RONDOM D WERELD. PROCES JONIAUX. JZI'; IN DE KAMER. BUITENLAND. KERKELIJK. NIEUWS. WERBOELAREHSJgraffi AALST. Op 31 meert 11. heeft er eene diefte plaats gehad met eene stoutmoedigheid welke zeer zelden plaats heeft. Mad. wed. DeBruyn, bewoont met hare dochter een renteniershuis in de Nieuw- straat alhier en deel makende van de maatschappij Concordiawaren zij er heen gegaan ten einde een concerto bij te wonen, en rond 12 uren van den nacht naar huis gekomen zijnde, bemerkte zij, toen zij de poort open deden dat er volk in hun huis ge durende hunne afwezigheid geweest was boven komende zagen zij alle de laden der ketsen open staan en ondervonden dat er hun 2500 franken in akties, al het zilverwerk en het goud, bestaande iu zakhorlogies voor damen, garnituren en armbanden voor eene som van ecnige duizende franks. Men heeft gceuo teekens van geweld kunnen bestatigen en men denkt dat de dief of do dieven met de ge- woontens der inwoners en ligging van het inwendige van het huis moeten bekend zijn. Deze diefte moet plaats gehad hebben tusschen 8 en 12 uren van den avond. De policie onmiddellijk verwittigd, doet Je ieve- rigste opzoekingen. Ziehier de officieele lijst der gestoleue voorwer pen Een rentetitel der Belgische Staatsschuld, ten bedrage van 2500 fr. aan 3 1/2 °/0, op naam van juffer Elodie De Bruyn. 1 zilveren servies en een dienlepel. 14 zilveren koffielepels. 8 lepels in ruolz. G vorken idem. en ongeveer 500 fr. in geld, gedeeltelijk in bank noten en gedeeltelijk in zilveren munt. Grof is 'tMaar Aalst heeft lijne speurhonden in zijne policie en de dieven mogen hen oppassen. De Bond der goede geneesmiddelen acht zich gelukkig, de zwakke, aan bloedgebreklijdende menschen het gebruik der Pil Toni-Ferbugineüse Raphael aan te bevelen, die een waar geneesmid del is tegen de bloedeloosheid, zwakheid, bleekte, uitlcering, hartkloppingen, zenuwpijnen, enz. 1,25 de doos. GNSEGHEM. In den nacht van zaterdag hebben stoutmoedige dieven eenden gestolen. Zij hebben zc ter plaaats gedood en zijn dan met hun nen buit vertrokken. Het is nu de derde maal dat erop dezelfde plaats kiekens gestolen worden. Een onderzoek is ingesteld. CRUYSHAUTEM. Zondag avond, rond 9 ren zijn alhier 4 graanschelven toebehoorende aan mieiVerdonck, landbouwer teenemaal afgebraud. Over acht dagen ontstond er bij landbouwer Wil- Jeras ook brand en verscheidene schelven werden vernield. Er is kwaadwilligheid in 't spel, want de schel ven stonden in 't volle veld. MOORSEL, waar onzen goeden vriend, M. de Pastoor, weêr zoo flink te been is,dat het alle brave menschen zooveel plezier doet; wij waren daar maandag omtrent,iu d'enverons, als wij hoorden dat er te Moorsel brand outstaan was iu de woonst van een braaf boerkenWij wachten nadere inlich tingen af, en wenschen M. de Pastoor en zijnen ieverigeu onderpastoor den vriendelij keu goeden dag ondertusschen. "D /""w cn a Sedert eenige dagenis JTt-OXlJblb©. gaQSCb de streek van Iionssc in rep en roer. Zooals men weet, is de groote broodwinning voor onze streek de Weverij, welke langen tijd wel ge trokken heeft. Doch de zaken schijnen dezen win ter een weinig verflauwd te zijn; ook heerscht er sedert eenigen tijd groot misnoegen onder de werk lieden: Plet schijnt dat vele fabrikanten hunne werklieden aan veel lageren prijs deden wurken dan sommige anderen,welke hunne werklieden een tamelijk goed dagloon gaven. Daardoor is er de verlcdeue week eensklaps eene algemeene werksta king losgebroken. De fabrieken zijn allen te gelijk stil gevallen. De werklieden vragen dat al de la- brikanten hunne werklieden aan gelijken prijs zou den betalen en daarbij eene kleine loonsverhoo- ging De socialisten houden gedurig meeting en zetten de werklieden aan het werk niet te herne men vooraleer zij bekomen hebben hetgeen zij vra gen. De eerste dagen ging alles wel; de werklieden doortrokken rustig de stad zonder de orde te storen. Doch zaterdag avond zijn er erge wanorders losgebroken. De