Scriptomanen vzw: Een nieuw Aalsters schrijverskollektief Voorstellingen uit 8 landen in 2de Europees Teaterfestival tijdens de maand mei Luchthartige én boeiende «Dag dooie Pa Sportieve aktiviteiten bij KWB Erpe 14-1.5.1992 - De Voorpost Meestal worden schrijvers gezien als mensen die hun kunstzinnige penge- digen in een struktuur. Samenwer- wrochten tot stand zien komen in volle afzondering van hun bureau en de king is er reeds duidelijk aanwezig: literaire-muze als een individuele inspiratiebron beschouwen. Blijkbaar Paul Coppens, toneelauteur en ak- kan het echter ook anders. Vorige week schoven vijf Aalsterse en één teur, Luc Schoonjans, schrijver van Antwerpse schrijver papier en pennen bij elkaar in de vzw De Scriptoma- luisterspelen en Guy Didelez schre- nen. Samen hebben zij al heel wat projekten op het getouw staan die de ven elk hun part van de afleveringen komende maanden de openbaarheid zullen krygen op BRTN-radio en TV van het bekende radio-programma samen met teaterprodukties. Het Koekoeksnest' Didelez schreef er zo'n zestigtal. Anton Anton Cogen, Patrick Bemauw, dat de leden van de vzw Scriptoma- Cogen is naast toneelschrijver ook Gunnar Callebaut, Paul Coppens nen de vroegere lat-relatie die bij de een bekende stem op radio en een en Luc Schoonjans uit Aalst vormen leden reeds bestond willen besten- gezicht op TV-BRTN als akteur in samen met Guy Didelez uit Antwer pen het kersverse schrijverkollek- tief: vzw De Scriptomanen. Onbe kenden waren zelfs vreoger al niet voor mekaar. Heel wat kontakten zijn er vroeger tussen het zestal ge weest waaruit banden uit interesse en losse samenwerking zijn ont staan. Als woordvoerder van het nieuwe schrijverskollektief verklaart Anton Cogen dat het beeld van de schrijver die eenzaam op zijn zolderkamertje werkt, achterhaald is. Hij stelt vast dat de huidige snelle evolutie in de maatschappij, radio, tv en film die schrijvers noopt, sneller nog te kun nen uitpakken met teksten, scenario's, kursiefjes... waardoor bij het literaire volkje de nood is ont staan om samen rond de tafel te gaan zitten om kollektief sneller te kunnen inspelen op vraag en aan bod. Van zijn kant stelt Patrick Bernauw, Aalst. Anton Cogen trad op als woordvoerder bij de voorstelling van de vzw Scriptomanen (a) Teater Ivonne Lex inviteert Tijdens de maand april 1991 ging in teater Het Klokhuis aan de Paro chiaanstraat te Antwerpen (thuis haven -samen met Het Appeltje aan de Lange Nieuwstraat - van het Teater Ivonne Lex) het eerste Eu ropees Teaterfestival van start. Er waren acht voorstellingen te zien uit zeven verschillende landen. De pro grammatic was heel afwisselend: muziekteater, maskerteater, woordteater... Dit alles omkaderd door lezingen, colloquia en films. Het Klokhuis stond telkens hele maal in het teken van het land dat te gast was: toeristische informatie, boekenstand, proeverijen van typi sche dranken en gerechten. Een bruisende atmosfeer en dit een hele maand lang! Na afloop van dit eerste festival waren alle mede werkers doodop, maar tevreden zoals dit dan heet. De poging om te laten zien wat in Europa op teater- gebied allemaal gebeurt, was een verdiend sukses geworden. De vraag naar een tweede teaterfes tival liet dan ook niet lang op zich wachten. Deze tweede editie wordt door Tea ter Ivonne Lex georganiseerd tij dens de maand mei (van 4 t.e.m. 29 mei). Ten opzichte van de eerste uitgave werd gekozen voor enkele aksent- vcrschuivingen. De geselekteerde produkties sluiten allemaal nauw aan bij het kulturele patrimonium van het betrokken