Rode Kruis Erpe-Mere veremerkt bloedgevers 5" Internationale tweedaagse rond 'Het goud uit de Ardennen' stukje verkiezinscampagne we jammer genoeg niet te zien Weekblad van Dender- Durme- en Scheldestreek f Ob-1 Verenigingen mineralogie en paleontologie organiseren in Aalst ipe-Mere. Bloedgevers worden in Erpe-Mere regelmatig gehuldigd en bij deze gelegenheid wordt hen een legpenning tl geschenkje aangeboden tijdens een ontvangst op het gemeentehuis (jv) eRode Kruisafdeling Erpe-Mere heeft twee centra waar regelmatig bloed tgeven wordt, nl. in Burst en Mere. Om de beurt worden donors verere- lerkt omdat ze een bepaald aantal bloedgiften achter hun naam hebben laan. De eerste bloedafnamen dateren echter al van sinds 1965 maar het as pas toen jaar later dat men met een autonome Rode Kruisafdeling fgon en sindsdien is deze afdeling een van de belangrijkste van de regio alst geworden. Tot deaktiviteiten behoort de vereremerking van regelma te bloedgevers waarvan sommigen al een honderdtal keren de gevreesde •rik doorstonden. bergjes langs de riviertjes van de Ardennen. Meer bepaald in de Oost-Kantons, in de gemeente Recht, in het beekje, wat de Gold- bach wordt genoemd. Deze heuveltjes zijn ontstaan in de Keltische tijd van het Tène (2de periode van de ijzertijd -11de eeuw voor Christus) en toegeschreven aan oude resten van uitwassen van gouddeeltjes. In die periode maak- i'orige zondag het opnieuw de eurt aan een zestigtal bloedgevers ioi in het administratief centrum un medaille met daar bovenop een lein geschenk te mogen ontvan- en. De meesten komen viermaal (er jaar naar de afnamen zodat er eel wat jaartjes verstrijken voor leer men een behoorlijk aantal loedgiften kan noteren. De Rode Kruisafdeling beperkt zich echter liet enkel tot een driemaandelijkse ilhame maar organiseert daarbij ok nog EHBO-kursussen en is be hulpzaam daarbij waar het noodza kelijk is en wanneer de mensen tvcntueel op hen beroep doen. Sealistisch denken zijn openingstoespraak verwees schepen H. De Waele naar de he dendaagse mentaliteit en kon niet teders dan besluiten dat onze sa menleving verziekt is, volgens hem «n pessimisme dat met de werklijk- heid strookt. Zijn «pejoratieve vast stelling» steunt op het privé-eiland *aarop de meeste mensen zich vast- inkeren en zich niet meer om ande bekommeren, ook al kan men towel op «materialistisch als op psy- chologisch vlak delen». Hij vond het spijtig dat de huidige mensen afwij zend staan tegenover de begrippen san geven of schenken, ook al zijn er jenoeg argumenten die een «ego- ttntrische chaos» moeten tegen- laan. Van het spreekwoord «ge deelde smart is halve smart» kan men nog nauwelijks spreken maar ondervindt toch dat er nog altijd poepen mensen bereid zijn ergens behulpzaam te zijn. Daarmee be doelde hij zeker de bloedgevers die belangloos het leven van een mede mens helpen redden «vrij van elke "ormvan diskriminatie». Het geven san een tweede levenskans aan sommige mensen onderstreept nog meer het lucratieve doel van deze donors. Steeds te weinig Bij P. De Cock, voorzitter van de bloedtransfusiedienst Aalst, kwam het er op neer dat men altijd bloed te kort heeft. Bloedgeven is een vorm van solidariteit en daarom moet men het van de vrijwilligers hebben waarvan somigen niet al leen vier keer per jaar naar de trans- fusiedienst komen maar zelf gans het jaar klaar staan voor speciale gelegenheden, als ervan een zekere bloedgroep dringend grote hoe veelheden nodig zijn. Volgens de voorzitter is bloedgeven een alle daagse aktiviteit geworden maar ondanks het feit dat zich steeds meer aanbieden, is er toch nog altijd een vrees voor tekort en soms is het zeer moeilijk om de aanvragen te beantwoorden. Donors komen wel opdagen maar de normen voor zui ver gezond bloed zijn de laatste ja ren veelvuldig toegenomen. Dit kan men alleen maar toejuichen want het komt de patiënt ten goede. Daarbij wees hij wel op het huidig egoïsme van de mens in het alge meen maar stelde vast dat dit niet het geval is bij de bloedgevers van Erpe-Mere die over tweede prach tig werkende afdelingen beschikt en samen met plasmaferesecentrum in de fusiegemeente heel wat bloed kan «leveren». Daarmee houdt het echter niet op want