Teater Aabazjoer brengt sprektakel rond klascomputer Filmvoorstelling Jeugd en Muziek Tentoonstelling 'Beeld en Basis' in de Werf: aanzet tot biënnales rond 'papier' Marie-Jeanne Keunen in Aalsterse Belfortcrypte Deelnemers aan Ravijtstornooi zijn gekend... Ernst in De Werf De Voorpost - 22.5.1992 - 9 Vorige zaterdag stelde Teater Aabazjoer de première voor van zijn nieuwe produktie 'Enter', een mengvorm van poppenteater en toneel geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Het verhaal speelt zich voornamelijk af rond de klascomputer. De akteurs/poppenspelers brengen de intelligente compu terfreak Max en de idealistische natuurjongen Augustijn ten tonele. Hierbij valt Augustijn van het ene computeravontuur in het andere voor hij waardering voor dat 'ding' kan opbrengen. Deze produktie is volledig het werk van teater Aabazjoer dat hiermee tracht de weg in te slaan naar het hedendaagse teater. Geen poppen kast in zijn eenvoudigste vorm maar het teater opengooien, het naar bui ten treden van poppen en spelers. Sinds begin 1989 speelt Teater Aa bazjoer zijn eigen produkties. Met twee spelers, Luc en Luc, die vroe ger aktief waren in andere poppen- teaters is Aabazjoer gaan zoeken naar een eigen stijl binnen het pop penteater, gebruik makend van ver schillende technieken. De nieuwe realisatie 'Enter' is bij zonder knap opgezet. De belichting is ongemeen technisch fijn uitge voerd. Het oppenkastgedeelte baadt voortdurend in zeer sugge stief licht, dat de veelzijdigheid van het medium onderstreept. Het licht geeft de poppenkast nieuwe dimen sies. De rustige muziek zorgt voor vlotte overgangen waar dat nodig is en de spelers hebben bijzonder aan gename stemmen. De aanwezige kinderen hadden er duidelijk zin in. -Sfeerverhaal... De idealistische Augustijn met de rode hoed is best tevreden met elke nieuwe dag. Voor zijn vriendje Max, zoon van de fabricksdirekteur, kan niets snel genoeg gaan. Diens grote interesse is de computer. Augustijn loopt liever te mijmeren met het oude draaiorgeltje van opa dan het verplichte computerpro gramma te schrijven. Maar heel ge rust is hij er toch niet in en Augu stijn tracht het strategisch op te los sen: een nieuwe kaart voor het or geltje is toch precies hetzelfde als een nieuw programma voor de com puter? Meester Knop is het daar niet mee eens en geeft Augustijn nog een laatste kans. En Augustijn wil er werk van maken: hij gaat 's avonds naar de klas, zet de compu ter aan en drukt 'enter'. Hij valt van het ene avontuur in het andere. Ten slotte slaagt hij er toch in een in drukwekkend programma af te le veren. Voor verdere informatie en even tuele boeking van deze produktie kan men terecht bij Avenue Pro ductions, Priester Daensplein 4 te Aalst, tel. 053/21.42.11. Terugblik op 15 jaar poppenteater Het was begin mei '77 toen enkele jonge mensen bijeenkwamen om sa men een poppenteater op te star ten. De interesse was duidelijk aan wezig hoewel slechts een paar ok- kassioneel reeds poppenkast ge speeld hadden. Als een soort wel komstgeschenk viel bijna letterlijk een oud stangpoppenteater zomaar uitdelucht. Wat zij op de zolder van E.H. Limpens vonden kon de ver beelding bijna niet bevatten. Een volledig teater met poppen en de- kors (anno 1934), wat een start! Al vrij vlug kreeg iedereen een taak toebedacht en een paar maanden later konden zij hun eerste voorstel ling geven met teater Klak. De pro dukties die zij toen brachten wer den volledig zelf samengesteld. Toen vonden zij dat de tijd rijp was om hun te laten beoordelen door de echte kenners van het poppentea ter. Het Landjuweel in Eeklo zal niemand van hen vlug vergeten. De kritiek die zij daar kregen was niet mals en dat vonden zij toen zeer ten onrechte. Later zou blijken dat een en ander wel degelijk vatbaar was voor verbetering. Het onrecht streekse gevolg was toch dat zij pro beerden hun produkties een meer hedendaagse vorm te geven. Die pogingen verliepen echter niet zo vlot. Met teater bezig zijn vraagt heel wat tijd en die hadden ze toen Op woensdag 27 mei om 19 u. orga niseert Jeugd en Muziek Aalst een filmvoorstelling in de Teaterzaal van het kuituurcentrum De Werf aan de Molenstraat te Aalst. Met de film 'Cinema Paradiso' sluit Jeugd en Muziek het lopende sei zoen 1991-1992 af. Volgend seizoen - en een Jeugd- en Muziek-seizoen valt samen met het schooljaar - viert Jeugd en Muziek, afdeling Aalst, zijn tienjarig be staan. Dit zal gepaard gaan met een zeer boeiende en vaak grootse pro grammatic. Een reden te meer om de aankondigingen in de gaten te houden! De toegang tot deze vertoning van 'Cinema Paradiso' kost 150 fr. maar -30-jarigen betalen slechts 100 fr. en leden-abonnees komen er gratis in. L. Aalst. De werkmeester probeert steeds iedereen van het nut van de computer te overtuigen (a) ook nodig voor zovele andere din gen. 