Stort van Burst nogmaals in opspraak leg Stichting A Geens voor Maatschappelijk Welzijn Uilenspiegel Erpe-Mere vendelt in Denemarken F Eerste 't Koerken" filmfestival Lijstvorming voor de verkiezingen van VU-VDD-Aalst 7 6-2.8.1991 - De Voorpost Vervolg van biz. 1 uitbater verplichtte het zand in de put eveneens weg te nemen, ten einde de wanden te kunnen bedek ken met de onderste blauwe klei laag die zich onder het zand be vindt. Ook OVAM legde deze op lossing vast maar een onderzoek ter plaatse wijst uit dat men het zand niet wegnam en op die manier kreëert men onderaan het stort een poreuze laag die het perkolaatwater doorlaat. De opgelegde waterzuive ringsinstallatie laat nog altijd op zich wachten net als de voorziene drainage. Bovendien sijpelt het wa ter van het oude stort in de nieuwe put en werd gewoon in de nabijgele gen gracht gepompt. Tenslotte haalt men aan dat in de nieuwe ver gunning het aantal peilputten op drie teruggebracht is tegenover ze ven in de eerste vergunning en dat ook de putten van het aangrenzen de stort hiervoor mogen gebruikt worden. «De kontrole wordt dus verminderd en de risico's worden steeds maar groter». Met al deze negatieve elementen heeft het aktiekomitee een petitie opgesteld die begin van deze maand afgesloten werd met een honderd tal handtekeningen. Samen met de Buurtgemeente Burst zal zeker sterkere aktie gevoerd worden als men geen of te weinig gevolg geeft aan de eisen. Aktie uitbreiden Het is geweten dat het stortcircuit rond het verdienen van grof geld draait want «aan elke kubieke me ter afval wordt maar liefst 1.000 fr. verdiend en men kan zelf bereke nen als men weet dat Danckaert Stortbeheer al zo een twee miljoen gestort heeft». Het ontginnen van de klei voor de steenbakkerij zou volgens de aktievoerders slechts een drogreden zijn om later afval te kunnen storten, want «de geschikte klei voor baksteen bevindt zich op een diepte van vier tot twaalf meter en toch worden putten gemaakt van zestig meter diepte wat begrijpelijk is als men weet dat heel het afvalcir- cuit om grof geld draait». De eerstvolgende weken zijn alles zins van groot belang voor de om wonenden want binnen die tijd spanne zal minister Kelchtermans zich over het protest van het aan te leggen stort in Borsbeke moeten uitspreken. Nu moeten eerst de klachten onderzocht worden waar na een uitspraak moet volgen. Men zal echter niet lijdzaam af wachten want de aktievoerders zijn druk bezig om verdere akties te plannen. Voorlopig wil men het nog altijd op een beschaafde manier doen zoals een sensibiliseringscam- pagne met affiches en zwarte vlag gen maar als dit niet helpt komen er zeker prikakties maar over de werk wijze hiervan wil men niets kwijt. Zij willen een stok achter de deur en daarom blijft doorslaande aktie ge heim. Men heeft echter niet stilgezeten want het aktiekomitee van Burst heeft bij Burgemeester De Langhe haar bezorgdheid uitgedrukt over het verdere verloop van de uitbrei ding van de putten en de manier waarop de voorwaarden niet nage leefd worden. Een afvaardiging vroeg zelfs om ontleding van be paalde zaken maar OVAM is hier mee gelast en geeft geen informatie over de resultaten wat nog meer verontrustend is. Het aktiekomitee zou graag een standpunt bij het ge meentebestuur afdwingen maar men verwijst hen naar de hogere instanties die de touwtjes in handen hebben. Met andere woorden OVAM dirigeert de hele zaak en de gemeente is op dat vlak niet be voegd. De bezwaarschriften zijn ook naar de parlementairen uit de streek gestuurd en toch zijn er enke le die positief gereageerd hebben. Bij het aktiekomitee is het er vooral om te doen dat men geen nieuwe putten toelaat want men graaft tel kens meer klei dan zou mogen. De aktie wordt dus in de komende maanden toegespitst op het beëin digen van het stort Burst-Borsbeke, of op zijn minst de voorwaarden stipt te doen naleven. JV Erpe-Mere. De trommelaars van Uilenspiegel op het podium in Legoland terwijl de vendeliers hun ritme volgen