policie en de gendarmen wilden de werkstakers uiteendrijven; deze echter hoopten zich nog dichter bijeen de gendarmen trokken hunnen sabel, waarop de werkstakers met steeneu wierpen, dan hebben de gendarmen gebruik ge maakt van hunne vuurwapens en hebben eenige schoten in het volk gelost, waarop er een tiental zeer erg gewond werden men spreekt zelfs van eenige doodelijk. De gekwetsten zijn naar het gast huis overgebracht. Zondag zijn al de fabrikanten op het Stadhuis bijeengekomen, doch naar het schijnt zijn zij het nog niet eens om de eischen der werkstakers toe te staan. Wat zullen wij zeggen Droeve zaken zijn het, welke alle menschen ernstig moeten doen naden ken Men kan niet loochenen dat er bij sommige rijken een al te groote baatzucht heerscht, doch van den anderen kant moet men ook bekennen dat, wanneer het godsdienstig gevoelen bij het volk ver flauwd, en dat men daarbij nog zijne driften aan hitst, alle tijdelijke hulpmiddelen zullen vruchte loos blijven. Gods leering alleen kan vrede en welvaart ver schaffen. Het verheven gebod, Bemind God boven al en uwen evenaasten gelijk uw zeiven besluit in zich de volledige oplossing van het groote maat schappelijk vraagstuk. A, B. SINT-NIKOLAAS.Nieuw Justicie Paleis. Wij vernemen uit goede bron dat wij eindelijk in onze stad de van overlang gevraagde rechtbank van eersten aanleg zullen bekomen. Alles was ge heim gehouden, doch wij zijn er in gelukt te verne men dat 't stadsbestuur overeengekomen is nopens de plaats waar 't nieuw Justicie Paleis zal gebouwd worden. Dit zal opgericht worden op de plaats waar zich de huizen bevinden die zicht geven op de nieuwe kerk, de Hofstraat en O. L. V. straat. Men zal die huizen onteigenen daar de eigenaars weige ren ze af te staan. De stad heeft een goed terrein genomen voor de plaatsing. De totale uitgaaf wordt geschat op 80,000 fr. De aanbesteding heeft plaats gehad op eersten April. De socialisten aan 't werk. Zondag avond hebben de socialisten, bij het eindigen eener meeting gehouden in den Valentinodoor gezel VanBeveren van Gent, een stoet gevormd die al zingend en huilend door de verschillige straten der stad is gegaan en aan de woningen onzer represan- tanten alsook aan de Katholieke Kring, luidruchtige betoogingen hebben gehouden tegen de kieswet voor de gemeente. GEERARDSBERGEN. Zelfmoord. Zater dag, om 4 uren 's namiddags, is hier eene jonge vrouw iu den Dender gesprongen. Voorbijgangers die dit zagen zijn aanstonds Loegcloopen, maar zij hebben de ongelukkige vrouw niet meer gezien.Tot nu toe heeft men haar lijk nog niet gevonden. BEVEREN-WAAS. Diefstal en aanhou ding. In den nacht van Zondag tot Maandag, 31 Maart 1 April, zijn er dieven in het hoenderhok van Suy Ferdinandus, landbouwer, Leurshoek, alhier, gedrongen. De policie, op ronde zijnde, hoorde iu 't voorbijgaan de hoenders kraaien. Deze gingen terug en begaven zich terstond in de rich ting en bemerkte een persoon op den hooizolder alwaar zij aankwamen en het hoenderhok aan paald. Terwijl de dieven bezig waren de lieve beestjes den hals om te wringen, P>gde er de poli cie de hand op. Van de twee ontsnapte er eenen die lang den anderen kant den hooizolder afsprong en wegvluchtte. De policie-kommissaris, hiervan verwittigd, haastte hem fer plaats te begeven, om de mede plichtige op te sporen, en korten tijd nadien hield hij den anderen kiekendief aan. Iu het kiekenhok zaten er 17 hoenders, waarvan de dieven er reeds twee afgemaakt hadden,en deze dewelke erkend zijn geweest voor Van Bogaert en Heyrman, en bekentenissen hebben gedaan, sche nen niet al tevreden omdat zij deze lieve beestjes niet alleen hebben kuunen afmaken en meedragen. DENDERMONDE. Ongeval. Zekere De Beul, bareel wachter aan den ijzerenweg, Boonwij k, St. Gillis, is zondag morgen op zijnen dienst dood gevallen. De ongelukkige leed aan eene hartziekte, sedert hij eene straf had ondergaan voor onachtzaamheid. Hij laat eene weduwe achter met verscheidene kinderen. KORTRIJK. Eene 