04 jaar Faubourg jaarmarkt te Baardegem r, g Iniek rockfestival met talent lit de streek te Herdersem In Lede kan men sociale vaardigheid verwerven De Voorpost - 23.8.1991 - 3 \st. Een geit spaart niet alleen de kool niet, ook het groene gras moet eraan geloven (a) Aalst. Baardegem kreeg vorig jaar indianen op bezoek (a) laatste week van augustus begint Baardegem aan zijn zoveelste kermis ing. Een kermis echter die een lange geschiedenis en traditie kent. Al r dan een eeuw trekken mensen naar dit grote dorpsfeest waarin jong oud zich blijvend weervinden. Met de Baardegemse Faubourg Jaar- festiviteiten kan nog een laatste keer in vakantiestemming gevierd len, nog net voor de scholen opnieuw hun poorten openen. De datum de feestelijkheden, die reeds renommee hebben gekregen in de hele jio, is derwijze gekozen dat vooral dan aan de dinsdagstoet, ook door het ;e volkje kan worden deelgenomen. Een niet onaanzienlijk deel van de itelijkheden spreekt inderdaad fel de jongeren aan. Voor de volwasse- is het zo dat heel wat werknemers op dinsdag, de dag van de stoet, m vrijaf nemen. Bewijs van het impakt dat deze viering op de mers en op de hele Aalsterse regio uitoefent. Als de zon van de partij is, |t meestal het geval is, worden het andermaal blije dagen waarbij jong en in dt ider jong zijn gading kan vinden. Baardegem, de kleinste maar de bewoners van de wijk Faubourg schien wel de meest landelijke (de voorstad van het dorp) voor de I de Aalsterse deelgemeenten, jongeren een kleine dierenmarkt :ft men er duidelijk een handje crganizeren. Men kwam er zijn i weg om de massa samen te jongste aanwinsten en mooiste troe- bigen. Dc Pikkeling cn de Voet- «jldjeren ter keuring aanbieden. r6 6 Niet alleen kommen, honden en Z,J" maar Pas achtcr katten die gaarne muizen pakken, rug en toch slaagt men er in e^n maar eo|. anerjej insekten, brom- '1 programma op het getouw te en andere vliegen, hun dikste pier, ten dat duidelijk de vrucht is van kort- en langharige vleermuizen, s 1 inzet en vasthoudendheid. "W Ide folklore herleeft ■nen meen eeuw terug, in 1887, wilde tl en schildpadden, kerk- en andere ui len, kikvorsen en padden werden er aangeboden. Een reeks families nam aan de kleinveemarkt deel met stamboek geiten en zocht tegelijk naar een uitbreiding van de feestelijkheden naar de volwassenen toe. Spilfigu ren hierin waren onder andere Mel- le en Pië Pruim met hun zoontje Kamilleken. Zij werden later als reuzen uitgebeeld en stappen nog steeds mee op in de dinsdagstoet. Wat aanvankelijk een kleine markt was, groeide geleidelijk uit tot een hele dorpsgebeurtenis die met ups en downs door de decennia heen steeds van de Faubourgfestiviteiten een heus kermis- en volwaardig volksfeest wist te maken. Baardegemse kermisstemmen Organizator en bezieler Marcel Van den Broeck heeft er nog steeds de mond van vol'Vanaf mijn veer tien jaar heb ik elk jaar onafgebro ken jaarmarkt en kermis meege maakt. Uiteraard kende het hele gebeuren grote wijzigingen in die veertig jaar. De kermis rond jaar markt stond in mijn jeugdjaren, ze ker wat de muziekprestaties betreft, nog in de schaduw van de grote Margrietkermis met de muziekfees ten. Alles draaide rond de kleinvee- prijskamp op dinsdag. Die dag reed een muziekwagen rond met kinde ren. Later kwamen daar een aantal taxi's en auto's (onder meer die van Boekez Bert) bij en ook Leireken spoorde toen al rond. De kentering kwam er in het begin van de jaren zeventig. Van Wieze erfden we het groot vee, een respektabel aantal deelnemers reed dinsdagmorgen uit in de stoet en het budget werd een heel stuk ruimer. Snel maakten ook de reuzen hun opwachting. Ik heb sindsdien heel wat groepen zien komen en zien gaan. Uit de begin periode resten nog de Molenvrien den en de wagen van het muziek. Het doet me ook plezier dat er te genwoordig heel wat jonge groepen de stoet bevolken. Als lid van het organizerend komitee