Kunstpatrimonium van Wieze verrijkt met mooi en zinvol bedevaartvaantje De fabriek De Naeyerrelikt van industriële grootheid r Leerzame voordracht voor volkstuinders van Wieze Over de 'Zot-va-Wies' 14 - 27.9.1991 - De Voorpost Tgdens een algemene vergadering van de leden van de Oudheidkundige Kring H.H. Salvator-Wieze werd het bedevaartvaantje t.e.v. de H.H. Salvator, patroon van kerken parochie, aan het publiek voorgesteld. Deze presentatie ging gepaard aan een expo van dergelijke vlaggetjes, in aantal 300, en afkomstig zo van het buiten- als van het binnenland. Namen als Santiago de Compostella, Fatima, Lourdes, Roermond... zullen nog lang als zilveren klokjes nazinderen... Tjjdens een korte inleiding beklemtoonde gastspreker Renaat Van Der Linden, voorzitter van de Koninklijke Bond der Oost-Vlaamse Volkskun- digen, dat het nieuwe vaantje, als een geestelijke erfenis, het medebezit is van alle Wiezenaren omdat vele van de elementen die er op figureren, het handwerk van hun voorouders zijn. Het is wellicht deze idee, die de ontwerper van het model, kringvoorzitter Gilbert De Wolf, inspireerde bij het op de leest zetten ervan. Tot daar de introductie van de voordrachtge verdie er de 'auteuri om feliciteerde, en hem daarna zelf aan het woord liet. Het H.H. Salvatorvaantje Gilbert schetst vooraf de motivatie van zijn werk, nl. het opvullen van een leemte wegens het gemis van zo'n vaantje - in de aard van dat t.e.v. Sinte Rita - Wieze. Vervolgens gaf hij enige toelichting over de sa menstelling ervan, zoals we die kun nen lezen in het eerste nummer van het ledenblad 'Salvator mededelingen' - ook al een innova tie - van de Wiezer Heemkring. Op het pelgrimsvlaggetje staan uiteraard Sint-Salvator en de kerk centraal en van bovenaan laat de zon welgevallig haar stralen vallen op de schilden van Wieze 'Lande van Aelst', van 'Wieze Kapittel', en op het meer recente, nl. ae gouden leeuw op het zwarte veld. Een histo rische inslag dus. Links beneden zien we St.Gudula op haar dagelijk se tocht van Hamme (Herdersem) naar de kerk van Wieze, en belaagd door de duivel, die haar licht uit blaast. Als aktuele inslag op het kermis- vaantje zien we de terugkeer van de processie van het gerestaureerde S.S. Salvatorkapelletje naar de kerk op kermisdinsdag. Vooraan de staf drager en verder de dragers van het reliekschrijn, de priester met de monstrans onder de baldakijn, ge flankeerd door de konfreristen met flambouw, de Rederijkers en een stoet van vele biddende mensen, die de oude trouwe 'Dikke Eik' passe ren. Links beneden prijkt het uitgif tejaar 1991 en daaronder scheiden enkele bierhoppe-ranken (een sim- bool voor Wieze...) als het ware de diverse taferelen van een paar bete kenisvolle teksten, die de gelovigen uitnodigen om zo in voor- als in tegenspoed de Zaligmaker te eren in de kerk van Wieze, aan de H.H. Salvator toegewijd. Als technische gegevens vermelden we dat het vaantje de vorm heeft van een rechthoekige driehoek, waarvan de punt naar rechts wijst, en met als afmetingen 28 cm. voor de kortste en 43 cm. voor de langste zijde. Dit vlaggetje was op de expo wel een der grootste en een der mooiste! De gastspreker noemde het prachtig, aktueel en autentiek en zelfs uniek. Het is nog te beko men bij de bestuursleden aan de Erijs van 100 fr. en de opbrengst is edoeld als steun voor het projekt om in de Molenkapel een replica van het originele St.Salvatorbeeld te plaatsen. Nog over bedevaartvaantjes Na deze uitleg van Gilbert schetste Renaat de oorsprong van de bede vaartsvlagjes en greep daartoe terug naar de grijze Middeleeuwen, toen de mensen uit vroomheid, of als boetedoening naar vreemde landen op pelgrimtocht trokken. Sommige dehnkwenten bleven jaren weg en namen bij hun terugkeer een tinnen voorwerp mee als bewijs van hun uitgevoerde boetetocht, en om al dus kwijtschelding van hun misdrijf te bekomen. Bij de uitvinding van de boekdrukkunst in de 15de eeuw verdrongen papieren vaantjes de metalen bewijsstukken, en veel la ter werd