K DOM Nieuwenhove. ELIJ Krachtig middel om goede zaken te doen. APPELTERRE. Verleden dinsdag was M. De Gracvon van Gc-eraardsbergen eene meeting komen beleggen te Appelterre tot het behouden van de accijnsrechten op den inlandschen tabak. Eene talrijke menigte was opgekomen, maar niet om de woorden van den spreker toe te juichen, want de Appelterrenaren, en bijzonderlijk de kleine burgerij en liet werkvolk wil hoegenaamd van die, kwellen de en onrecatveerdige Wet niet weten. De spreker, wiens redevoering drie kwart uurs geduurd heelt, heeft zeer weinig lucht aan zijne ge voelens kunnen geven, want op alle woorden werd hij onderbroken door verscheidene sprekers en wel op zijne plaats gezet. M. De Graeven een hevige liberale voorvechter, wilde den lagen prijs van den tabak ten laste leggen van onzen achtbaren volks- vertegenw. M. Db Saedclcer en zijne medeleden, omdat zij het wetsontwerp tot afschaffing der ac- cijnsrechtcu op inlandschen tabak ontijdig hadden neergelegd, doch hier had hij hot deerlijk mis, want geheel hot publiek hief met een don kreet aan love MDe SaedelcorDan dacht MDe Graeven dat het stillekens tijd werd van te ver trekken, want op straat weergalmde het overal: weg met de tabak wet en hare aanhangers Zonder de tusschenkomst van onzen heer schcpone, zou M. Do Graeven van zijne pluimen gelaten hebben. Nu kwam hij er van at met tot op het grondgebied van Santbergen achtervolgd te zijn geweest door een honderdtal nianueu, onder het geroep Ah ahoe Ziedaar hoezeer de tabakwet met hare aan hangers door het volk gehaat wordt. DENDERBELLE. Donderdag nacht rond 11 ure is er brand uitgeborsten in de woning van B.C... op Klein Geut. Eerst roiul middernacht werd mcu den brand gewaar en werd liet alarm ge geven. Iedereen snelde ter plaats. Degemeontcpom- piers hebben het vuur beperkt. Gelukkig lag de windstil, of geheel liet dorp zou gevaar geleden hebben. Gausch de woning is vernield. Alles was verzekerd. PAMELE. Twee boeren van Pamcle hadden voor een liter jenever gewed dat zij do kerkelijke diensten zouden stooren. Inderdaad, gedurende een lijkdienst begonnen zij in de kerk rond te loo- pen, en bij de offerande scholden zij den pastoor uit. Do rechtbank van Brussel heeft hen dinsdag veroordeeld tot 8 dagon gevangenis en 20 frank boete. LOKEREN. Maandag morgend viel een kind al spelende in de Lecdebeek, en zou onvermijdelijk verdronken zijn, zonder de opoffering van zijn gezel, een 12jarigen jongen, die den kleinen 'drenkeling achterna sprong, en hem behouden op het drooge bracht. 's Namiddags geraakte een ander kind, het knaapje van Emiel Van Driessche, insgelijks in de beek. De wassende tij ging hetzesjarig kind onver mijdelijk meeslepen, toen hot gered werd door eeueu huisschilder. SOTTEGEM. Zondag avond kregen twee broeders twist over hunne zuster die getrouwd is. De jongste greep een mes en bracht er zijn broeder een steek mee toe in den buik. Het slachtoffer ver keert in zeer bedenkelijken toestand. De dader is aangehouden en naar de gevangenis van Gent ge bracht. MUNCKZWALM. Zondag avond omstreeks 10 ure keerden ecnigc jongelingen vreedzaam huis waarts. Een persoon kwam recht op hen af en, zonder een woord te spreken, stiet hij zijn mes in den buik van O... De ongelukkige zakte kermend ineen. Zijne kameraden achterhaalden spoedig den laffen aanvaller, die zich echter wanhopig verde- digde. In de worsteling bekwam zekere V. ook nog een