Brandweerbevelhebber Jozef Gravez kreeg grootse afscheidshulde te Lede OCMW-Aalst: stijgende personeelsuitgaven Aalsters Stedelijk Ziekenhuis staat volledig in voor eigen kosten Priester Daensprijs 1993 omtrent solidariteit met de medemens 4 - 25,12.1992 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 van toen af kwam er meer orde in de adminis tratie zodat over die periode en de daaropvolgende meer gegevens be waard werden. Bevelhebber G. Wouters bleef bij de Leedse pompiers tot in 1954 en de leiding werd overgenomen door Carlos D'Haeseleer, die zes jaar lang het bevel voerde. Op dat ogenblik was er in het korps niemand geneigd om de leiding te nemen maar toch nam Cam. Baeyens deze funktie waar. Na een paar maanden werd hij reeds opgevolgd door zijn broer Al- fons die in 1961 eervol bedankte. Jozef Gravez De uittredende brandweerbevel hebber Jozef Gravez liet zich in no vember 1960 bij het Leedse pom pierkorps inlijven. Men drong aan opdat hij een speciale kursus zou volgen tijdens de weekends. In juni 1961 werd hem reeds de taak van kommandant opgedragen. De brandweer heeft normaal 22 ta ken uit te voeren waarvoor ze kun nen opgeroepen worden maar «de eerste taak die ik vervulde als pom pier was op 4 december 1960, de viering van het Sint-Barbarafeest, onze schutsheilige; het was vrijwel ook mijn laatste taak in 1992», grijnslachte J. Gravez. Hij heeft ge lukkig nooit rampzalige branden moeten blussen in Lede, met uit zondering van de apoteek op het dorp en het uitbranden van de Reinaart waarvoor men echter be roep moest doen op de brandweer van Aalst. In Lede telt men een gemiddelde van drie tot vier branden per jaar die het korps zelf kan blussen ver mits men thans over degelijk en mo dern materiaal beschikt. Soms ge ven ze ook wel versterking in de omgeving met o.a. samenwerking met de brandweer van Wichelen. Brandweergeschiedenis Bevelhebber J. Gravez is altijd met hart en ziel bij de brandweer van Lede geweest en zelfs na zijn ver trek zal hij er nog een hele tijd bij zijn want hij heeft de idee opgevat om de geschiedenis van de Leedse brandweer te boek te stellen. Hij wil een diepgaand onderzoek maken over de pompiers van Lede maar er is hem geen gemakkelijke taak weg gelegd vermits hij over weinig ar chiefmateriaal beschikt. Bovendien kan hij zich maar weinig steunen op mondelinge gegevens die vaak niet volledig overeenstemmen met de werkelijkheid. Hij wil echter zeker heid over bepaalde data wat mees tal moeilijk uitvalt bij gebrek aan een geschreven bron. Toch zal hij de gegevens waarover hij beschikt in een lijvige brochure bundelen maar dit kan nog enkele maanden duren. JV Aalst. Vrienden en sympatizanten kwamen aftredende brandweer-luitenant Jozef Gravez huldigen (a De aan de Gemeenteraad.ter goed keuring voorgelegde begroting van het dienstjaar 1993 wordt ingediend met een stadstoelage van 177.103.676 fr. De verhoging van de toelage t.o.v. de toelage voorzien in de begroting 1992 kan als volgt worden omschre ven: 1) Evolutie van de personeelsuit gaven welke een stijging vertonen tengevolge van de indexatie en de toepassing van de C.A.O. 1992 en 1993 (verhoging 6,5% of 23 mil joen) alsook van de doorrekening van de kostprijs van de nieuwe per soneelsformatie afgestemd op de reële behoeften. Kostprijs: 7.600.000 fr. 2) Verhoging van de kredieten ter bestrijding van de kansarmoede: 15.500.000 fr. 3) In de ontvangsten noteren wij een hogere dotatie van het Bijzon der Fonds voor Maatschappelijk Welzijn 8.727.000 fr.) een gun stig resultaat van een koptabel 7.863.000 fr.) en inbreng van de pri- vésector in de kansarmoedeprojek- ten (4.000.000 fr.). De voorziene kredieten voor de kansarmoedebestrijding kunnen OCMW als volgt omschrijven: - 4.000.000 fr. eigen inbreng O.C.M.W. - 4.000.000 fr. inbreng privésektor - 4.000.000 fr. tussenkomst van de stad (verhoging stadstoelage) - 2.200.000 fr. voor de verlening van het projekt «De Loods» - 1.300.000 fr. voor de verlenging van het projekt «Sociaal Verhuur kantoor» Konkreet zal de kansarmoedebe strijding als volgt gebeuren: 1) Er wordt gestreefd naar een be tere en vlottere samenwerking tus sen samenwerking tussen de sociale dienst en het O.C.M.W. en de P.M.S. centra: o.a. streven naar een betere begeleiding van sociaal be- hoeftigen. 