Café Gulden Vlies verdwijnt uit Aalsterse geschiedenis "Walgraefpleinnood aan nieuwe ruimtelijke ordening In De Gele Limonade sluit met tap-non-stop... De Voorpost - 25.12.1992 - 5 Aalst. Café 'Gulden Vlies' op de hoek van het Eplanadeplein en de Stations straat sloot haar deuren. Achter de geschiedenis van 't Vellekenwerd hiermee een punt gezet a Open Brief aan het stadsbestuur van Aalst en de inwoners van Erembodegem De vzw De Vrije Meningsuiting baatte met vrijwilligers gedurende 13 jaar en 21 uur verwacht men een optre- nacht van De Gelen ingaat die zal het café In de Gele Limonade uit, aan de De Ridderstraat te Aalst. Op den van de Aalsterse bluesformatie afgesloten worden rond 4 uur in de maandag 28 december om 4 uur, gaat het café definitief dicht. Als waardig Formatie Blues Border, al ligt dit morgen. Vanaf dat moment zal ook besluit van een in Aalst hoogst merkwaardig horecafenomeen, zal de kroeg nog niet voor 100% vast. Wat wel In de Gele Limonade tot de Aal- 60 uur non-stop worden opengehouden. Alle vrijwilligers lossen elkaar bij vast staat is, dat nadien de laatste sterse geschiedenis behoren. PH deze feestmarathon om beurt af. Het evenement start op Kerstdag zelf. vrijdag 25 december om 16uur. Van 17 tot 18 uur komt er een Hap py Hour: twee pinten voor de spot prijs van 50 fr. Om 19 uur is er fuif met Radio Katanga en een live-ver- rassingsact om 20 uur. Om 22 uur treedt Trotzky Perfume voor het voetlicht, gevolgd door een fuif die de rest van de nacht zal door duren. Op zaterdag 26 december is het even bijkomen met een ontbijt om 10 uur. Op de middag is er een etentje gepland zodat men, aange sterkt. om 14 uur van start kan gaan met de openbare verkoop van de inboedel van de Gele Limonade, meer bepaald de stukken die geen eigendom zijn van de brouwer of de eigenaar van het pand. 's Avonds is er het bcnefietkoncert in zaal Netwerk. De Gele Limonade vormt op dat moment het dekor voor de laatste historische bier- proefsessie van de Oilsjterse Proef Ajuinen (OPA), een genootschap dat naar een andere huisvesting dient uit te kijken. Men denkt reeds aan jeugdhuis Terlinden. Rond 22.30 uur start de fuif met als DJ's al zij die ooit hun sporen heb ben verdiend in De Gelen. Zondag 27 december gaat een ape ritiefmoment door om 11 uur. waar na de aanwezigen zichzelf op een demokratisch pak fruit kunnen trakteren, dat gezellig in de Gele Limonade zal worden genuttigd. Na een korte siësta herbegint om 16 111 1 Aalst. Spijt en verdriet bij uitbater Draeckenier Godfried De Rauw, maar de uur ae openbare verkoop van de Aalst. Stuk voor stuk verdwijnen heel wal gekende café's uit hel Aalsterse toekomst zal wel uitwijzen dat Godfried nog andere pijlen op zijn kamavaleske Gele Limonade-spullen. Tussen 20 straatbeeld. Zo sloot ook 'De Gele Limonade'zijn tapkraan en deuren (a) boog heeft (a) Een traan werd weggepinkt, vrienden nanien afscheid, de kelder werd 'Het is een feit. dat het ontspan- leeggedronken... Café Gulden Vlies op de hoek van het Esplanadeplein en ningsleven bij de mensen gewijzigd de Stationstraat te Aalst ging dicht. De zaak gaat vanaf 21 december tot in is en dat in vele situaties het tradi- de maand mei '93 in verlof. Tegen die tijd zal de gezellige biertempel tionele café heeft afgedaan. Toch omgebouwd zijn tot een moderne bloemenzaak. "t Kan verkeren' zei beseft men langs vele kanten dat Bredero en uitbater Godfried De Rauw met hem. Een gezellig hoekje dat hiermee een stuk gezelschapsleven wel een zekere rol heeft gespeeld in het Aalsterse gezelschaps-, ontspan- verdwijnt dat door niets anders te nings- en politieke leven behoort hiermee tot het verleden. vervangen is. Men moet