RONDOM DE WERELD. )E KERKELIJK NIEUWS. DE KIESWET VOOR DE GEMEENTE, Het woord van eenen Priester in 't Senaat. NINOVIETERS. Loopende Nieuws.-,^;11" SCIILLDEW INDEKE.Dinsdag morgend rond 10 ure, heeft men in zijne schuur het lijk vinden hangen van den genaamde» Depratere, briefdrager. Hij was sedert eenige dagen in ziekverlof. Men denkt dat li ij zal gehandeld hebben in een aanval van koorts. De personen, die hein vonden hangen, waren van gedacht dat men de koord niet mocht afsnijden voor de aankomst der wet. Zonder dat dom vooroordeel luid men misschien den ongeluk kige nog kunnen redden. AAL IRE.Zaterdag namiddag kwamen twee geladen wagens malkaar te gemoet op den steenweg van Aaltre naar Ruysselede ter wijk Straathem. De beide voerlieden kwamen wat te dicht bij malkaar cn de wagens botsten tegeneen. Heide \ocrliedcu rollen ten gonde. De wagens stonden stil, doch een moorddadig tooneel greep plaats, Een dor toeschouwers, Karei Van Loocke, werd in een gracht geslingerd, Karei De Wulff ont ving een zestal wonden in het gelaat, Henri David kreeg met den zwcepstok eeno menigte slagen en werd bebloed naar zijn bed gebracht. Een der voermans van Evergem werd bijna den kop ingeslagen met den dijssolhamcr cn ecu ande re, Scbeirliuck; van Lovendogem, werd aan de hand gekwetst. Do policie van Aaltre, van het gebeurde verwit tigd, heeft al die zieke vechters gaan troosten. WILLEBROECK. Het gevaar dat er bestaat van op dc ijsschoolcn te komen, heeft de genaamde G. uit de Kaasstraat, alhier ondervonden. Hij had zicli oj) de vaart gewaagd, schoot door het ijs en was op 't punt van te verdrinken. Gelukkig kwam de schilder E. L. niet eene lad der aangeloopen. Dc genaamde K. S. door den schilder geholpen, heeft den drenkeling van cene zekere dood gered. Moge dit geval tot les die nen aan de ouvoorzichtigen die zich dagelijks aau het gevaar blootstellen. BRUSSEL. Prins Albert, onze toekomende Koning, beeft niocten loten. Mr Steens, Schepeuc van Brussel, heeft voor hem getrokken n° 2085. Hij is er uit. Zou hij goed getrakteerd hebben ELSENE. Donderdag avond knalden twee ge weerschoten in een buis van de Prins-Alberstraat. Zekere Hippoliet Bhad naar zijn broer gescho ten met non revolver. Deze werd niet getroffen en nam dc vlucht. Dan keerde de ongelukkige liet wapen op zicbzelveu en schoot zich door den kop hij stierf eenige minuten nadien. Hij zou ku» non a:< lig staan zien, als hij toekomt in de andere w.sold. HERSTAL. Een man lag op zijn uiterste van d'influenza. De familie meende dat hij dood was cn maakte alles gereed voor de begrafenis. Men deed den barbier komen. De man begon zijn werk, maar de doode trok zijne oogen open en de barbier kon hem niet genoeg haasten om uit de voeten te zijn... Aai Heere, als hij nu maar voor altijd de kalanclisie niet kwijt is. MEIRE. Maandag verscheen voor het assisen hof dc genaamde Domien Van Impe, van Meire, beschuldigd van moord en poging tot moord. Den Maandag 12 November 1894, traden om 7 1/2 ure 's avonds de twee gebroeders Van Impe, in de herberg van Donaat De Vuyst, herbergier te Burst. Er ontstond twist wegens de betaling van drank. De herbergierster verzocht de gebroeders Van Impe te willen vertrekken. Philemon voldeed aan dat verzoek, doch Domien maakte zich kwaad hierop nam vrouw Devuyst hem bij den arm om liern buiten te leiden daar hij weigerde, nam de baas Van Impe Yast en duwde hem achterwaarts de deur uit. In liet portaal gekomen riep de baas ik ben gestoken. Hij kwam terug in huis, zette zich neer en stierf oogeublikkelijk. Domien Van Impe had hem ecnen steek in de bil toegebracht en hem eenen slagader afgesneden. Op het geroep van den gekwetste waren drie personen achter Domien ge- lcopen, maar zij keerden