Vijftig jaar Sparta Buggenhout Lokeren-Beveren, maar ook Wendy Van Wanten en La Esterella Jubileumfestijn 1 se-»»»-—— Transfers DirkDhaene trainer bij K.A.V.D Eddy De Vroe iHHsr f in jjmÊ bij Sparta Appels De Voorpost - 22.5.1992 - 19 VOETBAL De frustraties die we aan de degra datie overhielden, hebben we van ons afgezet. Het komt erop aan een streep te trekken onder wat is ge beurd en in de toekomst te blikken, ons te concentreren op wat komt... Aan het woord is Sparta Buggen- hout-voorzitter Dirk Baeyens. De kater waarmee de degradatie van Sparta van tweede naar derde pro vinciale gepaard ging, is blijkbaar overwonnen. De Spartanen hebben trouwens geen tijd om zich ongelukkig te voelen. Van 27 tot31 meia.s. wordt immers vijftig jaar aktiviteit in de schoot van de Koninklijke Belgi sche Voetbalbond gevierd. Daar toe werd trouwens een speciaal komitee o.l.v. Rudy Crets in het le ven geroepen. Dat komitee zette overigens interessante en geva rieerde evenementen op, zowel op het sportieve als op het zuivere amusementsvlak. Vlaamsche Voetbalbond De roots van Sparta Buggenhout liggen eigenlijk in de dertiger jaren. Dat blijkt uit het boek 'Buggenhout op voetbalschoenen' van de hand van Guido Van de Velde, uitgegeven in de schoot van de Buggenhoutse heemkring 'Ter Palen'. Midden de jaren dertig immers ontstond in de Kasteelstraat bij 'meester' Eugeen Moortgat een voetbalploegje, dat in een korte spanne tijds vaste vorm kreeg. 'Sparta' zou de ploeg heten, geel-blauw werden de kleuren en na een ommetje belandde Sparta in "het Minneveld (later Sportveldstraat). Daar zou Sparta van 1936 tot 1989 wel en wee beleven. In 1936 sloot Sparta Buggenhout aan bij de toen populaire Vlaamsche Voetbalbond. Op 13 september op het veld van Op- puurs. Vijf jaar lang bleef de ploeg de Vlaamsche Voetbalbond trouw. Mece nas in die jaren was Dolf Meert, de eerste 'vader Sparta'. De andere 'vader Sparta', Heinke Achtergael, was toen ook reeds Voetbal. Sparta Buggenhout-voorzitter Dirk Baeyens heeft de frustraties over de degradatie overwonnen. Onder leiding van Rudy Crets werd een speciaal komitee opgericht om de viering van het vijftigjarig bestaan te organiseren (toto guy) f "S. van de partij. Meer dan veertig jaar lang Met het doel aan de halve eeuw aktiviteit in de Koninklijke Belgische Voetbal bond de nodige luister te schenken/stelde de werkgroep 'Sparta 50', o.l.v. Rudy Crets, een gevarieerd programma samen, waarin zowel aandacht besteed werd aan sportieve als aan nog meer ludieke evenementen. De festiviteiten, verdeeld over de sporthal en de Sparta-kantine, worden ingezet op woensdag 27 mei. Van bij het gemeentehuis vertrekt dan de Sparta-stoet, voorafgegaan door de Koninklijke Fanfare 'De Eendracht', richting terrein, waar de officiële opening (19 u.) gebeurt en een receptie aangeboden wordt. Tijdens die receptie worden aan elke ploeg geschenken overhandigd en zullen Eddy Baeyens en Guido Keppens hun akteer- en improviseerkapaciteiten demonstre ren in sketches omtrent het (Buggenhouts) voetbal. Op donderdag 28 mei wordt van 11.30 u. tot 20 u., in de kantine, een eetfestijn aangericht, In samenwerking met de mannequingroep 'Splash' en diverse Buggenhoutse middenstanders, wordt in de sporthal te 15 u. een modeshow gelopen. De toegang bedraagt 50 fr. Aan een tombola zijn talrijke waardebons verbonden. Te 15 u. zullen een dertigtal spelertjes (pre-miniemen en miniemen) proberen via penalty-trappen de Luikse doelman Jacky Munaron te verschalken. Te 19 u. zullen ploegen van vier vijf deelnemers hun kennis van de sport demonstreren tijdens een sportkwis. Het sportieve staat centraal op vrijdag 29 mei. Te 19 u. wordt dan immers op het Sparta-terrein een wedstrijd betwist tussen de eersteklassers SC Lokeren en SK Beveren, die overigens zullen aantreden met hun A-kern. Voor de sfeer rond het terrein zorgt het Dendermonds Muziekske. Aanwezig zijn bovendien de 'oude' gloriën Marcel Dries, Vic Mees, Rik Coppens en Frangois Van der Eist. Als Voorwedstrijd (17.30 u.) zal een miniemenploeg geselekteerd uit spelertjes van Eendracht Opstal, Red Star Opdorp en Sparta Buggenhout het opnemen tegen de provinciale miniemen van Anderlecht. Op zaterdag 30 mei staat het ludieke centraal. Vanaf 16 tot 20 u. kan men terecht in de kantine voor een eetfestijn. Doorlopend wordt bovendien eenstratentornooi betwist, waarin teams bestaande uit zeven spelers het tegen elkaar zullen opnemen. Te 13.30 u. start in de sporthal een seniorenbal, met optredens van de Lietbeka-groep o.l.v. Achiel Vermeiren en La Esterella. Ook het orgel De Coninck is van de partij, 's Avonds wordt in de sporthal het Spartabal georganiseerd, met optredens van Wendy Van Wanten en het duo 'Finisch', mensen uit de streek. Op zondag 31 mei staat, van 11.30 u. tot 19 u., opnieuw een eetfestijn geprogrammeerd. Bovendien betwisten de ouders van de Sparta-duiveltjes en pre-miniemen tegen elkaar een voetbalwedstrijd. Wie de Sparta-akkommoda- ties vanuit de lucht wil bewonderen, kan een helikopter in die vluchten van zowat tien minuten zal uitvoeren. Hiervoor kan men vanaf 13 u. terecht op het Sparta-terrein. Voegen we daar nog aan toe dat tijdens de feestelijkheden nog diverse andere attrakties geprogrammeerd staan: rondritten met motoren en motoren met zijspan, rondritten met een treintje (vanaf donderdag tot zondag), diverse kermisaktiviteiten, optreden van fanfares enz. en je kan nu al zeker zijn dat het vijftigjarig bestaan van Sparta Buggenhout glorieus gevierd zal worden, v Pierre Van Rossem De veertiger jaren In de zomer van 1942 hield Sparta het voor bekeken bij de Vlaamsche Voetbal bond en op 20 augustus 1942 trad de klub toe tot de Belgische Voetbalbond. Ze kreeg als stamnummer 3.561, Oo 6 september 1942 startte voor de Spartanen de kompetitie in de reeks 'Waasland A' Dat eerste seizoen, inge zet met een 1-5-nederlaag tegen Grem- bergen, verliep niet zo schitterend. De nieuwelingen uit Buggenhout eindigden trouwens zesde en laatste en puurden slechts vier overwinningen uit twintig wedstrijden. Waar heel wat ploegen tijdens de oorlog sjaren inaktief bleven, spartelde Sparta de verdere oorlogsjaren in tweede gewe stelijke afdeling verder door. In de eerste naoorlogse kompetitie eindigde Sparta elfde op zestien. Vanaf het seizoen 1946-'47 pakte geel-blauw het profes sioneler aan. Notaris Aimé Van den Bos sche volgde dokter Luc Vercruysse op als voorzitter. Julien Meertens, ex-AVD, werd trainer. Voor het eerst beschikten de Buggenhoutenaren over een heuse trainer. Sparta-belofte Marcel Bellon werd met AV Dendermonde geruild en dat was het begin van een Dendermondse kolonie in Buggenhout: Jos Phariseau, Louis Coo- reman, Albert Van Kerpel en 'Polleke' Van Cauwenbergh. Om er maar enkele te noemen. Uit Zottegem kwam ene Jean Brewaeys naar Buggenhout. Sparta zette toen, in tweede gewestelijke, prestaties neer om 'u' tegen te zeggen: 9de in 1947 en 3de in 1948. In datzelfde jaar veran derde het terrein van richting en volgde Miel 'van de Ton' Annaert, als sekretaris Albert Van Damme op. Georges Crets woei over uit het Antwerpse en geel- blauw vierde in het voorjaar van 1949. De jaren vijftig De overgang naar een nieuw decennium bracht Sparta zwarte sneeuw: steunpi laar Albert Van Kerpel verongelukte, ne derlagen volgden elkaar op en in septem ber 1950 belandde Sparta in derde pro vinciale. Marcel Bellon en Georges Crets zorgden er met hun ploeg voor dat 112 keer geskoord werd dat jaar. Toen in 1951 de eindafrekening gemaakt werd, was Sparta kampioen en promoveerde het naar tweede provinciale. Daar zette Sparta een reeks eindresulta ten neer die net niet goed genoeg waren om in eerste provinciale te belanden. Het waren de gouden jaren van de tandems 'Doreken' Luypaert-Cesar Raedemae- ker, vooraan, Pierre Buys --Jean Bre waeys, achteraan en van steunpilaar Marcel Bellon. In 1959 kwam er een tribune naast het veld, dat opnieuw in de oorspronkelijke richting werd georiënteerd. Drie seizoenen eerste provinciale Sparta bleef