65 jaar werking met vallen en opstaan in Erondegem Laureaten gelauwerd verkeersveiligheid te Erpe-Mere Slopingswerken aan gedeelte oud-hospitaal aangevat Bond Moyson opent nieuw kantoor te Aalst 2-25.12.1992- De Voorpost Van Bond der Talrijke Gezinnen in België naar B.G.J.G. (5) In 1926 was er ook in Erondegem reeds een beperkte werking ten bate van de gezinnen met meerdere kinderen. Het was echter op 9 januari 1927 dat de afdeling officieel gesticht werd zoals blijkt uit de nationale archieven van de Bond. Gelukkig kan men zich hierbij steunen op het maandblad van de «Bond van Kroostrijke Gezinnen» van toen waarin over de stich tingsvergadering een kort verslag gepubliceerd werd met enkele summiere gegevens over de oprichting. Veel informatie bestaat er nergens over de eerste decennia van de af delingen die toen een vrij beperkte werking hadden. Veel hing hier trouwens af van de mensen die er de leiding van hadden, een fenomeen dat nu voor alle verenigingen geldt. Uit het weinige over de Bond van Erondegem kwamen wij te weten dat de stichtingsvergadering ge paard ging met «aanspraken van M.M. Cosijns en Mercelot» en dat er 38 gezinnen tot de Bond toetra den. Van een voorzitter sprak men toen nog niet maar wel van de sekre- taris Clement Van der Eecken, plaatselijk schoolhoofd, die later een belangrijke rol zou spelen als propagandist van het gewest Aalst. Tot het bestuur behoorden evenwel nog mevr. Brihet-De Jonghe en L. De Clippeleir. Beginperiode Tijdens de eerste jaarvergadering op 22 januari 1928, kwam Er. Pael- stermans nog eens meer informatie geven over de voordelen van een bondwerking als deze van de «grote gezinnen». Ook de secretaris bracht verslag uit over één jaar plaatselijke werking en toen was het aantal tot 45 aangeslotenen in Erondegem ge stegen. Hetzelfde jaar nog, op 23 december 1928, wordt de volgende algemene vergadering georgani seerd waarop de toenmalige propa gandist Fr. Paelstermans en voor zitter Van Cleemput aanwezig wa ren en een toespraak hielden met uiteraard informatieve gegevens en een oproep tot aansluiting. Dat hun komst en optreden effekt had op de aanwezigen bewijst hun reaktie met de aansluiting van elf nieuwe leden. Bovendien werd er meer goed nieuws aangekondigd tij dens deze algemene vergadering zoals in een toenmalige regionale krant gemeld werd: «Wat ook als les en voorbeeld mag dienen voor tal van andere gemeenten, dit is dat de gemeenteraad van Erondegem, in zijn jongste zitting een jaarlijkse bij drage van 800 fr. heeft gestemd voor den bond». In die tijd was dit toch al een ernstig bedrag, vooral dan in een tijd dat het verenigingsle ven zichzelf moest bedruipen. Het is bijgevolg niet verwonderlijk dat het gemeentebestuur alle lof toege zwaaid kreeg. Uit dit verslag in verband met de vergadering van december 1928 ma ken we ook op dat pastoor Ceule- neers voorzitter van de afdeling was, een funktie die toen bijna in elke gemeente door de dorpsherder waargenomen werd. Enkele jaren daarna, vooral na de reorganisatie en de betere struktuurvorming van de Bond, hebben de pastoors hun autonomie afgestaan maar zij ble ven evenwel overal deel uitmaken van het bestuur als proost. De aan hangers en de ijveraars van de Bond pleitten voor toetreding van alle kroostrijke gezinnen en dit te doen «niet alleen voor zichzelf maar ook voor het welvaren van geheel de gemeente». Zelfs