103jarige. De ge naamde Amelia Delannoye, weduwe van Pieter Seys, wonende Velghe'nspoortje nr 1, viert den 14 September aanstaande den 103do verjaardag harer geboorte. Zij is geboren den 14 September 1792, getrouwd den 27 October 1812 en is weduwe sedert den G Juni 1835. Vrouw Seys is nog gezond en heeft nog baai- volle verstand zij ligt niettemin te bed. Zij zou haar eerder moeten rollen dan gaan, want het vrouwken is gelijk eene bolle hervormd. BRUSSEL.Een twintigjarige Amsterdammer, de heer De G., verleden week te Brussel, wandelde met Baedeker gewapend, wat hem terstond als vreemdeling deed kennen in de tuinen van het koninklijk paleis te Laeken. In de oranjerie ont moette hij eeneu in burgerkostuum gekleeden heer die door alle wandelaars eerbiedig werd gegroet. Drommels, dacht de jonkman, dat schijnt een voorname te zijnmisschien de koning wel Wacht, ik zal 't hem eens even vriendelijk vragen. Zoo gezegd zoo gedaan. Mijnheer, aldus sprak hij den gebaarden heer iu het Fransch toe, ik zie hier alle menschen u zoo beleefd groeten en ik be gin te vreezen dat ik mij aan eene onbeleefdheid heb schuldig gemaakt, want ik heb niet gegroet. Is u wellicht de koning Ja, luidde het minzame antwoord, ik ben Leopold. Moge uwe majesteit mij dan niet kwalijk ne men, ging de jonkman eerbiedig, doch vrijmoedig voort, maar dat heb ik niet geweten en ik bied dus uwe Majesteit mijn verontschuldiging aan. Wel neen, dat neem ik u volstrekt niet kwa lijk, hernam de koning, ik zag aanstonds dat gij een vreemdeling waart.... Maar loop, zoo gij wilt, wat met mij op. Natuurlijk deed de heer De G. niets liever, De koning vroeg nu, of hij zich te Brussel nog al ver maakte, van waar hij kwam, wie hij was de heer G. overhandigde Z. M. buigende zijn kaartje en nadat zij een tiental minuten keuvelend naast el kander hadden gewandeld en de koning voor het paleis was gekomen, stak deze den jongen man de hand toe met de woorden Nu, mijn vriend, ik ben thuis vermaak u maar goed in Brussel, vaarwel. t Laat zich denken, dat de overige wandelaars in de tuinen, die den heer G. eerst voor evenveel hadden laten loopen en het schouwspel hadden gadegeslagen, nu ook hem eerbiedig groetten, als ware hij een prins geweest. Zondag 7 Meert. Palmenzondag. De palm wij ding vóór de Hoogmis.Bewaren wij godvruchtiglijk die palmen als behoedmiddel tegen on weder en alle rampen. Donderdag 11. Heden beginnen de schoone eu hartroerende diensten in de H. Kerk. Laat ons die dagelijks bijwonen in onze parochiekerk tot vereering van het lijden van O. H. J. C. Zaterdag 13. Vandaag klinkt over gansch de christene wereld het blijde Alleluia gelukkig die met een zuiver geweten dien blijden zang mag hoo- ren Op voorhand een zalig Paaschfeest aan onze geëerde lezers. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. II. De Visscher, onderpastoor te Opdorp, is onderpastoor benoemd te Belcele. Zijn onder pastoor benoemd in de kerk van O. L. V. te Sint- Niklaas de EE. IIH. Th. Schoorens en O. Wey- tens, professors te Eeckloo en te Geeraardsbergen. de Metropole het volgend artikel, welk besluit dat er dan toch een middel zijn zou om het proces van Mad. Joniaux te verbreken: Het schijnt uit de opzoekingen door de verdedi gers van Mad. Joniaux gedaan over de nationali teit van M. Barbou de Roosteren, welke voorzitter was der Jury in het beroemd proces, dat deze waarlijk geen- Belg is, on hij volgens art 97 der rechterlijke instellingen geen recht had als ge- zwoorncn te zetelen. Dit artikel luidtNiemand kan gezwoornen zijn ten zij hij Belg zij of de groote naturalisatie bekomen heb be. M. Barboux zelf dacht niet anders of hij was Belg en iedereen dacht het met hem. Maar onze wetgeving op het inboorlingschap is ook van zulkdanig chineezerijen opgevuld, dat men van niets verschieten moet. Ziehier het geval Barbou De grootvader van het achtbaar hoofd der jury werd geboren ia 17GG te Amsterdam. Zijn vader werd geboren in IS 10 te Roermond (afgestaan ge deelte van Limburg) dus onder het keizerrijk. Hij zelf werd geboren iu 1854 te Luik. Eene wet van 4 Juni 1839 verleende mits het volbrengen van eenige torraaliteten het voor deel te opteer en, 't is te zeggen zich belg te verkla ren, aan de Belgen geboren in eeue der plaatsen van Limburg, welke door de traktaten van 19 April 1839 van ons land aan Nederland afgestaan wer den. Daar M. Barbou, vader, te Roermond geboren was dacht hij recht te hebben van dit voordeel ge bruik te maken en opteerde in 1844. Maar hij was geen Belg. Ziehier waaromhij wns geboren in 1810 van eenen vader welke te Am sterdam geboren was. Volgens het Burgerlijk Wet boek, destijds in Holland inyoege, was de nationali teit gesteund op de afstamming. Van dit standpunt uitgaande was Barbou, vader, Hollander; want na de onwenteling van 1830 werd de nationaliteit van ieder- vastgesteld volgens de watten destijds invoege op het oogeublik der geboorte. Geboren te Roermond, welk tot in 1839 deel maakte van België, was M. Barbou, vader, zoon van eenen hollauder, geen Belg en hij kon het voordeel der wet van 4 Juni 1839 niet genieten. Het is dus zonder recht dat hij opteerde. Het is niet zonder moeite dat men er in gelukt is de nationaliteit van M. Barbou vast te stellen. M. Hendrickx is zelf naar Roermond geweest. Daar vernam hij wel dat M. Barbou aldaar geboren was, maar de geboorteakt bevatte niets over den oor sprong des vaders. De advokaat kwam daar in het bezit van een boek bevattende de stamboomea van de edele fa milies geboortig van Roermond, en waarin hij de geboorteplaats aangeteekend vond van M. Barbou, grootvader. M. Hendrikx vertrok naar Amsterdam en lichte daar den geboortenakt. Indien dit alles zoo is, dan is er geen twijfel of het proces wordt verbroken en zal Mad. Joniaux voor een ander assisenhof verzonden worden. kroon met die schoone feest op Onzen L. Vrouw dag. Kanonschoten, muziek, kondigden het leggen van den eersteu steen van 't Klooster aan. Hulde aan den ieverigeu Herder Hoe werd er geweend als M. den Deken van Gcersbergen van dien bra ven Pastoor sprak en in hartroerende woorden het nut van dat Klooster voor de Parochie deed uit schijnen!... De kinderkes waren met hunne moe ders in massa toegcloopen, en met traantjes inde oogskens bezagen de plaats waar zij welhaast eene schoone school zullen zien oprijzen, waar brave Zusterkens hun het goede zullen aanleeren, zorgen voor hunne zielekeus. Zooveel iever zal God mild- rijk zegenen en zal de liefdadige herten openen tot het voltrekken en 't welgelukken van dat nuttig en noodig werk. Op zekeren dag toen zij over de keuken klapten riep Luibrechts, zich over de maag wrijvende Hoppekisten dat is goed man Ja?... Hoe weet gij dat, vroeg Spiegels. Oh, ik heb dat hooren zeggen van iemand die ze nog nen keer zien eten had. DONDERDAG. M. Beernaert doet een op roep tot de kamerleden om in 't vervolg wat beter het reglement te volgen en zich niet te gedragen gelijk straatjongens. De gezel Vandervelde (Charleroi) spreekt eene hevige redevoering uit tegen de gemeentewet. Men zegt dat die man niet overtuigd en schijnt van 't geen hij zegt. Daarna spreekt M. Woeste ten voordeelde van deze wet. Een kamerlid, die wij donderdag avond tegenkwamen, zei ons dat onze achtbare Volksver tegenwoordiger nog nooit zoo krachtig had gespro ken. Gezel Anseele neemt vervolgens het woord om eenige grove woorden naar de rechterzij te slinge ren. V RIJD AG. De heer Ligy (Gent) verdedigt het voorstel der regeering. Nemen dan nog opvolgent- lijk het woord de heeren Hambursin (Namen) en de Guchtenaere(Gent) die het bevechten alsook de heer Delbeke (Antwerpen) die het fel verdedigt. Onze vierde man heeft de gelegenheid te baat ge nomen om de demokraten van Gent af te keuren. Neen, die vent is nog slechts tevreden van zijn eigen zei ven. ZATERDAG. De heer Liebaert (Kortrijk) ver klaart zich gunstig aan de gemeentewet door het gouvernement voorgesteld. Daarna spreekt, de vierde