maar dromen van eerste provinciale. Met de kompetitie 1961-'62 was het uiteindelijk raak. Onder het kom- mando van ex-Charleroispeler Vic Van Wimge schoot geel-blauw de hoofdvo gel af. Slechts drie nederlagen en 82 doelpunten maakten de weg naar eerste provinciale vrij. Ook de reserves werden dat jaar kampioen. Drie seizoenen hield Sparta stand in de hoogste provinciale reaks. In 1962 haal den voorzitter Coppieters en zijn ploeg Herman Burghgrave voor veel geld bin nen, bouwden de akkommodatie verder uit, maar toen Sparta in december 1964 z'n duizendste wedstrijd vierde, stond het wel aan de rand van de afgrond. In februari 1965 werd trainer Rie Meert ter hulp geroepen, maar het mocht niet ba ten en in september van datzelfde jaar trad Buggenhout weer aan in tweede provinciale. Vijf seizoenen vocht geel-blauw om op nieuw in de hoogste provinciale reeks te belanden. Zelfs het gemeentebestuur droomde toen luidop mee. In het voorjaar van 1966 werden immers plannen gemaakt om een sportstadion te bouwen voor één groot-Buggenhouts elftal. Een fusie Sparta-Eendracht Opstal werd geopperd, maar kwam er nooit... In de zomer van 1965 haalde Sparta Roger Nimmegeers weg bij FC Azalea Sport, één jaar later kwam Jozef 'Sam' Coeck van Beerschot. Speler-trainer- brein Coeck miste in mei 1969 van een niet de overgang naar eerste provinciale. De zeventiger jaren Sparta vatte de jaren zeventig aan met een rode lantaarn. Na een totaal mislukt seizoen zakte Sparta naar derde. Was de tijd van de vreemde, oudere (en duurbe taalde) spelers voorbij? Jonge spelers als Eddy Bellon en Dré .Turneer dienden zich aan. Twee seizoenen hadden de Buggenhoutenaren nodig om opnieuw in tweede provinciale te gaan postvatten. Sam Coeck, Louis Vermeulen, Etienne Van der Vreken, Willy Aerts en co slaagd en nog niet meteen, maar de komst van doelwachter-trainer Lucien Huth (mid den 1971) was de start van een nieuwe weg hogerop. Na een eindronde beland de Sparta in 1972 opnieuw in tweede provinciale. Trainer Huth werkte verder tijdens het seizoen 1972-73. Het elftal met o.a. Freddy Rochtus, Piet Palmers, Gaston Cauwenbergs, Sam en Pierre Coeck, Ro ger Van den Troost, Pierre Coninckx en een jonge Freddy Keppens, verspeelde de titel in de voorlaatste kompetitiewed strijd, maar kwam na een testwedstrijd toch terug daar waar het acht seizoenen tevoren ook vertoefde: eerste provincia le. Vier seizoenen hield geel-blauw het vol in de hoogste provinciale reeks. Tijdens het seizoen 1976-77 werd Sparta ziek. Het zijn droeve tijden, schreven de kranten toen. Op 1 mei 1977 luidde de klub tijdens een krisisvergadering de alarm bel. Een bestuurskrisis, nu sekretaris Leonard Baeyens er de brui aan gaf, een brand in de kleedkamer en kantine en financiële problemen deden Sparta in ademnood verkeren. Toch stond de klub er in 1977 opnieuw, zij het opnieuw één verdieping lager. Kersverse sekretaris Freddy De Bis schop en trainer Van Nieuwenhove pro beerden het zonder dure vogels en wil den jongeren naast vaste waarden een kans géven. In december zal Sparta ech ter opnieuw in de lift van vijf voor twaalf, maar geraakte o.a. dankzij speler-trainer Willy Boons en Lucien Huth toch nog in veilige haven. Het seizoen dat volgde was er één van het rustige soort. Een kapitaalsinjektie met het oog op de jaren tachtig, met de medewerking van voor zitter Hugo Moens moest voor Sparta een rooskleuriger toekomst inluiden. De jaren tachtig: een nieuw terrein Met een totaal vernieuwde kern stond Sparta bij het begin van de jaren tachtig mee aan de leiding in tweede provinciale. Het heilig vuur doofde echter naar het einde van het seizoen toe en de klub bleef waar ze was: in tweede provinciale. Georges Mertens nam het roer van Willy Boons over. In november '81 zat Sparta echter opnieuw met de rode lantaarn op schoot, wat een nieuwe trainerswissel tot gevolg had. Het spelersduo Hugo Trilley - Jan Jacobs zette de benarde situatie recht. Voorde kompetitie '82-'83 rekende Sparta op de jeugd. Een te zware