hierin ech ter optimist zijn. Het is natuurlijk zo, dat men tegenwoordig geen zaak meer kan opbouwen zoals men vijftig of honderd jaar geleden deed. De aanpak moet tegenwoor dig beroepsmatig aangepakt wor den en het kliënteel verlangt nu een bepaalde soort dienstverlening die op punt moet staan en die korrekt moet zijn. Iemand die er naar streeft in de toekomst op die manier zijn zaak te voeren zal zeker nog in de toekomst sukses kennen'. Die bedenkingen uitte uitbater God fried De Rauw wel toen hij voor de laatste keer de sleutel omdraaide van het zo geliefde 'Velleken'. Dit wel met het begrijpelijke nostalgi sche gevoel en hartepijn voor al het gezellige dat hiermee voorbij is. Café Gulden Vlies bestaat reeds zeer lang. Waarschijnlijk al van bij de eeuwwisseling. Vroeger de naam dragend van café Antwerpen werd het, onder impuls van vzw De Vriendschap in '73 omgedoopt tot Gulden Vlies en werd het lokaal van de Volksunie. Sinds die datum is 't Velleken het trefpunt geweest van heel wat Vlamingen met echte Aal sterse inborst. Karnavalgroep a la lettre De Draeckenieren staken er dikwijls de koppen bij mekaar en broedden er hun esbattementen uit. Dit behoort nu tot het verleden. Het gebouw werd verkocht en zal omgevormt worden tot een moder ne bloemenwinkel. Vrienden-stam gasten wisten cafébaas Godfried vrijdag buiten te loodsen en bouw den reeds vroegtijdig het café-inte rieur om tot een heuse plantenshop tot groot plezier van de uitbater. Wensen van: Spijtig! Muzikale groeten vanwege de kaarters. De Motaars van Sint-Maarten, Tot in den Bombardon, Het Orkest Schudden en Beven, sieren het afscheid. Luc Van Caeneghem, de bekende karnavalvitrineschilder was nog niet vergeten dat hij op de laatste karnaval met de beschilde ring van de vensters van het Gulden Vlies hiermee de 'ruitenwedstrijd' had gewonnen en had zijn artistiek gevoel maar eens de vrije loop gela ten op 't Vellekens-uitstalramen. Scherven van borden zijn het laatste restant van een fameuze Griekse avond, maar... 'het zijn scherven die geluk brengen', oppert Godfried en bekijkt het wensplakkaat 'Propélos Groeten uit Athene'. Allemaal her inneringen die het verdriet van ge- buur Jean-Claude niet wegnemen. PH Op initiatief van de onafhankelijke werkgroep Dorpsherwaardering Erembodegem, werd op maandag 7 december een Open Brief voorgelegd aan het stadsbestuur van Aalst. Deze Open Brief vormt de aanzet tot een politiek ongebonden aktie om, met de inwoners van Erembodegem, een hoorzitting te vragen aan het stadsbestuur over de toekomstige bestemming van het Walgraefplein (gelegen bij het station van Erembodegem). Deze brief werd ondertekend door negen van onze bekendste Erembode- gemnaars Sabine Appelmans, top-tennisspeelster Erik Arijs, dir.-gen. Vlaams Woningfonds van de Grote Gezinnen Jeanneke Boon, weduwe van Louis-Paul Boon Patrick Bernauw, auteur Louis De Pelsmaeker, journalist BRTN Lucienne De Weerdt, kunstenares Toon Van Overstraeten, ere-senator Frans-Jos Verdoodt, historicus (doctoraat over het Daensisme) Sonja Vettenburg, sportvrouw (2 gouden medailles bij de recente Paralym pics). In een genuanceerde tekst wijzen zij op de voorgeschiedenis van het Walgraefplein, waar door ëen spe ling van het lot een open, groene ruimte bewaard bleef, met mooie bomen. Het grootste deel van deze ruimte kreeg in 1967 echter een be stemming als bouwzone, in een Bij zonder Plan van Aanleg. Door de stad Aalst werd dit jaar een verkavelingsaanvraag ingediend. De beslissing tot openbare verkoop moet echter nog genomen worden. Dc Open Brief pleit nu voor het behoud van deze groene zone, om dat het dorpscentrum van Erembo degem in de voorbije kwarteeuw