Aalsterse burgemeester en college door NV Betonwegenbouw gedagvaard in kortgeding na verzegeling van 'asfaltplant' Regenboog en milieuconvenant plannen van Ilva Centrum Hoger Onderwijs van Aalsterse VTI krijgt nieuwbouw Vri-team voor tweede keer finalist in 'Aktie Fiat Jeugd' 14 - 22.5.1992 - De Voorpost Voor de tweede opeenvolgende maal wist een groep leerlingen uit de eindjaren automechanica, zich na een teoretische selektie en een praktische halve finale, te plaatsen voor de finale in de 'Aktie Fiat Jeugd'. In de praktische halve finale behaalde het VTI-team zelfs de hoogste score van alle geselekteerde Belgische scholen. Voor de finale, de 4 uren van Zolder, die op 4 juli 1992 zal betwist worden, kreeg het team een Fiat Uno 60 S ter beschikking, die ze nu technisch moeten voorbereiden voor de race. In deze finale zal de wagen van het VTI-team bestuurd worden door journalisten van de BRT-radio en zullen de leerlingen instaan voor de technische bij stand. De eerste 5 winnende ploegen krijgen de wagen ter beschik king, voor een periode van 5 jaar. In de editie '91 behoorde het VTI-team tot de winnaars, zodat de school reeds over een wagen beschikt. De ploeg voor de finale '92 is vastberaden het even goed te doen als hun voorgangers. Zoals reeds vroeger in een artikel werd omschreven, hernam op 13 april II. de asfaltverwerkinginstallatie aan de Aalsterse Zeebergbrug, bij de bewo ners beter getand als de 'asfaltplant', eigendom van nv Betonwegenbouw zijn hinderlijke aktiviteit. Het college van burgemeester en schepenen spande een procedure in kortgeding aan die het bedrijf bij hoogdringend heid moest stilleggen. Vorige week werd dan ook, in opdracht van burge meester A. De \laght de toevoerleiding verzegeld. Uit het juridisch getouw trek is men echter nog niet uit. Nu werd de burgemeester op haar beurt, samen met het college gedagvaard om woensdag 20 mei in kortgeding te verschijnen voor de rechtbank van Dendermonde. NV Betonwegenbouw eist een dwangsom van 100.000 fr per dag, vanaf het moment van het stilleggen en verzegelen. Via een procedure in kortgeding te verhinderen. De uitbating ervan trachtte het stadsbestuur de verde- werd jaren geleden stopgezet en nu re exploitatie van het asfaltbedrijf onlangs weer op gang gebracht. Het Op zaterdag 23 mei om 10 uur orga niseert de Interkommunale Land van Aalst een perskonferentie om trent de start van de selektieve pa- pierophaling in het werkgeboed en een ruimer aktieplan 'huisvuilverwijdering' waaraan Ilva aan het werken is. In dit verband zet 'Regenboog' zijn standpunten uit een in verband met huisvuilopha- ling en -verwerking, samen met mi lieubehoud op lokaal vlak. Afvalverwerking, milieu en Ilva Iedere gemeente kan met de Vlaamse Gemeenschap een milieu- kontrakt afsluiten. De bedoeling is orde te scheppen in het verwerken van de steeds groeiende afvalberg en de zorg voor de natuurlijke om geving de plaats te geven die ze al lang moest hebben, ook op lokaal vlak. Op zich zijn dat lovenswaardi ge intenties. Een gemeente die een overeenkomst afsluit met de Vlaamse Regering kan rekenen op subsidiëring. In eenvoudig jargon heet dat een 'milieuconvenant'. Niets voor niets, zegt de Vlaamse Regering, en stelt daar een aantal voorwaarden tegenover. De ge meente moet garant staan voor de uitbouw van een vrij ruim milieube leid. Zij moet een onderzoek orga niseren inzake leefmilieu en natuur, jaarlijks een milieubeleidsnota afle veren en een budgettering betref fende o.m. natuurbehoud en -ont wikkeling, groenvoorziening, in spraak en sensibilisering en er dient een gemeentelijke adviesraad voor milieubeleid te worden opgericht. Verder is er een bijzondere over eenkomst i.v.m. de verwijdering van huishoudelijk afval. Daarin past de milieubox voor KGA (klein gevaar lijk afval), de uitbreiding van het aantal afvalbakkenparken (voor ge meenten met meer dan 10.000 