opgave zo bleek. De klub raakte weer in het sukkelstraatje, het trainersduo be dankte en ook opvolger Rudy Van Bos sche kon de zaak niet redden. Hij werd zieken interim-oefenmeester Alois Claes kon evenmin de scheve situatie recht trekken. Sparta zakte naar derde provin ciale. Trainer Julien Peelman slaagde er niet in Sparta opnieuw de weg hogerop te wij zen. Integendeel, Sparta bleef sukkelen en de klub belandde in vierde provinciale: een dieptepunt in de geschiedenis van de klub. Midden de tachtiger jaren herbegon Sparta met een vernieuwd bestuur van de heropstanding. O.l.v. voorzitter Dirk Baeyens, sekretaris Isidoor Luypaert en speler-trainer Luc Caluwé startte Sparta in september '84 onderaan de ladder. Het verblijf in vierde werd echter nog met één jaar verlengd. De kompetitie '85-'86 leverde Sparta de derde kampioenstitel uit zijn geschiedenis op. Eddy Bellon loodste samen met André Turneer, Peter en Benny Van Helsuwé, Hedwig Tilley en anderen Sparta opnieuw een rang hoger. Vijf seizoenen zou het echter duren eerr geel-blauw opnieuw naar tweede provin ciale klom. Jarenlang stond Sparta bovendien al aan de klaagmuur met terreinproblemen: de aanleg van een tweede terrein was een absolute prioriteit geworden. De bouw van de sporthal, begin der jaren tachtig,s zette Sparta aan het plannen. Wilde geel-blauw weg uit de Sportveldstraat? Eerst wel, dan weer niet en uiteindelijk toch wel. Op 10 september 1989 speel den de Spartanen voor het eerst op hun nieuwe terrein, nabij de sporthal. De fee stelijke ingebruikname van de nieuwe installaties werden veertien dagen later evenmin met een zege beklonken. De jaren negentig Voor het vierde opeenvolgende jaar waarde het degradatiespook in Buggen hout rond. Toen speler-trainer Jean-Pier re Lippens op 21 januari 1990 letterlijk opstapte, werd opnieuw een reddende engel gezocht. Met Rudy Baeck werden de gebeden verhoord en Sparta strandde Sparta Buggenhout, aldus voor zitter Dirk Baeyens, wil in derde provinciale een toonaangeven de rol spelen. Daartoe werd een beroep gedaan op trainer Ju lien Peleman (Hamme), eerder reeds aan het werk bij St.-Gillis- Dendermonde, Sombeke en Robur. Sparta was ook reeds aktief op de transfermarkt. Zo zal Marco Pfaff (ex-Zele Heikant), een spits, zoon van Toon, de klub versterken en werd ook Alain Muysewinckel, die vorige jaar bij SK Lebbeke niet aan de bak kwam en dan maar ging korfbal len bij Atlantis Lebbeke, aange trokken. Juniores- en hulptrainer Ray mond Van Boven blijft bij Spar ta. V nog in de top van de rangtabel. De kompetitie 1990-'91, o.l.v. Wilfried Maes, verliep evenmin vlekkeloos. Cer- cle Melle bleek te sterk, maar Sparta klampte aan en bereikte eerder onver wacht toch de tweede plaats aan de eindstreep. In een eindronde voor twee de geplaatsten haalde Sparta het tegen FC Brakel na een thriller met verlengingen en strafschoppen. Sparta stond opnieuw in tweede provinciale. Tijdens het seizoen '91 -'92 werd de klub achtervolgd door pech. Een lange lijst blessures, van goeie spelers en pech met de trainers zorgden ervoor dat geel- blauw naar derde provinciale degradeer de. Pierre Van Rossem K.A.V.D. heeft Dirk Dhaene aange trokken als oefenmeester. In de voorbije kompetitie was hij aan de slag bij S.K. Bellem, een ploeg die promoveert uit tweede provinciale en die volgend jaar tegenstander is van K.A.V.D. Dhaene zelf, die woonachtig is te Heusden, is enige tijd speler ge weest bij S.V. Oudenaarde en Een dracht Zele. Hij is licentiaat lichame lijke opvoeding en geeft les in Oost akker. E.G. Eddy De Vroe zal komend seizoen Sparta Appels trainen, hij volgt er Dirk Deferrere op. De Spartanen versterken zich verder met Dirk Raes (Oudegem) en De Waegeneer, een doelman uit Lebbeke. EG i! mmaim Voetbal. Sparta Buggenhout gaat binnenkort het vijftigjarig bestaan vieren en dat werd uitvoerig uit de doeken gedaan tijdens een persbijeenkomst, waarop ook de bestuursleden van de Spartanen aanwezig waren, (foto guy)

De Voorpost | 1992 | | pagina 19