BURGER DORUS DE KAMERS. Varia van 'i nieuws. GROOTE VERTOONING. AH Kerkelijk Nieuws. PARLOIR. VERGADERINGEN EN FEESTEN. 4. Hier heerscht geou haat voor hooge standen, Geen nijd voor hem die voorspoed heeft Wij minnen 't werk van onze handen Dat ons gezin den nooddruft geeft. En ua eon week van vlijtig zwoegen Voor huisgenooten, vrouw en kind, Dan komen wij hier met genoegen Te zamen, lustig, welgezind. Refrein. Komt vrome werkmansscharen. enz. 5. In dezen kripg, nu iugehuldigJ, Waar echte broederliefde loeft. Zijn wij oprechten dank verschuldigd Aan hem die 't huis geschonken heeft. Van Vreckems uaain zal immer leven Daarom den dankkreet aangeheven Lang leef Mijnheer de Senateur Refrein. Komt vrome werkmansscharen, enz. VIVA NINOF. Necken. Zondag, Septuagesima. Met dien dag beginues de 7 weken van Voorbereiding voor de Eerste Com munie. Ouders, opgepast op uwe kinderenHet werk der Eerste Communie, het grootste des levens vraagt al uwe zorg en medewerking. Feestdag van de H. Scholastica, Maagd. Maandag, H. Pharaïldus, maagd, zuster der H H. Gudula en Renildus. Dijusdag, H. Vedastus, (Waast), Bisschop en be lijder, die ten tijde van koning Clodoveüs het ge loof predikte aau de oude Belgen. Woensdag, H. Ilaymondus van Pennafort, belij der. Donderdag, H. Titus, bisschop en belijder. - H. Valentinus, martelaar. Vrijdag, 11. Cyrillus van Alexandrië, bisschop en belijder. Ook H.H. Faustinus en Jovita, ge broeders martelaars. VASTEN. Krachtens de volmacht welke zij daartoe van den H. Stoel hebben ontvangen, zullen de hoogw. Bisschoppen van België, voor dit jaar, het gebruik van vleesch toestaan op al de zondagen maandagen, dijnsdagen, donderdagen en zaterda gen van den V asten, behalven den zaterdag van d? kwatertemper (9 Maart) en den zaterdag van dt Goede Week of Paaschavond. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN.- Ziju on derpastoor benoemd te Sint Martens Laethem, de E. H. G. Seghers, priester in het Seminarie te Herdersem, de E. H. Van Esbroeck, onderpastoor te Sulsique, hij vervangt den E. H. A. Van Was- senhove. die bestuurder wordt der Zusters van Liefde te Velm (Limburg). Vr., te Parijs, Proficiat Wij hebben door de gazetten vernomen dat Mgr D'hulst, rector der ka tholieke Universiteit, uwe nieuwe Meisjespatrona- gie is komen inwijden 1.. Is 'C waar dat het inhuldi- gingsfeest werd bijgewoond door groote signeren, zooals de Vicaris van den Aartsbisschop, de afge zant van België, den heer de Merode, enz., enz. Nogmaals proficiat, vriend Hier t'Aalst zijt ge verre van vergeten te zijn, en onze gebeden zullen u nooit ontbreken. Viane, gazetten komen, briel volgt. M. D. S. te Denderw. de bladen zijn za terdag bij M. D. M. te Ninove per expr. toegeko men. E. H. V. d. B. te G. bedanktuitgesteld maar niet kwijtgescholden. Vr. Kabaas, maan dag bij M. Ad. Vr. van Strypen, proficiat met de vangst bij J. D. Gr. Vr. F. te D. wanneer is 't avondfeest te Lieë wij zijn kriees. ®ract|ifïirtu8 uit firucr &axd'e tijti DOOR PETRUS V-AUST NUFFEL 46 XII. Onder de bescherming van Keizer Karei. Clara zijn de sleutelbossen Van het burchtslot hier gebracht Ik vertrouw die aan geen wacht O 'tzjjn tijden van verwoesting En 't zal stormen dezen nacht 1 (C. I.edeganck 1840.) Dorus Coucke, de gewezen HoofdmaD der bin dersbende, was, zooai» wij vernomen, uit de han den des Gerechts kunnen ontspnappen. Hij had langs de dakgoten der huizen kunnen wegsluipen en zich aan den omdraai der Kattestraat laten be- houdzaam afglijden. Toen hij nu op vasten grond stond, bleef hij dub bend staanHij dacht den booswicht! Hij over dacht al de schelmstukken zoo talrijk in zijn le ven aan zijne trouwe makkers, die met hem nipt hadden kunnen vluchten en morgen aan de galg of op het rad zouden sterven. En cr liep hem eene ril ling door het lijf, toen hij dacht aan zijn eenig kind Jacob, die hij te Teralphene waande hij had dezes Dn waat groote P°litiekers, groo- Pö P 7 te koppen bewijzen iu hunne gazetten, dat de Socialisten der groote steden thaus overal uit zijn om hunne