Kapellekesdagen rond de kapel Termuren te Erembodegem eeuwenoude volksdevotie 'Verstik me niet in je tranen - schep herinnering aan mijn lach' Marcel De Bisschop nam afscheid De Voorpost - 2.8.1991 - 5 iVolksdevotie, een wezenlijk bestanddeel van de katholieke geloofsovertui ging van heel wat Vlamingen, uit zich reeds lange tijd in een rijke verscheidenheid van processies, ommegangen, bedevaarten, of wordt ge boren in nieuwe vormen uit innerlijke religieuze behoeften. "Begankenis- sen" herleven her en der. Sinds eeuwen gaat de mens op bedevaart om boete te doen, om zegen af te smeken, om gevrijwaard te worden van kwalen en onheil, om geliefde I volksheiligen te eren en ook uit dankbaarheid... In de volksdevotie neemt de Mariaverering alvast een voorname plaats in. Ook in Erembodegem zijn de "Kapellekesdagen" ieder jaar opnieuw, hoogdagen voor heel wat vrome Maria-vereerders uit de omgeving. Dit jaar hebben de Erembodegem- se Kapellekesdagen rond de eeu wenoude kapel Onze-Lieve-Vrouw Termuren plaats van maandag 5 tot donderdag 15 augustus 1991 onder het thema "Gezegende boven alle vrouwen, op U stellen wij ons ver trouwen". De belangstelling voor "Kapelle kengang" wordt er opgewekt door Je "derde leeftijd", vormelingen, rieken, parochiale organisaties, jeugd, gezinnen, Lourdesbedevaar- ders. Ook een zegening van kinde ren en moeders, een plechtige dienst voor de overleden weldoe nersvan de kapel en voor de Erem- bodegemse missionarissen staan op het programma, naast Eucharistie vieringen en dagelijkse Rozen krans. Tijdens de weekdagen van de no veenzijn er Eucharistievieringen in de kapel om 7 u., 7.30 u., en 8 u.; Avondeucharistie om 19.30 u. en Rozenkrans om 19.10 u. We noteerden volgende program mapunten: Maandag 5 augustus: openings avondvan de noveen met te 19.10u. Rozenkransen te 19.30u.openings- eucharistic. Dinsdag 6 augustus: te 14.30 u. Eu charistie voor de derde leeftijd vwg. KBG, en te 19.30 Eucharistie voor de vormelingen vwg. 1ste en 2de jaar Catechese. Woensdag 7 augustus: te 15 u. Eu charistie voor de Zieken (in het Pa rochiehuis!) vwg. Ziekenzorg en te 19.30 Eucharistie voor de overleden weldoeners. Donderdag 8 augustus: te 19.30 u. Eucharistie voor de Parochiale Or ganisaties. Vrijdag 9 augustus: te 19.30 u. Eu charistie voor de jeugd. Zaterdag 10 augustus: te 18.45 u. Rozenkrans aan de kapel (na avondmis in de O.-L.-Vr.-Hemel- vaartkerk). Zondag 11 augustus: te 17.45 u. Ro zenkrans aan de kapel en te 18 uur Eucharistie voorde Erembodegem- se missionarissen vwg. Missiethuis- aktie. Maandag 12 augustus: te 15 uur Zegening van de kinderen en moe ders en te 19.30 u. Eucharistie voor de gezinnen vwg. de Charismatische Groep. Dinsdag 13 augustus: te 19.30 u. Eucharistie voor de Lcrurdesbcde- vaarders. Woensdag 14 augustus: te 18.45 u. Rozenkrans aan de kapel (na de avondmis in de O.-L.-Vr.-Hemel- vaartkerk). Donderdag 15 augustus: sluitings dagvan de Kapellekesdagen met te 11 uur uitstelling van het Allerhei ligste Sakrament met aanbidding; te 20 uur plechtige sloteucharistie en te 20.30 u. kaarskensprocessie met het H. Sakrament naar de O.-L.- Vr.-Hemelvaartkerk. Wanneer kwam de devotie en'de kapel Termuren tot stand? Een antwoord hierop schreef E.H. Jozef De Brouwer-zaliger in de dorpsmonografie "Erembodegem" in 1984 uitgegeven door het "Ge nootschap voor Aalsterse Geschie denis". Onder de benaming "Onze-Lieve- Vrouw Termuren" wordt de kapel voor het eerst vermeld in 1631. Be stond ze reeds vóór de godsdienst troebelen van het laatste kwart van de 16e eeuw? Geen enkele vermelding ervan is terug te vinden in de dekanale ver slagen uit die periode en evenmin van de verwoesting. In ieder geval kende de kapel van 0.-L.-Vrouw Termuren in de 17de eeuw een gro te volkstoeloop, ook uit de naburige dorpen, zodat de aartsbisschop van Mechelen op 30 mei 1653 aan de pastoor de toestemming verleende de offergelden te gebruiken voor de kerk - die te weinig inkomsten had - tot de aankoop van ornamen ten en tot het uitvoeren van herstel lingswerken aan de parochiekerk. Voortaan diende dan ook een ka pelrekening voorgelegd. Het vereerde beeld van O.-L.