I Albert Geyssens 65 jaar op weg 3 met de K.F. Niets zonder Arbeid t Trouw en Eendracht - Erembodegem De Voorpost - 23.8.1991 - 5 1 Vat doet Albert Gheyssens een fanfaremuzikant die 75 geworden is, reeds 50 jaar gehuwd is, reeds 65 jaar lid I van de K.F. 'Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht' uit Erembodegem. Al die tijd als spelend lid, maar cms ook als muziekleraar, onderchef, bestuurslild en duvelstoejager van deze maatschappij. Zijn tuba op zij eggen en de zetel wat dichter bij de haard schuiven? 'neen, non-aktiviteit op muzikaal gebied zit er voorlopig ■oor mij nog niet in' zucht Albert Gheyssens, maar het is eerder een zucht van tevredenheid. 'Mijn grootste wens js de 70 te halen als muzikant. Ook dat er een geest van kameraadschap in de fanfare bewaard blijft, een goede •eest zonder dwarsdrijvers en ruziestokers. Ik kon daar soms wel eens van wakker liggen, van ruzies onder Muzikanten of bestuursleden...'. Aldus Albert Gheyssens in een interview, als voorbereiding van de 'muzikale' kulde die hem door zijn fanfare-vrienden zal worden gebracht op zaterdag 31 augustus a.s. Aan het gesprek ieipm deel G. Verbruggen, sekretaris en J. De Bruyne, penningmeester van de fanfare. Alvast entoesiaste posen die met hart en ziel achter de muziekmaatschappij staan en met kennis van zaken spreken over muziek, fón interview, terwijl het bestuur, de dirigent, een veertigtal muzikanten en het trommelkorps duchtig jepeteren... er hun muziekmaatschappij kun- staan vierde. Het 100-jarig bestaan in Albert Gheyssens, de sekretaris werd (1 jaar te laat) luisterrijk ge- fa) I1 penning"1665161" urenlang pra- vierd in 1935. De fanfare-voorzitter Ljj u/96 tnpn hnrnpmppctpr Or Parlipr Ie Koninklijke Fanfare 'Niets zon Ier Arbeid - Trouw en Eendracht' sekretaris Leopold Verleysen. Brd gesticht in 1834. Ze ontstond, 'Niets zonder Arbeid' werd tevens 3gst waarschijnlijk door opsplit- bevorderd tot: Koninklijke Fanfare, g, uit de toen bloeiende 'Maat- Ook mocht het korps een nieuw en iappij voor Toonkunst'. Haar kunstvol vaandel in ontvangst ne- ieg stond ten huize van de familie men. In de periode na de 2de we- ammu, aan de Hogeweg te Erem- reldoorlog, onder de dirigenten xlegem (ongeveer aan de overzij- I.eon Van Den Bossche (1950-1957) meer leiden door de in de praktijk gegroeide gewoonten en gebruiken, dan door de stelregels van de vaak was toen burgemeester Dr. Carlier verdwenen of alleszins niet meer Hyp. (burgem. van 1921 tot 1939) en toegepaste statuten. Zo ook bij de 157 jarige K.F. 'Niets zonder Arbeid - Trouw en eendracht', die de laatste jaren een steile opmars kent inzake aantal muzikanten en streven naar kwali teit. meerdere aktiviteiten hebben een vaste plaats verworwen binnen een moeilijk te wijzigen stramien: van de Vandevijverstraat). Na- en Jozef Verleysen (1957-1963) nam verbroederingsfestivals te Hekel- vond 'Niets zonder Arbeid - de K.F. meerdere malen deel aan rouw en Eendracht' onderdak in provinciale Tornooien. Begonnen t'RoomsHof - vlakbij het station in 3e kategorie wist'N.Z.A.' uitein- en later in de herberg, die in de delijk door te dringen tot de 1ste llksmond 'In de Poort' heette - divisie. ihtover het Gemeentehuis en uit- Onder voorzitter-burgemeester O. jbaat werd door de familie De Cock en sekretaris H. Callebaut leert-Mollaert. Tot en met de slo- werd in 1960 op bescheiden wijze de van het gebouw, in 1974, bleef 125ste verjaardag herdacht. Bij deze !t embleem van de fanfare 2 lieren viering kreeg het