t Bonsai Garden bracht Japanse opentuindagen Gamma Herzele goed voor provinciale prijs Kunst uit Erpe-Mere te kijk in Gent Gamma Herzele op daguitstap naar de Hoge Veluwe 10 - 22.5.1992 - De Voorpost Sinds een viertal jaren heeft het Novohotel een samenwerkingsverband aangegaan met het Willemsfonds Oost-Vlaanderen om de kunst in de provincie te promoten. Dit komt vooral ten goede aan de verschillende afdelingen die op die manier een kans krijgen om hun eigen lokale kunstenaars in de kijker te stellen waarbij ruimere perspektieven kunnen ontstaan. Gedurende een paar maanden krijgen zij de gelegenheid om hun werken tentoon te stellen in het hotel het belangrijk is zich kenbaar te maken aan binnen- en buitenland. Het behelst trouwens telkens een kunstprojekt voor artiesten uit diverse disciplines. Aalst. Heel wat geïnteresserden kwamen tijdens de opentuindagen van Bonsai Garden de prachtige dwergboompjes bewonderen (a Bonsai Garden aan de Expostraat (Boudewijnlaan) te Aalst toonde vele prachtige exemplaren van Japanse bonsai-dwergboompjes en nog veel meer, tijdens de Japanse opentuindagen tijdens het verlengde mei weekend. Initiatiefnemer Jean-Pierre Timmermans mocht dan ook heel wat kijklustigen begroeten die zjjn pas volledig vernieuwde Japanse tuin kwamen bewonderen. Het ligt daarbij vooral in de bedoe ling om de kunstenaars een «betaal baar en internationaal podium te bieden» en hierbij krijgt elke arde- ling van het Willemsfonds haar kans. Voor de uitgenodigde artie sten wordt hier de kans geboden in een sfeervolle tentoonstellings ruimte internationale bekendheid te verwerven en het betekent alles zins een uitstraling zowel voor zich zelf als voor de inrichtende afde ling. Zowel het Willemsfonds als het Novotel hebben belang bij deze samenwerking want voor beide is het een nationale en internationale uitstraling van het plaatselijke kui tuurleven. Afdeling Erpe-Mere De afdeling van het Willemsfonds Erpe-Mere spitst haar werking steeds meer toe op wat men zou kunnen noemen «grotere projek- ten». Ook dit kadert in hun aktivi- teitenpakket en ze namen de uitda ging aan om met enkele kunste naars een gedeelte van het Novotel te bezetten. Ze hebben daarbij kun stenaars aangesproken die een af zonderlijke discipline beoefenen zodat er aan diversiteit niets te kort zal zijn. Trouwens, als we de lijst van de exposanten overlopen dan is het duidelijk dat Erpe-Mere over een groep kunstenaars beschikt die hun gemeente op een positieve manier kunnen vertegenwoordigen. Het zijn zeven kunstenaars «die een staalkaart vormen van wat leeft in Erpe-Mere». Het is een keuze uit verschillende stijlen en disciplines die toch een «koherent geheel» van de tentoonstelling waarborgen en in harmonie staan met het interieur van het hotel. De tentoonstelling loopt tot zondag 21 juni en is elke dag toegankelijk tot middernacht. Bij de deelnemers aan de tentoon stelling zijn er voor de lokale bevol king althans, vrij bekende maar ook helemaal onbekende namen. Voor deze laatsten is een unieke gelegen heid om uit de anonimiteit te ko men en voor de anderen eens te meer een kans op uitbreiding van hun reputatie. De meest bekende in Erpe-Mere is wel Paul Van Impe uit Burst die er met vier werken «acryl op papier - zonder titel» exposeert. Van hem kennen we tentoonstellingen in ver schillende deelgemeenten van Er pe-Mere, zowel in groep als indivi dueel. Hij stelde echter ook tentoon in o.a. Ninove, Dilbeek, Gent, Aalst en Kortrijk. Van hem is als bijzon derheid ook geweten dat hij op een «eerlijke wijze zijn gevoelswereld onder ogen brengt met de trouwe verhouding tussen vrouw en vrou welijk naakt in een krachtig