Onze Mckelstukken Bericht Marktprijzen HOFSTEDE Haaltert. Ten Eede. De Nieuwsbladen. UIT DEN VREEMDE Frankrijk Duitschland. Holland. Engeland. Italië. Spanje Ontslag van het ministerie. Vereenigde Staten. QQQGQQQQQQQQQ&QQQ ©©©GOÖOOÖÖÖOOGOÖO Verschil lig Nieuws. BURGERLIJKE STAND igsssSgSssss trt G po co <1 ba po G co co M r Sirop Pectoral 13e Pralere en Zaailanden, IVIen vraagt een leer jongen ten bnreele dezer. Ze moeten, die katholieke vrienden, waarlijk onnoozel zijn ofwel gansch ontbloot van alle eergevoel om zulke domme dingen te durven schrijven Wij lezen nu ook nog in dat strooi briefje. i° De verkooping moet openbaarlijk geschieden. Was de verkooping op 15 December publiek Neen niet waar. Het bestuur van het armbureel wist dus heel goed dat het de bevelen der overheid over trad. Waarom dan die verkooping uit ter hand aan kozijntjes en vriendjes Ant woordt daarop a. u. b. 20 De instelprijzen van 13 December voor de eerste partij 4800 franken, voor de tweede 2950 franken waren te laag volgens de schatting. Maar wat hield U tegen, bij de ver kooping het minimum te doen kennen Waarom weigerdet gij kennis te laten nemen van de schatting en antwoord- det gij dat het een administratief stuk was dat aan het publiek niet mocht worden bekend gemaakt 't Schijnt toch dat er vriendjes waren die wisten welk het minimum was. Waarom antwoordt a. u. b. 30 De katholieke vrienden schatten koop II 3400 franken. Hoe is die schat ting gedaan en wanneer Is het niet na het aanbod van 18.000 franken. Gij die zoo vrij wordt toegelaten in het armbureel en kennis hebt van al de briefwisselingen, zoudt gij ons ook eens willen laten zien Iden opstel der eerste schatting, li. de aanvaarding van de onder- duimsche verkooping van 15 Decem ber. III. de briefwisselingen gehouden tus- schen het armbureel en het Hoogere Bestuur. Wij wachten antwoord. 40 Ge wilt ook doen gelooven dat de goederen aan een overdreven prijs zijn verkocht. Maar waarom hebben de katholieken er dan van gekocht En hoe komt het dan,dat liefhebbers, vooreen deel hofstede, gelegen nevens de verkochte grond, zooveel aanbieden en nog meer als de verkoopprijs der verkochte armgoederen Een klein antwoordje a. u. b. Wat eenige katholieke vrienden schrijven over de liberalen die vroeger aan het bestuur waren, daar zullen wij wel later op antwoorden. Uitgesteld is niet kwijtgescholden. Maar 't ergste van al is, dat het reglement wordt toegepast voor den eene en niet voor de anderen. Een enkele herbergier werd ge snapt en veroordeeld omdat er bij hem ge danst werd, de anderen liet men met vrede. Waarom die twee maten en twee gewich ten De heer Vrederechter van Herzele drukte er eveneens zijne verwondering over uit. De eerste plicht van een bestuur is onpar tijdig en rechtvaardig te zijn voor al de in woners Helaas van dompers heeft men zulks niette verwachten,'t zijn hippekrieten en pezewevers zonder eigen wil. De Haelteraars en Haelteraarsters zijn dus verwittigddansen is zonde. In onze gemeen te is er maar een persoon die zonder toela ting mag doen dansen, dat is de pastoor, die de azijnkwispels van ons gemeentebestuur doet dansen gelijk hij schuifelt. Welnu die mannen zouden veel beter doen de zedelijke en stoffelijke belangen hunner gemeente te behartigen, dan nutteloos en noodeloos menschen in hunne neering te be- nadeelen door het verbieden van een ver maak dat Eeerlijk en deftig is. Er is in