het papier door linnen ver vangen. Spreker ging daarna wat dieper in op de inhoud en de betekenis van de samenstellende elementen op de vlagjes, en over enkele princiepen die bij de meeste eksemplaren te onderkennen zijn. Zo bv. ziet men dat het merendeel van de vaantjes de driehoeksvorm hebben, met aan de kant van de opstaande korte zijde het hoofdmo tief dat al de andere Figuratie domi neert. Voor het specimen te Wieze is dat de H.H. Salvator en de kerk. Op andere vlagjes is het een altaar, een kruis, een mirakel. Vaak treft men er ook een natuurelement aan zoals de zon en het licht (cfr. het Wieze-vaantje). Op de expo te Wieze zagen we ook enkele rechthoekige vlaggetjes, al dan niet met een gebogen onderzij- Het kamavalkomitee dankt langs deze weg alle mensen die vorig weekend deelnamen aan het door hen ingerichte kippeborstenfestijn in 'De Schuure', en aldus hun steun verleenden aan het project voor het standbeeld van de 'Zot-va-Wies'. Het staat nu vast dat dit monu ment er komt. Het wordt in overgankelijke INOX vervaardigd door een kunstenaar uit Denderbelle, en wegens de goede vooruitgang van het werk zit de plaatsingsstreefdatum van februari 1992 er nog steeds in. Normaal zou het beeld op het Wiezeplein opgericht worden, en daarover was het college van burgemeester en schepenen van Lebbe- ke akkoord. De dienst AROL uit Gent was het hiermede echter niet eens, en derhalve wordt nu uitgekeken naar een andere standplaats, wellicht in de omgeving van het Ontmoetingscentrum, aan de kant van de Nieuwstraat. Suggesties of voorstellen terzake zullen door het komitee in dank aanvaard worden. N.B. Het beleid van de 'Zot-va-Wies' zal meer dan 200.000 fr. kosten, en dit bedrag zal volledig door het kamavalkomitee moeten gedragen worden. Het gemeentebestuur zorgt alleen voor eventuele aanplan ting of infrastructuur rond de sokkel. Aldus een mededeling van de inrichters. J. Van Landuyt Lebbeke. De mannen van de Heemkundige Kring van Wieze (foto Guy) de, dus enigszins in schildvorm. An dere waren voorzien van een tekst, de ene al meer zinvol dan de ande re, en sommige ietwat te lang, in verhouding tot de voorgestelde ta ferelen. Dit waren enkele losse gegevens uit de omstandige voordracht van de h. Renaat Van Der Linden, die om zijn deskundige uiteenzetting ver rast werd met een exemplaar van het nog recente boek 'De geschie denis van Wieze' (van Remi Bos man en Herman Heyvaert). Renaat is trouwens zelf ook auteur van en kele mooie werken als 'Bedevaart vaantjes in Oost-Vlaanderen' en van elk dezer oeuvres was een exemplaar op de tentoonstelling be schikbaar. Als slot van de vergadering dankte voorzitter Gilbert alle aanwezigen en had een bijzonder woordje van lof voor de mensen die tal van vaan tjes in bruikleen gegeven hadden: nl. Jef Dauwe, Robert Ruys, Luc Van Driessche, Renaat Van Der Linden, Dr. De Spiegeleer, en Eric Ardans (voor het Sinte-Rita bede vaartvlaggetje). In naam van het bestuur deed hij een warme oproep tot medewer king aan de samenstelling van het geplande fotoboek over Wieze, dit door het in bruikleen geven van foto's, pamfletten, folders of ande re dokumenten of voorwerpen uit het verleden. Vanzelfsprekend zijn deze mensen al bij voorbaat van harte bedankt! J. Van Landuyt Vorige vrijdag had het bestuur van het Werk van den Akker van Wieze de h, Geerinckx, leraar aan de Land- en Tuinbouwschool van Merchtem uitge nodigd om een voordracht te geven over het onderwerp 'Hagen in de tuin' Hierhjj kwam meer kijken dan men op het eerste gezicht zou denken. Bij de aanvang van zijn uiteenzetting onderstreepte spreker het nut van hagei als afsluiting van eigendommen, windscherm en natuurverfraaier. Lebbeke. In Wieze organizeerde de Heemkundige kring een boeiende tentoon stelling over bedevaartvaantjes (foto Guy) Aanplanting en onderhoud Uit zijn leerrijke voordracht ont houden we dat een haag best gedijt in een vooraf goed omgewerkte en van stalmest voorziene grond, en dat de planten niet te dicht bij, of te ver van