spel van kleuren en vormen». Van zijn wer ken beweert men dat ze van een «hoogst persoonlijke pikturale in terpretatie van de zichtbare werke lijkheid getuigen». De in Aalst geboren Aaigemnaar Paul De Rijck heeft er ook al bijna twintig jaar sier- en grafische kun sten opzitten. Hij debuteerde als het ware met een eerste tentoon stelling in Denderleeuw maar intus sen was hij op verschillende plaat sen te gast zoals in Gent, Brussel, Wanneer over Japan gesproken wordt, denkt iedereen onvermijde lijk aan het kweken van bonsai- dwergboompjes. Het Japanse den ken mag voor westerlingen mis schien vrij ontoegankelijk zijn, de oosterse kunstvormen zijn dat be slist niet. De vakkundige kweek- technieken van de dwergboompjes verwoorden niet enkel de essentie van dc Japanse leefwereld, de bon sai is ook een uiterst dekoratief ele ment in de huiskamer. De oudste bonsai werd onlangs ont dekt door enkele archeologen, 's Werelds oudste bonsai is een 41 cm hoge naaldboom met een leeftijd van minstens 3.600 jaar. Hij werd gevonden in Centraal-China, op het graf van het vierde keizerlijk paar van de Shang-dynastie. Een uitgekiend systeem in het dak van deze grafkelder gebouwd, liet per minuut een druppel water op het boompje vallen. Door het feit dat deze boom zich gedurende eeuwen in volledige duisternis bevond, was al de chlorophyllium eruit verdwe nen en waren de wortels en naalden krijtwit geworden. De aarde was door het voortdurend druppelen volledig uit de pot verdwenen, zo dat de boom enkel nog rustte op een laag diamanten. Of dit verhaal ge heel met de werkelijkheid strookt, is moeilijk te achterhalen. In ieder ge val zijn de in Bonsai Garden aanwe zige exemplaren verschillende de cennia oud. Bonsai Garden is een speciaalzaak in het kweken van dwergboompjes en is allanggeen onbekende meer in Aalst. Bekend karnavalist Jean- Pierre Timmermans (ex-karnaval- prins Jempi) is namelijk één der initiatiefnemers van de bonsaibeurs in Aalst. In zijn tuin aan de Expo straat 4 te Aalst, kweekt hij Japanse buitenbonsai. De Japanse tuin werd pas volledig vernieuwd en is een ware lust voor het oog geworden. De dwerg boompjes bewijzen er hun dekora- tieve waarde, zowel in de tuin als in de huiskamer. Bonsai Garden le vert ook de echte binnenbonsai en alle werkmaterialen en potten om bonsai zelf te kweken. Bonsai kwe ken en verzorgen is blijkbaar een boeiende hobby en leert U hoe schitterende miniatuurtuintjes voor binnenskamers kunnen uitgebouwd worden. Geïntersseerd Stap dan maar eens binnen aan de Expostraat 4, men zal U graag alle informatiever- strekken. (p.h.) Het gemeentebestuur van Herzele heeft zich nog niet laten verleiden tot prestigieuze projekten maar dit houdt in dat de akkommodatie er weinig schitterend is. Nochtans valt er wat te beleven met het verenigingsleven waarbij vooral Gamma in het oog springt. Zij durven wel prestigieuze programma's aanbieden wat gebeurt via een eigen tijdschrift dat eenvou digweg 'Kuituurkrant' genoemd wordt. Gamma ging in 1975 van start en intussen is deze groepering niet alleen in de regio bekend maar hebben zij een benijdenswaardige positie ingenomen buiten de dorpsgrenzen. Bewijs hiervan is de toekenning van de Provinciale Prijs voor Kuituur in Oost- Vlaanderen. Aalst. Bonsai Garden aan de Expostraat te Aalst werd helemaal vernieuwd. Initiatiefnemer Jean-Pierre Timmermans toont er Japanse verfijning binnen handbereik (a) In haar goed gestruktureerde be heersvorm heeft Gamma zich tot doel gesteld aan de meest ruime groep van mensen de kans te bieden verscheidene vormen van kuituur te beleven. Dit was en blijft het uit hangbord van deze vereniging toen ze in 1975 