Kamiel Roelandt sportvisser op wereldniveau Familie Geeroms een ruitersras uit Aaigem ry>>' De Voorpost - 22.5.1992 31 In de schaduw van de Aalsterse watertoren wonen Kamiel Roelandt en zijn echtgenote. Een eenvoudig koppel, zonder veel plichtplegingen, maar die op hun manier toch al heel wat hebben beleefd tijdens hun leven. Vooral Kamiel als sportvisser, verwierf zowel op nationaal als op internationaal vlak een grote faam. Hij nam 20 jaar deel aan het wereldkampioenschap sportvis sen en behaalde vier maal de wereldtitel. Een viertal jaar geleden ziek geworden en het reeds tweemaal ondergaan van een nieroperatie hebben Kamiel doen afzien van verdere deelname aan heel wat belangrijke wedstrijden, wat niet wil zeggen dat hij er het lijntje reeds bij neerlegt. Vroeger woonde Miel Roelandt aan de"Zwarten Hoek" aan de Dender. Nog maar 6 jaar oud, ging zijn aandacht tijdens de vrije tijd volledig naar het vissen. "Ik ben als het ware tussen de vis sers groot gebracht. Mijn vader was wel maar een visser'Van 't alverdrei donker" maar toch ben ik er blij vend in op gegaan. Ik kan dat moei lijk uitleggen, maar als ik aan de kant van het water sta en ik kijk naar de golfjes, de wind, de beweging van de onderstroming van het water... weet ik waar men zich moet plaat sen om de vis te vangen. Het is moeilijk te verklaren hoe men in zoiets uitblinkt", vertelt Kamiel en drinkt met veel smaak van een glas water. Hij is geen uitgaander, café loper, hij rookt of drinkt niet... al zijn aandacht gaat naar de hengel sport. Oorspronkelijk probeerde hij in Aalst bij een vissersclub maar reeds zeer vlug lagen zijn ambities op heel wat breder vlak. Hij sloot zich aan bij een club in Gent en ging bijna elke zaterdag en zondag aan wed strijden deelnemen. "Zoals elke sportbeoefenaar zit die kompetitiegcest mij in het bloed. Soms zal ik eens gaan vissen, niet in wedstrijdverband zoals in het Aal sterse stadspark, maar dit zegt mij niet veel. Ik doe dat nu de laatste tijd wel eens omdat ik daar een paar jongens heb opgemerkt die ik wou helpen. Ik houd cr echter niet van, Roelandt bezit niet alleen bijzonder gesofistikeerd hengelmateriaal (voor zo'n 200.000 fr.) maar heeft ook een uitzonderlijke kennis en ervaring opgedaan die hem bijna onklopbaar maken."Vorig week end bv. gingen we deelnemen aan een wedstrijd op de Dender te Den- dermonde. De meeste mensen had den hun plaats al uitgekozen en konden blijkbaar weinig vangen. Ik dat de mensen zo op mij staan te Aalst. Zelfs uit de vijver van het Aalsiers stadspark weet Kamiel Roelandt kijken", bevestigt Kamiel zonder veel moeite heel wat brasems op het droge te halen (a) was 's morgens al eens gaan kijken en koos mijn plaats volgens mijn vaststellingen. Een vriend van mij lachte mij uit. Op het einde van de wedstrijd had hij echter 500 gram gevangen, terwijl ik de eerste was met een vangst van 2 kg 400" vertelt Kamiel fier. Kamiel Roelandt heeft, al vissend, al een groot stuk van de wereld ge zien. Hij nam deel aan wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada, Noorwegen, Oostenrijk, Ierland,... en van overal heeft hij herinnerin gen, foto's en de laatste tijd ook videofilms. Hierbij maakte hij van zelfsprekend heel wat mee. In een krantenartikel van 1979 wordt o.a. vertelt, hoe hij in het vliegtuig bij een vlucht naar Ierland, onpasselijk geworden na het veelvuldig proe ven van likeurtjes, zijn gebit had kwijtgespeeld."Moest ik een voet baller of wielrenner geweest zijn, dan was ik al lang miljonair, maar ja. De hengelsport wordt niet zo hoog aangeschreven en de prijzen zijn dan ook navenant." Toch bewijzen de meer dan honderd bekers, me dailles, trofeeën en schalen het ni veau van de behaalde prestaties. Kamiel nam, als Belg, zelfs deel aan wedstrijden in Amerika als lid van de Franse nationale ploeg. Toen hij ongeveer 35 jaar