r 6*1 VRIJDAG 22 MAART 1895 WIE AVIE WIE BRIEFWISSELING. Hei woord van eenen Priester in 'i Senaat. De vierde man en RS. Woeste. LA.JSFDBOUW. örukhcr-uitgeocr JJctnts lHan tluffrl, Ceopoltotraat, 19, te SaUt Een abonnement voor gansch Belgiëfranco ie huis2,o0 per jaar voor gansch het jaar. Voor Europa en de andere xoerclddee- len 4,50. De Uitverkoopers moeten voor woensdag hel vcreisch- te getal bladen doen kennen. Pakken en brieven moeien vrachtvrij toegezonden worden. Ongeteekende brieven worden geweigerd. Aankondigingen volgens accoord. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbceldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoolgerief voor scholen, kloosters en pensionnalen. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers moeten ons Bureel indachtig zijn. Vaders en moeders, Zooals het huwelijk dat gij met elkaar zijt aan gaan, u heeft opgelegd van steeds als brave echt genoot u te gedragen, zoo ook heelt de geboorte van uw eerste kind u verplicht, een brave en deugdzame vader, een teedere en christene moe der te worden. Van u en van u alleen, nangt het tijdelijk en geestelijk geluk van uwe kinders af. Wees dan werkzaam, gespaarzaam en Gods dienstig. Brave werkman, maak dat uwe meesters reden hebben van u tevre den te zijn, en zorg wel, deu loon dien zij u zater- daags betalen, tot den laatsten Cent naar huis te brengen. Want indien gij dezen in de herberg gaat verbrassen, denk wel dat het de gezondheid en 't geluk is van vrouw en kinders die gij er gaat verkwisten. Uwe cchtgenootQ immers, ziende dat gij slechts werkt voor 't een of 't ander uithangbord, en niet voor uwe familie zal weldra den inbed laten vallen, en 't kind dat gij beiden liever zoudt moeten zien dan den appel van uw oogen, zal weldra verstooten en slecht opgepast zijn, en door zijn gedurig klagen en wecneu u 't leven in huis onmogelijk maken. Werk dan samen met uwe echtgenoote, voor uw duurbaar kind, wees lustig en moedig in uwe bezigheden, en en ge zult zien uw zoontje of dochtertje in zoo een gezegend midden opgebracht, zal u met den zoet- sten glimlach bedanken. Nauwelijks zal het ecnige woordjes kunnen stamelen, of moeder zal hem de namen van Jesus en Maria leeren uit spreken en zijn kruis maken, en naarmate het kindje zal opgroeien, zal het ook allengskens de eerste gebeden aanlceren. Wat eeno vreugde voor u, brave vader, des avonds bij het terugkeeren-van uw werk, aan uw lief kind, op uwen knie neergezeten te doen herha len, wat moeder hem binst den dag geleerd heeft. Zoo zult gij reeds ^oonen dat gij uw kind lief hebt, en daar niemand aan blijken van lielde of genegen heid gevoeliger is dan een kind, zult gij ook zien dat het op zijne beurt het leven en de vreugd in uwen liuiselijken kring zal brengen. Dit wil nochtans niet zeggen, dat gij uw kind in alles moet voldoen. Verre van daar Leg er u op toe, het karakter en 't herte van uw geliefkoosd kind te vormen. Verbied hem van jongs af kwaad te doen, en straf soms streng de fouten die het bedrijft. Neen, wees niet als velen onbezonnen, die altijd de eene of andere reden hebben om hun kind te verschoo- nen, wanneer het iets kwaads verrichtwant met zoo te werk te gaan, zou het kwaad welhaast onuit- rukbare wortels in zijn jeugdig hert geschoten hebben. Daarenboven ook moet uw kind van zoohaast het tot den ouderdom van vijf of zes jaren gekomen is ter school gaan, en dit nog al bij christelijke meesters, die gedeeltelijk het werk van onderwijs en opvoeding door u en moeder begonnen zullen voortzetten. En zorg wel. dit gaat u bijzonderlijk aan brave moe der, dat uw kind ter school ga, niet in slordige kleed ij, maar net en properkes aangedaan. De kleedij van 't kind moet de reinheid en lief talligheid van uw huishouden weerkaatsen Kinderen op zulk eenen voet opgebracht zullen voorzeker ook lieftalliger zijn dan die arme kleinen die men maar al te dikwijls vuil en slorderig op de zul van onze werkmanshuizen ziet spelen. 