Dichter Roland Jooris ontvangt dertigste literaire Dirk Martensprijs Priester Daensfonds en de Jfan"pierre Catala Sociale afbraakpolitiek s,ere" het Werken van kunstschilder De Voorpost - 25.12.1992 - 9 De Voorpost weekend Zondagvoormiddag 11. werd in de trouwzaal van het Aalsterse stadhuis, voor de 30e maal de Dirk Martensprijs voor literatuur uitgereikt. Poëzie- schrijver Roland Jooris werd dit jaar als laureaat uitgekozen met zyn dichtbundel 'Uithoek'. Aan de prijstoekenning is een bedrag van 60.000 fr verbonden. Willem M. Roggeman, voorzitter van de beoordelende jury, verklaarde in zijn verslag dat er 40 bundels als eerste selektie werden overgehouden. Vooraf had ieder jurylid uit de verschenen dichtbundels in de periode 1989,1990,1991, vijf Vlaamse en vijf Nederlandse kandidaten van de prys aangeduid. Aalst. In de trouwzaal van het stadhuis werd aan Roland Jooris de Dirk Martensprijs uitgereikt (a) Koplopers uit de voorselektie wa ren 'Uithoek' door Roland Jooris, 'Dankzij de dingen' door Rutger Kopland en 'De noodzakelijke engel' door J. Bernief, alle drie met vier stemmen en verder 'Witte bloemen' door Peter Verhelst en 'In een bocht van de zee' door Eva Ger- lach. In de ultieme stemming wer den twee stemmen toegekend aan 'Dank zij de singen' door Rutger Kopland, terwijl de bundel 'Uithoek' van Roland Jooris, ver schenen bij het Poëziecentrum te Gent, drie stemmen kreeg. 'Er werden dit jaar meer Neder landse dan Vlaamse kandidaten voor de prijs geselekteerd. Rutger Kopland, die mee tot de eindronde in de running was, zou trouwens een mooie laureaat geweest zijn', moti veerde voorzitter Roggeman. 'De overweging die bij de meeste juryleden de doorslag heeft gege ven, is dat het dichterschap van Rutger Kopland met de jaren steeds beter wordt, terwijl Roland Jooris een mooi oeuvre heeft geschreven en een boeiende ontwikkeling heeft doorgemaakt, maar thans door de steeds toenemende soberheid in zijn werk aan een eindpunt is geko men, waar hij deze evolutie niet meer verder kan zetten, wat de mo gelijkheid op een latere bekroning twijfelachtig maakt'. De bundel 'Uithoek' werd omschre ven als een werk van een dichter met een groot vakmanschap, waar van de toekomstmogelijkheden niet te voorspellen zijn. De jury vulde echter aan, dat Jooris over voldoen de talent beschikt, dat hem wellicht toch in staat zal stellen om voor dit probleem een eigen oplossing te vinden. Geboren te Wetteren op 22 juli 1936, gestudeerd aan de Rijksmid delbare Normaalschool te Gent voor regent in Germaanse talen en aangesteld in '58 als leraar aan het Rijkstechnisch Instituut te Loke ren, is Jooris voornamelijk in deze geografische regio aktief geweest in heel wat kulturele manifestaties. Uit een vraaggesprek dat gevoerd werd tussen de juryvoorzitter en de bekroonde auteur kon de aandach tige luisteraar echter opmaken dat Roland Jooris zeker nog niet aan zijn eindpunt is gekomen. 'Mijn frustratie is een beeldende frustra tie. Wat ik met mijn handen niet Aalst. Dichter Roland Jooris ontving voor zijn bundel 'Uithoek' de dertigste literaire prijs Dirk Martens (a) kan, zoals een beeldend kunste naar, probeer ik met woorden uit te beelden. Zien en horen doe ik via woorden. Mijn poëzie van naakte woorden komt niet door een elemi- natie van woorden tot stand, eerder door het toevoegen van woorden'. Jooris voelt zich vooral gegrepen door de relatie tussen beeldende kunst en poëzie. Naast poëzie publi ceerde hij dan ook een groot aantal teksten over aktuele plastische kunst. Zijn jongste werk 'Geschil derd of geschreven' is daar ander maal een voorbeeld van. De prijsuitreiking werd opgeluis terd door leerling-violist Wibert Aerts uit Vollezele (geboren te Ni- nove in 1974). Dit met een drietal vioolsolo's. Aerts was