messteek. Eindelijk gelukte men er in den moordenaar te ontwapenen en bracht hem naar do gendarmerie. Het is een oudveroordeelde van St-Maria-Lacthcm. Zoo het schijnt, had hij het besluit genomen iemand, 't was gelijk wie, te vermoorden. De toestand van O. is gevaarvol, doch men hoopt hem nog te redden. Het parket van Dendermoade is maandag ter plaatse geweest. BRUSSEL. De policie van Brussel lag sedert 'nen tijd op loer achter eene dievenbende zij had bijzonderlijk het oog op 'hen zekeren oud-veroor deelde. Zij spiedden hem af in de straat waar hij gewoonlijk passeerde. Donderdag nacht kwam hij te voorschijn hij sloop langsheen de huizen voort, en verdween in eens, alsof hij in den grond gezonken was. De agenten sprongen toe, en stonden vóór nen kelder. Moedig stappen zij er in. 't Was een echte spelonk, zoo duister als eene hel zij ontste ken licht en vonden mijnheer in een hoeksken neergehurkt. De kerel hield dreigend een groot mes in de hand. Op een, twee, drij was een echt magazijn, vol gestolen goed. Er stond eeno kas in met breekijzers, hamers, valscho sleutels, enz. De policie heeft ook eene groote som geld gevonden. De gast heeft bekend dat die kelder diende tot ver gaderplaats van een heelo bende dieven. Zou dat zijn meê dat er zoo veel champetters ziek liggen, dat cr zooveel gestolen wordt te Brus sel?... Maandag avond, mevrouw do Zant is was naar 't lof gegaan,met hare meid, als ze weêrkwam, om 9 uren, de deur was niet meer op 't nachtslot. Aai, wat is dat nu Zij loopt naar hare slaapka mer alle kassen staan open, alles uit op den grond gestrooid een bundel papieren gestolen van 30,000 fr. en nog 10,000 fr. in geld.... Jè&n men hondje madammeken zal achter haar ooren krab ben. MERCHTEM. Zaterdag had de plechtige lijk dienst plaats voor Mgp Sacré, gevolgd van de begra fenis. De kerk was proppcus vol geheel de parochie cn het omliggende was samengestroomd om eene laatste hulde te komen bewijzen aan den roemrijksten inboorling van Mcrchtcm, die zijne rustplaats geniet op hot gewijd kerkhof van zijn geliefde geboortedorp. MECHELEN. De hertog d'Ursel, Senatcur voor Mechelen, hoeft nen dreigbrief ontvangen van anarchisten Mijnheer als gij niet onmiddellijk 30,000 fr. zendt naar het Zuidburcel van den post tc Brussel, op 't adres Z. B dan zal uw huis binnen drij dagon in do lucht vliegen. En gij moet de policie niet verwittigen wij hebben medeplichti gen onder hen. Wij hebben dit geld noodig voor onze gezellen die door het assisenhof van Luik vervolgd worden. Zou dat nu eeno grap ziju, of eene gemeende bedreiging 't Zal wel uitkomen. ANTWERPEN. Vijf dieven hebben zaterdag cone kas met hespen gestolen uit oenen wagen die op de Mcttcrkaaistond. Zij hebben zc opengebroken en cr een stuk of dertig uitgenomen. Ze waren nog bezig als zij door nen passant betrapt wierden. Een van de dieven is herkend, nen kerel van 19 jaar, die nog maal* 14 dagen uit het verbeteringshuis is.... Stuur hem algauw weer, zij zullen hem ginder nog kennen, de krawat. De gemeenteraad van Antwerpen heeft de vlag niet willen steken op den toren voor dc dood van Mgr Sacré, omdat hij een priester is. De Ant werpenaars zijn cr niet weinig kwaad om... Laat ze maar doen, sinjoorkes Cliaquo son tour, zei de Waal HOLLAND. Joeppers, past op Een polier van Rotterdam was door eenen kalkoen in zijne hand gepikteenige .dagen nadien begon de hand hevig te zwellen. De doktoor zegt dat er.bloedver giftiging