princiepen of leeriugen in de buitengemeenten te verspreiden. Drij bijzondere middels gebruiken zij hiertoe: de meetiugen, de slechte gazetten, de vak- en boeren vereenigiugen. Dat de buitenmenschen dus wel uit hunne oogen zien, dat zij zich wel overtuigen dat die mannen die lot hen komen met schoone beloften en vleiende taal, maar uitzijn om zich zei ven te verheffen en uit te vetten met het zweet van die zij gefopt heb- oen. Wil dat zoggen dat wij alle vereenigiugen afkeu ren Wel neen, maar wij begeeren aau den braven landsman te doen verstaan, dat hij moet waakzaam zijn en vuoraleer zijne medewerking te willen ver- eeuen aan den eenen of anderen bond, hij vooral zou in aandacht nemen wie die vereenigingen voor staat en met welk inzicht zij worden opgericht, want bij velen is het valsch politiek en bij 't groot ste getal is 't eigen intrest. Ziet maar hoe wel die heeren varen te Gent met 't geld van den armen werkman dien zij in den Vooruit hebben ingewik keld. PO. Gekortvleugeld moesten ze worden, de rakkers die alzoo overal de ruiten uitsnijden en inbreken Te Sottegem (waar we maandag avond als 't God beliefd, op de tooneelplanken zullen staan) hebben zo geïnstrumenteerd in vier winkels in de Neer- straat alleen en ze zijn't gat uitgeloopen met eene provisie kruidenierswaren van hier, van daar met eene vracht vleesch en elders met oenen voorraad lijnwaad en andere ellegoederen. En te God- veerdegem, bij den heer Onderwijzer, geloof ik,wa ren op zekeren morgen al de hoenders gaan schui felen...'t Gerecht is druk bezig met opzoekingen te doenmaar tot hiertoe en heeft er hem nog nie mand laten knippen, of tenzij Tiste Dinck uit de Langestrate, die een kip gezet had voor musschen te vangen Hij zal leeren I Bij juffer De Groote, te Strypen, was 't de verkeerde wereld. Daar zijn ook rabauwen binnengebroken op den achterkoer en hebben daar eeueu portemouué, mot klinkende munt voorzienverloren. Verloren permeutig waar! En dat zonder iets buit gemaakt te hebben, zoodanig dat't al zuivere winst is voor Juffer De Groote, ten ware die eerlijke dieven bunnen eigen- lom kwamen reclameeren.... Zeg, juffer Thereze- ken, vertel ons ue keer dan, gij slimme ratte, hoe ge 't zoo aan boord geleid hebt, om die liefhebbers often minste toch hunnen portemonnaie, in de pie re te krijgen Madame Joniaux is ter dood veroordeeld, zonder veel preambul... Ze gaat in cassatie tegen dit von- ais... Kan zij dit?'t Schijnt van ja maar och, 't zal wel boter aan de galg zijn. De socialisten Geen God, geen priesters, geen religie, zeggen ze. De socialisten in de Walen gaan doen gelijk Voor uit te Gent zij gaan het burgerlijk doopsel inrich ten. Binnen kort zal dat plaats hebben in de coö peratief van Jolimont, in Henegouwen. Al de huis vaders die hunne kinderen willen laten herdoopen, moeten zich doen inschrijven bij den Volks ver te- enwooruiger MansartFoei, foei, foei, alzoo eene heiligscheuderij Moesten de socialisten hier meester worden, 't zou nen beestenwereld zijn.... Meuschen, meuschen, past op de socialisten loo- pen met hunne gazetten naar den bu;teu, met hun nen Vooruit en hunnen Landbouwer neemt ze nooit in uwe handen of gij verbrandt u, 't ziju ko len uit de hel. DE MARGARIENE. Zij hebben die heks bij de keel. Bravo, nijpt naams bloedig geschandvlekt en man wordende, hoe zou het nog in de wereld komen? Wat gaf het voor hemhij was reeds veel te oud om nog tot een beter en boetveerdig leven te kunnen terugkeeren! Zou bij zijne zonden gaan boeten en tot de bekee ring zijnen toevlucht nemen? Neen! Neen! Schreeuwde hij woedend; lie ver sterren En de schelm besloot naar Geut te vluchten, daar onbekend levea mits zijne rooverijen en dief stallen op kleine schaal zonder andere makkers te zoeken, voort te zetten. Echter hoe versteend het vaderlijk hart moge geworden zijn, toch opent het zich somtijds. Zoo ook met Dorus Coucke, wan neer hij aan Jacob dacht.... - Ja, gromde hij bitsig, ik moet, ik wil, naar Theralphene! nog eens, wil ik onbekend mijnen Jacob aanschouwen