#151 Aalsters Stedelijk Ziekenhuis richt vereniging op voor hartpatiënten De Vlucht van de Quetzal.. corda i Weekblad van Dender» Durme- en Scheldestreek Subsidiëring kansarmoedeprojekten te Aalst lo(> Naar aanleiding van 500 jaar Amerika De Voorpost VRIJDAG 4 DECI 45e JAARGANG NR. 48 - 50 F De voorbije dagen verschenen in veie publikaties artikels omtrent het stopzetten van subsidies uit het Fonds Lenssens voor een aantal kansarmoedeprojekten. Om misverstanden in de berichtgeving te vermijden, deelde de Aalsterse schepen van Jeugd, Sport en Gezinszorg, Roger D'Hondt, de stand van zaken mede in Aalst van het betreffende dossier. Zoals bekend zijn reeds geruime tijd besprekingen aan de gang om de beëindiging van het kansarmoede- fonds Lenssens dermate op te vangen, dat ook in de toekomst de kansarmoede in Aalst verder kan bestreden worden. Het stadsbestuur en het OCMW werken daartoe aan een duidelijke strategie. 1Vanaf 1 januari zou een Aalsters Fonds in werking treden dat de kosten van kansarmoedeprojekten moet financieren. De teksten ter uitwerking hiervan worden thans voorbereid, zodat ze nog dit jaar op de Gemeenteraad kunnen goedgekeurd worden. 2. Voor de projekten, waarvan onlangs de subsidie van het Fonds Lenssens gestopt is, zal het stadsbestuur nog deze maand aan de Gemeenteraad voorstellen om via begrotingswijzing het voortbestaan van deze projekten te garanderen tot 31.12.1992. Nadien kan dan het Aalsters Fonds inwerking treden. Opmerking: het zal hier enkel de 'Basisschakels' en 'Migrantenintegratie' betreffen. Voor 'De Loods' wordt het vereiste initiatief door het OCMW getroffen. PH Vorige zaterdag werd, onder het goedkeurend oog van het Beheerscomité van het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis, de vereniging «Corda» boven de doopvont gehouden. De Direktie van het ASZ juichte de oprichting van deze vereniging voor hartpatiënten van hun ziekenhuis bijzonder toe. Hiermee worden zij ook op hun beurt geholpen in de niet zo gemakkelijke taak van het konstant bijstaan van de hartpatiënt en zijn familie. In oktober 1990 startte, onder im puls van de hoofdgeneesheer van het ASZ D.J. Van Overbeke, die tevens thorax- en vasciilair-chirurg is, samen met de bijzondere inzet van cardio-chirurg D.A. Susilo en collega D.G. Van der Tempel, de hartchirurgie in het Aalsterse Ste delijke Ziekenhuis. Deze belangrij ke stap was toen eigenlijk een stap in lret~onbekende. Niemand kon precies voorspellen wat dit initiatief zou opleveren. De afdeling hartchi rurgie kende inderdaad een snelle evolutie. We kunnen hier nog bij opmerken dat, naast de hartchirur gie, tevens de hierbij aansluitende dienst hartcatherisatie een verdere ontwikkeling kende en hiervoor van Ide Vlaamse Overheid een officiële erkenning kreeg als zware rffedische dienst. Het is vanuit een ziekenhuis zelf niet steeds een gemakkelijke taak om de hartpatiënt en zijn familie constant bij te staan. Daarom was men er in de Beheerraad en Direk tie van het ASZ bijzonder gelukkig mee, dat hun hartpatiënten zelf het initiatief namen om een eigen ver eniging op te richten. De eerste bij eenkomst van hartpatiënten van het ASZ, nog voor de oprichting offici eel van de vereniging - die de naam Corda meekreeg - kende een groot sukses. OCMW-Voorzitter Die- rickx schetste dan ook in zijn ope ningstoespraak het belang van deze situatie: «Als men gekonfronteerd wordt met een hartziekte, hetzij als pa tiënt, of als een familielid ervan, is het alsof men plots in een andere wereld terecht komt, een wereld vol met vragen, angst en onzekerheid. Daarom is het goed te weten dat er in deze wereld nog vele andere mensen zijn die hetzelfde meege maakt hebben. Mensen die dezelfde angsten en vragen hebben, én mensen die het allemaal reeds achter de rug heb ben. Zij kunnen je geruststellen en raad geven. De voorbije twee jaar werden in het A.S.Z. toch bijna 300 patiënten uit het Aalsterse alleen geopereerd. Psychologische begeleiding Dhr. Jan Van Mossevelde, voorzit ter van de nieuw opgerichte «Cor da» verduidelijkt en verantwoordt waarom het noodzakelijk bleek tot de