is, en de poelier riskeert er al testerven. IIONGARIE. Als ge dat peinst In Hongarië is nu een menscheneter Zekere Maximino Gallego had ruzie gehad met oenen schaapherder. Hij zou zich wreken. Zou hij zich wreken. Terwijl de schaapherder aan 't slapen was in de weide, waar zijne kudde graasde, is Gallego gekomen, heeft met een mes de schaapherder zijne twee ooren afgesne den is er mcê naar huis geloopen, heeft de bloe dende oorlappen gebraden cn opgeëten. Die vent moet eene soort van wilde zijn of'tis niet verstaan baar. Ze zouden kunnen lang op zij tic maag liggen hij zit al in 't gevang... Wel die gerafineerde ste- kelbagge! FRANKRIJK. De Akademic van Marseille Frankrijk looft alle jaren eenen prijs uit voor eene daad van persoonlijke zelfopoffering, en weet gij aan wien de prijs toegekend is Aan den Eerw. Heer Roubieu, pastoor van Marzagues. In 1894 was de pokziekte op zijne parochie, die schrikkelij ke plaag dan hoeft hij dag en nacht gewerkt, zes maand lang op eenen dag bediende hij 40 zieken hij verzorgde ze zelf en hij begroef dc dooden met zijne eigene handen. Zulke opoffering vindt men niet als bij de katholieke priesters hebt gij dat al ;ehoord dat de prötestantsche domiués of de socialisteü alzoo iets gedaan hebben POLEN. Zc zeggen nog al goed van den nieu wen gouverneur, Schoewaloffhij is op verre na zoo barbaarsch niet als zijnen voorzaat. De Poolsche eêidom is hem nog al genegen. Sedert dat hij gou verneur is mag- men telegrams zenden in Poolsche taalvroeger was dit verboden, 't moest al Rus sisch zijn. De Poolsche gazetten vertellen ons een historie ken van den nieuwen gouverneur Over eenige dagen reed graaf Schoewaloff in een open rijtuig door do straten der hoofdstad. Hij ontmoette Kapi tein Goerko, den zoon van zijnen voorganger in eene vigilante. Goerko, in plaats van to salueeren, gelijk het zijne plicht was, grootte nieten draaide zijn hoofd weg maar 't was niet gepastSchoe waloff zond er zijnen lalcei achter met een huurrij tuig en liet Goerko terughalen. De gouverneur be rispte hem in 't publiek voor al 't volk en deed hem salueeren. En dan was hetPar leflatic droit droiie, recht naar de wacht, en 24 uren arrest Die wat verdiend moet wat hebben hij had maar beleefder te zijn, de snotbek. AMERIKA. Iu zuid Oacotali, een der Veree- nigde Staten van Amerika, is do minister van finan ciën op de vlucht. Hij laat in do kas een tekort van 353,000 dollars. Non dollar is 5 fr. Moest de gou verneur daarom twee dagen van te voor op hem nog stoeffen en zeggen dat.hij de zaken zoo wijs be stierde. Er zijn 2000 dollars to verdienen voor die hem aanhoudt. RUSLAND. Wat monster is dat nu! Tc Kris- hapcl, in zuid-Rusland, heeft zekere Kaldiuckz een joodsche dame vermoord met al hare kinderen, en verder nog een joodschen dienstknecht, twee jon gelingen van rond de 16 jaar cn hunnen leermees ter. Alzoo nen kerel verdient de guillotien. SIBERIEN. In Siberiën is het zoo koud dat de mcnschen uit hun huis niet durven komen uit vrees van te vervriezen. Mör Durousseaux, bisschop van Doornijk, komt een zeer merkweerdigen brief te zenden aan de hoeren Dekens van zijn bisdom. Wij knippen cr 't volgende uit Buiten dc kerk, bevelen wij u Je volksmcetiugen. Doch liet is niet genoeg het volk te onderwijzen, men moet nog zooveel mogelijk zijnen zucht naar lotsverbetering voldoen. Er bestaan in ons bisdom voorzeker veel goede werken, maar men zou nog beter de noodzakelijkheid