Haal- tert werk genoeg! Jef Van Eede. Is dansen zonde Er zijn menschen die te veel dansen en dat is nadeelig voor de gezondheid, gelijk te veel eten, te veel drinken, te veel werken, te veel slapen. Misbruik is altijd slecht. Er zijn menschen die kunnen dansen van koleirie en dat is zonde. Er zijn zelfs lieden die aan 't dansen gaan van razernij en dat is niet alleen zonde, het is ook gevaarlijk, want zulke kerels zijn ka- pobel van malheuren te doen. Maar dansen van plezier, dansen omdat het kermis is, oh dat is geen zonde, intege- deel het moet God aangenaam zijn te zien, dat zyne kinderen zoo vroolijk zijn, zoo lus tig en al huppelend doen zien hoeveel werk ze maken van de gezondheid, de blijheid, de liefde, welke ze bezitten. Koning David danste voor de Arke des Verbonds en sloeg voor het aansclyjn van geheel het volk ne flikker ter eere van den Almachtige. In dé beroemde processie van Echternach, dansen duizenden bedevaarders achter het H. Sakrament, uren lang, drie stappen voor uit en twee achteruit, en verdienen daar mede heel wagons buitengewone aflaten. Aan het bal dat onze koning de staatslie den van Belgie en den vreemde in zijn Hof aanbiedt en waardedamen der groote we reld verschijnen, gedekolleteerd, gelijk schep selen uit de tentatie van Sint Antonius, aan dat bal neemt de nuncius van den paus ook deel... Is dansen zonde... neen neen neen Dansen is een deftig vermaak en zeker is het beter, met zijn liefje in eer en deugd een polka af te lappen dan langs hoek en kant. 't Aalst, heb ik hooren zeggen is 't alle jaren twee, drie keeren bal in de katholieke Harmonie en ware dansen zonde, de de ken die deelmaakt van die sociëteit zou dat wel verbieden. Maar op den buiten kun nen de pastoors het dansen niet verdragen, immers menschen die dansen zijn lustige, vrome lieden, die een flink meisje vlak in de oogen durven zien, die een onafhankelijk karakter hebbendie hunne meening dur ven zeggen over de sermoenen en de daden van tie pastoors en de kommeerderijen van hunne meissens. 0 Op Ten Eede werd er gedanst in verschei dene herbergen. Welnu te Haaltert is dansen zonde, gelijk byna overal op den buiten en niet alleen is het zonde, maar ook tegen de wet. De pilaar bijters, die de meerderheid znn in onzen ge meenteraad hebben reglementen gemaakt om het dansen te kunnen beletten. Volgens een bericht verschenen in het Staatsblad, zullen de oude Nickelstuk- ken ponder gaatjes waarop den Belgi schen Leeuw staat met 30 September aanstaande niet meer gangbaar zijn. Zij moeten uitgewisseld worden in stukken met gaatjesin de Nationale Bank en zijne agentschappen ofwel bij de Ontvanger der Contributiën, daar waar de Bank geene agentschap heeft. Bij bijzondere gedoogzaamheid, zul len de openbare kassen, de ongang bare stukken tot 30 November ontvan gen. Dit tijdstip voorbij zal het ongang baar nickel voor rekening van zijne eigenaars blijven. Dus opgepast, na 30 November hebben de oude Nickelstukken zonder gaatjes geen waarde meer en mogen niet meer in betaling gegeven worden. Op 't laatste feest van den Bond der Oud-Leer lingen der Middelbarescholen van Aalst hield M. Huart, luitenant der Pupillenschool eene belangrijke en boeiende voordracht over het Nieuwsblad. M. Huart bekwam veel bijval. De spreker streefde er naar het oneindig verschil te doen uitschijnen tusschen de wijze van mededeeling in vroegere eeuwen en thans. Het eigenlijk NIEUWSBLAD