was (de jaren '67- '70) beleefde hij zijn topjaren. Nu heeft Kamiel zijn plaats in de natio nale ploeg afgestaan aan jonge mensen. Hij vindt dat top-sport al leen maar door jonge mensen zou mogen beoefend worden. Het vraagt teveel concentratie en Ka miel vindt het belangrijker dat op gedane ondervinding doorgescho ven wordt aan jongere mensen die er duidelijk de aanleg voor hebben er iets mee te doen. Toch volgt Roelandt alles nog van kort bij. Zo trok hij nog vorig jaar voor een maand naar Hongarije om er de Belgische ploeg aan het werk te zien en tegelijk een vier uur du rende film over Hongarije en de Aalst. Kamiel Roelandt geraakt nooit uitgepraat wanneer het gaat over sport vissen. Reeds heel zijn leven gaat trouwens al zijn vrije tijd er naar toe a hengelsport vast te leggen."Ik zag werd ontvangen door minister Van daar een man van aan de Duitse Elslande van destijds, grens, van Welkenraedt. Die trok Echte sportvisser is Kamiel en lucht mij aan en ik ging hem raad geven, zijn woede tegenover"amateurs" Hij won de eerste dag. De anderen die de gevangen vis meeneemt en waren echter jaloers en 's anderen- "hem zelfs opeten". Elke vis die Ka- daags wist Marcel Van den Eynde te miel vangt wordt na de wedstrijd vertellen dat er, in tegenspraak van onmiddellijk terug gezet. Het mate- wat ik had voorgesteld, met de lange rieel waarmee hij vist en de techniek stok moest gevist worden. In ver- die hij toepast zijn van die aard, dat band met die jongen die ik de dag een vis om zo te zeggen geen belang voordien geholpen had kwam men rijke kwetsuur overhoudt aan het mij zeggen"dat die gerust kon win- "aan de haak geslagen worden", nen zonder mij". Ik heb die dan "Op de vijvers van het park van maar links laten liggen. Het resul- Aalst, bv. zit er hele schone vis, taat was dat die man de vijfde werd maar niet voor allemaal. Als ieder- en Van den Eynde den achtsten", een echter elk visje dat hij vangt vertelt Kamiel openhartig. Het is meeneemt dan zal er zeer vlug niet een feit dat hij met zijn hart op zijn veel meer overblijven", verklaart tong leeft en niets onder stoelen of Kamiel en vertelt ons verder over de banken steekt."Ik heb van niemand zoveel meegemaakte belevenissen, iets te krijgen en aan niemand iets te terwijl zijn echtgenote-globetrotter vragen", zegt Kamiel en is er fier en de foto-albums bovenhaalt van de blij over te kunnen zeggen dat hij reis van vorig jaar naar Amerika, steeds zijn eigen gang kan gaan. "Volgend jaar ben ik met mijn doch- Van de stad Aalst uit is er nooit veel ter op vakantie naar Hawaï", ver belangstelling geweest voor de op- klaart zij in volle ernst terwijl Ka- merkelijke prestaties van Kamiel. miel het rustig bij zijn lijnen, net, Deze tilt hier echter niet zwaar aan water en... vissen houdt, én is al meer dan tevreden wanneer P H hij de foto kan tonen waarop hij Wie het over de boerderij heeft, denkt ontegensprekelijk aan paarden. De kloeke Brabander werd bij het werk echter vervangen door de tractor maar een erf dat zichzelf respecteert bezit nog altijd een paard, eens het statussymbool van de welstellende boer. Een boerdery zonder paard is die naam niet waardig maar dit kan van de landbouwersfamilie Geeroms uit Aaigem niet gezegd worden want bij hen genieten de prachtige viervoeters hun aller aandacht. De boerderij is hun bestaan maar het paard is hun leven. De meeste landbouwersfamilies bezitten thans een paard, een luxeartikel, en de aktiviteiten beperken zich meestal tot een tocht door de velden of een deelname aan een stoet of ommegang. Bij de familie Geeroms uit de Sprinkel te Aaigem eist men meer van het paard maar ook van zichzelf. Voor hen is het een harde sport geworden die een ruime familiale omvang gekregen heeft want reeds sinds een kwarteeuw ontpoppen zij zich als stoere ruiters aangesloten bij de Landelijke