'Toch was iedereen in 1987 en- toesiast om een echte 10-jarige vie ring op touw te zetten. De bedoe ling was een feest uit te bouwen rond het poppenteater in Aalst. Via een tentoonstellingen 2 voorstellin gen zouden zij het poppenteater promoten. Het stadsbestuur en de pers waren aanwezig op de opening. De kindervoorstelling was volledig uitverkocht en zelfs voor de volwas senenvoorstelling was heel wat volk komen opdagen. Dit was wat zij echt nodig hadden. Een injektie met vers bloed en verse zuurstof voor ons teatertje. Zij zouden van deze gelegenheid gebruik maken om opnieuw te starten. Toch bleek dit niet onmiddellijk uit onze werk- avonden. Er werd wel een nieuwe produktie opgestart met minder mensen, maar na een paar maand bleek dit niet helemaal te voldoen aan onze verwachtingen. Ten gevol ge daarvan besloot Luc Holvoet om naast Klak een eigen soloteater op te starten waarin hij zijn eigen krea- tiviteit kwijt kon (teater De Kast), een jaar later gevolgd door Luc D'Haese die toch ook iets meerwou dan hetgeen Klak te bieden had. Uiteraard was die situatie ook niet echt leefbaar. Er was Klak, De Kast en Aaabazjoer. Niet lang daarna was de samenwer king tussen De Kast en Aabazjoer een feit en werd de samensmelting doorgevoerd. Luc en Luc zouden van nu af aan samen poppenteater maken. Het was teater Klak dat er de gevolgen van droeg. Er werd dus overgegaan tot ontbinding van Klak in 1989. Aabazjoer van zijn kant was al volop bezig met het experimenteren in en rond het teater. Voor hen nieuwe technieken, mogelijkheden en vor men van poppenteater werden uit geprobeerd. Neem daarbij nog de zoektocht naar een geschikt lokaal en de laatste voorstelling van De Kast, de tijd ging dus snel voorbij. Een lokaal vonden ze dank zij het gemeentebestuur van Oosterzele en onze eerste echte Aabazjoerpro- duktie begon vorm te krijgen. Het stuk 'Enter' is een eerste stap in de richting die zij willen volgen. Wars van alle 'opgelegde' modetrends, poppenteater volgens onze visie. Teater ook met beperkte techni sche middelen, een echt begin dus. Nu deze produktie klaar is denken zij ook al aan de toekomst. Hun eerstvolgende aktiviteit is het op zetten van een straatanimatie. De ideeën voor hun volgende kinder- produktie zijn reeds aanwezig', al dus het verantwoordelijke duo van Teater Aabazjoer. PH Papier is voor de stad Aalst steeds een belangrijk produkt geweest. Denken we maar aan de boekdruk kunst van Dirk Martens en de hout- snededrukken van Pieter Coecke. Recenter waren er de afleveringen van 'Flanders Printing' en zijn er nog steeds de papierverwerkende en papierproducerende bedrijven in de regio. Deze tentoonstelling, gespreid over verscheidene lokaties, is als het wa re een vervolg op 'Tempels - Zuilen - Sokkels' in die zin dat ook privé- initiatieven zullen deelnemen. Dit initiatief moet de aanzet vormen voor een reeks biënnales rond een bepaald facet van papier. Papier heeft in ons leven veel ver schijningsvormen aangenomen: kranten, affiches, uitnodigingen, tijdschriften, publiciteitspanelen... Hetzelfde fenomeen zien we ook in het gebruik van papier in de heden daagse kunst: tekeningen op papier met potlood, houtskool, pastel, aquarellen, gouaches, collages, bill board... Ook inhoudelijk zijn er e- norm veel benaderingswijzen: tekst, lay-out, sjabloon, gelaagd werk, stripmatig... Op deze tentoonstelling zullen wer ken getoond worden van een dertig tal internationale kunstenaars zoals Baikas, Brus, Buisman, Darboven, Denmark, Dumas, Fabre, Huber, Kirkeby. Mach. Van Severen. West..." De vernissage van deze wellicht boeiende tentoonstelling wordt ge houden in de Foyer van het kuituur centrum De Werf op vrijdag 6 juni om 15 u. De tentoonstelling 'Papier - Beeld en Basis' dagelijks toegan kelijk behalve op maandag en op wettelijke feestdagen. L. Vorige zaterdagavond was dc trouwzaal in het Aalsterse stadhuis volgelo- vrienden, Jhesus met der Balsem