ontstond eerst na de uitvinding der drukkunst, en te Antwerpen verscheen reeds in 1605 bij Abraham Verhoeven De Nieuwe Tijd dat nieuws gaf van het land en den vreemde, en dan was het nieuws dikwijls reeds weken en maanden oud, en het blad werd getrokken op eene primitieve handpers op eenige honder den exemplaren. Wat Verschil na 300 jaren Eenige dagen geleden had te Londen de inhuldiging plaats van het dagblad Daily Telegraph groot formaat, 20 bladzijden druk. De nieuwe werkhuizen zijn ruim, wel ver licht en verlucht. Standvastig werken er 48 lettermachienen, in de lettergieterij arbeiden aanhoudend 50 man. Er zijn 8 kolossale per sen die elk 60 duizend nummers per uur kun nen leveren, elke pers kost 150.000 fr. Het drukken begint 's avonds ten 11 uren 50 min. stipt en ten 2 uren dus in 2 uren en 10 minu ten,zijn de 750,000 nummers, elk op 20 bladz. van de Daily Telegraph gedrukt, gevou wen, geteld en gereed ingepakt om verzon den of aan de uitventers besteld te worden. De machienen draaien dat is te begry'pen, met eene duizelingwekkende snelheid, maar alles gaat zoo stil en eenvoudig, dat het zelfs de verbazing wekt der vakmannen. De Zaak Dreyfus. Naar alle waarschijnlijkheid, zal hte Ver brekingshof het vonnis van Hennes tegen Dreyfus verbreken en dit zonder terugzen ding naar eenen anderen raad. De kapitein Dreyfus zal dus onplichtigver klaard worden en zal met al zijne rechten in zyn rang herplaatst worden. Voetstappen worden bij de regeering ge daan 0111 het slachtoffer van deze rechter lijke dwaling tot een rang hooger te benoe men. Ook kolonel Picquart, die zoo moedig en krachtdadig de verdediging van Dreyfus op zich nam, zal na het vonnis weer in wer- kelykent dienst geplaatst worden. De huidige regeering zal hem tot brigade-generaal be noemen. Brand eener Kerk te Hamburg. De groote kerk S' Michel is dijnsdag rond 2 u namiddag afgebrand. Om 3 uren stortte de toren in en om 11/2 uren was de kerk niet anders meer dan een hoop met pulnen. 58 huizen zijn rond de kerk de prooi der vlammen geworden. Verjaring van Rembrandt. Den 15 Juli aanstaande viert men te Am sterdam de 300e verjaring van de geboorte van Rembrandt Een standbeeld van den beroemden schil der zal te Leyde ingehuldigd worden vóór het huis waar hij woonde en een tentoonstelling zijner werken zal in deze stad plaats hebben. Schrikkelijk Spoorongeval. Een spoorongeval is Zondag ten 2 uren 's morgens voorgevallen te Salisbury. De Amerikaansche trein van Plymouth naar Londen, die de reizigers uit Amerika vervoert is er vernietigd geworden. Op de 47 reizigers, meest allen Amerika nen, zijn er 28 gedood en een dozijn gekwetst gewoiden. Eene bloedige werkstaking. De werklieden der solfermijnen van Cal- canissoto (Sicilien) zijn in werkstaking ge gaan Na eene meeting zijn de werklieden met een vaandel aan 't hoofd door de stad getrok ken. Woelingen zyn ontstaan en eenige agenten en carabiniers zyn gekwetst door stokken en messen. Verscheidene aanhou dingen zijn alsdan gedaan. De menigte heeft getracht de gevangenen te verlossen doch daar de schildwachten overmand waren, hebben zij gebruik ge maakt van hunne wapens. Zeven personen zijn gekwetst. De ministers hebben hun ontslag gegeven. De koning heeft den generaal Lopez Domin- guez gelast het nie uw ministerie te vormen. De hitte te New-York. Zondag was de hoogste warmte in het lommer te New-York 27 graden Fahrenheit. 