in woners) en het selektief ophalen van glas, papier en GFT (groente-, fruit- en tuinafval). Interkommunale Land van Aalst (Ilva) Het is nogal duidelijk dat de oprich ting van een eigen milieudienst en het op zich nemen van de verplich tingen verbonden aan een overeen komst met de Vlaamse Regering voor kleinere gemeenten een pro bleem is. De Interkommunale Land van Aalst (Ilva), die reeds de stor ten in Vlierzele en Voorde uitbaat, ziet hier een 'gat in de markt' en springt erin. Ilva biedt de gemeen ten een intergemeentelijk team van milieudeskundigen aan en is ook bereid het probleem van KGA (de boxen), glas, papier en GFT aan te pakken. Over de bouw van een komposteringsinstallatie voor GFT op het industrieterrein te Schendel- beke is reeds beslist. Voor glasverwerking zoekt Ilva een oplossing bij het 'projekt Interleuven' een samenwerkings verband van 14 interkommunales voor de glasrecyclage, waaronder Ilva, dat afname van glas waarborgt zonder prijsexcessen. Dat zou Ilva toelaten de gemeenten een kostelo ze glasrekuperatie te verzekeren, vermoedelijk vanaf begin 1993. Het systeem van de glaskontainers is voldoende ingeburgerd en zou be- houdên blijven. Alleen moet er dringend voor gezorgd worden dat de bakken regelmatig geledigd wor den en de glasstorten naast de bak ken verdwijnen. Zo zegt men. Wij zijn er eerder voorstaander van dat de bakken en de storten errond ver dwijnen en het glas selektief aan huis wordt opgehaald naast de mo gelijkheid het te deponeren in een afvalbakkenpark. Voor het verwer ken van papier heeft Ilva een over eenkomst met de papierfabriek VPK Oudegem op het oog. VPK zou per jaar 10.000 ton papier afne men aan marktprijs in ruil voor een stortvergunning in Vlierzele van een eigen restafval van 10% op een jaarlijkse verwerking van oud pa pier van 160.000 ton. Een kleine berekening leert dat VPK aldus ver lost wordt van 16.000 ton (10% van 160.000 ton) afval in ruil voor de overname van 10.000 ton oud (nog te verwerken) papier. VPK koopt daarmee geen windeieren. Ilva wil verder ook instaan voor het ver spreiden en ophalen van de nu al beruchte milieubox voor KGA (klein gevaarlijk afval) maar tot nu toe weet niemand hoe dat sisteem precies zal en moet werken. De gemeenten De bal ligt nu in het kamp van de gemeenten om te beslissen wat ze in Ilva's handen willen leggen. Alle ge meenten van het arrondissement Aalst (op uitzondering van Erpe- Mere dat nog niet heeft beslist (we schrijven 10 april '92) en dat de palm voor milieu-onvriendelijkheid en zelfs -barbarisme verdient (zie de houding t.o.v. het Danckaert- stort en het industrieterrein) heb ben het milieukontrakt met de Vlaamse Regering onderschreven. Zij beslissen nu welke taken ze aan Ilva willen overdragen uiteraard sa men met de Vlaamse subsidies voor die taken of een deel ervan. Over de kostprijs die Ilva voor deze dienst verleningen zal aanrekenen zijn ons weinig of geen konkrete gegevens bekend. Eén konkreet voorbeeld toch: Denderleeuw laat het beheer van een afvalbakkenpark aan Ilva over aan de jaarprijs van 110 fr per inwoner. Het is duidelijk dat de Ilva voldoende brood ziet in het op zich nemen van een aantal milieutaken. Het laat zich meteen voorzien dat het de burger is die dit brood zal betalen. Huisvuil en personeel Dan is er nog het probleem van het 'gewone huisvuil'. Ook hier is Ilva kandidaat om die taak van de ge meenten over te nemen. Aalst, Denderleeuw, Erpe-Mere en Lede hebben een 'prijsofferte' gevraagd. Die offerte zou er binnen de twee maand moeten komen. Voor 1992 heeft Aalst nog het uitbaten van een eigen vuilnisophaaldienst in de be groting voorzien. Deze post ver toont een deficit van ongeveer 40 miljoen. Het jeukt al lang in de vin gers van het Aalsters bestuur om deze taak af te stoten. Alleen al de vraag tot onderzoek van een even tuele overname lokt ongerustheid uit bij het personeel van deze dienst. Er is reden toe. Dirk De Meerleer, Aalsters schepen voor leefmilieu, stelt dat Ilva waarborgen moet geven voor overname van per soneel en materiaal. Het is nog niet zeker, zegt hij, hoeveel en onder welke voorwaarden. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat Ilva een jaarlijkse put van 40 miljoen zo maar zal overnemen. Ilva laat er trouwens zelf geen twijfel over be staan. Het huidige personeel kan in principe niet mee overgenomen worden, zegt Ilva, het gaat immers om een rationalisering. Het is mo gelijk, zegt Ilva, dat er extra perso neel nodig is, maar dan zullen wij zelf de kriteria bepalen en komen er selekties van mensen met ervaring. Het kan zijn dat daarvoor personeel dat nu in stadsdiensten is in aan merking komt. Daarmee moeten de betrokken werknemers van de bestaande ge meentelijke diensten het dan stel len. Het is niet van aard om hun ongerustheid weg te nemen, te recht. Iedereen weet wat rationali seren betekent: meer doen met minder mensen. Ilva zal daar geen uitzondering op maken. De betrek kingvan een aantal mensen staat op de helling. De stem van de vakbon den hebben we in dit debat tot nu toe nog niet gehoord. Wij stellen dat het vrijkomend personeel voor andere taken binnen de milieusek- tor kan (moet) ingezet worden: wegbermbeheer, verkrotting in de buurten, selektieve glasophaling, si gnaleren van sluikstorten, Wanneer de ophaaldienst met veel minder mensen en dus ook werk ingskosten kan geklaard worden kan er misschien ook wat af aan de prijs die de gezinnen elk jaar mogen neertellen. De prijs Voorts is er de kwestie van de prijs. Ook daar heeft Ilva nog geen cijfers op tafel gelegd. Met de huidige bij drage in Aalst van 1500 fr per gezin vertoont de dienst een gat van 40 miljoen. Ilva wil en zal in dat gat niet verdrinken. Naast het rationalise ren bij het personeel is ook het ver halen van op zijn minst de kostprijs een element dat het negatieve saldo moet wegwerken. De burger kan zijn geldbeugel klaar houden. Hoe veel het precies wordt zal rap duide lijk worden. Hoe Ilva zijn bereke ningen zal maken is een andere zaak. Een interkommunale is geen door de burgers verkozen orgaan. Er is dus ook weinig demokratische kontrole op. De kloof tussen de bur ger en het beleid wordt dieper en dit is precies het tegenovergestelde van wat de traditionele partijen na 24 november op hun eerste kommu- niezieltje hebben gezworen. Het voordeel voor de wel verkozen ge meenteraadsleden en schepenen is dat ze zich achter dat duister inter- kommunaal geval kunnen verstop pen om hun eigen verantwoorde lijkheid te ontlopen. Een elegante manier om zich te ontdoen van een begrotingspost die zwaar op de stadsrekeningen drukt. Sinds jaar en dag knaagt de hogere overheid aan de financiële mogelijkheden van de gemeenten. Sinds jaar en dag jammeren de gemeentebesturen en klagen dit aan. Sinds jaaren dag ook schuiven zij, als puntje bij paaltje komt, de last door naar de burger en laten de hogere overheid onge moeid. Aanpakken aan de bron En in gans dat debat ontbreekt het belangrijkste element. De milieu- kontrakten met de overheid beper ken zich tot het wegwerken van de afval en het beschermen van de na tuurlijke omgeving. Op zichzelf is dat niet te verwerpen. Maar het zal zeer vette boter aan de galg blijven als niet terzelfdertijd het probleem aan de bron wordt aangepakt, op het nivo van de produktie, die uit eindelijk de grootste verantwoorde lijkheid draagt voor het scheppen van de afvalberg en de aanval op het milieu. Wie niet kordaat deze oor zaken aanpakt komt ongeloofwaar dig over zelfs met alle lovenswaardi ge pogingen om te 'kurieren am symptom' op kosten van de burger. Voorstellen Regenboog Regio Aalst-ZO Vlaan deren legt volgende rood-groene opties voor: 1. het personeel van de bestaande gemeentelijke reinigingsdien sten moet waarborgen voor blij vende tewerkstelling