zo sterk werd geürbaniseerd dat de leefbaarheid en het sociaal welzijn in het gedrang komen. Het gaat hier dus niet om een vorm van sentimentele milieu-aktie maar om de korrektie van een achter haald bestemmingsplan. Nieuwe in zichten en behoeften vergen een vernieuwde ruimtelijke ordening. Het Walgraefplein is immers de laatste open groene ruimte in de dorpskern en die verdient anno 1992 veeleer uitgebreid te worden dan verder volgebouwd. De Open Brief vraagt om deze his torische kans niet te laten voorbij gaan het Walgraefplein hoort een gemeenschapsruimte te worden met akkomodatie voor spelende kinderen, wandelaars en mensen die een rustpunt zoeken in een waardevol stuk natuur. De ondertekenaars vragen tenslot te een hoorzitting aan bij het stads bestuur om de bevolking van Erem bodegem alsnog de kans te geven inspraak te hebben in de toekomst van hun eigen leefomgeving. Deze Open Brief werd inmiddels voorgesteld aan het College van Burgemeester en Schepenen. Dit onderhoud verliep in een opbou wende sfeer. Aan beide kanten be staat bekommernis voor een leef baar dorpscentrum en ook de zorg om dit dossier niet nodeloos te poli tiseren. De ondertekenaars van de Open Brief en de Werkgroep Dorpsher waardering mogen eerstdaags een antwoord verwachten. De werkgroep Dorpsherwaarde ring stelde, aansluitend, ook voor de toekomst van het Walgraefplein in zijn gehéél te herdenken, i.s.m. de stedebouwkundige dienst van de stad. Als de verkaveling niet doorgaat is immers een herschikking mogelijk en wenselijk van het hele plein - de parkzone kan dan uitgebreid worden tot het middenplantsoen, waardoor de totale groene ruim te een behoorlijke opvang zou krijgen; - de huidige parkeerzone tussen beide plantsoenen kan dan ver plaatst worden naar de flanken van het plein; - de verkeerswisselaar vooraan (de met plaveien verhoogde drie hoek) en de tussenweg kunnen een efficiëntere vorm krijgen en tegleijk minder ruimte opslor pen; - verder lijkt er geen bezwaar tegen een verkaveling van het perceel naast de Stationsstraat nr. 9 (een frituur) waar de bestaande hui zenrij op een esthetische manier voltooid kan worden met een hoekwoning (bijvoorbeeld met Horeca-voorziening vlakbij de toekomstige parkzone, eventueel ook de nieuwe behuizing van po litie en dienstencentrum). De Open Brief wordt bij de bevol king verspreid via de pers en ook via een huis-aan-huis-aktie. De bewo ners die de stelling van de Open Brief willen onderschrijven, kunnen een raamaffiche voorhangen. On der de titel «Verkavelen of bewa ren wordt een foto gepubliceerd van de bedreigde zone, samen met ccn schets van ccn alternatiefeen sfeerbeeld van een parkzone met speeltuigen, banken, wandelweg, enz... De affiche zal ook verkrijgbaar zijn in de apotheken van het dorp en in de meeste bankfilialen. De bestaande bèkommernis van de bevolking kan door deze affiche-ak- tie zichtbaar worden en zal de vraag om inspraak en participatie verster ken. De Werkgroep Dorpsherwaarde ring zal in 1993 verder ijveren voor een gezonde dialoog tussen het stadsbestuur, deskundigen en be volking. De wetgeving i.v.m. Ruim telijke Ordening stimuleert immers al geruime tijd die samenspraak o.m. met de bedoeling verouderde plannen tijdig te corrigeren. Er worden kontakten gelegd met het Hoger Architectuurinstituut Sint-Lucas Gent, de Koning Boude- wijnstichting, de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, de vzw BI RO (Bewoners in Ruimtelijke Or dening) en de werkgroep Stadsher- waardering Aalst. Aalst. Vrienden van Godfried wisten reeds vroegtijdig 't Velleken' om te bouwen tot een heuse plantenshop (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5