BURGER DORUS NIEUWENHOVE.- Aalst.- Muziekschool. Geerardsbergen. OPENBARE AANBESTEDING Loopende Nieuws.™!;^; PARLOIR. Vriend Petras, doet uw beste man m orade Volksstem blijvuu uit te verkoo- ^ÈSSSl^pen en laat den moed niet zinken om het pijnlijk verlies dat gij verledene week onder staan hebt. Wij verstaan zeer wel, dat het een harde slag voor u is van het eenig dier van uwen stal te verliezen, maar ge moogt God danken dat er op Niecwenhove van die goedhertige zielen zijn die weten dat zij bij God bermhertigheid ver werven met ten uwen opzichte bermhertigheid te plegennameutlijk met u onderstand te bieden in hetaankoopen van eene andere geit. Het is hedendaags eene mode geworden van het lot van den werkman te beklagen. Sommige kerels met het duivclsch inzicht van ontevredenheid te verwekken, overdrijven zoodanig in hun spreken en drukken den toestand van den werkman, dat zij de misnoegdheid te wege brengen, in plaats van den werkman tot verduldigheid, en tevredenheid op te wekken. Zekerlijk zijn zij beklagenswaardig die geringe meuschen, die met fel te werken nauwelijks aan hun brood komen en dan eenen tegenslag onder staan, van 't eenig dier dat zij bezitten, bij ongeluk te verliezen zonder eenige zekere uitvlucht van red ding. De ware christeue liefde der eerste tijden van het Christendom en ook nog de hedendaagsche ware christene broederlijkheid zal in zulke geval len onderstand bieden. Maar schijnheilige christe nen, valsche volksvrienden zijn het die gedurig uit vallen over het gebrek, over de ellende van den werkman, die franks en franken hebben om in groote hotels lekkere beettjens te gaan smullen, er wijn en champagne te zuipen en geen stuiver ken te missen hebben voor dien werkman wiens lot zij zoo drukkelijk beklagen. Die helsche veel sprekers zouden moeten het schandschrift op het *yorhoofd dragenLuistert naar mijne woorden, maar en ziet naar mijne werken niet. Geheel anders deed Christus als Hij uitriep: Ik heb u het voorbeeld gegeven opdat gij doen zoudt wat gij van mij zien doen hebt, en de de daad bij den raad voegende, tot zijn leven toe ten beste gaf. Rijken, welstellende menschen en gij allen die kunt, biedt hulp daar waar het nood doet, gij zult dan als waro christenen Christus navolgen, eene vreugd en vrede aan het herte smaken welke aan die oproermakende blaffaards onbekend is, want in hunne gedurige ontevredenheid schijnen zij maar te leven dan om die vrede te stooren die Christus is komen stichten eu alle waren christen moet be trachten. Dijnsdag 26 dezer heeft al hier ter groote Feestzaal van het stadhuis dc prijsdeeling onzer muziekschool plaats gehad voor- afgegaau door een luisterlijk concerto. Volgens den rang in denwelken onze muziekschool is geplaatst is het zeer zelden, in het gansche land eene school te vinden welke talrijker bijge woond wordt, men kan er over oordeeleu door de samenstelling van het orkest het welk door het verlies van onzen diepbetreurden leeraar van viool den heer August Lenssens, een jongman voor wien eene schitterende toekomst was belegdde ziekte van den heer Emiel Schecrlinck, professor van pia no, een uitmuntende kunstenaar; om zoo te zeggen beroofd was van hare bezondere uitvoerders, on misbaar om eene behoorlijke uitvoering te bewerk stelligen.Overal zoude men vreemden gevraagd heb ben, maar den bestuurder, meester Pieter De Mol, prijs van Roomen, heeft zich enkel van muzieklief hebbers en muziekleerlingen dezer stad willen be dienen, het geen hem niet belet heeft een orkest samen te stellen van 10 eerste violen, 8 tweede violen, 3 altos, en 5 violoncels (waarvan 4 der bij zonderste ontbraken