van start gingen en tot op het huidig ogenblik is er weinig of niets veranderd. Of toch, van een bescheiden maar tevens gedurfd be gin hebben zij zich ingezet voor grootse projekten die andere ver enigingen nooit zouden aandurven. Als gevolg van een 'vaag gehouden doelstelling' werd Gamma verplicht 'tot een voortdurende bezorgdheid omtrent de consensus onder de leden'. Bij Gamma primeert een doorgedreven demokratische wer king die gericht is om kwalitatief goede dingen te brengen en waarbij niet het aantal telt. De aandacht gaat dan ook naar het aanbieden van een zeer ruim aanbod en juist daarom heeft men steeds gestreefd naar een goed gebaseerde struktuur van de vereniging. Hieraan is trou wens het grote sukses te danken want maar liefst 47 leden staan in voor de aktiviteiten en zij worden overkoepeld door een door hen ge kozen beheerraad. Werkgroepen Gamma kan moeilijk beschouwd worden als een eenmanszaak want er wordt gewerkt met vijf werkgroe pen die respektievelijk verantwoor delijk zijn voor klassieke muziek, jazz, literatuur, aktuele problemen en dan alles wat de jeugd kan beroe ren. Elke groep is verantwoordelijk voor een kuituur spreidende aktivi- teit maar daarbij komen nog de te- mareeksen die op zichzelf meerde re avonden of lessen in beslag ne men en waar rond één bepaald on derwerp gewerkt wordt. Deze temareeksen zijn dan wel voor een kleinere groep belangstellen den bedoeld waarmee men zeker niet het ruim publiek wil bereiken. De werkgroepen tellen meestal on geveer een tiental leden met een klein bestuur. Zij staan in voor een eigen programmatic en zijn verte genwoordigd in de beheerraad. Maar naast de vijf werkgroepen is er aanvulling van een PR-dienst en een groep die instaat voor de Gam ma Kuituurkrant. Ondanks deze struktuur is het jaarprogramma nooit overladen want men tracht vooral op uitschieters te mikken met uitstappen en eendagsreizen daar waar het bij de aanvang lan gere reizen betrof. Men werkt ook in samenwerkingsverband zoals on langs nog met de plaatselijke biblio- teek. Dit is trouwens de huidige strekking: minder aktiviteiten maar degene die men voorstelt of brengt moeten bij de bevolking aanslaan en een grote aantrekkingskracht uitoefenen via een eerbiedwaardig niveau. Men is het principe toege daan om de eigen 'onafhankelijkheid' te bewaren. Met andere woorden, politiek wordt totaal geweerd om voldoende armslag te hebben en 'iedereen' te kunnen bereiken. Nochtans streeft men er naar om professionele ge zelschappen te engageren en dit kan alleen door de goed gefundeerde struktuur waarbij men niet wil be weren zich alleen tot intellektuelen te wenden. Bij Gamma tracht men mensen te werven die zin hebben voor kuituur en daarbij aktiviteiten kunnen organiseren. Bestuur Volgens de Gammastatuten geeft elk bestuurslid om de twee jaar ont slag. Ze bieden echter de mogelijk heid om zich opnieuw kandidaat te stellen. Hier is het fenomeen voel baardat er elke keer enkele afvallen om reden van mindere interesse maar hun plaats wordt toch nog al tijd door 'nieuwelingen' ingeno men. Deze korte 'ambtstermijn' heeft wel het nadeel dat het soms moeilijker is om impakt te hebben maar de herkozenen zorgen dan toch telkens voor de gewenste kon- tinuïteit. Tijdens een bestuursverkiezing tre den er wel veranderingen op maar die zijn niet van aard om enorme verschuivingen teweeg te brengen. Zo is Marc Van Impe reeds voorzit ter sinds het ontstaan van de vereni ging ook al is deze funktie reeds meermaals vacant geweest. Weini gen of geen zijn erg geneigd om zijn taak over te nemen. Hetzelfde geldt voor de sekretaris en de penning meester die blijkbaar geen benij denswaardige