Leedse SP maakt evaluatie van meerderheidsbeleid CVP-Aalst stelt procedure in tot uitsluiting van OCMW-mandataris Waarheen met oud papier in Erpe-Mere m 8 - 22.5.1992 - De Voorpost De SP heeft twee legislaturen het beleid helpen voeren maar sinds de laatste verkiezingen werden zij door de koalitie van CVP en LD in de oppositie verdrongen. De SP wil het sportief aanpakken en spreekt van 'Half-Time' om na te gaan hoe het beleid gedurende driejaar gevoerd werd en of er al beloften ingelost zijn. Zij maakten een analyse met daarbij de nodige bedenkingen ten overstaan van de bestuursmeerderheid. Tijdens de verkiezingen pakte men uit met de slogan 'Lede goed besturen' en dit wil de SP aan de voorbije driejaren toetsen. De SP heeft er werk van gemaakt om enkele typische elementen diep gaand te onderzoeken, vooral dan deze die zeer belangrijk zijn voor de bevolking. Wat de verkeersveilig heid betreft betreurt men dat ervan de beloofde fietspadenpolitiek slechts twee stroken aangelegd zijn, nl. in de Wijmeersstraat te Impe en de Steenstraat te Lede en boven dien vindt de SP ze onveilig. Brede re voetpaden moet men ook al ont beren en de veiligheid van de burger vinden zij ook een mislukking. Niets is te bespeuren van de herwaarde ringvan de politieagent en zeer wei nig van de wijkagent en dit is even min het geval met de kontakten tus sen burger en politieman. Er is wel een meerjarenplan opgemaakt voor de brandweer maar door die men sen zelf. Hier ook blijft positief re sultaat uit. Op het gebied van leefmilieu ge beurt er slechts iets positiefs voor de huisvuilophaling en voor het selec teren doet men beroep op de ILVA. Containers worden niet tijdig gele digd wat op slordigheid wijst. Van de beloofde verspreiding van bro chures, het organiseren van wande lingen en voorlichtingsvergaderin gen is er duidelijk geen spoor. De SP beweert trouwens aan de basis te liggen om het initiatief te nemen voor een milieuovereenkomst te onderschrijven. Ruimtelijke ordening Voor wat de uitbouw van een be drijventerrein betreft zou het dank zij de SP zijn dat men opnieuw is gaan uitkijken naar een inplantings plaats geschikt voor ambachtelijke zone: 'Na drie jaar beschikt de CVP-LD nog maar over een sumier ontwerp van BPA. De gefundeerde opmerkingen vanuit de SP werden door de meerderheid weerhouden en opgenomen in het BPA bundel'. In de Ruimtelijke Ordening heeft men speciaal aandacht besteed aan het kasteel van Mesen maar hier zijn de in bespreking zijnde plannen naar 'de kast verwezen'. Het initia tief voor de uitbouw en verfraaiing van de dorpskernen werd nog altijd niet uitgevoerd. Hierbij viseert de SP vooral de dorpsherwaardering van Lede die toen ze in de meerder heid zat reeds opteerde om de 'pissine' af te breken en het oorlogs monument te restaureren dat nu maar steeds meer wegzakt. Voor wat de huisvesting betreft heeft men volgens de SP 'de een voudigste weg bewandeld en in plaats van uit een gemeentelijke grondregie te werken heeft men hier gewoonweg een keuze gemaakt uit de voorstellen van de ILVA, om zo tot het ontwerp van sociale ver kaveling tussen de Stokstraat en de Herdergemsestraat te komen - Stokveld genaamd'. Kuituur Met uitzondering van de medewer king aan de Open Monumentendag is er volgens de SP in Lede op kul- tuurgebied niet veel zaaks verricht hierbij verwijzend naar het aange kondigde verspreide lokalenbeleid in de diverse dorpskernen. Toch kan men niet naast de bouw van een biblioteek en auditorium kijken wat ze wel een goede zaak noemen maar ze vrezen dat het een 'annexe van De Werf dreigt te worden. De SP is niet akkoord met het nieuw ont werp van de sporthal omdat de bouw veel meer gaat kosten dan in het oude ontwerp voorzien was. Ze hebben een algemene aanklacht te gen het akkommodatiebeleid en be treuren dat de buitengemeenten slecht bedeeld zijn. Sociale verbetering Ondanks de beloften in de beleids nota in verband met de tewerkstel ling die 'bijzondere aandacht' zou krijgen blijkt volgens de SP weinig of niets gerealiseerd, evenmin als van de 'bevordering van de vorming van werklozen en werkzoekenden. Nochtans zou de uitbouw van de ambachtelijke zone hieraan hebben kunnen