Iedereen kan zich een vreemde taal eigen maken... I t r Koninklijke toneelgilde Hoger Op is in Aalst-Mijlbeek actief... Toneelgroep «Nieuw Leven» - 25 jaar aktief op rechteroever 8 - 27.9.1991 - De Voorpost Pauwc regisseerde Baardegem ch te gast zijnian gen van het stuk «Niets dan kulu waarheid» van Frans Cools. D< goed gebouwde thriller verwei if met een liefdesgeschiedenis waa iedereen zich herkent, zal gere J7, seerd worden door Louis Pauw< tv i Als tweede produktie werd «Pi l zei de klok» van Peter Coke ini schreven. Deze daverende situa! komedie met een stukje fijne, so yan aal, psychologische satire wordt L pland op eind maart en begin af 1992. William Guns, een acteur aat régisseur bij toneelvereniging «V Abc als Eik» die reeds Hofstade, Moorsel, Wieze, zal hiervoor te gast de regie waar te nemen. Met dit st rekl zal Hoger Op ook een gastoptred verzorgen, zij het in eigen schoii burg, op 5 april '92 voor de BGJ( afdeling Gijzegem. Ook nog op andere terreinen li Hoger Op zich niet onbetuigd, zien we genoteerd in hun ageni op zaterdag 21 september in het meentelijk ontmoetingscentrum Erondegem: eenakter «Toenem de bewolking» en enkele sketcl Op 4 en 5 oktober 1991 organis zij in de parochiale lokalen «Spaghetti-weekend». De brengst hiervan zal integraal steed worden aan de renovatie hun clublokaal in de Langestl Na hun slotproduktie op 23 mei zullen zij traditioneel het seii uitwuiven met «Thaleia 9» danst P JA Aalst. Een ontvangst in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis betekende voor 'Nieuw Leven' een erkenning die men naar waarde wist te schatten (a) Toneelgroep «Nieuw Leven» vier de onlangs zijn zilveren bruiloft. Naar aanleiding hiervan werd deze dynamische toneelvereniging vori ge zaterdag op het stadhuis ontvan gen. De ganse groep werd verwelkomd en toegesproken door burgemees ter A. De Maght en schepen van kuituur Gracienne Van Nieuwen- borgh. Deze laatste wist in een ge animeerde en speelse toespraak, waarbij de titels van de in vijfen twintig jaar tijd gespeelde produk- ties werden gebruikt, de geschiede nis op te zetten van «Nieuw Leven» en de inzet te schetsen van voorzit ter Roger De Cock, die al 50 jaar op de planken staat. Door de burge meester werd aan de jubilerende vereniging een aandenken van de stad aangeboden. Rechter Oever Nieuw Leven is zowat de enige to neelgroep die aktief is op de Aal- yAalst. Voorzitter Roger De Cock van toneelgroep Nieuw Leven mocht van burgemeester De Maght een aandenken van de stad ontvangen ter gelegenheid van de 25ste verjaardag van de groep (a) sterse rechteroever. Destijds werd het gezelschap opgericht om aan de andere kant van de Dender een kul- turele lacune op te vullen. De voor bije 25 jaar vond het gezelschap, dat in voorzitter Roger De Cock een gedreven voorman had gevonden, een thuis in zaal Heilig Hart aan de Dr. De Moorstraat. Dank zij de goe de produkties en de gezellige sfeer van de voorstellingen, kreeg Nieuw Leven al veel volk over de vloer, dat vanover de Denderbrugde stap zet te naar de H. Hartwijk. Momenteel telt de spelersgroep van Nieuw Leven - wat één van de jon gere Aalsterse toneelverenigingen is -16 mannen en vrouwen. Dit seizoen pakt men uit met twee produkties. Óp het eind van novem ber van dit jaar staat «Een vreemd koppel», een komedie van Neil Si mon op de affiche. In de lente van 1992 schakelt men over naar de «Orchideeënkweker» van Jules Lambrecht. Zelfs de pro grammatic van het seizoen 1992-93 ligt bij Nieuw Leven al vast: «De Doodskopsvlinder» van Frans Cools en «Een vlooi in het oor» van Feydau zijn nu reeds in voorberei ding. P.H. Het is een algemeen misvatting dat, men, om een vreemde taal te kun nen eigen maken, men een zekere intellektuele bagage moet hebben samen met min of meer een be gaafdheid ervoor. Niets is minder waar. In het Talenstudio aan de Leo De Bethunelaan 103 te Aalst, wordt hiervan bijna dagelijks het bewijs geleverd. Aan mensen van alle leef tijden, ongeacht de genoten voor opleiding (zelfs een kind van vier jaar) wordt in een twintigtal lesuren het nodige van Nederlands, Frans, Engels of Duits bijgebracht, vol doende om zich in de landen waar deze talen gesproken worden ver staanbaar te maken in alle mogelij ke omstandigheden. Een drietal jaren