Uitgeteld in vijf minuten De Vloek van Blavier Eendracht Zele zoekt nog naar de juiste taktiek Eendracht Aalst in maidenmatch: Efficiënte bezoekers De woelige geschiedenis van Eendracht Aalst 18 - 23.8.1991 - De Voorpost rgCLUj? KAVD-KV Mechelen 1-2. Ook deze keer drukte Thomasz Wygonik zwaar of bezoekende verdediging (vh) VOETBAL Ia de vergaderzaal van het ASLK-agentschap werd het boek De Vloek van Blavier' aan de pers voorgesteld door de auteur René De Witte, beroepsjournalist bij Gazet van Antwerpen'. Hoewel René De Witte geen geboren Aal stenaar is, ontstond zijn liefde voor die stad heel precies op het Eendrachtstadion toen hij als achtjarige knaap met zijn vader de esbattementen van 'wit en zwart' volgde. Wat me altijd heeft gefascineerd, is dat hetgeen toeval kon zijn dat Eendracht Aalst zo 'n trouwe achterban had. Het mocht ook slecht gaan met de ploeg en dan nog stonden ze met honderden of duizenden de spelers aan te moedigen, of kritiek te spuien. De grote supportersaan- hang van Eendracht kan evenmin een toeval zijn als het feit dat in .Aalst figuren als priester Daens en Louis-Paul Boon zijn geboren of dat karnaval er onsterfelijk is. Eigenlijk is het jammer dat Boontje nooit de geschiedenis van Eendracht neerpende, want de klubgeschiedenis is danig woelig en volks geweest dat hij er een Nobelprijs had kunnen mee winnen. Omdat hij het nooit heeft gedaan, is er dus iemand uit het voetvolk opgestaan om er het beste van te makenaldus René De Witte in het voorwoord van zijn boek. 'De Vloek van Blavier' bevat een kronologisch en anekdotisch relaas van de Eendracht-geschiedenis vanaf 1919 tot op heden. De verschei dene Eendracht-periodes worden afgelijnd met een apart hoofdstuk over Dolf De Buck zaliger, de meest legendarische speler van Een dracht Aalst, en heel wat interviews met o.m. de zozeer te Aalst gehate spelleider Arthur Blavier, Gaston Van der Eist, Geert Van Roy en Luc Limpens. Ook aarzelt de auteur niet om een paar omkoopschandalen te memoreren. Verder bevat het boek, dat rijkelijk geïllustreerd is met meer dan 100 foto 's, een historisch overzicht van de supporters verenigingen en als bijlage alle eindklassementen van Eendracht Aalst vanaf het ontstaan tot nu. Het is een vlot, en met veel vakman schap geschreven boek, dat men in één adem uitleest. René De Witte (geboren in Bujumbura 1954), maar te Aalst vertoevend sinds 1961, begon anderhalf jaar geleden aan het opzoekingswerk en aan het schrijven van 'De Vloek van Blavier'. De verschijningsdatum was voorzien rond november '91 op het ogenblik dat de Blavier-affaire dertig jaar oud zou geweest zijn. De onverwachte promotie van Aalst naar eerste klasse was de reden waarom bet boek enkele maanden eerder dan gepland werd uitgegeven. Het boek (206 blzn), gesponsord door de ASLK, kost 495 fr en is te verkrijgen in alle dagbladhandels van de .Aalsterse regio. Men kan het ook schriftelijk bestellen via een overschrijving van 520 fr (495 25 frportkosten) op rekening van 'De Vloek van Blavier': 001-2261000-06. BAD De eerste konfrontatie van nieuwkomer Eendracht Aalst met het eersteklasse- voetbal liep tegen FC Antwerp uit op een 3-0 nederlaag. Té zware cijfers voor het uitstekend verweer van de poulains van oefenmeester Fazekas, die tijdens de eerste helft met een klungelende thuis ploeg gelijke tred konden houden maar kort na de rust met twee kopbaldoel- punten van Alex Czemiatynski voor een voldongen feit werden geplaatst. Eendracht kreeg nog hoop toen Chunga vanop het strafschoppunt mocht aanleg gen. De Zimbabwees schoot echter te nonchalant in het bereik van doelman Wim De Coninck. Dus geen aanslui tingstreffer en wég de laatste hoop voor de Ajuinen. Oefenmeester Fazekas was na de wed strijd toch wel verbolgen over het niet naleven van zijn instrukties en meer bepaald wat de mandekking achteraan betreft. Hierbij viel de naam van Wim De Wolf. 