elkaar mogen staan. Verder vragen de hagen niet te veel onder houd, tenzij dan de snoei, maximaal driemaal per jaar, en er voor zor gend dat ze onderaan ietwat breder zijn dan van boven. De voordracht gever had het nadien over de soor ten hagen die men dient te kiezen in functie van het gestelde doel, zoals hoger aangehaald. Wetgeving Bij de lijst met mogelijke hagen, kregen de aanwezigen ook een tekst inzake de na te leven wetgeving bij het planten en onderhouden van hagen. Daaruit leerden we o.m. dat iedere mede-eigenaar steeds het recht heeft om bomen in een geme ne haag te doen wegsnoeien. Qua grensafstand bij de planting stelde hij dat hoogstammen min. 2 meter, en laagstammen min. 50 cm. van de eigendomsscheiding moet blijven, tenzij plaatselijke gebruiken het an ders voorzien. Leibomen mogen steeds aan een gemene muur gezet worden, zonder dat men met een bepaalde afstand moet rekenin houden. Bij betwisting over die a standen, overhangende takken e vruchten, schaduwlast, de hoogt van een haag, het feit van eventuel 'verjaring' e.a.m. is het aan te rade de vrederechter te kontakteren. A leszins beter dan in een eindeloz geburentwist verwikkeld te gen ken. Wat voorgaat werd daarna grotei deels geïllustreerd bij het vertone van een film uit de reeks 'Boer e Tuinder' inzake over het verfraaie van boerderijen. De h. Van Heek was hier zeker niet aan zijn proe stuk! Al bij al een interessante voo dracht met sterk aktuele inslag. J. Van Landu] Binnenkort heeeft in de Hallen van Kot rijk de tentoonstelling Trailer plaats. Het een vakbeurs voor het wegtransport, m opleggers, aanhangers, karrosserieën toebehoren. Tot 27 september heeft in Kinepolis op Heizei 'Het festival van de betere burotik plaats. Men ziet er nieuwe digitale duplik tors, faksen op gewoon papieren supersnt le kopieermachines. Lebbeke Als uitloper van de 'Open Monumentendag' werd vorige zondagnamiddag een rondleiding georganiseerd doorheen de ruïnes en de nog rechtopstaan de gebouwen van de ex-fabriek De Naeyer langs de Fabriekstraat te Lebbeke. Blijkbaar leeft er bij de Lebbeekse bevolking belangstelling voor de indu striële archeologie en de sociale geschiedenis, want ruim 150 geïnteres seerden kwamen opdagen en kregen van Achiel Vermeiren, ondervoorzit ter van de 'Heemkring Lebbeke' een boeiende uiteenzetting omtrent deze brok industrieel verleden. De Lebbekenaars hebben altijd een speciale binding gehad met de lompen verwerking. Op bepaalde ogenblikken in het verleden waren diverse fabrieken in deze branche aktief en bezorgden ze heel wat inwoners, trouwens ook arbeiders uit andere gemeenten, werk. Zegt het volksrijmpje overigens niet: 'Wieze is zot, Belle is bot en Lebbeke is een voddenkot'? Lebbeke. Achiel Vermeiren zorgde vooreen prima rondleiding in de voormali ge fabrieken De Naeyer (foto Guy) landbouwers, ambachtslieden en vooral thuiswerkers, als spinners en wevers. De eerste energiebron was een molen, in 1854 kreeg de fa- brieksleiding de toelating om een stoommachine te installeren. Op richter was Peter Franciscus De Naeyer - hij zou zich later Pierre Francois noemen - die te Lebbeke feboren werd in 1813 als zoon van ohannes Franciscus, die timmer man van beroep was en o.a. molens herstelde. In die werkkring situeert zich waarschijnlijk ook de kennis making tussen Petrus Franciscus en zijn latere vrouw Joanna Van Lan- genhove, een molenaarsdochter. Ze huwden in 1848. Een jaar later dreef P.F. De Naeyer, samen met zijn broer Louis, die veertien jaar jonger was, een handel in lompen. Tijdens een reis in Engeland maak te Petrus Franciscus kennis met het verwerken van lompen via uitrafel machines. In 1850 bouwde hij eigen handig zijn eerste uitrafelmachines. In 1850 bouwde hij eigenhandig zijn eerste uitrafelmachine, waarop hij in 1856 patent nam. Louis zou zich in 1852 in Brussel vestigen, ook in de lompenverwer- kende nijverheid en stichtte hij in 1860 te Willebroek een papierfa briek, waarvan de vestigingen ach teraf over heel Europa zouden