Aalsterse studenten protesteerden Brandweerbevelhebber Jozef Gravez kreeg grootse afscheidshulde te Lede Weekblad van Den der- Dunne- en Schele esi 1IM Aan al onze lezers en medewerkers een Zalig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar Team uit O.-L.-Vrouwziekenhuis Aalst ontvangt Prijs voor Ziekenhuishygiëne UITGEVERIJ DE CUYFER WENST HAAR REDACTIONELE BIJDRAGEN AAN RUIMER PUBLIEK AAN TE BIEDEN lN De Voorpost VRIJDAG 25 DECEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 51 - 50 F Vorige week werd in Aalst in allerheil een betoging georganiseerd door de studenten klubs Ajonista (Katholieke Hogeschool van Oost-Vlaanderen), Paids (graduaat van het VTI), Mercurius (Hoger Instituut voor Handel en Administratie), Enal (Industriële Hoge School van het RUK CTL) en Nursaia (Sint-Augustinusinstituut voor Verpleegkunde). Zij kwamen dan ook vorige vrijdag in massa samen op een algemene betoging van alle studenten hoger onderwijs te Aalst, op de Aalsterse Grote Markt. De studenten reageerden tegen het geplande dekreet van gemeenschapsmi nister Van den Bossche, dat het hoger onderwijs wil centraliseren in grotere entiteiten, gelegen in de provinciehoofdsteden. Dit zou betekenen dat alle scholen uit Aalst in dit kader zouden verdwijnen en alles zou samengebracht worden in Gent. «Schaalvergroting kan geen kwaliteit bieden» beweerden de studenten boos. De bedoeling van de minister.is om toenemen. Behalve kwaliteitsver in steden als Gent, Brussel en Ant werpen entiteiten te creëren van minstens 5.000 studenten. Hierdoor komt de Aalsterse Campus, goed voor zo'n 1.700 studenten, volledig op de helling te staan, temeer daar lies, zal dit hogere verblijfs- en ver plaatsingskosten met zich meebren gen. Een tweede grief, die niet recht streeks met het dekreet te maken heeft is de geplande gelijkschake- de schooldirekties pas vanaf 5.000 ling van het hoger onderwijs buiten ingeschrevenen hun huidige subsi dies zouden behouden. De Aalsterse studenten voelen zich op verschillende terreinen gevi seerd. Om te beginnen zien ze zich in het geplande dekreet verplicht school te lopen in een universiteits stad waar het overbevolkingspro- bleem qua infrastruktuur nog zal de universiteit in het kader van de openstelling van de Europese On derwijsmarkt. Studenten hoger on derwijs van het lange type zien hun diploma tot een veredeld graduaat verworden, kortetype-studenten worden op de arbeidsmarkt wegge veegd door hoger gekwalificeerde konkurrenten. Eerstdaags sturen de betrokkenen een brief naar de minister waarin ze vier eisen formuleren: duidelijk heid in verband met het dekreet, zekerheid omtrent het voortbe staan van het hoger onderwijs in Aalst, het behoud van de waarde van de diploma's en de opbouw van sociale voorzieningen in de stad voor studenten (resto's, sportak- kommodatie e.d.). Het dekreet is nog niet onderte kend. De manifestanten vermoe den kwaad opzet in het pas voor de kerstvakantie uitlekken van de plannen. De scholen zijn gesloten voor kerstvakantie en in januari vin den op verschillende plaatsen par tiële examens plaats zodat het voor stel in alle stilte zou kunnen worden gestemd. De Aalsterse studenten wachten af tot na nieuwjaar. Als er dan nog geen ministeriële reaktie komt, dreigen ze met grote akties «waartegen de spontane zangston- de op de Grote Markt slechts kin derspel zal lijken» voegden de boze studenten er grimmig aan toe. P.H. Vanaf 1 januari 1993 Waarde lezer, Volgende week, donderdag 31 december 1992, verschijnt het laatste nummer van het weekblad 'De Voorpost'. In dit nummer brengen wij U, bij deze jaarwisseling, een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen uit de streek van de laatste 30 jaar. Gedurende al die jaren heeft een redactieteam van onze uitgeverij de politieke, kulturele en sportieve aktualiteiten gevolgd, kritisch bekeken en voor U wekelijks in het in formatieweek blad 'De Voorpost' beschreven, gecommentarieerd, en met aangepaste foto's geïllustreerd. Alle