door sterfgeval, afwezigheid, familierouw en krijgsdienst) verders 2 bas-violen en eene volledige harmonie van eersten rang. Het programma van het concerto bevatteOpe ningstuk Hreciosa van Weber, meesterlijk uit gevoerd, zang, alleenspel voor piano, fluit, clarinet en houtboie, in alle volmaaktheid uitgevoerd door mejuffers, Gabriella Peereboom, Nathalia Kelders, Maria Schuermans, mijnheeren Desideer D'Hondt, Prosper D'Hoir, Charles De Naeyer, en René Lens sens, alle Laureaten, welke door de toehoorders geestdriftig zijn toegejuicht geworden. Om te eindigen voortreffelijk choor van Leo De- libes Les Nonvégiennes welke door het her haald bis geroep door het publiek welke de zaal vul de voor een tweede maal opgevoerd wierd. De piano wierd gehouden door onzen veelbelo vende beiaardspeelder de heer Karei De Mette. Wij moeten ook onzen hartelijken dank toestu- (ftföcljtfïifniö uit Geiser ^arrl'é tiji> DOOR IPEETEtTJS "V-A-IST JSTTJETEE.. 52 Een gesprek aanknoopen, ja maar, dat was niet heel gemakkelijk. Ik ging dan stout op hem los en vroeg: Kamaraad, zijtgij hierbij hospes Vercam- men op logement? Andermaal bezag hij mij van het hoofd tot de voeten. Ja, antwoordde hij kort af. Gij schijnt mij een zwerveling, alleen op de wereld beaamde ik. Alleen, hervatte liij pijn lijk, gansch alleen En gij schikt hier wellicht voor eenigen tijd te verblijven Nooitbesloot hij met eene krachtige beweging, en in zijne raven zwarte oogappels tintelde op dit oogenblik een zon derling vuur; neen, vervolgde hij, binnen weinige stonden heb ik voor eeuwig de plaats vaarwel ge zegd, waar ik slechts voorwerpen ontmoet, die mij een gansch verleden van bloed en tranen herinne ren en mij in een afgrond storten van waanzin en angstNa deze woorden gezegd te hebben, stond hij van zijnen stoel op, ledigde met eene aardige grimas zijn drinkkanneke, en, zonder zich te ge- reu aan d'heer bestuurder dor muziekschool Pieter De Mol, welke door zijn vernuft en verstand onze muziekschool op zulke hoogte heeft gebracht. Medegedeeld. In onze stad bestaat er een K a tholie ke Burgersbond die reeds goed vooruit gaat. De ledon moeten allen katholieken burger zijn. Er is hier ook een liberale Burgersbond ingerichtmaar wilt ge weten wie daar aan het hoofd van staat?..De sekretaris is een advokaat en do voorzitter is een rentenier!!! Denkt gij misschien dat die Burgers bond ingericht is voor de liberale burgers? Wel neen! Hunne plakschriften en manifestwn spreken maar van het werkvolken van welk werkvolk van anders geen dan van Socialisten Een vieze Burgersbond dus, he?! Het is niet moeilijk om klaar te zien in het werk van die libe rale burgers. Zij willen enkel zich aansluiten met de socialisten, omdat hunne partij hier gansch ver- fetcn gaat, en alzoo trachten meester te worden, laar, halte lüi! jongensgij gebt zonder den waard gerekend I die werkstaking! wat droe ve gevolgen gaat zij toch niet hebben voor ons werk volk Burgemeester De Malander van Ronse heeft zich deftig gedragen binst de grève. Mijnheer Van der Koelen, de ourgemees- ter van Leuven ligt berecht. Ze zeggen dat Tante Rozeken van Geeraards- bergen, toch zoo schoon gestorven is Zij ruste in vredeNog nooit heeft men 't Aalst eenen cirque gezien gelijk dien van verleden maandag. Den 18 April aanstaande zal de Provincieraad van Henegouwen eenen nieuwen Senator kiezen in ver vanging van Bufquiu des Essarts. Zondag om trent den noen is plotseling overleden in zijn paleis Mgr De Brabander, bisschop van Brugge. Tot Kortrijk gaat men in 't kort den jubilé vieren van Amelie Delannoy. Zij is 103 jaar oud. De kolo niën, zegt Bismarck, zijn