int zaal (jv) Sommige groeperingen moeten bekendheid verwerven in het buitenland om sant in eigen land te worden, maar toch is Uilenspiegel geen onbekende in Erpe-Mere. Sinds de oprichting van deze volkskunstgroep, nu een achttal jaren geleden, hebben zy ook op lokaal vlak de nodige aandacht getrokken en hun optredens hebben steeds de waardering weggedragen in eigen midden. Niettemin zijn zij ver over de grenzen bekend als gooche laars met vlag en wimpel wat hen vorige maand nog een korte rondreis in Denemarken opleverde. Het arrondissementeel bestuur van de Volksunie - Vlaamse Vrije Demo craten Aalst-Oudenaarde, maakte onlangs op een informele persbabbel, de goedgekeurde lijsten bekend voor de komende parlements- en provin cieraadsverkiezingen. Er werd eveneens aangekondigd dat de Stichting André Geens een driejaarlijkse prijs zal uitreiken aan organisaties of personen die zich in en buiten het arrondissement verdienstelijk maken voor hetmaatschappelijk welzijn van de bevolking. De recente samenstelling van de li jsten voor Senaat, Kamer en Pro vincie verliep vrij vlot, in tegenstel ling tot vroegere verkiezingen, waarbij veel tegengestelde belan gen André Geens (Zottegem) zal de se naatslijst aanvoeren. Door het bestuur werd gekozen voor een kollektieve campagne. Er gen van geïnteresseerden voor wordt zoveel mogelijk vermeden moeilijkheden zorgden. De model- lijsten van de afdelingen werden door het kiescollege goedgekeurd na vooraf de afdelingen te hebben dat sommige kandidaten individue le campagnes zouden voeren. Het voorbeeld hierin zal gegeven wor den door de respekievelijke kop- geraadpleegd. Op 2 juli had het ar- mannen en -vrouwen. rondissementeel bestuur amper één uur tijd nodig, om de lijsten met 2/3 meerderheid goed te keuren. Er werd door niemand beroep aange tekend in de daaropvolgende we ken. Als basisopzet werd er naar ge streefd, verder de vrouwelijke ver tegenwoordiging te vergroten sa men met het doorvoeren van de ver jonging in de samenstelling van de lijsten. Twee van de drie lijsttrek kers voor de provincie zijn vrouwen. Rita Borremans (Geraardsbergen) blijft verder voor het distrikt Nino- ve-Geraardsbergen-Denderleeuw de lijst voor de provincieraad aan voeren, terwijl Ghislain Diepen- daele dit doet voor het distrikt Her- sele-Zottegem-Haaltert. Voor Aalst wordt de nieuwkomer Mieke Blommaert de persoon die de kop zal volgen. Voor de Kamer werd aanvankelijk de eerste plaats aangeboden aan Willy Van Mossevelde, zoals in het verleden. Door deze werd die ech ter geweigerd en de plaats aangebo den aan Willy Van Mossevelde, zoals in het verleden. Door deze werd die echter geweigerd en de plaats van eerste opvolger ge vraagd, met als bijkomende voor waarde erbij dat Jan Caudron zich na twee jaar zou terugtrekken. Volgens het arrondissementeel be stuur kon men op deze eis echter niet ingaan. Als reden werd aange voerd: Verkiesbare plaatsen moe ten verdiend worden. Jan Caudron (Aalst) neemt dus op de Kamerlijst het voortouw, gevolgd door Geor gette De Kegel (Ninove) en Danny Denayer (Aalst) als eerste opvol- Uiteraard moet de VU-VVD, die een ongebonden partij is, geen re kening houden met de verschillen de bevolkingsgroepen. Toch werd er voor gezorgd voor een regionale spreiding van de kandidaten en het aan bod te laten komen van de ver schillende standen. vzw Stichting André Geens Uit het verkiezingsfonds heeft het arrondissementeel bestuur van de VU-VVD Aalst-Oudenaarde een bedrag vrij gemaakt van 150.000 fr. en dit geschonken aan de vzw Stich ting André Geens. Deze stichting zal om de drie jaar een dubbele prijs toekennen van 75.000 fr. Voorzitter van een werkgroep die telkens de toewijzing zal doen in Jan Caudron. Zij zullen elke keer een organisatie of persoon aanduiden die zich met haar of zijn inzet verdienstelijk heeft gemaakt voor het welzijn van de bevolking. Minister André Geens zal uitkijken naar organisaties en personen bui ten het arrondissement, die dezelf de doelstellingen