RONDO I DE WFfêFïn concurrentie. kerkelijk nieuws. i t ftiEniWriSyflyr Wathooren wij SiIlU WLSlOUf L. zooal lof van die M. WOESTE. Mgr SACRÉ vlaamschgezind&afge vangen Mynheer van de Volksstem, Dat is andere thé MT?TÏ?T? Eeile piJnlüke ramp wad sd M y d W Die werkt zou moeten eene goede daghuur win- Zondag, 2i.Heden en do twee volger ANTWERPEN. Wanneer men met een briefke van 1000 mark in den zak loopt, kan men wel eens den jan uithaugen. Dit deed ecu Duitscher, der Kloosterstraat, te Antwerpen, die gisteren in eene herberg binneu- trad en de herbergierster met hare twee meiden begon te trakteeren. Eerst was het limonade dan volgde stout en pale-ale, daarop cognac en eindelijk vroeg hij champagne. Ja, zegde de bazin, maar champagne kost veel geld. lUoss macht dies ri«p de Duitscher, ich ha- he geld soviet ich wolle En uit zijn portemonnaie een briefke te voorschijn halende, zegde hij Dit zijn duizend marken, en die moeten nog op, eer ik vertrek. Nu keerde het vertrouwen terug en men dronk champagne dat het een plezier was om r.ien. Ja maar ik kan niet wisselen, zegde de bazin Wel, ga dan elders om het briefke om te zet ten. Zoo vroeg vind ik geen eukel wisselaar op. Welnu, weet ge wat, geef mij een paar hou- derd frank op afkorting, want ik heb geld noodig ik zal het briefke hier laten en dan gaat gij maar wisselen als gij kunt ik zal straks terugkeeren. Ik heb geen 200 fr. Nu geef dan wat ge hebt. En de vrouw gaf hem 150 fr. Een uur nadien kwam hij terug vragende Hebt gij nog niet uitgewisseld Nog niet. Ik zou nog 20 fr. moeten hebben. En een der meiden gaf er hem nog tien, al wat zij ter wereld bezat. Tot fleus, zegde de Duitschman. De vrouw kleedde zich en begaf zich naar eenen wisselagent, die moeite moest doen om niet in luid gelach los te barsten. Hij las op het briefke in het duitsch Al wib dit ziet, Betaal dit niet ÏOOO MARKEN. Tableau 't Was een van die bankbriefkens van dezen ot genen charlatan ofte tandentrekker De burgemeester van Antwerpen heeft van eenen Belg die te Londen woont, duizend frank ontvangen voor den armen. M. Van Damme, de burgemeester van Dender- beeft ook zulke som ontvangen, met het 1 e van eenen Belg te Londen verblijven- Bravo, dit is oprecht schoon. Daai ju mannen die geheele gazetten vol schrij ven dat de werkman moet geholpen worden, en ondertusschen gebruiken zij hun geld om land te koopen AALST. Wie heefter nu toch die dommig heden rondgestrooid dat er te Aalst een soldaaltje in 't kachot der pupillenschool gestoken was en or vervrozen is? dat is eene schandalige leugen. De flawenza begint te Aalst ook hare perten te spelen. Veel menschen liggen er mee. Maat» in Oostenrijk zijn ze nog slechter, daar is de typhus alle dagen talrijke sterfgevallen, er zijn al ver scheidene doktoors van de ziekte gestorven. BRUSSEL. De toezichters van Brussel heb ben donderdag 20,000 zoetwatervisscheu aangesla gen omdat zij de grootte niet hadden die door de wet bepaald is. De ouderlingen van de burgerlijke godshuizen zullen die vangst mogen oppeuzelen. Smakelijk, mannekens SCHAARBEEK. Wat is er toch ellende in de wereld; ongekende armoede! Een jonge land meter goed geleerd, hij had al zijne diplooms, zocht al lang achter een plaatsken, maar niets te vin den. Over twee maand vroeg hij naar een emploo- kenin den Congo: geen antwoord. Wat gedaan? Zijnen laatsten cent is op en zijne familie kan hem niet helpen. Hij gaat logist vragen naar 't policie- bureel van Molenbeek. Hij ziet er droef uitde champetters hebben er compassie meêzij onder houden hem van eten en drinken, zij geven hem kleeren, den eene nen hoed, de andere eene broek eene frak, schoenen, elk brengt wat. Hadden de champetters