2) Verdere uitbouw en ontwikke lingvan het sociaal verhuurkantoor. 3) Door het verspreiden van een signaalkaart wordt gestreefd naar een drempelverlaging voor het be roep doen op dienstverleningen van het O.C.M.W. Een snellere hulp verlening zal het gevolg zijn. Dit systeem zal worden verspreid met organisatie van zitdagen van de so ciale dienst in de deelgemeenten. 4) De evaluatie van de verschillen de dienstverleningsprojekten voor bejaardenzorg toont de noodzaak aan tot het oprichten van een bood schappendienst. 5) De analyse van de financiële en sociale hulpverlening toont aan dat de oprichting van een dienst voor rechtshulp efficiënt kan bijdragen tot het voorkomen van noodsitua ties. 6) Tenslotte wordt gestreefd naar een betere uitbouw van de samen werking met diverse hulpverleners. Een andere belangrijke vorm van kansarmoedebestrijding bestaat in het ter beschikking stellen van be taalbare sociale woningen aan de minst bedeelden. Inspelend op het urgentieprogram ma van de Gemeenschapsminister Norbert De Batselier heeft de Raad van het O.C.M.W. principieel be sloten de terreinen van het vroegere St. Elisabethziekenhuis aan te wen den voor het oprichten van sociale woningen. In de voorgelegde begroting wer den geen specifiek daartoe bestem de kredieten voorzien omdat gedu rende het eerste jaar geen terugbe taling door het O.C.M.W. dient te gebeuren. Het is de bedoeling van het bestuur de geboden kansen van dit urgentie programma maximaal te benutten en ongeveer 350 woongelegenhe- den op te richten, al dan niet in samenwerking met de privésector. De kostprijs per wooneenheid zal gemiddeld de 2.000.000 fr. (excl. B.T.W. en ereloon) niet overschrij den. Een betoelaging van 100% wordt voorzien vanwege de bevoegde in stantie: N.V. Domus Flandria, De ze instantie komt ook tussen in de financiering van de infrastruktuur- werken. Ter illustratie van het sociaal aspekt wijst de OCMW-voorzitter er op Elke drie jaar schrijft het Priester Daensfonds de Priester Daensprijs uit voor ofwel een niet gepubliceerd werk over de Daensistische Bewe ging en aanverwante stromingen, ofwel een maatschappelijke-éociaal projekt, waarbij het gedachtengoed van de Daensistische Beweging, zoals bepaald in de 'Daensistische grondopvattingen' op daadwerke lijke wijze toegepast wordt, en de sociale ontvoogding in de geest van de Daensistische Beweging beoogd wordt, en getracht wordt dit te be werkstelligen. Doelstelling is hierbij de historische studie van het fenomeen van het Daensisme te stimuleren, en deze werken een zekere publiciteit te verlenen. Tevens willen we maat- schappelijk-sociale projecten een daadwerkelijke steun verlenen. De eerste Daensprijs werd in 1977 uitgereikt aan Dirk Luyckx voor zijn boeiend historisch werk'Adolf Pau wels (1864-1902) en de Christene Volkspartij'. In 1980 werd de studie van Frans-Jos Verdoodt 'Hector Plancquaert, de Daensistische be weging en het Plancquaertisirve' be kroond. Het sociaal projekt 'Tref punt Zelfhulp' Brussel mocht de prijs ontvangen in 1984. De vierde Daensprijs werd in 1987 uitgereikt aan Koen Rotsaert voor zijn studie 'Het Daensisme in West- Vlaanderen'. In 1990 werd ander maal Frans-Jos Verdoodt be kroond, wegens zijn baanbrekend doctoraal proefschrift 'Kerk en christen-democratie. De Katholie ke Kerk tegenover de christene de mocratie in België, inzonderheid te genover de door haar als dissident beschouwde priester Adolf Daens en diens medestanders (1890- 1907). In 1993 is weer een maatschappe- lijk-sociaal projekt aan de beurt, waarbij het gedachtengoed van de Daensistische Beweging daadwer kelijk toegepast wordt. In de Daen sistische Grondopvattingen van het