Les Ballets Modernes Du Quebec in Aalst te gast Driemanschap in 't Hof te Puttens Danny Cobbaut exploreer in Belfortkelder Amarant brengt kunstgeschiedenis naar Aalst Hans De Beider te gast bij Aalsterse Kamer 8 - 23.8.1991 - De Voorpost spanning v< De werken1 dichter] er achtq P begina srken wij nogj .academisme"! kunstenaar n BelfortkeU schilden Aalst. Ludwig Van Gijsegem even- Aalst. Diane romanti- Normaliter hebben in de maanden juli en augustus geen opvoeringen plaats in de schouwburgzaal van het C.C. De Werf. De speelvloer krijgt dan een herstelbeurt en de technische apparatuur wordt dan ontmanteld. Uitzonderlijk en onverwacht wil men nu toch alles afwerken tegen vrijdag 23 augustus, om aan «Les Ballets Modernes Du Quebec» de gelegenheid te geven een gastoptreden te verzorgen. Deze dansgroep, opgericht en onder leiding van de Aalstenaar Hugo De Pat, is najaren afwezigheid op vakantie in Europa en verblijft enkele dagen in België. Aalstenaar Hugo De Pot, geboren te Aalst in 1942, verliet België na zijn studies licentiaat lichamelijke opvoeding aan de KU-Leuven en emigreerde naar Canada, om les te geven in Montreal. Hij ontpopte zich als regisseur van massaspecta- kels en richtte in 1971 Les Ballets Modernes du Quebec op waarmee hij talloze optredens verzorgde in Canada, de Verenigde Staten en Europa. In 1976 werden de «Hugo De Pot Productions» opgericht. Enkele van zijn artistieke realisaties zijn: - Openingceremonies «Man and his World», wereldtentoonstelling in Montreal - Openings- en sluitingsceremo nies voor de Olympische spelen in Montreal - 30ste verjaardag van Israël - Openings- en sluitingsceremo nies Wereldbeker Atletiek in Mon treal - Openings- en sluitingsceremo nies Wereldkongres Lions Interna tional - Show's ter gelegenheid van ver schillende Nationale Feestdagen eens in het voorprogramma op vrijdag 23 augustus van Canada - Musical met als thema «De Jeugd van Canada spreekt tot de Paus» ter gelegenheid van het bezoek van de Paus aan Montreal - «Rendez-vous '87», Internatio naal Gala voor de televisie met o.a. Bolschoi Ballet, Paul Anka. Vorig jaar regisseerde Hugo De Pot sche liederen Aalst. Les Ballets Modemes du Quebec onder leiding van Aalstenaar Hugo De Pot, uitzonderlijk te Aalst de 63ste Ijzerbedevaart. Zijn ballet is allesbehalve klassiek. Thema's als «vervuiling», «Oorlog voor de Vrede», «Credo voor een eenzaame Man» worden gelar deerd met poezië, klassieke en mo derne muziek. Hij streeft in zijn rea lisaties naar het uitdrukken van het zoeken van het individu naar de menselijke waardigheid. Het gezelschap en Hugo De Pot zijn wel op vakantie in ons land maar werden toch bereid gevonden, om op de vraag van een aantal Aalste- naars in te gaan en een optreden te verzorgen in De Werf. De voorstelling, die in samenwer king met het stadsbestuur wordt ge organiseerd, is bestemd voor een goed doel. Hugo De Pot zal zelf, de avond van de voorstelling, de ver eniging en/of instelling bekend ma ken. In het voorprogramma zingen Lu dwig Van Gijsegem en Diane Ver doodt romantische duetten. De op voering begint om 20 uur op vrijdag 23 augustus in het Kultureel Cen trum De Werf, schouwburg, Molen straat, Aalst. Toegang 350 fr. Ticketverkoop en reservaties: aan de balie van CC. De Werf, maandag tot vrijdag van 10 u. tot 19 u. Zaterdag van 9 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 17 u. Info: 053/76.13.12 en 053/76.13.11. P.H. Danny Cobbaut 21/8/1966) stu deerde de monumentale, Grafische en tenslotte Vrije Kunsten aan de Koninklijke Kunstacademie van Wetteren. Hij volgde tegelijkertijd Technisch onderwijs, specialisatie „Kunst- en Stijlmeubel". Grafisch werk van hem werd overal te lande tentoongesteld, in