hem niet geholpen en aangemoedigd hij was van verdriet gestorven. Hij verbleef sedert 4 dagen op 't policiebureel, als er nen brief komt dat hij aanveerd is voor den Congo. God zij ge loofd! De naaste week mag hij vertrekken. Hij was zoo blij, dat hij al de champetters de twee wangen kustte van geluk en vreugde. Slaat aan voor de champetters van Molenbeek het zijn mannen met een braaf hert Te Schaarbeek heelt de policie nen ouder ling doodgevonden. Hij lag geheel gekleed op zijn bed. Hij is van honger gestorven, 't Was nen ouden gierigaard. Hijdierf geen stuiverken verteeren voor zijn eten, en nochtans hij bezat verschillige huizen en een net sommeken geld, 6000 fr. Hij is er nu vet meê. Is er iets verachtelijker als nen gieri gaard? HEVERLÉ. Zeker Aosse, van Heverlé te gen Leaven wedde dat hij nen liter genever zou uitdrinken. Hij deed het maar eene uur nadien was hij mol. Hij is nu vet met zijne gewonnen wed- d ng. W1LSENE. Tegen Leuven in eene Fabriek van opgelegde eetwaren eene vrouw komt te dicht bij 'tmachien; hare sjerp wonlt door 'tjachtwiel gevat, en de vrouw wordt letterlijk verwurgd. WELLEN. Tc Wellen, in Limburg is over leden Odulphus Dierickx 100 jaar en 8 maand oud! Hij had gediend onder Napoleon. Weken lang kon hij vertellen over al wat hij gehoord en gezien had iu dien tijd. TONGEREN. Eene vrouw van Tongeren kwam van de markt van Jupille met hare waren. Onderwege, door de koude overvallen, zette zij haar op eenen hoop steenen tof ruste. Een voorbij ganger vond haar dood gevrozen. an alle kanten komt er altijd nog tijding van menschen die vervriezen. Alzoo nen winter zullen wij lang gedenken. ANTWERPEN. Dood van Moe. Sacbé. Mgr Sacré, pastoor-deken van Antwerpen is maan dag namiddag overleden. Hij was van't jaar 25. Hij bezat eene groote geleerdheid hij heeft schit terende studiën gedaan te Hoogstraeten, te Meche- len, Leuven en Rome, onder Pius IX, ten tijde van den oorlog tegen Garibaldi, was hij aalmoezenier van de pauselijke zouaven. In den slag van Castel- fidardo was hij op 'tslagveld* en liep rond te midden der gevaren om de gekwetsten te verzorgen en de stervenden bij te staan. De zouaven spreken van hem als van hun eigen vader. De oud-zouaven gaan naar de begrafenis zij zullen liet lijk dragen. Sedert 27 jaar was hij deken van Antwerpen, veel heeft hij gedaan voor zijne parochianen. Hij was bijzonderlijk gekend voor zijne onuitputbare liefde tot den arme. Geheel do stad is in den rouw en beweent het verlies van den dierbaren herder. Welke schoone belooning zal die man in den hemel ontvangen. Zalig zijn do bermhertigen want zij zullen bermhertigheid verwerven. DOMMELDANGES. Wat is,dat daar van dit ongeluk in de Walen Luistert vrijdag te Dom- meldages, in Luxemburg, M. Charles Gollard d'Anethan, schoonbroeder van M. Ruzette, gouver neur der provincie West-Vlaanderen, keerde met zijne vrouw en zijne zuster in sledo uit Luxemburg terug. Aan den barreel gekomen, stapte M. Gollard uit, om aan de barreelwachtster te vragen den weg vrij te maken, zoo er daartoe nog tijd was De twee vrouwen waren insgelijks uitgestapt, en wandelden over en weer, cm zich een weinig te verwarmen. Op het zelfde oogenblik komt een trein aange- stoomd ile twee paarden worden schichtig, de koetsier kan ze niet bedwingen. Ze springen over deu barreel, en paarden en koetsier worden ver morzeld. Die werkt zou moeten eene goede daghuur win nen. Dat is nu toch zonneklaar. Eene samenleving waarin het dagelijksch broodje niet kan verdiend worden, is eene zieke samenleving. Wij beleven droeve tijden het is maar al te waar dat er veel huishoudens maar slecht vooruit kunnen. Er is gebrek aan werkvelen loopen