moeten beseffen van stoffelijke voordeeleu aan 't volk to verschaffen. Stoort u niet met de opmerking, die men soms hoort Vanu bezig tc houden met de geestelijke belangen, en van dc zorg van 't stoffelijke over te laten aan anderen. Is onze Heer ook niet begonnen met de tijdelijke, do stoffelijke weldaden rond hem uit te deeleu Men kan liet niet loochenen het cenigste middel dat ons overblijft om tot do ziel van do moeste werklieden te komen, is hun stoffelijk lot te verbeteren. Ziedaar Vrienden, de taal van eenen doorluch- tigou kerkvoogd V il dat misschien zeggen dat onze geestelijkheid zich met gecnc politiek moeien mag, zoo als onze liberalen, socialisten en roelanders het beweeren Worden zij in dit schrijven afgekeurd onze eer biedweerdige hoeren geestelijken, van 't arrondis sement van Aalst die tijdons den laatsten kiesstrijd hier het arrondissement hebbon doorloopen, om de menschen hunne plichten voor oogen te leggen en t weerom opkomend liberalismus met zijnen ongc- lukkigen aanhang te bevechten V ij achten ons gelukkig hier deze woorden van Mgr Doutreloux te mogen meêdeelen, en hier aan de geestelijkheid van ons zoo schoon arrondissement te mogen toeroepen Gaat voort, Eerweerde heerea, gaat voort op den weg die gij zijt ingeslagen 1 Meer dan ooit, zijt gij onze liefde en aangekleefdheid waardig 1 Gaat voort, waarde leidsmannen, wij volgen u tot der ^00<^ Niesoe. NIEU W ENHOA E heeft verledcnc week eene Van zijne oudste inwoners verloren! 'tis spijtig, want er was daar juist zoo een dozijn oudjens dm naar tante Rozckcn van Gisbergen sjoert, zij zijn allen diep in deiachtig en loeren naar de honderd. Het zijn Charles Van Wacyenber Theresia Somers Joannes MarquebrucqAlbert SpitaelsMarie Van den IIerrewegen Joanna van Laethem, beter gekend onder den naam Wanne De Vos Frans Van Eesbeek Charles Ncuckermans Catharina Ple- tinckx Petrus De Dcyn en Frans Heyman. Er blijft nu maar een dozijn van elf meer aangezien do brave ziel van Francisca Crispeels, Wed0 Van de Velde, 86 jaren en eenige maanden oud, vorstorkt door de laatste HH. Sacramenten, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld heeft. Er was tamelijk veel volk bij hare uitvaart op 't lijk. Hare familie is ove rigens talrijk groot, want tot Nieuwenhove zijn er VandoVeldes met de macht en te Waerbeek zijn do Crispeels wel gelukt. Een stichtend schoon ge bruik dier streek is van ten sterfhuizo den roozen- krans en andere gebeden voor de overledene te gaan lezen. Dit tverk van bermhertigbeid voor de zalig heid zijns naasten bidden geschiedt tweemaal daags: Naden noen en rond den avond zoo laiv het lijk boven de aarde ligt. Het is dan niet alleen uit de gebuurte, maar van gansch de gemeente dat men daar henen komt. Dat is troostelijk voor do familie eens overledene en stichtend voor elk en d'een. Ook verwondert het ons geenszins dat Frater Cornells,Minderbroer Capucicn, er met veel aandoe ning cn achting over sprak. Op ronde om inzameling van tarwe die hij jaarlijks in die streek doet, was hij juist aan liet sterfhuis gekomen bij het eindigen der gebeden. Al is dat huis nog al groot, sprak hij, ik weet niet waar al't volk kunnen plaats vinden heeft want als het daaruit kwam dan was het een gedrang als bij 't uitgaan eener kerk na de zondag mis. I x A LIE-ROOM ENHoe waar, menschen, spreekwoord dat zegtdie van den Paus eet, moet er van kapot. Victor Emmanuel in 't jaar 70 heeft don Paus