Brussel, Gent, Nieuwpoort, Antwerpen, Ge- raardsbergen, enz Hij werkte als decorateur, is als scenograaf vast verbonden bij het Aalsterse Thea tergezelschap PACT en leidt sinds enkele jaren, met succes, een zelf standig ontwerpbureau. Een bezige bij dus. En nu is er zijn eerste schilderijen tentoonstelling. De prachtige Cryp te van het Aalsterse Belfort zal ge durende een tiental dagen best ge lukkig zijn met het permanente ge zelschap van Danny Cobbaut's ge schilderde mensen. Want mensen zijn het, levende mensen, die het werk van deze jonge kunstenaar be volken. Vooral mannenfiguren die, gecreëerd vanuit een fijnzinnige es thetiek en een gevoel van bijna Griekse schoonheid, naar de toe schouwer liggen of staan te kijken. Broos in hun vaak krachtige naakt heid, trefzeker op doek geschilderd in een altijd uitgewogen compoj Het coloriet is zeer sober gehoii De subtiele contrasten van wi en koude kleuren verhogen d< rektheid en de beoogde contact, len geen enkel verhaal, geen boodschap. De figuren ze zijn en willen niets meer of A i der. Zij bezitten voldoende na]w I lijke ontroering om het gespre" de medemens, u en ik, aan te Hiervoor moeten wij kijken, leen met de ogen. De immers het is echter ogen dat een landschap leven. Hier en daar merken wij nog] sporen van het ,,academisme"|> wot elke gevormde kunstenaar ifcrne ontgroeien. Het staat echter bijttelt kijf dat Danny Cobbaut overitde doende talent, werkkracht elijke warmte beschikt om thenticiteit verder uit te zijn werk. Het doet ons naar meer. w Danny Cobbaut, D",<:»i..« Grote Markt Aalst, scnuaenL.^ Van 31 augustus tot en met 8|/sla tember. Open van 14.30 tot IE. £ja Vrijdag en zaterdag van 14.30 ttrLg u., zondag van 10 tot 21 u. Aalst. Een werk van Danny Cobbaut Van 30 augustus tot 29 september is in Kunstcentrum VTB-VAB Galerij 't Hof te Puttens een de Wichelsestraat 20-22 te Lede een driemanschap te gast Beeldhouwer Irenée Duriez en de schilders Willie Cools en Adi Steurbaut presenteren er hun werken. De opening van deze tentoonstel ling valt samen met de tiende ver jaardag van het Kunstcentrum 't Hof te Puttens. Bij die gelegenheid openen Lieve en Joris De Smet ook hun artiestenzolder. Een gedeelte van de tentoonstelling speelt zich trouwens op deze zolder af. Willie Cools en Irenee Duriez laten daar een deel van hun werken zien. Ook de binnenkoer wordt in beslag ge nomen en natuurlijk kan men ook in de galerij terecht. Van Willie Cools ziet men op deze tentoonstelling schilderijen. Hij heeft een plaats gekregen in de nieuwe artiestenzolder. Hij wil alle krachten halen uit het essentiële en verafschuwt elk detail. Dat doet trouwens niets ter zake. Cools hecht veel belang aan het dynamisch los barsten van vormen en kleuren die staan voor zijn sterke uitingsdrang. Men moet van hem geen oogstre lende schoonheid verwachten, want die bestaat volgens hem ook niet. Bij Cools staan vorm en kleur hele maal in dienst van de maximale uit drukking. Anders zijn de schilderijen van Adi Steurbaut die zijn werken in de ga lerij heeft opgehangen. Hij werkt met symbolen zoals de kunst voor hem een symbool is van het leven. Hij legt de nadruk op figuratieve elementen zoals deuren, luiken, huizen, torens, zon en zee. Een vo gel staat bij hem voor de vitaliteit. Vele van die elementen worden in een enkel werk op een harmonische wijze samengebracht. Zo komt de kunstenaar tot een zeer geabstrak- teerde kompositie met veel diepte en een fel koloriet. Maar elk werk is en blijft evenwichtig opgebouwd. Zowel op de binnenkoer als in de artiestenzolder en de galerij treft men bronzen aan van Irenee Du riez. Hij slaagt er in de innerlijke spanningen van het lichaam weer te geven, het karakter boven te halen en de materie te doen leven zoals een menselijk wezen leeft. Duriez zweert het bij de klassieke normen van evenwicht en herkenbaarheid van kunde en gesublimeerde figura tie. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling en het officieel in gebruik nemen van de artiestenzol der wordt er op vrijdag 30 augustus, na de officiële opening, een smake lijk menu geserveerd. Aan het for nuis staat Lieven De Smet, de zoon des huizes. Men kan voor dit menu inschrijven tot 27 augustus op het nummer 053/80.51.30. Het kost 1.100 fr en 500 fr voor de aangepas te wijnen. Schilders van het Leieiand Kunstkring 't Hof te Puttens brengt op zaterdag 7 september een geleid bezoek aan de tentoonstelling 'Schilders van het Leieland' die plaats heeft in het Museum Deinze en Leiestreek te Deinze. Daar komt men om 9.45 uur samen. In het mu seum hangen werken van Emile Claus, Jenny Montigny, Anna De Weert, Modest Huys, Albert Saver- ys. Vervolgens gaat men naar het museum D'Hondt-Dhaenens in Deurle waar werken van Valerius De Saedeleer, Binus van de Abeele, Gustave van de Woestijne, Gust De Smet, Constant Permeke, Albert Servaes en Frits Van den Berghe te zien zijn. Jan D'Haese, eminent kunstkenner en specialist in ver band met de Leieschilders is de gids. Het einde van het bezoek is voorzien omstreeks 12.15 uur. Deelname in de onkosten 300 fr voor de leden van de kunstkring en 350 fr voor niet leden. Kinderen tot 14 jaar kunnen gratis binnen. Men kan inschrijven tot 1 september op het nummer053/80.51.30. Wie in de namiddag een bezoek wil brengen aan de mooie Leiestreek kan met zijn toegangskaart nog terecht op de artiestenzolder van het Gemeen tehuis en de Latemse Galerij in het Dorp van Sint-Martens-Latem in het Museum Gust De Smet te Deur- Ie en het Molenhuis te Bachte-Ma- ria-Leerne. Artiestengala Op zaterdag 14 september heeft er op de binnenkoer van 't Hof te Put tens een artiestengala voor kunste naars en kunstminnaars plaats. Dat begint om 19.00 uur met een verwel koming, gevolgd door een gastrono misch menu. De volksmuzikanten en volksdansers van De Kludde zor gen voorde muzikale omlijsting. De prijs bedraagt 1.350 per persoon en 500 fr voor de aangepaste wijnen. Inschrijven kan tot 8 september en het aantal plaatsen is beperkt. Volvo Aktion Motor Naar aanleiding van de presentatie van de 'Volvo modellen 1992' heeft Volvo Aktion Motor het vertrou wen geschonken aan Kunstcentrum Galerij 't hof te Puttens. Daar wordt dan een tentoonstelling georgani- zeerd met werk van kunstschilder Anto Diez en dat van 20 tot en met 22 september. Anto Diez is een kun stenaar met heel wat internationale uitstraling. Hij behaalde meerdere prijzen in binnen- en buitenland en is lid van tal van buitenlandse kun stenaarskringen. Men kan zijn werk zien op vrijdag 20 september van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 21 en zondag 22 september van 10.00 tot 18.00 uur. De Kamer van Koophandel en Nij verheid van Aalst en Gewest orga- nizeert op maandag 9 september om 19.30 ur een gesprek met Hans De Beider, voormalig diplomaat en vroeger VU senator. Hans De Bei der is momenteel direkteur-gene- raal van de Vlaamse Dienst voor Buitenlandse Handel. Hij was toen hij nog senator was, de leider van de parlementaire delegatie die naar Irak reisde om er de Belgische gijze laars vrij te krijgen en later trok hij samen met VU voorzitter Gabriels naar Lybië om er de vrijlating van de familie Houtekins te bepleiten. Dit gesprek met Hans De Beider heeft plaats in de Salons Carlton in de Zonnestraat 32-34 te Aalst en zal natuurlijk handelen over de beteke nis van Vlaanderen in het perspek- tief van de buitenlandse handel. Het tema van de uiteenzetting luidt: 'Naar een betere