leeg, andere mogen maar eenige dagen werken, en deze die eene geheele week bezig zijn winnen door den band niet genoeg om in al de noodwendigheden van hun huishouden te voorzien. Die ongelukkige concuren- tie gaat werklieden en Patroons onder de voet brengen. De voortbrengselen slaan geduirg af, alles wordt bijna voor niets gegeven. Hoe kan in dit geval Patroon en werkman leven Welhaast zal mr-; bevreesd zijn eene nijverheid aan te gaau. L' giut gij iets en stelt gij uwe verkoopprijzen op zulk eene wijze dat gij zelf iets wint en aan uw werkvolk een treffelijk loon kunt geven. Er is een andere die nevens u begint en den stiel onderkruipt met zijne waren aan mindere prijzen af te geven. Doet gij het zelfde niet gij verkoopt niet meer. En zoo moeten noodzakelijk de loonen verminderen. Ja, Volksstem, wij weten dat ook maar de reme die? De remedie is iu de beteugeling der Concurren tie. Men mag de Concurrentie niet dooden, want uit haar komt ook veel goed het is genoeg haar een tegenwicht te geven. Een paard los gelaten aan zijn eigen, zonder toom, steekt vieze toeren uit als het bestuurd en beteugeld wordt is het een nuttig dier, zoo is ook de Concurentie. Hoe zal men de Concurentie besturen Er zijn twee middelen de «ene spreken van wetten in alle landen tegelijk gemaakt, de andere, en misschien met meer reden, spreken van machtige Werkklie- den vereenigingen om zich tegen de dalende prijzen te verzetten. Die Vereenigingen moeten tot stand komen iu al de landen en tusschen al dio Vereenigingen moet er eene verstandhouding be staan, en dan alleen zal men de Concurentie kun nen beteugelen en bestieren. Wat gebeurd er nu Als een Patroon zijnen prijs vermindert, heeft hij geeue rekening aan zijne werklieden te geven om dat zij niet vereenigd zijn. Ieder werkman staat alleen tegenover een machtigen patroon. Wat kan hij doen wil hij niet werken, 10 andere zijn be reid om zijne plaats te nemen. Zoo zou het niet gaan indien de werklieden vereenigd waren en eikanderen verstonden. In de regeling van het werk zou de werkman in al de landen geraadpleegd worden, men zou niet gedurig de prijzen zien dalen en tot welzijn van Patroon en werkman zou de Concurentie gekortvleugeld zijn. Met hoop. Zondag2i. Heden en de twee volgende da gen, het gebt 1 van veertig uren, tot uitboeting der godslasteringen en euveldaden die op die dagen geschieden. Waren ergeeno brave zielen die eere- boet doen voor de Zondaars, nog veel meer zichtba re straffen zouden de menschen treffen. Maandag25. II. Walburga, Maagd. Ra tiones van Antwerpen, waar zij als missionnaris met hare broeders Wiiliboldus en Winnibaïdus toekwam van Audeuaerde en andere plaatsen Yan Vlaanderen. Dijnsdag, 26. Uitgestelde feestdag van den H. Matheas, Apostel. Woensdag£7. - Aschdag. - De indrukwek kende ceremonie der aschwijding, en kruisdeeling die ons zoo wel herinneit wal wij zijn en waar wij naartoe gaan. Donderdag, 28. Hier beginnen de dag en van versterving die Z. H. de Paus zoo zeer aanbeveelt in de plaats van den vasten dien Hij verzacht heeft. 1 rij dag1 Meert. liet begin der maand van den 11. Jozef die overal zoo plecktiglijk gevierd wordt ter eere van den grooten Patroon der H. Kerk, vanBelgie, en van ieder huisgezin. ZMtrdag, 2 Meert. Gelukzalige Karel-de- Goede, Graaf van Vlaanderen, die in de kerk ver moord werd terwijl hij bezig was met bidden, en de hand uitstak tot eenen arme. OVERZICHT. CHINA. Verslag ovaa dbn ooblog. Den 12 Juni, begon de oorlog. Sedertdien hebbende chineezen en Japaneezen 17 maal gevochten. Iu.die ontmoetingen lagen de Japaneezen boven. Zij heb ben voor 12 millioen krijgsvoorraad bemeesterd, en voor meer dan 5 millioen koopwaren en