Twee paden door het Sint-Baafsdorp Naar de streek van Ernest Claes Wandelen kris kras door Erpe-Mere (3) i 2 - 23.8.1991 - De Voorpost Wandelen is alleszins aangenaam en ontspannend, heilzaam voor de gezondheid en een sociale vrijetijdsbesteding. Het is een verrijking op talrijke vlakken vooral omdat het de sport benadert en kontakten legt tussen mensen onderling. Daarenboven voelt de wandelaar zich één met de natuur. Wandelprestaties zijn daarbij voor alle leeftijden mits een aanpassing van het ritme en het wandelen is een soort familiesport bij uitstek. Het is sporten in het onbekende en daarbij genieten van nieuwe landschappen, van de echte natuur waarbij lichamelijke vermoeidheid vrijwel onbestaande is omdat men tussendoor, via menselijke kontakten een uitzonderlijke prestatie levert voor wat de afstand betreft. Daarentegen rust de geest en dus is het resultaat zowel op psychisch als op fysisch gebied positief. VTB-VAB stimuleert In het uitstippelen van wandelpaden is men bij de VTB uiteraard zeer aktief. Vermits Erpe-Mere nog talrijke plekjes, (on)gerepte natuur telt, heeft ook de plaatselijke afdeling van Mere in 1977 twee wandelpaden uitgetekend die wel onder één noemer verzameld worden: 'Een wandeling door het Sint-BaafsdorpZe laten de Meerse schoonheid zien, die tot dan maar door weinig inwoners gekend was, hierbij uitzondering gemaakt voor de boer die in het harmonisch geheel past en de ware natuurliefhebber die er een levenszaak van maakt. Iedereen kent wel het Blauwbos en de Olenbos maar de meesten hebben ze slechts van uit de verte gezien en er nooit een voet in de buurt gezet. Dank zij de wandelpaden werd er voor deze biotopen een soort van promotie gemaakt die in de eerste maanden na de officiële opening wel de verdiende belangstelling kregen maar nader hand toch weer alleen de echte natuurwandelaar op bezoek kregen. Op initiatief van de plaatselijke VTB- VAB afdeling werden de twee nieuwe wandelpaden met veel omhaal officieel geopend in aanwezigheid van de toenmalige landelijke voorzitter Joz. Van Overstraeten. Een honderdtal dia 's, gepaard met de nodige uitleg stonden borg voor de aantrekkelijk heid van het initiatief Hieruit bleek dat de geprezen schoonheid van Mere geenszins overdreven was. Bij de onthulling van het oriëntatiebord van de twee wandelpaden door toenmalige burgemeester Prosp. De Lat, op 5 juni 1977, hadden zich een schare wandelaars aan het dorpsplein opgesteld om na deze plechtigheid de paden in te wandelen. Het is een nauwkeurig op schaal uitgetekend plan dat zich ook in de voor die gelegenheid uitgegeven wandelbrochure bevindt. Op die junidag volgden ruim honderd wande laars dit plan met start aan de kerk en dan richting klooster en Groendal om via de Diepestraat en Dikke Kapel terug te keren. Dit is een trajekt van slechts vier km maar wie het dubbele wil afleggen, het Blauwbospad, moet aan de Dikke Kapel splitsen en richting Blauwbos nemen. De inwandeling van beide paden had toen een feestelijk tintje want onderweg konden de wandelaars genieten van een optreden van de Meerse volksdansgroep en werden ze op gezang onthaald door het koor 'Singhet Fro'. Tijdens deze tocht werden ze begeleid door de Wielewaalleden Raf Sienaert en Urb. Schauvlieger die als gids optraden om het natuurgedeelte te belichten. Groendalpad Het Groendalpad en het Blauwbospad kunnen