eutelt verder aan het probleem van de kinderopvang buitenschools... ZWEMMEN Aalsters Stedelijk Zwembad organiseert Vlaamse zwemweek OCMW Lede eindelijk in nieuw gebouw VLAAMSE ZWEMWEEK Weekblad van Dender» Durme- Scheldestreek Fakkeltocht voor de vrede - IS De Voorpost VRIJDAG 15 NOVEMBER 1991 44e JAARGANG NR. 45 - 48 F Op initiatief van het ISB (Instituut voor Sportbeheer, wordt van 16 tot 24 november e.k. onder het motto: Zwemmen is dol-fijn, een Vlaamse zwem week georganiseerd. Het Stedelijk Zwembad Aalst sloot zich hierbij aan en stelde onder het thema: Vlaamse Zwemweek in Wintersferen, een bijzon der gevarieerd programma samen. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld het Interclub Spel zonder Grenzen in Wintersferen worden op 24 november te 15 uur. De 13de Vlaamse Zwemweek wordt geopend op zaterdag 16 november om 19.45 u., in het Stedelijk Zwem bad, Zwembadlaan 2 te Aalst. Dit zal plechtig gebeuren door een openingstoespraak gehouden door Dhr. Roger D'Hondt, Schepen van Jeugd, Sport en Gezinszorg. Nadien volgt om 20 uur een spetterende demonstratie door alle clubs, afge wisseld met wervelende dans- en muziekshowvan dansschool Patrick De Coninck and The Groovies (alias Michael Jackson). 's Zondags (17 en ook 24 november) doet men 's morgens aan 'Brunchzwemmen'. Dit 'Ontbijt- zwemmen brunch' gebeurt met voorinschrijving tot de dag voor- dien. Het ontbijt wordt dan uite- I raard gebruikt in de cafetaria van het zwembad. Kostprijs voor een zwembeurt - 3 ontbijtkoeken - kof fie kosten 150F. Van 9.30 u. tot 11.40 u. wordt er tijdens het publiek zwemmen gratis initiatief gegeven en zijn er doorlo pende aktiviteiten voorzien. Men voert o.a. dan ook de aktie 6-12 jari gen: Bij iedere vrije zwembeurt krijgt men een ticket aan de kasa. Dit wordt ingevuld in een bus gede poneerd. Dagelijks wordt een win naar uitgeloot. Verder ook het spaarzwemmen waarbij elk gezin bij een vrije zwembeurt een stempel krijgt op een kaart. Op zaterdag 30 november '91 worden dan onder de volle kaarten waardevolle prijzen verloot. Bij 'Drie op een rij' krijgt elke bezoeker bij een vrije zwem beurt één afkrabvignet. Bij de juiste kombinatic ontvangt men zijn prijs onmiddellijk aan de kassa. Ook het trimzwemmen staat nog op het zondagvoormiddagprogramma. TA van het Inshtvvt voor Sportbeheer Hierbij kan men een afstand van 3.000 tot 100.000 meter bij elkaar zwemmen. Vraag uw trimkaart aan de kasa. Geldigheidsduur: 12 maan den. K.Z.N.A. zal de eerste zondag voormiddag aanvullen met een wa- terpolowedstrijd, kayakvaren, kunstzwemmen en diepzeeduiken zullen deze eerste halve dag afslui ten. In de namiddag van zondag 17 no vember heeft om 15.30 u. een de monstratie wedstrijd kayak- polo kano en kayakclub De Doggers plaats. Om 16.30 u. wordt dan initia tie diepzeeduiken demonstratie (vanaf 12 jaar) gegeven, door Inter national Dive School. Op maandag 18 november volgt op nieuw een reeks van doorlopende aktiviteiten. Van 8 uur tot 19.40 u. kan men deelnemen aan de Actie 6-12 jarigen, spaarzwemmen, drie op een rij en trimzwemmen. Om 8.15 u.: zwijgende morningstars; d.w.z. wie van 8.15 u. tot 8.45 u. zwemt zonder te spreken, ontvangt een gratis zwemticket, te gebruiken na de zwemweek en is 1 maand gel dig. Dit wordt eveneens 's middags ingevoerd van 12.15 u. tot 12.45 u. en wordt dan 'zwijgende noonstars' ge noemd. Tijdens de schooluren is er initiatiemogelijkheid voor waterpo lo voorzien voor het secundair on derwijs en spelmateriaal voor het basisonderwijs. Om 18 uur organiseert men een sneeuwballentombola voor jong en oud: Deze wordt van maandag tot zaterdag, dagelijks herhaald op het zelfde uur en zorgt telkens voor minstens tien prijswinnaars. Om 18.15 u. is er kursus overlevings- zwemmen (1ste les) en om 18.30 u. kunnen kinderen van 4 tot 12 jaar gratis zwemles krijgen, door KZNA. Inkom bedraagt dan 25F. Op dinsdag 19 november wordt het aktiviteiten programma tot 18.30 u. herhaald. Dan volgt voor Levens- Vooreerst werden na de verschillende informatieve vergaderingen en aal voordeel van de voor- en na- onderhandelingspogingen, door het Aalsters Komitee Buitenschoolse Op- schoolse kinderopvang toe te pas- vang onder de titel: «Is er haast bij het besluit van Coens?» een memoran- sen op alle netten van het onderwijs, duin opgesteld, gericht aan de Vlaamse exekutieve en de Stad Aalst. Hierin Aalst is de enige stad in België waar omschrijven zij, waarom zij vinden dat gemeenschapsminister Coens, de