STAD OMTREK. BOOMEN IN DE KAMERS. D'ACHTERWACHT. Markt. LANDBOUW COM ICE HERZELE ERPE. De vrijdag der Tcrledeue week werd tot Erpo. op steenweg, hij zijne ouders, iu eenen erbarmelijkeu staat terugge bracht do genaamde Jozef Stalpaerl, een jongeling van 't halven de twintig. Hij was ketsen bij Naren Mathijs op de watermolen. Op ronde pm graan naar den molen te halen w.as hij te Lede omtrent Do Meirbaan. D.oar komt hij van een boerenhof met een zak graan op de schouders, hy is hijkans aan zijn kar... plotselings sleertbij uit en valt... Oei! oei, oei, hij kan nog armen nog bconeu verroeren, waarschijnlijk de ruggraat gebrokenwat clrocvig ongelukEdelmoedige zielen brengen hem voor zichtig naar huis; depriester wordt geroepen, met zijn volle verstand en met do beste gesteltenissen ontvangt hij de II. Rechten. O Jie berechting! wel ke troost! JIBarbara bekom ons allen die aller kostbaarste weldaad vóór ons afsterven 1 Dynsdag 's achternoens is de jongen overleden. Dat zijne ziel in vrede ruste. Requiescat in pace. Snipperingskes 1 De ondervraging geschiedt van de wotsdoktoors MM. Van Vyve De Baisieux. en De Visscher. Zij worden ondervraagd over de lijkschouwing van Leonie en Al/red Ablay en Vande Kerckhove, wat zij denken over de oorzaak hunner dood. Alle drij zijn 't akkoord om te zeggen dat de dood niet natuurlijk is, maar moet toegeschreven worden aan eone buitengewone oorzaak, de oor zaak is die niet, welke madame Joniaux aangeeft aan M. Van Vyve. V. Welk is uw besluit? A. 1) Leonie is niet gestorven tengenvolge van koorts. 2) Bij Jaak Van den Kerck hoven kan er geene spraak zijn beroerte. 3) Het is volstrekt zeker dat Alfred gestorven is dooi vergiftiging bij middel van morphine. De verklaringen der twee andere doktoors komen geheel en gansch overeen met die van M. Van Vyve. Na de doktoors is het den toer van de scheikun digen, MM. Bruylants en Dmyts. In de maag en in de ingewanden van Alfred Ablay hebben wij morphine gevonden bij Leonie Ablay en bij Van den Kerckhove niet maar het gebeurt soms dat men geene morphine vindt zelfs in lichamen van personen die nauwelijks gestorven zijn. Hoe staan nu de zaken van madame Joniaux maar redelijk slecht. Hare hooveerdige en stoute houding op het tribunaal hoeit een ongunstigen indruk teweeg gebracht. In den loop der ondervragingen ook heeft de Voorzitter haar meer dan eens met leugcus betrapt en dat gaat haar zeker niet voordeelig zijn. Eindelijk de verklaringen van de wetsdoktoors en de Scheikundgen zijn zeer bezwarend voor madame Joniaux voor Alfred schrijven allen de dood toe aan morphine voor Leonie en Van de Kerckhoven zeggen zij dat zij niet natuurlijk is. In zijn nummer van Zondag 13 dezer, maakte De Dendergalm door een «artikel aan zijne lezers bekend het stichten in deze stad eener Anti-Socia listische samenwerkende bakkerij, waarvan, geza- mentlijk met andere personen, ook deel zouden ge maakt hebben als geldschieters, de heeren D. W. Als gevolg op dit schrijven komen de Heeren Pk Wolf eene stellige logenstraffing aan dit blad te doen geworden, waarin wij het volgende aantref fen Aalst, 17 Januari 1895. Aan den Heer Uitgever van het weekblad De DendergalmI/S Mijxhbbb. Men overhandigt ons een nummer van uw blad van Zondag 13 dezer, in hetwelk gij ons «aanwijst onder de rubriek Andebii tijden met de initia len de Heeren D. W. B, alsof wij onledig waren, or ontworpen hadden, hier in deze stad eene anti socialistische samenwerkende