positie innemen, vooral als men weet hoeveel werk er mee gepaard gaat. De regelmatige herkiezingen op korte termijn bieden het voordeel dat mensen met verminderende in teresse vlugger kunnen 'afgevoerd' worden en vervangen worden door meer impulsieve krachten, ook al moeten deze nieuwkomers zich nog inwerken. De bestuursleden van Gamma staan in voor de planning en elke aktiviteit wordt aan de beheerraad voorgelegd. Dit vormt praktisch nooit problemen tenzij men van oordeel is dat het financieel niet Antwerpen, Neuchatel en Gouda. Hij behaalde eervolle prijzen en: vermeldingen en werd enkele keren geselekteerd. In het Novotel te Gent stelt hij een zestal werken ten toon waarbij hij meestal olie op hout gebruikt. Vervolgens kan men er ook de wer ken van «laatbloeier Vict. Stalpaen bekijken. Haar tentoonstellingsveldj beperkte zich voortaan tot de deel gemeenten van Erpe-Mere. Zij zal echter met de meeste werken verte genwoordigd zijn te Gent, overwe gend met stillevens als «veldbloe! men, kortensia's en waterlelies». Van een heel ander genre is de ke ramiek van de in Oostende geboren' Erpenaar Paul Yperman want hij' zal onze kunstenaars vertegen-j woordigen met zes werken in Kera miek. Hij stelt slechts sinds een jaar tentoon, o.a. in Aalst, Affligem eni Oostende. Na Haaltert is dit zijn tweede tentoonstelling waarop een dozijn kunstig gemaakte keramiek- werken te bewonderen zijn als bijv.: «Naar Picasso's muzikanten» dat: echter niet te koop aangeboden wordt. Daarnaast heeft men ook be roep gedaan op een niet onbekende maar wel reeds vermaarde Herm! De Somer uit Vlekkem. Deze, beeldhouwer nam reeds deel aan een binnen- en buitenlandse groep stentoonstellingen maar dan mees tal in kombinatie met kunstmeube len. Zijn drie werken die in Gent! zullen te kijk staan, zijn echter niet te koop. Tenslotte is er de Mere- naar Mare. Kiekens die na het teke nen ook het schilderen aandurfde. Zijn vijf werken in het Novotel hou den verband met de seizoenen en de natuur en zijn vervaardigd uit acryl; op papier. JV haalbaar zou zijn. Sinds de oprich-j ting zijn er slechts een paar voor-i stellen afgevoerd wat er op wijst dal er een koherente samenwerking heerst. Deze samenwerking vindt men trouwens ook bij het organise ren van aktiviteiten met andere ver enigingen. Deze wordt in de in komst gekonkretiseerd in het teken van het Festival van Vlaanderen met het optreden van het presti gieuze wercldensemble 'I Misici',! een muzikaal gezelschap dat zeker niet de gewoonte heeft om in kleine dorpen op te treden, niet om min derwaardigheidsgevoel op te wek ken maar eenvoudigweg omdat een vereniging het zich niet kan veroor loven op financieel vlak. Gamma maakt van het Festival gebruik om met een uitschieter Herzele in de' belangstelling te brengen. Prijs Gamma krijgt niet alleen de 'Prijs voor zuilendoorbrekend sociaal-1 kultureel werk' maar het is de eerste vereniging die deze prijs mag in ont vangst nemen. Hij wordt dus voor; de eerste keer uitgereikt in de ge schiedenis en is ingesteld om reden dat de kulturele verenigingen in een krisissituatie vertoeven. Hij wordt om de twee jaar uitgereikt en naast de morele waardering is er een be drag van 60.000 fr aan verbondenj wat evenmin te versmaden is. Hel ontvangen van deze provinciale prijs betekent een van de vele hoog-; tepunten uit het rijke aktiviteitenle-j ven van Gamma en is een nieuwe! stimulans om grote verwezenlijkin gen tot een goed einde te brengen. De prijs wordt uitgereikt op zater dag 16 mei in het gerestaureerde kasteel van Steenhuize-Wijnhuize, j JV Het nationale park Dc Hoge Velu we is gelegen in de Nederlandse provincie Gelderland, nabij