oprichting van genoemde vereni ging over te gaan: Het is U bekend dat heel wat men sen in onze welvaartsstaat gekon fronteerd worden met hart- en bloedvatenziekten. Het zijn, spijtig genoeg, dé aandoeningen van deze tijd. Niet zelden treffen die ziekten ons in de meest aktieve en kreatieve jaren van ons leven, soms plots en bruusk. Juist dit plotse, eensklapse, maakt dat een hartaanval (infarkt) vaak gepaard gaat met gevoelens als: angst en onzekerheid. De patiënt en zijn onmiddellijke omgeving krijgen een heleboel vra gen over hun toekomst, hun verdere loopbaan, hun gezinsleven te ver werken. Zeker als de hartspecialist aan de patiënt meedeelt dat een Aalst. De heer Jan Van Mossevelde, voorzitter van de nieuw opgerichte vereniging voor hartpatiënten van het ASZ weet zich gesteund door een biezonder aktieve bestuursploeg (a) hartoperatie onvermijdelijk is. Dan dens en na de chirurgische ingreep; is er nood aan een antwoord op heel vragen in de zin van: wat vragen en zoeken naar een op- - Wat zal ik allemaal beleven? lossing voor dc prangende proble- - Is die ingreep zéér pijnlijk en met men. Vele van die vragen duiken op grote risico's? in de acute periode juist vóór, tij- Op zaterdag 5 december organiseren KWB en KAV Aalst in samenwerking met Wereldsolidariteit verbond Aalst, een avond n.a.v. 500 jaar onafhan kelijkheid van Latjjns-Amerika, in het C.C. De Werf. In een totaalspekta kel met optredens van het Koor Over-Hoop uit Mechelen en het Stadspop- pentheater van Mechelen wordt onder de titel 'De Vlucht van de Quetzal' een muziektheater gebracht over '500jaar Amerika'. De groep 'Kollasuyu Nan' brengt sfeervolle ritmes en muziek uit de Andes. In 1992 is het 500 jaar geleden dat Amerika werd 'ontdekt'. Voor de Indianen werd de 'ontmoeting tus sen twee kuituren' het begin van een volkerenmoord zonder voorgaan de Het is bijgevolg misplaatst om deze gebeurtenis 500 jaar later te Vieren', men kan ze volgens KWB en KAV hoogstens 'herdenken' en tij doen dat met een bijzonder spek takel in het CC De Werf op zater dag 5 december. Met het muziektheater 'De Vlucht van dc Quetzal' brengt het koor Over-Hoop uit Mechelen, een hul de aan de indiaanse strijd en kui tuur. Men wil de botsing doen her leven tussen de kuituur van de ver overaars en de kuituur van de india nen. Daarbij kiest het stuk bewust de kant van de miskenden. De voor stelling brengt een evokatie van de indiaanse kuituur en een verbeel ding van de vernietiging van de kui tuur. Het is een roep om respekt voor en solidariteit met de vreemde kuituur. En die kuituur staat dan niet meer alleen voor de kuituur van de indianen maar voor de kuituur van alle onderdrukte groepen en volkeren in de wereld en in onze eigen samenleving. Rond het vrijheidssymbool van de Quetzal - een felgekleurde vogel met lange veren van bij de Maya-in dianen - is een collage gemaakt van liederen en muziek, van gedichten en toneelfragmenten. De kleurrijke aankleding (met maskers en pop pen) het dekor en de muzikale be geleiding maken van dit muziek theater een gebeurtenis. Aalst. Een avond over de onafhankelijkheid van Latijns-Amerika (a) Het geheel staat onder leiding van regisseur Fons Eickholt en Karei Op de Beeck, dirigent van het koor Over-Hoop. 'Een stuk over de indianen proble matiek ligt in de lijn van mijn vroe gere produkties. De beperkte me diabelangstelling voor de volke renmoord op de indianen in het Amazonegebied eind van de jaren '60 had me al geïnspireerd tot een eerste toneelstuk 'De ondergang van de Abya Yala'. Later heb ik het Russel-tribunaal en enkele lezingen georganiseerd om de indianen zelf de kans te geven hun klachten te verwoorden. Het is altijd mijn be doeling geweest problemen die de media niet de moeite waard vinden bij het publiek aan te kaarten,' ver telt regisseur Fons Eickholt. Gigantisch werk Ongeveer één jaar geleden zijn re gisseur en dirigent begonnen, sa men met het koor 'De Vlucht van de Quetzal' voor te bereiden. Het was een gigantisch werk. Bijna alle muziek uit het stuk is bewerkt of nieuw gekomponeerd. Zelfs twee weken voor de première was Karei Op de Beeck nog bezig met het schrijven van partijen voor de ver schillende muzikanten. 