medewerkers-redacteurs, fotografen, verdelers, verkopers, dagbladhandelaars-wensen wij dan ook te danken voor hun inzet en bereidwilligheid en hopen in de toekomst nog steeds beroep op hen te kunnen doen. Gespecialiseerde tijdschriften, magazines, dag- en weekbladen, nationale en regionale radio zenders, onafhankelijke en commerciële TV-zenders, hebben een nieuw medialandschap gecreëerd. Sinds de stichting van 'De Voorpost' begin van de jaren zestig, zijn we een generatie verder; ouders zijn grootouders, kinderen zijn ouders geworden en de lees- en kijkgewoonten van ieder van ons zijn grondig gewijzigd. Uitgeverij De Cuyper wenst haar journalistieke en informatieve taak te blijven vervullen en te verruimen naar alle inwoners van de streek. Vanaf januari 1993 zal zij het regionaal nieuws brengen in haar huis-aan-huis-bladen. Vandaag wensen wij de trouwe lezers van het weekblad 'De Voorpost'te danken en wijhopen de voorbije jaren aan hun wensen te hebben voldaan. Zij krijgen ook de zekerheid dat wij in de toekomst de gebeurtenissen in de streek zullen blijven volgen en passende verslagen zullen publiceren. Een antwoord geven op de huidige regionale journalistieke wensen vooralle inwoners uit de streek zal voor ons tegelijkertijd een betrachting en een uitdaging voor de toekomst worden. Dit nieuw en groter lezerspubliek zal voor de redactie tevens een stimulans zijn om met nog meer enthousiasme en verantwoordelijkheidsgevoel haar taak te vervullen. Verenigingen en clubbesturen nodigen wij alvast uit om tijdig hun aktiviteiten en programma 's over te maken. D. De Cuyper verantwoordelijke uitgever De brandweer is een dienst die bijna levensnoodzakelijk is maar iedereen hoopt stellig nooit beroep te moeten doen op haar tussenkomst. Het toetreden tot het brandweerkorps gebeurt op vrijwillige basis en ondanks de vergoeding per prestatie aangerekend wordt, blijft het in stand houden ervan toch een dure aangelegenheid. Het is evenwel meermaals gebleken dat de geïnvesteerde gelden efficiënt besteed worden. Dit kon men alvast horen tijdens de viering van de afscheid nemende Jozef Gravez die ruim dertig jaar in het Leedse brandweerkorps aktief geweest is. Aalst. De Aalsterse studenten hoger onderwijs staken hun ongenoegen omtrent het nieuwe in de maak zijnde dekreet van gemeenschapsminister Van den Bossche niet onder stoelen of banken (a) Dc Mölnlycke Prijs voor Ziekenhuishygiëne wordt tweejaarlijks toegekend aan een team dat een belangrijke bijdrage levert op het gebied van ziekenhuishygiëne. Recent werd deze prijs, waarmee een bedrag gemoeid is van 600.000 fr., toegekend aan een team van het 0.-L.-Vrouwziekenhuis in Aalst. Vorige week werden dr. Paul Jordens, pneumoloog en geneesheer-ziekenhuishygiënist uit Waasmunster, Francine De Meerleer, verpleegkundige-ziekenhuishygiënist uit Erpe-Aalst en apotheker Aimé Beiion, mikro-biolooguit Herder- sem, speciaal in de bloemetjes gezet. Zij vormden het team dat voor de prijsbehalende studie zorgde. De tweejaarlijkse Mölnlycke Prijs wordt toegekend aan een studie die een belangrijke bijdrage levert op het gebied van de ziekenhuishygiëne en meer in het bijzonder op het gebied van de beheersing van het aantal ziekenhuisinfekties. Het bekroonde werk droeg als titel «Levert outbreak-surveillance resultaten op in de strijd tegen mcthicilline resistente stafylococcen een vraag waarop, volgens de bevindingen van het team, positief kan worden geantwoord. Outbreak-surveillance is een vorm van selektieve bewaking, opgezet wanneer de indruk leeft dat zich een kleine epidemie voordoet. Met aangepaste maatregelen wordt een belangrijke daling gerealiseerd vanzowel besmetting als infekties. De prijs zal worden aangewend om de werking van de dienst ziekenhuishygiëne te optimaliseren. Ten dienste van de ziekenhuishygiëne In 1987 vatte dc Health Care Divisie van Mölnlycke België, in samenwerking met vooraanstaande personen uit de ziekenhuiswereld in België en Luxemburg, het plan op een «Prijs» in te stellen met de bedoeling alle aspektcn van de