bakkerij tot stand te brengen. Het zij ons toegelaten, Heer Uitgever, uit kracht van ons recht op antwoord, U hierbij bekend te maken dat met het aankoudigen van dergelijke nieuwstijdingen men uwe goede trouw zeker volko- mentlijk moest verrast hebben. Inderdaad wij kunneu u verzekeren dat noch van verre noch van nabij, 't zij rechtstreeks 't zij on rechtstreeks of bedektelijk, noch door ons zeiven, noch door onze bedienden of werklieden, het voor nemen is, opgevat geweest om persoonlijk of wel als geldschieters in soortgelijke onderneming op te tre den. Wij zullen er ook nog bijvoegen dat er ons nooit, iemand aanzocht heeft om van welkdanige samen werkende maatschappij het ook zij deel te maken, en wij zeiven er nooit aan iemand hohben over ge sproken. De persoon die goedgevonden heeft zulk ver dichtsel bij het publiek in omloop te brengen, heeft zieh slechts ten koste onzer bakkers willen verlus tigen. Verhopende Heer Uitgever, dat uwe rechtscha penheid u zal aanzetten deze in uw eerskomend nummer op te nemen, groeten wij Ued. met alle achting. Get. V*. De WOLF Cosyns kt fils. Verslag der Algemeene Vergadering. Is de landbouw zoolang als een verstooteling oehandeld gewórden, grootendeels is zulks te wijten aan de afwezigheid van maatschappijen, die zijne belangen hardnekkig handhaafden. Bovenstaande regelen zullen gewis door niet een weldenkend mensch in twijfel worden getrokken. Daarom dan ook mag men in volle waarheid zeg gen, dat de landbouw-comices, reeds zoo talrijk, oneindig zullen bijdragen, om den tegenwoordigen benepen toestand te verbeteren. Het Comice Her- zele vooral mag er zich op roemen op de kracht dadigste wijze mede te werken ter bevordering des landbouws. Zondag laatst hield het eene Algemeene Ver- gaderiug in net Gemeentehuis te Herzele. De hee ren landbouwers en andere belanghebbenden waren ia grooten getalle opgekomen, De heer Versnick, secretaris van 't comice, - wam eerSt aan het woord.Hij begon met dc werk zaamheden te doen kennen van het Comice gedu rende het afgeloopon jaar 1894. Hierbij drukte hij meer dan eeus zijue tevredenheid uit over de bokomeu uitshtgcu. Verder stelde hij de aanwe zigen in kennis met datgene wat het Comice zieh voorstelt to doen in 1895. Zoo heeft het, o. a. be- sl ten a) «Ie maandelijksche vergaderingen in de verschillende gemeenten voort te zetten b) proef nummers hier en daar uit te zenden, ten einde de vetten uit tc leggen, en wel volgens de resultaten te Borsbeke op proefvelden verkregen; c) vetten en verbeterde soorten-zaad uit te deelen, het inrich ten van plaatselijke eomiteiten, van oenen land- bon «leergang ten huize. Vervolgens repte hij een woord over de ingezonden verslagen der plaatse lijke vergaderingen, en deed opmerken, dat men overal gevoelt, dat margarine eene weergalooze concnrentie biedt aan de natuurboter. Bijna in elk verslag zijn nagenoeg de volgende wenschcn geuit a) Een hoog accijnsrecht op de fabricatie van de margarine en een evenhoog douanerecht op haren invoer heffen b) inkomrechten leggen op vlas c) de erfenisrechten verminderen d) de tabakwet volkomen afschaffen en e) de beursoperatiën be lasten. Spreker eindigde met de landbouwers ten dringenstc aan te wakkeren, zich meer en meer te vereeuigen, niet van het Comice af te wijken en regelmatig de vergaderingen hij te wonen. (Verv. de naaste week). Gepasseerde week stond de sociala- list Bertraud recht en vroeg aan minister an den Peereboom w.oarom het