'Ik vind dit een uniek projekt. Bij mijn weten is het de eerste keer dat een koor af stapt van de traditionele koorop stelling. Wij hebben ook met de koorsamenstelling geëxperimen teerd. Dat eist veel meer van de koorleden op het vlak van koncen- tratie en techniek. De produktie heeft erg veel van de koorleden ge vraagd. Het voorbije jaar hebben ze naar schatting 350 uur gerepeteerd. Dat is enorm veel, zeker als je weet dat het allemaal vrijwilligers zijn. Maar ik denk dat het de moeite waard is. Het stuk is zowel voor ieder lid individueel als voor het koor als groep grensverleggend' evalueerde dirigent Karei Op de Beeck. Het koor Over-Hoop is opgericht in 1984. Het koor brengt vooral liede ren uit Latijns-Amerika en Afrika. Over-Hoop wil de muziek en zang van andere kuituren bekend maken bij een ruim publiek, en de mensen oproepen tot solidariteit. Kullasuya-Nan In een tweede deel treedt de muzi kale groep, die reeds in het Aalster se geen onbekende meer is, door de vele optredens tijdens de verschil lende Pikkelingen van de laatste ja ren, Kollasuya-Nan op. De Inca's in het Andesgebergte, een toendertijd uitgestrekt rijk, waar ook de Kollas huizen, toen Kollasuya, nu Bolivië. 'Nan' bete kent dan 'de weg'via hun dans en muziek willen Victor, Vitaliano, Miguel. Raoul, Huogen Jorge naar hun kulturele voorouders terugke ren. Autochtone muziek dus, terug gaand op oude tradities maar ook Creoolse muziek, begeleid door re centere snaarinstrumenten. Uiteindelijk is voor deze groep Quechua-indianen muziek een vre delievende manier om te tonen dat Zuid-Amerika nog steeds een in diaans kontinent is.. Aalst. De Boliviaanse groep Kollasuyunan is van de partij (a 500 jaar Amerika 1492 luidde een nieuw tijdperk in voor de mensheid. Voor Europa betekende dit: geld, macht en rijkdom. Voor Amerikaplundering, uitbuiting en volkerenmoord. 500 jaar geleden ontdekte Christoffel Columbus Amerika. Op zoek naar Azië strandde hij op 12 oktober 1492 op één van de Bahama-eilanden. Co lumbus dacht in Indië te zijn beland en noemde de bewoners 'indianen Vóór de komst van de blanke Euro peanen woonden in dit werelddeel verschillende volkerenondermeerde Inuit, Apachen, Sioux en de Hopi in Noord-Amerika, Maya 's en Azteken in Midden-Amerika, de Inca's, Quicha's, Kayapo en Guarani in Zuid-Amerika. Het avontuur van Columbus was het startsein van de kolonisatie van wat de Derde Wereld geworden is. De 'conquista' veroveringwas ook een 'missionaire' onderneming en een 'beschavingswerk', gericht op de ver dere uitbreiding van het kristendom. De toevloed van rijkdom uit de nieuwe wereld ontketende een enorme ekono- mische en politieke ekspansie van Eu ropa. Voor de oorspronkelijke bewo ners van Amerika betekende de Euro pese invasie niet alleen het begin van de plundering van hun kontinent, maar ook de vernietiging van ontwik kelde kuituren, en de grootste volke renmoord uit de geschiedenis van de mensheid. Op een eeuw tijd vielen tussen de 50 en 70 miljoen slachtof fers; dal is zowat 90% van de oor spronkelijke bevolking. Tot op vandaag wordt de indio mis kend en vernederd. Hij wordt gebruikt als onderbetaalde en uitgebuite ar beidskracht. Ook het moorden houdt niet op. De roof van de grond, de heilige aarde van de indianen, gaat gewoon door. 500jaar lang hebben de indianen zich verzet tegen de onderdrukking. Samen met de zwarten en de volksorgani saties hebben zij zich onlangs verenigd in de kontinentale kampanje '500jaar weerstand'. Hun boodschap: 500 jaar is genoeg Praktische informatie 'De Vlucht van Quetzal', een boeiend muziektheater en de sfeer volle ritmes en muziek uit de Andes van 'Kallasuyu Nan' kan beleefd worden op zaterdag 5 december e.k. in het Cultureel Centrum De Werf te Aalst: Aanvang stipt om 19.30u. Inkom kost 300 fr. en kaarten in voorverkoop kosten 250 fr. Kaarten zijn verkrijgbaar in het verbondelijk sekretariaat van KAV en KWB, St.-Jorisstraat 25 te Aalst. Tel. 053/ 75.16.80 of 053/76.16.90. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1