hebben nage streefd, zowel in binnen- als in bui tenland. Rond I november zullen de prijzen voor het eerst uitgereikt worden. Tijdens de perskonferentie werd ook een terugblik geworpen op de verwezenlijkingen van volksverte genwoordiger Jan Caudron. Hij verrichtte ondermeer parlementair werk rond de nieuwe wetgeving op de bingo's en de gokverslaving, het statuut van de verpleegkundige en de milieuproblematiek (in 't alge meen en de Denderzuivering in het bijzonder). Er werd door Minister Geens ook naar de toekomst gekeken en aan gestipt dat het arrondissement vooral behoefte heeft aan oriënte ring. Hij pleitte o.a. voor het door trekken van dc N45, die Geraards bergen moet verbinden met de au tosnelwegen en de definitieve af werkingvan de N42 Zottegem-Wet- teren. Ook voor de keuze van indu strieën en de terreinen waarop zij zich (nog) kunnen vestigen is er oriëntering nodig. Dat het arrondis sement een snellere verandering kent dan andere arrondissementen, is eveneens een nijpend probleem. Volgens Geens gaan de steden en gemeenten ook financiële proble men tegemoet zoals in 1981-82. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk in de stijging van dc personeelslas ten en de hypoteek die door sommi ge OCMW's op de gemeenten wordt gelegd. Daarom wordt er door de VU-WD gepleit voor een rechtstreekse verantwoording van de OCMW-mandatarissen. P.H. Van bij de aanvang - toen nog on der leiding van Patrick Dc Vos- waren de Uilcnspicgel-vendeliers genoeg gemotiveerd om zich snel een merkwaardige reputatie op te bouwen. Zij waren trouwens de eni ge soortgelijke groep in Oost- Vlaandercn en hun vorm van volks kunst werkte de belangstelling op bij het publick dat zij door hun fraaie zwaai- en werkkombinaties konden begeesteren. Het moet ge zegd dat het vendelzwaaicn al even akrobatisch als kunstzinnig kan zijn wat soms een indrukwekkend ge voel nalaat. Om zoveel mogelijk de autenticiteit van het vendelen weer te geven werd er een trommelkorps bij be trokken, een kombinatie die het ge heel moest vervolledigen wilde men in de trant van de oorspronkelijke bedoelingen blijven. Dit vergde een vijftal jaren geleden nieuwe num mers en nadat dc volksdansgroep, die er eveneens aan verbonden was, wegviel moest men het programma op een andere manier aanvullen. Gildevendeliers De Erpe-Meerse volkskunstgroep Uilenspiegel wilde niet zomaar een eenvoudige vendelgroep blijven maar zij streefden er naar om zo dicht mogelijk het gildevendelen te benaderen. Men ging dus minder choreografisch werken en meer aandacht schenken aan de vaardig heid met een zekere graad van akro- batische inslag. In feite reukt dat wel naar een vleugje «show» maar gelukkig overdrijft men hierin niet en houdt men van discipline die meerdere oefenstonden vereisen om precisie te bereiken. Naar het voorbeeld van de gilden vendelt Uilenspiegel in een aange paste kledij die er na veel en lang opzoekingswerk gekomen is. Nu vormen zijzelf een harmonisch ge heel met vlag en wimpel en wordt alles letterlijk en figuurlijk met kleur voorgesteld, dat samen met de nauwgezette uitvoeringen tot hun groot sukses leidt. Nog vóór zij hun eerste lustrum vierden hadden zij niet alleen een uitstraling in alle streken van het binnenland maar werden tevens veel gevraagd voor buitenlandse optredens die even zeer gewaardeerd werden want na dien kregen zij talrijke aanbiedin gen. Buitenland In de eigen kontreien verzorgde Ui lenspiegel programma's o.a. in Brussel, Gent, Kortrijk, Lokeren en Beauraing. Ook hadden zij een rui me inbreng bij het Guldensporen- zangfeest te Kortrijk en waren te genwoordig in Brussel voor de grootse viering in het kader van Eu- ropalia. Daarnaast kregen zij uitnodigingen voor optredens in Rijsel, Lens (Frankrijk), Mazingarbe en Hcllcn- tall (Duitsland), Heezc (Neder land) en Wilz (Luxemburg). Tijdens hun eerste lustrum in 1988, heeft heel Erpe-Mere kunnen ge nieten van een stoet met volks kunstgroepen uit binnen- en buiten land. Deze geslaagde manifestatie