voorde volkeren hetgeen de pelsenmantels zijn voor de edele polakken zon der hemd.'t Schijnt dat de socialisten, die zondag verleden te Ninove manifesteerden, met den ver- kooper van Vooruit aan 't hoofd, wel met 30 in getal waren. De weduwe Huvings is zaterdag te Brus sel doodgevallen van aandoening, met haren zoon zien thuis te komen die sedert tien jaar vertrokken was. De Kursaal van Oostende is voor het zo merseizoen, verhuurd aan M. De Wint van Fontainebleau, voor de som van 363,000 franken. Zondag toekomende inhaling van den E. H. Claus, als pastoor van Wieze 't zal er prachtig zijn. Den 16 April aanstaande begint men te werken aan den tram van Ninove naar Brussel. Wie zal er in Aalst en in gansch 't Arrondissement al het kwaad herstellen dat er gesticht werd met de laatste kiezingen?Nooit heeft iemand zou kracht dadig en waarlijk volksgezind gesproken in de Ka mers als dat mijnheer Woeste het donderdag deed onze vierde man die zat te zweeten. Vrijdag is er aan de Pontstraatpoort eeuen boom verdonderd. De strijdpenniug der verkleede socialisten heeft sedert Nieuwjaar ten minste 8,33 fr. opgebracht. De maatschappij der brug over de Maas te Seraing heeft besloten de werklieden gratis over de brug te laten gaan. 't Is voor haar een verliet van 1200 frank per dag. Volgens zekere gazetschrij vers moet men zijne oude vrienden verachten, met liberaal eu socialist aanhangen of anders it men geen ware katholiek. Zou den antechrist nog niet geboren zijn Wij twijfelen er aan. De Volkskring van Ninove telt reeds over de 300 leden; men heeft daar ook eenen Kristenen vrouwenbond gesticht. Neen, neen, zij en hangen nog niet al deze die de galg verdienen, want anders en had Aalst maar drij volksvertegenwoordigers meer. De socialisten hebben als kandidaat genomen voor de senatoriale kiezing van Bergen, doktor Char- bonnier. Prinses de Chimay, weduwe van den ouden minister van buiteulandsche zaken, gaat trouwen met graaf Jacobus de Liedekerke. Te New-Jersey in de vereenigde Staten van Amerika, stierf verledene week een stokoud wijf wanneer men haar in de kist ging leggen bemerkte men dat ze nen bult had gekregen. Aanstonds verificatie ge daan en zie Mamaken had om 250,000 dollars papiere geld op haren rug geplaktdat was een kostelijke kas, he Te Ronsse hebben de gen darmen moeten schieten op de grevisten 't Schijnt dat er twee gekwetste zijn die er niet meer zullen doorkomen. De Sekretaris van Wieze is overle den. Waarom zou de Patriote eene betere gazet zijn dan de Courrier de Brtixelles Zekere heer schappen van Aalst zouden ons daarop kunnen ant woorden. waardigen mij nog te groeten, verliet hij de gelag kamer en verdween in eene aanpalende kamer, waar hij zich ongetwijfeld tot vertrekken ging ge reed maken.... Ziedaar, hoogedele Heeren, wat ik u mede te deelen had. 't Is wel, sprak de Keizer. Gij hebt uwen plicht stipt volbracht. Ga nu naar de keuken,drink er eene kanne wijn, en wanneer wij u noodig heb ben, zal ik u verwittigen. Polleken Vinck was als een weerlicht de deur uit. Alsdan hernam de Vorst Mijne goede vrienden Pieter en Jacob, gij hebt het gehoord de verklaring van onzen hofnar is van het allergrootste gewicht. Nog langer onzen tijd met praten blijven verspillen, ware gansch het spel verbrodden. Jacob, ga gij naar den stal en doe er drie paarden zadelen binnen eenige oogenblik- ken ben ik terug bij u en trekken wij te viervoet naar den Manken Haan. Eenige oogenblikken later stonden drie flinksche dravers op het voorhof ongeduldig met hunne zwaar besla gene hoeven in het zand te woelen. Karei V liet zich niet lang wachten en weldra reed het drie