kostu- meu, 268 peerden, 3326 tenten, 21 schepen en oorlogschepen zijn in hunne handen gevallen. In 't geheel hebben de Japaneezen tot heden voor meer dan 36 millioen winst gedaan. Ook zijn zij fier als Keizers kat. Zij gaan nu 'nen Eiffeltoren bouwen van 1000 voet hooger als die van Parijs, tot gedeakteeken van den oorlog met China. Als zij maar niet varen gelijk die mannen van den toren van Babel Ting, de bevelhebber van 't garnizoen van Weï- Haï-Weï, heeft zich aan de Japaneezen overgege ven. Maar hij heeft den moed niet gehad de schande te overleven hij heeft zich gezelfmoord. DUITSCHLAND. De Keizer van Duitsch land heeft deu Landbouwersbonil in verhoor ontvangen. Zij hebben de Keizer een betoog aangeboden door 200.000 boeren geteekend, waarin zij den droeven toestaud van den landbouw voor oogen leggen. De Keizer heeft met veel welwillendheid beloofd voor de landbouwers te zorgen. Blijft kalm, heeft hij gezegd, doet geene oproerige betoogiugen, en laat ons God bidden dat hij zijnen zegen zende over de beraadslagingen van 's lands bestuur. n OOSTENRIJK. Welk schoon gebruik in Oostenrijk worden alle dagen in 't leger gebeden. Als de beêklok klept worden de geachten ouder de wapens geroepen. De trommel slaagt, de officier geeft bevel, iedereen zet zich in positie eu bidt in stilte. De officier staat voor zijne mannen met den sabel naar den grond, uit teeken van eerbied. AMERIKA. ln Amerika komt er een proces af te loopen dat 21 jaar geduurd heeft't was ge kend onder den naam van Ivalverproces eene kwestie van vier kalvers die gestolen waren. En wat is het einde geweest Dat alle twee de partijen geruineerd zijn Wilt gij u ruïneeren Gij moet maar procedeeren. FRANKRIJK. In Frankrijk, te Villeneuve- les-Avignon, is de burgemeester afgesteld die lekkere heer moest de orde handhaven, en hij span de samen met de anarchisten. Te Parijs heeft er dees jaai- eene jonge dochter moeten loten. Zij stond op 't landhuis geboekt als jongen. deftige gemeente Het zijn nu alleenlijk de Jonge Dochters der Congregatie niet meer die er zoo stichtend wel schoone lofzangen tot Maria zingen de Koster ondersteund door eenige welwillende Jonkheden, die er zich zoo ieverig op toeleggen om er schoon kerkmuziek te leeren zoo wel gelukken zij, dat al wie er ter kerk gaat om te meer tevreden is en er met lof over spreekt. Des te beterWij I zijn gelukkig zulk goed nieuws te vernemen, ter wijl er ons van elders zooveel slecht aankomt, want die leelijke influenza speelt weêral den tree ter DfJÜ k B C Welk schoon klokgelui heb B ULLMnlL ,)en wiJ <&ar deze week ge- hoord Maar ach, 't wasook al over dood Zekere M. Coppens, echtgenote van I den geometer van cadaster, woonachtig te Wette ren, is naar haar ouderlijk huis komen sterven. Chipka spuwt venijnige galle in zijn Land van Aalst van Zondag, tegen M. Woeste Niemand te kort doen, nooit niet verwijten, nooit lasteren Alles in deftigheid en treffelijkheid Maar opma- kerij van den werkenden man die al die beknibbe lingen en chikanen opslikt Boeren en werkmen- schen opmaken tegen M. Woeste, als men in het hert en ziele weet dat M. Woeste hun genegen is en hun lot wil verbeteren, veel meer dan Broe der M. Woeste heeft al de wetten die er tot hiertoe voor den werkenden stand gemaakt zijn voorgedragen, verdedigd en helpen stemmen of heeft 't Land van Aalst misschien gelogen als het schreef, op Zondag, 16 Februari 1890, van M. Woeste. Vele woorden heeft Hij gesproken, vele voetstappen gedaan om wetten te verkrijgen voor 't stoffelijk belang van 't werkvolk Moesten wij 't tiende paart verwij tingen schrijven van't geen Gij wekelijksch uitbraakt, gij zoudt Moord eu Brand schreeuwen en dan durft Gij