land. Of het nu een klassiek of een avant-garde au teur is, traditioneel of modern tea ter, elke voorstelling is eigen aan het land. Iedere produktie komt eksklusief voor het festival naar Antwerpen en was nog niet eerder te bekijken in Antwerpen. De deelnemende landen zijn dit jaar uitgebreid met Luxemburg en Portugal (dit laatste met een voor stelling die niet te zien was tijdens Europalia!). Deze uitbreiding geeft een nog ruimer beeld van het Euro pese teaterlandschap. Er werd be wust gekozen voor een afwisseling tussen grootschalige en kleinschali ge produkties. Zo zijn bv. 18 akteurs op de scène geen uitzondering. Niet iedereen houdt immers van kamer- teaters en door deze afwisseling krijgt ieder wat wils. Wanneer de taal een probleem zou kunnen stellen, werd er gekozen voor een visuele voorstelling die prima te volgen en te genieten is zonder de taal te begrijpen. Bij elke voorstelling is er trouwens een kor te inhoud ter beschikking van het fiubiiek. n een notedop geven we u een kort overzicht wat u aan toneelvoorstel lingen kan bekijken tijdens deze tweede editie van het Europees Teaterfestival. Uit Duitsland komt Theater 89 dat in een regie van Hans-Joachim Frank twee voorstellingen speelt van Georg Büchners"Woyzecfc" (4 en 5.05 om 20.30 uur). Het Engelse gezelschap Strines Theatre vertolkt"Routes to Free dom" naar Edith Bone in een regie van Susan Sutton Mayo met o.m. June en Tony Broughton (6 en 7 mei om 20.30 uur). Spanje is vertegenwoordigd door het Teatro Estable de Granada met "Cristobal Colon" van Fernando Cobos, die de regie verzorgt én de hoofdrol voor zijn rekening neemt - natuurlijk weet u dat de wereld en Spanje in het bijzonder de"grote ontdekking" van Amerika 500 jaar geleden herdenkt. Het enige professionele teaterge- zelschap in Luxemburg is het Théa- tre des Capucins, in 1985 opgericht, dat speelt in het Luxemburgs, het Frans en het Duits. Te Antwerpen zijn ze te gast met"Catastrophe" door de auteur Samuel Beckett ge schreven als een eerbetoon aan pre sident Vaclav Havel van Tsjecho- slovakije en dat werd gekreëerd op het Theaterfestival van Avignon. De regie berust bij Philippe Noe- sen, die ook als akteur aktief is in deze produktie. Eveneens op het programma van deze twee theater avonden (12 en 13 mei om 20.30 uur) staat"Audience" van Havel zelf in regie van Claudine Pelletier. Uit Italië komt het Teatro a 1'Avogaria uit Venetië, de bakermat van de commedia dell'arte, dat in 1969 gesticht werd door Giovanni Poli. Het programma belooft met "II Ventaglio" van Carlo Goldoni in een regie van Andrea Dosio een avond Italiaanse passie, humor en levendigheid gebracht door mees ters in het genre (14 en 15 mei om 20.30 uur). "Jouvet, Diderot - Le Paradoxe" van Bernard Djaoui wordt vertolkt door de Franse vertegenwoordiger op het festival, Le 18 Théatre. Op een avond ontmoet teatermaker Louis Jouvet in een verlaten teater de auteur-filosoof Denis Diderot: een dialoog als een duel met als inzet het teater (17 en 18 mei om 20.30 uur). Een tweede Engels gezelschap in deze editie is het Mime Theatre Project, in 1984 gesticht om de gren zen tussen mime en dans enerzijds en teater anderzijds te verleggen. Zij vertolken'The Three Muske teers" in een regie van Toby Sedg wick op 22 en 23 mei om 20.30 uur. Het Portugese Atelier de Teatro maakte van het gedicht"Ode Mari- tima" ofte "Ode van de zee" van Fernando Pessoa een zeer visuele voorstelling waarin ook licht, klank en beelden een zeer grote rol spe len. De regisseur is Maria Germana Tanger en de akteur Joao