hebben, hetzij binnen andere gemeente diensten, hetzij binnen Ilva, met behoud van anciënniteit en sta tutaire rechten, 2. de diensten die Ilva aan de ge meenten aanbiedt moeten in alle opzichten doorzichtig zijn, d.w.z. dat alle elementen van kostprijs, subsidiëring, personeelsbeleid, dienstverlening, enz. klaar op ta fel worden gelegd en in een openbare offerte aan de ge meenten worden voorgelegd, een offerte waarvan ook de bur ger kennis kan nemen. Open baarheid van bestuur geldt ook voor organen, zoals de interkom munales, die met geld van de ge meenschap werken, 3. de gemeenten die op de Ilva- diensten beroep doen mogen de meerkost daarvan niet verhalen op de bevolking via bv. de verho ging van de taksen voor het op halen van huisvuil en/of milieu bescherming, 4. samenwerking tussen gemeen ten op gebied van milieubeleid kan zeer positief zijn als de ge meentebesturen bereid zijn af te stappen van hun kapellekesgeest en kortzichtigheid en van hun partijpolitieke spelletjes. Die sa menwerking moet in alle open heid en zonder enig gesjoemel aan de burger worden voorge legd. Als St. Lievens-Houtem, Herzele, Zottegem en Oosterze- le bv. nog niet kunnen komen tot een overeenkomst betreffende een gezamenlijke milieudienst (wat voor iedereen een goede zaak zou zijn) en het voorstel op steriele diskussies laten dood bloeden dan is dat het tegenge stelde van samenwerking, 5. de Vlaamse Regering moet zich ertoe verbinden het kwaad me teen ook aan de bron aan te pak ken d.i. in het produktieproces volgens het principe van 'de ver vuiler betaalt', in dit geval de producent van afval. PH stadsbestuur kreeg geen gelijk van de rechter in verband met de slui ting maar toch liet de burgemeester de toegang tot het bedrijf verzege len. Dit naar aanleiding van de ver klaring van de rechter dat hij zich onbevoegd achtte in deze materie. In overleg met schepen De Meer leer trof de burgemeester de nodige maatregelen. Omwille van de fair- play bracht de burgemeester nv Be tonwegenbouw vooraf van haar be slissing op de hoogte. Onmiddellijk hierna bond nv Betonwegenbouw de juridische strijd aan. De rechter werd in kortgeding verzocht de bur gemeester het recht op verzegelen te ontzeggen. Op grond van artikel 85 van het rechterlijk wetboek kan een belanghebbende die niet in de mogelijkheid verkeert zich te verde digen, een beslissing bij hoogdrin gendheid vragen bij de voorzitter van eerste aanleg. De rechter aanvaardde het verzoek van nv Betonwegenbouw. De slui tingszaak zou geen hoogdringend heid hebben en de rechter verwijst naar een procedure ten gronde. De vrijdagavond daarop ontving burge meester De Maght rond 9 uur op haar privé-adres met een beschik king bij deurwaardersexploot het verbod om te verzegelen. 'De installatie blijft alleszins verze geld. De houding van het stadsbe stuur zal door dit juridisch steekspel niet wijzigen. De juridische dienst van de stad Aalst heeft alle doku- menten ondertussen in haar bezit en bestudeert samen met de verant woordelijke advokaat de mogelijkheden', verklaarde burge meester De Maght. Haar beslissing van verzegelen steunt zij vooral op artikel 65 van de milieuwetgeving Vlarem, dat haar hiertoe de nodige bevoegdheid verleent. 'Ik heb op basis van het Vlaremrapport en ook nog andere wettelijke beschikkin gen de volle verantwoordelijkheid op mij genomen en een administra tieve beslissing uitgebracht. Daar blijf ik bij!' bevestigt de burgemees ter. De verantwoordelijkheid voor de gezondheid van de Aalsterse be volking zit haar duidelijk hoog. 