korps weer een smeedxwerk, bewaard boven de nieuwe vlag: ontwerp en uitvoering :gangspoort. In 1907 verhuisde de zijn het werk van Polydoor Sonck, Muziekmaatschappij naar haar toen spelend lid. iieuw lokaal: de 'katholieke Volks- In 1970 werd aan de fanfare een ing eveneens in de Denderstraat, trommelkorps toegevoegd. En het vordlu vlak bij de Denderbrug. Tot en was ter gelegenheid van de Cecilia- n dmet de bouw van een nieuwé"zaal viering'72 dat het vollediggeünifor- idaar, in 1923, hadden de repetities meerd korps (groene blazer, grijze J dalaats in de grote zaal boven de broek met fijne groene bies, bor- nenjelagzaal. Toen dit gebouw in 1983 deauxkleurige das en jagershoedje) en qerdween, week de muziekmaat- voor het eerst in het openbaar ver- lerrafchappij uit naar het 'Gerstenhof, scheen. Me$erstenstraat 12 te Erembodegem. In 1984 kon er weer uitbundig ge in Ike donderdagavond repeteert de vierd worden n.a.v. het 150-jarig be- veili infare er nu twee uur lang. Eerste staan van de K.F. Ook deze maal Dorzitter was Judocus Van Vae- kon de voorzitter: ere-burgemees- Fant tnbergh (eerste schepen en vanaf ter Frans Boel, een nieuw vaandel 547 tot 1866 burgemeester) en de overhandigen terwijl de toenmalige insd crste dirigent was Th. Coutulier uit sekretaris Marcel Temmerman het ient (tevens muziekbestuurder bij levensverhaal neerschreef onder de ens<|et 4c Lancicrs te Gent). Onder titel 'Met Niets zonder Arbeid, liens leiderschap kwam 'N.Z.A. Trouw en Eendracht 150 jaar op té" ï"r. en Eendracht' al vlug tot volle weg'. ens< (loei, want in 1839 verwierf ze reeds In 1985 kwam er bij de top van het seniiaar eerste trofee: een vergulde me- bestuur een aflossing van de wacht: Igen laille, dragende de inscriptie: 'Con- voorzitter werd schepen Remi Van yG »urs de musique a Alost' -1° prix, Vaerenbergh (t 18 april 1988) en acqi emporté par la commune de Erem- sekretaris Gilbert Verbruggen. De Dai xxlegem - 1838' - (nog in het ar- vroegere penningmeester Marcel :n,J Bief!). Met sukses werd later ook Van Vaerenbergh, werd reeds in \pp leelgenomen aan tornooien te Ni- 1980 vervangen door de huidige nove (1846), Essene (1876 en 1878), penningmeester Joseph De Bruyne. owi Seraardsbergen (1879) etc... In 1879 In 1985 werd een nieuwe dirigent n m treeg de vereniging nieuwe statu- aangeworven, nl. Freddy Van Laer- :ot !ten. Artikel 1 van dat reglement klarinet solo bij de muziekkapel der gr^luidt als volgt: 'De maatschappij Gidsen. Sedert het overlijden van dak heeft als oogwit, door het aanleren Remi Van Vaerenbergh, wordt de :ft n en uitoefenen der muziekkunst, voorzitterfunktie waargenomen haar leden een aangenaam tijdver- door Géty Vandewalle. t ws drijf te verschaffen'. Dit dokument We noteerden tenslotte dat de K.F. e W werd ondertekend door Bernard sedert 1987 beschikt over gans nieu- 'erleysen (burgemeester van 1874 we statuten, tot 1894) - 'voorzitter, H. De Smet - Sekretaris Gilbert Verbruggen zal ondervoorzitter, A. Van Vaeren- het zeker beamen: bij heel wat vor- bergh - sekretaris en P. Van Vae- men van ons verenigingsleven-zker renbergh - schatbewaarder. Het was bij de maatschappijen die zich wij onder Bernard Verleysen voorzit- den aan de amateuristische beoefe- terschap dat de fanfare in 1884, sa- ningvan de muziekkunst - laat men men met 18 gast-muziekmaatschap- zich, de laatste jaren vooral, bij het 'yl pijen luisterrijk haar 50-jarig be- opstellen van het jaarprogramma, gem, Hofstade, Meldert, Moorsel, Aalst. Het fanfarebestuur anno 1984tweede onderaan links is Albert Gheyssens Aalst. Albert Gheyssensreeds 65 jaar op weg met de K. F. Niets zonder Arbeid, Trouw en Eendracht wandelkoncerten naar en op meer dere wijken van Erembodegem waar er kermis wordt gevierd, de Ceciliaviering... 