Nieuwe reglementen, duurdere zalen voor kuituur in Erpe-Mere Adviesraad geeft medezeggenschap aan Derde Leeftijd De Voorpost - 25.12.1992 - 13 Aan de verenigingen die reeds aangesloten zijn bij de gemeentelijke kulturele raad van Erpe-Mere werd het organiek reglement voor gemeen telijke raden voor kultuurbeleid ter goedkeuring voorgelegd. Dit stuitte op geen moeilijkheden vermits het steunt op wettelijke bepalingen die moeten nageleefd worden om de burger als adviserend element bij het beleid te betrekken. In Erpe-Mere bestaan twee erkende adviesraden, enerzijds voor kuituur en anderzijds voor de sport. Zowel op het gebied van de sport als de kuituur bloeit het verenigingsleven weelderig in de gemeente Erpe-Mere. Met veel inzet worden talloze inspan ningen geleverd om de bevolking op allerlei manieren aktief bezig te houden. In Erpe-Mere hoeft men hieromtrent niet te klagen want men biedt er de belangstellende een ruime keuze aangezien de waaier van aktiviteiten die er wekelijks georganiseerd worden. kan ingekort worden indien de no dige motivatie kan voorgelegd wor den. De adviesraden van hun kant moeten bij het uitbrengen van een bepaald advies melding maken van de wijze waarop het advies tot stand kwam. Daarbij moeten zij een argu mentatie voegen die geleid heeft tot de standpuntbepaling met een dui delijke weergave van het eigen standpunt en dit van de «afwijkende meningen of minderheidsstand punten». Ook voor de beantwoor ding van de adviezen werden richt lijnen opgesteld. De raden zullen door het gemeentebestuur onder steund worden mits op de begroting jaarlijks een budget voor de finan ciering van de werking op te nemen. Er mag evenwel een kontrole uitge oefend worden op de aanwending van deze gelden. Het kollege mag daarnaast een ambtenaar ter be schikking stellen voor het bijwonen van de vergaderingen van de advies raden. Huishoudelijk reglement Voor een optimale werking van de adviesraden zelf moeten deze een afzonderlijk huishoudelijk regle ment over hun samenstelling en werken ter bekrachtiging voorleg gen op de gemeenteraad. Hiermee dient men zeker rekening te houden met stemgerechtigde en waarne mende leden, openbaarheid van de vergaderingen en regels opstellen voor de organisatie en interne wer king. Het bestuur van de GCR doet een oproep aan alle verenigingen om te helpen bij het opstellen van dit huis houdelijk reglement. De oorzaak dat men opnieuw een reglement moet samenstellen ligt bij de wijzi ging van het dekreet. Dit zal echter niet gemakkelijk gaan want voor taan mogen ideologische noch filo sofische strekkingen bestaan bij de verkiezingen zodat het sterk aange past moet worden om als degelijk werkinstrument te dienen. Voorzit ter De Troyer drong in de algemene vergadering aan om zo vlug moge lijk hiervoor een werkgroep samen te stellen om later over te gaan tot herverkiezingen. Er is echter reeds een ontwerp van een dergelijk re glement zoals het door de gemeen ten voorgesteld en voorgeschreven wordt. Het ligt dus in de bedoeling vanuit het huidige reglement te ver trekken. De kommissie heeft duidelijk geen reglement willen opstellen en laat de keuze aan de verenigingen. Het ligt bovendien in de bedoeling om een summier en overzichtelijk huis houdelijk reglement op te stellen zonder overladen paragrafen. Dit moet echter binnen de kortst moge lijke tijd gebeuren om het aan de gemeenteraad voor te leggen. Het voltooien van dit werk hangt uiter aard af van de respons vanuit de verenigingen waarvan W. De Troyer hoopt dat er toch enkele hun medewerking zullen verlenen. Jongerenraad Vanuit de verenigingen werd een opmerking gemaakt over het uitblij ven van een jeugdraad. Voor dit fenomeen was er wel een vraag van uit Jeugdhuis Dido en volgens sche pen R. De Waele is er