onlangs heeft men in Erpe-Mere bewezen dat men solidair kan zijn toen er een oproep was voor mergdonors ten bate van een Erps kindje. Honder den mensen kwamen zich aanmel den te Aalst of in het plasmacen trum voor een bloedproef, dit met de bedoeling voor een eventuele beendermergschenking. Terecht stipte P. De Cock aan dat vele donors niet komen voor een vereremerking want dit liet zich ma nifesteren tijdens de «viering» toen maar heel weinigen op het adminis tratief centrum verschenen. Dit is misschien een blijk om te onderstre pen dat men het belangloos doet maar daarentegen is het afhalen van het geschenk en het kleinood mis schien een gelegenheid om met zijn soortgenoten in kontakt te komen. Men mag evenmin vergeten dat tal rijke mensen zich de moeite ge troosten werk te maken van een dergelijke vereremerking. Krasse kietstaal A. Baten, voorzitster van de afde ling Mere, was het gemeentebe stuur wel dankbaar dat ze in het ex-gemeentehuis van Mere mogen huizen en hierbij vergat ze te zeggen dat ze meer ruimte ingepalmd heb ben dan vroeger voorzien was. Ze beweerde dat de afdeling van Mere er een «Noodwoning» van gemaakt heeft met de strikte noodwendighe den», hierbij vergetende dat ze bij de aanvang «ergens» in de school te Erpe gehuisvest waren waar het minder komfortabel was. Ze beweerde erg bevreesd te zijn voor de toekomst van de Rode Kruisafdeling van Erpe-Mere (Me re) en liet zich kras uit ten overstaan van het gemeentebestuur omdat ze geen plaats krijgen in de nieuw bouw die uiteindelijk toch voorzien is voor een bibliotheek. Het verhui zen terug naar Erpe spreekt de af deling niet erg aan omdat op het gebied van hun werking in Erpe wei nig mensen gevonden worden om mee te helpen. Hierbij had ze het zelfs over «gedeporteerde» worden naar Erpe, te ver afgelegen en de mensen er niets voelen voor het Ro de Kruis. «Ligt het niet een beetje aan de beleidsmensen van het Rode Kruis om een ernstige wervingsak- tie te voeren? Dat de mensen er niet Rode Kruisminded zijn is niet de schuld van het gemeentebestuur. De prestaties van het Rode Kruis Erpe-Mere kunnen door niemand in twijfel getrokken worden maar men moet wel begrijpen dat over de toekomst kan onderhandeld' wor den zoals burgemeester De Langhe stelde, die zeer goed wist en weet dat er een aantal vragen zijn die moeten opgelost worden vit: een er nstige bespreking. Hij stel Je voor lees do- op p. 4 Zoals vorige jaren organiseert Xenophora-Aalst- in het kader van Dender end Aalst - ook dit jaar een internationale ruilbeurs en tentoonstelling rond mineralogie en paleontologie. Het is een samenwerking van zeven verenigingen uit België en de Stad Aalst. Wat de tentoonstelling betreft is er dit jaar het ontwerp 'L'or des Ardennes' gekozen. Rond de laatste eeuwwisseling heeft er ook in onze Belgische Ardennen een goudkoorts gewoekerd. Door het vinden van goudkorrels verlieten veel boeren hun akker en schaften zich een zeef aan om goud te zoeken. De tentoonstelling laat toe de evolutie van het goudzoeken in onze Ardennen te volgen tot op heden. Er zijn in verband hiermee ook excursies naar de Ardennen georganiseerd. De Belgische Verenigingen voor Paleontologie (BVP) werd opge richt in 1977, door een groep Ant werpse amateur-paleontologen, die na reeds 15 jaar in verschillende verenigingen gewerkt te hebben, de absolute noodzaak van een eigen organisatie inzagen. Het is gebleken dat de oprichting van de BVP een goed initiatief was. De vereniging kende een snelle start. Zij is inmid dels over gans Vlaanderen inge plant geraakt en telt een 400-tal le den in Antwerpen. Andere vereni gingen zoals de Mineralogische Kring van Antwerpen (MKA) met zijn 400 tal leden (waaronder een 50 tal Nederlanders), Tellus Erps- Kwerps, een geologische kring met een honderdtal leden; Nautillus- Gent, die zo'n 230 verzamelaars van mineralen en fossielen verenigt, Terra-Vosselaar, GEST-Brussel en BVP Afdeling Xenophora Aalst, werken met BVP samen en orga niseren voor de zesde keer in Aalst een internationaal treffen voor fos sielen en mineralenverzamelaars, samen met iedereen die interesse heeft voor mineralogie en paleon tologie. Op deze dag kunnen leden van de verschillende verenigingen kon- taktne