in de jaren twintig en ook later nog. werd een kroostrijk gezin door een bepaalde kategorie mensen met gemengde gevoelens bekeken en men droeg niet altijd de sympatie weg voor gezinnen met «veel» kin deren. Een «luisteraar», aanwezig op de ledenvergadering, bekloeg zich onrechtstreeks over deze men taliteit. Daarom hield hij een plei dooi voor de talrijke gezinnen die de moed hadden een «grote fami lie» te stichten: «Gij die uwe plich ten gedaan hebt inzake familie, gij die uwe plicht, niettegenstaande sommigen spot nog doet. vergeet niet dat gij daarnaast ook nog rech ten hebt, rechten die het hoger be stuur U geven moet». Hij wees ter loops op de vooruitgang die al ge boekt was sinds het bestaan van de Bond en daarom moest men een drachtig samenspannen en de orga nisatie verder uitbouwen «want hebben kinderen van plichtsbesef- fende ouders, zowel geen recht op een menselijk bestaan, dan deze als van andere ouders, die de schoon heid, de edelmoedigheid hunner heilige zending niet willen ver staan?» De werking in Erondegem gebeur de volgens het voorgeschreven stra mien van het gewest en het is pas met de Uitbreiding van het gewest- bestuur en het reorganiseren van de struktuur, dat ook de afdelingen op een andere manier hun aktiviteiten- programma opstellen. Ch. Van der Eecken In het licht van de Bond gezien, is Erondegem een relatief kleine af deling maar vooral bij de aanvang is er een voorbeeldige werking ge weest, wat niet van elke periode kan gezegd worden. De bloei van de be ginjaren is hoofdzakelijk het werk geweest van plaatselijk sekretaris Clement Van der Eecken die met veel inzet de Bond van Erondegem bekend maakte en de grote gezin nen aanspoorde om aan te sluiten bij de «familie». Nochtans was Cl. Van der Eecken afkomstig uit Oostkamp waar hij op 24 september 1896 geboren werd maar in Erondegem belandde waar hij de acht jaar jongere Suz. Van Geetruyen huwde. Hij was eerst on derwijzer in het Sint-Martinusinsti- tuut van Aalst en daarna in de ge meenteschool van Erondegem waar hij schoolhoofd werd. Hij was niet alleen medestichter van de afdeling in Erondegem maar sinds 1933 trad hij op als voordrachtgever en pro pagandist van het gewest Aalst waarvan hij tevens bestuurslid was. Voor dit soort werk was er indertijd heel wat overtuiging nodig en moest men sterk gemotiveerd zijn want de verplaatsingen naar de verschillen de dorpen waar hij een voordracht of een informatieavond verzorgde, gebeurden met de fiets en later, in betere omstandigheden, met de wa gen. Daarnaast maakte Clem. Van der Eecken zich ook nog verdienstelijk door gratis de briefwisseling te voe ren voor minder bemiddelden en mensen van het dorp die het, in de periode tussen de twee wereldoor logen, moeilijk hadden om een brief op te stellen. De dorpsonderwijzer was daartoe de geschikte persoon maar Van der Eecken stelde zich daarnaast ook op als landmeter. In die funktie maakte hij schattingen voor het Woningfonds bij het toe kennen van leningen aan kroostrij ke gezinnen. Hij bleef in de Bond aktief tot 1966 evenals in de afde ling die na zijn ontslag een waar dieptepunt gekend heeft door de schuld van een «papieren voorzitter die de afdeling veel onheil gebracht heeft» zoals in het jubileumboek van de Bond vermeld staat. Dit zou gelukkig niet het einde betekenen van de afdeling in Erondegem. Nieuwe start Toch waren er een