Grosso wordt tot de topakteurs van Portu gal gerekend (25 en 26 mei om 20.30 uur). Natuurlijk kon ook Nederland niet ontbreken. De Gebroeders Flint is een Amsterdams gezelschap dat ge specialiseerd is in straattoneel. Dit gezelschap brengt het programma "Alleen in mijn gedachten kan ik wonen", een voorstelling over de dichter Slauerhoff. Uit diens oeu vre werden een 20-tal gedichten ge kozen en op muziek gezet door Paul Prenen. Deze voorstelling zou een juweeltje zijn! Te zien op 28 en 29 mei om 20.30 uur. Meteen ook het slot van dit 2de Europees Theater festival. Het aantal randaktivitciten werd opgedreven omdat dit het hele ge beuren in een ruimere kontekst plaatst en de grenzen nog meer opentrekt. Eerst de lezingen: "Edith Bone en haar gevangen schap" met June en Tony Brough ton (7 mei om 14 uur);"Christoffel Columbus, held of misdadiger?" met o.a. auteurs Wim Verreist en Wim Daems en Catrien Hermans (9 mei om 17 uur); "Vaclav Havel, van gevangene tot president" (12 mei om 17 uur);"De commedia dell'arte" met o.a. Ivonne Lex, Ca trien Hermans en Frans Maas (15 mei om 14 uur);"De akteur van Di derot tot Stanislavski" met o.a. Ivonne Lex en Catrien Hermans 18 mei om 17 uur);"Fernando Pessoa" (25 mei om 14 uur). Er wordt ook een colloquium georganiseerd op 5 mei om 14 uur over"De toestand in Oost-Europa op kultuurgebied"; hieraan werken o.a. mee: Jörg Mi- han, Hans-Joachim Frank (resp. re gisseur en dramaturg van Theater 89 dat "Woyzeck" speelt) en Ca trien Hermans. Op 23 mei wordt om 14 uur de schitterende komische film"La kermesse heroïque" van Jacques Feyder vertoond. Tijdens de poëzienamiddag op donderdag 28 mei om 14 uur laat T.I.L. beken de en minder bekende dichters aan het woord om zo zichzelf en hun werk voor te stellen. Teater Ivonne Lex zorgt er met zijn 2de Europees Teaterfestival voor dat Het Klokhuis zal gonzen van de aktiviteit en dat de teaterliefhebber er een stukje Europese kuituur kan maken (en dit zowel letterlijk als figuurlijk!) zonder uit eigen streek weg te hoeven. Nog even wat praktische informa tie. Alle voorstellingen én randakti- viteiten vinden plaats in Teater Het Klokhuis aan de Parochiaanstraat te Antwerpen. Een toegangskaartje tot een van de"voorstellingen" kost 600 fr. (studenten, 60+-ers en hou ders van een CJP betalen 500 fr.); een ticket voor een van de randakti- viteiten betaal je 100 fr. en een abonnement voor de 9 voorstellin gen én voor alle randaktiviteiten kost 4.000 fr. Meer gedetailleerde informatie en reservaties kunnen verkregen worden op nr. 03/ 234.30.50, elke dag van 11 tot 16 uur. L. feuilletons en toneelstukken. Sa men met dramaturg Gunnar Calle baut schreef hij o.a. toneelstukken als Daens en Daens, de Familie De Vis en onlangs nog in première ge bracht: Kasteel van Verdoemenis. Luc Schoonjans is ok nog scenarist en werkte samen met nog anderen uit het gezelschap voor het Onaf hankelijk Radiofonisch Gezel schap. De Scriptomanen zijn al lang uit de startblokken geschoten want zij hebben al konkrete resultaten op het palmares. Op 4 mei gaat op Ra dio 2-Oost .Vlaanderen in het och- tendblok van donderdag een weke lijkse strip met 40 afleveringen op antenne onder de veel belovende titel: 'Soepele Harry en de donkere bosnimf. Het worden originele 'turnlessen' met cursieve kommen- taar op het dagelijks leven in en om het huiskamer gebeuren. Ook voor een andere aanpak van de schoolradio heeft het Aalsterse schrijverskollektief al een aanbod gekregen. Taboes rond Aids zou den hierin worden doorbroken, door de lijn door te trekken in