blad Le Peuple niet mag verkocht worden in dc spoorwegsbitiën. M. Van den Peereboom antwoordde dat de staties geene openbare plaatsen zijn en dat hij dus het volle recht heeft den verkoop te verbieden van afdruk sels die onze nationale instellingen ondermijnen, aangezien d«at hij minister is van de ijzerenwegen en hij alleen in de staties iels te zeggen heeft. Ik verbied den verkoop van socialistische bladen d«*iar waar ik kan, omdat ik alzoo meen te werken voor 't openbaar welziju. Want daardoor belet ik, zooveel ik kan, het vergiftigen van den volksgeest. M. Woeste ondersteunt de woorden van den mi nister en stelt vóór door algemeene stemming het van M. V an den Peereboom goed te keu- De stemming begint, de namen worden afgeroe pen geen enkel katholiek stemt tegen den minis ter.Maar hoort, xe roepen M. Daens af: geen antwoord... Waar is hij Nergens te zien. Als de stemming ging beginnen is hij uit do Kamer ge gaan. Die handelwijze heeft eenen pijnlijken in druk gemaakt op de rechterzij Een priester die weigert van tegen slechte gazetten te stemmen OVER AALST. M. Daens is in de Kamers gaan zeggen gelijk het al dikwijls geschreven is geweest in 't Land van Aelstdat de helft der bevolking van Aalst, 12,500 man op den Armen staat. Nu, dat is geheel eu al valsch eu M, Woeste heeft dat vrijdag bewezen met cijfers in de hand. Voor de eer der stad van Aalst, xegdehij, moet ik protest aanteekeuen tegen hetgeen M. Daens hier gezegd heeft. Het is onwaar dat de helft der bevolking van Aalst ingeschreven is bij 't Armbestuur. Hier zijn inlichtingen die het Welda digheidsbureel zelf mij gegeven heeft. Dit kan dus niet liegen Aalst. Bureel van Weldadigheid. Getal behoeftigen die voortdurend onderstand ontvangen 1°) Kinders, verlaten vrouwen, blinden, weduwnaars en weduwen die «alleen zijn 201 2°) Ouderlingen,weduwnaars en weduwen met een kind, 190, is 380 personen 380 3°) Weduwnaars of weduwen met 2, 3 of meer kinders, 104; Neemt nu 5 personen per huis (en dat is te veel), dan hebt gij 165 maal 5 820 1.401 Er zijn dus in 't geheel 555 huishoudens die voortdurenden onderstand genieten. Onder die 555 zijn er omtrent 150 die maar negen m.aand in het jaar van den Armen trekken Waar zijn die 12,500 ingeschrevenen wa«ar M. Daens van spreekt Dat is niet schoon van alzoo wetens eu willens valsche cijfers aan te geven. Volksvertegenwoordi ger Daens bewijst ons een slechten dienst met Aalst alzoo uit te geven voor 'nen luizenncst. Daar bij als hij later over iets zal spreken, wie zal er hem nog gelooven DE CONGO. De Koning zou door ons land den Congo willen doen overnemen. Velen in de Kamers zijn er ge weldig tegen. De heer Lorand vraagt wat de regee ring daarmee van zin is. Wij willen dat seffens we ten die zaak moet aanstonds besproken worden. De heer de Mérode, minister van buitenlaudsche zaken. Voor den moment kunnen wij nog niet antwoorden. Wij zijn in onderhandeling met de vreemde mogendheden over den Ouafhankelijken Congostaat. Als alles zal afgedaan zijn, zullen wij ons gedacht mededeelen stelt dus die vraag nog wat uit, als 't u belieft. M. Lorand. Raadpleegt de Kamer om te we ten of de kwestie van den Congoja of neen seffens moet besproken worden. Er wordt gestemd. Al de katho'ieken stemmen met 't Ministerie: uitstellen, uitgenomen M. Daens, hij stemt met de socialisten. Nog ovf.b den Abmen van Aalst. Gisteren isM. Daens terruggekomon in do Ka mers op de kwestie van den Armen van Aalst. Op spottenden toon viel hij M. Woeste aan en wilde bewijzen dat hij de waarheid gezeid had, wanneer hij beweerde dat de helft van de bevolking van Aalst op den Armen ingeschreven is. Maar natuurlijk tegen die cijfers van M. Woeste en is niets te bewijzen ze komen direct van ons Armhureelwat valt daar dus op to ]chic*i$oe.reo V Sommige momenten was de besprek ing lusschen M. Woeste en M. Daens zeer lievig. 