wel aan ge dacht maar eerst moet het dekreet voor de GCR uitgewerkt worden om nadien over te gaan tot een jeugd- of jongerenraad. Toch is nu reeds op gebied van financies alles gesplitst en er is zelfs een bedrag van 40.000 fr. op de begroting 1993 geplaatst voor de vorming van jon geren. Voorzitter De Troyer van zijn kant had af te rekenen met de streefda tum van 1 januari 1993 om de GCR te hervormen maar de jeugdraad zal in een tweede fase gerealiseerd worden. Daarom verzoekt hij om aan terreinverkenning te beginnen om dan uit te kijken naar de oprich ting van een jeugdraad. Men is ech ter reeds gestart vanuit de bestaan de raden en nu komen ook andere aan de beurt als de noodzaak zich opdringt. Kultuurp rijzen Tijdens de «bestuurlijke medede lingen» maakte voorzitter De Troyer ook melding van een brief waarin de persmedewerker van Het Volk - opbouwende - kritiek heeft Aalst. Al wordt het dit jaar geen witte kerst, de traditionele boom ontbreekt niet op het jaarlijks toekennen van de op de Grote Markt (a) kultuurprijzen. Hij vond'dat het Adviesraden In het kader van de kultuurpaktwet- geving van juli 1973 en het dekreet van juli 1992 moeten de gemeente besturen beroep doen op organen en strukturen om advies in te win nen in verband met kultuurbeleid. Het dekreet stelt uitdrukkelijk dat vóór einde 1992 één of meerdere adviesraden moeten beschikbaar zijn. In Erpe-Mere zijn er twee er kende adviesraden zodat men kon- form is met het dekreet. De laatste jaren werken beide adviesraden, af zonderlijk evenwel, zonder al te veel remmingen noch obstruktie en hiervoor moet men de respektieve voorzitters W. De Troyer (kuituur) en W. De Swaef (sport) alle lof toe zwaaien. Organiek reglement Na voorbereidende besprekingen werd door beide raden een orga niek reglement opgesteld dat in een dozijn artikelen bevat is. Zo stelt men dat de gemeenteraad en het kollege de erkende adviesraden moeten betrekken bij de voorberei ding en de uitvoering van het ge meentelijk kultuurbeleid wat in houdt dat ze telkens om advies moe ten vragen als het kulturele mate ries betreft. Het is zelfs zo dat voor aleer de gemeentebegroting ter goedkeuring voorgelegd wordt, de raad voor kultuurbeleid moet ge raadpleegd worden over de beleids intenties en jjp begrotingsposten voor hel volgende jaar «op de voor hen van toepassing zijnde domei nen». Volgens het nieuwe dekreet heeft de gemeentelijke kulturele raad de mogelijkheid om over «alle andere beleidsdossiers waarvan zij vindt dat er kulturele belangen in het gedrang zijn, op eigen initiatief een advies uit te brengen aan de gemeenteraad of het kollege». Voor de realisatie werd eerst een kommissie voor kultuurbeleid op gericht die alles voorbereid heeft. De voorstellen werden door hel kollege goedgekeurd en dit is gro tendeels te wijten aan het feit dat van bij de aanvang zoveel mogelijk mensen uit de kultuursektor bij de voorbereiding betrokken waren. Dit is slechts een eerste fase want later zal men op ongeveer dezelfde manier het huishoudelijk reglement uitbouwen. Men heeft trouwens al tijd geopteerd dat naast een orga niek reglement ook een huishoude lijk reglement zou opgesteld wor den. De tekst van het organiek re glement is bovendien unaniem aan genomen in de kommissie en het is in feite een vervanging van de vori ge statuten. Informatie en overleg In het dekreet heeft men een soepe le werking van de raden voorzien en hiervoor heeft men enkele punten in het reglement ingebouwd om dit mogelijk te maken. Zo moet het gemeentebestuur de agenda van de gemeenteraad in verband met de punten die over kuituur handelen, overmaken. De GCR krijgt ook een kollegever- slag met opgave van desbetreffende agendapunten. De adviesraden hebben bovendien het recht om alle dokumenten en dossiers