terug werd met deze talencursussen gestart in het kader van de projekten in Educatief Samenwerkings Verband (ESV). Door de herstrukturering van de basiseducatie en de alfabetiserings- projekten door Minister Coens zijn de subsidies hiervoor ingekrompen en kan deze opleiding niet meer gratis worden gegeven. Toch zijn de twee lesgevers van het Talenstudio hun idealisme ten opzichte van taal onderricht naar mensen toe met minder kansen, trouw gebleven. De metode die in Talenstudio toe gepast wordt is niet te vergelijken met welke metode dan ook die in de klassieke avondkursussen voor vreemde talen wordt toegepast. Ze is door de lesgevers aangeleerd in workshops te Leuven, Antwerpen en Gent. Hierin heeft men een me tode zich eigen gemaakt: The Silent Way genoemd. Deze werkwijze is afkomstig van een taaipedagoog uit de U.S.A. die ze in zijn eigen land in 1967 had uitgetest. Een paar jaar terug naar België gekomen heeft hij deze metode doorgegeven. In deze Silent Way Methode wordt niet gewerkt met handboeken, maar wordt onmiddellijk gestart met het spreken. Op een prettige en ont spannen manier wordt het spontane taalgebruik bevorderd. Door mid del van deze 'kommunikatieve metode' wordt de kursisten een ste vige basiskennis bijgebracht van de omgangstaal en een woordenschat die direct bruikbaar is in verschil lende situaties uit het dagelijks le ven. Er wordt dus door middel van het spreken een praktische maar geen technisch teoretische taalken nis bijgebracht. Er wordt beroep ge daan op het aanvoelen en zelf ont dekken van een taal. Er wordt be roep gedaan op de eigen persoon lijkheid waarin dan met vastbera denheid wordt begeleid als er fou ten worden gemaakt. In kleine groe pen van 8 a 10 mensen leert men van mekaar. Het meeste komt stap voor stap uit de groep zelf. Door middel van interaktie worden verschillende 'functies' eigen gemaakt, die in ver schillende situaties kunnen worden gebruikt. Het stap voor stap verwor vene leert men manipuleren tot men er zich mee duidelijk kan ma ken. In principe richt de cursus zich tot de laaggeschoolden. Dit omdat van bij de oorsprong het vreemde talen onderwijs aanzien werd als het ver werven van een opstap naar verdere andere onderwijsvormen. Deze op ties worden nog nagestreefd maar verder open getrokken. Een talen opleiding vroeger genoten is het volgen van Talenstudio wel best niet hoger dan niveau lager secun dair. Er wordt zowel overdag als 's avonds les gegeven. Men past zich aan aan de mogelijkheden van de kursisten. Ook worden deze lessen door beide lesgevers ook in ver schillende lokaties gebracht. Be drijven of verenigingen kunnen d in hun eigen lokalen laten gebeurt wanneer het best in hun organisati past. Ook individueel ondenvi thuis is mogelijk. Drempelvrees of schaamtegeva worden in Talenstudio onmiddelli weggewerkt. De verschillende kui sisten worden samengebracht vo gens gelijkwaardig niveau. Mc voelt zich snel op zijn gemak omd men direkt met de gesproken ta en met mekaars mogelijkheden g konfronteerd wordt. Hierbij spec1 ook het visuele aspect een bijzondi belangrijke rol. Gelaatsuitdrukkii en beweging lossen dikwijls dood spoor op. Luisteren naar m kaar, leren van mekaar, praten m elkaar en hêt zelf creëren van situ ties, is de sfeer waarin gewet wordt. De prijzen van de kursussen: va 20 avonden van 2 lesuren won slechts 6.000F betaald. Voor priv lessen thuis wordt dit 10.000F. Va In n verenigingen omvat een kursus wekelijkse lessen van telkens 2 ui in E voor de globale groepsprijs 10.200F voor een groep van maJHui mum 10 personen. In de gesteli prijs is kursusmateriaal inbegrepe V< In de zomer worden taalvakanti den voor kinderen georganiseerd in i Ion Ardennen. Na de Paasvakani too worden er intensieve kursussen g ni geven als voorbereiding op het reis gaan naar vreemde landen, wordt gestart vanaf maandag september om 20 uur maar het verder gans het jaar door mqgel leg: in te schrijven. Alle bijkomende i leel formatie kan verkregen worden Talenstudio, Leo De Bethunclajnuz 103, 9300 Aalst. Verantwoordelij Hildegard Gem, tel. 053/21.65.1' 053/66.51.99. r ug 'an De parochiale zaal Moorselbaan 128 te Aalst, is reeds lang de thuishaven van de toneelgilde Hoger Op. Passend en traditiegetrouw werd hier dan ook een paar weken terug, tijdens een gezellige receptie de situatie van de groep en de planning en programmatie voor het komende seizoen uit de doeken gedaan. De keuze van de te spelen stukken, de regisseurs, de zaalproblemen, de technische uitrusting enz... hebben het bestuur van de gilde tijdens de vakantie een periode van zware beslissingen bezorgd in verband met de jaarprogrammatie en alles wat daarbij hoort. Bij «Hoger Op» streeft men er nog de mensen die het bestuur moeten steeds naar, niet betaald toneel te waarmaken en de schare van ak- brengen op een zo hoog mogelijk teurs en aktrices. 