verhelpen maar de SP be weert dat de CVP-LD 'andere voor keuren heeft'. Wat het maatschappelijk welzijn betreft, met de daaraan verbonden dienstverlening, wordt door de SP beschouwd als 'een handig gebruik maken van wat door de voorgangers ingesteld' werd. Volgens de SP zou de uitbouw van het rusthuis er niet komen maar men opteert voor de bouw van ser viceflats zoals in andere gemeenten. Daarom dringt de SP aan op de sociale funktie ervan en de 'huur prijzen te baseren op het inkomen van de bejaarden' die er desgeval lend zullen gebruik van maken. Openbare werken In deze sektor is het volgens de SP evenmin schitterend te noemen en beperken de werkzaamheden zich tot 'de aanleg van een paar voetpa den en parkeerplaatsen met daarbij wegeniswerken in de Wijmenstraat te Impe en de Aquafinuitvoering in de Steenstraat. Op een afdeling van de bibliotheek na is ervan de dienst encentra niets te bespeuren, met uitzondering van dit te Impe' dat nog moet gerealiseerd worden. De eerste drie jaar zijn ook niet erg gunstig voor wat de financiële aan pak betreft vermits er een dubbele belastingsverhoging vastgesteld wordt bij de personenbelasting en de onroerende voorheffing. De druk verhoogd ook voor het huis vuil en de marktstandplaatsen. Daarbij 'doet de meerderheid ver der zonder subsidies'. Dit is trou wens een post waar men voortaan niet meer kan op rekenen want men moet beroep doen op het investe ringsfonds. De SP spreekt dan ook in haar pers nota over 'het misbruiken van het vertrouwen van de kiezers en de Leedse bevolking'. Zo analyseert de SP de kiezersbeloften waaraan tot op heden nog geen gevolg gegeven werd wat ze doet besluiten de ver kiezingsslogan 'Lede goed besturen' op vage beloften ge steund was. Zij richten ook een aanklacht tegen de te hoge kostprijs van het ge meentehuis dat samen met het nieuwe politiebureel over de zeven tig miljoen gaan. De kostprijs voor de sporthal zal na de volledige af werking vrijwel het dubbele kosten dan voorzien bij de raming. Voor de SP is de 'openbaarheid van bestuur een hol begrip voor deze meerderheid' en zij spreken verder van een verdoken werking'. In spraak voor de bevolking is er nau welijks want er greep slechts één hoorzitting plaats. Het gemeente lijk informatieblad verschijnt mees tal laattijdig terwijl zelfs het inzage recht van de gemeenteraadsleden 'aan banden gelegd wordt'. Kansarmoede en OCMW De kredieten voor de bestrijding van de kansarmoede van het Fonds Van Den Bossche werden alleen be nut voor de aankoop van een paar percelen grond voor speelweiden terwijl de rest ging naar het OCMW 'als bijpassing van het oplopend tekort'. Met deze dienst is het trou wens erg gesteld volgens de SP. De effektenportefeuille is vrijwel te verwaarlozen en de uitverkoop van het patrimonium is bijna voltooid: 'Daarenboven komt nog, de vrij du bieuze aankoop van l^et administra tief gebouw waarbij de CVP eigen belangen met gemeentebelangen vermengt'. Nieuwe initiatieven zijn onbestaand en bijgevolg beschouwt de SP het beleid als 'politiek verziekt' waarbij het OCMW 'een bedrijf is in uiterste nood'. De meerderheid heeft volgens de SP een 'fiskale inkwisitie' teweegge bracht en heft hogere belastingen 'om verspilzucht te financieren'. Zo spreekt men aldus van 'onbe kwaamheid van besturen en realisa ties die leiden tot het bankroet van Lede'. Aalst. Tim, een Rough Collie van een jaar, is dol op appro teren. De dagelijkse krant schept geen problemen, maar op vrijdag moet hij steeds de keuze maken tussen de krant en 'De Voorpost'. De foto bewijst ten overvloede zijn grote voorkeur. Met dank aan de familie Deschriiver uit Aalst. De politieke verdraagzaamheid blijkt totaal zoek te zijn en hiervoor steunt de SP zich op twee tegenstel lingen: 'Gedurende de duur van het burgemeesterschap van dhr. Roe- landt kende deze politieke ver draagzaamheid binnen de gemeen- teraaad zijn verlengenis. Doch met de komst van dhr. Ruyssinck als burgemeester vieren kleingeestig heid, naïviteit, nijdigheid en arro gantie hoogtij tijdens de debatten van de gemeenteraden'. Het prin- ciepe van de vrije meningsuiting is hier zoek. Daar de totale schuld van de ge meente met honderd miljoen