zal ik blij zijn als dit jaar alles min of meer vlot verloopt. Dan rest me hopelijk nog de tijd om alles met een frisse pint door te spoelen'. Vele Baardegemnaren die nog wat van kermissen afweten, kunnen sterke verhalen opdissen over be- apd d( i dl olen nttt ten» \blik zondag 1 september e.k. is HER- RROCKFESTIVAL aan zijn Ie editie toe. Het festival profi- rt zich als een eigenzinnige rock- ipening waar vooral de jonge hebber aan zijn trekken komt. it begon als een kleinschalig pro- irsel groeide uit tot een echt wei- lebeuren. Aanvankelijk maar i honderdtal geïnteresseerden torganisator Antoon Roggeman ostenrijkkenner en kleinkunste- ir uit Herdersem) vorig jaar ids een 620-tal muziekliefhebber mekaar te brengen. Zonder veel pretentie, zonde sponsoring maar zeer gedisciplineerd georganiseerd wist Herderrock steeds cerïmuziek- festival te brengen van jonge groe pen van eigen bodem. Antoon Roggeman zegt zelf, dat hij samen met Luc Van Damme (tech nisch, dispatching) en Lieven Van Nuffel (Binnenweidearchitect en logoontwerpen) plus een boel min der geschifte personen, zich lekker melaats amuseert bij het zien van het samenhokkende vulgum pecus. Dit jaar staan: Albion - Bad Beha vior - John Woolley - The Jones en Pitti Polak op de affiche en worden nu reeds een 800 a 1000 bezoekers verwacht. De organisatie ziet het gebeuren zeker niet als een com mercieel gedoe en werkt dan ook zeer democratisch. Toegang kost in voorverkoop 50 fr. en aan de ingang 100 fr. Consummaties op de festival- weide kosten slechts 30 fr. Het hele gebeuren heeft plaats op een festivalweide aan de Grote Baan '134 te 9310 Herdersem. Er wordt stipt aangevangen om 14 uur. Uit respekt voor burenrust en uit zin voor discipline werd ook stipt om 22 uur het muziekfeestgebeuren afgesloten. Tussen elk groepsoptre- den is er een adempauze van 30 minuten voorzien. Bij slechte we- dcromstandigheden wordt van uit de buitenlucht verhuisd naar een grote loods in de buurt van vervoer bedrijf De Smet, die deze bereidwil lig dan ter beschikking stelt. Presentatie van Herderrock '91 is in handen van Geert Van Nuffel (Ie raar expressie en KSA-Aalst anima tor geweest). In volgende editie van "De Voorpost" meer informatie over de optredende groepen. Ivenissen in stoet en kermissfeer die nog steeds laten aanvoelen dat er betracht wordt in Baardegem het folklorstische en het ludieke aspekt te laten primeren. Wijkgroepen zetten in het geheim hun beste beentje voor bij de voor bereiding van hun groep of hun praalwagen. Zelfs het Faubourg- jaarmarktbestuur blijft tot op het moment van de vorming van de stoet in het ongewisse nopens de tema's die de diverse wijkgroepen willen behandelen. De Baardegemse reuzen De reuzen Pië en Melle traden in het huwelijk in 1973. De toenmalige schepenen Alfons De Gols en Gust De Boeck speelden de rol van assis tenten op de plechtigheid, terwijl Dolf Uyttersprot en Frans De Gols als getuigen werden opgeroepen. Het jaar nadien werd de 'kleine' reuzenspruit Kamilleken in het Baardegems register van de burger lijke stand ingeschreven. Robert De Pauw, ere-voorzitter van het Fau bourg Jaarmarktkomitee, nam de honeurs waar als peter, terwijl Rze De Gols het meterschap op zich nam. Door de zorgen van Jos De Looze kreeg Baardegem er dan in 1987 een nieuwe reus bij'Marcel Faubourg', terwijl de andere reuzen een op knapbeurt ondergingen en tentoon gesteld worden aan de kerk. Parcours van de stoet Er wordt vertrokken aan het Fa- luintjeshof te Meldert en langs Hoogstraat, Bosstraat, Europa straat wordt langs de Hoogstraat, Jan Frans Vonckstraat, Molen straat, Kerkstraat en Dorpsstraat de dorpsomloop gevolgd. Feestprogramma Het programma begint op vrijdag 23 augustus om 20.00 uur in dc spiegel tent met de openingsreceptie en toespraak door de voorzitter. Op zaterdag 24 augustus heeft om 15.00 uur in het parochiehuis een koffietafel plaats voor de derde