de geschiedenis andere plagen die in het verleden de mensheid teister den. Verder zal ook de aandacht gaan naar de relaties die kunnen gelegd worden tussen de verschil lende geschiedkundige perioden. Ook muziek komt aan bod. Er komen ook luisterspelen rond de Islam terwijl eveneens op Radio 2 wordt gewerkt aan een twee minu ten durende radiostrip, die drie maal per week wordt uitgezonden en gebaseerd is op verhalen van Jean Ray, met ook afleveringen die 'schokkender' zijn, in de zin van werken van Ronald Dahl. Schrijven op bestelling en op maat De meeste schrijvers van de Scrip- tomanezen hebben heel wat bin ding met toneel en zijn vertrouwd met teaterwerk. Het schrijverskol lektief wil dan ook de toneelveren igingen stukken bezorgen die speci aal voor hun groep 'op het lijf ge schreven worden. Zo kregen zij een opdracht om voor opvoering tijdens de Gentse Fees ten voor het Willemsfonds een stuk te schrijven over de figuur van Jean-Ray-John Flanders. Als dit lukt dan zal Jan Frans Willems de volgende figuur zijn waarrond een scenario zal worden opgebouwd. Terwijl zijn ook John Flanders- prijswinaar Patrick Bernauw en Gi- dilez aan het werk aan een toneel stuk over de veelbesproken figuur van Leonie Van Den Dijck uit On- kerzele (Geraardsbergen), die be weerde ooit Maria in verschijning te hebben voorzien en door haar vi sioenen de 'moord' op Koning Al- bert I voorspelde, samen met het ongeval van Koningin Astrid. Beide schrijvers maken hierbij gebruik van notities van de Aalstenaar Gu- staaf Schellinck, die met Leonie sa menleefde. Men zal tegelijkertijd Klein Raamteater Antwerpen Aalst. Patrick Bemauw, Guy Didelez, Anton Cogen, Paul Coppens, Luc Schoonjans en Gunnar Callebaut vormen samen het nieuwe Aalsterse Schrij verskollektief de Scriptomanen (a) het theaterstuk en het boek op de markt brengen. Nog ander projekten liggen op de werkstapei van het Aalsterse schrij verscollectief. Zq is er een gesprek geweest over het uitbreiden van de jeugdreeks 'Historische Verhalen' van De Sikkel waar Patrick Be rnauw al geruime tijd aan mee werkt. Ook denkt men aan een Aal sterse Revue en een Aalsters-rari- teitenkabinet in de vorm van een agenda met dagelijks bizarre anek dotes. Ook bestaan er al kontakten met een firma uit Nancy om verha len te schrijven waarop gezel schapsspelen worden uitgewerkt. In de rand van het schrijverskollek tief kon ook vernomen worden dat het reeds vroeger aangekondigde initiatief 'Aalst Publishing', waarin alle mogelijke schrijvers uit het Aal sterse aan bod zullen komen, pro- grammatorisch konkreet werd uit gewerkt en aan het schepencollege werd voorgelegd. Of er voldoende financiële middelen zullen kunnen worden vrijgemaakt en of er nog voldoende tijd zal zijn om dit alle maal nog in 1992 uit te werken, blijft voorlopig nog een open vraag. P.H. Tijdens het eerste weekend van mei wil de KWB-afdeling van Erpe er sportief tegenaan gaan. De leden kunnen kiezen tussen twee aktivi teiten waarbij men het langs de sportieve kant bekijkt. Op zondag 3 mei organiseert men een Wandel-Dropping met op drachten en de afstand bedraagt naar keuze vijf of tien km. Er wordt gestart aan de zaal Pax om 14 u., maar men dient zich een half uur vooraf in te schrijven. Hetzelfde geldt voor de fietszoektocht, zelfde dag en uur. Hier gaat het over een afstand van veertig km. en tussen door moet men goed opletten want ook hier zijn opdrachten te vervul len. De leden die aan een van deze akti viteiten willen deelnemen betalen vijftig frank waarin een gratis kon- sumptic begrepen is. Wie later komt dan 14 u. zal niet meer de gelegen heid krijgen om te starten, zodat stiptheid geboden is.