'K weet wel beste vader, dat 't verzorgen van uw kind eerst en vooral de moeder aangaat". Maar twijfel niet, of uwe echtgenote zal fier zijn zulks te mogen doen, indien gij medewerkt om uwen huiselijken kring aantrekkelijk te maken, indien gij zelf gaarne 'thuis blijft. Jefken. IIeer Opsteller, Ik heb al tweemaal De Volksstem gelezen. Die gazet staat mij waarlijk aan. Maar, Mijnheer, al vorens ik een abonnement zal nemen, wil ik stellig weten of gij later mijne centen niet zult gebruiken om de goede zaak te bevechten. Ik ben eenmaal slecht uitgespeeld, Mijnheer, en dat is al eens te veel. Laat mij dan toe, Heer Opsteller, dat ik U het volgende vraagsken stelleGij zijt nu, ik beken het, óp den goeden weg. Maar, maar, zult gij later den Luther niet spelen Vraag en antwoord in uw eerstvolgende nummer als 't U belieft. Gys., den 13 Maart 1895. H. V. Ons Antwoord. Neen! met de gratie Gods, duizendmaal neenEn moest de Allerhoogste ons met de tijdelijke welvaart hekioonen, nog en altijd blijven wij getrouw aan onze leus Voor God, voor Kerk ex het Christen Volk dieüst niet ondersteund is, indien hij de hoop niet heeft op eene betere eeuwigheid, zult gij hem nooit tevreden stellen, wat gij ook ten zijnen voor- deele mochtet doen. Men verwijt somtijds aan de Kerk dat zij het volk aan zijne plichten niet kan houden, maar men vergeet dat het volk den weg van de kerk verlaten heeft om naar wereldsche vergaderplaatsen te gaan. Weihoe! Gij hebt het Werkmanskind uit onze scholen gerukt; van zijne teedere jeugd hebt gij het geloot in zijne ziel ge doodgij hebt het den priester leeren verachten, en daarna zijt gij verwonderd, dat de H. Kerk geo- nen invloed op den mensch heeft om hem op den weg des levens te besturen De sociale oplossing, Mijnheeren, is in deze twee woorden begrepenErkent aan den Werkman al zijne rechten en stelt hem onder den verzachten den invloed van den Godsdienst. Met die twee voorwaarden, zal het socialismus zijne eigene dood sterven (Einde). Wat kunnen wij nog doen om den werkmans stand te verbeteren liet toezicht van 't werk inrichten, een toezicht waarin de werkman vertegenwoordigd is, opdat hij door zijn eigen kunne onderzoeken of de wetten onderhouden zijn en of hij van geen eene onrccht- veerdigheid het slachtoffer is. Waarom hem bui tensluiten of hem maar aanvaarden als bijgevoegd lid? Is hij niet één van de twee voortbrengers van den rijkdom, en heeft hij in die hoedanigheid, van rechtswege, zijne plaats niet te midden van die commissie Mijnheeren, men heeft zekere misbruiken keu- baar gemaakt ten laste van de nijverheid. Ik ben overtuigd dat vele van die feiten, die het algemeen gevoelen geschokt hebben, overdreven zijn maar het blijft toch waar dat er misbruiken zijn. Nu, wij vragen dat die misbruiken overal waar men ze te genkomt, met de grootste strengheid zouden uit geroeid worden. Het volk moet weten dat- wij de behouding van geen enkel misbruik vragen, maar alleenlijk de waarheid en de rechtveerdighcid eischen. M. Bara had dus ongelijk te houden staan dat de sociale kwestie alleenlijk eene kwestie is van dag loon. Zij is voortgebracht door eenen samenhang van slechte betrekkingen tusschen werk en kapi taal. Dit achtbaar lid, om dc machteloosheid van de democratie te bewijzen, toonde ons het voor beeld van Duitschland. Ziet, zcide hij, of de maatregelen die men daar genomen heelt het werkvolk tevreden gesteld hebben. De verzekering bestaat er onder alle vormen en nogthans onze ge- buren hebben de uitbreiding van het socialismus niet kunnen beletten. Dit voorbeeld, Mijnheeren, bewijst alleenlijk dat de sociale kwestie, vooral, eeue kwestie is van Godsdienst. Indien de Werkman door den Gods- Do volksvertegenwoordiger der liberalen en so cialisten van ons katholiek Arrondissement, komt aan den Bien Public eenen brief te schrijven. Welke schroomelijke leugens staan er daar zoo al in Ge zult het gaan hooren Geen verbond is er aangegaan, zegt onze held, tusschen de Foppartij^cn de Socialisten van Brussel om de kieswet voor de gemeente, door het Gouver nement voorgedragen, te bestrijden. Hoe durft die kerel toch zoo liegen Woensdag avond immers heeft gezel Van der Velde, in den socialistischeu bond ^an Brussel ver klaard, dat hij van de hoofdmannen der ver- klcede soeasilistfeaa van Aalst het offici eel nieuws kwam te ontvangen, dat zij voornemens waren, gezarnentlijk met hen te werken om de voor gestelde wet te bestrijden. Wat staat er daar nog in Wel dat onze Foppartij niets, absoluut niets, ge meens heeft met de socialisten lil Maar waarom dan, kortgerokte liefhebber, ziet men u in de bibliotheek en in de rookkamer van het Parlement steeds met eenen Furnemont, eenen Van der Velde en Gio, en nooit in gezelschap van een der katholieke volksvertegenwoordigers van ons Arrondissement AhDaar hebt gij geen gemeens mee, niet waar? En wij achten ons waarlijk gelukkig het hier te kunnen bcstatigen. Voor al