7\] slagen hier niveau, zonder zijn sociale opdracht wonderwel in. Zij kunnen nog te verwaarlozen. steeds beroep doen op hun vaste Daarnaast vindt men continuïteit waarden en heeft zelfs enkele van primordiaal belang, vandaar nieuwkomers die dit speelseizoen dat zij dit steeds blijven nastreven in ten volle zullen kunnen bewijzen N Aalst. Het voltallige bestuur van Hoger op even op een rij (a) dat ook zij besmet zijn met het to neelvirus. Van «Opwaarts» naar «Hoger op»... De eerste statuten dateren van 1 november 1935. Dit was in feite de bevestiging van een Mijlbeekse to- neelaktiviteit die vanaf 1929 jaar lijks een produktie bracht. De oor spronkelijke benaming «Opwaarts» werd in 1950 veranderd in de huidi ge benaming «Hoger Op». In de beginperiode ging de gilde niet enkel in eigen midden maar ook in de omliggende dorpen en gemeenten de toneelkultuur van die pionierstijd uitdragen met caba rets, kluchten en drama's. V Aalst. Vorige zaterdag kende de Koninklijke Toneelgilde 'Hoger Op' haar traditionele programmavoorstelling. Aan aktieve belangstelling geen gebrek (a) Vanaf het begin van de zestiger ja ren werd de dilettantenaanpak en de lokale sfeer verlaten. Hoger Op sloot aan bij het Algemene Kriste- lijk Vlaams Toneelverbond en kreeg meer en meer bekendheid, regionaal, provinciaal, nationaal en zelfs internationaal. Reeds in 1966 werd de gilde een eerste maal laureaat van het A.K.V.T.-tornooi met «De Muur» van Sotelo, in 1967 won Hoger Op in de Nederlandse Schouwburg te Gent een provinciaal pluralistisch eenaktertornooi, in 1972 kwam de internationale doorbraak met de opvoering in Hulst (Nederland) van het stuk «Morgen kan het te laat zijn» van Herwig Hensen in het raam van het Belgisch-Nederlands Cultuurverdrag; in 1976 werd een opgemerkte ereplaats behaald in de nationale toneelwedstijd van Noordstar en Boerhave met «Klacht tegen onbekende» van Ed dy De Vries, in het voorbije toneel seizoen nog speelde de gilde «Uit vaart» van Sutton Vane voor het provinciaal tornooi. Naast deelneming aan toneelwed strijden - de bovenstaande opgave is uiteraard onvolledig - heeft Hoger Op ook talrijke gastoptredens ver zorgd over het ganse Nederlandse taalgebied: Antwerpen, Gent, St. Niklaas, Strombeek-Bever, enz. In 1976 was ook Brussel-stad aan de beurt met een voorstelling in de Beursschouwburg en de jongste ja ren was Hoger Op herhaaldelijk te gast in de K.V.S. van Brussel. De huidige struktuur en het beleid van de gilde werd ook beïnvloed door de breuk met het Davidsfonds in 1972. Hierdoor kon een uitslui tend op toneel gericht beleid wor den gevoerd, zowel op het stuk van de programmatie zelf als op het stuk van de organisatie over het alge meen, bv. een jaarlijkse seizoenstart met een programmavoorstelling en receptie, een jaarlijks seizoenslot met een gratis dansfeest, de uitgave van een periodiek contactblad «Ho ger Op Nieuws» dat intussen aan zijn 11de jaargang toe is. Sinds 1985 werd de gilde, om haar 50-jarige aktiviteiten, gemachtigd om de titel «Koninklijk» te voeren en intussen werd ook de juridische vorm van de gilde veranderd in een vereniging zonder winstoogmerk. Het komende toneelseizoen Zoals altijd zullen de opvoeringen van toneelgilde «Hoger Op» plaats hebben in de gerenoveerde feest zaal aan de Moorselbaan en alles wat er rond hoort. Drie jaar geleden konden de toeschouwers er zich neervleien in spiksplinternieuwe stoelen, terwijl twee jaar terug ge start werd met de renovatie van de zaal. Deze werd opgefrist met nieuw behang, degelijke verduiste ring en andere verfraaiingswerken. Op 23 november zal er gestart wor den met een reeks van zes vertonin-

De Voorpost | 1991 | | pagina 8