spoedig terug nadat een hunner, August Lievens, ecuen steek in de borst bekomen had. Denzelfden avond nog werd Domien 4Van Impe aangehouden. Hij. beweerde dat DeVuyst en Lie- vens zijnen broeder Tbilemon mishandeld hadden en hij slechts zijn mes getrokken had om zich to verdedigen. Al de personen die in de herberg waren, spreken dat tegen en' verklaren dat De Vuyst nog in het portaal was toen hij gesteken werd, en dat hij hoe genaamd geene mishandeling op den broeder van den beschuldigde heeft gepleegd. M. Penneman bekleedt den zetel van liet open baar ministerie Mr De Deyn, advokaat te Gent, is met de verdediging gelast. In deze zaak, waarvoor drie dagen zijn gesteld, zullen 21 getuigen gehoord worden. LATER. Van Impe is veroordeeld tot twee maal 2jaren gevangen tot 400fr. boet. RONSE. In de Katholieke school van St-Mar- ten, op de wijk Durenne, bij Ronsc, is een schrik kelijk ongeluk gebeurd. De muur die de speelplaats scheidt der meisjes van deze der jongens, is op gansch zijne lengte ingestort terwijl de leerlingen uitspanning namen. Drie kleine meisjes werden let terlijk verpletterd, andere zijn gekwetst. Dc lijkjes die men van onder den puinhoop heeft opgetrokken, waren geheel plat, zwart en onkennnelijk. Hartroerende tooneeleu hebben plaats daar waai de ouders de kleine slachtoffers komen herkennen. Het instorten van den muur wordt toegeschreven aan den dooi. Volgens gewoonte heeft de Kamer deze laatste dagen weer in nuttcloozo besprekingen tijd verlo ren. Ondervragingen, órdemotiën enz. Het was met reden dat M. Dc Sadelecr er over klaagde want gaat het zoo voort men zal in de onmogelijkheid zijn van de allcrnoodigste wetten ten voordeelc van Werkman en Landbouwer te stemmen Thans heeft men de begrooting van den Land bouw hernomen. M. 't Kint de Roodbnbeke vestigt de aandacht dei Regeering op de noodzakelijkheid der verzoke- ringvan t vee. Ilij bestrijdt echter de verplichten de verzekering; hij vraagt dat menaan de landbou wers de twee derden der waardo van hot voor ziek te afgemaakt vee bctale. MDe Sadeleeh spreekt ook over doze laatste kwestie. Hij verdedigt het amendement dat hij' met eenige collegas neergelegd heeft en dat voor doel had cene subsidie van één millioen in plaats van het half millioen door de Regeering voorgesteld te stemmen, om aldus de landbouwers gansch schade loos te kunnen stellen. Verders vraagt hij toelagen voor verschillige landbouwers maatschappijen waaronder de alom- beroemde cornice van Herzele, Dc spreker handelt ook over de Margarine. Zij heelt hare goede faam van onze boter doen verlie zen, zij is daarbij dikwijls ongezond. Hij vraagt ook dat de toelage van 4000 fr. die de Regeering j aai lij ks schenkt aan dc Aalstersche maatschappij die de beste wijze van hopteelt bestudeert niet en zou verminderd worden. M.De Biiocqüeville vraagt dat de mededeeliu- gen welke aan de gemeenten worden gedaan en met den Landbouw in betrekking slaan, in 't Vlaamsch geschieden. M. Caetltyvels zou willen dat de Landbouwers het wogen hunner voortbrengselen in de nijver- lieidgestichten zouden mogen bijwonen. M. Woeste met de welsprekendheid die hem kenmerkt spreekt eene schooue rede uit over de schadeloosstelling voor het afgemaakt vee. Hij dringt aan opdat dc wetsontwerpen rakende de margarine en de accijnsen op deu tabak spoe dig worden neergelegd. M. De Smet de Naeyee.