die deftige mannen spuwen de gazetten uwer valsche partij slechts vuur en vlam. Voor onzen achtbaren en nooit genoeg geprezen heer Woest© in 't bijzonder, dopt gij wekelijks uwe pen in gal en edik, en bezwaddert gij hem zooveel mogelijk. M. Woeste is voor u en uwe partijgangers, de afschuwelijkste vent die er onder de zon loopt. Kondet gij hem omver zien, gij en zoudt het voorzeker niet nalaten. Gelukkig dat wij weten waarom 't Is de schoonste percl aan de kroon van onzen onvergelijkbarcu Woeste, door u zoo aangevallen te zijn. Hij is en blijft steeds het troetelkind van ons zoo geliefd Arrondissement. Hij is en blijft steeds in dc Kamers de schrik der liberalen en socialisten. Hij is en blijft de eer en de roem, van al wat def tig en katholiek is in 't land van Aalst. Hij is en blijft steeds in ons klein Belgenland de steunpilaar van d'II. Kerk. Ja, hij is en zal steeds blijven de glorie van ons Belgisch Parlement,'dat gij onteert door uwe te genwoordigheid. Onze Woeste zal en moet steeds blijven het hoofd der Katholijke Partij in ons geliefd Vaderland Yerax. Alle dagen verspreiden de Socialisten in hunne gazetten en bellen op al dc hoeken van de straten uit, om het werkvolk op hunnen kant te trekken, it zij tegen onze H. Religie of tegen onzen Gods dienst niet zijn dat zij eenieders opinie respec- teeren dat eens dat zij aan het bewind zullen zijn, at zij tegen de priesters en do kerk niet zullen strijden. Oh neen dat zullen die hceren niet doen, zij hebben het beloofd en hunne beloften volbrengen zij stipt, dat weten wij al lang. Maar leest en oordeelt, Lezers Wie zijn ze die verleden week te Roubaix verbod gegeven hebben, van met ons Heer nog over straat te gaan om de zieken te berechten De Socialis ten. Wie zijn ze die de schoone dag van de Eerste Communie willen veranderen in eene wereldsche feest en braspartij de Socialisten. Wie zijn ze die den slechten voorstel toegejuicht hebben die de liberalen te Gent in de gemeenteraad deden, te vreten: geen God meer in de school, geen gebed meer vóór of na de klas, geene boekeu meer waarin van God of zijn gebod gesproken wordt? de Socialisten. Wie zijn ze die het huwelijks leven willen vernie tigen, en de vrije liefde aanpreken de Socialis ten. Wie zijn ze die aan het volk den haat inboezemen voor priester en Kerk de Socialisten. Wie zijn ze die durven verklaren in volle Kamer dat er geen God is dc Socialisten. Wie zijn ze die op straat achter het H. Sak ra- ment roepen, en onze brave en genegene priesters beschimpen ?de Socialisten. Wie zijn ze die nog over eenigc weken spottcden met ouzo L. Vrouw van Lourdes, met het II.Bloed, en met den II. Antonius van Padua? de Socialis- 3N. Wie zijn ze die te Rijssel aan een priester verbo den hebben van den vasten tc preêken de Socia listen. Wie zijn die lafaards, die volksbedriegers? Wie? Wie? Smijt uwen dekmantel af, volksverleiders, hebt den moed u aan de menscheu te toonen wie gij zijt en waar gij naar toe wilt Maar neen dat durft ge niet, gij durft geen kaarten op tafel spelen, uit vreeze dat vele van uwe partijgangers uwe rangen zouden verlaten en u zouden alleen laten loopen. Werklieden en landbouwers laat u door die slimme trokken niet bedriegen doet in tijds uw oogen open, want anders God weet waar zij ons naartoe leiden. Gebensie... De vlijtige Secretaris van 't Landbouwcomice Herzele, Mr Lod.-Versnick, deelt ons een kort ver slag mede over de proefnemingen van Borsbcke, in 189-1 (5'1" jaar). Dit boekje is van overgroot nut voor de landbouwers in't zuiden van ons Arron dissement zij zullen het met veel voordeel kunnen raadplegen, aangezien de gronden bijna overal iii die streek eenen gelijkaardigen samenstel hebben en de stoffen die in den grond ontbreken, om d'hoogste opbrengst te kunnen geven, ook dezelfde zijn. Daar al die proeven op groote schaal, te velde, door ernstige landbouwers gedaan zijn, en herhaal de malen 's jaars door toezichters en landbouwkun digen bezocht worden, geven zij eene oprechte waarborg voor de praktijk en mogen in vol vertrou wen nageleefd worden. Die boekjes zijn te verkrijgen bij den schrijver L. Versnick, te Borsbeke, aan den prijs van 0,20fr. per exemplaar 1,50 fr. voor 10 zes franken de vijftig en 10 franken 't honderd, /ij zijn opperbest geschikt voor Landbouwieeraars en Comicen, die aldus in korte woorden, aan Toehoorders en Leden veel nuttige wenken kunnen ter hand stellen.

De Volksstem | 1895 | | pagina 1