Priester Daensfonds (1979) lezen we o.a, (p. 10): 'Solidariteit met de medemens. Solidariteit stelt de gedachte voor op dat aandacht en daadwerkelijke hulp moet worden verleend aan de zwakke medemens. Konkrete maat regelen zijn nodig ten behoeve van mensen die in noodsituaties verke ren of die op één of ander ma< schappelijk gebied ten achter staa Er moet niet alleen daadwerkelijl hulp worden verleend, evenze zijn maatregelen op het structure vlak nodig om de oorzaken van achterstanden weg te nemen.' Projecten - ook reeds bestaam projekten komen in aanmerking kunnen ingediend worden door ei vereniging, instelling, groep, indh du. Het reglement van deze Daer prijs kan bekomen worden op h secretariaat van het Priester Daei fonds, p/a Stedelijk Museum Ou Hospitaal, Oude Vismarkt 13 9300 AALST (053/70.26.60). dossiers dienen vóór 30 april 19 ingediend te worden. De uitslag van de prijs zal bekei gemaakt worden tijdens de Daei dag te Aalst op 13 juni 1993. De prijs, die werd opgetrokken 50.000 fr. zal uitgereikt word door Stijn Coninx, regisseur van suksesfilm «Daens» in het C.C. 1 Werf. dat de betrokkenen in verhouding met hun inkomen en sociale toe stand aanspraak kunnen maken op huurkompensatie. Hij meent dat die initiatieven een werkelijke bijdrage betekenen voor de bestrijding van de kansarmoede. Het dienstjaar 1993 kondigt zich aan als een zeer actief jaar inzon derheid wat de grote werken be treft. De volgende werken staan op het programma voor 1993: - Brandbeveiligings- en hercondi- tioneringswerken aan het rusthuis St. Job: de aanvang der werken is gepland in maart 1993. - Verbouwen van de vroegere kraaminrichting tot een nieuw ad ministratief centrum: aanvang der werken januari 1993. - Bouwen van een nieuw rusthuis Sint Lieven: eerste aanbesteding in het 1ste sem. 1993. - Voor het oprichten van de servi ceflats te Hofstade gebeurt de toe wijzing van de ruwbouwwerken in de zitting van de raad van december 1992. In de begroting zijn er geen kredieten voorzien om reden dat het werk wordt uitgevoerd onder de formule van «Onroerende Leasing» en in het dienstjaar 1993 niets moet worden terugbetaald. De internationale beurzen in Duitsland n teerden in 1991 een stijging van het aanl buitenlandse expozanten met ongevt 35% in vergelijking met 1987. Drie jaar humanitaire hulp van Adop Dorpen Roemenië betekent 561 konv vanuit Vlaanderen die meer dan 5 milja kilometer afleggen en 6.366 ton hulpgoed ren vervoerden. De vervoerkosten per I mion bedragen gemiddeld een IOO.OOO per lading. De waarde van de goederen u schatten op een paar tientallen miljoe Per jaar trekken 1.500tot 1.600 Vlaming naar Roemenië voor een humanitaire a lie. Zij bereiken 300.000 Roemenen meer dan 150 dorpen, 60 tehuizen, vt dispensaria, klinieken, scholen en kultw le centra. De aan de Gemeenteraad ter goed keuring voorgelegde begroting van het dienstjaar 1993 wordt ingediend met een batig saldo van 8.668.000 fr. Dit moet wel genuanceerd worden omdat in een begrotingsjaar heel wat factoren, zowel externe (over- heidsbeslissingen) als interne dit cijfer kunnen beïnvloeden. De werking van het ziekenhuis laat ook dit keer opnieuw toe een begro ting in evenwicht in te dienen. En zoals uit de jaarrekening 1991 is ge bleken zijn de begrotingscijfers als realistisch te beschouwen. De stad zal meer dan waarschijnlijk niet hoeven tussen te komen in de exploitatie van het ziekenhuis. Een aantal elementen hebben een verregaande invloed op de evolutie van de begroting. Daar is enerzijds de aanpassing van de verpleegdag of ligdagprijs en' anderzijds de fi nanciële overeenkomst met de ge neesheren inzake tussenkomst in de werkings- en uitbatingskosten. Het ziekenhuis doet het nog steeds met een provisionele verpleegdag of ligdagprijs. De definitieve prijs voor de dienstjaren 1991 tot 1993 zal naar alle waarschijnlijkheid pas in 1994 gekend zijn en allicht hoger dan deze waarmee nu gerekend wordt. Dit komt omdat een aantal verantwoorde kosten pas laat