—Dit zal binnen vijf of zes dagen gebeuren. M. Woeste dankt deo Ministèren vraagt dat de Regeering al hare zorgen aan de uitbreiding van liet Landbouwonderwijs wijde. D1JNSDAG. M. Van de Velde, Socialist. Uilenspiegel zingt zijn 37° Heken M. Woeste weet er van te spreken. Hebben wij gcenen burgemeester zien rollen in de Kiezing van Aalst De pastoors zijn op den loop gedreven en de boeren hebben Uilenspie gel omhelsd. Wij weuschen u geluk M. Daens, g'liebt goed werk verricht. (Uitroepingen rechts.) Spreker vervolgt: Uw kloeke kiesstrijd en uwe vrome daden bewijzen het genoeg G'hebt eene bres gemaakt in dc Katholieke vestingen van Vlaanderen en in 't kort zullen de Vlaamsche "So cialisten hun rood vaandel langs daar binnenbren gen. (Gelach rechts). Vlaanderen kan slapen, ster ven nooit(Bravo op de banken der socialisten). (Beknopt verslag). M. Vaudevclde spreekt in de Kamers van 't Ar rondissement Tliielt cn noemt het het tweede on der opzicht vau armoede, 't eerste is Aalst, volgens dien man. Op den buiten wint men 54 tot 90 cen tiemen per dag. Wie heeft er ons die schone re putatie gemaakt? z' En spreken van den kost en de werkuren niet. Ons werkvolk is, God dank, wel behandeld op den buiten. Ziehier eonige bepalingen van het ontwerp van Kieswet voor dc gemeente Zijn Kiezers voor de gemeente al de burgers, die 30 jaar oud zijn en sedert driejaren in de gemeente verblijven. Een bijgevoegde stem krijgt ieder Kiezer van minstens 35 jarigen leeftijd die gehuwd is of als weduwenaar wettige nakomelingschap heeft en minstens 5 tot 20 fr. personeele belasting betaalt (5 fr in gemeente beneden 1000 zielen; 10 fr. in die van 1000 tot 10000. 15 fr. in die van 10000 tot 25000. 20 fr. in gemeenten boven de 25000. Dus in Aalst 20 fr.) Twee bijgevoegde stemmen aau gediplomeerden iz. Een vierde stem wordt toegekend aan grondeige naars wier landbezit een belastbaar inkomen van minstens 150 fr. bedraagt. Dc Kiezing zal waarschijnlijk in November of ten laatste in December aanstaande plaats heb ben. I (veevolg) Wat wil dus de Christene democratie 8 Het is misschien niet nutteloos het te zeggen, 8 aangezien men haar soms het programma en de 8 strekking toeschrijft van dc tegenstrevers die zij 8 bevecht. 8 Op politiek gebied 8 vragen wij dat het Volk in redelijke maat deel 8 neme aan het Staatsbestuur, maar zouder de 8 andere standen der Samenleving te kort te doen 8 of te vernietigen. Deze moeten ook het deel in- 8 vloed welke hun toekomt, blijven bewaren. u Wij zijn dus voor het Algemeen Stemrecht, 8 maar voor een Stemrecht wijselijk ingericht, 8 welke het evenwicht der verschilligo belangen 8 verzekert, in plaats van tussclien ben ceneu bc- 8 treurenswaardigen twist op te stoken waarvan al 8 de klassen der Samenleving de slechte gevolgen 8 gevoelen. Wanneer het kiesrecht uitsluitend als 8 een voorrecht aan de burgerij was voorbehouden 8 zijn wij opgekomen tegen eene inrichting die 8 alle staatsleven aan den Arbeid weigerde. Wij 8 zouden er ons met niet min kracht tegen verzet- ten, indien dc Arbeid van de macht gebruik maakte om de politieke beweging der bestureu- 8 de klassen te belemmeren. Het geluk derSamen- 8 leving oischt dat de verschillige elementen waar- 8 uit zij samengesteld is, hand in hand zouden werken voor het algemeen welzijn. 8 Op Sociaal gebied 8 vraagt de Christene demokratie dat het volk van de macht die hein gegeven is gebruik make om ten volle zijne rechten te doen gelden en al zijne eisschen te doen zegepralen die overeenstemmen met liet natuurlijk recht, dc waarheid cn dc rechtveerdigheid. Bekent het rechtuit, Mijuhce- ren in die grondbeginselen is er niets dat ons den minsten schrik moet inboezemen. 8 Mijnheer Bara beriep de demokraten zeggen de Wat zult gij doen om de daghuren te vermeerderen 8 Welke middelen hebt gij daartoe Ziet gij niet dat gij gedwongen zijt te bekennen dat gij onmachtig zijt Zekerlijk, Mijnheeren, ik, neem volgeerne aan dat men dikwijls aan den werkman droombeel den voorstcld die niet kunnen uitgevoerd wor den. Men belooft hun gouden bergen men schijnt te gelooven dat de Staat aan iedereen een geluk zonder wolken kan verzekeren, dat aan ellenden welstand, ja zelfs den rijkdom kan waarborgen. Dat zijn wreed e droomen omdat zij tot dc pijnlijkste ontgoochelingen leiden. 