paar mensen van het bestuur die de vereniging op nieuw wilden doen bloeien. Het was vooral onder impuls van Marc. Van Caneghem dat de afdeling van de BGJG van Erondegem niet volledig ten onder ging. Hij zorgde reeds verschillende jaren voor het sekre- tariaatswerk en in 1986 nam hij het voorzitterschap waar maar hij kreeg meteen ook de erfenis van zijn voor ganger mee. Een van zijn eerste wa penfeiten was uitkijken naar gemo tiveerde leden om de plaatselijke Bond nieuw leven in te pompen. Dank zij de stimulerende inzet kon men een nieuw en verjongd bestuur samenstellen en het is pas de laatste paar jaren dat de positieve resulta ten merkbaar zijn. De verandering was reeds zichtbaar toen men in 1987 een algemene vergadering be legde en een konkrete aktiviteit rea liseerde met de wijding van een af- delingsvlag. De bestuursleden had den trouwens de wil om er iets van te maken en deze nieuwe stimulans hadden zij te danken aan de pionier van hun afdeling, M. Van Cane ghem, die ruim een kwarteeuw lief en leed van de Erondegemse Bond meegemaakt had, samen met Cyr. De Wint en Marc. Van Geyt. Het is dank zij dit trio dat de BGJG er nu nog aktief is. De laatste paar jaren is het bestuur nog ruim gewijzigd en neemt Joz. Roggeman nu het voorzitterschap waar. Hij leidt de Bond samen met sekretaris God. Van Boxstael, S. Troch (gezinszegels) en de drie an dere bestuursleden G. Welleman, Nic. De Middeleer en Mur. Van Heygem. Zij hebben er hoofdzake lijk voor gezorgd dat de afdeling thans zo een 130 leden telt wat voor een gemeente als Erondegem een bevredigend resultaat betekent. Programma Dit jaar heeft de afdeling reeds een uitgebreid programma afgewerkt met als bijzonderste aktiviteiten het moederfeest in mei, een groeps tentoonstelling begin augustus, het algemeen ledenfeest in oktober en onlangs het Sint-Maartenfeest spe ciaal voor de kinderen uiteraard. De meeste aktiviteiten worden bij na elk jaar herhaald zoals het Moe derfeest dat op 2 mei 1993 vastge steld is en het Grootoudersfeest op 10 april. Ook de data voor de jaar lijkse tentoonstelling tijdens de ker misdagen ligt al vast: 7,8 en 9 augus tus met kunst van bij ons. Plaatselij ke «kunstenaars» tonen er hun wer ken die in feite via hun liefhebberij tot stand gekomen zijn. Het Leden- feest gaat door in de Sint-Pieters- zaal op 9 oktober en uiteraard denkt men Opnieuw aan de kinde ren die op 6 november bij Sint- Maarten kunnen komen. In de programmatie werd ook een kursus EHBO opgenomen maar de^ ze aktiviteit moet nog in definitieve vorm gegoten worden na rugge spraak met het Rode Kruis dat hier voor zijn medewerking verleent. Tussendoor zullen er nog een paar manifestaties gepland worden maar vaste data zijn er nog niet vastge steld. Men volgt hierbij de voorop gestelde planning van het Gewest dat elk jaar uitpakt met gezamenlij ke aktiviteiten die vooral in gezins verband verlopen. Met de verkiezingen in het verschiet zoekt de afdeling Erondegem intus sen naar nieuwe en meer bestuurs leden om hun werking nog beter en intenser uit te bouwen. JV Erpe-Mere. De twee laureaten W. Coppens en Jer. Den Herder die op provinci )e aal vlak tweede eindigden in de wedstrijd voor verkeersveiligheid (jv) ,i(j De veertiendaagse van de verkeersveiligheid steunt op een jarenlange traditie in Erpe-Mere. Hier lag ex-veldwachter K. Verlaekt aan de basis van de verkeersopvoeding