tot voor kort leerling van de Stedelijke Muziek- akademie van Aalst in de klas van André Delcourte. Vorige maand werd hij in Mechelen laureaat van de nationale muziekwedstrijd Pro Civitate. Aerts kreeg daar de eerste prijs en de gelukwensen van de jury en werd als eerste gerangschikt van al de deelnemende muziekakade- mies. Nu Wibert Aerts zijn opleiding in Aalst voltooid heeft studeert hij verder aan het Koninklijke Conser vatorium te Bergen. Hij heeft de ambitie zich als tweetalig muzicus verder te bekwamen en de orkest podia te betreden. PH Misschien wel deels te danken aan het grote sukses van de film «Daens» van Stijn Coninx, kent het Priester Daensfonds de laatste tijd een toene mende belangensteliing. Vooruitblikkend naar 1993 bereiden ze dan ook de herdenking voor van de honderdste verjaardag van de stichting van de Christene Volkspartij te Okegem. In samenwerking met het Davidsfonds Okegem willen zij deze historische belangrijke gebeurtenis niet onopge merkt laten voorbijgaan. Op zondag 18 april plannen ze dan ook een viering die zal gepaard gaan met de onthulling van de gedenkplaat. Op 13 juni wordt de Daensprijs uitgereikt. In een brede maatschappelijke kon tekst pleit het Daensfonds voor een sociale opbouwpolitiek. Het Priester Daensfonds schrijft de chanismen (mecenaat, barmhartig- solidariteit met de medemens hoog heid). Dit brengt immers geen in zijn vaandel. Ieder mens heeft strukturele veranderingen aan. Op recht op vrije ontplooiing van zijn termijn kan het in onze huidige persoonlijkheid en op de materiële maatschappij alleen leiden tot een voorzieningen om die persoonsont wikkeling mogelijk te maken. Soli dariteit stelt de gedachte voorop ten de armoede kunnen bestrijden dat aandacht en daadwerkelijke en die giften fiscaal kunnen aftrek- hulp aan de zwakke medemens ken, zijn het de minder-gegoeden moeten worden verleend. die het tekort in de schatkist moe- Het Priester Daensfonds vindt dan ten bijvullen. Zij kunnen immers bij ook dat het solidariteitsprincipe de fiskus geen vermindering van van de sociale zekerheid moet wor- hun aanslagbiljet inbrengen, den verdedigd. Dit ondanks het feit Met andere woorden, aan het dat het systeem van sociale zeker- PRINCIPE van de sociale zeker heid beslist voor verbetering vat- heid mag volgens het Priester baar is. Hierbij mag evenwel niet Daensfonds niet worden geraakt, worden teruggegrepen naarde 19de De bevolking is niet gediend met eeuw toen men het armoedepro- «bier en worsten». We kunnen dan bleem poogde op te lossen door ook niet dulden dat de klok hon- middel van individuele steunme- derd jaar wordt teruggezet. Daens vandaag Het Priester Daensfonds geeft een driemaandelijks tijdschrift uit: DAENS VANDAAG, dat begin 1993 zijn 17de jaargang ingaat. Het wordt geleid door een redactie raad. Luc Delafortrie is jarenlang hoofdredakteur geweest; eind 1990 volgde Frans Van Campenhout hem op. Daens Vandaag wordt heel Vlaanderen verspreid. Het blad heeft een drievoudig doel: - het daensistische gedachtengoed aktualiseren. Het commentarieert gebeurtenissen en tracht via begin selverklaringen en moties de sociale verbreding van de kloof tussen arm evolutie en de politieke besluitvor- en rijk. Wanneer gegoeden door gif- ming bij tc sturen. - de kennis en studie van de daen sistische beweging bevorderen. Het publiceert artikelen over de ge schiedenis van de beweging en zijn prominenten. - de aktiviteiten van het Priester Daensfonds bekend maken en het kontakt onder zijn leden onderhou den en bevorderen. Abonnementen (500 fr.) kunnen aangevraagd worden op het sekre- tariaat van het Priester Daens fonds, p/a Grote Markt 3 te 9300 Aalst. De belangstelling voor de daensisti sche strijd en het daensistische ge dachtengoed is nog altijd groot. Dit wordt o.a. bewezen door een drietal publicaties die zopas zijn versche nen, of die in het voorjaar van 1993 zullen verschijnen: - Brieven van Charles Woeste (Aalst. 