BURGER DOHUS H CONGO. Landbouwleergang ten huize. CIRCUS ALEXANDRIA KERKELIJK NIEUWS. 111aiLoiuwjis. SttSf ST. AMBROSIUS. Portraits Artistiques KORTE VERHANDELING OVER DE 1 LES, CHIMIEK Stierenkeuring. Nog over de Chemiek. PAR LOIR. Espla Aalst -- COMICE HERZELE. Welke zijn de drie voornaamste stoffen, die in de .simenstelling der plant voorkomen, en die de landbouwer moet kennen om doelmatig te kunnen bemesten'? Welke voorname rol vervult elke? Welk element kunnen sommige planten uit de lucht trekken Wat besluit gij daaruit Welk is de stof (of stoffen) die in onze gronden gewoonlijk in te geringe hoeveelhoid is? Bewijs dit'? Trek er een algemeen besluit uit voor de te- De drie voornaamste stoffen, welke in de samen- stolling der plant voorkomen, en die de landbou wer moet kennen, om doelmatig te kunnen bemes ten, zijn do Stikstof, bet Phosphoorzuur en de Potasch a. De stikstof werkt vooral op de ontwikkeling van blad en stroo. Op planten, welke vooral voor de bladeren gekweekt worden, oefent zij dus eenen heilzamen invloed uit. Het stroo der graangewas sen voordeelig ontwikkelende, zou zij zonder phos phoorzuur gebruikt, nadeelig op de rijpwording der granen werken. b. Zonder genoegzaam phosphoorzuur is geene voorname rijpwording mogelijk. Het werkt vooral op de vorming van granen en zaden. Alle gewas sen, als granen, koolzaad en meer andere behoe ven dus deze stot tot hunne volkomene rijpwor ding.Het verbetert dus de hoedanigheid der vruch ten en verrijkt ook het voeder, in den zin, dat het de ontwikkeling der dieren, die het nemen, be gunstigt. c. De potasch oefent haren invloed bijzonder uit op wortels en knollen, en verhardt door krachtigen groei de plant tegen velerlei ziekten. De samenstelling der meststoffen, zoo kunstma tige als natuurlijke, naar de behoeften des gronds wel berekend, brengt dus eenen heilzamen invloed op den groei der planten te weeg, en betaalt den landman in ruime mate de moeite, welke hij zich getroostte, om door wetenschappelijke kennis en ondervindingrijke prooven tot dien gewenschten uitslag te komen. a. De lucht bevat in hare samenstelling onge veer 4/5 stikstof. Men leert dat do peulgewassen of vlinderbloemigen de eigenschap bezitten zich deze ongebondene stikstof te benuttigen. Wat van deze toeeigeuing cok waarheid vreze, 't zij ze rechtstreeks of enkel door regen, dauw, sneeuw of andere natuurverschijnselen kunnen ten nutte gemaakt worden, zeker en vast groeien de peulgewassen welig zonder stikstofrijke bemesting. Daarenboven verrijken zij den akker aan dit ele ment. Deze bewering is gesteund door menige proefne ming, alsmede op de jaarlijksche ondervinding der landbouwers. B. De landman zal daaruit het besluit nemen de vlinderbloemige gewassen geene stikstofhoudende meststoffen als sodanitraat, zwavelzure ammoniac en andere toe te dienen, daar zij voor hem geene waarde voor die vruchten bezitten. a. De stoffen, die in onze gronden vooral in te geringe hoeveelheid voorkomen, zijn de stikstof en het phosphoorzuur. b. Talrijke proeven, vooral in de laatste jaren door de proel'afdeeling van Borsbeke genomen, doen ons inzien dat over het algemeen de kleiach tige grond onzer streek voldoende rijk is aan pot asch. Verder hebben dezelfde proeven doen bestal i gen dat eene bemesting zonder stikstof en zonder phos phoorzuur de opbrengst merkelijk in waarde heeft doen dalen, terwijl het gebrek aan de toedie ning van hulpmesten, die de andere voedende ele menten bevatten, ;;elfs de potasch er onder begre pen, op gezegde opbrengst eenen zeer geringen in vloed te weeg bracht. Zulks bewijst genoegzaam dat de grond gebrek heeft aan voldoende stikstof en phosphoorzuur. c. Wil de landman dau rijke oogsten