10 menschen zijn van de hitte dood geval len. In ons volgende nummer zullen wij afkondigen4. i° Het beknopt verslag der Gemeen teraadszitting van Aalst 6 Juli. 2°Verslag van het Turnfeest te Aalst met devolledige uitslag der prijskampen 30 Een artikel uit Ninove dat te laat is ingezonden enz. enz. Assisenhof van Oost-Vlann- «leren. Ziehier de lijst der «-ezworenen die geroe pen zijn te zetelen inden loop der eerste reeks van den derden zittyd van t assisenhof van Oost-Vlaanderen, dat te Gent op Maandag 16 Juli aanstaande, zal geopend worden. Rechters-titularissen: MM. Picha F., fabri kant Doutreligne J., conducteur van brug gen en wegen Van Hauwenneiren. Th., advokaatStorm A., fabrikant; de Hemtinne J., ny veraar Bouckaert A., pleitbezorger De Taeye, S., ondernemer De Lin II., fabri kant Baetslé D., nijveraar; Bouché, P., han delaar De Beule A. beeldhouwer De Wae- genaere Ch., handel. Jamarr L., gep.De Wolf M., handel, te Gent De Mevere J., fabr.., Hamme Verstraeten, F., hofb., Calc- ken De Clerck, A,, fab.,; Lagrange, F., fab. Deynze Burvenich O., hofb., Gentbrugge De Naeyer F., fab., Lebbeke Janssens F., fab.,Berlaere; De Geselle I., landb., Assenede de Pierpont G., eigenaar, Desttelbergen Nobels J. -B. handel. St-Niklaas; De Wolf M., handel. Limpens L., notaris Moversoen S. ad volt. Van de Putte A,. fabr., AalstVan Goethem brouwer, BurghtDe Smet C., brouwer, Moerzeke. Bijgevoegde rechters: MM. MigomF.,onder nemer Lagrange E., handelaar; Buysse L., fabr.Claeys, O., drogist, Gent. Arrondissement Aalst. llandelskaiiier van het Arr. Aalst. Geene andere kandidaten tot de verkiezingen voor de Handels - Rechtbank voorgesteld zijnde dan diegene van de Han- delskamer werden door het Hoofdbureel als verkozen uitgeroepen. Als Rechters MM. De Wolf Fritz, hande laar en Ringoir Augustin nijveraarals plaatsvervangende Rechter M. George De Smedt, makelaar, allen te Aalst, woonachtig. Aalst.—Verleden Zaterdag waren eenige kooplieden in paarden die aan de jaarlijksche paardenmarkt deel hadden genomen een toer aan 't doen en gewoonlijk dan om het hardst- rijden. In de Ny verheidstraat stuikte de ge naamde Sonck van Iddergem uit zijn rijtuig en bekwam erge wonden. De heeren doktors Gregoire eri Bauwens brachtenhet slachtoffer de noodige zorgen toe, dat nog den zelfden avond naar zijne woning werd overgebracht. Veletlen DinsdagZag men de be diende gelast met het kisten der lijken van de confrérie der Barmhartigheid,de Schoolstraat komen afgereden met een doodkist en in de Gazometerstraat aan een ledigstaande huis stil houden. I)e geburen waren verwonderd dien zelfden bediende in eene herberg te zien binnentrekken en die kist daar gedurende 20 minuten te laten bloot aan de deur staan. Voor wie eigenlijk de kist moest dienen we ten we niet doch zulke dingen betamen niet. Wat meer eerbied a. u. b. (i ijsegeni Maandag namiddag is de ge naamde Omer Coene. telegramdrager oud 17 jaren ten 2,20 in de statie alhier, door zich te willen mijden voor eenen goederentrein, on der eenen reizigerstrein geraakt die op dit oogenblikaanstoomde en zoo gevaarlyk ge wond dat men voor zyn leven vreest llaeltert. Deze week werd de pacht hoeve der wed. Ghyssens op de Kat door een hevige brand vernield de zoon des huizes be kwam bii het blusschen erge brandwonden. Alles is uoor verzekering gedekt. Okcgem De genaamde Jan Vei remans welke maandag 1.1. drie messteken bekwam is aan zijne wonden