1992). door historicus Dirk Podevijn, Lid van dc Redactieraad cn van de Raad van Beheer van het Priester Daensfonds. - Lexicon van de Daensistische Be weging (Dilbeek, 1992), door Frans Van Campenhout, hoofdredakteur van het tijdschrift 'Daens Vandaag' en Lid van de Raad van Beheer van het Priester Daensfonds. - De zaak Daens (Leuven, 1993) door Frans-Jos Verdoodt; een be werking van zijn uitmuntende doc- toraatsverhandeling 'Kerk en chris- Aaist. uok jongere medewerkers als Dirk Podevijn en Patrick De Cock zetten ten-democratie 1988). zich in om het gedachtengoed van Daens verder te aktualizeren en uit te werken P H Naast zijn specifieke opdracht als stedelijk ziekenhuis, wil het bestuur van het ASZ ook nog een andere sociaal-kulturele rol vervullen. In dit kader organiseert het Siesegemcomité regelmatig manifestaties als tentoonstel lingen en dies meer. Zo werd vorige vrijdag in de ontvangsthal van het ASZ-gebouw deze keer een tentoonstelling geopend van schilderwerken van Jean-Pierre Catala. Nadat men een hele tijd heeft kunnen genieten van de aquarellen-vakantieindrukken van de directeur van de Horizon- school Herman Lemmens, zijn nu nog verschillende weken.de schilderijen te bezichtigen van de zoetgevooisde Aalsterse schilder J.-P. Catala. Catala zag het levenslicht in Aalstin de zon. Na een korte periode van 1934. Zijn voorouders kan men schilderen als zuiver amateur en au- «eeuwen terug» in Catalonië terug- todidact, vindt Catala het een nood- vinden. Er is dus niets nieuws onder zaak de lessen te volgen aan de Ste- Aalst. Kunstschilder J.P. Catala is te gast inde ontvangsthal en wandelgangen van het ASZ (a) Aalst. Dokters E. Goossens en F. Matthieu van het Siesegemkomitee en direkteur H. Barrez samen met OCMW voorzitter Dierickx feliciteerden kunst schilder J.P. Catala (a) delijke Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. Na deze basisstudies te hebben vol eind, is Catala lessen gaan volgen aan de Rijkshogere School voor Beeldende Kunsten te Anderlecht, meer bepaald in de schildersafde ling. Hij nam reeds deel aan meerdere groepstentoonstellingen, maar de tentoonstelling in het ASZ is zijn eerste one-man show. In 1991 be haalde hij de selectieprijs van de stad Ninove.In 1992deselektieprijs voor akwarel van de Lionsclub Ant werpen. Werken van kunstschilder Jean-Pierre Catala zijn reeds in pri- vé-bezit te Chateauneuf De Grasse en Boulogne-sur-Mer in Frankrijk en Portland Oregon, Seattle-Was hington in U.S.A. Ook in Kiev in de Oekraine is reeds werk van hem aangekocht. «Mijn werken zijn zo verscheiden dat elke poging tot indeling een moeilijke onderneming wordt. De meeste van mijn werken zijn het gevolg van het spontaan uiten van plastische uitspattingen zonder rea listische problematiek. De schilder werken kunnen daardoor niet rustig genoemd worden, ze vertonen meer een brute en primitieve vitaliteit, doordrongen van ruimtelijke ano malieën. De globale sensatie van ritme en kleur geven de dynamiek waardoor het werk voor zichzelf moet spreken. Daarbij kan men van de toeschouwer een bepaalde ge voeligheid en wellicht ook enige kennis van kunst verwachten», al dus de waardetoetsing van de schil der zelf over zijn werken. Wie de werken van Catala aandach tig bekijkt, zal ervaren dat deze ge groeid zijn uit en de lezing zijn van de geschiedenis van onze schilder kunst. Expressionisme, fauvisme en impressionisme hebben hun ele menten geleverd die Catala ge bruikt om aan zijn persoonlijke ge voelens een eigentijdse uitdrukking te geven. (p.h.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9