'U kunt het gerust noteren; zij die de volgende wedstrijd weer in de fout gaan, vallen zonder genade uit de boot. Langs de andere kant vind ik het dubbel spijtig dat Chunga die elfmeter niet kon verzilveren. Een bijzonder psycholo gisch moment in de wedstrijd en tijdens een periode dat we weer vlotter aan het voetballen waren'. Chunga kreeg o.iop Antwerp toch al een goede les. Hij is niet meer de grote vedette van tweede klasse. In eerste klasse gaat het sneller en zijn een paar grepen uit zijn trukendoos onvoldoende om routinerijke spelers geheel van de wijs te brengen. Blijft tevens een feit dat de afwezigheid van fourier Van Peteghem en de snel heid bij de afweer, door het ontbreken van Kanu, op het middenveld niet kon gekompenseerd worden door minder loopsterke jongens, ook al viel Luc Lim pens in zijn stabiliserende rol niet uit de toon. Er werd na de wedstrijd in het Aalstere kamp met een verwijtende vinger naar doelman De Schrijver gewezen. Men schoof de Aalsterse goalie minstens één n gun: treffer in zijn schoenen. Fazekas «ArtierZi daarmee niet eens: 'Het is vo#u'ler doelman niet gemakkelijk als zijn#e star bij één-tegen-één situaties wordfl '8etr0 gespeeld en men in zijn defensieg °P de stugge mandekking aan de h5 kre' lapt. Het is alleen spijtig dat die dier 1 eindcijfers op het scorebord zijn P*r schenen, na een wedstrijd waariieen^ zeker niet werden weggespeeld Al linie(' verliezen met 2-1 of 3-2 klinkt dal 'die z de buitenwereld alleszins b dies li Woensdagavond moet alleszins ge r rust nen worden tegen Kortrijk, wille ies be niet blijven bengelen onderaan een rangtabel', aldus de Eendracht-coa r keep ais schc te tik uk du: EENDRACHT ZELE - KAPELLEN: 1-3 E. Zele-Kapellen 1-3. Fiers waagt zijn kans op doel maar de bal gaat over (vh) Het bekerduel met Kapellen heeft een zware tol geëist. Sportief ging er een bekeraffiche met eersteklasser Lierse de mist in. Erger nog is de zware kwetsuur van spelmaker Ronny Vervaet na een brutale trap van ex-Liersespeler Hans Bouwmeester. De foute tackle waarvoor de rode kaart van de laks leidende ref onbegrijpelijk uitbleef bezorgt de Zeelse spelmaker meerdere weken inaktivitcit. De diagnose bracht immers een barst van twee middenvoetbeentjes aan het licht. De sterkte van de Antwerpse kampioen uit vierde klasse was bekend. De vrees dat hij voor de Zeelse ploeg in volle opbouw te sterk zou uitvallen is bewaar heid De afwezigheid van Filip Plaetinck (rode kaart van vorig seizoen) en de gekwetste Mare Bourdeaud'hui gelden als verzachtende omstandigheden. Des ondanks speelden de tricolores een be- hoorlijke eerste helft waarin de magi- E. Zele-Kapellen 1-3. Cluytens is net voorbij rijn tegenstrever maar ral naast 1Tijjch(|p yan R<||my Veme| besluiten (vh) ter trapte de lokale illusies evenwel aan diggelen. Van de Zeelse numerieke min derheid maakte Kapellen voluit gebruik. De wedstrijd kantelde in het voordeel van de gasten ook al kreeg Filip Seymor- tier zicht op een tweede treffer vooraleer Kapellen opnieuw toesloeg. 'Dit tweede doelpunt had er nooit mogen komen', sakkerde Eendrachttrainer Kamiel Van Damme. 'Op dat ogenblik teerden we op een behoorlijk halfuur met mogelijkhe den om de voorsprong verder uit te bouwen. Onze tegenstander getuigde van meer professionalisme en ver woordde dit in een aantal grove overtre dingen. Na het uitvallen van Vervaet raakten we de pedalen kwijt. Er rest ons nu de voorbereiding op de kompetitie. Daarvoor rekupereren we Filip Plae tinck en wellicht ook Mare Bourdeaud'hui. Zijn aanwezigheid moet ons in staat stellen met meer kombina- tievoetbal uit te pakken'. AJZ stige perspektieven opende. Bouwmees- Eendracht heeft op KW Dendermonde een 2-0 nederlaag opgelopen. Wat te zware cijfers want als de gestreepten de kansen te baat nemen, stond hier een andere en mogelijks gunstige uitslag genoteerd. Toch zoekt trainer Kamiel Van Damme nog steeds naar de juiste taktiek. Hij laat akteren met een achter hoede waarin naast een rechterflankver dediger, een stopper, ook nog twee voor stoppers lopen die een tegenstrever te schaduwen krijgen. Op links moet dan .een kanthalf zowel middenvelder als verdediger spelen en dat lijkt wat te veel gevraagd. De paars-blauwen hadden dat vlug door en gebruikten graag die vrije ruimte om aanvallen op te bouwen die de Eendracht-verdediging in moeilijk heden bracht. Bovendien is die mid- denstrook zo druk bevolkt dat de Een- drachters mekaar in de weg lopen en ondermeer Filip Plaetinck, die toch de ideale pion is bij hoge ballen, meer maals in de lucht klom samen met een maat en dat is overbodig en eveneens gevaarlijk. Op Dendermonde liep Jans- sens er niet bij en zijn plaats werd