van zijne Staten en zijn koningschap be roofd hij ging te Roemen vrede en welstand bren gen maar hij zou beter dien welstand voor hem gehouden hebben. Tegenwoordig staan er te Roo men op 1200 huizen plakbrieven die aanduiden dat tafelken voor do deur is, dat alles gaat verkocht worden. Meer dan 300 groote huizen zijn maar half opgebouwd, en daar cr geen zaad meer in'tbaksken was, heeft men niet kunnen voortwerken. En als dc koning van Italiën, Humberto, zoon ran Victor Emmanuel daar voorbijrijdt, moet hij dan niet tot achter zijn ooren rood worden van schaamte?.... 't Is nog niet alles, in Roomen alleen zijn 40.000 kamers ongchuurd, en hoe kan men te Roomen en Italiën nog leven alles is dubbel en nog zoo dik belast het zout kost 40 centen de liter en alzoo is het met al wat iedereen van doen heeftZiedaar hoe dat Victor Emmauuel en zijne kliek de Salvatie van Roomen en Italiën bewerkt hebben,... Daar ziet men den straffenden arm ran God cn wie weet hoe lang die straf nog zal duren cn wanneer Italië het einde van zijnen ongelukkigen toestand zal zien 1 DENDERWINDEKE. Nooit of nooit is het daar gebeurd van het volk als roet strooraen cr naar liet Concert tc zien opkomen. Niettegenstaande de tamelijk ongangelijke wegen, kwam 't volk er met de macht zelf uit de naburige dorpen, waar de Heer onderpastoor ingangkaartcn was gaan aanbie den. Jammer dat dc ruime zaal niet nog eenderde grooter was, dan had allo man cr kunnen plaats vinden, terwijl men er nu op de 3° plaats als harin gen in deton, tegen een geperst stond cn dat er zelis moeten zijn blijven buiten staan. De tooilcelspelers en voornamentlijk de kluchtigaards of comiekcn hebben aan eenieders verwachting beantwoord en ze zelfs overtroffen, 't geen liet menigvuldig haud- geplak en liet terugroepen van naar den Congo wel bewijst. Eenieder had cr genoegen in die jonge Windekenaars zoo wel te zien spelen. Wij hoorden er herhalen dat zij woerdig zijn in steden op tooneel te treden. Inderdaad Steêmans zouden het niet betel en misschiens zelf zoo wel niet doen. Maandag avond heeft men eeno tweede representatie gegeven voor die geene plaats konden nemen den zondag. Eer en lol zij aan die flinke tooncelspelers van Denderwiu- deke die zoo 'nen aaugenamcu avond aan honderden verschaft hebben. Eer en lof ook aan den ieverigeu Heer Onderpastoor die geene moeite gespaard heeft om die jongheden zoo wel voor te bereiden cn t concert zoo wel te doen gelukken. DANK aan al wie eenen penning bijbracht voor den Onderlingen bijstaud en voor de prijsdeeling aan de kinderen der Zondagschool In onze dagen waarop iedereen strijdt voor 't le ven zal het van 't grootste belang zijn een krachtig middel le bekomen om in dien strijd overwinnaar te blijven. Ik meen dan aan 't menschdom een grooten dienst te bewijzen met dien middel aan te wijzen. Ik moet vooraf bekennen dat ik met mijn klein verstand dcnzclren niet heb gevonden, daartoe ben ik te dom, maar die kostelijke middel is door do volksvrienden alias Roelanders uitgedacht en in ge. bruik gebracht. Ziehier waarin hij bestaat, hij is zoo krachtig als eenvoudig. Is men advokaat zonder zaken, men voege het profijt bij het politiek, men make eenen bond. Het werkvolk betaalt 0,10 cen tiemen per week en de advokaat zal pleiten voor elk lid dat in moeilijkheden zitja, pleiten dat het davert, en dat nog gratisals de bond hem betaalt cn wel betaalt. Men ziet, de advokaat vindt in eens eene