bekomen, hij scheuke aan den grond die benoodigde elemen ten iu gepaste hoeveelheid, berekend naar deszelfs uitputting door liet vorig gewas, en betgene de nieuwe plant behoeft. Th. DE GEEST, G e meenteonder wij zer. Er loopen frausche ratten rond met Chimiek aan 22 franken Onze Vriend Domien is er van bij 't vuur gezet. Hunne prutsen zijn 6 franken weerd. Boerkens opgepast. <£ci5d)tcbcnhï uit £et=er Sard's tijö DOOR PETRUS "VLA-IST NUFFEL 51 Meen, Heer, er is geene vergissing mogelijk. Dorus Coucke, dezelfde dien wij opzoeken, was hier op bedekte wijze binnen gedrongen, alleen met de hoop er zijn kind aan te treffenop dit oogenblik verblijft hij in uwe goede stad Gent... V/ij zullen hem opzoeken en Wy moeten bem vindenbesloot de Keizer. Niets is gemakkelijker, Hoogedele Heer, ver volgde Rreugelmans met moeilijk verborgen blijd schap; edoch, de zaak eisebt spoed. Gij moet on- middelijk bevel geven al de poorten der Stad te tluiten, zoo doende kan bij ons niet ontsnappen. Op dit oogenblik trad de hofnar, Polleken Vinck, in de verhoorzaal. Wellicht hadde het koddig vent je eene of andere poets uitgestoken,maar den stren- Het u grootste gedeelte van onze be- JjgV. volking is tegen de onmiddclij- ke overneming van den Congo. Moeten de Kamers daar geene rekening van hou den? ZekerlijkDe wetgevende macht moet den wensch van t Volk raadplegen Indien zij anders handelt zal z'er de gevolgen van dragon. Er valt hier niet te bedreigen, koppig of eigenzinnig te zijn. We vragen verbetering in den toestand van den beproefden Landbouw. Goede wetten tegeu de Margaricue, rechtveerdigheid in de Vleeschwet, vermindering van krijgslasten en van grondlasten, bescherming van Landbouwvoortbrengselen en die rechtveerdige en dringende stukkeu weet men te verschuiven, te verhinderen, achteruit te steken en aan die wonden strijkt men lapkeszalve... en het Volk wil het kost wat kost! De Congo, waar van 't Volk niet wil hooren, moet SEFFENS over genomen worden brandbrand Is onze katholieks meerderheid niet verlegen van ons Volk te verbitteren Allo, mannen, spreekt door, in den zin van onze weldenkende bevolking Zondag31 Maart. Passiezondag, Eerste- Communie in vele kerken. Kostelijke omstandig heid om eenen oogslag op ons verleden te werpen, en te zien of' wij de beloften en voornemens van dien dag nageleefd hebben. Maandag, 1 April. De 14 dagen voor Paschcn vragen eene bijzondere overweging van het lijden van O. L. H. Dijnsdag, 2. H. Franciscus do Paula, Bel. De heilige kloosterling werd door kouiug Lodewijk XI geroepen om hem de gezondheid weder te ge ven. De heilige verklaarde dat het einde zijner da gen gekomen was, maar gaf hem de gezondheid der ziel wedor, en hielp den koning in Gods liefde ster ven. Een schoon voorbeeld voor dezen die meenen dat het genoeg is eenen priester te roepen als de zieke reeds eenige uren overleden is. Donderdag3. H. Isidorius, Kerkleeraar. Vrijdag, 4. De VII Weedommcn van Maria. Zoggen wij dikwijls Maria, troosteres der bedruk ten, bid voor ons. Zaterdag, 5. II. Vincenlius Ferrerius, bel. Priesterlijke Benoemingen. Zijn pastoor be noemd te WiezedeE. H. Claus, pastoor te Ne- derzwalm, alwaar hij vervangen wordt door den E. H. De Bruyne, oüderp. té Belcele: te Loupe- gem. deE. H. Schouppe, onderp. van O. L. Vr. te St. Niklaas in vervanging van den E. H. De Poor ter, die zijn ontslag geeft. Vervolg. Domien. Ah, Sander,hoe is 't j ongen Sander Ach Domien stillekens maar toch wat beter; z'hebben mij loelijk genepen Die flawenza, Die flawcnza Domien. Ja. man 't is en treeters plage, maar nu met 't goê weer, zal 't gauw over zijn. Sander Ik hoop lie's, Domien maar de beeuen, jongen, de beeuen Een geluk dat ik Zondag met U naar