overleden. H»'t slacht offer laat eene weduwe met zes minderjarige kinderen achter. De moordenaar een inwoner van Pamel provincie Brabant is aanghouden en inhet gevang van Oudenaerde opgesloten. Hinde Seizoen. Groote Afslag op de Zomerstoffen voor Mans- en Vrouwvolk. Die wil hasaard doen moet zich haasten. J. DELAFOTERIE, Molenstraat 11, Aalst, Niiiove De liberale turnmaatschappij Sparta heeft zich bijzonder onderscheiden op 't 2e Denderverbondsfeeft dat op 1 Juli te Aalst plaats had. Den heer Waegemans Georges bekwam den 1 pry's en M. J. Van der Kelen den 2 prijs in het hoogwy'dspringen. Proficiat aan die moedige turners. ByM. Van Isterdael wijk Preulighem werd deze week eenen nachtelijken diefstal ge pleegd. De dieven stalen verscheidene ko nijnen en eenige waarden. In de woning van zekere V. die men als een der deelnemers verdacht werd alles aangeslagen. Laffe daad De genaamde Van Impe een zestigjarige werkman was met zijne ziekelyke vrouw eene wandeling gaan doen. Vermoeid zijnde zetten zijn zich neder in eenen meersch toen een halfdronken woe- staard van Idegem daar voorbijkwam en de 2 ouderlingen met een stok zoo erg mishan delde, dat V. bewusteloos ten gronde viel. De laffe kerel is gekend en zal met moeder Justiciaaf te rekenen hebben. Overboulare Kwaaddoeners waren in den paardenstal gedrongen van M. Van Landuyt waar zy een balk ontvreemden welke zij legden naby den tunnel van Gee- raardsbegen naar Moerzeke. Gelukkiglijk werd deze ontdekt door den machinist van den werkliedentrein van Gee- raardsbergen naar 'sG raven brakel die op tijd kon stil houden en alzoo eene ontriggeling vermijden die de ergste gevolgen kon hebben aangezien de trein opgepropt was met werk lieden. Aanbesteding Zaterdag morgen had in het provinciaal gouvernementshotelde aanbesteding plaats voor het uitvoeren van kasseidewerken. De kasseidewerken uittevoeren op het grondgebied van Aalst en Hofstade is M. H. bchockaert te Erembodegem delaagste bieder met 27110 fr. Het bestek beliep tot27270.51 f. Brussel Een vreeselyke en geheimzin nige misdaad werd een dezer dagen gepleegd opden hoek der Muschstraat en Stooistraat in eene drankslijterij «Aux Nations» aldaar ge legen. Over eenige maanden werd bovengemelde drankslijterij met gemak van betaling over gelaten door Mad. weduwe Forton, 60 jaar oud die met hare twee dochters dit lokaal lang gehouden had. De weduwe kon slechts met de grootste moeite aanhaar geld geraken en de overnemers deden haar gewoonlyk meermaals voor de afkortingen terugkomen. Dinsdag avond was de weduwe zoo als gewoonte naar de dranksliiterij gegaan 0111 de betaling eener achterstallige afkorting te eischen. Doch alvorens daar heen te gaan was zij in een kruidenierswinkel der buurt gegaan waar zij gezeml hadt dat ze kost wat kost haar geld moest nebben. Woensdag morgend kwam een der doch ters inlichtingen nemen over hare moeder in bovengemelde kruidenierswinkel.Daar zegde men haar dat men Mad.Forton dinsdag avond voor de laatste gezien had en zij zich van daar naar de drankslyterij had begeven om haar geld te eischen, de dochter g-ing daarop naar "t hoekhuis en vond er alles gesloten. De po litie werd onmiddelijk verwittigd rond 2 ure 's namiddags drong de policie in het huis en vond er het lijk van het slachtoffer in een waterput gelegen in den kelder, de ongeluk kige was door drie revolverschot in het hoofd gedood. De echtgenoot Bouckx welke