in feite met elkaar gekom- Erpe-Mere. De Dikke kapel te Mere (jv) Erpe-Mere. De pilootgemeente Mere waar maar liefst drie wandelpaden zijn bineerd worden omdat ze een raakpunt hebben aan de Dikke Kapel en hier een keuze kan gemaakt worden of men de dubbele afstand (8 km) wil afleggen of niet. Het vertrekpunt van de beide wandelingen is op het dorpsplein gesitueerd en hier is de keuze afhankelijk van de vizie hoe men een wandeling bekijkt of wil beleven. Wie eenvoudigweg wil wandelen hoeft hel aangeduide trajekt volgens het plannetje maar te volgen, doch wie de sportieve ontspanning met andere bezienswaardigheden dan de natuur wil kombi- neren kan heel wat geschiedenis opsteken over het Sint-Baafsdorp met maar liefst drie watermolens, een verhakkelde en een verdwenen windmo len. uitgestippeld (jv) ,tme In het laatste geval kan men even rond de kerk wandelen waarover in dt idei door de VTB-VAB uitgegeven brochure (nr. 53) heel wat geschiedkundigt ga; feiten te lezen zijn, voornamelijk over de eerste stichting, de verwoesting, dt beeldenstorm, het relatief rijke interieur met o.a. het vermaarde beeld vat OLVrouw van de Rozenkrans, het orgel van J.B. Bemabee Goynaut en de prachtig gebeeldhouwde predikstoel. "w Van aan de kerk, op 30 m boven de zeespiegel, begint de wandeling langj n de Kloosterstraat zonder echter niet te vergelen een blik te werpen op de 18t eeuwse pastorij, een in 1976 beschermd monument, met ietwat vercjer een van de oudste boerenhoven van Mere, de boerderij van 'Siske Lieven.s'. Dan komt men langs het klooster waarvan de stichting uit 1874 dateert [eJ1 maar uit die tijd bestaan er evenwel geen gebouwen meer. De oudstt,j -n vleugel werd onlangs nog afgebroken en vervangen door een nieuwboum voor het rusthuis. Me Vervolgens zet men de tocht verder met links een groep sociale woningen en m rechts de voetbalterreinen van FC Mere met de aanpalende sporthal en eens daar voorbij moet men al een van de talrijke hellingen die Mere rijk is, beklimmen. Deze 'Korensberg' brengt de wandelaar naar de Groeneweg waar op 46 m boven de zeespiegel een eerste panoramisch zicht op dt dorpskom wacht en in de verre omgeving kan men bij helder weer enkele kerktorens ontwaren. Daarna laat men de gegroepeerde percelen mei toponiemen als Daalbroek en lisberg achter zich liggen, een gebied waar het water uit de natuurlijke bronnetjes nog kwistig over de wegel loopt. Dan gaat het via de Jeruzalemstraat richting houten windmolen Van der Haegen en bewandelt men reeds de oude Romeinse heirweg. Op de hoogte werden de laatste jaren door archeologen talrijke getuigenissen uit de Romeinse tijd bovengehaald wat duidelijk op vroegere bewoningssporen ir wijst. In de vroegere eeuwen stond op deze heuvelkam de ommegangskapel V die echter moest wijken voor de verbreding van de straat. In dt onmiddellijke nabijheid staat dan de thans nog verhakkelde windmolen die in 1956 nochtans waardig geacht werd om als beschermd monument te klasseren. In het kader van een toeristische wandeling is deze uiterst belangrijke windmolen een oponthoud waard maar op het huidig ogenblik, aangezien zijn ruïnetoestand is dit onmogelijk. Een eind verder draait men rechts de Ommegangstraat op en passeert men kapel IX die oog in oog staat met de Dikke Kapel, eveneens beschermd sinds 1975, een monument van maar liefst 350jaar oud. Samen met