Borsbeke niet gegaan ben of ik ware niet levendig 't huis geraakt. Domien 't Spijt mij nogthans, Sander, want daar is veel 't hooren en te zien en... te leeren. Ik heb in de Melkcrij geweest en alles eens goed afge zien en dan die conferencie van Burst, dat is de moeite weerd Ik en hadde daar nog nooit niet willen naartoe gaan, bij die boeken boeren, maar nu ben ik bekeerd, 't Meesterken had mij doen meegaan en z'hebben daar mijn staal chimiek onderzocht. Sander Hewcl was nus van uwen chiemiek Domien: HeweL man, ik ben bedrogen van mij nen franschman. Die mannen hebben datstaai in fleschkes gedaan eu dat doen rood en blauw en geel worden, alle kleuren, on z'hebben mij dan gezeid dat mijnen chimiek van 22 franken er maar G weerd was. Ik ben gezeept voor 16 franken. Sander Jamaar zitten die mannen daarin Domien Bij neenz' Sander maar ze kennen dat toch.en dit Meesterken ziet er mij eene fijne rat uit. Ik zal er nog naartoe gaan. Die mannen zijn gedienstig en er is veel te leeren. Er waren daar wol honderd boeren. Sander Hewel, weet bet mij le zeggen, en ik ga mee als 't God belieft, zoodra dat de beenen meêwillen. gen oogslag zijns Meesters gaf hem genoeg te ver staan dat men heden gemakkelijk zijne tegenwoor digheid, en zijne boeverijen best missen kon. Noch tans, nieuwsgierig van aard als hij was, sloeg hij met lijdbare onverschilligheid de oogen neêr en kwam schoorvoetende tot de linker zijde des ge hemelte, waar hij zich op een tapijtje nederzette. Breugelmans hervatte Hoogedele Heer, dat de Burger sedert zijne verdwijning uit het Graven Aalst sterk veranderd is, hoef ik u nauwelijks te zeggen, echter zal ik hem, onder welkdanig ver- mousel ook, zeer goed herkennen... Thans blijft er U, Genadige Vorst, niets anders over dan de uit gangen der Stad te sluiten. Mijn beste Schilder, antwoordde Karei V, reeds staan alle poorten potdichtdit verwonderd u En toch moet ik mij niet van plaats verzetten om menige bevelen van dien aard te geven.. Nu, nu genoeg, maken wij.... Maar eensklaps werd de aan dacht van Keizer Karei getrokken op het wezen van den bultigen hofzot voor de eerste maal zijns levens misschien lag cr een zweem van ernst over gespreid. Eb, wat is dat nu, Vinck? riep de VAN DONDERDAG 21 MEERT 1895. Stieren met tanden 1® M. Benjamien DoClippele, Vleekem, 150 frs. en zilveren eermetaal. 2® M. Jozef Cobbaut, Aalst-Mijlbeke, 100 frs. en bronzen eermetaal. 3® M. Wed. Rasschaert, Lede, Stieren zonder tanden 1® M. Bernard Mertens, Wanzele, 100 frs. cn zil veren eermetaal. 2® M. Kinderen De Looze, Lede, 75 frs. en bron zen eermetaal. 3® M. Gust. De Boeck, Erpe, 40 M. Jos. Pauwels, Meire, 50 franken. M. Wed. Roggeman, Wichelen, Er is verbetering in dit vakGrooter getal die ren aangeboden en betere in hoedanigheid, alhoe wel dat er een groot getal, op de 71 gepresenteer de stieren, had moeten afgekeurd worden. Ik weet waarlijk niet hoe sommige menschen geen schaam te gevoelen van met geitenhokken naar eene stie renkeuring te komen. Wat slechter is: dat is dat vele stieren buiten weto tot den dienst gebruikt worden, zonder gebrand te zijn. De bevoegde over heid zal dit jaar een nauwkeurig toezicht doen. Sommige buitenmenscbèn handelen dwaas on der dit opzicht. Hot openbaar Bestuur spant alle middelen iu om de verbetering vau liet ras te be komen, en dan zijn er nog kortzichtige lieden die geene keus weteu te doeu onder de stieren. Eeu stier is een stier, als hij maar een kalf te weeg brengt, en een kalf is eeu kalf, al ware zijn vader een konijnenhokAls de koe na het kalven maar melk geeft. Allo! menschenzijt wijs en gaat liever een uur verder met uwe koeien naar den stier, 0111 goede kalveren te winneu, waarvan laters goede melk