Rijvereniging Sint-Joris te Haaltert. Het is opvallend dat dergelijke sport minder algemeen bekend is en het is eerder toeval dat de ruitersfa- milie Geeroms eindelijk de aan dacht gaat verdienen die ze toe komt. Om van hun bestaan te horen moest men wachten tot dat de twin tigjarige Gert zich kandidaat stelde om eventueel tot sportlaureaat 1991 bekroond te worden in de ka- tegorie «Kompetitie Individueel». Hierbij steunde hij zich op zijn glansrijke prestaties in de paarde- sport en meer speciaal in de «Mili tary», een discipline die zelfs bij de meeste zgn. sportlui onbekend is. Wel al eens vaag van gehoord maar daar houdt alle kennis mee op. Om hieraan te verhelpen legden we ons oor te luisteren op het gastvrije hof dat in de wijk van de Aaigemse Sprinkel te vinden is, zij het dan ook met enige moeite. Geen laureaat Ondanks het feit dat Gert Geeroms een voorbeeldig palmares kan voor leggen, kreeg hij niet de hoogste lauwerkrans maar zijn uitslagen wa ren dan toch goed bevonden voor een zeer eervolle vermelding. De keuze van de clubs ging eens te meer uit naar de meer bekende sporten als atletiek, maar G. Geeroms had nog de bijkomende verdienste dat hij zijn eigen, vrijwel onbekende sportbeoefening in de belangstel ling bracht. Alhoewel zijn uitslagen niet doorslaggevend bevonden wer den om verkozen te worden, dan toch heeft hij aan de paardesporl een nieuw elan gegeven waar men bij de keuzevorming in de toekomst zal moeten rekening mee houden. Een eerste plaats in het Provinciaal Kampioenschap en in de Nationale Military is evenzeer gesteund op oe fening, ervaringen doorzettingsver mogen. Mikrobe Het paardrijden zit de Geeromsen in het bloed en het is dan ook geen toeval dat Gert door de mikrobe aangetast werd. Zijn oom A. Gee roms was reeds in 1972 nationaal kampioen met het paard Iwein in Heks. Toen moest hij trouwens in aanmerking komen om aan de Eu- nemen maar hij werd niet geselec teerd omdat «hij te jong was». Dit is één van die nadelen van bepaalde sporten waar men soms sportlui weerhoudt die zelfs minder preste ren maar dan uiteindelijk toch voor rang krijgen op iemand met een be ter palmares. Dan is er ook nog vader Geeroms, die al meer dan een kwarteeuw con cours rijdt. Hij was provinciaal kam pioen in wat ingewijden «zwaar» noemen en dit een tiental jaren ge leden. Toen reed hij zelfs met twee of drie paarden in deze kategorie wat in feite een zeldzaamheid is in deze sport. Daarenboven kwam hij met een jong paard terug wat al even zeldzaam is. Ook Gerts broer is een te duchten ruiter want hij heeft dit seizoen al drie overwinningen op zijn naam wat hem normaal recht geeft op een nationale selectie, van waar uit hij hoopt om op Europees vlak te mo gen deelnemen. De familie Geeroms zal gebeurlijk met vier paarden in de nationale kampioenschappen aantreden: Gert gaat het beproeven zowel in «licht» als in «zwaar»; zijn broer in «midden» en zijn vader in «licht». Nu is het druk oefenen om tegen de laatste zondag van april klaar te staan in Lummen. Military Bij een rijvereniging beperkt men zich doorgaans tot uitstappen maar het programma wordt ook enkele keren per jaar uitgebreid tot spring concours waar rivaliteit geen ijdel woord is, om soms maar niet te spre ken van afgunst maar met dit laatste heeft men alleen in grote wedstrij den af te rekenen. Gert Geeroms kreeg de mogelijk heid om zich op de boerderij inten sief met paarden in te laten zodat hij er op zeer prille leeftijd mee op groeide en er dus ook zeer ver trouwd mee was. Hij begon al met een pony waarmee hij zelfs aan wedstrijden deelnam. Toen hij ech ter ongeveer tien jaar oud was, be gon hij «met een groot paard te werken» en niet alleen in de spring- discipline, maar ook in de «Milita- De «Military» is een veeleisende wedstrijd door zijn veelzijdigheid. Hij wordt trouwens in drie onderde