ingenomen door Geert Christiaens. Een ploeg die als volgt aantrad Van Puyvel- de, rechtsachter Cluytens, stopper De Vleeschauwer, voorstoppers Plaetinck en Christiaens, in het midden Fabrice De Beule, Vervaet en verdedigend mid denvelder de kleine RingootVan De Voorde mocht achter de spitsen Sey- mortier en Fiers akteren. Het werd op Dendermonde een aange name partij om volgen want ook de gastheren lieten zich gelden. Gevaar was er al in het begin na een balverlies van Christiaens die een dribbel teveel deed. Hierop zagen we een knappe actie van Eendracht met Seymortier die op links met een haakbeweging een tegenstrever uitschakelde en Vervaet aanspeelde die uit een schone positie de doelman niet kon verschalken De Paep probeerde het met een afstandschot dat echter door Danny Van Puyvelde knap uit de winkel haak werd gezweefd. Het viel ons op dat De Beule probeerde met gekruiste voor zetten de spitsen aan het werk te zetten, maar vooral Fiers leek niet in zijn dagje- en plaatste heel wat voorzetten buiten de lijnen. Eendracht keek aan het kwartier op een 1-0 achterstand na een goede Dender- mondse aanval waarbij de bal van uit een zeer schuine positie naar doel werd getrapt en Schockaert wist er een tikje aan te geven en Van Puyvelde mocht vissen. Kort na deze openingstreffer moest Van Puyvelde, na een aanval langs de vrije rechterflank van de lokalen, in de voe ten duikelen van Schockaert. Van De Voorde zou bij het halfuur door een verre terugspeelbal de lokalen de kans geven om de stand op te drijven, maar Schockaert miste deze kans. De Beule lanceerde dan Fiers die echter weer deze voorzet verknoeide door ver buiten te centeren. De eerste kans op een tegen doelpunt kwam er dan na samenspel De Beule en Vervaet die aflegde voor Van De Voorde die echter de kans overknalde. Dicht tegen de rust ging op links de lokale speler Heymans door en schotel de de Pool Wygonic een open doelkans voor de voeten, maar die vlamde op de linkerpaal en de bal ging via Plaetinck in de handen van Van Puyvelde. Hierop kreeg Seymortier, op doorpas van Van De Voorde, een scorekans, maar Filip faalde bij zijn lobbal. Driftiger Eendracht in de tweede speelhelft Na de rust mocht Ringoot de plaats innemen van Cluytens die in de eerste speelhelft niet kon overtuigen en Kurt Lambrecht kwam er in voor Van De Voorde. In de aanvang van deze speel helft schiep Eendracht zich twee open doelkansen om de bordjes gelijk te han gen. Eerst schoof Verv aet gepast naar de doorspurtende Seymortier maar besloot op de uitkomende keeper. Een paar minuten later zagen we een knappe combinatie tussen Ringoot, Lambrecht en Seymortier die nu de kans hoog over doel joeg. En op de 10' weer een mooi samenspel tussen Piscador en Lam brecht waarbij de mee opgerukte Plae tinck alleen voor doel kwam maar het leder verspeelde. Filip ging hierbij zon der overtuiging te werk omdat hij dacht aan buitenspel. Op het uur mocht Jo De Coen de plaats innemen van Piscador. Eendracht joeg wel achter de gelijkmaker maar het ging wat te ongeordend en te traag. Met nog een goed kwartier voor de boeg zou Wygonic, die heel goed de tegenstrever van het lijf kan houden, de 2-0 op het bord brengen. Hij kreeg van De Paep de bal toegespeeld, wist Plaetinck van de bal te houden en vloerde Van Puyvelde met een lage knal langs de rechterpaal. Heymans plaatste daarop een inzenden met een kopbal tegen de deklat. Een dracht antwoordde met een splijtende aanval langs de rechterflank en Seymor- tier schoof naar Vervaet die echt open doelkans naast de rechten plaatste Met nog vijf minuten vot boeg mocht Mokiki, waarvan de ni documenten nog niet uit Zaïre zijn gekomen, de plaats innemen Van r L Beule. Bij de strafschoppen won Éj dracht met 4-2. Van Puyvelde s twee penalty's. Eendracht zocht E naar het ideale systeem. We menei 0 dat trainer Kamiel Van Damme za j& stappen van dat 5-3-2-systeem datf^J wat technische vaardigheid vergt spelers. Janssens en Leemans, de spelers die zich het best düe Eendrachtkern, liepen er op Der monde niet bij. E. Zele-Kapellen 1-3. Vervaet, hieraan ten en de stand op 1-0 brengen (vh) het kanon, zal een penalty binnenstirdt KA VD-KV Mechelen 1-2. Gotzen wint dit kopduel. Zou KA VD dan toch kopbalsterke spelers hebben? (vh) i

De Voorpost | 1991 | | pagina 18