exportbevorde ring voor onze ondernemingen? de struktuur, opdracht, mogelijkheden en problemen van Vlaanderens nieuwe exportdienst'. Leden van de Kamer betalen 400 fr, niet-leden 800 fr per persoon. Na afloop wordt er een drink aangebo den. Inschrijven kan tot 5 septem ber bij de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest, Kasteel Terlinden, Square J. Gee- rinckx 2 te 9300 Aalst. De vzw Amarant voorziet voor het najaar opnieuw een aantal interes sante kursussen kunstgeschiedenis. Een aantal van deze kurussen wordt gegeven in het kultureel centrum De Werf aan de Molenstraat te Aalst en in Netwerk aan de De Rid derstraat 28 te Aalst. Amarant stelt zich voor als een cen trum voor artistieke konfrontatie dat zich wil bezighouden met beel dende kunst en dat via vorming en informatie, tentoonstellingen en advies aan kunstenaars. Amarant beschikt ook over een krant die men 'De Witte Raaf heeft gedoopt en waarin zes keer per jaar de kunstak- tualiteit wordt toegelicht. De kursussen die op het program ma staan omvatten de kunstge schiedenis vanaf de oudheid tot en met de 21ste eeuw. In Aalst worden kursussen voorzien over de prehis torie, Rembrandt, Picasso - Du- champ en Mondriaan - Malevitch. Rembrandt Jean-Paul Vanhove is de docent van de kursus Rembrandt die van 10 oktober tot 31 oktober telkens op donderdag wordt gegeven in het kultureel centrum De Werf te Aalst. De lessen vangen aan om 20.00 uur. Dat de kursus inpikt op de grote Rembrandt tentoonstel ling in het Rijksmuseum van Aam- sterdam ligt voor de hand. In vier lessen worden volgende items aan gesneden een sociaal-historische situering van Rembrandt met de biografische verbanden tussen de kunstenaar en zijn werk; de unieke wijze van schilderen van Rem brandt; de tekeningen en grafiek van de kunstenaar, de problematiek van de toeschrijving van zijn werk; de kunsthistorische visie op de bete kenis van Rembrandt die gekon- fronteerd wordt met enkele recente inzichten zoals deze van Svetlana Alpers, Mieke Bal en anderen. Het kursusgeld bedraagt 1.000 fr (voor Amarantleden bedraagt deze in schrijvingsprijs 800 fr). Picasso en Duchamp In Netwerk in de De Ridderstra» Aalst wordt op de donderdagen! 00j 28 november tot 19 december kens vanaf 20.00 uur een kursus e geven over Picasso en Duchai ren Lesgever is Jean-Luc Vanhove. 1 is een korte lessenreeks die besjÉ uit twee delen enerzijds wordtl werk van Picasso en Duchampsl elkaar gekonfronteerd en anJ zijds wordt hun oeuvre met del dendaagse kunst in relatie gebrf Op het lessenplan staan ondenf pen als de conseptualizeringl de kunst in het begin van de 2 eeuw het kubisme met Picassd Duchamp; de uniciteit van J kunstwerk en de genilaiteit van! kunstenaar worden in vraaggestl het einde van het Eurocentrisnl de aandacht voor de primitifl kunst en het belang van de seksuT teit bij Picasso en Duchamp; Pid so en de hedendaagse schilderkul en Duchamp en de hedendaaf objektkunst. Het kursusgeld »Ze draagt 1.000 fr en voor AmaranlDc den 800 fr. Malevitch-Mondriaan Ook in Netwerk heeft de kurl Malevitch-Mondriaan plaats enfl op de dinsdagen van 5 tot 26 nove ber telkens vanaf 20.00 uur. lcsgc is Steven Jacobs. Naast een mil ding op beiede kunstenaars enl kunststromingen als symbolisn exporessionisme, kubisme en fua risme, wordt dieper ingegaan i Malevitch en het suprematisme;! Mondriaan en de Stijl om in f slobeschouwing het belang van N levitch en Mondriaan voor de k geometrische abstraktie en de I chitekturale vormgeving te bespl ken. Het kursusgeld bedraagt 1 fr (voor Amarantlcden 800 fr). Voor meer informatie kan men| recht bij de vzw Amarant, Hofl poort 50 te 9000 gent (09 33.03.24.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 8