in te zien die betrekking hebben op een ad viesaanvraag tenzij er wettelijke be zwaren zijn. Wanneer de erkende adviesraad «op eigen initiatief een advies wenst uit te brengen kan hij steeds meer informatie opvragen aan het kollege die moet gegeven worden tenzij er wettelijke bezwa ren zijn». Een info.rmatie-uitwisse- ling en het overleg tussen de raden en het kollege wordt verzekerd door een overlegvergadering bijeen te roepen. Zelfs zonder enige aan vraag dient het kollege een dergelij ke vergadering bijeen te roepen met afvaardigingen van beide groepen. In deze overlegvergadering zetelen minimum drie bestuursleden van elke erkende adviesraad, de be voegde schepenen, de daartoe aan gewezen ambtenaar en eventueel deskundigen. Adviezen In verband met de adviesvragen vanuit het gemeentebestuur zullen die moeten duidelijk omschreven worden met opgave van de wettelij ke randvoorwaarden en de finan ciële basisgegevens. Bovendien moet de adviesraad minimum over zes weken beschikken om de vragen te behandelen, een termijn die we gens hoogdringendheid evenwel toekennen neerkomt op het ont vangen van een onderscheiding maar dat men in Erpe-Mere aan «inteelt» doet omdat de voorstellen altijd vanuit de verenigingen ge daan worden die meestal zichzelf voorstellen als kandidaat, ofwel een persoon uit eigen rangen aandui den. Hij zou graag inspraak zien vanwege de pers maar dit mag even wel niet volgens het dekreet. Toch zijn er genoeg personen - buiten de verenigingen - te vinden die werke lijk een kultuurprijs verdienen. Daarom kregen de aanwezige afge vaardigden een paar namen mee waarover ze kunnen beraden, al hoewel de lijst kan uitgebreid wor den. Prijzen opgetrokken In de toekomst zullen de vereni gingen van Erpe-Mere meer moe ten betalen voor het gebruik van de gemeentelijke akkommodatie. Het moet gezegd dat men in het verle den slechts een peulschil betaalde maar dit neemt niet weg dat het voor sommige verenigingen een zware financiële dobber zal wor den, vooral dan voor groeperingen die wekelijks een aktiviteit orga niseren in de lokalen van de ge meente. Zo zal de polyvalente zaal van het ontmoetingscentrum te Aaigem meer kosten dan het gebruik van de nieuwe sporthal want de prijzen zijn verviervoudigd. In die optiek pro testeerde de afgevaardigde van de B.G.J.G. van Aaigem vooral omdat de tarieven reeds per 1 januari 1993 in voege gaan en de verenigingen zelfs niet op de hoogte zijn. Vanuit de vendelgroep Uilenspiegel is er protest omdat voor het gebruik van de nieuwe sportzaal de kuituurver enigingen slechts op de vierde plaats komen, dit om reden dat de vendelgroep zowat tussenin hangt. Volgens schepen De Waele geeft men alleszins prioriteit aan de sportmanifestaties die in een regle ment vastgelegd worden. Op de vraag of de oude sporthal volledig zal bezet worden door twee sport- klubs en niet door kulturele vereni gingen wist schepen De Waele dat men nog in onderhandeling is. De Basketbalklub en de Volleybalklub zouden evenwel geneigd zijn om de oude sporthal te Mere af te huren maar met de overeenkomst dat zij moeten instaan voor het onder houd. Er is echter nog niets offi cieels hieromtrent maar de kans zit er in als de ploegen het voorstel van het gemeentebestuur aanvaarden. Er zouden eventueel toch aktivitei ten kunnen doorgaan die niet in konkurrentie staan met deze twee sporten mits aanpassing van het schema natuurlijk. Uilenspiegel was geneigd om een zelfde regeling te treffen maar zij zouden het prak tisch niet aankunnen vermits het onderhoud te duur is. Bovendien stelde schepen De Waele dat het «onverantwoord zou zijn twee sportzalen ter beschikking te stellen zonder voorkeur te geven aan de diverse sporten. Dit is trouwens een verplichting ten overstaan van het onderhoud en