herfst, ter gelegenheid van Sinter- jes, met elk type fototoestel en om een ding staat vastzowel de debu- stelling werkjes in hardanger of ^,aas> en gedurende de eindejaars- het even welke film tanten als de 'meer geroutineerden' Noors borduurwerk, kantklossen feesten, nog kunnen meedingen De deelname is helemaal gratis en zijn benieuwd naar de belangstel- (Russische gekleurde kant), pop- ling en vooral naar wat de bezoe- pen vervaardigd in kunsthars, sier- kers over hun kunstwerken als kom- juwelen, sierboompjes vervaardigd mentaar hebben. De konfrontatie uit kralen, kaarten in perkamentpa- dus met het publiek. pier, schilderijen, enz. i prijzenpot ter waarde van iedereen kan zoveel foto's inzenden anderhalf miljoen frank. Familie- als hij of zij zelf wil. Er wordt even- reizen, weekends voor twee, foto- wel maar een prijs per deelnemer toestellen, waardebonnen voor fo- toegekend. De bekroonde inzen- tomateriaal zijn er te winnen. dingen worden tentoongesteld tij- fiche. Het tema is zeer ruim: zodat haast dens het Vakantiesalon in maart Op de rug van elke foto moet elke foto er in past: foto's van de volgend jaar op de Heizei te Brus- door de fotohandelaar gevalideeri wereld waarin wij leven, van de sel. deelnemingsformulier worden mensen en de natuur, foto's van de Inzenden kan via de fotohandela- kleefd. De foto's moeten via defo stad, haar gebouwen en manifesta- ren die de aktie ondersteunen en tohandelaar aan de jury wordend ties, de werksfeer, de hobby's en de herkenbaar zijn aan de wedstrijdaf- zorgd. In het stimuleringsprogramma voor de impulsgebieden werd door ge meenschapsminister van ekonomie De Batseher 60,2 miljoen voorzien voor buitenschoolse kinderopvang. Deze maatregel wil werkzoekende ouders helpen bij de opvang van hun kinderen dit met het oog op een vlottere integratie in het arbeids proces. Zo krijgen deze werkloze ouders meer ruimte voor het volgen van een opleiding of voor hun zoek tocht naar een job. Maar ook de ouders die bievoorbeeld in ploegen werken of onvoldoende kunnen te rugvallen op reeds bestaande op vang vinden hierin een oplossing. Met deze maatregel komt men te kens tegemoet aan een oude eis van de vrouwenorganizaties. De voorziene 60,2 miljoen werd over de 8 impulsgebieden verdeeld volgens de grootte van het gebied en het aantal geboorten in 1987. Zo komt het dat het impulsgebied Den dermonde - Sint-Niklaas een be dragvan 15,38 miljoen krijgt toege kend, meteen het hoogste van alle- bied toegang hebben tot de kinder maal. opvang. Zopas werden door de gemeen- Wel wordt het aantal opvangpro- schapsministers De Batselier en jekten per impulsgebied beperkt tot Lenssens de modaliteiten bepaald maksimaal vier. Ze worden erkend waaraan deze kinderopvang dient voor de duur van een jaar. De er- te voldoen. Doelgroep zijn kinde- kenning kan verlengd worden mits ren tussen 2,5 en 12 jaar. De initia- een positieve evaluatie. Om de kwa- tiefnemers, die zowel OCMW's, ge- liteit van de opvang maksimaal tq meenten of partikulieren (vzw's) realizeren, wordt voor elk initiatief kunnen zijn, moeten tijdens de een pedagogisch team opgericht cn schooldagen ten minste vier uur per is er toezicht van 'Kind en Gezin', dag voor opvang zorgen, ook in va- De streekkömmissies van de res- kantieperiodes. In ae reglemente- pektievelijke impulsgebieden moe ring wordt er evenwel op gewezen ten de konkrete projekten aanbren- dat het bij voorkeur om openbare gen, waarna het aan de gemeen- initiatieven dient te gaan. Toch schapsminister De Batselier en kunnen ook partikuliere initiatie- Lenssens is om te beslissen over de ven in aanmerking komen, voor zo- uiteindelijke toewijzing, ver alle kinderen uit het impulsge- Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21 40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.400 F 6 maand 1.200 F 3 maand 600 F los nummer 48 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 Jury voor Eerlijke Praktijken inzake Reklame legt resultaten van 1990 voor De laatste jaren nemen de vragen 72% van de 177 in 1990 afgesloten om advies die de Jury voor Eerlijke dossiers de reklame worden gewij- Praktijken inzake Reklame (JEP) zigd of stopgezet. ontvangt