tal statig door de poort van 't keizerlijk verblijf. Na een tiental minuten rijdens, waaronder niemand de stilzwijgenheid verbrak, was men aan den uitkant der stad, voor de herberg van Baas Vercammen ge- Die met de socialisten geen gemeens heeft, en heeft er niets aan te zeggen; ze zullen dit op de Werf wel verstaan. Maandag nacht omtrent 11 uren is er een begin van brand ontstaan in de fa- briek Borreman, op den Tragel, ons pom- piers waren vlug ter plaats, maar den 'Jdaujé was weg. Nog nooit heeft men zooveel hooren spreken van Drumathisme ticulaire, bijzonderlijk langs Gyseghem.-- Nog nooit heeft men eenen president in de Kamers gehad gelijk BeernaertTegenwoordig is 't een ware gelei van in 't veld te wanuelen 't is een ple zier om de boeren te zien werken voor hunne patat ten, ajuin en vlas Mocht Ons Heer hun werk zegenen Onze boerkens hebben het toch zoo kwaad. Die geerne schooue bloemen koopt, roze- leerkes, jugemienekes, geroffels, kalivia's in pot ten, of anders, kan ze kriigeu te Gyseghem, in 't kasteel aan een civiel prijskenDa schoon en groot kasteel te midden in 't water, waar over 100 jaar de bisschop van Gent verdoken zat om 't ont snappen aan de Jacobijuen ofte socialisten van dien tijd. D'aria's van den beiaard van Ninove gaan op Goeden Vrijdag overgebracht worden naar Mespelaero. Tot Hofstade is er een manneken van 15 jaar maandag verleden van deur tot deur geloopen, vragende of men hem geenen solsleutel en kou leenen't Was avond eer hij wist dat het eersten April was.Te Parijs is overleden Camillc Doucet, lid der Fransche Akademie. Men heeft ons zondag avond gezeid dat de E. H. Pastoor van Moorsel tranen van aandoening gestort heeft wan neer hij de vreugde las op 't wezen zijner eerste kommuniekanten. Te Gyseghem heeft Anna Massonga zondag verleden hare eerste communie gedaan. De zwaluwen waren hier reeds verwacht op 2 April maar 't was te vergeefs, niettegen staande de voorzeggingen van Rys- sel't Zij dat bet geschreven is of niet. 'Ie Gyseghem heeft iemand van in October zes kalkoensche lianen gekocht om te vetten en 't schijnt dat ze al beginnen te leggen. Te Pollare is een nieuw machien uitgevonden voor den trot te maken. Te Geesbergen maken ze nu stekskes al de twee kanten gesolferd dobbel is nog zoo dik. Opgelet voor de heeren die naar de questure van de Kamers gaan men is daar veel eer ouitep dan men wel zou denken; die mannen met hunne madoille op hunne best en spelen niet mis. Zondag verleden overschoon avondfeest in de zaal van St-Martensgesticht door de heeren meesters der Zondagschool van St-Jozef; 't was op recht wel, z' halen er eere van ANTISOCIALISTISCHE WERKMANSBOND. AALST. Zondag aanstaandg 7 April, zal den Bond der Anti-Socia listische \Verk.licd&i van Aalst zijne drijmaandclijksche Vergadering houden in het hoofdlokaal, den Kath. Werk manskring, om G uren stipt 's avonds. Ali sprekers zul len optreden, onze Vrienden Frans De Trog, fabriek werker, Voorzitter van den Bond Alex. Van de Velde, gekende fabriekwerker van Aal»t, «n een lid van den Houtbewerkersbond. Dagorde De huidige toestand. 2. Onze strijd. Deze vergadering is voor de Leden op boete van 10 centiemen. Namens het bestuur. Onze Redactie wenscht een Zalig Paaschfeest aan alle hare Vrienden. Syl. weet gij dat Cel. vrij dag komt Vr. Kab. uwe uren zijn geteld cou- ragie! Hartelijke dank. Wij ontvingen deze week veel abonnementen dank aan allen. Wij zul len ons beste doen.M. Van Exaerde, wel be dankt. alles is djust. Voor al de geabonneerdeu de naaste week een waterzooi van Aprilvisschen. Vr. Oct. te G. hoe is 't met de Vox populi A.A. hoe meer hoe liever doe wel uw best. A. II. al les welde vakantie nadert. Zou Nederhasselt nog komen Vr. Emile te P. Hoe komt datIk heb niets ontvangen. Vr. te Velm, hebt gij het ge vonden?Vr. A. te Verrebroeck, doet het haar nog altijd zeer Vr. Cyriel te A. Tot met de eerste dagen van de vakantie. Medewerker van L.