om hem dan voor eeuwig te verlaten, Janog een maal slechts En door dit vermoeden versterkt sloeg hij de Kerkstraat in en nam de richting naar Theralphene. Het was echter nog donker wanneer hij zich reeds op de heirdebaan bevond, maar alswanneer hij de gemeente bereikte, scheen bet daglicht met de wegkwijnende duisternissen om strijd te zijn en alles werd werkzaam en levendig op het veld. Hy zag vele landlieden die huu veld beploegden en hem gapend bleven nastaren en geen wonder! wat opzicht moest hij makenzoo zonderling en slordig gekleed, vuile lange knevels, het aange- maar door Er is een wetsontwerp neergelegd tegen de mar- gariene, Twee van onze volksvertegenwoordigers dragen het voor, M. Dterickx en M. Woeste. Goed, mannen dat is werkenonze boerkeus zullen u dankbaar zijn. Zorgt voor den landbouw, hij is zoo hard beproefd. De landbouwers verdienen uwen eerbied en uwen eerbied en uwe hulp; 't is zulk deftig en neerstig volk. u Iu art. 3 van 't voorstel staat erde fabrie- of winkels waar margarieu gemaakt of verkocht u wordt, de bakkerijen, de hotels waar ze ge- bruikt wordt, moeten aan 't publiek aangeduid worden; in huis en buiten moet er eene plak- u kaart zijn, waar 't woord margariene op staat in letters van ten minste 20 centiemeters. u De margariene mag niet gebruikt ol verkocht worden, of ze moet gekleurd zijn, eene kleur vorschillig van die der boter, zoodanig dat zij gemakkelijk is om erkennen. Art. G. Die deze wet overtreed is strafbaar u met eeno boet van 200 tot 1000 fr. en met ge- vang van 1 tot G maanden. M. DE SADELEER Heeft op nieuw aangedrongen op de hervormin gen die hij vroeger gevraagd heeft voor den land bouw. Hij zal zal er iu 't kort nog op weerko men. ONZESOLDATEN. Eenige katholieke volksvertegenwoordigers heb ben een wetsontwerp neergelegd om to vragen dat er aan de ouders der soldaten maandelijks 30 fr zou gegeven worden, in plaats van 10. Dat is eer ste klas, ,t is al droef genoeg hunne zoons te moe ten missen die dikwijls den steun ziju van het huis houden. Welnu, priester Daeus zegde deze week in de Kamer, dat do soldaten met 10 fr. por maand al meer dan genoeg hadden O, M. Daeas, wat pijnlijke begoocheling voor de werklieden en boeren die voor u kozenDie ar me sukkelaars krijgen dus, in vergoeding hunner kloeke zonen, met 10 fr. iu de maand meer dan te veel 1 Dat is pijnlijk, dat is droefEn uwe woor den zullen iu dc Annalen met een zwart kruis aan- geteekend worden door soldaten cn ouders MEETING. De redenaars die begeerieg zijn om eene klinkende stem te hebben, moeten zich van de Pastillen W'althery bedienen, die tegenwoordig door iedereen gebruikt worden om verkoudheden, hoest, keelpijnen en andere borstziektens gene- SUST In Noorwegen is een doode walvisch aan strand gekomen. Toen men het dier opende, vond men eenen zeehond die levend ingeslokt gansch het in gewand van het zeegedrocht had opgeknabbeld: voorzichtig zijn als men eet en goed knabbelen is best. Op Allerzielendag ging Luibrechts met zijne vrouw, gelijk vele knsteue meuschen op het graf bidden zijner ouders. Op het kerkhof gaande, en eene plaats toonende die hij gekocht had, zegde hij Zie Vrouw, hier zullen wij zamen begraven worden, indien wij het geluk hebben van blijven te leven indien het Algemeen Stemrecht in deze kwestie haar woord te zeggen had, met welke kracht zou men kiezen de Walthery Pil, de koningin der zuivering, en der geneesmiddels te gen verstoptheid en alle andere maagziektens. CCM LJ ET C* biedt gratis aan te l—»M I doen kennen, aau allen die zijn aangetast door eene huidziekte, uit zicht met diepe rimpels doorploegd, waarop duide lijk de afwisselingen van den aard eens rooverska pitein te lezen stonden. Dorus begreep het ook en hij begon erg te vroe- zen, dat men hem zoude herkend hebben of nopens zijnen persoon kwade vermoedens zou kunuen op- vatteu. Er was echter niets aau te doen, hij moest zich aan het lot bereidwillig over laten. Nu was hij voor goed het dorp genaderd, maar het was voor hem een raadsel waar zijnen