de dranksly terij bewoond werd aangehouden en heelt volledige bekentenissen afgelegd. Hy ver klaart aan het parket dat de weduwe Forton hem voor haar geld zoo lastig viel en op be taling aandrong dat hy in een oogenblik van opgewondenheid ophaar drie revolverschoten lostte en dan het lijk in den waterput heeft gesmeten. Madame Wed. Forton had de gewoonte al wat zij bezat een som 8 tot 10,000 fr. op zich te dragen. Men heeft inderdaad in een der rokken van het slachtoffer twee pakjes obli gation tusschen de voedering genaaid terug gevonden. De moordenaar is in het gevang van Sint Gilles opgesloten. van den 28 Juni tot den 6 Juli 1906. GEBOORTEN Mannelyk Vrouwelijk 4 5 H-rt GOGOCO£ GOUO>- us 9 u» P O P T? J3 ~(t fr - £2 ss 3 o>- us us o» P i US' us O O L F! OVERLIJDENS. A.JVan Gyseghem.jw* De Saedeleer, z, Ij. 80 j.St. Apoioniastr. H. Breckpot. m. Hem beek, glads). 35 j. Geeraardsbergschesteenw. - M. Potte 32 j. z. ber. Geeraardbergsche- steenw. J. Van tier Etst, vr. De Brouwer, z. b. 59 j., Moorselbaan. N. Vinck, m. Silon, tw. 66 j., Violettenstraat. rkind onder de 7 jaren. De Mekanieke Lijn waad weverij C. A. MARCHANT, Stoofstraat, n' II, te AALST, vraagt goede Wevers voor Maan dag toekomende. AALST alle Zaterdagen Tarwe 00-00 00-00 Haver 00-00 00-00 Aardappelen 00-00 00-00 Boter de kilo 2-64 2-70 Eiers de 25 2-07 2-34 Viggen 00-00 00-00 Hoppe 1905 65 fr. Op levering Oct-Nov. 100 fr. NINOVE, alle Dijnsdagen Tarwe de 100 kilos 18-50 19-50 Haver 18-50 19-50 Aardappelen 13-50 14-00 Boter de 1/2 kilo 1-26 00-00 Eiers de 25 2-00 2-20 GEERAARDSBERGEN alle Maandagen en Vrydagen Tarwe de 100 kilos 18-00 00-00 Haver 17-25 00-00 Aardappelen 13-00 00-00 Boter de kilo 2-40 2-87 Eiers de 25 1-93 0-00 Tabakken de 50 kilos 00-00 00-00 SOTTEGEM alle Dynsdagen Tarwe de 100 kilos 18-50 00-00 Haver 20-00 00-00 Aardappelen 00-00 00-00 Boter de kilo 2-50 0-00 Eiers de 25 2-10 0-00 ANDERLECHT. Varkensmorkt. Te koop gesteld 1734 Pry's per kilo op voet 1-01 1-16 Veemarkt te koop gesteld 0000 Prijs per kilo op voet 0-00 0-00 Ossen 0-00 Stieren 0-00 Koeien 0-00 Veerzen 0-00 BRUSSEL. Varkensmerkt Te koop gesteld 280 Prijs per kilo op voet 0-95 1-15 Lt ii C-'I C joöö us üs p 5c 25 c! I I I HOEST Indien tij uwen hoest volkomen in 24 uren wilt penezen, zonder bedwelmen de middelen NEEM DAN (BORSTSIROOP) met Henrlooze teer eD to!ub»l8"in 2 fr. den gr. flneon in alle apotelten. Ook te bekomen te Aalst bij de Apotbe kers Callebant Botermarkt, De Valkeueer Esplanade. «mBR O N C H I ET OPENBARE VERKOOPING van eene Behuisde TE AALST-MIJLBJSKE. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal openbaarlijk verkoopen 1° Eene Hofstede te Aalst-Mijlbeke, aan den Brusselschen steenweg, zijnde do herberg De Pendule groot 7 aren 60 ceutiaren. 2° 15 aren 86 centiaren Land, te Aalst- Mijlbeke op Somergem, genaamd den Polder. 3° Enue partij Land met de Gebouwen van Schuur er op staande, dienstig voor Woonhuis, te Aa'st Mijlbeke, Brusselscben steenweg, •r root 15 aren 40 centiaren. 4° Eu 17 aren 90 centiaren Land, achter voorgaanden koop. Al voormelde Goederen in gebruik bij de v.* Petrus-Frans Van Nuffel. ZITDAGEN Instel, "Woensdag .27 Juni 1900, om 2 uren namiddag, ter te verkoopou herberg De Pendule. Verblijf, Woensdag 11 Juli 1900, om 3 uren namiddag, ter Estaminet St. Antonius bij Jufvrouw v\® Benoii Van Humbeeck, te Aalst, Molenstraat.

De Volksvriend | 1906 | | pagina 3