van adverteerders, rekla- Bij de vragen om voorafgaand ad- mebureaus en de media, voor ver- vies heeft de tussenkomst van de spreiding van de reklame, gestadig Jury voor verspreiding van de rekla- toe. Dat is ook in 1990 weer geble- me, geleid tot een wijziging of een ken waarin met 89 voorafgaandelij- stopzetting ervan in 67% van de ke raadplegingen een toename gevallen. werd genoteerd van 11% vergele- Gewild, aanvaard en gefinancierd ken met 1989. door de adverteerders, de reklame- In het totaal staat deze preventieve bureaus en de media, getuigt deze Sint-Gillis Dendermonde beleeft voor de vijftiende keer zijn 'Vemmekensspoeling', een oogstfeest zoals men er weinige vindt. Ieder jaar bruist het rond 15 augustus van leven in de Torrcstraat waar deze feesten plaatsvinden. Dit keer vinden de feesten plaats op 15,17 en 18 augustus en de organizatoren hebben voor een goed gevuld I en zeer verscheiden programma gezorgd. Met de traditionele manifestaties die al vele jaren voor een enorme opkomst zorgen. We doorlopen het programma even. Donderdag 15 augustus wordt er om 14.30 uur begonnen met het pikken en het binden van het koren op de aloude wijze. Nadien staat er een nummertje dorsen met de vlegel op het programma. Om 16.00 uur is clown Jonna tc gast met allerlei fratsen waarbij jongen oud zijn hartje zal kunnen ophalen. Om 19.00 uur worden warmeluchtballons opgelaten, tenminste wanneer de weersomstandigheden meezitten. Om 20.00 uur is er een openluchtfeest met Willy Bart op hammondorgel. Op zaterdag 17 augustus wordt cr begonnen om 14.30 uur. Met een kinderfeest met daaraan gekoppeld een kinderjaarmarkt, kinderrommelmarkt, volksspelen, een wedstrijd koeien melken, en nog veel meer. Om 17.00 uur is er een optreden van een muziekensemble voorzien. Om 18.30 uur wordt een varken aan 't spit gebraden. Om 20.00 uur opnieuw een openluchtdansfeest met Willy Bart aan het hammondorgel. Op zondag 18 augustus staat er om 9.30 uur een vinkenzetting op het programma. Om 12.00 uur start het Breugheliaans spijshuis. Om 14.(K) uur begint de oude ambachtenmarkt. Met een prondelmarkt, jongleurs, mimekunstenaars, volksdansgroepen, vuurspuwers, stcltenlopers, dorsen, een optreden van de reus Poliet, demonstratiestand honingbijen, Tsjing Boem, enz. En voor wie er zin in heeft kan een ritje maken op de brede rug van een van de twee olifanten. Om 20.00 uur wordt de Vemmekensspoeling anno 1991 afgesloten met een openluchtdansfeest waarbij Tsjing Boem voor de dansmuziek zal zorgen. Doorlopend is er een antiekmarkt, kan men gaan kijken naar de overzichtstentoonstelling over 15 jaar Vemmekensspoeling, een kermismolen en een springkasteel. En natuurlijk zijn er de lekkernijen van de streek: vlaaien, rijstpap, boterhammen met kopvlees, pannekoeken, streekbicren en noem maar op. zelfdiscipline voor 37% van de Jury werking tegen 27% vorig jaar. Het is voor het eerst dat de voorafgaande adviesaanvragen de voornaamste bron uitmaken van de aktie van de inspanning van zelfsdiscipline van hun zorg om een verantwoorde re klame te verspreiden is er ten aan zien van het publiek cn de verbrui kers voor te waken dat de reklame korrekt en eerlijk is. Wie dan ook mag aan de Jury een reklamegeval voorleggen en daar voor schrijven naar de Jury voor Eerlijke Praktijken inzake Rekla me, Kolonicnstraat 18-24 bus 9 te 1000 Brussel. Kuifje, Tintin en de anderen of de verzon ling Harry Swcrts is van I augustus WH september te zien in de Halle toren vani Grote Markt te Brugge. Bezoekers latm er dagelijks van 10.00 tot 19.00 uur tenA in de zaal Pickery. jury. In- Immers, de klachten van zowel ver bruikers ais van ondernemingen ne men af. Respektievelijk met 30 en 43%. Dit is waarschijnlijk te wijten aan een kumulatief effekt van ver schillende faktoren, waaronder een achteruitgang van de reklame in sommige media in 1990 en een sane ring in een aantal sektoren. Dat belet niet dat de tussenkomsten van de Jury zich verder blijven spreiden over alle gedrukte en au diovisuele media en over een brede waaier produkten en diensten. Dank zij deze tussenkomsten kon in Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten.

De Voorpost | 1991 | | pagina 16