ver- j hoogd is, staat er thans op elk hoofd van de Leedse inwoner een schuld van 20.000 fr. Daarom belooft de SP i van Lede waakzaam te zijn en 'voorlichting' te geven 'in het belang j van de gemeente en haar j bevolking'. JV I Alle huishoudelijk afval vormt samen een enorm probleem zodat men er van overheidswege iets tracht aan te doen en te verhelpen in de goede zin. j Daarom heeft de overheid reeds enkele maatregelen getroffen om het leefmilieu te beschermen en worden bepaalde aktiviteiten aan een vergun ningsplicht onderworpen. Alhoewel misschien het minst gevaarlijke, be hoort de berg papier die we elke week in de bus krijgen tot de problematiek van dit onderwerp. Waar vroeger het oud papier door jeugdgroepen ngm een paar keren per jaar opgehaald werd, is dit nu bijna niet meer hei geval omdat het niets meer opbrengt voor de clubkas. Tijdens de vergadering van het Aalsterse CVP-Partijbestuur op donder dag 14 mei II. werd formeel vastgesteld dat het OCMW-mandaat dat de heer H. Van Den Broeck, namens de CVP bekleedde op 1 april '92 eindigde. Van Den Broeck echter weigerde dit mandaat ter beschikking te stellen conform de overeenkomst die ter zake met zijn instemming met de Volks unie Aalst werd afgesloten, ingevolge de uitslag van de gemeenteverkiezin gen van oktober '88 en het aantal OCMW-mandaten dat door de kiezer aan beide partijen werd toegekend. Aangezien Van Den Broeck daar mee in strijd handelde met de be sluiten van de statutaire partijorga nen en daardoor de CVP onheus en onrechtvaardig behandelde ont nam het CVP-bestuur zijn bestuurs- mandaat dat bij ambtshalve in de partij bekleedde en stelde een pro cedure in om hem het CVP-lid- maatschap te ontnemen en hem derhalve uit de partij te sluiten. Als gevolg daarvan kan de VU geen aanspraak maken op het OCMW- mandaat 'Frans Jansegers is een be kwaam boekhoudkundige en fïskalist' zegt Dany Denayer van VU 'Met zijn opvolging hadden we in de OCMW-raad een deskundige oppositiestem gekregen. De VU heeft volgens overeenkomst de stemmen ingebracht om het man daat te delen. De CVP staat bij de VU in het krijt. In deze zaak blijven we zoeken naar een oplossing. On derhandelingen blijven mogelijk' aldus De Naeyer. Door de veroor delingvan de houding van Van Den Broeck door de CVP is er nog geen oplossing. Van Den Broeck blijft nogaltijd alsonafhankelijke zetelen in de OCMW-raad. Verkeersveiligheid ring Aalst In dezelfde vergadering van het CVP-Afdelingsbcstuur werd naast de penibele vaststelling van de si tuatie van het OCMW-raadslid, met voldoening kennis genomen van de inzet die door de gemeente raadsfractie werd geleverd in ver band met de verkeersveiligheid op de Aalsterse Ring ter hoogte van de H. Hartkerk. Deze inspanningen hebben blijk baar geleid tot een gunstige beslis sing van Minister Kelchtermans waardoor tegen het einde van dit jaar, ondanks beperkt beschikbare budgetten, belangrijke werken zul len worden aanbesteed. Het betreft hier meer bepaald een afslag ter hoogte van de Verbrand- hofstraat die de H. Hartwijk voor een groot deel zal ontlasten. Projekten ter bestrijding van de kansarmoede Ook werd door het CVP-partijbe- stuur naar de gemeenteraadsfraktie toe een verzoek doorgeschoven in verband met een interpellatie te doen op de eerst volgende gemeen teraadszitting betreffende projek ten ter bestrijding van de kansar moede. Nagenoeg 4 maand geleden werd door de CVP bij de bespreking van de begroting in de gemeenteraad gesteld dat zij teleurgesteld was om dat geen middelen voorzien waren om de private projekten ter bestrij ding van de kansarmoede, voor het komende jaar bestaanszekerheid te verschaffen. Het ging toen meer bepaald over het projekt 'case management' van Aalst. Na deprocedure van verkiezing en koöptatie kan de nieuwe CVP ploeg van Aalst aan de slag. André Van der Eist werd aangesteld als kommunikatie- verantwoordelijke (a het ASOhetbuurtprojektvanTcle- De CVP eist dan ook dat er zeer dienst 'De Ring' waarin tevens een snel een positief antwoord komt en projekt voor de migranten werking zekerheid wordt gegeven aan het was voorzien én de werkplaats 'De voortbestaan van deze projekten Loods'. die stuk voor