zwager Bartelhomeus wooude, zoodat hy zich verplicht zag den rechten weg naar zijne woning te vragen. Hij zag rondom zich een en bemerkte een kleinen jongen, op ziju bloote voetjes, een handdoek met klavers dragende. Hij vatte dan ras een besluit en vroeg aan den guit Manneken weet gij de woning niet van pach ter Vlieg hers? De knaap bezag eens terdeeg deze zonderlingen persoon en sprak Ziet gij ginder ver dien grooteu eik? Ja mijn kleinen vriend. En het huis dat er nevens staat? Insgelijks. Hewel dat is de woning van pachter Vlie- ghers. Danke vriemlje zegde Dorus en hij richte zij ne schreden naar het aangewezen huis.' Net cn zindelijk huis! mompelde hij; welk verschil met de woning des zoons en die zijn» 's va- slag, eczemas, brand, jeuksel, sleepende bronchi tis, borst- en maagziekten, rhumatism en breuken, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf radikaal was na geleden en vruchte loos alle vooruitgezette middelen te hebben be proefd. Dit aanbod, waarvan men hem het mensch- 1 ie vend doel zal waardeeren, is het gevolg eener belofte. Schrijven per brief of per postkaart aan den heer VINCENT, place Victor Hugo 8, te Gre noble, welke gratis en franco per keerenden post, zal antwoorden en al de gevraagde inlichtingen zenden. Schouwburg van Aalst. Rederijkkamer De Catharinisten. op Zondag 10 Februari, om G uren 's avonds. Programma 1° Een Jood op 't Politiebureel blijspel in cén bedrijf. 2" De Nieuwjaarsnacht drama in één bedrijf. 3" Hij is niet Jaloersch! blijspel in één bedrijf. Prijzen der plaatsen. - Voorbehoudeue 2,00 Eerste rang 1,50, Twee de 1,00Derde 0,50 centiemen, Urtjr ijoutlirujfrktnstionii MIJNHEER, UEd. wordt vriendelijk verzocht de belang rijke Vergadering der Schrijnwerkers onzer stad te willen bijwonen, welke zal plaats hebben op Zondag110 Februari 1895, ten lokale, om 6 uren 's avonds bij den heer A. Van den Lyn- de, in den Biekorf, aan Sint Martenskerk. DAGORDE Stichten van een Houtbewerkersbond tus- schen al de Schrijnwerkers der stad. Gezien het belang welke deze Vergadering opleveren zal, drukken wij de hoop uit Mijnheer en Stielgenoot, U op deze vergadering aanwezig te zien. Namens den Vrije Houtbewerkersbond HET VOORLOOPIG BESTUUR. Dlaamaclj lEaalgilbt AALST. SKij.ntic.ct Usd. wordt vriendelijk verzocht de Vergade ring te willen bijwonen, welke zal plaats hebben op Zondag-10 Februari 1895, om n 1,4 uren 's morgens, ten lokale der Maatschappij, bij den heer Em. Van de Maelk, Groote Markt. DAGORDE i° Lezing van een werk door a) Mr B. De Waele, Onderwerp Nieuwjaar- wensch. b) M' P. Van Nuffel, Onderwerp Tweehoofd stukken eener Vlaamsche Zedenschets. 2° Belangrijke mededeelingen. NAMENS HET BESTUUR De Schrijver, De Voorzitter, Leo Geeroms. D- Isid. Bauwens. ders, die voor schuilplaats slechts eene plaats on der do dakpannen had.... Maar eilaas! door zijne eigene schuld; Wat hoefde een moordenaar zooals hij, meer? En naarmate de booswicht de woonst van dich terbij naderde, overdacht hij de roekeloosheid van zijnen toestand langs ommeer en wellicht zweefde er een opwellende gedacht tot beternis in zijnen geest op? Maar neen, hij verwierp het, en poogde den kuagenden worm van het geweten te ver smachten en te verdrukken... Hij stond besluiteloos voor de deur der geluk kige woning, Zou hij openen, binnentreden en hem voor zijn zoon en pachter Vlieghers ontmaske ren? Stoutweg nam hij de kling der deur in de hand en trad binnen. Brigitta, hield zich juist onledig met hot huis te koeren, wijl Bartel bezig was met tabak te kerven beide echtgenoten zagen verwonderd op Brave lieden, begon Coucke op slependen toonik ben een arm reiziger en moet naar Gent, dagen heb ik gesukkeld om den weg te vinden en bijna dood van honger ben ik hier binnen gekomen om wat voedsl af te smeeken. Heb medelijden; ik verkwijn van gebrek Brigitta v/ou seffens den sukkelaar spijsleren, doch Bartel die beter den bedelaar belet had legde koelbloedig zijn mes uit de hand. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1895 | | pagina 3