- Vrouw is een klein schilderij op ei kehout, onder glas, met onderaan de tekst: "O Mater Dei, memento mei" (Moeder Gods, gedenk U mij ner). Pas in 1723 werd toestemming ver leend een mis op te dragen in het kapelleken, dat spoedig voor de steeds aangroeiende bedevaarders te klein werd, en daar het te dicht bij de Dender stond, blootgesteld was aan gebeurlijke overstromingen. Op het verzoek van de griffier van Erembodegem in 1762 aan de aarts bisschop, gaf deze toestemming een grotere kapel op een meer geschikte plaats te bouwen, onder de aanroe ping van 0.-L.-Vrouw ter Sneeuw (zoals de officiële benaming luid de). De bouw werd uitgevoerd in 1763 onder Boudewijn Braeckman, on derpastoor te Erembodegem en te vens deservitor van de parochie. De abdis van Groenenbriel schonk de grond. De deservitor beschikte over ongeveer 500 gulden, maar mocht rekenen op de steun van talrijke begoede mensen. Op 5 augustus 1763, feest van O.-L.-Vrouwter Sneeuw, werd de kapel door de landdeken ingewijd. Het jaar daar op verleende paus Clemens XIII op dit feest een volle aflaat aan de be devaarders. Omstreeks die periode werd het eerste bedevaartvaantje verspreid. Onder de Franse bezetting werd de kapel verkocht aan Opsomer van Wetteren, om nadien over te gaan op de familie La Marois die in 1838 de kapel terugschonk aan de kerk van Erembodegem, met de last van een jaarlijkse mis. In datzelfde jaar verleende paus Gregorius XVI een loop en worden wellicht ook dit jaar volle aflaat aan de bedevaarders ge- hoogdagen voor het Mariavererend durende de begankenis of "Kapelle- Erembodegem! kesdagen" van 5 tot 15 augustus". p g De "Kapellekesdagen" rond de ka pel Termuren te Erembodegem kregen steeds een grote volkstoe- Aalst. De kist met het stoffelijk overschot wordt in de lijkwagen geschoven. De tocht naar de laatste rustplaats wordt ingezet (a) 766 wuru' Aalst. Heel wat Aalsteftaars woonden de uitvaart bij van de laatste burgemeester van kletn-Aalst (a) Op zaterdag 20 juli werd in een overvolle St.-Jozefskerk de sobere uitvaart plechtigheid gehouden voor Marcel De Bisschop, Oud-Burgemeester en Ere-Schepen der stad Aalst. Heel wat vrienden en kennissen hadden er aan gehouden een laatste groet 'ebrengen aan hun vriend Marcel. Zowel de politieke, geestelijke, gerecht- erlijke als de karnavalswereld waren vertegenwoordigd. Behalve burgemeester A. De Maght werden ook schepen Edgard Hooghuys, tal van gemeenteraads leden, Minister van Staat Ludovic Moyersoen en gemeenschapsmini ster Jan Lensscns opgemerkt. De uitvaartmis had plaats in de pa rochiekerk waar Marcel De Bis schop regelmatig 's zondags om 11 uur de eucharistie bijwoonde. Pas toor Van Henden herdacht Marcel De Bisschop als een uitgelezen per soonlijkheid, een intelligent man "iet een scherpe geest, een over tuigd Vlaming, die pijn had om de verloedering van het Vlaamse volk dat zijn eigen taal en aard verloo chent. Van Henden legde ook de nadruk op de sociale bewogenheid van Marcel en zijn engagement tegen over de bejaarden. "Hij was een nederig man, geen par venu, een man van eenvoud, die de evangelische zin begreep van als je niet wordt als de kinderen', een kristen maar geen kwezel, een man met zin voor humor, een uitgespro ken optimist, een spotter die ook aan zelfspot deed en spot rond zijn Aalst. De parochiekerk was veel te klein (a persoon kon verdragen, een edele Aalstenaar. De plechtige Eucharistieviering werd gevolgd door de bijzetting van het stoffelijk overschot van Marcel De Bisschop in de familiekelder op het kerkhof, waar hij voor altijd rust kan vinden in gezelschap van zijn jongste zoon Boudewijri, die reeds vroeger het tijdelijke met het eeuwi- Au 1st. Heel wat karnavalisten woonden de uitvaartplechtigheid van wijlen ge verwisselde. Marcel De Bisschop bij (a) Aan de kerkgangers werd een her inneringsprentje meegegeven met een tekst door Marcel De Bisschop zelf geschreven: "Als ik ooit dood ga, verstik me dan niet in je tranen, maar schep een herinnering aan mijn lach, niet op mijn graf, maar in je eigen levenssfeer, daar waar je gelukkig was." Niemand zou Marcel De Bisschop beter hebben kunnen typeren zoals hij dit voor zichzelf deed. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5