4/eheel «le rechterzijde, als één man. nam de verd&liging van M. Woeste; de socialisten integendeel juichten M. Daens toe. ('t Valt hard voor katholieken zulkedin- gon bij te wonen), M. Woeste hoeft nog al harde waarheden gezegd «aan M. Daens, o. a. «lat hij ito christelijke liefde en de waarheid niet eerbiedigt. Twee ministers zijn er tusschen gekomen. M. Begerem probeerde om de redetwisting té doen ein digen M. Van den Peerehoon drukte luidop zijne genegenheid uit voor M. Woeste. M. Mesons, onafhankelijke Volksvertegenwoor diger van Brussel, was verontweerdigd over de lee- lijke beschuldigingen die M. Daens M. Woeste toe wierp. Zich tot M. Daens wendende, riep hij uit Als gij aan hot land zooveel diensten zult be wezen hebben als M. Woeste, dan zult gij recht, hebben vau te sproken gelijk gij nu doet Van dru eenen kant was het schoon om zien die eensgezindheid van geheel de rechterzijde om M. Woeste te ondersteunen maar van den anderen kant, (wij moeten het, hehuis, zeggen!) was het een droevig schouwspel, 'nou priester tc hooren toejui chen door de socialisten, en door niet ééuen ka tholieken. BURGERLIJKEN STAND. Geboorten. Mannelijk geslacht 8) 9ft Vrouwelijk geslacht 20) Huwelijken. J. V.an der Eist, tw. mot A. Van Goétliem, tw. C. Van de Velde, vuurst. met M. Tocrlinck, br. Overlijdens. P Smet, zond. ber. 84 j. Hoogstraat. E. De 'vos, vr. Van der dammen, *ond. ber. 54 j Dom pel straat. N. Van dor Biest, vr. Van Mol zond. l>er. 69 j. Hoogstraat. M. Albert, vr. Van der Poorten, zond. ber. 40 j. Dendermondschesteenw. E. Cambier, Dieustkn. 69 j. Keizerlijke plaats. A. De Boeck, m. Schouppe, handelaar, 47 j. Gentschostraat. 5 kinderen onder de 7 jaren. R oom. De Room drijft altijd boven, 't is daarom ook dat de Pastille Walthéry immer de uitverkorene blijft. Zij geneest ten anderen den hoest, de beklemdheid en de keelpijn in twee da gen. (1 fr.) De Ouderlingen Bijstand-Maatschappij De gf.- wezen weesjongens, n van Aalst, zal op zondag 20 Januari 1895, om 5 1/2 ure namiddag, eene OPENBARE VOORDRACHT houden, gegeven door den heer F. J. Jansscns, van Antwerpen, Voorzitter van den Algemeeneh Weezénbond van Belgie, ter gelegenheid der benoeming van den heer Albert Mertens, tot Lid van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen. Onderwerp: Het lot der Weezen. De Voordracht zal plaats hebben in hot, Lokaal Café Minard bij den heer A. Minnaejrt. 50 JAREN. De bejaarde damen kunnen niets gemakkelijker, niets voordecliger nemen dan de Walthéry Pastilles, om zich te vrijwaren en zich te genezen van hoofddraaïngen, hartkloppingen, ver blindingen en aanhangende onpasselijkheden van den zorgvolleu ouderdom. dat bti ieckx van de Zoutstraatpoort dood was, doch 't en is niet waar. Tieus, de President der llcppebliek heeft zijn demisje gegeven, maar er is al 'nen anderen, M. Fel ik.s Faure. Het tooueel van den Werk manskring van Aalst heeft Zondag veel bijval beko men met hare schoone stukken heden zaterdag avond hebben de tooncelisten eenen fijnen soupé Benemeritas, Boneappctito Diinsd. nacht hebben schelmen te Aalst-Schaarbeek II kornijnen gepikt; ze waren 28 fr. woerd. Een brand is za terdag avond ontstaau in de Denjerstraat, bij Pie Van den Berghal het vernielde is verasschereerd ten 10 uren hadden onze moedige pompiers alle spoor van vuur uitgedoofd. Die kornijnen te Schaarbeeck behooren aan J.