-M. Mer$i, 't is puik. Vr. V. G. te N. Uwen brief beeft ons veel plezier gedaanuw artikclken, 'tis kramik. Die nog een abonnement op ons Vol ksstemme begeert, moet zich haasten. Vr. Palouken, Franz zal alleen komen al was 't 5 uren ver te voet. Zondag avond liepen er zatterikken maar in't naar huis gaan, waren ze zoo nuchter als 'ne pladijs. Mei. te M. Z'hebben maandag alle twee papgeëteu, eu't had huu gesmaakt. M. Théophiel, te Denderw. lm, 70 te laat, de n. week zonder fout Luibrechts had gelijk vele andere menscben met die koude dagen d'iufluenza opgedaan, en als hij een weinig hersteld, voor de eerste maal ging een klein wandelingsken doen, kwam hij zijnen vriend Spiegels tegen. Hoe is 't er meè, zei Spiegels. Wel redelijk goed, antwoordde Luibrechts, maar het is een dingen spijtig dat de zon niet wat meer warmte geeft in de winter; in de zomer is het im mers toch warm genoeg komen. Keizer Karei, gansch onkennelijk door zijne zonderlinge vermomming, stapte de eerste af Coucke en Breugclmans volgden naar binnen. De Keizer wenkte den waard, die achter zijnen toog stond. Drij stoopen wijn, bevoolhij. De gedienstige waard verhaastte zich het ge vraagde te brengen. Anders niets, Heeren vroeg bij, den rug bui gende als een knipmes. Ja wel, sprak de Vorst hem strak in de oogen ziende verblijft in uwe herberg geen vreemdeling, een soort van rondzwerver Neen, heer. Let op uwe woorden 1 Ik herhaal u Neen, heer... Gij liegt, sluwaard 1 beet Keizer Karei hem toe gansch uw uiterlijke zegt mij dat ge liegt...! Wacht eens, mompelde de hospes zich op het voorhoofd slaande nu zullen wij elkander ver staan welja, er is hier zoo een aardigen passant... Ah 1 ....geweest 1 Hoe bulderde de Vorst, ge zegtgeweest Gij veinst, gij bedriegt nogmaals 1 Ja, ge bedriegt uwen Heer en Meester, uwen Vorst..., Keizer Karei I kreet Vercammen, GEERAARDSBERGEN. De laatste dagen van Tante Rozeken. Zondag, 17 Maarf. was Tante Rozeken niet ■welhet wildo gelukken dat het toekomende Tante R.... van Hin onze stad was, die tot groote voldoening vun de lieve honderd jarige, haar dc# nachts zoo goed maakte en wel bezorg de dat de maandag morgund Tante Rozeken op zijn Gibba&rgs zegde - We da en ooi ik loeh me gepaasd, ik be veel beter. De beternis duurdo tot den woensdag edoch om 8 ure 's a-- vonds, Tante Rozeken was onpasselijk, bloed verwanten en vrienden waren te been, en in volle slameur. De E. II. onderpastoor De Kesel was aanstonds bij haar en, zoo als iedereen, zegde hij - Oh spijtig, maar nu is het ■terven. - Hij gaf haar de II. Olie, wekte haar op de namen van Jezus en Maria te aanroepen en, mot heldere stem, zegde Tanto Rozeken - Jezus, Maria, staat mij bij, H. Jozef bid voor mij Nauwelijks had zij die woorden uit gesproken, of zij stak, volgens gewoonte, vriendelijk de oogen open cn zegde Jominer, g'enhetmfi azou neg niet, zeile. En Tante Rozeken was 's anderdaags wêer al liet er tot vreugde van bloedverwanten en hare talrijke vrienden. Maar daar was 'nc maar bij, do vol gende dagen verminderde de eetlust en zoo ook de krachten. Het braaf en christelijk Tante Rozeken moest het zelf gewaar worden want, van maandag, '23 Maart, begon zij al de gebeden, die zij dagelijks las, luid op van buiten te lezen, Ja zelfs elft ge beden der stervenden. En, wanneer haar de krachten ontbraken om te