70% van de inspan ningen gaat naar konccrtcn. De kunstkoncerten die de laatste vijf jaren door de Fanfare Niets zonder Arbeid in het hartje van Erembode gem werden gebracht groeiden al vast uit tot een hoogtepunt én een klassieker in het kulturele leven van de Aalsterse deelgemeente. Niets geeft de inspanningen, moeite en inzet van de muzikanten en be stuur beter weer dan de naam zelf van de fanfare. 'Arbeid - Trouw en Eendracht' zijn het geheim van haar sukses. Arbeid op de repetities - Trouw aan de idealen van de mu ziekmaatschappij en Eendracht tus sen muzikanten en bestuur. Iemand die zich reeds jarenlang bij zonder verdienstelijk weet te ma ken voor deze fanfare is Albert Gheyssens. Geboren in 1916,50 jaar gehuwd, 65 jaar muzikant en 40 jaar bestuurslid. Een emotioneel en so ciaal voelend mens die zijn instru ment vertroetelt en verwent. Dat wordt vertroeteld en gewreven dat het een aard heeft! Een muzikant met één brandende ambitie: nog en kele jaren in een geest van kame raadschap, trouw aan de idealen van zijn geliefde muziekvereniging, nog heel wat muzikale vreugde ge nieten en tijdens de wekelijkse re petities nog veel goede muziek goed spelen... Een schare aktieve bestuursleden, samen met een legertje entoesiaste fanfaremuzikanten, geleid dooreen .Hl Aalst. De Kon. Fanfare Niet zonder Arbeid in 1953. Albert Gheyssens is de voorlaatste op de tweede rij bovenaan rechts keuze dirigenten, hebben reeds 65 jaar lang samen met hem een lange en goede muzikale weg bewandeld. Dat Albert leefde voor zijn muziek, voor zijn fanfare wordt bewezen door zijn verontwaardigd antwoord toen hem gevraagd werd of hij dik wijls repetities of uitstappen gemist heeft in zijn lange loopbaan: 'Geen dieën, gotterdomme! A toet, als mijn vader en mijn moeder gestor ven zijn!' Geboren in 1916 kreeg Albert zijn eerste lessen notenleervan de toen malige chef Richard D'haens (on derkapelmeester bij de Gidsen) op negenjarige leeftijd. Een jaar daar na speelde hij derde bugel tijdens een concours te Aalst. 'La Traviata en Antigone', weet hij nog te vertel len. Tot zijn legerdienst volgde hij lessen bij deze chef, die een diepe stempel gedrukt heeft op Alberts muzikale kunnen en waar hij nog altijd naar opkijkt als 'ne chef zoals er nu geen meer zijn!' Ondertussen had hij ook werk ge kregen bij de firma DuParc, in Erembodegem bekend als bij Bos- teels. De mobilisatie en de oorlog v legden het muziekleven lam, maar Albert nam overal zijn bugel mee. Ook toen hij krijgsgevangene werd weggevoerd. Bij die gevangenne ming gebeurde nog een merkwaar dig feit. De Belgische soldaten wer den beroofd van alles wat maar eni ge waarde had. Ook de bugel zou er moeten aan geloven, maar een Duitse soldaat vroeg wat die in scriptie 'N.Z.A.' betekende en Al bert antwoordde: 'Niets zonder arbeid'. Die man was zo verrukt over dat woordje 'Arbeit', dat Al bert zijn bugel mocht houden! Nog tijdens de oorlog huwde Albert zijn Rachel en stichtte een gezin. Hij ging nu volledig op in zijn fanfa re. Het waren echt nog andere tijd en. 'We stapten als spelend naar Hofstade, gaven daar een koncert en kwamen al spelend weer naar Erembodegem,' vertelt hij. 'Geen dieën die dat nog kan!' Ook de optochten naar de wijkker- missen verliepen in een andere sfeer. 