stuk van vitaal belang Ondanks de formele toezeggingen zijn voor de kansarmen en de inwo- die zijn gedaan tijdens de gemeen- ners met een laag inkomen, tcraad van 28 januari II. is er blijk- p pj baar vandaag nog geen beslissing. Omdat het oud papier steeds grote re vormen aanneemt en bijgevolg de stortkosten doet stijgen, had men zelfs een tegemoetkoming ge daan voor het ophalen van papier. De prijs die men er echter van krijgt loont zowaar zelfs de moeite niet meer voor jeugdgroepen. Daarom heeft het gemeentebestuur een overeenkomst gesloten met de In- terkommunale Land van Aalst (IL VA) die het papier elke maand zal ophalen. Minabeleid Voor het afvalprobleem werd een gemeentelijk milieu- en natuurbe leid uitgewerkt wat. er op neerkomt gegevens te verzamelen over de hui dige toestand van de natuur en het milieu, ter plaatse. Voor wat de uit voering van dit milieubeleid betreft is de gemeente enkele taken toebe deeld; nl. beleidsondersteunende adviesverlening via vergunningen, controle en toezicht; informatie verstrekking, opvolgen van de staat van de natuur en het milieu binnen de gemeente; opmaken van milieu voorwaarden voor de andere be leidssectoren. Regelmatig hoort men toch van de steeds uitbreidende verordeningen op milieuvlak en men tracht er toch wat aan te doen alhoewel men daar toch niet altijd in slaagt juist daar waar de grootste vervuilingen waar te nemen zijn. Voor het huishoude lijk afval ligt de zaak toch wat an ders en hier is het de bevolking zelf die moet bewust gemaakt worden om zijn eigen milieu te beschermen en er iets voor te doen. De inspan ningen moeten van beide kanten komen en daarom pleit men al voor een doorgedreven selectie van het huisvuil. Zo is er de inzameling van het klein gevaarlijk afval (KGA), de papierinzameling, de glasrecyclage, de groenten, fruit en tuinafval (GFT) en de restfraktie. De inbreng van de gemeente is het ter beschikking stellen van KGA- boxen in de loop van dit jaar nog. Deze zullen vier keer per jaar koste loos geledigd worden. De glasrecy clage vormt maar weinig problemen mee want iedereen is er intussen mee vertrouwd. I juli Van 1 juli af zal men in de gemeente starten met het sclektief ophalen j van papier en karton. De ILVA zal j instaan voor het leveren aan een papierverwerkendc firma wat op jaarbasis toch 100.000 ton betekent. Dit komt er op neer dat de tegen- waarde minder gestort wordt en dat er bijna evenveel opnieuw kan ge- I bruikt worden. Maandelijks kan men van de datum af het papier buitenzetten maar zoals het gebeurt met het huisvuil, zal men niet alle deelgemeenten terzelfdcrtijd aandoen. Er is een werkschema opgesteld en elke enti teit komt aan de beurt: in Eronde- gem, Ottergem en Vlekkem komt men elke tweede dinsdag van de i maand; in Burst, Bambrugge en Aaigem zal dit de tweede donder dag zijn; iedere tweede maandag van de maand doet men Mere aan en in Erpe moet men elke derde woensdag van de maand zijn voor raad buitenzetten. Deze maatregel is op meerdere vlakken voordelig: het oud papier wordt herwerkt tot een nieuw bruik baar produkt, er wordt minder ge stort en talrijke bomen hoeven niet te sneuvelen. Het gemeentebestuur rekent daar bij op de volle medewerking van de bevolking en hiervoor geven zij praktische tips die zo goed mogelijk j moeten nageleefd worden. Daarom vraagt men het papier en het karton afzonderlijk bij elkaar te houden, hetzij in houten dozen of met een touw samengebonden. Tracht alle I onzuiverheden te weren, en deze zijn o.a. Plastiekomslagen, textiel, I kunststoffen en metalen zoals zelfs I papierklemmen. Wat nooit mag meegegeven worden met het oud papier zijn karbonpapier, watervast I bewerkt papier, melkdozcn, boter-1 papier, papier met kunststoflagen en mctaalfolielagen. De dozen of f bijeen gebonden pakken mag men 1 plaatsen zoals men met het weke lijkse huisvuil doet. Voor het containerpark moet men nog wat geduld uitoefenen want het 1 gemeentebestuur is thans bezig met j onderhandelingen met de ILVA en j men hoopt ook dit park nog te plaatsen in de loop dit jaar. Dit zal dan dienen voor allerhande mate- I rialen te deponeren. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 8