kinderopvang op een zo hoog overhaast is te werk gegaan met het besluit van 24 juli waarbij voor- en professioneel niveau werd uitge- naschoolse opvang van kinderen als een sociaal voordeel wordt gezien dat werkt. Die werkwijze uitbreiden aan alle schoolnetten moet verleend worden. Het komitee wil zich inzetten naar alle schoolnetten is volgens de voor het zo gunstig mogelijk opvangen van de gevolgen van het dekreet. Het Stad nog steeds niet financieel haal- komitee wil nu voor Vlaanderen de motor zijn om die opvang in alle netten baar. te realiseren. Het schepencollege wou tijdens de Wegens het besluit van minister beslissingen genomen worden. Ook maandelijkse perskonferentie niet Coens dringt er zich in Aalst een het door de ouders aangehaalde ar- 'n zÜn kaarten laten kijken om reorganisatie op van de kinderop- gument om fiskale aftrekbaarheid vang. Dit alles komt neer op zware van de remgelden voor voor- en na- financiële komplikaties stellen de schoolse kinderopvang in te voeren, verantwoordelijken, die zouden blijft men verdedigen. Het Komitee neerkomen op het ontslag van per- voor Buitenschoolse Opvang Aalst soneel, het inkrimpen van het aan- wil hierin pleitbezorger zijn bij de woord en wederwoord en eindeloze die cussies tussen de belanghebben den zoveel mogelijk uit te schake len. De juridische adviseur, zo wordt ge steld, gaf duidelijke antwoorden op tal toezichthouders en het inscha- hele Vlaamse Gemeenschap. Het de dringende vragen. Welke die vra- kelen van laag bezoldigde vrijwilli- komitee rekent erop dat momen gen waren wou men ook al niet kwijt. Toch werd bevestigd dat het schepencollege gesterkt werd in zijn interpretatie van het besluit. Het stadsbestuur werd nuttig geïnfor meerd om opnieuw realistische kostprijsberekening te kunnen ma ken van de kinderopvang, al wordt nog altijd gewacht op korrekte in formatie van het gemeenschapson derwijs en het Vrij Onderwijs. Er komt zeker nog een vergadering met de drie netten, maar nu al stelt men dat er geen blanco check aan de andere netten kan gegeven wor den. Het werd duidelijk dat de so ciale voordelen aan het stedelijk on derwijs niet met terugwerkende kracht gevraagd kunnen worden Aalst. Het Aalsters Komitee Buitenschoolse opvang wil het besluit van minister door de andere netten. Coens voorlopig op non-aktief zetten (a) Voorlopig vallen er ook geen ont- gers. teel minstens één derde van de ou- slagen bij de kinderverzorgsters, ders positief meewerkt om de nade- Zonder tussenstadia wenst het lige gevolgen van het besluit onge- schepencollege nu werk te maken daan te maken. van een definitieve oplossing tegen Juridische adviseur de opgelegde limiet van einde no- -b...b ..v. vember. Wanneer de noodzakelijke verzoek van de ouders om: op het Ondertussen kreeg Aalst reeds vo- beslissingen genomen zijn, wordt kabinet van de gemeenschapsmini- nëe week bezoek van een juridisch Qok he{ Komjtee voor Buiten ster een vergadering te beleggen en advizeur van het Kabinet van Ge- scb00lse Opvang Aalst geïnfor- het geplande ontslag van de kinder- "leenschapsmmister Coens. Dit om meerd De efnd5*slissing H|t uiter_ Ook na het bezoek van een delega tie aan Minister Coens te Brussel, blijft het Komitee het Stadsbestuur aansporen om naar oplossingen te zoeken. De stad ging al in op het verzorgsters van de dienst voor- en naschoolse opvang werd voorlopig J ingetrokken. Het Komitee gaf onlangs een «me morandum» uit waarin aangedron gen wordt op een afkoelingsperiode tot het einde van dit schooljaar. Het comité blijft verder zijn stelling handhaven dat men op zijn minst voor het lopende schooljaar het be sluit op non-aktief moet zetten om tijd te scheppen voor een globalere kijk op de problematiek. Zelfs na de afwijzing door het Kabinet van de gemeenschapsminister Coens, blij ven zij bij dit standpunt. Na evaluatie en in overleg met de de gevolgen te bekijken van de toe passing van het besluit om het soci- aard bij de gemeenteraad. verschillende netten, kunnen dan, Aalst. Zij buigen zich verder over de problematiek van de buitenschoolse Vervolg op blz. 4 volgens het komitee, verantwoorde kinderopvang in de verschillende onderwijsnetten (a Reeds in 1979 had de Leedse raad een princiepsbeslissing genomen om een administratief centrum op te richten ten behoeve van het OCMW. Plaats gebrek was de noodzaak voor deze plannen doch men moest tot in 1991 wachten om ze te kunnen realiseren. Nu kon eindelijk de nieuwe woonst officieel geopend worden door