talrijke kliönteel, zooveel te moer dat er met den tijd van Roelanderij, veel gevochten verweten en gemoord wordt en dat er moet gepleten worden. Is men doctoor zonder zaken, ik wil zeggen zonder zieken, men make wederom oenen bond. De doktoor geneest al de leden van deu bond dio bij kan genezen, uitgezonderd dezen die den koop hebben, en dat alles gratis.... als de bond betaalt en Wel betaalt, en dat de leden van deu bond dan sen gelijk de doktoor schuifelt. Nietr gemakkelijker dan zulken bond stichten. Men stellede volgende voorwaarden 1° De bond bestaat alleen uit leden van 30 tot 60 jaren oud, in die jaren waarin een man weinig of nooit ziek is. 2° Elk lid betaalt we kelijks 0,10 centiemen, dus per jaar fr. 5,20, ziek zijn ot niet ziek ziju. 3" Als men 60 jaren geworden is houdt men op van deel te maken van den bond, waarschijnlijk omdat men alsdan begint ziek le worden, men verliest zijn inleggekl, dat natuurlijk aan den doktoor blijft. Men ziet dat is zoo dom "ietvoor dc advokatcn en doktoors der Chris- tene vloekpartij. Die verdere inlichtingen begeert, wende zich tot den Bestuurder van het Strooimu- ziek tc Aspelaere. Zondag, 3 Meert. 1° Zondag van den vasten, begin der meditatiën over het bitter lijden van Je sus. Gelukkig de christen die eenige oogenblikkcn vau zijnen vrijen tijd afneemt om die te geven aan Onzen Lieven Heer. Waarom zo a in do stad de kerk niét vol zijn lijk op deu buiten Maandag, 4. Meert. II. Casimirus, Belijder. Hij stierf tenjare 1483, den 4 Meert, na ziju sterf uur voorzegd te hebben. Zijn lichaam werd onge schonden ontdekt 120 jaar na zijne dood. Woensdag6 Meert IIColeta, Maagd. Zij ver bleef in versckillige kloosters van Vlaanderen, en stierf tc Gent den 6 Meert 1447. Donderdag, 7Meert. II. Thomas van Aqui- nen, Kerkleeraar, een der schitterendste lichten der H. Kerk. Ook H.H. Perpetua en Felicitas, martelaars. Vrijdag, 8 Meert. II. Joannes de Deo, Belij der. De groote Heilige is de stichter der broeders van Liefde, verzorgers der zieken en lijdenden. Ook H. Philemon, martelaar, die zich tot het christen geloof bekeerde bij het zien der zachtmoe digheid van Apollonius. Zaterdag0 Meert. II. Francisca, geboren te Rome in 1584. Haar lichaam is te Rome nog te zien in eene kostbare relikwiekas. Uit Aalst is er 'ne vent opgegaan als kapitein en doet nu dienst als simpelen soldaatmaar kapi tein in 't vloeken zal hij toch blijven, dat is vast. Menschen, die spaaïboekskens hebt, uitgegeven vóór den 1 Januari 1895, hoort ende onthoudt: Gij moet die boeksken naar den post brengen voor den 1 Maart aanstaandeze zullen er daar uwen intrest opschrijven. Een der groote exportatie- huizen van Parijs, de Société géneral mercantie, 26 ruq de l'Echiquier, hebbende voor 't beroep- liof van Gent een proces gewonnen tegen een firma onzer stad, komt door de bemiddeling van zijnen advokaat, eene gift van 500 fr. in b,ons voor houille- kolen te verdoelen tusschen verschillige onzer liefdadigheidswerkenWel bedankt, brave hee- rendat zal u geluk bijbrengen en uwen naam zal in zegening blij ven bij 't volk onzer stad. Woens dag avond, rond 8 uren, de fabrieken scheiden uit van werken, de Hoogstraat, is vol volk, als M. J. Hillaert, gistmarchand over een hoop vastgevrozen sneeuw met zijn votuurken rijdt en overwachts, plotselings omkanteld. M. Hillaert lag er onder.... Oei, oeier konden daar leclijke malheuren IHlM—III i 1

De Volksstem | 1895 | | pagina 2