'De onterechte inmenging van de recht bank is een administratieve kwestie en kan mij niet verhinderen de be slissingen te nemen die ik genomen heb'. Voor de verdere afhandeling van de zaak werd kontakt opgeno men met gemeenschapsminister van leefmilieu De Batselier. PH Reeds gedurende vier jaar smeedt het Vrij Technisch Instituut van Aalst bouwplannen om het Centrum Hoger Onderwijs in een vernieuwde en aangepaste accomodate onder te brengen. Uiteindelijk komt er nu toch schot in de zaak: de praktische uitwerking van het aanbestedingsdossier ging van start en de directie hoopt binnen een viertal jaar maksimum het nieuwe gebouw in te wijden. Het VTI, dat zich in de loop der jaren verspreidde langs twee zijden van de Sint-Annalaan, zal deze nieuwbouw realiseren aan de hoek van deze laan en de Ledebaan. Op die manierzullen de verschillende afdelingen elk hun eigen huisvesting krijgen. Het bouwdossier van deze nieuwe realisatie is al enkele jaren oud en had af te rekenen met heel wat ad ministratieve moeilijkheden. Voor namelijk werd het dossier vertraagd door de overdracht van de bevoegd heden naar de gewesten. Daags voor de bouwvergunning verviel, werd een neiuwe aangevraagd. De stad Aalst meldde dit niet meer te kunnen aanvaarden, omdat het col lege zich in die korte tijdspanne niet meer over het dossier kon uitspre ken. Het nieuwe bouwprojekt zal drie bouwlagen tellen en volgens de di- rektie zijn die nu al volledig bezet. Vooral het Centrum Hoger Onder wijs van het korte type zal er gebruik van maken. Achter een groenstrook komt langs de kant van de Lede baan bijkomende parkeerplaats voor 70 wagens. Het gebouw zal tussen de 160 en 180 miljoen kosten, BTW niet inbegrepen. Het CHO telt dit akademiejaar 520 studenten in de technische gradua ten die in Aalst gevestigd zijn en 90 studenten in het economische gra duaat dat in Wetteren blijft. Omdat CHO exclusieve opleidingen voor Vlaanderen verzorgt, waaronder de optie Vast Goed in de afdeling Bouw en vanaf volgend jaar de optie Meet- en Regeltechniek - een spe cialisatie in automatisering vanuit de elektronische invalshoek -, ko men de studenten uit heel Vlaande ren. Ongeveer 150 leerlingen be trekken kamers in de stad. Naast de afdeling Bouw zal ook de afdeling Konfektie in de nieuw bouw een plaats vinden. De afde ling leidt stafmedewerkers op voor konfektiebedrijven en aanverwante sektoren. Ook de afdeling Elcktro- mechanica met de opties Bcdrijfs- mechanisatie en Medische Instru mentatie, is een paradepaardje van het CHO dat in de nieuwe stal een onderkomen zal vinden. In de vestingsplaats Wetteren zit de afdeling Sckretariaatsmanagemenl met optie Medisch Sekretariaat. De ingebruikname van de nieuwbouw zal het secundair onderwijs van het VTI zeker heel wat meer en moder nere ruimte bieden. De nieuwbouw aan de voor de Aal- stenaars bekende 'Puitenput', zal ook een herstructurering meebren gen van het kruispunt Ledebaan - Sint-Annalaan - Meuleschette- straat - Valerius De Saedeleer- straat. Ter gelegenheid van de info-dag op zaterdag 23 mei vindt in de feestzaal van de school de jaarlijkse mode show plaats van de afdeling Konfek tie van het CHO, Deze modeshow wordt getoond op vrijdag 22 mei om 20 uur en op zaterdag 23 mei om 14 uur en om 16 uur. P.H. De tweede grootste Europese papier- en cellulose fabrikant MoDo met 16.000 me dewerkers en een produktie van 1,4 miljoen ton papier, heeft zijn chloorfahriek in Domsjö (Zweden) gesloten. Chloor wordt gebruikt om pupier te bleken en wordt nu vervangen door niet-milieubelastend zuur stof en zuurstofperaxyde. De vzw Kassoemaï uil de Zilversparren- straat 84 te 8310 Sint-Kruis Brugge organi- zeert twee stages rond hel tema Afrikaans dansen Meer informatie is te verkrijgen op bovenstaand adres of telefonisch op hel nummer 050135.20.67 Op 11, 12 en 13 september wordt in Oos tende de eerste 'Belgian Grand Prix World Champioenshtp Offshore Class Onege houden. Teuler Taptoe vertrekt op 23 mei met twee produkties naar het 15de Internationaal Poppenteater Festival in Bielsko Biala in Polen. In juni doet het lealer dan het We- reldfestival van hel Figurenleater in Ljubl jana in Joegoslavië aan.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14