en ook nu nog is de jeugd bereid om inspannin gen te leveren tijdens de theoretische lessen die daarna in de praktijk omgezet worden. Enkele honderden leerlingen van de diverse lagere scholen zijn elk jaar bij het projekt betrokken evenals rijkswachters en het Belgisch Instituut voor de verkeersveiligheid. Er was heel wat meer publiek in de raadzaal van Steenberg dan voor een gemeenteraadszitting. De 59 fi nalisten wachtten er met spanning op de uitslag die door eerste opper wachtmeester W. De Graeve voor gelezen werd. Het betrof de overblijvenden uit ruim zevenhonderd deelnemers van het vierde, vijfde en zesde leerjaar lager onderwijs en het BLO. De fi nalisten hadden dezelfde dag nog een praktische en een behendig- heidsproef achter de rug die door ging op de mobiele verkeerspiste, opgesteld, in de sporthal aan de Sint-Bavoweg te Mere. De scholen zijn vrij om al dan niet mee te doen en dit jaar kreeg men de deelname van de gemeentescho len, de Weide, de school van Aai- gem-Dorp en de Sint-Franciscus- school van Erpe. Samen waren ze goed voor ruim 700 jeugdige deel nemers die via een selektie weer houden of uitgesloten werden. Tij dens de twee andere proeven werd de theoretische kennis in de prak tijk omgezet. In Erpe-Mere zullen trouwens volgend jaar de Europese selektieproeven voor behendigheid doorgaan in de nieuwe sporthal van Steenberg. De 59 finalisten van 1992 ontvingen een getuigschrift van het Belgisch Instituut voor Ver keersveiligheid en van het gemeen tebestuur kregen zij een vulpen en een balpen als aandenken. Laureaten Rijkswachter W. De Graeve drukte op het feit dat de finalisten, welke plaats ze ook innemen, nog altijd de besten zijn van de 700 deelnemers en dus als zeer goede «weggebrui kers» moeten beschouwd worden, in de hoop althans dat ze hun kennis niet vergeten eens dat ze de straat op gaan. Alhoewel de eerste twee laureaten tot de gemeenteschool behoren, toont de verdere uitslag dat de anderen aan elkaar gewaagd zijn want zowel de Sint-Franciscus- school als de lagere school van Aai- gem moesten voor de besten niet onderdoen. Zo zijn er bij de eerste vijftien, vier van de gemeente school, zes van de lagere school Aaigem-Dorp en vijf van de Sint- Franciscusschool Erpe. De volledi ge uitslag van de finalisten was trou wens verder nogal evenredig ver deeld maar de uiteindelijke winnaar werd Jeroen De Koker, voor Timmy Vermeir en Tom Lagendries. Zij werden dan gevolgd door: 4. Beurms Dennis; 5. Ottoy Nils; 6. Vagenende Tim; 7. Van Herrewe- ghe Anneleen; 8. Scholte Wendy; 9. Van Herreweghe Pieter; 10. Bam- bust Elke; 11. Roos Hugo; 12. Wal- raevens Joris; 13. Van Heddegem Annelies; 14. Roggeman Wouter; 15. Vermaeren Stijn; 16. Temmer man Joris'; 17. Van der Biest Ka- trien; 18. Eeckhaut Ellen; 19. De Cock Jorg; 20. Leroux Philip; 21. Tillon Pieter; 22. De Nayer Jeroen 23. Van Cauwenberghe Renzo; 24, Geerts David; 25. De Roo Stefan 26. Verbraekel Dimitri; 27. Goes sens Sven; 28. D'Hoker Nico; 29. D( Rijck Katrien; 30. Vansteenkisti Bert; 31. Vindevoghel Vanessa; 32 Van Gijsegem Liesbeth; 33. Windej Line; 34. De Schelphelaire Tieneke: 35. Gijssels Leen; 36. Scouffreai Carolien; 37. Straetman Nele; 38 Van de Putte Halewijn; 39. Var Dijck Evelien; 40. Eeckhout Do- rien. Daarnaast lauwerde burgemeestei De Langhe nog drie kinderen mei een speciale vereremerking omwille van zeer goede uitslag