koeien kunnen voortgroeiën. Er is te verbeteren, en veel te verbeteren aan ons ras eigèn verbete ring, door uitlezen der voorttelers, is te verkiezen boven het aankoopen van pokzieke koeien, uit Holland ingebracht op de merkten van Mechelen, Dendermonde enz... Kweekt kalvers kiest ze zorgvuldig uit; bezorgt ze goed in hunne jeugd, want ze eu hebben maar één tot twee jaren tijd om te groeien en zich te ontwikkelen, terwijl de mensch er twiutig heeltBezorgt ze goed voorna melijk in den winter en dan zult ge daaruit eeu uitgelezen inlaudsck ras kweken waar ge pront en fier zult mogeu over zijn. Boerken Nys. Donderdag aan- tors Carmclitersen, te Aalst, de kleeding plaats hebben van Juffer Adela Büysse, die behoort tot eene der deftigste en liefderijkste families van Vel- sieque. Ons oprechte heilwenschen aan de jonge kloosterzuster, eu aan hare achtbare Familie. TC rvT. Men zegt ons dat de biekens van Tist Gushem te Cherscamp, die voor den winter in 't zand ge dolven waren, er frisch ea'gezond van onder gekomen zijn, op-de vergadering van Zondag 17 Meert. De dappere bicman mocht er fier over zijn en geeft aan al die mannen van 't nieuw stelsel eene goede les. Onze Vriend De Gus hem is reeds bieman van over 50 jaren... Is er daar geen kruisken aau vast Alio 1 Siut Ambrosius, aan U er voor te zorgen Onder de landvettcn komen de chimieke vetstof fen meer en meer in gebruik bij de landbouwers. Spijtig dat die stoffcu thans zooveel vcrvalscht wor den. Het zijn de franschmanuen en sommigen van onze handelaarsin vetstoffen, die hier een slechte rol spelen. 't Is waar, er zijn middelen genoeg door hot Staatsbestuur aangeduid, 0111 de echtheid en zui verheid dor chimieke vetten te doeu kennen maar gelijk de ondervinding meer en meer bewijst, de goede trouw der buitenlieden wordt bedrogen en teleurgesteld, door die mannen die op den buiten katten iu zakken verkoopen. Daarom herbalen wij nog eens ten voordcele van Keizergij trekt een gezisht als een elfurenlijk I Mag ik spveken, Genadige Heer? vroeg de hofnar. Een toestemmend hoofdknikken voldeed hem. Heeren, zoo begon Polleken, al zeg ik het zelf, 'k en ben zoo dom niet als ik er wel uit zie. Ik hoor u van zaken gewagen, welke ik met eenige inlichtingen wil verrijken. De persoon welke in uwe onderhandeling bedoeld wordt, is ontegenspre kelijk niemand anders dan den kerel die over eenige stonden liet paleis verliet met bet gouden uurwerk dat deze zaal versierde. Gewis was bet een stoute dief, wien gij nu wilt onder de handen krij gen. Welnu, het is eene nieuwe kennis van mij, waarover ik u nader wil inlichten Gelijk gij weet, m^jn vader oefent te Erembodegöm het bedrijf van zeeldraaier uit, en maandelijks komt hij zijne waar hier te Gent ververiten. Vandaag andermaal was hij naar hier gekomenik had verlof en ging vader afwachten in de herberg Den Sny-afgelegenaan de heirdebaan op Aalst, waar de postkoets stil houdt en vader gewoon is mij te zien. Nadat de man zijne waar verkocht had en wij reeds menige pot- den landbouw Brave Landbouwers, weest mis trouwig in uwe aankoopen van vetten verstaat u ouder elkander, neemt uwe chimieke vetten bij fabrikanten die al uw vertrouwen verdienen, ver- eenigtu, en zoo kunt gij goade vetten, en wat meer is, aan beteren prijs bekomen. Pol. M. K..S. uiterst wel! proficiat! Hoe meer hoe beter. Lode is te been, adieu influenza en de hesp is goed merci. Op zee zijn er goede vogels, en gepluimd nog beter. Vr. Kabouche, lees 011 overweeg: Te Aalst zijn er dio patent betalen om een azijn wezen to mogen trekken. A. B. Patiën tie alles zal beteren na regen zonneschijn. Vr. E., Vivan de rire! Verschijnt dit niet meer? Vr. te Velm, zoekt eu gii zult vinden; iu 't kort