'Naar kermis Doggen waren er wel vijftien cafés te doen. De jonge muzikanten kwamen met hun zakken vol chocolade thuis. Ik ben dan Pale-ale beginnen drinken om dat de pils te koud geschonken werd'. Andere maatschappijen uit de buurgemeenten deden dikwijls een beroep op deze uitzonderlijke mu zikant. Zo werd hij een graaggezie- ne figuur in de harmonie 'Al groeiend, bloeiend' en de fanfares 'Kunst en vermaak' en 'Tot heil des volks' te Aalst. Bij de Aalsterse Gil les was hij eveneens van de partij. Ook in Meldert, Welle, Teralfene en Baardegem speelde hij regelma tig- In 1950 werd hij door het bestuur aangezocht als muziekleraar voor de jonge muzikanten. 'In mijn eer ste klas zaten 21 jonge mannen. Ik stond daar voor een zwart bord, precies een echte school. We be gonnen dan maar met een kruis te maken en een vaderons te bidden!' Toch zijn er maar twee muzikanten van die eerste groep overgebleven, en hij had ze allemaal nog wel werk bezorgd bij Bosteels! Vanaf die periode is Albert even eens aktief als bestuurslid. Hij be gint er onverdroten met het opha len van de lidgelden. Eerst per fiets, dan achter op de brommer en nog altijd bezoekt hij jaarlijks elk lid, nu wel samen met de penningmeester. Op al die jaren moet Albert al een paar miljoentjes voor de fanfare hebben opgehaald. Toen werd er veel meer gespeeld in de cafés of na de repetitie. Een kolf je naar de hand van Albert, want nu nog laat hij zich graag horen tijdens een uitstap. 'Ne keer kot houden', zegt hij daarop of'Enen afdraaien!' Dat zijn vrouwtje Rachel niet altijd tevreden was met de grote uithui zigheid van Albert is wel te vermoe den. Daar spreekt hij niet graag over. Maar als hem gevraagd wordt naar de mooiste ogenblikken bij de fan fare raakt hij weer in vuur en vlam. Vooral de jaren dat hij jonge muzi kanten mocht opleiden, blijven een gouden herinnering. En op die zo merse dag in 1986 te Neuerburg (Duitsland) toen de muziekchef af wezig was en Albert, als onderchef, het koncert aldaar, op de markt plaats, mocht dirigeren. Het 'Herr kapellmeister' waarmee de burge meester en de notabelen hem toen aanspraken klinkt hem nog als mu ziek in de oren. Zijn grootste wens is de 70 te halen als muzikant. Ook dat er een geest van kameraadschap in de fanfare bewaard blijft, een goede geest zonder dwarsdrijvers en ruzie- stokers. 'Ik kon daar soms van wak ker liggen, van ruzies onder muzi kanten of bestuursleden', weet hij te vertellen. Albert kan ook niet nalaten, voor het einde van het gesprek, zijn filo sofie-na 65 jaar ondervinding-over een goede muziekvereniging te openbaren: 'Een muziek waar een kwartier na de repetitie iedereen reeds naar huis is, deugt niet wat kameraadschap betreft. Blijven hangen tot een stuk in de nacht deugt niet voor de vrouw. Dus...' Bij dit alles staat de hele Aalsterse fanfare-wereld vol bewondering in dankbaarheid. En daarom ook wordt Albert Gheyssens zaterdag 31 augustus in het hartje van Erembo degem gevierd en gehuldigd. Op het jubileumprogramma (tevens vie ring van zijn gouden huwelijksjubi leum!) - 16 uur: H. Mis die wordt opgelui sterd door 'Niets zonder Arbeid - Trouw en Eendracht', in de O.L.V. Hemelvaartkerk. - 17 uur: optocht met de fanfare naar het Gerstenhof - 17.30 uur: receptie en feestmaal tijd voor de genodigden. 'Jaja... dank U, Albert. Nog vele schone jaren!' wensen U nu reeds het voltallig fanfarebestuur en al uw vrienden-muzikanten! (De Bruyn)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5