was een hoogtepunt van hun wer king en had heel wat uitstraling bui ten de landsgrenzen dat een pak uitnodigingen tot gevolg had maar waaraan niet altijd kon voldaan worden aangezien het voor de men sen van Uilenspiegel nog altijd een hobby blijft. Denemarken Waar de optredens beperkt bleven tot de buurlanden - meestal uitwis selingen - heeft men het vorige maand wat verder gaan zoeken. Via Hulp-, Advies-, Kontakt- en Informatiecentrum (HAK) 't Koerken, Sint- Martensplein 2 te Aalst heeft voor in de loop van de maand augustus een welgevuld zomerprogramma klaargestoomd met een Eerste-Koerken- Filmfestival als hoogtepunt. Het Eerste-Koerken-Filmfestival zaterdag 10 augustus houdt "Die voor de zomerthuisblijvers begint Hard F' (met Bruce Willis) vanaf 2 op vrijdag 9 augustus om 20 uur, dan uur iedereen klaar wakker en om 5 danst Marlon Brando de "Last tan- uur geeft "Die Flambierte Frau" go in Paris". Om 23 uur beleeft men nog een opkikkertje. met Peter Sellers "The Return of Voor elke hoofdfilm wordt een the Pink Panther". In de nacht van voorprogramma vertoont met Lau rel Hardy-produkties. Na afloop de bekerwedstrijd "Kikkeren" van van "Die Flambierte Frau" wordt start. Deelname is gratis, men moet gratis een ontbijt aangeboden aan zich wel vóór 15 augustus laten in- hen die zich een filmabonnement schrijven, hebben aangeschaft. Zo'n abonne- P.H. ment kost 300 fr. en is verkrijgbaar in "'t Koerken". Voor één enkele film betaalt men 80 fr. Het aantal plaatsen in 't Koerken is wel be perkt, zodat de laatsten werkelijk de laatsten zijn. Zaterdag 24 augustus gaat om 14 u. een impressario mochten ze ged, rende twee dagen hun programm afwerken in Dinslaken en Loehit (Bielefeld). Vandaar ging het na? Skjern en Arhus in Dencmarkeno- op 11 juli terug te zijn in Koksijdi waar zij de Guldensporenvierit! hielpen opluisteren. In Loehne namen zij aan een volb kunstfestival deel en in Arhus het een internationaal treffen andere folklorcgroepen. Het W echter een hele opgave om des; uitstap met 27 deelnemers te ver; wezenlijken want ook al waren <kj optredens vergoed dan toch wareti alle andere onkosten voor rekening van dc groep. Toch heeft men zxi kunnen redden met goedkopen overnachtingen in jeugdherberget en logies bij burgers. De ontvangt was overal opperbest en het ent* siasme niet minder want in feite is het vendelzwaaien ginder een vrij wel ongekende tak van de volkv kunst. Vooral de diversiteit vandt vlaggen en wimpels was voor de De nen onvoorstelbaar omdat zij prak tisch alleen en uitsluitend hun n» tionale standaard kennen. Maar ook de groep van de vende Iiers is met veel Deens entoesiasm teruggekeerd met een onvoorafl en bijkomend optreden in Lege- land, ja, waar werkelijk de Lego blokjes gemaakt worden. In Skjcrt werden ze opgewacht door de plaa'- selijkc muziekkapel terwijl ze in Ar hus in het oude amfiteater mochtet optreden en waar ze misschia meer toegejuicht werden dan <k vechters uit de oude tijden. Het»? voor de deelnemers van Uilcnspic gel alleszins een positieve belevenis met niets dan heuglijke herinnerin gen. Bij de terugkeer namen ze nog eet optreden mee in Koksijdc waar a met een volledig podiumprogram- ma uitpakten van meer dan een uur In ieder geval een aanrader voorde organisatoren van dc 11 julivicring van Erpe-Mere... misschien vol gend jaar als de volkskunstgroep Uilenspiegel ook bij ons meer be kendheid verwerft. Wellicht komt daar in de toekomst verandering in nu ze ook lovende kritiek kregen in de Deense pers. Was Uilenspiegel twee jaar geleden gedurende een tweetal weken te gast in Cyprus op uitnodiging van het Ministerie, dan bleef men vorig jaar thuis. Maar nu, na Denemar ken, zal men zijn kandidatuur stel len om er bij te zijn voor de Olympi sche Winterspelen in februari 1992 in Albcrtvillc, in het Juragebied. In tussen is men echter tevreden me! optredens dichter bij huis en die zijn er op het ogenblik meer dan ge noeg. (j.v.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 6