op nationaa en provinciaal vlak. Stefaan Beiren» uit Erpe van de Sint-Jozefschoo Mere plaatste zich zevende van de achttien Belgische deelnemers ir 1991 en kwam net niet in aanmer king voor een deelname aan de in ternationale verkeerswedstrijd. Op provinciaal vlak klasseerden Wend) Coppens en Jeroen Den Herdei zich op de tweede plaats respektie- velijk bij de meisjes en de jongens waarvoor zij in Aalst reeds vooral gehuldigd werden Het initiatief vergt evenwel veel in spanningen zowel van de rijkswach als van het gemeentebestuur en nie in het minst van de scholen en de jeugdige deelnemers. Iedereen hoopt alleen maar dat het voor de toekomst vruchten kan afwerpen en dit kan alleen op voorwaarde dal^ deze generatie later hun lessen zul len indachtig zijn. Ro TiVc Du V/C I'll, ia 41 At, Zoals reeds vroeger gemeld, wordt een deel van het Aalsterse Oud- Hospitaal afgebroken. Om veilig heidsredenen werd reeds enkele weken geleden de gammele zijvleu gel waarin enkele klassen van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten gehuisvest zijn, ontruimd. Na verschillende expertises wou het stadsbestuur geen verdere risico's lopen en werd de toestand levens gevaarlijk gevonden. Bij hoogdrin gendheid werd dan ook overgegaan tot het reeds onmiddellijk slopen van de bovenste verdieping en het dakgedeelte. De halfgesloopte vleugel vormt sa men met het sekretariaat van de akademie, een kunsthistorisch min der interessant gedeelte van het he le Oud-Hospitaal kompleks. Ze werden in de loop van de 19e eeuw aan het hospitaal bijgevoegd in een min of meer neo-gotische stijl. Bouwtechnisch bleek dit bijwerk bijzonder slecht te zijn. Het gesloopte gedeelte hangt haaks aan een 17e eeuwse vleugel waar langs vroeger de oude Dender stroomde. Dit mooie gebouw, waar van tot dusver de voorgevel vrijwel aan het gezicht werd onttrokken, zou men nu trachten vrij te laten, terugkerend naar de oorspronkelij ke situatie. Hoe en of de 19e eeuwse vleugel zal worden heropgebouwd en welke bestemming hij krijgt nu de akade- fa mie over afzienbare tijd naar hel oude zwembad verhuist, is nog niet bekend. Voorlopig zal het gelijk vloers bovenaan afgedekt worden zodanig dat de ovens van de in deze ruimte gevestigde afdeling kera miek, tot nader order verder zou den kunnen in gebruik blijven. Aalst. Het met instorting bedreigde gedeelte van de zijvleugel Oud-Hospitaal werd om veiligheidsredenen gesloopt (a) Na de Christelijke Mutualiteit opende nu ook vorige vrijdag de Bond Moyson een nieuw kantoor in de omgeving van de O.L. Vrouw-kli niek. In aanwezigheid van Pierre Janssens, algemeen-sekretaris van de Bond Moyson, zijn nieuwe in planting op de Moorselbaan 145 te Aalst. Een tijd terug kocht de Bond Moy son het terrein, rechtover een filiaal van het Sint-Maartensinstituut. Reeds in 1985 bouwden zij er een lokettenzaal met er boven twee ap partementen. Op de gelijkvloerse verdieping bevindt zich nu een vol ledig geautomatiseerd kantoor, permanent bemand door twee per soneelsleden, terwijl een maat schappelijk assistent er ook zitda gen heeft. Met dit kantoor rond de Bond Moy son de «operatie Aalst» af. De voor gaande stappen bestonden in dt verkoop aan de stad Aalst van hel complex aan de Sint-Kamielstraal en de bouw van de hoofdzetel op de hoek van de Geraardsbergse straal en de Stefaan De Jonghestraat. P.H

De Voorpost | 1992 | | pagina 2