> JV De Schotse auteur, akteur en kaba- retier John MacKay (°1964) schreef «Dead Dad Dog» op 24-jarige leef tijd. Het stuk werd in mei 1988 ge kreëerd in The Traverse Theatre in Edinburgh in een regie van Stephen Unwin (vroeger ook al als regisseur aktief in het Raamteater) en be hoorde tot de opmerkelijkste pro dukties op het Edinburgh Gringe Festival 1988. De Scittisch Televi sion bereidt een comedyserie voor die gebaseërd is op het stuk en bin nenkort onder de titel «Dad on Ar rival» wordt uitgebracht. Walter Tillcmans en Bert Helle mans bewerkten de speelse, licht- satirische tekst. Het is geen gewone voorstelling want beide akteurs - de dode vader en zijn zoon - moeten o.a. door mime plaatsen en pers onages, die we niet te zien krijgen, gestalte geven in onze fantasie. Op de scène zitten vijf muzikanten (Bazaar; zo heet de groep), staan een tafeltje en een paar stoelen en ook een paar kleerknechten. En verder ook nog Leks (Alexander) van Bcveren, pas ontwaakt. «Van daag wordt een uitzonderlijke dag. Una giornata particulare... Straks solliciteer ik voor een fatsoenlijke job. Klokslag elf zal de BRTN, Om roep Antwerpen, worden gekon- fronteerd met de onweerstaanbare charme en de dynamische ideeën wereld van Boy Wonder Alexander van Beveren... Tijd zat voor het ont bijt. Maar geen gewoon ontbijt, op een ongewone dag...» Het begint dus van een dag uit het leven van een ondernemende jongeman. Tot zich het meest ongelooflijke voor doet wat Leks zich voor vandaag had kunnen inbeelden: hij staat plots oog in oog met zijn pa. Zijn pa, die echter al twaalf jaar dood is. En deze dooie pa (een steengoede Wil ly Vandermeulen) stuurt de plan nen van zoon Leks (een al even goed akterende Hans Van Cauwen- berghe) flink in het honderd. Erg veel gebeurt er eigenlijk niet: Leks gaat solliciteren bij Omroep Antwerpen, gevolgd en «geholpen» door zijn pa; Leks heeft 's avonds een afspraak met Roxanne en ook hier stuurt pa alles in dc war. Je kunt dit stuk moeilijk een grote tekst noemen. Waarom Tillemans het dan toch op het programma plaatste? «Ik vond het een fantasti sche vondst van John MacKay, om een werkloze jongeman, een kind van zijn tijd, met veel praat en veel show, te konfronteren met zijn twaalf jaar geleden overleden va der. In de konfrontatie tussen de twee, in de odyssee die ze als het ware samen ondernemen door de stad, de zoon op zoek naar werk en op zoek naar zijn Roxanne, naar de liefde, leert de vader de zoon ken nen zoals hij nu is, en leert de zoon de vader kennen. En al ontstaat er uiteindelijk toch een vorm van we derzijdse waardering, van vriend schap bijna, echt samenleven kun nen ze niet meer, daarvoor is de kloof tussen de twee generaties te groot. Natuurlijk is dit een schitterend uit gangspunt voor een mooie brok tea ter, maar de auteur is er toch niet in geslaagd er veel body in te steken. Bij momenten moet je glimlachen, soms ben je vertederd, af en toe komterwat milde humor bovendrij ven. Toch blijft alles een beetje te veel aan de oppervlakte dobberen, er wordt zelden echt diep gegraven, er worden te weinig kansen benut om er iets écht boeiend van te ma ken. Gelukkig is er het bewonde renswaardig aktcrcn van beide ver tolkers en de soms amusante regie- vondsten van Tillemans. Nog t/m 30 mei in het Klein Raam teater van wo. tot za. om 20 uur. Reservatie: 03/233.91.48/49 (09.30 tot 16.30 uur en op za. van 11 tot 15 uur).

De Voorpost | 1992 | | pagina 14