door de nationale dienst boekhouding verrekend worden. In verband met de verpleegdagprijs of ligdag is het zo dat deze in princi pe de kosten zou moeten dekken voor verblijf (de hotelfunktie), ver pleegkundige verzorging en een be langrijk deel van de geneesmidde lenkostprijs. Deze vergoeding moet hier de werkingskost dekken van alle ver- pleegafdelingen, de spoedopname, het operatiekwartier, de centrale sterilisatie, de administratie en het onderhoud zowel technisch als huishoudelijk van voormelde dien sten. Daarenboven is voor het ganse beddenhuis deze kost niet volledig beheersmatig te beïnvloeden. Wij zijn namelijk verplicht, willen we erkend worden en blijven om de verpleegafdelingen minimaal te be straffen met een welbepaald aantal gekwalificeerde verpleegkundigen. Indien blijkt dat de middelen die wij hiervoor van de overheid ter be schikking krijgen ontoereikend zijn, dan vormt deze uitgavepost een eerste mogelijk deficiet in de ba lans. Door de wetenschap dat de meeste ziekenhuizen, indien zij het alleen moeten doen met de overheidsmid delen, niet het hoofd boven water kunnen houden, zoeken ze naar bij komende inkomsten. Ook het ASZ heeft dit moeten doen. Een belangrijke bijkomende in komst wordt bekomen door de tus senkomsten van de geneesheren. De ziekenhuisgeneesheer is ge noodzaakt om voor wat betreft de uitoefening van zijn geneeskundige praktijk gebruik te maken van de lokalen, het personeel, de uitrus ting, en alle instandhoudingswer- ken die het bestuur voor deze voor financiert. En dit kost veel geld. Konkreet gebeurt hier het volgen de: het akkoord met de geneeshe ren voorziet dat naast de kosten voor het funktioneren van de poli klinieken medische technische diensten, de daaraan verbonden werkingskosten door de artsen te rugbetaald worden aan het bestuur en bovendien in een bijpassing in de investeringslast van het ASZ. De stijgende ziekenhuisaktivitei- ten, de investeringen en aanvulling van het budget wegens opgelegde erkenningsnormen brachten met zich dat een bedrag van 303,6 mil joen in 1993 wordt voorzien. Wil men de werking van het ASZ nog meer verruimen dan zal de tus senkomst van de dokters nog toene men. Een ziekenhuis in volle expansie, het ASZ, kan zeker niet gevat wor den in een statisch begrotingscijfer. Bovengenoemde elementen leiden ertoe dat de financiële middelen van het ziekenhuis gevoelig toene men, maar evenzeer de uitgaven! Het evenwicht hierin nastreven is het doel van het ASZ. Sedert het openen van het zieken huis op 19 december 1989 werd on middellijk een merkelijke en aan houdende verbetering vastgesteld van de bezetting. De gemiddelde bezetting bedraagt thans op jaarbasis ongeveer 86% wat inhoudt dat er piekmomenten voorkomen met een bezetting tot 100%. Deze hoge bezetting is niet het gevolg van lange verblijfsduur maar van het groot aantal patiën ten. De verblijfsduur blijft lager dan het nationale gemiddelde m.a.w. de algehele situatie van de hospitalisa- tie is op drie jaar grondig gewijzigd en alles wijst erop dat deze situatie zich blijvend in 1993 zal doorzetten. Typerend voor de verdere opgang van het ASZ is het aantal bevallin gen. In 1989 kende het St.-Elisa bethziekenhuis 612 bevallingen en in 1992 overschrijdt het A.S.Z. de kaap van 1.000 bevallingen. De verdere groei van de medisch aktiviteit wordt mogelijks verdc gekonkretiseerd door de bouw vai een bijkomende polikliniek, arch tektonisch aansluitend bij het zit kenhuis. Samenvattend kan gesteld dat li afgelopen driejaar als positief woi den ervaren en dat volledig gebrc ken werd met de negatieve tendei van het oude ziekenhuis. Uit de evi luatie blijkt niet alleen dat de geste de doelstellingen werden bereil maar dat zelfs de meest gedurfd verwachtingen werden overtroffci ln 1993 zetten ASZ dit beleid vooi Onze aktiviteiten zitten in de begro ting verwerkt. De beheerder en geneesheren hebben de begrotit op haar gegrondheid onderzochte goed bevonden. P.1

De Voorpost | 1992 | | pagina 4