Arn hem. Dit gebied van ruim 5500 ha is de nalantenschap van het echtpaar Kröller-Müller, in 1935 onderge bracht in een stichting. Dit echtpaar had een visie op het leven die bewaard is gebleven op De Hoge Veluwe: 'het belang van het algemeen'. Ze stelden zich tot doel het park als een aaneengesloten na tuurgebied voor de toekomstige ge neraties te behouden, beheer en be leid te richten op een harmonisch samengaan van kunst, kuituur en natuur en de bezoeker in dc gele- fenheid stellen daarvan optimaal ennis te nemen en te genieten. Dc droom die jarenlang werd nage streefd is de werkelijkheid van nu. Hij verzamelde woeste grond, zij verzamelde kunst, waarbij haar ideaal de eenheid van natuur en kuituur was. Hier leeft nog wild: roedels, edel herten, reeën, wilde zwijnen en moeflons, 150 soorten inheemse vo gels enz. Er zijn natuurpaden uitge zet, en het unieke van De Hoge Veluwe is dat overal vrij mag wor den gewandeld: je hoeft je niet aan de wegen te houden mits je de rust gebieden voor het grof wild (duide lijk door groene borden aangege ven) respekteert. Het is aan te bevelen om het bezoe kerscentrum «De aanschouw» en het observatieparkt als startpunt te nemen. Via informatiepanelen, dia's, film en De Hoge Veluwe in miniatuur, krijg je een idee van alle bezienswaardigheden en rekreatie- ve mogelijkheden. Dit informatiecentrum is ook uit erst geschikt als uitgangspunt voor wandelingen en fietstochten (ruim 42 km): borden geven de richting aan naar het door Berlage gebouw de jachtslot St.-Hubertus (gratis rondleiding). Je kan ook fietsen naar de wildobservatieplaats «Wildkansel De Klep», een bouw werk dat uitziet op een voeder plaats van o.a. edelherten. Of je maakt een tochtje naar het Deelcn- se veld met zijn heideplassen en het Deelense Was, het grootste ven. Misschien verkies je het monument «De Wet» van J. Mendes da Costa of het Rijksmuseum Kröller-Müller en de daarbij horende beeldentuin. Het museum is wereldvermaard om zijn Van Gogh-kollektie die niet minder dan 278 schilderijen en te keningen omvat. In dc lichte mu seumzalen is ook oude kunst ten toongesteld. Er zijn werken van Cranach, Millet, Versteren Gabriel en er is een prachtige kollektie Chi nees porselein. Desondanks ligt het aksent op de 19e- en 20e-eeuwse schilderkunst: Mondriaan, Van der Leek, Seurat, Leger, Signac, Gris, Redon, Braque, Picasso en vele an deren. In het Rijksmuseum Kröller-Müller lopen 'binnen en buiten' ongemerkt in elkaar over: tussen het licht van de tentoonstellingsruimten en het donker van de boompartijen ligt slechts een grens van glas. De door zichtige wanden schuiven geruis loos open, moeiteloos treea je de beeldentuin binnen die het museum omringt. Op de hellingen van de Franse Berg, tussen vijvers en hees ters zijn meesterwerken geplaatst van Rodin, Lipchitz, Henry Moore, Bourdelle, Visser en vele anderen. Een geleid bezoek aan het museum en het echtpaar Kröller-Müller erin geslaagd is de eenheid van natuur en kuituur te benadrukken. Deze daguitstap wordt door Gam ma georganiseerd op zaterdag 23 mei. Men vertrekt om 6.30 u. op het Kerkplein van Herzele. De terug komst is gepland tegen 23 uur. Gamma-leden betalen 1750 fr.; niet-leden betalen 1850 fr., kinde ren t/m 12 jaar dienen 1380 fr. neer te tellen. Inbegrepen in de prijs zijn: vervoer autocar, ingangsticket park. gidsen in het museum Kröller-Mül-! Ier (met o.a. dc grote Van Goch-j kollektie en het beeldenpark), huui| blauwe fiets, avondmaal in Restau j rant Rijzenburg aan het park. Voor preciezere inlichtingen en inschrijj vingen: Gemeentekrediet Herzele.: Kerkstraat 7 (tel. nr. 053/62.39.20).

De Voorpost | 1992 | | pagina 10