de zware investerin gen.» Het is ook de bedoeling een planning op te maken om elke klub die aan sport doet naar de sporthal te krijgen om versnippering te voor komen zoals het nu gebeurt met aktiviteiten in diverse scholen van de gemeente wat hoge onderhouds kosten meebrengt. Deze versnippe ring brengt veel bijkomende kosten mee en in die optiek wil men de nieuwe sporthal laten «renderen» en zou het onverantwoord zijn op de oude basis verder te werken. Men zoekt echter intussen naar een overgangsperiode om eventuele aanpassingen te doen. Het is trouwens normaal dat be paalde aktiviteiten in een sportzaal dienen te gebeuren en dat dit in het verleden niet het geval was, is te wijten aan het feit dat er op dat vlak geen akkommodatie was. Het in richten van de kulturele centra was trouwens oorspronkelijk bedoeld om ze te gebruiken voor kulturele aangelegenheden «maar de nood zaak heeft ertoe geleid dat ze ook voor sportaktiviteiten gebruikt wor den. In de toekomst moet dit echter automatisch veranderen en het is in die zin dat men het voorstel om verhoging gunstig geadviseerd heeft. Er moet een evenwicht kun nen ontstaan tussen begroting en rekeningen», aldus voorzitter W. De Troyer. Niettemin was men bij de verenigingen, die veelvuldig ge bruik maken van de ontmoetings centra, niet erg te spreken over de verhoging, vooral omdat de kui tuurgroeperingen meer moeten be talen dan de sportbeoefenaars. Van de eventuele misbruiken die er re gelmatig voorkomen werd echter met geen woord gerept maar als die er waren hadden die moeten inge dijkt worden door de verantwoor delijken. Tenslotte had men ook nog kritiek op het buurthuis van Burst dat praktisch niet te gebrui ken is vermits er geen meubilair aanwezig is. 0-v.) De gemeentebesturen blijken niet erg gesteld op het oprichten van «ra den», tenzij gemeenteraden misschien. Nochtans heeft het maar weinig te zien met pottenkijkerij en beoogt men alleen meer aandacht voor een wel bepaalde kategorie van de bevolking. Toch moet men de laatste jaren lijdzaam toezien en voortaan zelfs gehoor en gevolg geven aan de verschil lende raden die opgericht worden vermits het om een wettelijke verplich ting gaat. De gemeente Erpe-Mere beschikt nu ook over een adviesraad voor de derde leeftijd en dat die pas nu tot stand kwam ligt zeker niet bij de initiatiefnemers van deze leeftijdskategorie. Aan de oprichting van de advies raad gaat een lange geschiedenis vooraf maar uiteindelijk is de spreekwoordelijke kogel door de kerk... een olifantenbevalling op zijn minst. De officiële datum van oprichting, 14 december 1992, zal dan ook een mijlpaal zijn in de wer king van de verschillende gepensio neerdenbonden, alhoewel de inte resse hierbij niet algemeen te noe men is, maar de afwezigen hebben ongelijk. Zij hebben de kans gekre gen om een vertegenwoordiging te sturen en hebben ze laten voorbij gaan zodat ze achteraf dus ook geen protest hoeven te uiten als ze het niet naar hun zin hebben of krijgen in sommige aangelegenheden die hen aanbelangen. Het zou dus zeer absurd klinken indien men verwij ten zou uiten in die zin dat de sa menstelling van het bestuur vrij eenzijdig is maar er zijn slechts twee bonden die mandaten ingediend hebben, de KBG van Mere en de LVD (ex-PVV). Voorgeschiedenis Reeds bij de wisseling van de legis latuur hadden bepaalde groepen aangedrongen om een adviesraad voor de Derde Leeftijd op tc richten maar men had er voorlopig geen gehoor naar. Begin april 1990 kreeg de Kath. Gepensioneerdenbond van Mere weet over statuten die zouden voorgelegd worden in de gemeenteraad zonder dat zij even wel geraadpleegd werden. Daarom protesteerden zij in een brief van 4 april tegen het «eenzijdig oprichten van een bejaardenraad» aangezien de «statuten geschreven