leggen met elkaar en infor matie aan elkaar doorspelen. Ook zij die niet bij een vereniging aange sloten zijn, maar geïnteresseerd in deze boeiende hobby kunnen er heel wat opsteken. Dat het een internationaal gebeu ren is, blijkt uit de inschrijving van uit Frankrijk, Duitsland en Neder land. Om het nog aantrekkelijker te ma ken en op vraag van de buitenlan ders worden er op de zaterdag 4 april (daags voor de Geo-Ruil- beurs) twee excursies gepland. Eén voor mineralen en één voor fossie-, len zoekers. Deze uitstappen wor den opengesteld voor iedereen die geïnteresseerd is. Mineralen wor den gezocht in de groeve van Cahay. Afspraak hiervoor aan de kerk van Vielsalm op zaterdag 4 april om 10 u. Fossielen verzamelt men in het Boven-Devoon van Philippeville (Frasniaan-Famenniaan). Af spraak aan de kerk te Neuville om 10 uur. Neuville ligt 5 km. ten zui den van Philippeville, langs de weg naar Couvin. De tentoonstelling, ingericht in de zelfde lokalen als waar de Geo- Ruilbeurs rond schelpen, minera len en fossielen wordt gehouden, zal handelen over 'L'Or des Ardennes'. Deze tentoonstelling is speciaal overgebracht uit Brussel een Geo-ruilbeurs en tentoonstelling rond speleontologie en mineralogie (a) Aalst. Luc De Coninck van Xenophora Aalst is fier op zijn jaarlijkse reulizalie (a) waar ze reeds vroeger te zien was. De vereniging GEST uit Brussel zorgde hiervoor. Belgisch goud gevonden in de Ar dennen Weinig mensen weten het, maar ons land heeft een kleine stormloop ge kend naar goud op het einde van de laatste eeuw. De aanwezigheid van aangeslibd goud werd veronder steld, vervolgens bevestigd door de ontdekking in de jaren 1970 in de ten de Kelten sierraden van goud, maar ook valse geldstukken uit Griekenland en het Middelandse zeegebied werden er uit vervaar digd. Julius Caesar maakte zich, aangetrokken door de mijnenrijk- dom van de Gaule, hiervan meester alvorens Bretagne binnen te vallen. Nadien verviel het Keltische goud in de vergetelheid door vele eeu wen. Geen enkele vermelding is nog Lees door op p. 4 Aalst. Voorzitter BVP Antwerpen en Xenophora Aalst organizeren samen Met deze slogan zet de Nationale Federatie der Informatie Weekbladen een campagne in die erop gericht is de nationale- en gemeenschapsregeringen ertoe aan te zetten de weekbladpers te gebruiken als ideale kommunikatiedrager van regeringsinformatie en -mededelingen naar het grote publiek toe. De weekblad pers biedt de regering het meest demokratis en efficiënt kommunikatiemiddel omwille van zijn breed en kwalitatief aanbod. Dat is een facet van de campagne, waarvan U in 'De Voorpost" vanaf deze week een eerste werslag vindt. Volgende week en de week nadien gaat de campagne verder. Een ander facet is dat de campagne ook het récht van de burgers op informatie verdedigt. Het is een open deur intrappen te zeggen dat de geschreven pers ernstig bedreigd wordt en die dreiging wordt elke dag groter. Denken we maar aan de recente plannen om dc posttarieven voor dagbladen en Weekbladen krijgen bovendien geen staatssteun zoals dagbladen die wel krijgen. En de weekbladen vragen ook niet om subsidies vanwege de overheid. Men vraagt dat de overheid de weekbladen zou gebruiken als een kommunikatiemiddel bij uitsték om in dialoog te treden met de burger. Dat kan via advertenties die een breed en zeer groot pubhek bereiken. De absolute meerderheid van de bevolking leest een weekblad en alle bij de Nationale Federatie der Informatie Weekbladen aansloten bladen bereiken zelfs meer dan 11 miljoen lezers. Mannen en vrouwen lezen weekbladen, elke leeftijdskategorie boven de 15 jaar is sterk vertegen woordigd en er zijn weekbladen in alle provincies, in stedelijk en rurale gebieden. Weekbladen worden gelezen door gezinnen met of zonder kinderen, door alleenstaanden. De gevoerde campagne is ludiek en werd ontworpen door Wim Schamp die als uitgangspunt de verkiezings affiches van de politieke partijen heeft genomen. Tekst en beeld vertellen waarover het gaat. Het is nu wachten in hoeverre de overheid gaat inpikken op hét aanbod. VRIJDAG 27 MAART 1992 45e JAARGANG NR. 13 - 50 F ionale ns op huldi- ri Van Karei David in nog uden. ;men- maar

De Voorpost | 1992 | | pagina 1