len gereden, nl. een dressuurproef die elke ruiter als zeer belangrijk beschouwt om nog in aanmerking te komen voor de overwinning. Dit blijkt duidelijk uit ondervinding want Gert Geeroms was reeds vier maal eerste in de dressuurproef en won daardoor toch drie wedstrij den. Daarop volgt de cross-country die uiteraard buiten gereden wordt waarbij man en paard over hinder nissen moeten met balken, putten en beken. Hier komt het er op aan de sprongen goed in te schatten en de krachten van het paard te dose ren. Hier speelt wederzijds vertrou wen een voorname rol «maar dat leert men alleen door ervaring, ver telde Gert. Een val van het paard kost aan het duo zestig strafpunten wat meestal de overwinning in het gedrang brengt. Daarenboven moet het par cours van 500 m in een bepaald kor te tijdslimiet afgelegd worden zodat oponthoud puntenverlies betekent. Dan volgt de jumping en uiteinde lijk worden alle strafpunten samen geteld om de winnaar te kronen met het minst aantal strafpunten. Hier voor krijgen we een paar tips mee van de Aaigemse Military-specia list: «Aan een paard is gemakkelijk te zien of het regelmatig door zijn berijder op dressuur wordt getraind of niet. Vooral met jonge paarden - tot zes jaar - is het belangrijk op dressuur te werken. Ze moeten kunnen gehoorzamen, volledig in balans zijn en de korte galop leren. Dit is ook de basis voor het sprin gen». Wedstrijden De wedstrijden worden gereden tij dens een achttal toernooien met praktisch evenveel crosses. Men spreekt hierbij van zomeraktivitei- ten omdat ze vooral doorgaan in oktober-november en de periode van maart-april. In de winter maanden houdt men het bij in- door-wedstrijden waarbij men zich vooral op de dressuur toelegt. Daarbij maakt men thans wel eens gebruik van video-opnamen om la ter de fouten en de techniek na te gaan en aan de hand daarvan zijn rijvaardigheid te verbeteren. Om aan een Military deel te nemen moet het paard zeker vier jaar oud zijn en dan pas begint men in de laagste reeks met kleine en gemak kelijke hindernissen. Pas als het paard zeven tot acht jaar oud is mag men in de hogere klassen aantre den. Er is daarnaast ook een inde ling in «reeksen» die vroeger slechts vier bedroeg maar dit jaar is er nog één aan toegevoegd om de paarde- sport te stimuleren aangezien er aan stagnatie waargenomen was. Dit werkt een hoger aantal deelne mers in de hand .en daarbij hoopt men op meer belangstelling van de deelnemers. Bij de Landelijke Rijverenigingen ontwikkelen de wedstrijden zich ge durende slechts één dag met alle drie de reeksen. In federatiever- band doet men er twee of meestal drie dagen over en spreekt men van een «Three Days Event». Als het om internationale wedstrijden gaht komt er nog een steeple bij met een wegparcours vóór en na de proeven wat het totaal op een dertig tot veer tig km brengt. Bij wedstrijden moeten zowel paard en ruiter met elkaar en het parcours vertrouwd zijn maar toch zijn er details die kunnen meespelen om al dan niet met klein verschil de over winning te behalen. «Voor het na tionaal kampioenschap is het be langrijk als laatste het parcours te kunnen afleggen. De scheidsrech ters durven in het begin geen hoge scores geven, omdat ze niet weten wat de rest van de deelnemers ervan terecht zal brengen. Daarom is het voorzien dat de provinciale kam pioenen altijd als laatste de wed strijd mogen rijden». De uitgangs positie van Gert Geeroms is dus al rooskleurig en zeker hartverwar mend om aan het nationaal kam pioenschap te beginnen. Voor de Landelijke Rijvereniging van Haal tert is hij zeker de ambassadeur van de club zonder daarbij de andere familieleden te vergeten weliswaar. Erpe-Mere. Gert Geeroms met zijn nieuw paard waarmee hij hoopt evenveel sukses te boeken als met het voorgaande (jv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 31