wat meer. Vr. 1'. V. te Nieuwerkerken, het handschrift van uw boekwerkje ligt uog altijd in meditatie bij M. den D.; dus nog vrat geduld Maandag gepasseerd moesten cr muzikanten naar de repetitie zij kwamen er toe rond 't half tien, en de repetitie was om 8 uren begonnen 't was al een halfuur gedaan.. Wat dunkt u vau die kerels, Palouken Vr. van Erembodegom, niemand gewaar geworden. Hoe komt. dat Vr. te Zele, wij verwachten spoedig en goed nieuws. Bravo! voor Geersbergen, daar zijn 't mannen, ja 1 NAPE Voor 2 dagen slechts Engelsche troep op harm doortocht in Europa. Russische gedresseerde paarden, olifanten, kemels cn beeren, 4 leeuwen, deeusche honden, apen,etc. 75 manschappen, waaronder Turken, Moorcn, Patagouiürs en Europeörs. MAANDAG eersik., om 3 uren namid. Kinder- spectakel, met uitdeeling van luchtballotjes. 's Avonds oin 7 1,2 uren, prachtige voorstelling; al do dieren werkzaam. Pantomime door de clowns Amando, Henrico, Ben-Ali en Lirpal. DIJNSDAG, voor den ADIEU, om 3 uren voe ding der dieren om 7 1/2 uren 's avonds, voorstel ling met gansch nieuwe werkzaamheden optreden van Miss Gazeli, bet groot succes van 't Loudens Cr i stale-Palace. Loges, 3-00. l°pl. 2-00; 2° 1-00; 3° 0-50. ASSOCIATION ARTISTIQUE EUROPEENE, Lirectenr-ProfesseurC. A. MASELLI, Eoc-Professeur de VAcadémie Royale de Turin /^u crayon conté», sur carton entoilé, tout-a-fait inaltérables, RUE DE L'ÉGLISE, N° II, ALOST. Cctte Associationcomposéc comme son 110m Vin- dique, d'Artistes des Principales Académies Européennes, sous la direction de Mr C. A. Masel- li, dont la reputation comme crayonnistcs n'est plus d faire, out ouvert une Exposition de leurs ouvrages, RUE DE L'ÉGLISE N° 11, ALOST. L'exposition est entièrement gratuite et faito dans le seul but de démontrer la beauté, le fini, la resscmblance et la richesse de leurs Portraits dessi- nés d'après pbotographie. lis garautissent tous leur? travaux taut sous lc rapport de la ressemblance que de l'inaltérabilité. Les Portraits sortant de leurs ateliers forment certaiuement l'ornement le plus riche que Pon puisse avoir et malgré leur grand mérite artistique sont cxécutés a des prix modérés. Leur séjour en notre Ville n'étant que terapo- raire, nous ne saurions engager assez fortement les families a ne pas différer leur visite et pordre par la une occasion unique de posscdcr des ouvra ges aussi parfaits et dignes'de figurer daus une ga lerie des grands maitres. Tous les travaux sont entrepris au risque et pe ril de l'Association lc cliënt ne payo qu'aprós tout entière satisfaction. EnSTTRÉE LIBEE. jes op elkanders gezondheid hadden geledigd, deed ik bem de opmerking dat het niet geraadzaam was met geld op zak met den donkeren op weg te zijn wij namen dan welhaast ons afscheid in Den man ken Haan en dronken nog eene kan op het spoedig weerziens. Nu kom ik ter zake, Hoogedele Mees ter, achtbare Heeren I11 die herberg ontdekte ik den persoon die de stoutmoedigheid zoo verre dreef hier den voet tc zetten en eene heiligschen- dende hand te slaan aan de kostbare relikwien van eenen Filip de SchooneLij zat in de gelagkamer de armen gekruist op eene tafel, het hoofd in de handen. Ik weet niet wat mij overkwam, maar ik voelde medelijden met dien onbekende, die my ver ten en aan zielelijden ten prooi scheen. Ik trad op bem toe en klopte bescheiden op zijne schouders... Met eene wrevelige beweging richtte hij zich op en vestigde zijnen norschen blik op mij... Ai, ai, was mij dat verschieten Ik herkende die vent 1 Ja, ja, 't was hij die het gouden uurwerk stool. Na ik een weinig van mijne onsteltenis bekomen was, besloot ik met hem een gesprek aan te knoopen. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3