het prachtig kalvariekruis, achter de kapel opgericht, staat men hier op 51 boven de zeespiegel, zijnde het hoogste punt van Mere. Van hieruit kan men een vijftal kerktorens ontwaren en hier heeft men de splitsing gemaakt voorde lange of korte tocht. In ieder geval is het panorama hier ook gericht op het Blauwbos, dat deel uitmaakt van het zogenaamde lange wandel pad. Het Groendalpad vervolgt echter langs de Ommegangstraat die naar 'den bovenste Cauwenberg'leidt en dan rechtsaf uitgeeft op 'de dreef. Hit bereiken we dan het huidige Hof ten Dale, dat ook als een van de oudstt boerderijen van Mere beschouwd wordt. Men kan hier even verpozen ofwel de Groendalwandeling hier eindigen vermits we op een paar honderd meter van het vertrekpunt beland zijn. Deze Groendalwandeling is minder gericht op de natuur maar kan als een zeer leerrijke toeristische tocht bekeken worden want langs deze wandel route heeft men in feite met zowat alle monumenten van Mere kennis gemaakt. Wie de keuze wil maken voor een langere afstand en een uitgebreider natuurwandeling is het Blauwbospad aan te raden. J\ Op zaterdag 31 augustus 1991 organiseert Davidsfonds-Hofstade een daguitstap naar Diest, Zichem en Averbode. De afreis is voorzien om 7.45 u. aan het parochiaal centrum. Bij de aankomst in Diest worden wij, zoals gebruikelijk, vergast op koffie. In de voormiddag brengen we een bezoek aan het stedelijk museum en maken daarna een wandeling langs de bijzonderste bezienswaardigheden zoals - het refugiehuis van de abdij van Tongcrlo - de lakenhal - het geboortehuis van St.-Jan Berchmans - de Sinte-Barbarakerk - het hof van Oranje-Nassau - de ruïne van de St.-Janskerk - het Warandepark Om 13 u. gebruiken we het middagmaal, bestaande uit - soep - kip met groenten en aardappelen - Diestse kruidkoek met Gildenbier Na de middag bezoeken we achtereenvolgens - huize Ernest Claes te Zichem - de Norbertijnerabdij te Averbode - de „Elzenbosch" wijnhoeve te Assent, waar wij vergast worden op degustatie met hapjes De hele dag worden wij begeleid door een gids. Zo mogelijk kan, als besluit, nog een kleine rustpauze (vrij rondwandelen) in Diest worden ingelast. De terugreis is voorzien rond 20 u. (aankomst te Hofstadc om 21.30 u). Deelnemen aan deze daguitstap kost -1.075 fr. per persoon - 900 fr. voor kinderen tot 12 jaar. De prijzen zijn volledig en omvatten alles - de busreis - de fooi voor de chauffeur - de koffie - de gids - het middagmaal - het bezoek aan het stedelijk museum te Diest - bezoek aan huize Ernest Claes te Zichem - bezoek aan de abdij van Averbode - bezoek „Elzenbosch" wijnhoevc, met degustatie Inschrijven kan bij de volgende bestuursleden. Maak gebruik van het bijgevoegd inschrijvingsformulier Henri en Mimi De Loose, Lindeveld 3, tel.21.31.01 Karei Baele, Stwg. op Dendermonde 54a, tel.70.31.30 Lucien Baeyens, Babbelaarstraat 75a, tel.21.86.80 Marijke Baeyens, Nieuwstraat 21 (9280 Wieze), tel. 21.50.96 Herwig De Bruyn, Anjerstraat 30, tel.77.48.94 - Alfons De Smcdt, Stwg. op At 72, tel.77.96.97 - Luc Joos, Molenkouterstraat 3 tel.78.83.46 - Herman Leus, H. Consciencestraat 22a, tel. 77.87.05 - Johan Roels, St.-Annastraat 5X tel.21.61.00 - Leon Van Caekenberghe, Kasteelstraat 4, tel.21.90.46 - Marc Van Der Vurst, Doriksvc 3, tel.77.77.31 - Jozef Van Geert, Kasteelstraat!" tel.70.36.88

De Voorpost | 1991 | | pagina 2