man van alles en over iedereen, hij wordt fel toegejuicht door de socia listen natuurlijk. Neemt nog het woord de heer Lorand (Virton) hoofdopsteller van de Réforme om de nieuwe ge meentekieswet af te keuren. MAANDAG. Nog altijd de zelfde mikmak en de zelfde rimram. Spreken tegen de nieuwe wetgezel Defnju (Namen), gezel Roger (Bergen), gezel Furnemont (Charleroi). Spreken ten voordeele der wet, de heer De Lantsheere (Dixmuide),oud-voorzitter der Kamers. Daarop volgt eene droeve en spijtige redevoe ring van den heer Janssens (St. Niklaas). DIJNSDAG. Schoone redevoering van den heer De Burlet, kabinets-overste. Daarna scheen alles gezegd te zijn doch er zaten nog eenige socia listen en liberalen met papierkens in den zak en die moesten er toch uit. Zoo kwam het dat de kamerleden den onnoozelen raad nog moesten hooren van gezel Destrée (Char leroi), Jouret (Nijvel), de socialist Alfred Defuis- scaux (Bergen), Heuse (Luik), enz. enz. Eindelijk neemt de heer de Borchgrave (Brussel) het woord om in den naam der Brusselsche Depu tatie te vork laren dat zij de gemeentewet door de regeering voorgedragen zullen stemmen. Ik. AMERIKA. Wat wreede bandieten zijn dat iu Amerika! Verledene week des nachts vier ver momde roovers drongen in eene groote pachthoeve binnen, in den Staat Ohio, bij nen rijken huidbou wer. De twee dochters en den zoon bonden zij vast. Dan gingen zij op de kamer bij den boer en zijne vrouw Uw geld of uw leven.—Waar ligt uw geld De boer toonde eene plaats waar G000 fr. lag. Wij moeten nog meer hebben, zegde de aanvoer der der roovers. Hier is 25,000 fr. in huis. De man weigerde verdere inlichtingen te geven. Dan stookten de dieven het vuur In den haard goed aan. sleepten er den man bij en roosterden zijne voeten. De O' gelukkige boer hield staan dat hij niets meer bezat, tot dat hij in bezwijning viel. Dan speelden de schurken met de vrouw het zelfde spel. Doch deze hield het niet lang volzij bekende spoedig dat er in den kelder nog 20,000 fr. lag. De roovers maakten zich van 't geld meester en vertrokken. In eene mijn, omtrent New-York, heeft eene groote ontploffing van grauwvuur plaats gehad. Al de werklieden liggen in de mijn begraven. Alzoo onverwachts sterven dat is toch schrikke lijk. Het is niet zonder reden dat de mijnwerkers S. Barbara voor patrones gekozen hebben. Hun leven is om zoo te zeggen gedurig in gevaar en S. Barbara is de patronesse tegen de subite dood. NOG AMERIKA. Droeve thuiskomst. Nabij Glenville. in Amerika, vader en moeder wa ren naar eene danspartij gegaan; de 4 kleine hin ders zaten tehuis. Als de ouders's nachts weer keerden, vonden zij hunne woning afgebrand en wat erger is de 4 kinders waren in den brand om gekomen. Yader en moeder uit Amerika, daarvoor verdient gij eene strenge straf. Dio ounoozele schaapkens opsluiten en gaan dansen, zijn dat manieren De plaats van de ouders is 't huis bij de kinders. Blijde thuiskomst. Over 33 jaar vertrok zekere Buck, van New-York, als matroos meteen zeilschip naar Australië, 't Schip verging vrouw Buck vernam niets meer van haren man; zij meen de niet beter of hij was dood en in de zee begraven. Ze droeg den grooten rouw.Maar wat gebeurde nu Over eenige dagen wandelt zij in de stad een man komt naar haar en vliegt in hare armen Ik ben John, uwe man mij no goede vrouw Zij kan het niet gelooven maar na eenige woorden,zij is overtuigd; en zij trekken blijgemoed naar huis. Zij zijn alle twee omtrent de 65 jaar. Leeft lang en blijft gezond, 't Is de Volksstem die 't u jout. TIJGERS den uitkomen gevoelt iedereen de noodzakelijkheid van zich goed het lichaam te zuiveren, het zij om een ongemak te veijagen (draaiingen, hoofd- en maagpijn, verstoptheid) het zij om puisten te genezen, z weereu, of dergelijke kwellingen; ook is het goed te herrinnereu dat de I*il ^Valtliery deze ziekte geneest in eenige dagen en aan alleu den eetlust weergeeft, alsook de krachten en de gezondheid,

De Volksstem | 1895 | | pagina 2