leeftijd en de minder-validen. Er is een optreden voorzien van het ge zelschap Paul Van Hoeydonck. In zaal Ons Huis worden ondertussen de duiven ingekorfd. Om 19.00 uur is er in de spiegeltent een koncert van de Kon. Muziekmaatschappij De Volherding uit Opwijk en een jaarbeurskoncert aangeboden door de Kon. Harm. Sint-Cecilia uit Baardegem. In de spiegeltent be gint nadien het charlestonbal met een optreden van de Baardegemse Sfeerdansers. In het parochiehuis is er een grootse fuif voorzien. Op zondag 25 augustus wordt in de spiegeltent om 10.30 uur het 150 jarig bestaan gevierd van de Kon. Harm. Sint-cecilia uit Baardegem met een optreden van een jacht hoornensemble uit Londerzeel. Om 17.00 uur heeft op dezelfde plaats een muziekfestival plaats met deel name van maatschappijen uit Mel dert, Moorsel en Wolvertem. Om 22.00 uur wordt in de hovingen Roggeipan een vuurwerk ontsto ken. Op maandag 26 augustus heeft de kermisvlucht vanuit Quievrain plaats. Om 10.30 uur wordt in de kerk een mis voor de overledenen opgedragen. Om 14.30 uur vindt de gemeentelijke en gewestelijke prijs kamp voor runderen, paarderi en pony's plaats en om 17.00 uur begint in de Kerkstraat de avondmarkt met een optreden van de groep 'Kabberdoech'. Om 19.00 uur is er in zaal Ons Huis een schieting op de liggende wip. Dinsdag 27 augustus is de grote dag. Om 9.00 uur al begint aan de Mo lens Fies de kleenveejaarmarkt en is e^ animatie door Perron 7. Om 10.00 uur starten op het Dorpsplein de volkspelen. Om 10.30 uur is er de optocht doorheen het dorp en om 19.00 uur vindt in het parochiehuis de prijsuitreiking plaats van de stoet, terwijl in de spiegeltent moge- lijhkeid te over is om te dansen. Donderdag 29 augustus wordt in Maxens weide om 14.30 uur een schieting op de staande wip georga- nizeerd. Om 15.00 uur wordt het vertrek gegeven van de wielerwed strijd voor liefhebebrs en om 20.00 uur is in Ons Huis het jaarlijks bal van wielerclub Baardegem Sportief. Zaterdag 31 augustus en zondag 1 september wordt in de Zwanen- neststraat en de weide een gymkana en een motorisch spektakel ver zorgt en in het parochiehuis kan men terecht voor een eetfestijn ge- organizeerd door het jaarmarkt komitee. p 1st. Herderrock Albion is een power-metal band afkomstig uit het Aalsterse b opgericht in 1986 Herderrock. Pitti Polak is geen onbekende meer en zal zeker een van de Aalst. Herderrock. The Jones brachten onder andere reeds een opmerkelijk yiaakmakers zijn van Herderrock live-optreden op Marktrock 90 Neen zeggen is soms moeilijk. Zelfs als men iets niet wil. Sommige men sen krijgen het ma^r niet over hun hart, bang voor het pijnlijke van de situatie. Ze laten zich telkens weer dat vervelende karweitje opdringen door die ene collega. In groep zwij gen ze en ze komen niet op voor zichzelf. Het ontbreekt hen aan wat men tegenwoordig «sociale vaar digheid» noemt, vlot reageren op min of meer problematische situa ties zonder de gevoelens van jezelf of de anderen te kwetsen. In Lede wordt daar iets aan gedaan. Nochtans kunnen veel van deze fru strerende situaties vermeden wor den met een aantal eenvoudige techniekjes. De Dreef, Centrum voor Geestelijke Gezondheidzorg in Lede. start daarom met een trai ning in groep, waarin een aantal van die techniekjes uiteengezet en in geoefend worden. Onder begelei ding van twee psychologen zal er ook gelegenheid zijn om in te gaan op de specifieke problemen van de individuele deelnemers. Er wordt dan naar een oplossing gezocht, re kening houdend met het eigen ka rakter van de persoon in kwestie. Wie essentiële sociale vaardighe den wil verwerven, kan naar de we kelijkse bijeenkomsten die starten in september. Er wordt 15 maal sa mengekomen in de Kasteeldreef 29 te Lede, iedere maandag van 18 tot 21 uur. Info: Lut Vandenborre en Bart Vancraeynest van De Dreef CGGZ, tel. 053/80.41.31. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 3