Pikkeling '91 werd denderend zomers gebeuren De Voorpost - 2.8.1991 - 3 Mis, Pikkeling. He, oogsten van he, koren werd dmk bijgewoond (a) Aals,. Pikkeling. He, binden van he, graan is een kneep die men onder de knie moet heben (a) over. «Veske Volière» een groep Ninoof- se volkskunstenaars wisten met on deugende liedjes de sfeer op gepas te manier te kruiden en «De Boere- jongens» uit Moorsel sloten het za terdagprogramma af met als afzak- ker de stemmige volksmuziek van de Faluintjeskapel. Zondagnamiddag en zondagavond was het nog drukker op de feestwei- dc die baadde in de felle zomerzon en velen een schaduwplekje deed opzoeken onder de bomen van de imense boomgaard en de kleine tentjes. Het donkere Goelekensbier kwam dan ook ten volle van pas en ging met tonnetjes en emmers van de hand. De Pamelse volkskunst groep «Arjaun» bracht volkse lied jes en muziekstukjes zoals zij dat gewoon zijn op kermissen en fees ten, op straten en pleinen, in schu ren en cafeetjes of in rustige zaaltjes bij kaarslicht en een goeie pint. De «Koninklijke Antwerpse Jacht hoornkring» lieten hun hoorn schrallen en schetterden de zwoele stilte aan stukken waarna het hele zondagprogramma de internationa le tour opging: Zuid-Amerikaanse trio Quetzalcoaste (Mexico) bracht Mariachi-muziek en «Kollasujin Nan» uit Bolivië wist met zijn pam- fluitmuziek het publiek uit Baarde- gem te vertederen. De VW Faluintjes kan met grote tevredenheid terugblikken op de Pikkeling '91. De oogstfeestformule blijft een vaste waarde en men blijkt het nog steeds waar te kunnen ma ken zonder de kommerciële tour op te gaan. Er wordt nog steeds geen toegangsgeld gevraagd en de konsu- matieprijzen worden nog steeds laag gehouden. Het blijkt echter wel dat er steeds hogere financiële inspanningen moeten geleverd worden wil men blijven een waardevol feestpro gramma presenteren. Wanneer een weertje zoals vorig weekend zich blijft aanbieden zorgen de vele be zoekers er wel voor dat het nog mo gelijk blijft en dan is het dankzij de onvolprezen streekgastronomie van ovenkoeken, vlaaien, pensen, pannekoeken, boerenkruidkoeken, kruidenspek, kopvlees met boeren brood met faluintjesjenever zoals men deze alleen maar op de Pikke ling kan vinden. P.H. Aals,. Voorzit,er Paul Stockman in aktie. lef De Loose is er blijkbaar niet faJKë fand^^vafaam \oons,e"in^memnmrli'k alle indacht Aalst. Pikkeling. Het was aanschuiven aan de kraampjes (a) Aan het programma-aanbod voor de feestweide werd de laatste jaren hard gewerkt door de VW De Fa luintjes. Het vroegere, ietwat verou derde en afgevlakte vertoon van en kele volksgroepen werd omgebogen tot een rijke variatie van inhoudelijk sterke zang-, dans- en muzikale groepen. De stille gezelligheid van de pikke- lingweide werd instrumentaal en vokaal begeleid door «De Smidse» uit Lede: jonge mensen, broers, zus ters, schoonbroers en schoonzus ters. «The Antwerp and District Pi pe Band», van wie sommige leden met ech( Schots bloed in de aderen, bliezen via hun doedelzak Schotse klanken de velden in. De hoofdattraktie was zoals ver wacht het optreden van de Portuge se folklorcgroep «Rancho Folclori- co - Grupo Etnographico de Pamp- hilhosa». Deze 45 leden tellende groep, voor wie het weidepodium bijna te klein was, verscheen in een prachtige, bonte kledij. Ze wisten in een uitzonderlijk smaakvol vertoon de sfeer te brengen van hun zuider se kuituur en hun etnische eigen heid. Streekprodukten zoals porto wijn en soeveniers brachten een stukje Pampilhosa naar Baardegem Blijkbaar staan de VW De Faluintjes bij de weergoden op een goed blaadje. Na weken van killig regenweer I werden de vakantiegangers van het thuisfront vergast op een stralend oogstweertje. Vorig weekend werd dan ook de ideale gelegenheid om eens lekker door te zakken in een rustige landelijke sfeer. Het Baardegemse Hof ter Linden en omgeving werd dan ook overstroomd door Pikkelinggangers. Rustig aan begonnen op zaterdagvoormiddag groeide het 's avonds uit tot een volle festivalweide. Op zondag speelde zich hetzelfde scenario af maar dan nog veel intenser. Nogmaals bewezen de Pikkelingfeesten een onverslijtbare feestformule te zijn die nog steeds voldoende vernieuwd om blijvend de belangstelling van het grote I publiek te kunnen wegdragen. Telkens weer opnieuw werden de oogstaktiviteiten op het veld in vol le belangstelling^gevolgd. Het pik ken met de korte zeis, het binden en stuiken van de korenschoven. Bij de schafttijd werden de ovenkoeken en boterhammen met zoet spek of v/aaien dit jaar overgoten met Goe- leken uit de kan in plaats van met platte lambiek. Door de broeierige warmte werd menige bolzjat achter- overgegoten. De oude landbouw machines in volle werking en het prachtige paardendriespan waren uiteraad het mikpunt van fotogra fen en video-filmers. Zelfs een ploeg van de Japanse televisie was er als de kippen bij om de aktivitei- ten op beeldband vast te leggen. Door het lang uitblijven dit jaar van zomerzon en oogstrijpe temperatu ren was men verplicht het koren nog groen te maaien. Het veldwerk werd nog steeds op de autentieke, oude wijze uitgevoerd door negen piksters en twaalf pikkers. Elk jaar wordt de ploeg echter een jaartje ouder en zal men zeker voor de toekomst naar verjonging ervan moeten uitkijken. Blijkbaar zijn die wel te vinden want Lutgart Veremans bijvoorbeeld wist met lange blonde vlecht en blo zende kaken herhaaldelijk de aan dacht van de filmploeg van de Ja panse televisie te trekken. Spijtig dat Japanse TV-zenders in Baardegem niet ontvangen kunnen worden. Waarschijnlijk is het heimwee naar de autenticiteit van het veldgebeu- ren dat elk jaar opnieuw een massa mensen naar de Pikkeling weet te lokken. De sfeer van weleer wordt inderdaad opnieuw opgeroepen door de geur van verbrande olie van de bonkige en trillende vooroorlog se traktoren en het gestamp en ge daver van de dorsmachines. Op het podium vlcgeldcn kwieke dorsers op de tonen van de Faluin tjeskapel een ritmische rituele drie- of vierslag op het koren, terwijl de «mannen van het vak» probeerden de machines aan de praat te krijgen en passen en meten om trekbanden op de juiste lijn te krijgen tussen dorsmachines en aandrijftraktor. Heel wat belangstelling van de kin deren ging uit naar het traktoren- park. Men krijgt niet elke dag de gelegenheid om als volleerd chauf feur, hoog gezeten op de verende zit van een traktor dat hele grote-men- sen-gedoc te overschouwen. «Anna van de Kuyper» was met haar mechanische lier en lyrisch ge zang een stukje verleden in het he den. Zij wist in menig hart een stuk je nostalgie los te weken. Volkskunde en dorpsvermaak Aalst. Pikkeling. De oude traktoren hadden ook heel wat bekijks (a) Aalst. Pikkeling. Het goede weer lokte weer de grote massa naar de Pikkeling (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3