-B. Slagmulder. Ai, ai, 't procos van Mad. Joniaux kan nog 3 weken duren. Maandag vieren de Beenhouwers hunnen dag; An toni us abt, om 10 uren solemnele mis in St-Martens, mot groot orkestMaandag ook Plechtig jaargetijde van wege hot Gilde der Berm- hortigheid... Dijnsdag om 8 uren, de Mis van Rekwiöm voor de beenhouwers. Aan elk nen vriendelijken goeden dag. In df. schoot,. Onderwijzer. Nu. jongens, om een goed gedacht te krijgen van dit afzichtelijke heest, moet gij maar uwe volk' aandacht op mij vestigen. Kiekens. Om de hoenders vroegTe doen lcg- goe en groot e eiors te bekomen zflj men Hun gewoon voedsel vermengen mot fijngestamp te netel bladeren of <?en weinig kalk. Ze warm doen J^pen en des winters hun kot bestrooien met assche of strooi. Ze dagelijks wat gekeende melk to drinken ge ven. De hoenders-nooit boven de jaar oud laten worden. Afval van vleesch ot Viseh en alle voedsel dat veel stikstof bevat, bevoórdeeligt het vroegtijdig leggen. Simpels, ronkt gij als gii sl-iapf Neen, vriend. Hoe weet gy dit?— Wel, verleden week. ben ik expres geheel den nacht blijven wakker liggen om het te weten. PARLOIR. Aan 't blad van fcodeii behóórt een bijvoeg'sel. Onze titelplaat is nog niet af gewerkt. M. Van den E. te Meiro, de schuld is aan ons niet; gij moet aan den post reclamêercn. Verscheidene briefwisselingen uit plaatsgebrek verschoven tot de naaste week. E. II. tc B., wij zullen uwen weusch zooveel mogelijk inwilligen en zijn met u 't akkooord. Vr. kubaas, uwe brief is in goede handen, de naaste ^eek hebt gij cr nieuws over. E. H. ouderp. die gfiz. gevraagd hebt voor S., hartelijk dank. voor uwe medewerking; 't zelfde voor zooveel goede vrienden, die wij niet kunnen antwoorden. Aleem. Bemerking; Men is var- zocht ons vóór 's wöensdags te late., wéten het^e- tal gazetten dat inen begeert, anders zijn wij te laat. E. II. te E., het stukje verschijnt, zooals gij het zendt; ze zijn altijd hartelijk welkom. Al onze Lezers moeten—trachten abonnenten bij te winnen en verkoopers "opzoeken is eene goede winst aan vast; onze drukkerij blijft aanbevolen voor alle werk. Blttdie Tan clen Notaris De Sadeleer, TE EREMBODEOEMi OPENBARE VERKOOriNG I. Te Erembodegem, op Maandag, 21 Januari 1895, om 8 ure voormiddag. II. Te Haehert en Nieuwerkerkeu op Maandag 28 Januari 1895, om 8 ure 's morgens. III. Te Welle, of) Dijnsdag 29 Januari 1895, om 8 ure 's morgens.' dj Die hun gazet niet ontvanger) moeten reclamoe- ren aan don postdie1 hunnen almanak nog niet hebben, moeten hem vragen. AALST, 19 Januari 1894. B01ERMARKT. Zaterdag werden 794 klon ten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6030 kilo. VJ fr. Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roode de 100 k. Aardappelen geele nieuwe Boter do 3 kilos Eiers de 25 Vlas, per 3 kil. Viggenen, per stuk fr Ajuin, 100 kilos volg. kw. Hoppe 1894. BEL VOOR BEL, 0 Balen 1- KWALITEIT, 0 Balen 14.00 a 14,50 11,00 a 12,75 9,50 a 10,00 00,00 a 00,00 12,50 h 14,00 00,00 a 0,00 0,00 a 0,00 00,00 a 0,00 5,45 a 6,36 2,00 a 2,50 2.IS a 3,18 0,00 a 00,00 0,00a 0,00 00 a 00 frs. 00 a 00 frs.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3