ziekenhuishygiëne te bevorderen. Dit initiatief, waarvan de eerste editie werd afgesloten in december 1988. kende een groot sukses en de firma Mölnlycke heeft dan ook besloten een derde editie van de Prijs voor Ziekenhuishygiëne uit te geven. Waarom een «Prijs voor Ziekenhuishygiëne» Ziekenhuisinfekties hebben voor patiënten nadelige gevol gen en brengen hoge kosten voor de gemeenschap met zich mee. Naast de traditionele maatregelen dienen de elementaire principes van hygiëne te worden herwaardeerd. Er moet gezocht worden naar eenvoudige maar doeltreffende middelen voor elke specifieke omstandigheid. Het hoofddoel is het aantal ziekenhuisinfekties te verminderen. Men kan dit doel bereiken door een verhoging van de kwaliteit van de zorgen, wat automatisch het komfort en de veiligheid van de patiënt ten goede zal komen. Het garandeert tevens betere werkomstandigheden voor het verzorgend personeel. Het was voor het O.-L.-Vrouwziekenhuis de eerste keer dat aan dit projekt werd deelgenomen en dit met sukses. (p.h.) De waakzaamheid van de brand weer is genoegzaam bekend want bij elke oproep duurt het nauwelijks enkele minuten vooraleer de spuit gasten op de plaats van de brand aankomen. Het moet gezegd dat er nergens anders een dienst bestaat - met uitzondering van de 100 - die zo vlug ter plaatse is als er brand ontstaat, ook vroeger zelfs toen men niet over de modernste ver voermiddelen beschikte. Brandweer Lede Volgens de reglementen, die een voortvloeisel waren van de wetten uitgevaardigd door Napoleon, moest elke gemeente over «mate riaal» beschikken. Dit bestond ech ter uit een bepaald aantal emmers, touwen, ladder en afdekmateriaal. De grotere gemeenten beschikten echter over een «korps» maar niet altijd over een spuit zodat men bij een ernstige brand op de naburige stad moest beroep doen, zoals dit voor sommige gemeenten nog het geval is. In Lede is men zeker dat er reeds in 1860 - wellicht ook voordien - een brandweerdienst bestond maar toen zonder enige struktuur en met weinig materiaal. Hiervoor baseer de men zich op het voorbeeld van Holland waar men meer praktisch gericht was. Bij ons waren de ge meenten op elkaar aangewezen bij een eventuele brand. De in- en oprichting van een «brandweerkorps» te Lede gebeur de onder impuls van burgemeester Baron Delafaille, tevens senator en voorzitter van de Kamer. Dank zij deze leidende figuur werd in Lede reeds een soort reglement opge steld en kocht men zelfs een pomp aan. In 1861 kende men toch reeds een grondreglement met enkele re gels in verband met het voorkomen en blussen van brand te I.ede. De middelen bleven evenwel beperkt en het «korps» bestond slechts uit een paar eenheden. Voor een overzicht van de Leedse brandweer kan men zich nauwelijks steunen op archiefmateriaal maar toch wist Jozef Gravez te vertellen dat rond 1875 de brandweeraktivi- teiten op een laag pitje brandden, met als oorzaak de mindere interes se van de toenmalige burgemeester voor deze dienst- en hulpverlening. Toch, bleven er een paar mensen aktief want in collegeverslagen ci teert men de in Lede wonende Er- penaar Pieje De Zutter, schrijnwer ker. Samen met zijn vijf zonen on derhield hij de brandweerdienst te Lede en dit gedurende verschillen de jaren. Als laatste van de genera tie was Gust De Zutter als brand weerman aktief tot aan de eerste wereldoorlog. Volwaardig korps Tussen de twee wereldoorlogen was er wel sprake van een gemeentelijke brandweer maar er waren hoogst waarschijnlijk geen manschappen en de dienst beperkte zich eens te meer tot een materiaalvoorraad. Het was dan vooral onder impuls van toenmalig schepen Jef Cool dat men opnieuw met een «volwaardig korps» startte in 1938-'39. Toen leg de men in feite de basis van wat het thans geworden is. Er werd zelfs voor de eerste keer een «officiële» kommandant aangesteld in de per soon van G. Wouters. Vervolg op blz. 4 Lede. Kommandant Gravez nam officieel afscheid van het brandweerkorps van Lede (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1