8 Maar van eenen anderen kant, moet men aan 8 zooveel ongelukkige» die in den strijd voor het 8 leven bezwijken zeggen dat er niets te doen is ten 8 bunnen voordeelc en dat zij voor altijd aan hun 8 ongelukkig lot gebonden zijn? Moet men hun, 8 voor allen troost, aankondigen dat zij de armen mogen kruisen, gelijk een schipbreukeling op 8 eene rots geworpen, in afwachting dat de stroo men der ellende een einde zullen stellen aan hun pijnlijk bestaan Dat is een woord van wanhoop dat ik, in het belang Tan het gemeenebest niet 8 zou willen uitspreken, omdat wij weten dat de wanhoop eene slechte raadgeefster is die dikwijls de noodlottigste voornemens uitgeeft. 8 Vergeet nietMijnheeren 8 dat er legioenen zijn van ongelukkige» die ver- 8 zonken zijn en verkwijnen in eene ellende waar- 8 van gij nauwelijks met uw verstand de diepte 8 kunt meten! Gaat gij hun dau het vooruitzicht op betere dagen ontnemen 8 Ah! ik heb op mijne loopbaan van Priester, duizende werklieden gekend die do belachelijke daghuur wonnen van 1 fr. 25 c. om in al de noodwendigheden van cene talrijke familie te voorzien. En dan nog meteen guur weder gelijk wij nu hebben. Wint bet meeste deel onder hen volstrekt niets Gansche uren heb ik bij hen overgebrachtik heb hunne klacliteu gehoord ik heb vol droefheid ooggetuige geweest van 8 hunne tranen, en ik mag u verzekeren dat er in 8 die lagere standen mysteries zijn van lijden waar- 8 van gij geen gedacht en hebt. Ohik zou willen 8 een einde stellen aan al hetgeen ons verdeeld om 8 hand in hand te werken aan dc stoffelijke en ze- delijke verbetering van die ongelukkigen. Maarnog eens 8 zou het niet wreed zijn hun te zeggen dat men niets voor hen kan doen en dat al deze die met 8 de verbetering van hun lot bekommerd zijn, ee- nen droom vervolgen? Zoo, op verre na, spreekt 8 het Hoofd der Katholieke Kerk niet waarvan ik de eer heb dienaar te zijn. In het Hert van Jesus gevoelens van rechtveerdigheid, van liefde en medelijden puttende, aarzelt de Paus niet uit te roepen 8 Dat meii door spoedige en krachtige middelen de lagere standen moet ter hulp komen aaugezieu zij, voor het meeste deel, in eenen 8 staat van armoede en ellende verkeeren die niet verdiend is. 8 Gij hoort hetMijnheeren volgens Z. H. Leo XIII, het meestendeel der ongelukken en ellenden die den Werkman tref- 8 fen zijn onverdiend en komen voort niet uit de 8 ondeugd, maar uit de slechte regeling van het werk. Zekerlijk, zal ik de verwoestingen niet loochenen door den alcool en buitensporige ver maken in den schoot van 't werkmansgezin voort- gebrachtmaar, naar het voorbeeld van den 1 1 aus, zal ik mij wel wachten die uitzonderingen 1 algemeen te maken, en ik ben bedroefd als ik somtijds boor houden staan dat al de armoede van het volk uit de ondeugd voortkomt. Dat zijn t gemakkelijke oplossingen maar onrechtveerdige oplossingen die meestendeels door zelfzucht in gegeven zijn. - ('t Vervolgt). Zondag10 Meert. Feestdag der 40 martela ren van 8e baste 2de Zondag van den Vasten: waar zijn al die geloovigen die zouden moeten in de Meditatie zijn Maandag, 11. - ledoren Maandag, Dinsdag Donderdag en Zaterdag (twee uitgezonderd) vlcesch te eten, zelfs meer dau eens voor die niet moeten vasten. Dinsdag, IS. H. Gregorius-de-Grooto, Paus en Kerkleeraar. Hel is die H. Paus dio den kerk zang vernieuwde, dien wij nu nog bewonderen, ia onze dekenij onlangs nog opgebeurd door ouzo Herwaarde Vrienden M' Van Wasscnhove en Mr Stevens, tot stichting onzer geloovigen. Woensdag, 13. II. Euphrasia. Maagd. Woensdag, 14. H. Matbildis. I rijdag, 15. Alle dagen mag men eiors eten uitgezonderd op Goeden Vrijdag. Zaterdag 16. Men vergeto don II. Jozef niet de dagen gaan voorbij gelijk ecu rook. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is on derpastoor benoemd op Siut-Jozef te Gent E. II. L. A. Curlier, onderpastoor te Syugem te Syn- gem E. H. De Fruytier, professor to Ronsse te Ronsse is professor benoemd M. Ii. Meys te Deni ze M. L. Standaert in vervanging van M. Drossens. 1» Waarom brandt de elektrick in uwe stra ten niet, op avonden dat de maan zou moeten schijnen, maar dat ze ongelukkiglijk haar licht weigert 2 IIoc lang nog zullen wij Aalstenaars, om te Ninove tussclien 3 a 8 uren van den namiddag te kunnen toekomen, eene uur te voet moeten afleg gen, ten einde den trein van 5,12 uren te gaan nemen te Ilaeltcrt 3° Hoe verre staat het met den tram van Ninove naar Brussel Hij zal er zeker ook komen tegen dat de beesten weerom zullen beginnen te spreken 4 Is t waar dat er een Salie d'attendeken gaat komen buiten uwe Statie om zoo de reizigers buiten regen en wind, sneeuw en hagel, donderen bliksem den trein te laten afwachten 5° Krijgt iedere Kiezer die Zondag toekomende 't Congres der Roelanders komt bijwonen 3 pisto let s meê hesp en 2 pinten bier Ei- staan er in dit geval, hier 't Aalst veel gereed om te komen. Viienden van 8 Recht en Vrede een klein ant woordje op die vraagskens a. u. b. Hu. De Couriers! Carnaval zochtibus est! Ja, Goddank', die zotte dagen zijn weèra! eens voorbij zij bren gen niets dan ruzie, druk cn nawee. Gar aan de broodkaartjes! Djüraenis toch! Vrijdag laatst zijn er in Holland een koppel van 't eiland Marken op de Zuiderzee getrouwd. Liefde op 't ijs, zei Nel len. •-Verledene week te MELDERT, 'nen stier geslacht van 700 kilos... neen, pond wil ik zeggen. Was dat misschien voor do kliek van Augustien Brrr... wat idéé is dal een zoon. socialist, die zijnen braven, christcl ij kon vader civiel begraven doet. O die lorias, 't roept wraak bij deu Heer. LEDE, Lede, groote verhuizing naar de hoofdstad! Geluk op dc reis en de wind van achter.. Zou 't kot nu gezuiverd zijn Die papenvreters 't Schijnt dat liet nog geheel de maand gaat vriezen. Wat is dat daar in den post te Aalst'? Sommige mannen, een wat beleefder, a. u. b. t'HOFSTADE Leb- beu ze gepasseerde week tieh ceks gegeven voor een Volksstem en nog geweldig ruzie gemaakt voor de laatste numero wa bewijst da? China krijgt taroef van Japan. —De Burgers zijn kontent dat de barakkeu vertrokken zijn. Ze spreken te Geerardsbergen van eene nieuwe statie, 't doet uood. Kristene zielen toch I In Duitscbhmd zijn nu stoven uitgevonden dio g'op uw tafel kunt zet ten. GEERARDSBERGEN Er liggen er daar nog al eenige met madame flawenza de doctors hebben bun werk. 't En is niet gelijk in China daar wordeu de keizerlijke geueesheeren betaald volgens de gezondheid van Zijne Majesteitis bij gezond dan hebben zij trok, is bij ziek dan houdt liet traktement op ge ziet van bier boe zij den keizer koesteren. Tussclien dijnsdag en woensdag hebben treffelijke heeren gestolen in de Boulaerd- straat, onder andere 50 paar kousen van de heeren Josephiten, hemdens, lakens, sargitin cn vier onnoozele schapen van konijnen, die het niet kon don gebeteren de politie is op bet spoor der die ven. Men waakt. Vrienden opgepast, er zijn daar verscheidene valsche zilverstukken van vijf fran ken in omloop met de beeltenis van Leopold I, er is geen verschil met de goede dan de klank. Wan neer begint daarjuist de Missie van Pater Bloete? 't Zal er spannen, volgens dat wij gehoord hebben van de couriers. De couriers brengen ons van alle kanten brieven. Te naaste week een remedie tegen

De Volksstem | 1895 | | pagina 2