bidden, zegde zij lk en kan niet meer Zij viel stil en, zooals zij geleefd had, is zij in den vrede des Heeren, ge storven den woensdag 27 Maart, om G ure 's a- vonds in den gezegenden ouderdom van 101 Jaar en 3 maanden. Nauwelijks was haar lijk tentoongesteld of gansch Oeeraardsbergen was te been om Tante Rozeken toch nog ne keer te zien, het was eene ware begankenis. De begravenis hoeft plaats gehad zaterdag 30 Maart. Alhoewel de dag niet voordeelig was en moe der influenza familieleden en vrienden te huis had gezet, ontbrak er geen volk. Do achtbare heer Burgemeester van Edingcn, hare geboor teplaats die haar jubelfeest, bad bijgewoond aanzag het als eene plicht in hare begrafenis tegenwoordig te zijn. En de eerzame heer A. De Clippele, Arondissomentscommissaris, een oude kennis van Tanto Rozeken is haar, bene vens vele vrienden van Aalst, Brussel, (Jent en omliggende gemeenten, eenen hartelijken blijk van genegenheid komen geven. Zij ook heeft De Volksstem die zij zoo gaarne las niet vergeten, want zij heeft hare oude his- torekes, vcrtelselkes en kroten in goede en ge trouwe handen gelaten om ze in De Volksstem te doen zetten. \V. M. R. I, P. PROVINCIE OOSTVLAANDEREN Gemeente Exaerde der VERGROOTING- en HERSTELLINGSWERKEN uit te voeren aan de PAROCHIALE KERK (CENTRUM). De Kerkfabriek van Exaerde (centrum), bijge staan door Burgemeester eu Schepenen, zal op Maandag 22 April 1895, om 10 uren voormid dag, op het Gemeentehuis van Exaerde, onder ua- dere goedkeuring der Bevoegde Overheid, overgaan tot de openbare aanbesteding van de vergrooting en herstellingswerken, uit te voeren aan de Paro chiale Kerk (centrum) waarvan de begrooting be loopt tot de som van FRS. 32,901,35. De plannen, het kohier van lasten en de Begroo- tiugstaat zyn ter inzage neergelegd ten Gemeente huize van Exaerde, alwaar men ze kan onderzoe ken alle werkdagen van 9 tot 12 uren en van twee tot 4 uren. Voor verdere inlichtingen, wende men zich tot den Bouwkundigen H.Geirra«rt,Nijverheidsbaan,'6, te Gent. De aanbiedingen tot de aanbesteding, waarvan het model aan het kohier van lasten is gehecht, moeten aan den Heer Karei Van Mieghem, Voor zitter der Kerkfabriek gezonden worden eu ten laatsten op 18 April ten postbureelê besteld zijr NAMENS DE KERKFABRIEK Exaerde, don 20 Februari 1895. De SecretarisDe Voorzitter Aug. Van De Cote. Ch. Van Mieghem. Ik zelf!... klonk het met donderende stemme door de 1 erberg, en tot verbazing van de overige verbruikers en van den waard vertoonde zich voor aller oogen het glinsterend ridd ^costuum op het- welke de dikke gouden scha*-- "Mi 't eereteeken het Gulden Vlies dansten. De arme Vercammed^ag geknield ten gronde. Genadige Vorst, kermde hij, erbarming voor mij 1 En toch, ik sprak niets dan de zuivere waar heid. Die vreemdeling heeft reeds eene halve uur mijne woning verlaten. En gij weet niet waarheen hij vertrokken is Hoogedele Vorst, ik zou willen op mijne kni- ën naar Halle kruipen om u dit te kunnen zeggen; de zonderlinge man was spoorloos verdwenen... Keer maar terug tot uwe bezigheden; Ver- cainmen, hernam de Keizer zich mistroostig aau eene tafel latende neêrglijden. Het zal hier voorzeker onnoodig zijn den indruk af te schetsen, welke dit voorval tusschen de be zoekers van den Manken Haan verwekte, doch dit scheen den Keizer weinig te bekommeren, want hij tikte vertrouwelijk met de naastbijzittende ver bruikers, dronk een goede tuig wijn en zei tot Breugelmans en Jacob Vrienden, ons plan is mislukt maar dat is niets Ik houd van avontu ren, en.... wij zullen herbeginnen ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1895 | | pagina 3