nog zeggen dat Gij nooit verwijt. Zijn uwe lezers dan toch zulke domkoppen dat ze dat niet zouden bemerken Gij ziet een strooiken in een andermans oog en den dikken eik van Wieze steekt voor uwe kanonballen en G'en bemerkt hem niet. Wel Pieta- gorus toch Luistert vriend, 't begint ons te vervelen Als Ge met uw serpenten politiek voortgaat, zullen wij gedwongen zijn ook eens galle te spuwen en met U eens een pelgrimage ondernemen, langs Mespe- lare om U eens laten te keuren, op St-Gilles, Den- dermonde. Dan zal de Beyaard spelen Enn oude vriend uit de Denderstad. Mg' Sacré, tijdens zijn verblijf in 'tBelgisch Colle- gie te Roomen, vond groot genoegen iu het gebruik onzer vrome Vlaamsche taal eu nam elke gelegen heid te baat om in gezelschap van zijne Vlaamsche landgenoten soms een gulhertig vlaamsch praatjen te doen. Een Waalsche Student die zeer graag met de flamins ommeging kon dit niet verdragen en schoot op zekeren dag eens onberinhertig uit tegen onze Moedertaal, welke hij niet verstond. Mg' Sacré deed hem met veel zachtmoedigheid opmerken, dat, volgens ernstige schrijvers, de laamsche faal in t Aardsch Paradijs gesproken werd, en ontleende aan Adam en Eva, (Adem en Egaj eenige luimige voorbeelden om zijn gezegde t« staven. De \i aal viel op zijn pooten en beslootAh, je comprends, nu versta ik, hoe onze eerste ouders de dwaasheid hebben kunnen begaan van de verbode- ne vrucht te proeven als het Vlamingen waren Mg' Sacré was afgevangen en moest hertelij k lachen. Romanus. Ik woon ekik op de Kat en dat zegt u al ge noeg da'k geen milioneer ben, maar ik kom toch nog aan mijne dagelijksche kroet, God zij gedankt. En ik hoor daar lezen in uw laatste nummer van de lietdadadigheid en aalmoezen. Excuseer, mijn heer, daar is iets vergeten eu ik protesteer in den naam van de Lange Ridderstraat en geheel ons ge buurte gij hebt de soep vergeten die alle dagen uitgedeeld wordt bij Vader Overste van de Broe ders. 11; heb die dikwijls gezien en geroken en ge proefd en ik verassureer u dat zulke soep eten en drinken is, en dat mijne barbier mij zegde de ande re week dat nen man daar gemakkelijk kan nen halven dag op werken. Eu laat gij dan die rullebu- ters in de kamers maar roepen dat het schotelwater is ik zeg ekik dat er daar veel zitten die er nooit zulke over hunne zwarte tong krijgen, en ik roep met al mijne geburen Lang leve onze brave Vader Overste Geheel De Kat Onzejonge volksvertegenwoordiger, M. Diericx, komt ons de blijde tijding mede te deelen dat op zijne vraag en aandringen, de heer Minister van IJzerenwegeu eene vermeerdering van loon komt toe te staan aan al de werklieden van den ijzeren weg in de vlaamsche streek. Bravo 1 Bravissimo 11 Dat is iets anders dan Altijd liegen met lutsoen Veel beloven en niets doen 1 V ivau onzen volksvriend van Geeraardsbergen I Dank aan onzen braven Minister Van den Peere boom 1 Werklieden van den Staat doet uwe oogen open en ziet waar uwe ware vrieudeu zijn -Z-* I k A V1 Jl d. heeft onze gemeente iu verslagenheid gebracht. De genaamde J.-B. De N'os, woonachtig te Meire, was dijnsdag der verle- dene week uit Frankrijk teruggekomen. Wat geluk voor zijne werkzame echtgenoote Na negen lange maanden verwijdering malkander in volle gezond heid weerzien Maar wat gebeurt er Twee da gen nadien gaat hij naar Herzele om de loting van eenen vriend bij te wonen. Tegen den avond keer de hij terug naar de statie van Herzele, waar hij aan den barreel gekomen, door den trein verrast en vermorzeld werd. De brave man is als een mar telaar bijna oogenblikkelijk gestorven. Hij was nog maar 29 jaren oud eu pas 10 maanden getrouwd... Welke wreede ramp

De Volksstem | 1895 | | pagina 2