uit zwermen. In 1881, twee jaar na de installatie van de spoorlijn Dendermonde- Brussel, kreeg de fabriek de toela ting om een spoorlijn aan te leggen naar Lebbeke station, in 1912 werd de verbinding gerealiseerd met Hei zijde-station. Na het overlijden van P.F. De Naeyer in 1888, werd de fabriek ge leid door Florimond en Valentin De Naeyer. Vier jaar later, op een moment waarop de fabriek getrof fen werd door een belangrijke brand, waarbij o.a. twee opslag plaatsen uitbrandden, stelde de fa- oriek 850 mensen te werk: 350 in de fabriek zelf, 500 thuis. De fabriek stond toen zelf in voor de watervoorziening. In 1887 was daartoe een 80 m diepe waterput geschoten, in 1913 was men aan een nieuwe put toe, die twee jaar later verdiept werd tot 162 m. In 1921, bij het overlijden van Va lentin, nemen Victor, Pierre, Albert en Maurice het roer in handen. Een jaar tevoren was de S.A. P.F. De Naeyer opgericht. In 1925 word het 75-jarig bestaan van de fabriek gevierd, met o.a. een optocht, een feestmaal, een vuur werk en een groot bal voor het per soneel. De fabriek beschikte ook over een eigen steenbakkerij, gesitueerd op de plaats waar zich nu de 'bovenste' en vroeger de 'benedenste Root' bevindt. Met de ter plaatse gebak ken stenen werden arbeiderswonin gen in rijvorm opgetrokken. Sociale en politieke leven De De Naeyers hebben in het Leb beekse sociale en politieke leven een belangrijke rol gespeeld. Zo was Victor, zoon van P.F., voorzit ter van de Koninklijke Harmonie (1871-1874) en was hij daarna stich ter en eerste voorzitter van de libe rale Fanfare Orpheus. Valentin was voorzitter van diezelfde liberale fanfare, erevoorzitter van de Libe rale Onderlingen bijstand 'Hulp in Nood', voorzitter van 'Thalia', be stuurslid van de Liberale Federatie Dendermonde en kandidaat tijdens de verkiezingen van 1911 en 1921. Hij was in de periode 1879-1885 een hevige verdediger van het gemeen telijk onderwijs. sociale en industriële geschiedenis, king die hoofdzakelijk bestond uit 1850 Wat overblijft van de fabriek De Naeyer, aldus Achiel Vermeiren tij dens zijn uiteenzetting, is geen hi storisch monument, wel maakt het deel uit van een brok Lebbeekse Decennia lang heeft de fabriek De Naeyer immers het wel en wee be paald van honderden arbeiders, mannen, vrouwen en kinderen. De fabriek werd opgericht in 1850 en verschafte werk aan een bevol- 14.15 bers Voon Sport Elvis Goldt Nieu' Don i zone 15.40 zona - 18.: Lebbeke. Rondleiding in de oude fabrieken De Naeyer. Terwijl de luisteren naar de gids, vinden de jongeren nog even de tijd om te stoeien Guy) Pierre, zoon van Florimond fun geerde op de Katholieke lijst in 1932 en 1938 en was zelfs een tijdlang schepen. Dat de invloed van de 'heren' De Naeyer op de arbeiders die er te werkgesteld waren, bij momenten zeer groot was, bewijst het feit dat sommige pasgeborenen de voor naam kregen van o.a. Valentin. Ze probeerden bovendien het welzijn van hun arbeiders op te krikken. Wat zich uitte in het toekennen van een vergoeding voor het bijwonen van een repetitie van de in de feest zaal van de fabriek gevestigde to neelvereniging 'De Welvaart'. Deze vorm van liefdadigheid mag ons echter niet doen vergeten dat de arbeidsomstandigheden in die tijd allesbehalve rooskleurig waren en sociale rechtvaardigheid nog met andere maten gemeten werd dan dat nu het geval is. Teloorgang De fabriek zou in de vijftiger jar van deze eeuw teloorgaan. E eeuw lang had ze aktiviteiten oi plooid. Ze werd nog overgenomi maar blijkbaar was de konkurren te groot en zat de mot erin. Op 1 eind waren er nog slechts een hai vol arbeiders aan de slag. In 1970 werd de laatste van de t schouwen door de genie gesloop Twintig jaar later is een deel van vroegere fabrieksoppervlakte vi kaveld en rezen er woningen Jammer misschien dat vroeger v/ licht niemand ooit op de idee geil men is dat stuk industrieel erfgo van de definitieve ondergang te r< den. Daartoe lijkt het ons nu te la Pierre Van Rossi Pliar

De Voorpost | 1991 | | pagina 14