waren door de bevoegde schepen zonder enige vorm van raadpleging van de be jaarden». Toen dit punt 's anderen daags op de agenda ter goedkeuring voorgelegd werd, heeft men het wij selijk afgevoerd. De KBG van Mere tolde er echter onmiddellijk werk van maken en slechts een paar dagen daarna heb ben een paar mensen de statuten opgesteld om ze reeds op 19 april in het dagelijks bestuur van het ACW te bespreken. Nog geen week later werden ze in vergadering voorge legd waar ze nogmaals besproken werden met de gewestvoorzitter van de KBG om ze op 24 april door het ACW-bestuur te laten goedkeu ren. Meteen werden de voorgestel de statuten aan het gemeentebe stuur overgemaakt met de vraag ze zo vlug mogelijk te willen goedkeu ren... Lijdensweg Wat er intussen misgegaan is weet niemand buiten de betrokken personen maar het duurde alleszins bijna één jaar vooraleer, op 25 maart 1991 dat de statuten in een raadszitting goedgekeurd werden en men kon overgaan tot de oprich ting van een adviesraad voor de Derde Leeftijd. De hoop die de ge ïnteresseerden gesteld hadden zou evenwel op een sisser aflopen want konden nog langer wachten dan duivemelkers. Er ging meer dan een jaar over om nog iets konkreets te horen en het was pas op 2 juli 1992 (zowaar juist toevallig vóór de va kantieperiode) dat het gemeente bestuur een oproep deed om kandi daturen op te vragen die vóór 31 juli moesten ingestuurd zijn. Ongeacht de moeilijke omstandigheden heeft de afdeling van de KBG Mere zich geen moeite getroost om de kandi daturen tijdig binnen te sturen. Om welke reden dan ook vroeg het ge meentebestuur in een brief van 7 december 1992 om kandidaturen in te dienen voor de funkties van voor zitter, twee ondervoorzitters en een schatbewaarder maar dit moest ui terlijk tegen 10 december gebeu ren... men liet dus niet veel tijd om te laten beslissen maar door de KBG Erpe-Mere werden kandida turen vooropgesteld van de vier be schikbare plaatsen. Wellicht is het door deze werkwijze dat slechts de LVD ook gereageerd heeft op de oproep en vlug nog een kandidatuur ingediend heeft. Er was alleszins geen respons van de SP-gepensioneerdenbond noch van de rusthuizen die eveneens recht hebben op één mandaat. Hierbij kan men zich afvragen of de betrok kenen geen interesse betonen of dat zij geen tijd genoeg gekregen heb ben om te reageren. Oprichting Tijdens de oprichtingsvergadering waren veertien leden van de bonden aanwezig samen met Paul Eeck- hout, schepen van sociale voorzorg en OCMW-voorzitter Dirk Vinde- voghel. Onmiddellijk ging men over tot de verkiezing van het bestuur en vermits er maar één kandidatuur ingediend werd voor het voorzitter schap werd deze van Dom. De Brouwer unaniem aanvaard. Hijzelf ging dan over tot de verkiezing van zijn naaste medewerkers. Voor de twee plaatsen van ondervoorzitter waren echter drie kandidaturen in gediend maar na beraadslaging trok Hugo De Ruyck zijn kandidatuur in ten voordele van José Stalpaert uit Erondegem van de VLD (ex-PW). Samen met mevr. Marcella Ver meulen uit Bambrugge zullen zij hun Burstse voorzitter bijstaan. Men moest hierbij rekening houden met art. 9 van de statuten waarin gesteld wordt dat «de voorzitter en de ondervoorzitters en de schatbe waarder niet tot eenzelfde strek king mogen behoren», maar soms kan het moeilijk anders. Ook de enige kandidatuur van schatbe waarder werd aan Aug. Lievens toe gewezen en tenslotte zal Hugo De Ruyck het secretariaat waarnemen. De KBG van Erpe-Mere heeft bij gevolg vier funkties te vervullen maar men hoeft achteraf geen ver wijten te sturen over «eenzijdig heid» e.d.m. vermits de andere «zui len» blijkbaar niet geïnteresseerd waren. Zij kregen alleszins een werkingstoelage van 30.000 fr. om te starten. jv

De Voorpost | 1992 | | pagina 13