pen met belangstellende toneelliefhebbers, die de lottrekking wilden bij- blomme, Vrede, De Iverlingen, wonen van de 8 gezelschappen die dit jaar mogen deelnemen aan het Lust naar Kunst, Vast als Eik. Wij, tornooi en mogen meedingen naar de prijzen van de Aalsterse Werkgroep Erasmus en Were Di rangschikten Renaat Ravijts, een vereniging die tot doel heeft het Vlaamse amateurto- zich in de reserves. Die Bronne, neel te bevorderen en tegelijk de faam van Aalst als toneelstad nog meer te Sint-Genesius en de Catharinisten bevestigen. vielen uit de boot en zullen moeten wachten tot de volgende uitgave. De prijzen die met de wedstrijd te winnen zijn, variëren tussen de 15.000 en 3.000 fr. PH Van 22 tot 31 mei e.k. stelt Marie- Jeanne Keunen uit de Lindestraat 51 te 3512 Stevoort (tel. 011/ 31.39.69) haar werken tentoon in de Belfortcrypte, Grote Markt te Aalst. De tentoonstelling is open telkens van 11 tot 18 uur. Marie-Jeanne Keunen wordt om schreven als een der beste Vlaamse bloemschilderessen. Haar bloe- menvoorstellingen getuigen van een sprankelende spontaneïteit en een uitzonderlijke virtuositeit van de lijn. Zij beheerst daarnaast een harmonieus kleurenpalet. In de voornaamste steden van ons land brachten dan ook haar uiterst gevoelige en verfijnde werken het verwachte en niet te missen sukses. PH ofk Renaat Ravijts was bestuurs- en spelend lid van de Aalsterse To neelgroep De Schakel. Zijn schie lijk en veel te vroeg overlijden op 19 augustus 1973 deed 7 vrienden van hem besluiten om ter zijner nage dachtenis een toneeltornooi voor amatcurgroepen in te richten. Sindsdien is het een jaarlijks terug kerend evenement geworden, uit gaande van een werkgroep, die uit de meest uiteenlopende Aalsterse toneelgroeperingcn is gerekru teerd. De wedstrijd is dit jaar aan zijn lüe editie toe en staat open voor alle groepen uit Oost-Vlaan- deren en Brussel-Halle-Vilvoorde, die kunnen bogen op een provincia le klassering in de le of 2e katego- rie. Aan de wedstrijd mag niet deel genomen worden door groepen die zouden beroep doen op beroepsak- teurs. Eén aktcur mag ook slechts maar in écn deelnemende groep op treden. Het stuk moet gevoerd wor den in de Nederlandse taal en het moet avondvullend zijn. Hel mag niet in verzen zijn en men moet in een bezetting minstens vijf spelers hebben. De opvoeringen die zullen vallen tussen 2 september '92 en 3 mei '93 zullen beoordeeld worden door een nog samen te stellen jury en toneelkenners. Er mogen traditioneel slechts 8 groepen aan het tornooi deelne men. Hierover gaat men telkens over tot een lottrekking, een trek kingwaarbij men dit jaar een ludiek en waterdicht systeem voor had ont worpen. De 13 deelnemende groepen dien den beurtelings 3 maal achtereen een nummer te trekken. Hierbij mochten ze zelf een getal fabriceren dat werd afgetrokken van een getal dat door de onschuldige hand van schepen Van Nieuwenborgh uit de trommel werd gehaald. Dc kleinste verschillen wonnen. In volgorde ko men volgende 8 groepen in wed strijd: Willen is Kunnen, De Kunst- - Vrijdag 22 mei om 9 u. in de Schouwburg: Nationaal Kongres der Sekretarissen van België, info 053/73.20.50 - Van zaterdag 23 tot en met zaterdag 30 mei in de Belfortkrypte: kunsttentoonstelling met werken van M.J. Keunen - Zaterdag 23 mei om 20 u. in de Schouwburg: teatervoorstelling 'We liegen' door Van Dijck, Turbiasz en Dehollander, toegangsprijs 300 fr. en slechts 100 fr. voor houders van een Jongeren Abonnements Pas, reserveren kan op nr. 053/76.13.12 van De Werf. - Zondag 24 mei om 13 u. in de Schouwburg: Colloquium georgani seerd door de Belgische Boerenbond, info 02/569.43.15 - Maandag 25 mei om 20 u. in dc Schouwburg: koncert ingericht door de simfonische kring Door Eendracht Groot, info 053/70.48.61 - Dinsdag 26 mei om 14u30 in Vergaderlokaal 1: luisternamiddag ingericht door de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensio neerden, met op het menu 'Der Rosenkavalier' van Richard Strauss, info 091/61.99.12 - Woensdag 27 mei om 19 u. in de Teaterzaal: filmvoorstelling 'Cinema Paradiso' georganiseerd door Jeugd en Muziek, afdeling Aalst, toegangsprijs 150 fr., voor 30-jarige slechts 100 fr. en gratis voor leden-abonnees, info 053/77.41.07 Aalst. Werk van Marie-Jeanne Keunen Aalst. Marie-Jeanne Keunen wordt aanzien als een van de beste Vlaamse bloemenschilders

De Voorpost | 1992 | | pagina 9