burgemeester Roelandt met de inhuldiging van een gedenkplaat en de inzegening van de gebouwen door deken de Peleceyn. Vorige zondag 10 november, startte om 19 uur op de Aalsterse Grote Markt, de 14de fakkeltocht voor de vrede. Deze alternatieve 11-no- vemberviering werd georganiseerd door het Samenwerkingsverbond Fakkeltocht, bestaande uit Aalst 2000, Comité Werken voor de Vre de, Culturele Centrale ABW, De Groene Fietsers, Jebron, Jeug dwerking Peace, Jong-Communisten, Jong-Socialisten, Liberaal- Jeugdwerk, MJA, Masereelfonds, Migrantenwerking, Mikisclub, Net werk, Oudervereniging voor Moraal, Stuurgroep Derde Wereld, VA- KA, Verenigingsservice, Vredeshuis, Wakerscomité, Wereldwinkel e.a. Met een brandende fakkel in de hand, als teken van hoop, stapte de stoet door de centrumstrateh voor ontwapening en vredeseconomie. Men eiste meer en doelmatiger ontwikkelingshulp en hongerbestrij ding, internationale solidariteit en samenwerking op basis van univer sele mensenrechten. Zij zetten zich af tegen elke vorm van facisme, apartheid en racisme. De idee om de OCMW-diensten er gens anders onder te brengen dan in het rustoord Villa Letha werd noodgedwongen opgelegd wegens de weinige ruimte die er beschik baar was. De toenmalige voorzitter van het OCMW liep met plannen rond om een kasteeltje te kopen voor zijn administratie maar tot een uitvoering is het nooit gekomen. De huidige voorzitter Ben. Van De Steen vond meer gehoor bij de be leidsvoerders en kon weldra reke nen op de financiële steun om een woning aan te kopen die aan de Kasteelstraat ligt. Gedurende meer dan tien jaar wer den de plannen voor uitbreiding 'er gens geklasseerd' vermits de finan ciële toestand van de gemeente niet toeliet om voor uitbreiding te zór gen. Ook later was men niet geneigd om aan de verzoeken van het OCMW tegemoet te komen omdat de geldmiddelen niet voorhanden zijn. Het OCMW vertegenwoordigt trouwens een immens bedrag op de jaarlijkse begroting en in Lede be draagt dit steeds om en rond de twintig miljoen als gemeentelijke toelage. Toen de voorzitter(s) uit de vorige legislaturen aandrongen om toch maar beter behuisd te zijn om de administratieve diensten op een degelijke manier uit te bouwen, sug gereerde men een 'container'-ge- bouw tot op het ogenblik dat een herenhuis te koop aangeboden werd. Maar deze koop ging evenmin door, te wijten aan 'politieke onwil' zo men toen beweerde. Het werd alleszins een onhoudbare toestand voor de mensen van het OCMW en uiteindelijk kreeg het nieuwe be stuur medewerking van het beleid. Het kreeg de toelating om een na bijgelegen woning aan te kopen, evenwel met de opbrengst van de verkoop van bepaald PCMW-patri- monium. Vaarwel Villa Letha De aankoop van een gebouw is niet direct de oplossing om zich te vesti gen want meestal, om niet te zeggen altijd, is er een aanpassing nodig. Daarom moest de aangekochte eengezinswoning praktisch totaal omgebouwd worden om aan de ver eisten te voldoen. Toch werd op de begroting 4,5 miljoen ingeschreven voor de aankoop van het gebouw en nog eens een half miljoen om de aanpassingswerken te financieren. Een hoop geld natuurlijk maar goed besteed als men weet dat het OCMW Lede hiermee over een vol waardig dienstencentrum zal be schikken om de specifieke aktivitei ten te koördineren. Deze verhuis heeft tot gevolg dat in het rustoord Villa Letha enkele kamers vrijko men om er hun eigen diensten in onder te brengen of ze ten minste een funktie zullen geven. De nieuwe intrek van het OCMW zal al het personeel herbergen waar de staf goedwerk zal kunnen leve ren in betere omstandigheden. Om wegwijs te geraken: op het gelijk vloers zijn de kantoren van de ont vanger en de sociale diensten geves tigd en op de eerste verdieping moet men terecht voor het kantoor van de secretaris. In zijn buurt is een computerzaal, de administratie en een vergaderzaal beschikbaar. Voor de voorzitter en de boekhou ding moet men zich op de tweede verdieping melden. Sinds vorige week 4 november, moet men dus naar de Kasteelstraat waar de kantoren voor het publiek toegankelijk zijn elke dag van 9 tot 12 uur. De dienstverlening kan ook op een andere dag, nl. elke eerste maandag van de maand tussen 17.30 en 19 uur, maar de voorzitter zelf zal elke dag aanwezig zijn van 11 tot 12 uur. De realisatie van het nieuwe gebouw zal alleszins aan de bevol king ten goede komen en is een positieve stap naar meer dienstver lening. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 1